ACS Sepsi SIC nu slăbeşte ritmul


Secuiencele se impun la Alexandria


45 - 76

9-19; 10-18; 5-28; 21-11



Statistica

Dacă în etapa trecută problema echipei antrenată de Mădălin Piperea a fost apărarea, Florina Diaconu reuşind să înscrie nu mai puţin de 37 de puncte, de data aceasta atacul a fost cel care a dezamăgit, teleormănencele marcând doar 5 puncte în sfertul 3 şi un total de 45 de puncte.

Gazdele încep mai bine meciul şi conduc cu 4-0 după coşurile marcate de Bucică şi Arnold, dar oaspetele răspund cu o serie de 17 puncte consecutive. Pe finalul sfertului diferenţa se reduce la 10 puncte după aruncarea de la distanţă a Adelinei Ştefan (9-19).

Deşi aceeaşi Adelina Ştefan reuşeşte un coş cu fault şi transformă şi libera suplimentară, elevele lui Csaba Deri se distanţează pe tabelă graţie punctelor aduse de Mekia Valentine şi Elena Dincă. Milica Ivanovic transformă la rândul ei de la 3 puncte pentru a stabili scorul pauzei mari: 19 - 37.

Sfertul al treilea este dezastruos pentru gazde, echipa din Sfântu Gheorghe începând perioada cu 9 puncte consecutive. Viorela Rus reuşeşte primele puncte pentru echipa sa după mai bine de 3 minute, dar face imediat 3 greşeli personale. De partea cealaltă, Wampler este exactă de la nivelul liniei de pedeapsă şi diferenţa creşte la 41 de puncte (21-62) înainte ca Ashley Arlen să reuşească al doilea coş al echipei din Teleorman din a doua jumătate a meciului.

Oaspetele nu mai forţează în ultimele 10 minute şi echipa din Alexandria reuşeşte să-şi adjudece sfertul al 4-lea deşi le pierde pe rând pe Rus, Arnold şi Arlen pentru acumularea a câte 5 greşeli personale. Este sfertul Danielei Bucică, cea mai bună marcatoare a gazdelor, de partea cealaltă Jasmin Bailey transfrorma cu precizie de la linia de aruncări libere. După ce marcase ultimele puncte ale primului sfert, Adelina Ştefan închide tabela la 45-76.

Remarcatele partidei au fost: Daniela Bucică (13 puncte, 4 pase decisive, 2 intercepţii), Adelina Ştefan (10 puncte, 3 recuperări) şi Shanita Arnold (8 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) pentru Alexandria, respectiv Jence Rhoades (14 puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive), Mekia Valentine (17 puncte, 14 recuperări, 2 intercepţii) şi Jasmin Bailey (11 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii) pentru Sfântu Gheorghe.

foto: sepsi-sic.ro



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CST BC Alexandria

Mihai Lițiu / 24 February 2013 / 19:00


Galerie foto


megan multumiri
0 
dorim prin aceasta cale sa multumim organizatorilor, organelor de ordine si spectatorilor teleormaneni pentru atitudinea de fair play demonstrata fata de suporterii si fata de echipa Sepsi SIC. nu in ultimul rand multumim domnului din alexandria pentru garoafele oferite fetelor din echipa si din galerie. vom veni si data viitoare cu drag in alexandria respectiv va asteptam la fel in sft gheorghe. 
24 February 2013 20:42
teofil Cu multa placere !
0 
Chiar daca nu acesta este numele meu adevarat, ci doar un nick-name, va multumsc pentru apreciere. Fac acest lucru de mai mult timp tuturor echipelor vizitatoare, dar si echipei noastre. Buchetul acordat la sfirsit este pentru MVP-ul echipei noastre. Mult succes mai departe echipei D-voastre. 
25 February 2013 12:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Digi Sport a ignorat fanii baschetului pentru a treia oară în acest sezon
Televiziunea care are contract cu FRB nu a difuzat la timp partida dintre CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe, din finala Ligii Naționale de Baschet Feminin 
Zoran Mikes: „Ne-am grăbit de la început. Am avut prea multe turnover-uri și decizii proaste”
ACS Sepsi SIC a pierdut al treilea meci al finalei, la Satu Mare 
Marius Dobă: „Mă bucur că fetele au înțeles că nu trebuie să renunțăm”
CSM Satu Mare a prelungit finala LNBF după victoria din meciul 3 
CSM Satu Mare învinge Sfântu Gheorghe după 5 ani!
Finala LNBF se prelungeşte cu cel puţin încă un joc 
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe la o diferenţă de 8 puncte 
Finala LNBF. O singură dată o echipă a luat titlul după ce a fost condusă cu 0-2 în acest mileniu
8 jucătoare de la acel duel sunt în loturile finalistelor din acest an 
Viorela Voicu: „E bun locul 6. Am avut niște meciuri bune în prima parte a sezonului”
ACSBT Alexandria a fost mult timp surpriza acestui sezon 
CSM Satu Mare a plecat de la Sepsi Arena fără să câștige vreun sfert
În 2009 a fost ultima dată când o echipă a câștigat toate sferturile în primele două meciuri ale finalei 
S-au stabilit brigăzile de arbitri pentru partidele finalei, de la Satu Mare
ACS Sepsi SIC poate câștiga titlul după un singur meci pe terenul rivalei 
TitiAcs frb este
0 
STEAUA ! Se pare că anul acesta ( fără C.E.) și fără delagații prin China sau Brazilia au venit mai puțini bani de la Sponsori !  
click pt. Articol 27 April 2018 10:42
ovidiu89 A fost transmis dupa tenis
0 
I-am zis de Digi4 sa vada si el Daca il fura arbitrul sau alte povesti ce le poate născoci. Acum ca a pierdut mult iubita si stimata echipa face gargara:). Iaca maica nu te-am jignit. Cat despre televizoare degeaba ai multe daca ții in ele găini pt oua. 
click pt. Articol 27 April 2018 09:51
studentU ne mira?
0 
se pisha astia pe cei 1-2k de telespectatori de baschet masculin sau feminin. FRBul face acelasi lucru. Banutzu sa mearga. Altfel nu existau penalizari pana acum? Inca un contract pagubos pentru poPULAtie(cunoscuta si drept Poolime) si probabil avantajos pentru Jmecheri.  
click pt. Articol 27 April 2018 09:45
suporter84 lipsa de bun simt
0 
duce ce ocupa un sfert din tribuna , cu camere cu microfoane , niic nu ai voie sa te bucuri , sa inteleg ca niic nu a fost transimis meciul bvo digi SPORT asta e, o sa le intreb azi cfe rost mai au daca tot nu se da meciul 
click pt. Articol 27 April 2018 08:18
0 
Ce echipă secuiască? Au vreo jucătoare din zonă? Le dau circ iar pâine ba! Ai văzut vreo mustată secuiască la Marshall?  
click pt. Articol 27 April 2018 07:12
arifliv Va urma
0 
Sambata va fi inca un episod din serialul digi sport lipsa de profesionalism va transmite meciul dintre locul 3 cu locul 4 când in același timp se disputa meciul dintre primele doua clasate deci....FRB ce e? 
click pt. Articol 26 April 2018 23:27
A.Cr A.Cr
0 
Sau daca SM seamana cu Nadal si Sf-gheorghe cu Garcia-Lopez atunci da ... 
click pt. Articol 26 April 2018 22:29
A.Cr A.Cr
0 
eu nu am vazut meciul pe Digi 4 ... cu tot respectul in disputa voastra 
click pt. Articol 26 April 2018 22:28
0 
Alooo, ce s-a întâmplat cu echipa ... secuiasca :)? Mama lor de arbitrii :))! 
click pt. Articol 26 April 2018 22:14
0 
Am mai multe televizoare cate masele ai tu. 
click pt. Articol 26 April 2018 21:01