„Hiena”, unul din cei mai înfocați suporteri ai lui U-BT Cluj, a dat tonul la meciul de Fed Cup de la Ostrava


România a trecut de Cehia și s-a calificat în semifinalele competiției

hiena fed cup cluj

Naționala de tenis feminin a României a reușit o prestație formidabilă împotriva campioanei mondiale en-titre, Cehia. Simona Halep & Co au câștigat cu 3-2 și s-au calificat în semifinalele Fed Cup. Chiar dacă partida s-a jucat la Ostrava, româncele au avut parte de un suport formidabil.

Printre fani sosiți în Cehia s-au numărat și primarul Clujului, Emil Boc și tatăl Simonei Halep, Stere. În schimb, fanii baschetului din România l-au recunoscut în imaginile de la televizor pe liderul galeriei echipei de baschet a celor de la U-BT Cluj, Atilla Verdeș, zis „Hiena”. Carismaticul suporter al lui U a vorbit pentru totalbaschet despre experiența de la Ostrava și ne-a povestit că a fost tot timpul cu un ochi pe scorul partidei U-BT Cluj - CSM CSU Oradea, încheiat cu 73-71 pentru clujeni. 

„Desigur că am fost conectat și la meciul de baschet de la Cluj. Pentru mine nu e nici o noutate să fiu și la tenis să fac galerie. Este stilul meu de viață să incurajez orice echipă națională a țării mele. Universitatea Cluj mi-a transmis acest spirit în urmă cu 35 de ani. O fac cu mândrie și cu "U" pe piept și în suflet.” 

Întrebat despre diferențele în a fi suporter al celor două sporturi, Verdeș ne-a zis: 

„Nu prea există diferență între baschet și tenis. Atât că la tenis nu se cântă într-una, doar la pauzele dintre ghemuri. Dar desigur mult mai civilizat. Mă adaptez ușor, am deja experiența necesară pentru a susține și tenisul românesc. Fetele au declarat că fără noi, suporterii care am fost prezenți la Ostravar-Arena, nu puteau trece de puternica echipă a Cehiei, un rezultat care chiar îl depășește pe cel al generației de aur din 1994. Au fost suporteri din mai multe orașe: Sibiu , Oradea, Constanța, București, din Cluj am fost cei mai mulți. Ambasadoarea României în Cehia, a venit personal la mine, m-a felicitat și a spus că experiența mea a contat în randul fanilor. Au mai fost câțiva ultrași care m-au recunoscut, și așa am putut să ne facem auziți”, a povestit „Hiena”, pentru site-ul nostru. 

Acum, pentru Simona Halep & Co. urmează duelul cu Franța, din 20-21 aprilie. Partida se va juca în deplasare. Așadar, am putea să îl urmărim din nou pe „Hiena” și ceilalți suporteri români și în semifinala Fed Cup.

*foto: arhivă personală



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

David Istrate, Eduard Popa / 11 February 2019 / 17:41


Galerie foto


studentU bine Hiena!
0 
si tot timpul acolo (langa echipa), si civilizat. Adica nu gibon.

bravo! 
11 February 2019 19:09
JCN :))
0 
Daca si asta mai e civilizat....
Bravo totalbaschet, un adevarat role model acest personaj ! 
11 February 2019 21:01
studentU da cu cine l
0 
comparam? Care i modelul? Seful galeriei voastre? 🤓 
11 February 2019 21:03
JCN Nu era o comparatie
0 
era o constatare. Daca astfel de personaje ajung sa fie date drept exemplu inseamna ca am ajuns chiar rau ! 
11 February 2019 21:06
studentU da, ok
0 
e parerea ta. mie mi se pare un tip decent. nu stiu daca un exemplu, dar poate la acest meci chiar a fost un exemplu, un lider al galeriei, ceea ce a contat foarte mult pentru fete in momentele de tensiune maxima. e important sa ai pe cineva care sa stie ce sa strige, cand, sa ii incurajeze pe ceilalti sa i se alature. un spectator "de rand" nu are nici drive-ul nici experienta sa faca treaba asta. 
11 February 2019 21:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cinci jucători pe care aș fi vrut să îi văd în competițiile individuale. Video
Motivul pentru care au lipsit mai multe nume importante din LNBM la dunk contest și concursul de 3 puncte 
Team Bobe câștigă All Star Game 2019 după un meci în care s-au marcat 213 puncte
Show-ul de lasere video, momentele amuzante și concursurile individuale spectaculoase au completat acest eveniment. Video 
Goran Gajovic: „Când eram mic idolul meu era Pedja Stojakovic”
Muntenegreanul a câștigat concursul de 3 puncte, după o finală dramatică cu Dragan Zekovic. Video 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați 
Video. Kevin Hardy, campion la dunk contest: „A fost un sentiment grozav să am familia lângă mine”
Hardy a ajuns la al treilea concurs câștigat în România, după cele din 2016 și 2017 
Goran Gajovic a câștigat concursul de 3 puncte din cadrul LNBM All-Star Game
Jucătorul Craiovei a trecut în finală de Dragan Zekovic. Video 
O nouă sală polivalentă va fi construită la Pitești
Cum va arăta arena de 21 de milioane de euro. Video 
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11
vass bela Felicitari ?!
0 
Jim, feliciti Pitestiul pt ca guvernul le face sala ?! Cum a zis north.finder, e o treaba pt adunat voturi, iar banii vin integral de la buget, adica si de la sibieni, oradeni, clujeni samd . Daca investitia era a autoritatilor locale,fie si partial, meritau intr-adevar felicitari, dar asa ... Sunt clujean, dar oare Oradea sau Sibiul n-ar merita si ei o sala de 5000 locuri, platiti de la buget ? Ba da, dar penalii cheltuiesc banii tarii numai in anumite zone, cu simpatii pesediste, iar cei care contribuie cel mai mult la bugetul tarii, sunt neglijati cu nerusinare !!! 
click pt. Articol 19 April 2019 17:23
0 
Inca un proiect "Praf in ochii alegatorilor" pe care actualul guvern il promite. Probabil spera la ceva votanti in plus cu ocazia campaniei electorale pentru europarlamentare. Guvernul ar trebui termine intai proiectele incepute, spre exemplu noua sala de sport de la Oradea, la care s-a oprit finantarea la nici o luna de zile dupa inceperea lucrarilor. Suntem satui de proiecte, tara asta are nevoie de altceva decat de proiecte, de 30 de ani tot facem proiecte dar nu mai apar realizarile. Nu mai muscati toate momelile astea electorale. 
click pt. Articol 19 April 2019 16:39
0 
Ar fi binevenita la Pitesti. Proiectul e minunat si e pentru Str. Basarabiei, nicidecum langa Sala Sporturilor. 
click pt. Articol 19 April 2019 13:10
0 
Ca sa fim carcotasi, video-ul arata bine, situatia din teren e cu totul alta. Daca va fi construita acolo, spatiul dinte cladirile existente e exact cat un teren de fotbal, nici vorba de parc si copacei. Apoi daca tinem cont ca sala din Cluj a costat ~42 milioane lei .... sa dai dublu pt o capacitate mult mai mica ...  
click pt. Articol 19 April 2019 12:45
Jim Felicitari
0 
Bravo Pitesti. La Sibiu primaria doarme pe bani. 
click pt. Articol 19 April 2019 11:49