ACS Sepsi SIC nu slăbeşte ritmul


Secuiencele se impun la Alexandria


45 - 76

9-19; 10-18; 5-28; 21-11



Statistica

Dacă în etapa trecută problema echipei antrenată de Mădălin Piperea a fost apărarea, Florina Diaconu reuşind să înscrie nu mai puţin de 37 de puncte, de data aceasta atacul a fost cel care a dezamăgit, teleormănencele marcând doar 5 puncte în sfertul 3 şi un total de 45 de puncte.

Gazdele încep mai bine meciul şi conduc cu 4-0 după coşurile marcate de Bucică şi Arnold, dar oaspetele răspund cu o serie de 17 puncte consecutive. Pe finalul sfertului diferenţa se reduce la 10 puncte după aruncarea de la distanţă a Adelinei Ştefan (9-19).

Deşi aceeaşi Adelina Ştefan reuşeşte un coş cu fault şi transformă şi libera suplimentară, elevele lui Csaba Deri se distanţează pe tabelă graţie punctelor aduse de Mekia Valentine şi Elena Dincă. Milica Ivanovic transformă la rândul ei de la 3 puncte pentru a stabili scorul pauzei mari: 19 - 37.

Sfertul al treilea este dezastruos pentru gazde, echipa din Sfântu Gheorghe începând perioada cu 9 puncte consecutive. Viorela Rus reuşeşte primele puncte pentru echipa sa după mai bine de 3 minute, dar face imediat 3 greşeli personale. De partea cealaltă, Wampler este exactă de la nivelul liniei de pedeapsă şi diferenţa creşte la 41 de puncte (21-62) înainte ca Ashley Arlen să reuşească al doilea coş al echipei din Teleorman din a doua jumătate a meciului.

Oaspetele nu mai forţează în ultimele 10 minute şi echipa din Alexandria reuşeşte să-şi adjudece sfertul al 4-lea deşi le pierde pe rând pe Rus, Arnold şi Arlen pentru acumularea a câte 5 greşeli personale. Este sfertul Danielei Bucică, cea mai bună marcatoare a gazdelor, de partea cealaltă Jasmin Bailey transfrorma cu precizie de la linia de aruncări libere. După ce marcase ultimele puncte ale primului sfert, Adelina Ştefan închide tabela la 45-76.

Remarcatele partidei au fost: Daniela Bucică (13 puncte, 4 pase decisive, 2 intercepţii), Adelina Ştefan (10 puncte, 3 recuperări) şi Shanita Arnold (8 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) pentru Alexandria, respectiv Jence Rhoades (14 puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive), Mekia Valentine (17 puncte, 14 recuperări, 2 intercepţii) şi Jasmin Bailey (11 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii) pentru Sfântu Gheorghe.

foto: sepsi-sic.ro



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CST BC Alexandria

Mihai Lițiu / 24 februarie 2013 / 19:00


Galerie foto


megan multumiri
0 
dorim prin aceasta cale sa multumim organizatorilor, organelor de ordine si spectatorilor teleormaneni pentru atitudinea de fair play demonstrata fata de suporterii si fata de echipa Sepsi SIC. nu in ultimul rand multumim domnului din alexandria pentru garoafele oferite fetelor din echipa si din galerie. vom veni si data viitoare cu drag in alexandria respectiv va asteptam la fel in sft gheorghe. 
24 februarie 2013 20:42
teofil Cu multa placere !
0 
Chiar daca nu acesta este numele meu adevarat, ci doar un nick-name, va multumsc pentru apreciere. Fac acest lucru de mai mult timp tuturor echipelor vizitatoare, dar si echipei noastre. Buchetul acordat la sfirsit este pentru MVP-ul echipei noastre. Mult succes mai departe echipei D-voastre. 
25 februarie 2013 12:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ioana Ghizila este noua jucătoare a Universității Cluj
Jucătoarea a semnat un contract pentru sezonul 2017-2018 
Jovana Pasic: „ICIM Arad a fost de mare ajutor în cariera mea”
Baschetbalista din Muntenegru a semnat un contract cu o formație de primă ligă din Spania 
Jose Peres Araujo principal încă un sezon la CSM Satu Mare
Sătmărenii i-au făcut o ofertă tentantă lui Dan Fleșeriu, însă acesta a refuzat-o. 
ALEGERI 2017. Rusz Istvan: „Ar fi timpul să avem reprezentanți care să apere interesele baschetului feminin”
Managerul celor de la ACS Sepsi SIC candidează la poziția de membru în Biroul Federal. 
Imnul național se intonează la competițiile oficiale la nivel național doar la finală sau la turneul final
Art. 10 din Legea nr. 75/1994 a fost completat de o inițiativă legislativă promulgată deja de președintele Kluas Iohannis 
MVP Finala LNBF 2017 - Tyaunna Marshall
Americanca a marcat 93 de puncte în cele patru meciuri din finala cu Universitatea Cluj 
Cvartetul Părău, Shegog, Marshall și Jeffery a dus-o pe Sepsi SIC Sfântu Gheorghe spre victorie în meciul 4 al finalei LNBF
Cele patru jucătore ale lui Zoran Mikes au marcat împreună 81 de puncte, adică peste 95% din totalul formație la finalul partidei cu Universitatea Cluj 
Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”
Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană 
ACS Sepsi SIC se impune din nou pe terenul Universității Cluj
Formația din Sfântu Gheorghe și-a adjudecat titlul de campioană în patru meciuri 
Pentru al doilea an consecutiv titlul LNBF merge în secuime
ACS Sepsi Sic Sfântu Gheorghe a închis finală cu Universitatea Cluj în 4 meciuri 
tepes Dan f
0 
Cum sa vina Dan la SM acum??? Cand taie coasa la sibiu unde e casa lui / inima lui? Tre sa fi dus sa crezi ca doar cu salariu motivezi Un antrenor ce e dedicat performantei 
click pt. Articol 14 mai 2017 02:50
Oldtimer Explicatii
0 
Trebuie sa le explice Tihi care ii " şpilu' " in LNBF si cine are abonament la titlu.... Revenind la lucruri mai serioase, anul trecut, pe vremea asta, dl. Fleseriu primea aceeasi oferta...Din fericire, pt. LNBM & fans, a refuzat politicos. 
click pt. Articol 13 mai 2017 07:21
csv Medicamente
0 
:)) pune botul :)))) 
click pt. Articol 13 mai 2017 01:35
Cristian Chirita In Oas abia azi e 1 aprilie
0 
Ori astia de la SM sunt nerealisti, ori TB incearca o diversiune! Acuma, ce om normal la cap poate sa spere ca un antrenor al unei echipe din primele 4 ale LNBM pleaca la o echipa de fete ce a terminat pe locul 7 in cel mai slab campionat din istoria baschetului feminin romanesc. Nu-i vorba, Fleseriu a scris istorie in LNBF cu SM sau Targoviste, da' totusi!!! Ratiunea a disparut cu totul la unii! 
click pt. Articol 12 mai 2017 21:21
arifliv Mai bine tăceai.
0 
click pt. Articol 12 mai 2017 20:48
TDM Fleseriu
0 
Asa incearca Fleseriu sa isi creasca cota?!? Merge la Floca sa ii mareasca salariul ca a primit mai mult de la SM? WOW!! 
click pt. Articol 12 mai 2017 20:32
0 
Vestimentatia e mai mult decât reprezentativà pt. candidaturà! 
click pt. Articol 04 mai 2017 20:55
Oldtimer d-na Lipă a ”lopătat” ideea dar Parlamenutul ne-a aLipuit cu legea...
0 
Daca aveau un pic de interes si imaginatie pozitiv-salutara, putea alde sefimea din FRB sa aplaneze totul si sa vina cu o solutie care sa fi impacat pe toata lumea.
Eu as fi propus urmatorul compromis:
Se umple sala, chemam echipele pe teren. Se intoneaza Imnul de Stat. Echipele isi fac incalzirea in timpul alocat. Arbitrul central aliniaza echipele de start la centru. Observatorul federal cere Time-out. Fanii ACS SEPSI SIC intoneaza imnul local. Se fluiera debutul partidei. Alde Dragan nu prea mai avea ce sa faca. Daca retragea echipa pica la forfait.
Eu zic ca ar fi fost o solutie eleganta.

 
click pt. Articol 04 mai 2017 17:07
KBSC2430 oldtimer
0 
Poate ca e o simpla coincidenta dar in acelasi timp tin minte după primul scandal de anul trecut de la Sepsi cand Dragan a decis ca jucătoarele noastre sa isi continue încălzirea, doamna Elisabeta Lipă a luat exact aceasta decizie de a nu se mai intona imnul României asa ca nu stiu ce sa zic. Oricum trist moment... 
click pt. Articol 04 mai 2017 16:27
Oldtimer Doamnee !!.. ce natie suntem...
0 
Legea nr. 91/2017 :
La articolul 10 din Legea nr. 75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului național și folosirea sigiliilor cu stema României de către autoritățile și instituțiile publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 237 din 26 august 1994, după litera e) se introduce o nouă literă, litera e1), cu următorul cuprins:
e1) pe stadioane și alte baze sportive, cu ocazia desfășurării competițiilor sportive oficiale de nivel național DOAR (=numai) la finala unei competiții sau, după caz, la turneul final, pentru toate categoriile de vârstă;".
Atentie, va rog !!
Juridic vorbind, intonarea imnului pe stadioane si/in alte baze sportive (sali inclusiv) in alte ocazii decat finalele de competitii reprezinta o contraventie. Deci nu va puneti sa intonati imnul, chiar daca sunteti 2000 de contravenienti, pentru ca sunt cel putin 2 urmari posibile, cu efect imediat:
1) Jandarmeria si /sau Politia care asista la partida, sunt obligate, prin statutul lor, sa constate incalcarea Legii si sa ia masuri, cea mai la indemana fiind suspendarea manifestarii si evacuarea publicului, pentru a nu facilita continuarea/repetarea contraventiei.
2)Responsabilii de organizarea partidei (clubul "gazda" cel putin) vor fi amendati contraventional cu sume intre 2500 - 5000 lei
De asemenea, savarsirea in mod repetat a unei contraventii constituie infractiune si se pedepseste conform Legii penale cu amenda sau inchisoare.

Unde Dumnezeu erau stimabili nostrii parlamentari cand PARLAMENTUL a adoptat Legea 91/2017?
90 % dintre ei ne-au impuiat urechile, canalele mass-media, cutiile postale etc cu versiunea mai mult sau mai putin adaptata & personalizata a discursului onorabilului si stimabilului Nae Catavencu din actul 3, scena 5, replica 2/Catavencu in piesa "O scrisoare pierduta" de I.L. Caragiale (puteti viziona aici: https://www.youtube.com/watch?v=V_ieF7G-WJI)
Oare dl. presedinte al Romaniei a uzat de prevederile aliniatului 2 al Art. 77 din Constitutia Romaniei inainte de a promulga aceasta lege ?

Oricum, raul e facut. Putem noi incerca sa-l indreptam in baza prevederilor Art. 74, aliniat 1) din Constitutia Romaniei, strangand minim 1000 de semnaturi "pro intonare imn la orice meci" in fiecare sala unde se disputa meciuri LNBM, din judetele care au / au avut echipa in LNBM sezonul 2016-2017 si apoi sa ne tinem ca raia de om de "epigonii" locali ai lui Catavencu ca sa sustina si sa duca la bun sfarsit initiativa cetateneasca.

Faptul ca aceasta lege a intrat in vigoare la scurt timp dupa incidentele din cadrul finalei LNBF este doar o simpla coincidenta (unii ar zice ca e un efect al "priceperii" noastre, ca natie, de a ne "gestiona" Kharma)




 
click pt. Articol 04 mai 2017 16:02