Virgil Cǎruţaşu: “Este ultimul meci din cariera mea”


Baschetbalistul în vârstǎ de 37 ani şi-a anunţat retragerea.

CSM Bucureşti a pierdut în aceastǎ searǎ lupta cu BC Mureş cu scorul de 86-92. Dupǎ încheierea partidei am stat de vorbǎ cu Virgil Cǎruţaşu, care şi-a anunţat retragerea din baschet.

“Este ultimul meci din cariera mea, aşa am decis împreunǎ cu familia mea, pentru ca eu cred cǎ ajunge, ajunge ce am fǎcut, nu îmi mai gǎsesc motivaţia, este momenul sǎ fac altceva. Am ceva oferte, o sǎ vorbesc şi cu doamna Carmen Tocalǎ şi cu cei din Federaţia Românǎ de Baschet pentru ceva oferte de muncǎ, aşa cǎ o sǎ învǎţ sǎ fac altceva decât baschetul. Baschetul a fost o bucurie pentru mine, am trǎit din baschet, am stat pe teren 25 de ani, aşa cǎ am hotǎrât sǎ mǎ retrag. 99% mǎ retrag, dar sunt sigur cǎ nu voi reveni. Mǎ mai gândesc, mai este acel 1% din pauza de varǎ, am tot vorbit cu 2 foşti antrenori de-ai mei şi ştiu cǎ dupǎ pauza de varǎ, corpul este obişnuit sǎ se antreneze, sǎ intre într-un ritm şi atunci cred ei cǎ voi lua decizia finalǎ.

Referitor la descalificarea echipei sale, acesta a declarat :

“CSM-ul putea mai mult în play-off, dar am avut ceva probleme pe care nu am ştiut sǎ le gestionǎm în cadrul echipei şi s-a vǎzut, mai ales în pregǎtirea de la antrenamente şi apoi la meci. Am pierdut la Mureş primul meci, nu am contat. Problemele interne ne-au afectat.”

Foto: Rǎzvan Pǎsǎricǎ (rpressport.ro)

Foto flash: Mirela Oprea



Citește ultimele știri despre CS Municipal București
Vizualizează pagina personală a jucătorului Virgil Căruțașu

Claudia Truşcǎ / 21 April 2013 / 21:08


Galerie foto


0 
unul dintre putinii jucatori de valoare din ultimii 15 ani. mult succes in continuare 
21 April 2013 21:55
bbfreak old boys
0 
mult santate si succes in viata Virgile 
21 April 2013 21:58
numaigazu FELICITARI
0 
Un mare BRAVO pt intreaga ta cariera. Baschetul romanes prin retragerea ta pierde un jucator de mare valoare.
Succes in continuare in tot ceea ce-ti propui 
21 April 2013 22:05
0 
Mult succes si sa speram ca odata intrat in federatie ii mai calmezi pe cei ce strica baschetul acolo! 
21 April 2013 22:58
meea Virgil
0 
mult succes si numai bine...multumim pt clipele frumoase pe care ni le-ai oferit! 
21 April 2013 23:04
silviu respect
0 
Respect Virgil Carutasu!Multumim! 
21 April 2013 23:38
0 
Un om, un jucator, un caracter special. El era jucatorul, care in cazul in care juca la adversar, intotdeauna era simpatic. Ar fi bine daca am avea tineri de calibrul sau. Mult succes in continuare Gila! 
22 April 2013 00:34
gogu Mare
0 
Mare jucator,mare caracter,extraordinar echipier.Jos palaria! 
22 April 2013 18:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Goran Gajovic a plecat de la CSM CSU Oradea
Un jucător important al campionilor este însă foarte aproape de prelungirea contractului 
Gabriel Boriga este noul manager al CSM Steaua București
Fostul primar al Târgoviștei îi ia locul lui Ionuț Georgescu la gruparea militară 
Chris Cooper şi-a prelungit înţelegerea cu CSU Sibiu
Americanul se află la al cincelea sezon în LNBM, al treilea consecutiv la sibieni 
Kevin Hardy revine la CSU Sibiu
Americanul se află la al treilea sezon în tricoul sibienilor, după un an petrecut în NBA G League 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Marius Runkauskas și Dragan Zekovic rămân la CSM Steaua EximBank
Cei doi se află sub contract cu formația „militară” și pentru sezonul 2018/2019 
Arturas Valeika, al 5-lea jucător care continuă cu CSM CSU Oradea
Lituanianul a fost cel mai bun recuperator al campioanei în sezonul recent încheiat 
Interviu Tudor Costescu: „Vor avea misiune mai grea decât generația trecută. Menținerea în Grupa A valorică este extrem de greu de realizat”
Fostul antrenor al naționalei U20 a vorbit despre turneul din acest an, despre noile măsuri din LNBM dar și despre experiența de la BC SCM Timișoara 
O nouă revenire de marcă la U BT Cluj-Napoca
Kyndall Dykes va juca din nou la echipa de sub Feleac 
Vaidas Kariniauskas rămâne la CSM CSU Oradea și în sezonul 2018-2019
Lituanianul va fi din nou coechipier cu Watson, de această dată sub conducerea lui Achim 
ajax Csm
0 
Era de asteptat. Cifrele nu au fost rele, dar Achim avea pretentii mai mari, e clar. Asta înseamnă că va veni alt jucător la pozitia 4. 
click pt. Articol 19 July 2018 07:20
dancri Statul
0 
Daca Steaua nu ar fi si CSM Primaria Bucuresti nu ar avea dreptul sa bagi bani. Asa insa....banii pot sa curga pentru o echipa care strange 250 de spectatori in garsoniera in care isi disputa meciurile pe teren propriu. 
click pt. Articol 18 July 2018 23:43
kosh mitupower
0 
tu esti unul din cei 3 stegari adusi cu japca de la galeria de fotbal la meciurile de acasa ca sa nu para dezolanta atmosfera? Daca se face un raport intre banii bagati in echipa si publicul prezent la meciuri e trist rau. Si e trist in primul rand pentru sport, sa ai in Bucuresti constant la meciuri undeva la 50 de persoane in tribune din care jumatate sunt staff si prieteni... no further comments.  
click pt. Articol 18 July 2018 19:22
ajax :))
0 
Da, nu prea bate.Ori e CS Steaua, ori CSM Bucuresti, nicidecum municipal steaua. Parcă era clubul armatei. Mai stie cineva ce haos e acolo? 
click pt. Articol 18 July 2018 15:18
andrac Steaua
0 
??? 
click pt. Articol 18 July 2018 14:56
0 
Vai de caracterul vostru ! 
click pt. Articol 18 July 2018 10:19
kosh CSU are caracter,
0 
Mandache nu Punct  
click pt. Articol 18 July 2018 10:10
0 
Doar Steaua si U cred ca si-l permit. Ar fi o posibilitate si Pitestiul, dar ma indoiesc. 
click pt. Articol 18 July 2018 00:00
gyke Mandache
0 
Nu vine la Sibiu, nu sunt bani la noi pentru un astfel de jucător, chit că teoretic ar mai fi nevoie de un jucător român veteran. Eu aș vedea un român la poziția 5, dar cum ziceam mă îndoiesc să mai avem buget pentru un astfel de jucător.  
click pt. Articol 17 July 2018 23:48
popsiis Mandache
0 
Merge la Steaua, lotul de la sibiu va consta probabail in rotatia urmatoare de romani: tohatan, paliciuc,dragoste, brosser, gheorghe, petrescu