ACS Sepsi SIC nu slăbeşte ritmul


Secuiencele se impun la Alexandria


45 - 76

9-19; 10-18; 5-28; 21-11



Statistica

Dacă în etapa trecută problema echipei antrenată de Mădălin Piperea a fost apărarea, Florina Diaconu reuşind să înscrie nu mai puţin de 37 de puncte, de data aceasta atacul a fost cel care a dezamăgit, teleormănencele marcând doar 5 puncte în sfertul 3 şi un total de 45 de puncte.

Gazdele încep mai bine meciul şi conduc cu 4-0 după coşurile marcate de Bucică şi Arnold, dar oaspetele răspund cu o serie de 17 puncte consecutive. Pe finalul sfertului diferenţa se reduce la 10 puncte după aruncarea de la distanţă a Adelinei Ştefan (9-19).

Deşi aceeaşi Adelina Ştefan reuşeşte un coş cu fault şi transformă şi libera suplimentară, elevele lui Csaba Deri se distanţează pe tabelă graţie punctelor aduse de Mekia Valentine şi Elena Dincă. Milica Ivanovic transformă la rândul ei de la 3 puncte pentru a stabili scorul pauzei mari: 19 - 37.

Sfertul al treilea este dezastruos pentru gazde, echipa din Sfântu Gheorghe începând perioada cu 9 puncte consecutive. Viorela Rus reuşeşte primele puncte pentru echipa sa după mai bine de 3 minute, dar face imediat 3 greşeli personale. De partea cealaltă, Wampler este exactă de la nivelul liniei de pedeapsă şi diferenţa creşte la 41 de puncte (21-62) înainte ca Ashley Arlen să reuşească al doilea coş al echipei din Teleorman din a doua jumătate a meciului.

Oaspetele nu mai forţează în ultimele 10 minute şi echipa din Alexandria reuşeşte să-şi adjudece sfertul al 4-lea deşi le pierde pe rând pe Rus, Arnold şi Arlen pentru acumularea a câte 5 greşeli personale. Este sfertul Danielei Bucică, cea mai bună marcatoare a gazdelor, de partea cealaltă Jasmin Bailey transfrorma cu precizie de la linia de aruncări libere. După ce marcase ultimele puncte ale primului sfert, Adelina Ştefan închide tabela la 45-76.

Remarcatele partidei au fost: Daniela Bucică (13 puncte, 4 pase decisive, 2 intercepţii), Adelina Ştefan (10 puncte, 3 recuperări) şi Shanita Arnold (8 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) pentru Alexandria, respectiv Jence Rhoades (14 puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive), Mekia Valentine (17 puncte, 14 recuperări, 2 intercepţii) şi Jasmin Bailey (11 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii) pentru Sfântu Gheorghe.

foto: sepsi-sic.ro



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CST BC Alexandria

Mihai Lițiu / 24 februarie 2013 / 19:00


Galerie foto


megan multumiri
0 
dorim prin aceasta cale sa multumim organizatorilor, organelor de ordine si spectatorilor teleormaneni pentru atitudinea de fair play demonstrata fata de suporterii si fata de echipa Sepsi SIC. nu in ultimul rand multumim domnului din alexandria pentru garoafele oferite fetelor din echipa si din galerie. vom veni si data viitoare cu drag in alexandria respectiv va asteptam la fel in sft gheorghe. 
24 februarie 2013 20:42
teofil Cu multa placere !
0 
Chiar daca nu acesta este numele meu adevarat, ci doar un nick-name, va multumsc pentru apreciere. Fac acest lucru de mai mult timp tuturor echipelor vizitatoare, dar si echipei noastre. Buchetul acordat la sfirsit este pentru MVP-ul echipei noastre. Mult succes mai departe echipei D-voastre. 
25 februarie 2013 12:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Victorie pentru Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba-Iulia
Fetele lui Sorin Șimon vor evolua astăzi pentru locurile 5-6 la Jocurile Europene Universitare 
Acuze grave la CSM Târgoviste: "Iugulescu spune că semnătura sa de pe contractul cu Dikeoulakos a fost falsificată"
Conform presei din Târgoviste, Iugulescu este reprezentat în actualul proces de avocatul-impresar Sergiu Gherdan, fostul jurist al CSM Târgoviste în perioada în care Iugulescu era presedinte. 
SURSE. Andra Mandache și Taneisha Harrison trec la CSM Satu Mare
Cele două sportive au evoluat în ediția trecută a LNBF la Universitatea Cluj 
Ciprian Prisăcaru: "Indiferent de interesele unora ca această echipă să se chinuie, să dispară, vom continua în Liga Națională"
CSM Târgoviste anunță că va participa în ediția 2017/2018 a Ligii Naționale de Baschet feminin. 
CSM Târgoviste, interzisă la transferuri si înaintea sezonului 2017/2018
Tribunalul Dâmbovița judecă procesul dintre Dikeoulakos si CSM Tărgoviste, în cadrul căruia a intervenit si fostul presedinte, Ciprian Iugulescu. 
Marcel Urban: „La Timișoara s-a deschis punga larg, datorită modului în care sunt construiți”
Președintele Univ. Goldiș ICIM Arad a vorbit despre adversarul din Cupa României 
LNBF – Programul competițional al sezonului 2017-2018
CSM Târgoviște va primi vizita campioanei ACS Sepsi SIC în cea de-a doua etapă 
EXCLUSIV. CSU Alba Iulia, în pericol de a nu putea participa în ediția 17/18 a LNBF
Conform regulamentelor în vigoare, formația din Cetatea Unirii nu are dreptul de a promova în prima ligă feminină de baschet. 
Vladimir Ivankovic, noul antrenor al CSU Alba Iulia
Croatul are o vastă experiență în antrenorat 
EuroCup Women. ACS Sepsi SIC si-a cunoscut adversarii
Tragerea la sorti a avut loc în urmă cu câteva minute. 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Este corect !!! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 14:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
NU ATI FOST CORECTI NICI ANUL TRECUT. IN SPORT TREBUIA SA FII DREPT SI CINSTIT!Si inca ceva: Tanase sa respecte adversarii atat in deplasare cat si acasa !! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 14:22
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Da a aparut un mongol,dar nu un tigan !!! 
click pt. Articol 17 iulie 2017 13:46
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Leatule: noi jucam baschet si avem rezultate....nu ne ocupm de nimicuri ca tine ! 
click pt. Articol 16 iulie 2017 12:29
TBN Mongol nou
0 
Vad ca a aparut alt mongol pe aici. Esti binevenit... macar aici pe site. 
click pt. Articol 16 iulie 2017 10:30
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
BINE AI VENIT RUZICA !! SUCCES SI FELICITARI PENTRU ALEGEREA FACUTA ! 
click pt. Articol 15 iulie 2017 11:00
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
SUCCES SEPSI SIC ! SINTETI CELE MAI BUNE ! 
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:59
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
SUCCES IN COMPETITIILE INTERNATIONALE!!  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:59
7vezer SEPSI SIC campioana!!
0 
Succes SEPSI SIC !!  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:58
7vezer Etnia mare
0 
Da este o etnie foarte mare: au 16 premii NOBEL...acum organizeaza intr-un mod excelent si de invidiat campionatul mondial FINA...au cam de patru ori mai multe succese internationale si de rasunet in sport ca Romania...au o istorie de peste 1000 de ani si 98 de ani...si pot sa continui dar nu are rost !  
click pt. Articol 15 iulie 2017 10:54