Ștefan Grasu și Modibo Diaby, în primii 10 jucători din lume la categoria lor de vârstă


Cei doi baschetbaliști de la Dinamo Știința și U-BT Cluj apar în topul făcut de site-ul eurobasket.com

diaby grasu top 10

Ștefan Grasu de la Dinamo Știința și Modibo Diaby de la U-BT Cluj-Napoca se află în primii 10 jucători din lume născuți în anul 2003, potrivit unui clasament realizat de site-ul youthbasket, o platformă construită de binecunoscutul portal eurobasket.

Cei doi jucători sunt internaționali români U16. Ștefan Grasu este fiul fostei atlete Nicoleta Grasu și a debutat în Liga Națională de Baschet Masculin în acest sezon, la vârsta de nici 16 ani, la un meci pierdut de Dinamo cu SCM U Craiova, scor 76-69. El a învățat baschet la CS Baller, pentru ca apoi să treacă pe la CS Otopeni și într-un final la CSU Știința.

De partea cealaltă, malinezul Modibo Diaby a ajuns în România la nici 15 ani, alături de conaționalul său Abdoulaye N’Diaye. El a și debutat în naționala U16 a României la Balcanic Next Star 2018, iar FRB face eforturi pentru a-i acorda cetățenia tânărului baschetbalist, multiplu campion național la U16 și U18. Dacă va rămâne o perioadă de timp în România, atunci Modibo este eligibil pentru cetățenia româna, în stilul Serge Ibaka sau Nikola Mirotic la naționala Spaniei.

Deocamdată, cei doi apar în clasamentul sportivilor născuți în anul 2003 pe locul 6 (Diaby) și locul 10 (Ștefan Grasu). De asemenea, pe site-ul citat mai apar în clasamentul pe anul 2002 Mihai Cârcoană (locul 41) și George Cotoară (locul 97).

Platforma de baschet juvenil Youthbasket.com a fost lansată de către eurobasket.com. Site-ul este dedicat baschetbaliștilor considerați cei mai de perspectivă la nivel de liceu în SUA, dar și la nivel de juniori în restul lumii. În meniul platformei există următoarele secțiuni: Liceu SUA, respectiv Lume U21, U20, U19, U18, U17 și U16. Sportivii sunt prezentați sub forma unor ierarhii la fiecare categorie în parte.

*foto: colaj Alexandru Mihalache / facebook



Vizualizează pagina personală a jucătorului Stefan Grasu
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre CS Dinamo Știința Bucureşti

Eduard Popa / 04 June 2019 / 15:33

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


romeovura Felicitări
0 
Ar fi frumos să-l vedem pe Modibo Diaby la echipă de senior , ca și varianta U23. Și sper să-l și joace , nu doar să îl țină pe tușă. Hai U-BT 
04 June 2019 17:38
Buzestii Imbucurator
0 
Ca sunt considerati atat de perspectiva provenind dintr=o tara din lumea a treia a baschetului,dar as putea da scris ca daca nu pleaca la un club serios afara,aici se alege praful de ei.
Iar la Grasu e si mai problematic,in sensul ca nu pare sa aiba un post cu care sa se identifice,cu el va trebui lucrat mai mult. 
04 June 2019 17:53
un moldovean Fara suparare
0 
Nu are nici o relevanta aceasta informatie , mai ales la aceasta categorie de articole. Se stie ca pana la 15-16 ani juniori romani sunt la un nivel decent... Problemele incep de la acesta varsta. Acum cativa ani Vlad Popovici si Vlad Cobzaru erau in topurile U16 la generatiile 1994 si 1995. Acum ei nu mai joaca dar juniori din acele topuri , Clint Capela si Cedi Osman sunt in NBA.
In opinia mea Diaby poate ajunge un jucator important pt tara noastra dar Stefan , din pacate, nu este ajutat de fizic si este putin probabil sa performeze la un nivel decent, in continuare. Asa ca .... hai sa nu ne imbatam cu apa rece 
04 June 2019 22:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
România învinge Muntenegru la 23 de puncte și obține a doua victorie la europeanul U16, divizia B
Tricolorele au făcut diferența cu coșurile din semicerc, după ce ieri au marcat mai mult de afară 
România U16 pierde la sirenă meciul contra Bulgariei
Elevii lui Branko Cuic vor juca pentru locurile 7-8 
România, victorie cu Bosnia-Herțegovina în primul meci la europeanul U16 feminin, divizia B
Tricolorele au condus tot jocul, cu un avans maxim de 16 puncte 
România U16 a căzut în sfertul patru cu Danermarca și ratează calificarea în semifinale
Elevii lui Branko Cuic au făcut o primă repriză bună, dar ultimele zece minute au aparținut clar nordicilor 
INTERVIU. Alexandru Pașca: „Dacă noi dictăm ritmul de joc, nu știu câte echipe se pot ține după noi”
Componentul naționalei U16 a vorbit despre așteptările sale legate de Campionatul European, despre atuurile echipei și despre modelul său 
România începe joi seară cu Bosnia-Herțegovina europeanul U16 feminin, divizia B
Două jucătoare din lotul lui Mădălin Piperea au participat și la ediția de anul trecut 
Ștefan Grasu, nominalizat pentru trofeul de MVP la EuroBasket U16 – divizia B
Tânărul baschetbalist a pus umărul serios la calificarea României în sferturi  
România se califică în sferturile europeanului U16 după ce a învins Marea Britanie
Tricolorii au revenit de la -17 după un început slab și s-au impus la 17 puncte 
România U16 a făcut instrucție cu Finlanda la EuroBasket – divizia B
Tinerii tricolori au ajuns la trei victorii din patru meciuri 
România U16 a reușit o nouă victorie, de această dată contra Slovaciei
Tricolorii mici ajung la două meciuri câștigate și unul pierdut 
potyike De ce neaparat 4 sau 5?
0 
Aici e problema noastra, ca neaparat vrem sa facem dintr-un jucator de 2 metrii un pivot sau o extrema de forta! De ce sa nu joace pozitia 3?!  
click pt. Articol 17 August 2019 12:38
ydesh_apu Da, incaltat
0 
Asa era masurata inaltimea jucatorilor juniori la FRB in 2010 si nu cred sa se fi schimbat ceva. 
click pt. Articol 15 August 2019 11:51
gyke @trancer
0 
pe site-ul fiba e dat la 2.00 - probabil incaltat...:). eu zic ca mai are potential de vreo 2 cm, asa ca ar putea fi un PF decent, ca skilluri are; poate chiar si un 5 undersized. Oricum, un jucator foarte interesant, care trebuie ajutat cat se poate de mult sa creasca. 
click pt. Articol 14 August 2019 17:23
0 
De acord cu totul, doar ca treaba cu poziția optima va fi mai greu de rezolvat. Pt pivot pare cam scund, pt extrema de forță n-are fizicul necesar deocamdată, dar categoric merita încercat la cu cata ardoare joaca băiatul. 
click pt. Articol 14 August 2019 16:38
Buzestii Stefan
0 
Puternic precum o stanca,cu o cultura sportiva extrem de solida din familie,ii mai trebuie doar sansa unui antrenor care sa-i gaseasca pozitia optima si sa-l slefuiasca pentru ea.Mult succes,Fane! 
click pt. Articol 14 August 2019 15:40
0 
Anul trecut, U16 o terminat pe 6, iesind din sferturi. Nini si Cenean parca au fost antrenori. 
click pt. Articol 14 August 2019 08:49
corleone Asa da!
0 
Deci este posibil sa nu te lupti in permanenta pentru locurile 21-24 in div. B. Sper ca, intr-un final, se prind si cei de la federatie care-i "smecheria". Oricum, felicitari baieti, felicitari Cuic! 
click pt. Articol 13 August 2019 21:01
un moldovean Bravo, baieti !
0 
Am fost foarte sceptic mai ales cand am vazut cum a decurs primul sfert. Nu stiu ce le-a spus Cuic intre sferturi, nu stiu ce au inteles jucatorii intrati de pe banca, cert este ca jocul echipei s-a schimbat mult in bine si a rezultat o victorie foarte frumoasa.  
click pt. Articol 13 August 2019 17:20
gyke E ok
0 
A făcut și azi un meci foarte bun. El și Sucala au fost cei mai constanți. Dacă prindea și Grasu o zi puțin mai bună, am fi câștigat.  
click pt. Articol 09 August 2019 22:09
un moldovean Am gresit !
0 
Am scris un comment la articolul despre meciul cu Austria. Pustiul pare foarte puternic si bataios pt varsata lui. Sa dea Dumnezeu sa fie sanatos ca ceva stofa este.
Mea culpa !!!  
click pt. Articol 09 August 2019 20:58