ACS Sepsi SIC nu slăbeşte ritmul


Secuiencele se impun la Alexandria


45 - 76

9-19; 10-18; 5-28; 21-11



Statistica

Dacă în etapa trecută problema echipei antrenată de Mădălin Piperea a fost apărarea, Florina Diaconu reuşind să înscrie nu mai puţin de 37 de puncte, de data aceasta atacul a fost cel care a dezamăgit, teleormănencele marcând doar 5 puncte în sfertul 3 şi un total de 45 de puncte.

Gazdele încep mai bine meciul şi conduc cu 4-0 după coşurile marcate de Bucică şi Arnold, dar oaspetele răspund cu o serie de 17 puncte consecutive. Pe finalul sfertului diferenţa se reduce la 10 puncte după aruncarea de la distanţă a Adelinei Ştefan (9-19).

Deşi aceeaşi Adelina Ştefan reuşeşte un coş cu fault şi transformă şi libera suplimentară, elevele lui Csaba Deri se distanţează pe tabelă graţie punctelor aduse de Mekia Valentine şi Elena Dincă. Milica Ivanovic transformă la rândul ei de la 3 puncte pentru a stabili scorul pauzei mari: 19 - 37.

Sfertul al treilea este dezastruos pentru gazde, echipa din Sfântu Gheorghe începând perioada cu 9 puncte consecutive. Viorela Rus reuşeşte primele puncte pentru echipa sa după mai bine de 3 minute, dar face imediat 3 greşeli personale. De partea cealaltă, Wampler este exactă de la nivelul liniei de pedeapsă şi diferenţa creşte la 41 de puncte (21-62) înainte ca Ashley Arlen să reuşească al doilea coş al echipei din Teleorman din a doua jumătate a meciului.

Oaspetele nu mai forţează în ultimele 10 minute şi echipa din Alexandria reuşeşte să-şi adjudece sfertul al 4-lea deşi le pierde pe rând pe Rus, Arnold şi Arlen pentru acumularea a câte 5 greşeli personale. Este sfertul Danielei Bucică, cea mai bună marcatoare a gazdelor, de partea cealaltă Jasmin Bailey transfrorma cu precizie de la linia de aruncări libere. După ce marcase ultimele puncte ale primului sfert, Adelina Ştefan închide tabela la 45-76.

Remarcatele partidei au fost: Daniela Bucică (13 puncte, 4 pase decisive, 2 intercepţii), Adelina Ştefan (10 puncte, 3 recuperări) şi Shanita Arnold (8 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) pentru Alexandria, respectiv Jence Rhoades (14 puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive), Mekia Valentine (17 puncte, 14 recuperări, 2 intercepţii) şi Jasmin Bailey (11 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii) pentru Sfântu Gheorghe.

foto: sepsi-sic.ro



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CST BC Alexandria

Mihai Lițiu / 24 februarie 2013 / 19:00


Galerie foto


megan multumiri
0 
dorim prin aceasta cale sa multumim organizatorilor, organelor de ordine si spectatorilor teleormaneni pentru atitudinea de fair play demonstrata fata de suporterii si fata de echipa Sepsi SIC. nu in ultimul rand multumim domnului din alexandria pentru garoafele oferite fetelor din echipa si din galerie. vom veni si data viitoare cu drag in alexandria respectiv va asteptam la fel in sft gheorghe. 
24 februarie 2013 20:42
teofil Cu multa placere !
0 
Chiar daca nu acesta este numele meu adevarat, ci doar un nick-name, va multumsc pentru apreciere. Fac acest lucru de mai mult timp tuturor echipelor vizitatoare, dar si echipei noastre. Buchetul acordat la sfirsit este pentru MVP-ul echipei noastre. Mult succes mai departe echipei D-voastre. 
25 februarie 2013 12:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
10 echipe la startul Ligii Naționale de Baschet Feminin
Cine joacă în prima etapă din stagiunea 2017/2018 
U Cluj-Napoca, înfrângere într-un meci amical din Ungaria
Fetele lui Dragan Petricevic au pierdut partida cu Aluinvent DVTK 
ULTIMĂ ORĂ. CSM Târgoviste s-a retras din Liga Națională de Baschet feminin
Competiția rămâne cu 10 echipe înscrise în ediția 2017/2018. 
Jose Araujo: "Am fost îndepărtat de către o persoană fără demnitate care nu este nici manager, nici presedinte al clubului"
Tehnicianul portughez, aflat în continuare sub contract cu CSM Satu Mare, va acționa clubul în instanță. 
SCM Timișoara s-a întărit cu un pivot din Ucraina
Anna Kiriienko s-a alăturat de astăzi lotului timișorean 
Dan Calancea: „Sper să fie un sezon la fel de reușit ca și cel de anul trecut”
Tehnicianul echipei de sub Tâmpa a vorbit despre perioada de pregătire și noul sezon 
Olimpia Brașov și-a definitivat programul jocurilor din presezon
Echipa de sub Tâmpa va disputa șapte partide amicale 
FCC ICIM Arad s-a reunit în efectiv complet
Antrenorul Bogdan Bulj are la dispoziție 13 jucătoare pentru următorul sezon 
CSU Alba Iulia își obligă propria jucătoarea la plata a 2.500 USD
Sportiva a ales un mod inedit de a strânge fondurile solicitate de clubul din județul Alba. 
Olimpia Brașov a ajuns la o înțelegere cu Elena Ramona Dănălache
Jucătoarea a evoluat la Politehnica Iași 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
leatule...Chirita,taci macar in acest campionat.Lasa-ne in pace,sa putem savura castigul si victoria cu echipele tale preferate !! Hújj,hújj hajrá...Hai Sepsi Sic !!! 
click pt. Articol 16 septembrie 2017 17:20
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
DVTK este o echipa net suprioara Clujului...nu va mirati ca ati pierdut !! Echipe mai bune ca DVTK,Győr si Pécs au pierdut cu SEPSI SIC tot in Ungaria.SEPSI SIC a jucat si finala Cupei Sió la Szekszárd!! Bravo SEPSI SIC !! FELICITARI!! 
click pt. Articol 16 septembrie 2017 17:16
0 
Zât, 7verze! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 19:45
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:30
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Pierde campionatul o echipa buna,dar nu ne doare lipsa lui Tanase !!Poate jucatoarele bune vin la noi...
A doua oara scapa Targoviste de SEPSI SIC in supercupa!! 
click pt. Articol 13 septembrie 2017 11:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Ce ati facut cu SEPSI SIC ??Evolutie cam palida...