ACTUALIZAT. FINALA 2013. Brigada de arbitri a Meciului 5


Cei trei arbitri se află la al 3-lea joc fiecare în finala din acest an

ACTUALIZARE
Bogdan Podar este al 3-lea arbitru delegat la Meciul 5 al finalei Ligii Naționale de baschet masculin - ediția 2012/13. Clujeanul va arbitra pentru prima dată în finala din acest an. De notat că Alin Faur și Fabiana Martinescu sunt plecați la Gran Canaria pentru un clinic destinat cavalerilor fluierului.

Podar are 44 de meciuri arbitrate în actuala ediție a LNBM.

Brigada de arbitri delegată la Meciul 5 al finalei Ligii Naționale de baschet masculin, ce opune pe BC Mureș și CSU Ploiești este alcătuită din Laurențiu Grigoraș, Pogdan Podar și Alexandru Olaru. Confruntarea are loc la Târgu-Mureș, în cursul serii de joi (30.05), cu începere de la ora 18. Comisar din partea FR Baschet este Marius Marinescu.

_____

Grigoraș fluieră al 60-lea meci în actuala ediție de campionat (s-au contabilizat exclusiv meciurile din Liga Națională masculin). El a fluierat Meciurile 1 și 4 ale finalei.

Martinescu (foto) se află în fața celui de-al 40-lea meci în actuala ediție a LNBM. Ea a fluierat în Meciurile 1 și 4 ale finalei din acest an.

Olaru a condus 45 de meciuri din actuala ediție de campionat. Bucureșteanul a arbitrat la Meciurile 1 și 3 ale finalei.

Scorul general al finalei este de 2-2. Reamintim, se joacă în sistemul cel mai bun din șapte jocuri.

Foto: Andor Marton



Vizualizează pagina personală a arbitrului Martinescu Fabiana
Vizualizează pagina personală a arbitrului Grigoraş Laurenţiu
Vizualizează pagina personală a arbitrului Olaru Alexandru
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Citește ultimele știri despre CSU Asesoft Ploiești

Adrian Micinic / 29 May 2013 / 19:35


Galerie foto


rexdecebal mda......
0 
se pare ca urmeaza un nou macel marca frb & asehotzii....no comment!!! 
29 May 2013 18:17
rexdecebal ce privire
0 
e suuuugestiva privirea lui fabiana fabula sau ce?!? :))) 
29 May 2013 18:18
geok Eeeee
0 
Cred ca trebuia sa arbitreze Lungu, Scurtu, si Bukaresti ca sa fiti si voi multumiti. Va rog daca nu cer mult sa imi spuneti si mie 3 nume de arbitri cu care sa fiti multumiti.
 
29 May 2013 20:09
0 
Probabil Vinasi si mai sunt destui arbitrii si mai tineri care inca nu au "gustat din fructele" lui Ghita. Dar asta este irelevant, pentru ca dupa cum a spus Levi Szijarto ei sunt prea buni si de aceea toata lumea ii uraste. Mai acum cativa ani doar clujenii aveau ceva cu ei, dar declaratiile de la an la an s-au tot imbunatatit. De la "doar la Cluj patim asa ceva, doar ei ne contesta" pana la a mai adauga aproximativ toata tara este cale lunga. Probabil ca toti din tara asta sunt niste nebuni. Eu cred ca mai trebuie sa va ganditi putin... 
29 May 2013 20:45
0 
Deci dreptatea este de partea mea. Nu puteti. Iar de Vinasi din nefericire ati ales gresit. A furat pentru Timisoara la campionatul de U 23. Rusinos , pentru niste copii. 
29 May 2013 21:03
ikam geok
0 
Dintr-un comentariu cum este cea al lui fuzzywuzzy tu tagi concluzia că ai dreptate. Tare încuiat la cap mai ești. 
29 May 2013 21:24
geok Ikam
0 
Eu nu stau de vorba cu prostii. Te rog 
29 May 2013 21:39
rexdecebal arbitri straini!!!
0 
cea mai optima si totodata curata varianta era aducerea arbitrilor straini!!! 
29 May 2013 22:06
vlad Lamonica
0 
Pe voi si Lamonica daca v-ar arbitra tot ati avea ceva de comentat. 
29 May 2013 22:12
geok Arbitriiiiiii
0 
Ar fi o solutie dar ajungem la nivelul fotbalului? Si asa orice victorie a asesoftului ar fi furata de Ghita.
 
29 May 2013 22:14
csaba81 straini
0 
Dar acuma pe bune....de ce in baschet nu cere nimeni niciodata arbitrii straini....eu cred ca nu ar venii pentru o avere,ar fii cel mai corect ,daca greseste ,macar nu ar face-o doar intr-o singura directie,sau cel putin nu intentionat
 
29 May 2013 22:31
rexdecebal sa recunoastem
0 
sa nu ne mintim singuri si sa nu ne furam caciula, sebi ghita e unul dintre cei mai profesionisti in ale furatului din tara asta!!!! asta spune totul si nu e deloc greu de inteles!!! 
29 May 2013 22:32
0 
Ati vazut. Ghita fura cu arbitri straini. Cred ca ar fi buni niste extraterestri.nu echipele noastre sa se intareasca sa poata juca la acelasi nivel. Spuneti de asesoft ca nu a facut nimic in europa. Dar cine a facut? Are Clujul, Timisoara , Mures sau chiar Medias ceva rezultate si nu stiu eu? Ceva cupe? Hai ma fratilor ca asta este nivelul iar astia ca sunt un pic mai organizati si cu mare experienta ne iau toate campionatele. 
29 May 2013 22:43
ikam geok
0 
Prost ești tu! Dar mai bine mă las păgubaș, pentru că de câteva zile tot întreb niște lucruri, dar de la nici un simpatizant al asehoțiilor nu primesc răspuns argumentat. Pentru mine tu ești prostul și încuiatul la minte. Cu tine nici eu nu mai am ce discuta.  
29 May 2013 22:44
ikam vlad
0 
,,Pe voi si Lamonica daca v-ar arbitra tot ati avea ceva de comentat,,. Nu știu la cine te referi, dar da, am avea de comentat, dacă ar trage pentru prea iubiții tăi asehoți.  
29 May 2013 22:46
injiner @vlad
0 
o tara intreaga suntem prosti , nu ? de ce nu au ceva muresenii cu clujenii , sau cu oradenii , sau invers , ce combinatie vrei tu , si toata lumea are ceva cu asehotii ??? o tara de prosti si voi niste smecheri ??? da corect , suntem fraierii campingului ca mai stam de vorba cu voi si ca mai joaca cineva cu voi . 
29 May 2013 23:09
injiner pt ploiesteni
0 
http://www.youtube.com/watch?v=E954W4fS13c , http://www.youtube.com/watch?v=OpAqkZyz8h0 , recunoasteti personajele din imagini ???? adica din aia trei de care cica arbitreaza , pentru "domnii" din patria hotilor, daca vreti dovezi mai clare de atat va desenam ca la idioti .... sa revenim doua dintre acele personaje maine sunt din nou la locul faptei , de data asta nu la sibiu la mures , unul e juniorul hot olaru ( tat-su alaturi de banica a ridicat hotia la nivel de arta ) , al doilea e bibliotecarul din buzau grigoras , care dupa acel meci si-a schimbat toate cariile din gura cu o frumoasa dantura , dantura pe care maine la mures ve-ti avea onoarea sa o vizionati sub forma unui ranjet la fiecare faza la care suporterii mureseni se vor lua cu mainile de cap ....  
29 May 2013 23:38
oradeafun @injiner
0 
Dar eu cred ca si asehotii au fost furati de arbitrii, in unele meciuri, nu-i asa? Si ma refer la meciuri din play-off unde chiar conteaza. Eu cred ca printre atatia sustinatori se va gasi si unul care sa ne arate ceva imagini in care fluierasii gresesc "omeneste" sau nu, in defavoarea lor. Sau macar gresesc in egala masura pro si contra. Eu chiar vreau sa vad fazele in care se fluiera gresit impotriva lor. 
30 May 2013 00:07
0 
Te rog frumos pana la Medias, Medias chiar a facut ceva in Europa, a ajuns unde cei de la asehoti care participa de cel putzin 10 ani nu au ajuns niciodata, joi am sa fiu la mures cu tricoul gazului pentru a protesta alaturi de ei impotriva arbitrajului practicat in campionatul intern. Si pe noi ne-au fluierat aiurea chiar la mures acasa, dar asta e, asta-i arbitraju si nu sunt deacord cu acest stil de a fluiera, din pacate in campionatul intern mai mult ii auzi pe arbitrii decat ii vezi pe jucatori jucand, ptr ca nu sunt lasati sa joace, orice contact se fluiera, alooooooooooo fluiericilor mai uitativa ce se intampla si in afara tarii si adaptativa si voi, dar ce va cer este supraomenesc ptr voi, ptr ca pe voi atat va duce capul, hai mures...si binenteles fortza gazu.
 
30 May 2013 14:11
geok si ei
0 
deci ati fost furati unde....... la Mures. Hai ma ca astia sunt cei mai corecti din lume.Dar pe Timisoara cind mai aveati putin si ne scotea mingea din cos? 
30 May 2013 15:07
geok si cine
0 
si cine? Prietenul lor Vinasi pe care il voiau acum.Prieteni stiu de ce. 
30 May 2013 15:10
vlad @tini74
0 
Asa se fluiera peste tot in europa. Contactele initiate de unul din jucatori se fluiera impotriva echipei acestuia. In NBA, intr-adevar se fluiera foarte rar, dar acolo e alt regulament.
@injiner: Din filmul 2 primele 3 blocking fouls au fost fluierate corect.
In filmul 1 au dreptate sibienii. 
30 May 2013 15:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
Monyea Pratt, autorul singurului triple-double din Grupa Roșie în acest sezon
Doar trei jucători au mai fost la câteva reușite distanță de a bifa această performanță 
INTERVIU. Tony Bishop: “Motto-ul meu e că trebuie să muncești din greu și să nu lași ca următoarea persoană care apare să te depășească.”
Panamezul a vorbit și despre primele întâmplări la venirea în România, accidentarea din acest sezon, dar și experiența de a ajunge în semifinalele FIBA Europe Cup 
CSM Focșani organizează în acest weekend prima ediție a turneului internațional „Mircea Petrișor”
La această competiție va participa și Etoile Sportive du Sahel, echipa antrenată de Dragan Petricevic 
FRB a anunțat echipele pentru All Star Game 2019
U-BT Cluj-Napoca dă 6 jucători iar BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea trimit câte 5 
Analiză: Cum am votat pentru LNBM All-Star Game 2019
Trei jucători au fost aleși în unanimitate de redacția totalbaschet.ro 
SCM Timișoara se dezice de reacția antrenorului Cristi Bota cu privire la meciul de la Craiova
„Oficialii care au însoțit echipa în această deplasare nu au considerat de cuviință să intervină în vreun fel” 
north.finder "Usor cu pianul pe scari"
0 
Sa lasam echipa sa joace pe teren, ca tare ma tem eu ca vom ramane doar cu impresiile si cu atitudinea asta de "cei ma smecheri". Pana una, alta, urez succes echipei pe teren si mergem mai departe spre ce avem de facut. Hai CSM! 
click pt. Articol 18 April 2019 16:44
mailman Oradea saluta centenarul orasului
0 
Tare "ma tem" ca anul asta Oradea castiga toate trofeele: Cupa, Campionat, inclusiv slam dunk si 3 puncte... La anul intinerim echipa pentru ca sa nu plece din tribune spectatorii contracandidatelor noastre! 
click pt. Articol 18 April 2019 15:02
0 
1. Richard clar. Poate ca Dykes pare ca are un impact mai mare pt ca isi asuma mult mai mult cand echipa ramane fara solutii dar e prea individualist. Richard joaca mai mult pt echipa si mai putin pt "cv-ul" sau.
2. Achim pt ca indiferent de cate probleme a avut cu jucatorii, medicale sau personale, a reusit de fiecare data sa faca o echipa competitiva
3. Timisoara. Chiar daca pe final a inceput sa piarda teren, a reusit cu jucatori care nu spuneau mare lucru sa puna probleme tuturor adeversarilor.
Sibiu nu e revelatie pt an de an a crescut ca echipa iar anul acesta a avut si buget care sa o sustina. Nu stiu daca mai mic sau mare decat al Oradiei sau Pitestiului dar sigur e consistent. Am mai spus-o : Sibiul are 2 jucatori care au negociat si cu Oradea in vara si Oradea nu le-a putut oferi cat le-a oferit Sibiu.
4. Diculescu - dintr-un jucator de pluton a reusit sa devina un jucator de baza
5. Kuti - cel mai bun jucator al generatiei sale, cu foarte multa incredere acordata de antrenor si club nu m-a impresionat deloc. Poate ma va contrazice in play-off.
6. Pitesti- lot foarte bun cu jucatori care au fost lideri la echipele la care au jucat anterior, a dezamagit total. Dar cine stie poate isi revin tocmai impotriva CSM-ului. 
click pt. Articol 17 April 2019 17:30
0 
acel sfert 4 castigat fara drept de apel, dupa o revenire de la -10 puncte:). era la un moment dat in sf4 scorul 20-2 
click pt. Articol 17 April 2019 14:33
0 
Eu stiam ca Pitestiul ar avea al treilea buget, acum poate gresesc eu si il are Sibiul dar cel mai probabil ti-am raspuns la intrebarea despre Pitesti vs Craiova  
click pt. Articol 15 April 2019 23:56
0 
1. Intre Dykes si Richard il aleg pe Dykes. Are un impact mai mare in jocul echipei, in unele jocuri a tras echipa dupa el si a facut chiar ce a vrut pe teren.

2. Fleseriu. A durat mult pana si-a facut echipa, dar a ales bine din prima, fara sa fie nevoie de schimbari pe parcurs. De apreciat faptul ca a mizat pe romani U23 si pe Mirel Dragoste, care are 24 de ani.

3. Craiova. Dupa un sezon foarte modest, a schimbat din temelii lotul, au mers la sigur cu straini buni, care au experienta in campionatul nostru.

4. Dragos Diculescu a facut un progres mare fata de anul trecut cand intra foarte putin, cand meciurile erau decise. Si Tohatan, Badiu, Gavriloaia, Virna au facut progrese, insa nu au avut meciuri in care sa fie decisivi.

5. Paliciuc, Vlahovic, Lucic, Ginyard, Komatina, Lazar, Person.

6. Pitesti si Steaua, in egala masura. De la Pitesti ma asteptam sa faca o concurenta acerba pentru locul 3, avand un lot numeros si valoros. Chiar daca au un buget mai mic si au inceput sezonul mai tarziu, ma asteptam totusi la mai mult (locul 5) de la o echipa care ii are in lot pe Mandache, Vlahovic, Malesevic si un antrenor bun.


 
click pt. Articol 15 April 2019 22:10
studentU ar fi fost frumos acest
0 
5-2 inca din titlu sau primul paragraf :)
speram la un 7-2 la final de sezon ;)  
click pt. Articol 15 April 2019 21:45
gyke @trancer
0 
Inteleg rationamentul tau, dar nu sunt de acord; noi am fost mereu pe locul asta la bugete in ultimii 3 ani si in clasament tot pe podium (in sezonul regulat) - deci nu ne-a parasutat nimeni pe locul 1 anul asta, ca sa poti spune ca e o surpiza.
Dar no, adevarul ca e dificil sa alegi o "revelatie" a sezonului asta... 
click pt. Articol 15 April 2019 16:32
tanaseb @trancer
0 
Din cate stiu eu, Sibiul are al treilea buget, dupa Cluj si Oradea. Ii neclar daca Pitestiul are buget mai mic decat Craiova. Timisoara are al saselea buget, asa stiu. 
click pt. Articol 15 April 2019 14:12
0 
Eu judec astea prin prisma banilor învârtiți de echipe. De acord, banii nu joaca în teren, insa în mod normal cu bani îți aduci oamenii care apoi joaca și obțin rezultate. După mine Sibiul nu este mai sus de 5 la capitolul bani și în aceste condiții sa termini pe 1 chiar mi se pare o surpriza. N-am vrut sa jignesc, dimpotrivă, am apreciat felul în care cu bani mai putini decât ai altora, s-a reușit sa se facă o echipa cu care s-a câștigat locul 1, o performanta. 
click pt. Articol 15 April 2019 13:20