Aco Todorov: „Eu sunt antrenor, nu am pregătit echipa bine și este responsabilitatea mea”


SCM U Craiova a pierdut fără drept de apel meciul 2 și pleacă cu 0-2 de la Sibiu

SCM U Craiova a cedat categoric meciul 2 din semifinala Ligii Naționala de Baschet Masculin cu BC CSU Sibiu. Oltenii au pierdut cu scorul de 88-59. La finalul partidei, Aco Todorov a vorbit despre eșecurile de la Sibiu și a răspuns la câteva întrebări.

După acest meci nu sunt foarte multe de comentat. A fost un meci în care ei au preluat controlul încă din primul minut. Și așa s-a terminat meciul. Pe de-o parte era de așteptat după ce am avut în sferturile de finală, pe de altă parte speram să rezistăm mai bine în aceste două meciuri. Au nevoie de trei victorii să meargă în finală. Avem două meciuri acasă dar în primul rând trebuie să ne recuperăm 100%. Îmi pare rău în special față de fanii noștri și în special după primul meci când au venit și ne-au susținut. Sibiul a fost echipa mai bună în ambele jocuri.

Ați contat în aceste două meciuri doar în prima repriză din meciul 1, ce s-a întâmplat cu echipa dvs?

Vă pot oferi un milion de scuze dar nu o voi face. Orice s-ar întâmpla cu echipa mea, eu sunt responsabil. Eu sunt antrenor, nu am pregătit echipa bine și este responsabilitatea mea. Vă pot oferi scuze dar o să termin târziu în noapte.

Astăzi ați schimbat, Mijajlovic este accidentat sau a fost o decizie tactică să-l țineți în afara lotului?

Am avut cinci meciuri cu Timișoara. Multă presiune pe parcursul acestor cinci meciuri pe ambii fundași. A fost decizia mea să odihnesc câte un fundaș în fiecare meci. A fost doar decizie tactică pentru că nu putem supraviețui în această serie la fiecare meci în acest ritm. Singurul lucru pe care îl regret este că nu am încheiat mai repede seria cu Timișoara. Este singurul lucru de care îmi pare rău, am câștigat dar am plătit un preț prea mare.

Credeți că jucătorii dvs și-au pierdut motivația?

De ce să-și piardă motivația? Suntem într-un punct al sezonului unde toată lumea își dorește să fie. Suntem într-un punct în care echipe cu buget mult mai mare decât al nostru nu au putut ajunge. De ce să-și piardă motivația.

Pentru că v-ați atins obiectivul de a câștiga un meci în playoff, așa cum ați declarat...

Sunt de acord și nu sunt de acord. Sunt de acord că ne-am atins obiectivul dar nu sunt de acord pentru că sezonul se încheie atunci când ultimul meci se termină. Mai avem trei săptămâni până la ultimul meci. Sunt profesioniști nu ne pierdem motivația și cu siguranță nu o vom pierde nici pentru vineri.



Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Vizualizează pagina personală a antrenorului Aleksandar Todorov
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs SCM Universitatea Craiova

Bogdan Isailă / 13 May 2019 / 22:43


Galerie foto


ionika #haisipelascoala
1 
"s-au a fost" e de clasa a doua. Lasa, bine ca scriem de baschet. 
14 May 2019 07:06
studentU ei, cum iti permiti sa faci astfel
0 
de observatii? :)) 
14 May 2019 09:41
Buzestii Aco,Aco,
0 
Ce repede ai deprins obiceiurile pamantului!Ai vazut ca lumea te apreciaza si ce ti-ai zis,sa pui tu pieptul in fata pentru smecherii din spate,ca sa vada cat esti de loial...interesul poarta fesul,tot de-a locului,este? 
14 May 2019 08:42
netgamero 3 saptamani sau 4 zile
0 
mai aveti 4 zile pana la ultimul meci, cel de vineri 17 mai 2019. Dar speranta moare ultima... 
14 May 2019 18:14
dancri Campionat
0 
Si finala pentru bronz cine o joaca? Ai uitat de anul trecut? 
14 May 2019 22:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Bogdan Popa va juca la SCM Timișoara în sezonul 2019-2020
Formația timișoreană va fi a 3-a din LNBM la care joacă Popa după revenirea din Spania 
Marius Ciotlăuș: „Sper să obținem un rezultat istoric împreună în noua ediție”
Continuarea la BCM U FC Argeș Pitești a fost prima opțiune pentru jucătorul de 23 de ani 
Surse: Monyea Pratt va juca din sezonul viitor la SCM U Craiova
Americanul a evoluat în ultimele două sezoane la CSU Sibiu 
SCM Timișoara l-a transferat pe Amaury Gorgemans
Pivotul belgian va fi la prima experiență în străinătate  
Marius Ciotlăuș continuă la BCM U FC Argeș Pitești
Extrema va fi la al 3-lea sezon consecutiv alături de alb-violeți 
Victor Petrache, foarte aproape să semneze cu SCMU Craiova (Surse)
Jucătorul de 22 de ani și-a îmbunătățit media de minute în ultima ediție a LNBM la Steaua 
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Ossiryss Ciotlaus
0 
Și eu sper! Vreau, ma topesc! Tu vei fi miezu', asa ca te susțin! 
click pt. Articol 23 July 2019 22:01
0 
Da , este corecta informatia..se incearca aducerea lui tyler ! 
click pt. Articol 23 July 2019 20:50
0 
Stii ceva legat de laser?sau bazat pe ce a spus mai sus "fan craiova"? 
click pt. Articol 23 July 2019 19:53
gyke Mișto
0 
Hai că o să vă distrați cu Laser și cu Mo sezonul viitor.  
click pt. Articol 23 July 2019 19:34
0 
@76ers - am aceeasi parere. Sibiul nu a mai insistat pt Pratt si Craiova a intrat pe fir. Se pare ca la Craiova se prefera jucatorii deja afirmati in campionatul nostru. 
click pt. Articol 23 July 2019 17:03
0 
@sebi, no, suntem curiosi acum, zi-i numele. 
click pt. Articol 23 July 2019 16:35
0 
Eu de laser nu stiu nimic :))) 
click pt. Articol 23 July 2019 16:10
0 
Incepe cu "La" si se termina cu "ser" 
click pt. Articol 23 July 2019 16:07
76ers mikki
0 
Pai sunt situatii total diferite, Gajovic a purtat negocieri in paralel cu Pitesti si Craiova si a ales oferta mai mare. Craiova probabil a intrat in discutii cu Pratt dupa ce el a refuzat sa prelungeasca cu Sibiul si stiau despre situatia cu Gajovic...Poate ca Mo a acceptat o oferta asemanatoare cu cea venita de la Sibiu, ma indoiesc ca este cu mult mai mare, din dorinta de a le arata celor de la Sibiu ce au pierdut... 
click pt. Articol 23 July 2019 16:06
0 
Spune-ne :) Runkauskas, Flowers, Pasalic, Tamulis? 
click pt. Articol 23 July 2019 16:01