ACS Sepsi SIC nu slăbeşte ritmul


Secuiencele se impun la Alexandria


45 - 76

9-19; 10-18; 5-28; 21-11



Statistica

Dacă în etapa trecută problema echipei antrenată de Mădălin Piperea a fost apărarea, Florina Diaconu reuşind să înscrie nu mai puţin de 37 de puncte, de data aceasta atacul a fost cel care a dezamăgit, teleormănencele marcând doar 5 puncte în sfertul 3 şi un total de 45 de puncte.

Gazdele încep mai bine meciul şi conduc cu 4-0 după coşurile marcate de Bucică şi Arnold, dar oaspetele răspund cu o serie de 17 puncte consecutive. Pe finalul sfertului diferenţa se reduce la 10 puncte după aruncarea de la distanţă a Adelinei Ştefan (9-19).

Deşi aceeaşi Adelina Ştefan reuşeşte un coş cu fault şi transformă şi libera suplimentară, elevele lui Csaba Deri se distanţează pe tabelă graţie punctelor aduse de Mekia Valentine şi Elena Dincă. Milica Ivanovic transformă la rândul ei de la 3 puncte pentru a stabili scorul pauzei mari: 19 - 37.

Sfertul al treilea este dezastruos pentru gazde, echipa din Sfântu Gheorghe începând perioada cu 9 puncte consecutive. Viorela Rus reuşeşte primele puncte pentru echipa sa după mai bine de 3 minute, dar face imediat 3 greşeli personale. De partea cealaltă, Wampler este exactă de la nivelul liniei de pedeapsă şi diferenţa creşte la 41 de puncte (21-62) înainte ca Ashley Arlen să reuşească al doilea coş al echipei din Teleorman din a doua jumătate a meciului.

Oaspetele nu mai forţează în ultimele 10 minute şi echipa din Alexandria reuşeşte să-şi adjudece sfertul al 4-lea deşi le pierde pe rând pe Rus, Arnold şi Arlen pentru acumularea a câte 5 greşeli personale. Este sfertul Danielei Bucică, cea mai bună marcatoare a gazdelor, de partea cealaltă Jasmin Bailey transfrorma cu precizie de la linia de aruncări libere. După ce marcase ultimele puncte ale primului sfert, Adelina Ştefan închide tabela la 45-76.

Remarcatele partidei au fost: Daniela Bucică (13 puncte, 4 pase decisive, 2 intercepţii), Adelina Ştefan (10 puncte, 3 recuperări) şi Shanita Arnold (8 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive) pentru Alexandria, respectiv Jence Rhoades (14 puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive), Mekia Valentine (17 puncte, 14 recuperări, 2 intercepţii) şi Jasmin Bailey (11 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii) pentru Sfântu Gheorghe.

foto: sepsi-sic.ro



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CST BC Alexandria

Mihai Lițiu / 24 February 2013 / 19:00


Galerie foto


megan multumiri
0 
dorim prin aceasta cale sa multumim organizatorilor, organelor de ordine si spectatorilor teleormaneni pentru atitudinea de fair play demonstrata fata de suporterii si fata de echipa Sepsi SIC. nu in ultimul rand multumim domnului din alexandria pentru garoafele oferite fetelor din echipa si din galerie. vom veni si data viitoare cu drag in alexandria respectiv va asteptam la fel in sft gheorghe. 
24 February 2013 20:42
teofil Cu multa placere !
0 
Chiar daca nu acesta este numele meu adevarat, ci doar un nick-name, va multumsc pentru apreciere. Fac acest lucru de mai mult timp tuturor echipelor vizitatoare, dar si echipei noastre. Buchetul acordat la sfirsit este pentru MVP-ul echipei noastre. Mult succes mai departe echipei D-voastre. 
25 February 2013 12:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM Alexandria reușește prima victorie în Liga Națională
Elevele lui Mădălin Piperea au făcut diferența cu reușitele de la distanță cu ACS KSE Târgu Secuiesc 
CSM Alexandria învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc
CSM Alexandria învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc la o diferenţă de 11 puncte 
Brankica Hadzovic: „Îmi place foarte mult echipa din acest sezon. Antrenorul chiar m-a surprins”
Coșghetera celor de la FCC ICIM Arad a vorbit despre evoluția echipei în tur și nivelul din grupa valorică A 
Maikel Lopez este noul antrenor al celor de la CSM Satu Mare, iar Octavian Boian rămâne secund
Clubul era obligat de regulament să aducă un nou antrenor principal 
Ljubomir Kolarevic: „La 0/3 nu a fost un sentiment foarte plăcut, dar după aceea am câștigat 3 meciuri la rând”
Antrenorul de la ACS KSE Târgu Secuiesc este mulțumit cu parcursul echipei până acum și a vorbit și despre lupta pentru promovare  
Ildiko Nagy s-a alăturat campioanei ACS Sepsi SIC după o scurtă perioadă în Franța
„M-am bucurat foarte mult și m-am simțit onorată când am aflat că am o ofertă de la campioană” 
Rectorul Universității Alba Iulia, Daniel Breaz, a ajuns Ministrul Culturii
Breaz este cunoscut fanilor baschetului românesc pentru activitatea depusă la clubul CSU Alba Iulia 
Mădălin Piperea: „Conducerea clubului a luat decizia ca anul acesta să mergem pe junioare. Ajută tinerele noastre să progreseze”
Antrenorul de la CSM Alexandria a vorbit despre motivul pentru care s-a mers pe cel mai tânăr lot din LNBF și despre nivelul campionatului actual 
CSU CSM Oradea reușește o nouă victorie clară cu Agronomia București și în restanța din etapa 1
Cele două echipe au fost la a doua confruntare directă în 5 zile 
CS Universitatea CSM Oradea învinge pe CS Agronomia București
CS Universitatea CSM Oradea învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 30 puncte 
0 
Puie MSD! Altceva nu se poate spune! Și-au bătut joc de o echipă ce a fost cu mult peste nivelul județului Teleorman! Acum 2-3 ani, la ultimele confruntări cu Rapid, scorul corect era de +30 puncte pt Alexandria, azi pensionarele lu' Coco fac mișto de niște copile de 16 ani!  
click pt. Articol 12 November 2018 20:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Felicitari fetelor !! Sinteti fenomenale ! 
click pt. Articol 12 November 2018 16:24
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
FELICITARI KRISTINA !Bravo fetelor si succes in continuare !! 
click pt. Articol 12 November 2018 16:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Felicitari fetelor !! Sinteti cele mai bune si in acest campionat in frunte cu superantrenorul Zoran Mikes ! 
click pt. Articol 10 November 2018 18:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Stiim ca acest meci este important pentru voi,dar si pentru fosta ta echipa.Deci va fi o lupta pe care va adjudeca cu siguranta SEPSI SIC cu 15 puncte !! 
click pt. Articol 10 November 2018 18:18
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ce penibil: in loc sa jucati pe nivelul retributiei,cereti scuze pentru un joc mediocru !!Locul vostru este pe la mijlocul clasamentului.Pacat de cele 3-4 jucatoare care sint valoroase in echipa !  
click pt. Articol 08 November 2018 15:37
0 
Aici ar trebui să se sesizeze Curtea de Conturi, bani publici cheltuiți cu nemiluita pentru niste înfrângeri penibile. Totuși poate fi vorba și de prostie, nu e posibil ca după ce ai dat chix cu un antrenor debutant, care mai fusese totuși secund la Târgoviște intr-o perioadă de gratie, să continui să lași o echipa plină de vedete pe mâna unui copil, pe deasupra și nelicentiat pentru acest nivel. Apoi, varianta de jucătoare U23... Nu era fata de anul trecut o mare sculă însă in comparație cu ce au acum e diferența enorma. De asemenea, Amukamara anul trecut nu a avut mai mult de 3 jocuri în care să marcheze sub 15 puncte iar aici... Vorbim totuși de singura jucătoare care a participat la CM ul de anul acesta, nefiind doar o figuranta acolo.  
click pt. Articol 06 November 2018 15:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
U CLUJ DE MULT NU MAI ESTE O ECHIPA DE FANION !!POATE SA IA LECTII DE BASCHET DE LA TOATE CELALALTE ECHIPE DIN CAMPIONAT,MAI CU SEAMA DE LA SEPSI SIC !! SECUIENCELE STAU CU DOUA NIVELE PESTE CLUJENCE !! 
click pt. Articol 05 November 2018 14:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
NE PARE RAU CA S-A ACCIDENTAT TAVIC.ESTE O FATA BUNA !! SEPSI SIC ESTE CU O CLASA PESTE SATU MARE,DAR NU ESTE VINA EI !! 
click pt. Articol 05 November 2018 14:30
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
CE SA FACEM,ATI JUCAT PE NIVELUL VOSTRU. 
click pt. Articol 05 November 2018 14:27