Virgil Cǎruţaşu: “Este ultimul meci din cariera mea”


Baschetbalistul în vârstǎ de 37 ani şi-a anunţat retragerea.

CSM Bucureşti a pierdut în aceastǎ searǎ lupta cu BC Mureş cu scorul de 86-92. Dupǎ încheierea partidei am stat de vorbǎ cu Virgil Cǎruţaşu, care şi-a anunţat retragerea din baschet.

“Este ultimul meci din cariera mea, aşa am decis împreunǎ cu familia mea, pentru ca eu cred cǎ ajunge, ajunge ce am fǎcut, nu îmi mai gǎsesc motivaţia, este momenul sǎ fac altceva. Am ceva oferte, o sǎ vorbesc şi cu doamna Carmen Tocalǎ şi cu cei din Federaţia Românǎ de Baschet pentru ceva oferte de muncǎ, aşa cǎ o sǎ învǎţ sǎ fac altceva decât baschetul. Baschetul a fost o bucurie pentru mine, am trǎit din baschet, am stat pe teren 25 de ani, aşa cǎ am hotǎrât sǎ mǎ retrag. 99% mǎ retrag, dar sunt sigur cǎ nu voi reveni. Mǎ mai gândesc, mai este acel 1% din pauza de varǎ, am tot vorbit cu 2 foşti antrenori de-ai mei şi ştiu cǎ dupǎ pauza de varǎ, corpul este obişnuit sǎ se antreneze, sǎ intre într-un ritm şi atunci cred ei cǎ voi lua decizia finalǎ.

Referitor la descalificarea echipei sale, acesta a declarat :

“CSM-ul putea mai mult în play-off, dar am avut ceva probleme pe care nu am ştiut sǎ le gestionǎm în cadrul echipei şi s-a vǎzut, mai ales în pregǎtirea de la antrenamente şi apoi la meci. Am pierdut la Mureş primul meci, nu am contat. Problemele interne ne-au afectat.”

Foto: Rǎzvan Pǎsǎricǎ (rpressport.ro)

Foto flash: Mirela Oprea



Citește ultimele știri despre CS Municipal București
Vizualizează pagina personală a jucătorului Virgil Căruțașu

Claudia Truşcǎ / 21 April 2013 / 21:08


Galerie foto


0 
unul dintre putinii jucatori de valoare din ultimii 15 ani. mult succes in continuare 
21 April 2013 21:55
bbfreak old boys
0 
mult santate si succes in viata Virgile 
21 April 2013 21:58
numaigazu FELICITARI
0 
Un mare BRAVO pt intreaga ta cariera. Baschetul romanes prin retragerea ta pierde un jucator de mare valoare.
Succes in continuare in tot ceea ce-ti propui 
21 April 2013 22:05
0 
Mult succes si sa speram ca odata intrat in federatie ii mai calmezi pe cei ce strica baschetul acolo! 
21 April 2013 22:58
meea Virgil
0 
mult succes si numai bine...multumim pt clipele frumoase pe care ni le-ai oferit! 
21 April 2013 23:04
silviu respect
0 
Respect Virgil Carutasu!Multumim! 
21 April 2013 23:38
0 
Un om, un jucator, un caracter special. El era jucatorul, care in cazul in care juca la adversar, intotdeauna era simpatic. Ar fi bine daca am avea tineri de calibrul sau. Mult succes in continuare Gila! 
22 April 2013 00:34
gogu Mare
0 
Mare jucator,mare caracter,extraordinar echipier.Jos palaria! 
22 April 2013 18:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Programul etapei a 4-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin
Toate meciurile din grupa A se vor desfășura în zile diferite și vor fi transmise în direct 
LNBM – etapa 3 – MVP: Jason Boone
Pivotul american și-a luat revanșa în fața fostului său coleg, Randal Falker 
Isaiah Philmore, la cea mai bună prestație în echipamentul lui BC CSU Sibiu
Americanul a fost principalul remarcat al trupei lui Dan Fleșeriu în înfrângerea de la Craiova 
Iulian Orbeanu a suferit o luxație la umăr în partida BCM U Pitești – SCM Timișoara
Sportivul român ar putea lipsi până la 6 luni, în funcție de gravitatea accidentării 
CSA Steaua renunţă la un jucător
Croatul a disputat un singur meci pentru echipa militară 
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc la o diferenţă de 9 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 20 puncte 
Tudor Costescu: „Sunt deranjat de faptul că nu am avut energie”
Antrenorul lui Dinamo și al naționalei României a abordat și subiectul românilor U23 
Cristian Achim: „Este o victorie bună pentru noi și cam atât”
Antrenorul „Leilor-Roșii” s-a arătat mulțumit de modul în care a jucat echipa sa 
Florin Nini: “Cred că diferența s-a făcut pe organizarea jocului”
Partida dintre Pitești și Timișoara a fost una extrem de echilibrată, decisă în urma câtorva faze 
JCN Am si eu pretentia
0 
sa citesti mai atent.Nu am scris nicaieri ca Tamulis a venit pe 1 si chiar cred ca Laser ar fi primit mai putine minute decat lituanianul. Tamulis a venit ca shooter dar a ajuns sa joace in multe momente 1 la fel cum o fac Hardy, Pratt sau Dragoste. Ma repet, Laser nu e jucator de o repriza si pe langa faptul ca nu ar fi acceptat asta cu siguranta sa il folosesti asa putin nu ar fi justificat salariul primit care cred ca era destul de consistent.
Din pacate in momentul asta nu avem nici shooter si nu avem nici un pg adevarat. Daca pentru postul de PG nu astept nimic nou in cazul lui Tamulis ma astept sa fie schimbat in iarna pentru ca e departe de ce asteptam de la el. 
click pt. Articol 22 October 2018 23:05
JCN Tohatan
0 
Tocmai asta subliniam, nu il poti tine pe teren 20 de minute pe Tohatan, cel putin nu in acest moment. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:55
DonJuan Tamulis
0 
Tamulis nu a venit aici pt pozitia 1. A venit "Sniper" :)). Din ce scrii tu mai sus, se înțelege că Lasser are fine primit mai puține minute decât Tamulis. JCN, de la tine am pretenții. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:38
DonJuan Lucas Tohatan
0 
Tohatan a jucat 6min cu Dinamo, 10min cu Pitești și 9min cu Craiova. Cred că tu ești cel care te înșeli amarnic in cazul de față. Lasser putea primi liniștit 25-30min pe meci și astfel puteai schimba pe Hardy cu Pratt, nu sa îl ții pe Pratt39min la Craiova. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:34
JCN @ willy
0 
Nu stiu de unde ai aparut dar pe langa faptul ca numai prostii debitezi mi se pare ca nici nu prea cunosti regulamentul.
Cum poti sa zici ca Dragoste de exemplu e discriminat cand el a jucat 20 de minute in meciurile cu Dinamo si Craiova iar in cel cu Pitesti a fost inlocuit undeva in sfertul 4 cand aveam un avans considerabil. Mirel e om de baza dar nu ai cum sa il folosesti in prima repriza, e foarte simplu.
Tohatan a fost folosit destul de mult dar inca nu e la nivelul la care sa il joci 20 de minute fara schimbare ( poate nici nu rezista, nu stiu). Inca nu mi-am format o parere asupra lui Gavriloaia iar de Brosser nu mai vorbesc pentru ca un jucator asa haotic eu n-am intalnit de multa vreme (parca aducea un pic Cioacata cu el desi Cornel mi se parea mai productiv.)
Sa inchei cu Tamulis pentru ca tot vorbea colegul mai sus de Lasser, uite cate minute prinde Tamulis.. pai Lasser nu avea sanse sa joace aproape deloc in prima repriza.

 
click pt. Articol 22 October 2018 19:36
0 
Tohatan a inceput titular toate meciurile daca nu ma insel dar atunci cand e schimbat cine ai vrea sa ii preia rolul, Gavriloaia si Brosser? Daca tu ai impresia ca puteai tine un jucator ca Lasser rezerva lui Tohatan te inseli amarnic. Eu stiu ca nu a picat bine infrangerea de la Craiova, am jucat execrabil dar totusi hai sa vedem realitatea nu sa vorbim pentru a ne afla in treaba. 
click pt. Articol 22 October 2018 19:31
DonJuan Willy???
0 
Brosser tu ești???:)) 
click pt. Articol 22 October 2018 18:50
willy In sfarsit!
0 
Inca cineva care sesizeaza ce am scris in alta postare. Este de necrezut cum o organizatiei ca Sibiu accepta o discriminare fata proprii jucatori. Aici nu e vorba de straini vs romani , pur si simplu anumiti jucatori sunt tratati diferit.Dragoste , Tamulis , Gavriloaie si Tohatan. Sper sa see rezolve aceste lucruri deoarece organizatia voastra are avea de suferit. 
click pt. Articol 22 October 2018 13:38
DonJuan Gestionare
0 
Cred că am fost unul din cei care am avut cea mai mare încredere în acest antrenor. Sunt de părere că nu se poate impune în vestiar și are jucători pe care ii tratează diferit. Adică Pratt îți aruncă de 8ori la cos iar Tamulis pe care l-ai adus "Sniper" îți aruncă o singura data. Care mai e șmecheria? Am impresia că Pratt face ce vrea el. Sa spus că Lasser trebuia să fie rezerva lui Tohatan însă văd și în primele două sferturi jucam cu Hardy și Pratt conducător de joc. Peste tot in lume sunt jucători capricioși dar tu că antrenor trebe sa știi să lucrezi cu ei și sa fi șef în vestiar. Igor ne-a dat cu terenul în cap pe unde ne-a prins. A demonstrat că are valoare. Lasser e ridicat în slăvi pe la jumătatea sezonului și dintr-o dată nu ne-a mai fost util din niste motive care în acest moment nu au nici o susținere. La cum vad lucrurile în acest moment, și felul în care anumiți jucători sunt tratați....iar apar disensiuni in vestiar. Îmi pare rau dar nu miroase a bine. 
click pt. Articol 22 October 2018 11:31
Renan Orbeanu
0 
Nu cred ca va lipsi atat de mult de pe parchet. Fizioterapeutul echipei noastre spune ca i ok si a inceput recuperarea. Eu sper ca peste 3 4 etape sa fie apt. 
click pt. Articol 21 October 2018 23:07