ACS Sepsi SIC nu slăbeşte ritmul


Secuiencele se impun la Alexandria


45 - 76

9-19; 10-18; 5-28; 21-11



Statistica

Dacă în etapa trecută problema echipei antrenată de Mădălin Piperea a fost apărarea, Florina Diaconu reuşind să înscrie nu mai puţin de 37 de puncte, de data aceasta atacul a fost cel care a dezamăgit, teleormănencele marcând doar 5 puncte în sfertul 3 şi un total de 45 de puncte.

Gazdele încep mai bine meciul şi conduc cu 4-0 după coşurile marcate de Bucică şi Arnold, dar oaspetele răspund cu o serie de 17 puncte consecutive. Pe finalul sfertului diferenţa se reduce la 10 puncte după aruncarea de la distanţă a Adelinei Ştefan (9-19).

Deşi aceeaşi Adelina Ştefan reuşeşte un coş cu fault şi transformă şi libera suplimentară, elevele lui Csaba Deri se distanţează pe tabelă graţie punctelor aduse de Mekia Valentine şi Elena Dincă. Milica Ivanovic transformă la rândul ei de la 3 puncte pentru a stabili scorul pauzei mari: 19 - 37.

Sfertul al treilea este dezastruos pentru gazde, echipa din Sfântu Gheorghe începând perioada cu 9 puncte consecutive. Viorela Rus reuşeşte primele puncte pentru echipa sa după mai bine de 3 minute, dar face imediat 3 greşeli personale. De partea cealaltă, Wampler este exactă de la nivelul liniei de pedeapsă şi diferenţa creşte la 41 de puncte (21-62) înainte ca Ashley Arlen să reuşească al doilea coş al echipei din Teleorman din a doua jumătate a meciului.

Oaspetele nu mai forţează în ultimele 10 minute şi echipa din Alexandria reuşeşte să-şi adjudece sfertul al 4-lea deşi le pierde pe rând pe Rus, Arnold şi Arlen pentru acumularea a câte 5 greşeli personale. Este sfertul Danielei Bucică, cea mai bună marcatoare a gazdelor, de partea cealaltă Jasmin Bailey transfrorma cu precizie de la linia de aruncări libere. După ce marcase ultimele puncte ale primului sfert, Adelina Ştefan închide tabela la 45-76.

Remarcatele partidei au fost: Daniela Bucică (13 puncte, 4 pase decisive, 2 intercepţii), Adelina Ştefan (10 puncte, 3 recuperări) şi Shanita Arnold (8 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) pentru Alexandria, respectiv Jence Rhoades (14 puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive), Mekia Valentine (17 puncte, 14 recuperări, 2 intercepţii) şi Jasmin Bailey (11 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii) pentru Sfântu Gheorghe.

foto: sepsi-sic.ro



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CST BC Alexandria

Mihai Lițiu / 24 February 2013 / 19:00


Galerie foto


megan multumiri
0 
dorim prin aceasta cale sa multumim organizatorilor, organelor de ordine si spectatorilor teleormaneni pentru atitudinea de fair play demonstrata fata de suporterii si fata de echipa Sepsi SIC. nu in ultimul rand multumim domnului din alexandria pentru garoafele oferite fetelor din echipa si din galerie. vom veni si data viitoare cu drag in alexandria respectiv va asteptam la fel in sft gheorghe. 
24 February 2013 20:42
teofil Cu multa placere !
0 
Chiar daca nu acesta este numele meu adevarat, ci doar un nick-name, va multumsc pentru apreciere. Fac acest lucru de mai mult timp tuturor echipelor vizitatoare, dar si echipei noastre. Buchetul acordat la sfirsit este pentru MVP-ul echipei noastre. Mult succes mai departe echipei D-voastre. 
25 February 2013 12:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM Satu Mare, din nou cu conturile poprite
Problemele juridice ale echipei din Satu Mare par a fi interminabile 
Ana Radovic a ajuns la o înțelegere cu Olimpia Brașov
Baschetbalista din Serbia a evoluat în prima parte a campionatului la Alba Iulia 
Brittany Denson îi ia locul lui Britany Miller la CSM Satu Mare
Este a patra vicecampioană cu „U” Cluj care ajunge la sătmărence în acest sezon 
CSM Satu Mare, pentru prima oară în acest sezon fără popriri pe conturi
Conducerea clubului sătmărean a plătit datoria de peste 30.000 mii de euro în ultimele trei luni 
Final 8-ul Cupei României deschide seria de turnee pentru fete
Vor urma turneul final al sateliților, Final 4-ul CEWL și cele trei turnee din faza a doua a LNBF 
Anna Kiriienko, a doua stranieră care pleacă de la SCM Timișoara
Dlesha Lloyd a semnat în Australia  
Ieva Kazlauskaite a trecut în campionatul Germaniei
Lituanianca va juca la campioana Wasserburg, după despărțirea de Olimpia CSU Brașov 
Programul grupelor 1-5 și 6-9 din faza a doua a LNBF
Gazdele celor trei turnee vor fi anunțate în 16 februarie 
Componența grupelor 1-5 și 6-9 din faza a doua a LNBF
Cum se desfășoară partea următoare a campionatului, înainte de play-off 
Conducerea ICIM FCC Arad amenință cu retragerea din campionat
Consiliul Director și-a prezentat demisia condiționată din finalul acestui sezon 
TDM Iaca! Iaca! Iaca!!
0 
Parerea mea e sa il asteptam pe laca sa faca o prezentare a situatiei. El stie tot. 
click pt. Articol 05 February 2018 22:29
studentU eu am stat
0 
la 3 metri de teren si n am "mirosit" nimic. Bine, nu stiam tot contextul lnbf...mie mi s a parut un meci de lupta in care sepsi a ratat f mult si cj le a intrat f bine. Atata tot. Deci venind din afara, nestiind tot contrextul, chiar nu mi s a parut nimic suspect. 
click pt. Articol 04 February 2018 17:45
0 
Un reputat om de baschet, nu-i dau numele, mi-a zis de vineri care va fi deznodământul! Nu va surprins in ce componentă a jucat Sepsi? In cate meciuri cu miză au jucat atâtea minute Hutanu sau Kovacs la Sepsi? De ce s-au certat Mikes si Rusz in timpul jocului? Cum a fost dată această brigada de arbitri (Epure si Sandulache supervizati de Lolo, Bukuresti era potrivit intre ei precum nuca in perete)? Prea mult putred in acest joc! Nu in ultimul rand, a mai fost anul trecut un meci cu cântec in grupa valorica 1-5, castigat de Cluj! Gurile rele spun ca acel meci a fost abordat mai lejer de Sepsi doar pt a lăsa Târgoviște mai in urma!  
click pt. Articol 04 February 2018 16:58
wuzzyfuzzy ati omis "cirease de pe tort"
0 
https://www.ziardecluj.ro/sergiu-gherdan-sefu-la-echipele-de-baschet-satu-mare-alba-iulia-timisoara-si-la-tot-campionatu-suparat-pe-victoria-universitatii-dar-exista-baschet-bun-si-fara-sergiu-gherdan 
click pt. Articol 04 February 2018 16:45
0 
Chiar cu Clujul sa se lase batuta, echipa cu care are are probleme de orgoliu de rezolvat de la conflictul cu imnul tarii? 
click pt. Articol 04 February 2018 16:05
ovidiu parau jucatoare autohtone
0 
...daca citeai atent, ai fi vazut ca le-a nominalizat. Pentru informare, ar fi bine sa urmariti si echipele de junioare din Cluj. Veti avea surpriza sa descoperiti jucatoare foarte talentate care, speram sa aiba sansa lor de afirmare.
... numai bine de la Cluj! 
click pt. Articol 04 February 2018 10:40
0 
Dacă Rusz e prost... Omu' ăla a creat echipa asta, asigură condiții materiale pentru nivelul unde s-a ajuns! Iar tu vii și cobesti pe aici că e prost! Greu de înțeles. Cine e in sistem anticipa rezultatul! O sa vezi ce sparing-partener va fi in F8 Clujul, victoria asta va fi o amintire!  
click pt. Articol 04 February 2018 10:32
0 
De baschet legati-va, sunteți buni, recunosc, bravo vouă! Istoria lasati-o balta, va spun doar atat: SUNTEM ÎN ANUL CENTENARULUI! 
click pt. Articol 04 February 2018 10:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Matematica ta intrece orice lipsa de bun simti si incultura! 
click pt. Articol 04 February 2018 09:56
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Important este faptul,ca conducem campionatul confortabil acasa,in deplasare si la general!! Felicitari fetelor,un joc pierdut nu inseamna tragedie,ci o resuscitare a elementelor tactice si technice care fac din echipa SEPSI SIC cea mai performanta din tara. 
click pt. Articol 04 February 2018 09:54