ACS Sepsi SIC nu slăbeşte ritmul


Secuiencele se impun la Alexandria


45 - 76

9-19; 10-18; 5-28; 21-11



Statistica

Dacă în etapa trecută problema echipei antrenată de Mădălin Piperea a fost apărarea, Florina Diaconu reuşind să înscrie nu mai puţin de 37 de puncte, de data aceasta atacul a fost cel care a dezamăgit, teleormănencele marcând doar 5 puncte în sfertul 3 şi un total de 45 de puncte.

Gazdele încep mai bine meciul şi conduc cu 4-0 după coşurile marcate de Bucică şi Arnold, dar oaspetele răspund cu o serie de 17 puncte consecutive. Pe finalul sfertului diferenţa se reduce la 10 puncte după aruncarea de la distanţă a Adelinei Ştefan (9-19).

Deşi aceeaşi Adelina Ştefan reuşeşte un coş cu fault şi transformă şi libera suplimentară, elevele lui Csaba Deri se distanţează pe tabelă graţie punctelor aduse de Mekia Valentine şi Elena Dincă. Milica Ivanovic transformă la rândul ei de la 3 puncte pentru a stabili scorul pauzei mari: 19 - 37.

Sfertul al treilea este dezastruos pentru gazde, echipa din Sfântu Gheorghe începând perioada cu 9 puncte consecutive. Viorela Rus reuşeşte primele puncte pentru echipa sa după mai bine de 3 minute, dar face imediat 3 greşeli personale. De partea cealaltă, Wampler este exactă de la nivelul liniei de pedeapsă şi diferenţa creşte la 41 de puncte (21-62) înainte ca Ashley Arlen să reuşească al doilea coş al echipei din Teleorman din a doua jumătate a meciului.

Oaspetele nu mai forţează în ultimele 10 minute şi echipa din Alexandria reuşeşte să-şi adjudece sfertul al 4-lea deşi le pierde pe rând pe Rus, Arnold şi Arlen pentru acumularea a câte 5 greşeli personale. Este sfertul Danielei Bucică, cea mai bună marcatoare a gazdelor, de partea cealaltă Jasmin Bailey transfrorma cu precizie de la linia de aruncări libere. După ce marcase ultimele puncte ale primului sfert, Adelina Ştefan închide tabela la 45-76.

Remarcatele partidei au fost: Daniela Bucică (13 puncte, 4 pase decisive, 2 intercepţii), Adelina Ştefan (10 puncte, 3 recuperări) şi Shanita Arnold (8 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) pentru Alexandria, respectiv Jence Rhoades (14 puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive), Mekia Valentine (17 puncte, 14 recuperări, 2 intercepţii) şi Jasmin Bailey (11 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii) pentru Sfântu Gheorghe.

foto: sepsi-sic.ro



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CST BC Alexandria

Mihai Lițiu / 24 February 2013 / 19:00


Galerie foto


megan multumiri
0 
dorim prin aceasta cale sa multumim organizatorilor, organelor de ordine si spectatorilor teleormaneni pentru atitudinea de fair play demonstrata fata de suporterii si fata de echipa Sepsi SIC. nu in ultimul rand multumim domnului din alexandria pentru garoafele oferite fetelor din echipa si din galerie. vom veni si data viitoare cu drag in alexandria respectiv va asteptam la fel in sft gheorghe. 
24 February 2013 20:42
teofil Cu multa placere !
0 
Chiar daca nu acesta este numele meu adevarat, ci doar un nick-name, va multumsc pentru apreciere. Fac acest lucru de mai mult timp tuturor echipelor vizitatoare, dar si echipei noastre. Buchetul acordat la sfirsit este pentru MVP-ul echipei noastre. Mult succes mai departe echipei D-voastre. 
25 February 2013 12:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Adrienne Webb părăsește Liga Națională după trei sezoane și jumătate, la 4 echipe diferite
Americanca va fi din nou coechipieră cu Tyaunna Marshall, în Italia 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și-a anunțat lotul pentru sezonul viitor (Video)
Campioana României a făcut multe schimbări față de stagiunea precedentă 
Tyaunna Marshall va juca în Italia după trei sezoane și jumătate la ACS Sepsi SIC
Americanca a postat un mesaj de mulțumire pentru antrenorul Zoran Mikes  
Ancuța Stoenescu și Tunde Kilin lasă campioana pentru CSM Târgoviște
La formația dâmbovițeană vor continua Toma, Chivu și Tănase 
SCM Timișoara a confirmat desființarea echipei de baschet feminin
Ilie Trițoiu: „Totul se întâmplă din cauza problemelor financiare. Totul se restrânge în acest sezon la nivel de SCM” 
Timișoara poate rămâne cu o singură prim-divizionară de baschet
Echipa feminină de la SCM Timișoara riscă să dispară dacă nu va fi o rectificare de buget importantă 
Olena Samburska lasă Liga Națională pentru locul 11 din Polonia
Ucraineanca a evoluat la Universitatea Cluj în ultimul sezon 
Marcel Urban: „Ne propunem să terminăm în primele șase. La condițiile pe care le avem la echipă este un obiectiv îndrăzneț”
FCC ICIM Arad se bazează pe un buget de salarii asemănător cu cel din sezonul trecut 
laca1968 Plagiat
0 
Aceasta stire este ca cele de pe pagina principala yahoo. Dupa titlu o mare senzatie, dupa ce o deschizi un mare nimic . 
click pt. Articol 15 July 2018 19:55
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Marshall este o sportiva desevarsita !! VA REVENI LA NOI CU SIGURANTA,SI VA FI REPRIMITA!!Deocamdata avem inlocuitoare de valoare.Nu te vom uita Marshall...SUCCES !! 
click pt. Articol 12 July 2018 11:16
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Se contureaza inca un campionat si cupa pentru secuience!!
Ne pare rau pt.Marshall,dar avem alte jucatoare care poate suplinii pe ea.Noi facem rotatii eficiente si nu financiare.Sintem buni,foarte buni,si nu vom avea adversare pe masura nici in acest sezon!! Hai SEPSI SIC!!Bun venit noilor jucatoare....SUCCES SEPSI SIC!! 
click pt. Articol 12 July 2018 10:53
0 
Tu s o faci dupa ce o uzi 
click pt. Articol 11 July 2018 00:00
0 
In primul rând, poți s-o sugi fără s-o uzi? In al II lea rând, toate achizițiile nu fac cât Marshall!  
click pt. Articol 10 July 2018 20:54
laca1968 Hai Sepsi!
0 
Singurul lucru regretabil este ca nici sezonul urmator n o sa avem adversare. Poate stie Chirita ceva ce nu stim noi 
click pt. Articol 10 July 2018 20:38
0 
Adica si a luat ramas bun de la cei mai buni suporteri din lume. 
click pt. Articol 09 July 2018 18:38
megan inca ceva tot de la ea:
0 
Ty One-Five Marshall:·

A message to some of the best fans in the world. The last 3 and a half years have been a dream come true. The energy and love you have shown me is something I will never forget. Wearing that green and white was a privilege that I will never take for granted or forget. You gave me a certain feeling when I stepped onto it that court that will be forever be unmatched. Good or bad you’ve been there through it all and never changed. I gave you my all each and every day and I hope you will always remember that. I fought for you all and I hope I’ve made you all proud. Never forget me because I will never forget any of you. Sfantu will always be considered a place I call home. So for everything, THANK YOU!

 
click pt. Articol 09 July 2018 13:33
0 
Corectez: mana doua am vrut sa scriu 
click pt. Articol 09 July 2018 13:27
0 
Tot respectul pentru Anca. Cat despre Tunde, numai la o echipa de mana doza ca Targoviste poate ajunge lider. Cand ai concureta ca Anne nu ai nici o sansa. 
click pt. Articol 09 July 2018 13:12