ACTUALIZARE. Marko Djurkovic nu a semnat cu BCM U Pitești


Sârbul a evoluat la Gaz Metan în sezonul 2014/2015

Marko Djurkovic nu a semnat cu BCM U Pitești. Informația apărută pe eurobasket.com a fost negată atât de către jucătorul cât și conducerea clublui din Trivale.

Mai mult de atât, conform surselor noastre, baschetbalistul se află în negocieri avansate cu SCM Universitatea Craiova.

Regretăm confuzia creată.

 


 

BCM U Pitești l-a repatriat pe Marko Djurkovic, după cum anunță portalul de specialitate eurobasket.com. Pivotul sârb în vârstă de 28 de ani revine în Trivale după un periplu în care a trecut la Gaz Metan Mediaș și încheiat la Rabotnicki în Macedonia.

Marko Djurkovic a fost om de bază la Gaz Metan Mediaș în sezonul 2014/2015. Pivotul a avut medii statistice de 15.9 puncte, 10.7 recuperări și 2.0 pase decisive pentru o eficiență de 17.4 unități în 35.2 minute petrecute în medie pe meci. În sezonul în care a activat la BCM U Pitești, Djurkovic a avut cifre de 10.8 puncte, 7.5 recuperări și 1.8 în 25 de prezențe în Liga Națională de Baschet Masculin.

Finalul sezonul 2014/2015 l-a găsit pe Marko Djurkovic în Macedonia. În 9 partide jucate pentru Rabotnicki a strâns medii de 6.9 puncte și 3.2 recuperări.

De-a lungul carierei sale, Djurkovic a mai jucat la echipe precum Sloga, Ibon Niksic, Borac Nektar, Igokea Aleksandrovac, Krka Novo Mesto, Vahostav Zilina sau Zepter Viena.

Marko Djurkovic va începe astfel pentru a treia oară la rând sezonul competițional în România.



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Vizualizează pagina personală a jucătorului Marko Djurkovic

Bogdan Isailă / 04 August 2015 / 11:30


Galerie foto


0 
Nu ne deranja daca se intorcea- ca a fost jucator bun si luptator- dar sincer cu liberele ne-a scos peri albi... 
04 August 2015 13:17
0 
Managerul echipei a spus ca vor mai veni 3 straini, un fundas, o extreme si un pivot! Sper sa fie de valoare ridicata, totusi nu inteleg de ce mai luam un fundas, avem deja Stamenkovici, Ross si Adi Tudor...Voi ce parere aveti?Fortza BCM U!!!
 
04 August 2015 13:35
adu lot
0 
Exact la asta ma gandeam si eu.ne trebuiesc jucatori pe poz 3 ,4si 5.dar fara 3 jucatori buni...n-avem nicio sansa. 
04 August 2015 14:54
Shakall Antrenor
0 
Am incredere in noul antrenor, CV-ul il recomanda ca fiind cel ce ia deciziile si nu conducerile cluburile ii dicteaza jucatorii pe care sa ii antreneze, sper ca va creea un grup unit care sa "joace". Cel mai probabil lotul va fi definitivat in iarna, trebuie neaparat o extrema sa stie de la 3 puncte 
04 August 2015 18:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
Skylar Spencer a reușit un monster double-double în ultima partidă
CSA Steaua București a avut 5 jucători în double-digits în victoria cu ABC Athletic Constanța 
Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București
De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach 
SCM U Craiova are de apărat terenul propriu în fața celor de la U-BT Cluj
Oltenii vin după o înfrângere în Cupă cu Sibiul, clujenii au trecut de două ori în trei zile de Pitești 
CSM Phoenix CSU Galați, victorie la pas cu CSM Mediaș
Moldovenii bifează al 3-lea succes în Grupa Galbenă 
gyke @soso
0 
Eu știu altceva, salariile sportivilor pot fi plătite direct, deoarece CSM urile sunt persoane juridice de drept public, organizate sub formă de instituții publice și se află în subordinea CL. Finanțarea lor se face prin intermediul unui ordin al MFP, iar cheltuielile cu salariile sunt eligibile.  
click pt. Articol 18 March 2019 22:14
0 
Cu tot respectul, dacă nu ai scris la mișto mai sus, în opinia mea ai zis cel puțin 5 chestii false total... Dar vorba ta, sa ne bucuram de baschet pentru ca urmează partea cea mai tare! 
click pt. Articol 18 March 2019 22:13
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30
0 
Cam asta am scris si eu dar la modul general. Nu am luat pe fiecare in parte. Si noi am primit bani de la primarie. Ce ai scris tu confirma afirmatiile mele. Dar, te asigur si repet, anul acesta la noi nu a mai fost ce a fost anul trecut. 
click pt. Articol 18 March 2019 12:07
gyke @Ștefan
0 
Te sfătuiesc să te mai informezi, pentru că amesteci niște chestii. În primul rând Oradea este CSM, asta înseamnă că poate fi finanțat direct de către Primărie / Consiliul local, care asigură probabil spre 80% din bugetul clubului. Sibiul nu este CSM, finanțarea lui din bani publici vine prin agenda sportivă, iar pentru anul calendaristic 2018 suma alocată echipei de seniori a fost de aprox 170 kEuro (google search). Mai vine ceva probabil de la Universitate (nu mult), iar restul vine din acei sponsori mici și mulți pe care îi avem. Dar te asigur că diferențele față de Oradea și U sunt semnificative.  
click pt. Articol 18 March 2019 10:29
0 
Un meci in care am aratat ca o echipa. Am jucat ambele faze de joc super bine si am exectutat scheme de joc care au pus jucatorii in valoare. O circulatie foarte buna a mingii. Felicitari!
Cred ca diferenta s-a facut si datorita jucatorilor care au intrat de pe banca. Craiova a stat doar in jucatorii din primul 5.
 
click pt. Articol 18 March 2019 10:10
0 
Multumesc pentru "apreciere". Asa cum sti tu ce se intampla la Sibiu, poate stiu si eu ce se-ntampla la Cluj. Si crede-ma, stiu. Nu mai este ce a fost. Sper sa-ntelegi unde bat. 
click pt. Articol 18 March 2019 09:39
gyke @Ștefan
0 
O, dulce naivitate...  
click pt. Articol 17 March 2019 23:16
gyke @trancer
0 
Speranțele astea de a evita Oradea în semifinale mai există mulțumită lui Nini 😉. Vedem, nimic nu e jucat, deși... Referitor la bugete, absolut de acord, diferența existentă nu este vizibilă în joc și în clasament (sper să rămână așa).  
click pt. Articol 17 March 2019 23:15