SCM U Craiova dă încă o lovitură pe piața transferurilor, Jovanovic va juca în Bănie!


Cu oltenii continuă și Micic și Bozovic

Formația SCM Universitatea Craiova continuă să se întărească odată cu venirea la cârma echipei a lui Oliver Popovic.

După ce au reușit să îl aducă pe Cătălin Burlacu, oltenii au dat o nouă lovitură pe piața transferurilor.  Craiova l-a achiziționat pe Zlatko Jovanovic, jucător care a evoluat în ultimii patru ani la BC Timișoara. Jucător de poziția 1, Jovanovic a câștigat cu violeții Cupa României – Superbet, în urma Final Four-ului de la Pitești. De asemenea, Jovanovic a jucat cu timișorenii și în finala campionatului în anul 2012.

În sezonul 2014-2015 a avut următoarele performanțe: 16.3 puncte, 5.4 pase decisive și 2.3 recuperări, pentru 15.4 la eficiență.

Într-un comunicat de presă oficialii olteni au confirmat și transferul lui Vlad Negoițescu, dar au și anunțat faptul că doi jucători din echipa de anul trecut vor continua la Craiova. Este vorba de Milvoje Bozovic și Djorje Micic.

Bozovic a venit la Craiova la începutul sezonul trecut de la formația KK Vrsac Swisslion. A impresonat la Craiova  El a avut medii de 12.8 puncte, 8.1 recuperări, dovedind că este un jucător complet, mult peste media campionatului intern.

Micic a sosit în Bănie în pauza de iarnă de la KK Borac Cacak, jucător de poziția 2. În maieul Craiovei a avut următoarele performanțe: 16.4 puncte, 3.2 pase decisive și 3.0 recuperări pentru 12.2 la eficiență.



Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Vizualizează pagina personală a jucătorului Zlatko Jovanovic
Vizualizează pagina personală a jucătorului Milivoje Bozovic
Vizualizează pagina personală a jucătorului Djordje Micic

Ionuț Greere / 20 July 2015 / 23:45


Galerie foto


viorel furma suntem cu voi!
0 
cred ca se va face o treaba buna sezonul acesta!! asteptam cu interes si alte transferuri la fel de spectaculoase !!!!! 
21 July 2015 12:47
0 
Pana acum aveti 3 jucatori foarte buni! Ati putea pe Bureau sa il pastrati si sa mai cautati un pivot sanatos! 
21 July 2015 13:44
0 
Foarte bun transferul lui Jovanovic, este un shooter bun, însă un real câstig, după părerea mea, este că s-a reușit prelungirea contractului cu Bozovic. 
21 July 2015 14:15
canguru Jovanovic
0 
Mai mult decat calitatile lui de shooter o sa conteze calitatile de PG veritabil, lider, foarte bun pe tranzitie, foarte bun pe pick's
 
21 July 2015 14:34
sorin de ce nu?
0 
Nu cred ca la Craiova primeste mai multi bani ca la Timisoara si dupa ce a demonstrat de ce este in stare,atunci de ce sa nu-l pastrezi si in noul sezon,domnule Petricevic? 
21 July 2015 18:25
free62 free62
0 
Pt ca joaca singur? Petricevic isi doreste probabil o echipa...daca isi rupe gatul, fii sigur ca Dragan isi va asuma esecul, dar echipa mare nu se face cu Jovanovic si altii cum a fost in ultimii ani... 
21 July 2015 22:48

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
Monyea Pratt, autorul singurului triple-double din Grupa Roșie în acest sezon
Doar trei jucători au mai fost la câteva reușite distanță de a bifa această performanță 
INTERVIU. Tony Bishop: “Motto-ul meu e că trebuie să muncești din greu și să nu lași ca următoarea persoană care apare să te depășească.”
Panamezul a vorbit și despre primele întâmplări la venirea în România, accidentarea din acest sezon, dar și experiența de a ajunge în semifinalele FIBA Europe Cup 
CSM Focșani organizează în acest weekend prima ediție a turneului internațional „Mircea Petrișor”
La această competiție va participa și Etoile Sportive du Sahel, echipa antrenată de Dragan Petricevic 
FRB a anunțat echipele pentru All Star Game 2019
U-BT Cluj-Napoca dă 6 jucători iar BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea trimit câte 5 
Analiză: Cum am votat pentru LNBM All-Star Game 2019
Trei jucători au fost aleși în unanimitate de redacția totalbaschet.ro 
SCM Timișoara se dezice de reacția antrenorului Cristi Bota cu privire la meciul de la Craiova
„Oficialii care au însoțit echipa în această deplasare nu au considerat de cuviință să intervină în vreun fel” 
north.finder "Usor cu pianul pe scari"
0 
Sa lasam echipa sa joace pe teren, ca tare ma tem eu ca vom ramane doar cu impresiile si cu atitudinea asta de "cei ma smecheri". Pana una, alta, urez succes echipei pe teren si mergem mai departe spre ce avem de facut. Hai CSM! 
click pt. Articol 18 April 2019 16:44
mailman Oradea saluta centenarul orasului
0 
Tare "ma tem" ca anul asta Oradea castiga toate trofeele: Cupa, Campionat, inclusiv slam dunk si 3 puncte... La anul intinerim echipa pentru ca sa nu plece din tribune spectatorii contracandidatelor noastre! 
click pt. Articol 18 April 2019 15:02
0 
1. Richard clar. Poate ca Dykes pare ca are un impact mai mare pt ca isi asuma mult mai mult cand echipa ramane fara solutii dar e prea individualist. Richard joaca mai mult pt echipa si mai putin pt "cv-ul" sau.
2. Achim pt ca indiferent de cate probleme a avut cu jucatorii, medicale sau personale, a reusit de fiecare data sa faca o echipa competitiva
3. Timisoara. Chiar daca pe final a inceput sa piarda teren, a reusit cu jucatori care nu spuneau mare lucru sa puna probleme tuturor adeversarilor.
Sibiu nu e revelatie pt an de an a crescut ca echipa iar anul acesta a avut si buget care sa o sustina. Nu stiu daca mai mic sau mare decat al Oradiei sau Pitestiului dar sigur e consistent. Am mai spus-o : Sibiul are 2 jucatori care au negociat si cu Oradea in vara si Oradea nu le-a putut oferi cat le-a oferit Sibiu.
4. Diculescu - dintr-un jucator de pluton a reusit sa devina un jucator de baza
5. Kuti - cel mai bun jucator al generatiei sale, cu foarte multa incredere acordata de antrenor si club nu m-a impresionat deloc. Poate ma va contrazice in play-off.
6. Pitesti- lot foarte bun cu jucatori care au fost lideri la echipele la care au jucat anterior, a dezamagit total. Dar cine stie poate isi revin tocmai impotriva CSM-ului. 
click pt. Articol 17 April 2019 17:30
0 
acel sfert 4 castigat fara drept de apel, dupa o revenire de la -10 puncte:). era la un moment dat in sf4 scorul 20-2 
click pt. Articol 17 April 2019 14:33
0 
Eu stiam ca Pitestiul ar avea al treilea buget, acum poate gresesc eu si il are Sibiul dar cel mai probabil ti-am raspuns la intrebarea despre Pitesti vs Craiova  
click pt. Articol 15 April 2019 23:56
0 
1. Intre Dykes si Richard il aleg pe Dykes. Are un impact mai mare in jocul echipei, in unele jocuri a tras echipa dupa el si a facut chiar ce a vrut pe teren.

2. Fleseriu. A durat mult pana si-a facut echipa, dar a ales bine din prima, fara sa fie nevoie de schimbari pe parcurs. De apreciat faptul ca a mizat pe romani U23 si pe Mirel Dragoste, care are 24 de ani.

3. Craiova. Dupa un sezon foarte modest, a schimbat din temelii lotul, au mers la sigur cu straini buni, care au experienta in campionatul nostru.

4. Dragos Diculescu a facut un progres mare fata de anul trecut cand intra foarte putin, cand meciurile erau decise. Si Tohatan, Badiu, Gavriloaia, Virna au facut progrese, insa nu au avut meciuri in care sa fie decisivi.

5. Paliciuc, Vlahovic, Lucic, Ginyard, Komatina, Lazar, Person.

6. Pitesti si Steaua, in egala masura. De la Pitesti ma asteptam sa faca o concurenta acerba pentru locul 3, avand un lot numeros si valoros. Chiar daca au un buget mai mic si au inceput sezonul mai tarziu, ma asteptam totusi la mai mult (locul 5) de la o echipa care ii are in lot pe Mandache, Vlahovic, Malesevic si un antrenor bun.


 
click pt. Articol 15 April 2019 22:10
studentU ar fi fost frumos acest
0 
5-2 inca din titlu sau primul paragraf :)
speram la un 7-2 la final de sezon ;)  
click pt. Articol 15 April 2019 21:45
gyke @trancer
0 
Inteleg rationamentul tau, dar nu sunt de acord; noi am fost mereu pe locul asta la bugete in ultimii 3 ani si in clasament tot pe podium (in sezonul regulat) - deci nu ne-a parasutat nimeni pe locul 1 anul asta, ca sa poti spune ca e o surpiza.
Dar no, adevarul ca e dificil sa alegi o "revelatie" a sezonului asta... 
click pt. Articol 15 April 2019 16:32
tanaseb @trancer
0 
Din cate stiu eu, Sibiul are al treilea buget, dupa Cluj si Oradea. Ii neclar daca Pitestiul are buget mai mic decat Craiova. Timisoara are al saselea buget, asa stiu. 
click pt. Articol 15 April 2019 14:12
0 
Eu judec astea prin prisma banilor învârtiți de echipe. De acord, banii nu joaca în teren, insa în mod normal cu bani îți aduci oamenii care apoi joaca și obțin rezultate. După mine Sibiul nu este mai sus de 5 la capitolul bani și în aceste condiții sa termini pe 1 chiar mi se pare o surpriza. N-am vrut sa jignesc, dimpotrivă, am apreciat felul în care cu bani mai putini decât ai altora, s-a reușit sa se facă o echipa cu care s-a câștigat locul 1, o performanta. 
click pt. Articol 15 April 2019 13:20