ACS Sepsi SIC nu slăbeşte ritmul


Secuiencele se impun la Alexandria


45 - 76

9-19; 10-18; 5-28; 21-11



Statistica

Dacă în etapa trecută problema echipei antrenată de Mădălin Piperea a fost apărarea, Florina Diaconu reuşind să înscrie nu mai puţin de 37 de puncte, de data aceasta atacul a fost cel care a dezamăgit, teleormănencele marcând doar 5 puncte în sfertul 3 şi un total de 45 de puncte.

Gazdele încep mai bine meciul şi conduc cu 4-0 după coşurile marcate de Bucică şi Arnold, dar oaspetele răspund cu o serie de 17 puncte consecutive. Pe finalul sfertului diferenţa se reduce la 10 puncte după aruncarea de la distanţă a Adelinei Ştefan (9-19).

Deşi aceeaşi Adelina Ştefan reuşeşte un coş cu fault şi transformă şi libera suplimentară, elevele lui Csaba Deri se distanţează pe tabelă graţie punctelor aduse de Mekia Valentine şi Elena Dincă. Milica Ivanovic transformă la rândul ei de la 3 puncte pentru a stabili scorul pauzei mari: 19 - 37.

Sfertul al treilea este dezastruos pentru gazde, echipa din Sfântu Gheorghe începând perioada cu 9 puncte consecutive. Viorela Rus reuşeşte primele puncte pentru echipa sa după mai bine de 3 minute, dar face imediat 3 greşeli personale. De partea cealaltă, Wampler este exactă de la nivelul liniei de pedeapsă şi diferenţa creşte la 41 de puncte (21-62) înainte ca Ashley Arlen să reuşească al doilea coş al echipei din Teleorman din a doua jumătate a meciului.

Oaspetele nu mai forţează în ultimele 10 minute şi echipa din Alexandria reuşeşte să-şi adjudece sfertul al 4-lea deşi le pierde pe rând pe Rus, Arnold şi Arlen pentru acumularea a câte 5 greşeli personale. Este sfertul Danielei Bucică, cea mai bună marcatoare a gazdelor, de partea cealaltă Jasmin Bailey transfrorma cu precizie de la linia de aruncări libere. După ce marcase ultimele puncte ale primului sfert, Adelina Ştefan închide tabela la 45-76.

Remarcatele partidei au fost: Daniela Bucică (13 puncte, 4 pase decisive, 2 intercepţii), Adelina Ştefan (10 puncte, 3 recuperări) şi Shanita Arnold (8 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) pentru Alexandria, respectiv Jence Rhoades (14 puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive), Mekia Valentine (17 puncte, 14 recuperări, 2 intercepţii) şi Jasmin Bailey (11 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii) pentru Sfântu Gheorghe.

foto: sepsi-sic.ro



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CST BC Alexandria

Mihai Lițiu / 24 February 2013 / 19:00


Galerie foto


megan multumiri
0 
dorim prin aceasta cale sa multumim organizatorilor, organelor de ordine si spectatorilor teleormaneni pentru atitudinea de fair play demonstrata fata de suporterii si fata de echipa Sepsi SIC. nu in ultimul rand multumim domnului din alexandria pentru garoafele oferite fetelor din echipa si din galerie. vom veni si data viitoare cu drag in alexandria respectiv va asteptam la fel in sft gheorghe. 
24 February 2013 20:42
teofil Cu multa placere !
0 
Chiar daca nu acesta este numele meu adevarat, ci doar un nick-name, va multumsc pentru apreciere. Fac acest lucru de mai mult timp tuturor echipelor vizitatoare, dar si echipei noastre. Buchetul acordat la sfirsit este pentru MVP-ul echipei noastre. Mult succes mai departe echipei D-voastre. 
25 February 2013 12:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Gabriela Irimia și-a rupt un deget de la mână
Jucătoarea Olimpiei Brașov s-a accidentat în meciul cu CSM Satu Mare 
LNBF – Etapa VI – MVP: Porchia Green
Fundașul american a reușit 21 de puncte și 14 assist-uri pentru CSM Satu Mare în fața Olimpiei Brașov 
CSU Alba Iulia a câștigat la Cluj după un meci cu multe ratări
Oaspetele au dominat în duelurile 1 la 1 sub panou în partida din sala Polivalentă 
CSU Alba Iulia învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
CSU Alba Iulia învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 4 puncte 
EXCLUSIV. Destiny Williams părăsește pe CSM Satu Mare
Lidera clasamentului rămâne fără a doua cea mai bună marcatoare înaintea meciului cu ACS Sepsi SIC 
Duelul ultimelor vicecampioane închide etapa a 6-a
Universitatea Cluj vs. CSU Alba Iulia este al doilea meci televizat al rundei 
Nervi și țipete ale timișorenilor la finalul partidei pierdute cu Alexandria
Cei de la SCM Timișoara au dat vina pe deciziile arbitrilor că le-au readus în meci pe teleormănence 
Campioana s-a impus la 38 de puncte cu Sirius Târgu Mureș, după pauza pentru naționale
ACS Sepsi a obținut cea mai clară victorie din acest sezon 
CSM Satu Mare a câștigat duelul cu Olimpia Brașov după un sfert doi decisiv
Oaspetele au pierdut-o pe Irimia la jumătatea sfertului trei, accidentată la mână 
tjl59 De unde sa stie ...
0 
domnisoara (doamna?) A. V. diferenta dintre o cronica si un editorial? Ii cereti prea mult... Abia de s-a pus la punct cu geografia si voi o chinuiti cu baschetul. Ei-ei...  
click pt. Articol 21 November 2017 16:50
megan esti mare stiutor
0 
deşi scrii numele cu CH, cu K trebuie să scrii că eşti neam cu fotbalistul cu acelaşi nume, Giani. Apăi naţia voastră - dealtfel încă tot minoritară - se reproduce şi fără aparate şi încet încet va fi majoritară în ţara pe care deja este numită după neamul vostru 
click pt. Articol 21 November 2017 13:44
Cristian Chirita Asa măgăreală, așa răspuns!
0 
Mai nou, am auzit că părții feminine a minorității secuiești îi este modificat aparatul excretor în aparat reproducător, apoi primește timp de nouă luni o medicație care are ca efect secundar constipația! La sfârșitul acestor nouă luni primește laxative din belșug și asa se naște laca1968!  
click pt. Articol 20 November 2017 23:19
0 
dupa parerea mea articolul nu are nici o legatura cu ce s-a intamplat cu adevarat pe teren.Am fost la meci de la inceput si vreau sa va spun ca fetele de la Timisoara au jucat bine si meritau cu prisosinta sa castige ,asta daca nu intervenea acest, nu pot sa-i spun arbitru,Serbulea.decizii date pe final de meci toate impotriva gazdelor,cu rautate sau din prostie asta nu pot sa spun dar a influentat clar rezultatul,deci intr-un cuvant viciere de rezultat.
Cat priveste articolul de mai sus ,nu are nici o legatura cu baschetul este un articol de scandal in primul rand sa loveasca in conducerea clubului SCM si nu este prima oara cand face treaba asta D-na VLASE .
In continuare daca imi permite-ti o sa fac cateva precizari in legatura cu caile de atac despre care a amintit comisarul Badila.POTI FACE MEMORIU LA FEDERATIE IN CARE SA DESCRII CELE INTAMPLATE DAR PLATESTI 200 DE EURO CA ALTFEL nu se ia in considerare, iar rezultatul este eventual o suspendare a arbitrului in cauza .Pai e normal sa fie nervosi conducatorii acestui club stimata d-na fiindca le-a fost furata o victorie foarte importanta.Cine crezi ca arunca cu flori dupa arbitrii dupa prestatia care au avut-o.
parerea mea e sa te gandesti bine inainte sa mai dai drumul la asa un articol slab.
cu respect
UN SUSTINATOR AL SPORTULUI TIMISOREAN 
click pt. Articol 20 November 2017 22:22
0 
Echipa mica cu an partid mare in spate. 
click pt. Articol 20 November 2017 19:46
0 
Dragnea o sa faca legea si in sport. Ce bine ca si alte echipe au inceput sa simta ceea ce se face cu Sepsi de ani de zile. Mai nou am auzit ca asistatii sociali din Teleorman sunt obligati sa mearga la meci, altfel n-o sa-si mai ia banii de la tata Dragnea. 
click pt. Articol 20 November 2017 18:52
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADEVARUL ESTE,DE MULTE ORI SE INTAMPLA CA ARBITRII SA STRICE MECIUL SI ATMOSFERA!SI LA SFANTU GHEORGHE S-A INTAMPLAT NU O SINGURA DATA !!Aduceti aminte de meciul SEPSI SIC cu U Cluj in finala de anul trecut,cand Zoran Mikes a retras echipa de pe teren !! IERI,AM AVUT PARTE DE UN ARBITRAJ BUN,TRIOU CONDUS DE ALEXANDRA STAN!!Felicitari echipei,antrenorului si arbitriilor !!Meciul a fost bun din toate punctele de vedere!! 
click pt. Articol 20 November 2017 18:25
0 
studentU ? saU fanU lU` Coldea, antrenorU rateU !?! 
click pt. Articol 20 November 2017 15:39
studentU nu stiu ce
0 
relevanta au parerile autoarei exprimate la finalul stirii. Ori o faci editorial si atunci pui mai multe impresii personale, ori o faci stire si atunci nu-si au rostul aceste impresii.
Trecand peste asta, e usor sa spui ca e inadecvata reactia pt un oficial. Daca avea insa dreptate sa protesteze, mie nu mi se pare de condamnat. Sa isi bata cineva joc de munca ta, normal ca te apuca toti dracii. Sa te mai si ia la basca cu procedura de protest. De parca ar fi rezolvat vreodata ceva aceasta procedura - adica sa se rejoace meciul spre exemplu. Nimic de genul, eventual nu a mai fost delegat arbitrul respectiv 2-3 meciuri si basta. Rezultatul ramane si cantareste in economia echipei. 
click pt. Articol 20 November 2017 14:25
Cristian Chirita Mare Manager
0 
Marele Manager Tritoiu a sarit sa l bata pe arbitru si la lovit cu usa la final.Poate scrie si domnul Badila in raport Mare Manager