Aco Todorov: „Eu sunt antrenor, nu am pregătit echipa bine și este responsabilitatea mea”


SCM U Craiova a pierdut fără drept de apel meciul 2 și pleacă cu 0-2 de la Sibiu

SCM U Craiova a cedat categoric meciul 2 din semifinala Ligii Naționala de Baschet Masculin cu BC CSU Sibiu. Oltenii au pierdut cu scorul de 88-59. La finalul partidei, Aco Todorov a vorbit despre eșecurile de la Sibiu și a răspuns la câteva întrebări.

După acest meci nu sunt foarte multe de comentat. A fost un meci în care ei au preluat controlul încă din primul minut. Și așa s-a terminat meciul. Pe de-o parte era de așteptat după ce am avut în sferturile de finală, pe de altă parte speram să rezistăm mai bine în aceste două meciuri. Au nevoie de trei victorii să meargă în finală. Avem două meciuri acasă dar în primul rând trebuie să ne recuperăm 100%. Îmi pare rău în special față de fanii noștri și în special după primul meci când au venit și ne-au susținut. Sibiul a fost echipa mai bună în ambele jocuri.

Ați contat în aceste două meciuri doar în prima repriză din meciul 1, ce s-a întâmplat cu echipa dvs?

Vă pot oferi un milion de scuze dar nu o voi face. Orice s-ar întâmpla cu echipa mea, eu sunt responsabil. Eu sunt antrenor, nu am pregătit echipa bine și este responsabilitatea mea. Vă pot oferi scuze dar o să termin târziu în noapte.

Astăzi ați schimbat, Mijajlovic este accidentat sau a fost o decizie tactică să-l țineți în afara lotului?

Am avut cinci meciuri cu Timișoara. Multă presiune pe parcursul acestor cinci meciuri pe ambii fundași. A fost decizia mea să odihnesc câte un fundaș în fiecare meci. A fost doar decizie tactică pentru că nu putem supraviețui în această serie la fiecare meci în acest ritm. Singurul lucru pe care îl regret este că nu am încheiat mai repede seria cu Timișoara. Este singurul lucru de care îmi pare rău, am câștigat dar am plătit un preț prea mare.

Credeți că jucătorii dvs și-au pierdut motivația?

De ce să-și piardă motivația? Suntem într-un punct al sezonului unde toată lumea își dorește să fie. Suntem într-un punct în care echipe cu buget mult mai mare decât al nostru nu au putut ajunge. De ce să-și piardă motivația.

Pentru că v-ați atins obiectivul de a câștiga un meci în playoff, așa cum ați declarat...

Sunt de acord și nu sunt de acord. Sunt de acord că ne-am atins obiectivul dar nu sunt de acord pentru că sezonul se încheie atunci când ultimul meci se termină. Mai avem trei săptămâni până la ultimul meci. Sunt profesioniști nu ne pierdem motivația și cu siguranță nu o vom pierde nici pentru vineri.



Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Vizualizează pagina personală a antrenorului Aleksandar Todorov
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs SCM Universitatea Craiova

Bogdan Isailă / 13 May 2019 / 22:43


Galerie foto


ionika #haisipelascoala
1 
"s-au a fost" e de clasa a doua. Lasa, bine ca scriem de baschet. 
14 May 2019 07:06
studentU ei, cum iti permiti sa faci astfel
0 
de observatii? :)) 
14 May 2019 09:41
Buzestii Aco,Aco,
0 
Ce repede ai deprins obiceiurile pamantului!Ai vazut ca lumea te apreciaza si ce ti-ai zis,sa pui tu pieptul in fata pentru smecherii din spate,ca sa vada cat esti de loial...interesul poarta fesul,tot de-a locului,este? 
14 May 2019 08:42
netgamero 3 saptamani sau 4 zile
0 
mai aveti 4 zile pana la ultimul meci, cel de vineri 17 mai 2019. Dar speranta moare ultima... 
14 May 2019 18:14
dancri Campionat
0 
Si finala pentru bronz cine o joaca? Ai uitat de anul trecut? 
14 May 2019 22:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
koala @dario
0 
De unde dracu atata frustrare in voi fratilor? In seara asta am obtinut o victorie senzationala, in loc sa sarbatorim victoria noi cautaum sa ne umflam muschii pe net cu sibienii. Cat despre conducatori oricare dintre ei (Sere, Cristescu, Georgescu) ar face orice ca sa isi cada echipa castigand, asa ca nu cred ca ii unul mai "gunoi" ca celalalt. Oricum noi oradenii nu ii vedem numai pe Cristescu si pe Georgescu, la fel cum ei sibienii il vad doar pe Sere samd. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:47
Dario Robert
0 
Robert! Vino la meciul din finala si o sa-ti dai seama ce comportament au ciobanii din sibiu!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
0 
Sarbii au in sange lupta dusa pana la extrem. Dar si americanii nostri sunt de nepretuit. S-a reusit o combinatie sarbo-americano foarte buna care sper ca ne va aduce al treilea titlu de campioni. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
BVN Kuti
0 
Kuti asta este enervant... de bun! Fara nici o ironie. In locul lui Bobe, mi-as pune cateva intrebari dupa aceasta serie. Au avut si ei meciul. lor direct, fiind de aceeasi generatie. Kuti l-a facut zob le Bobe al nostru, fara nici o exagerare. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:26
0 
Multumim CSM si Achim. Succes in lupta pentru al treilea titlu de campion. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:23
0 
Respect jucatorilor si galeriei U. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:22
BVN Respect Silvasan
0 
Chiar daca pe teren suntem rivali, nu pot decat sa ii doresc bafta in continuare in cariera de antrenor. Pacat ca in aceasta tara sunt atat de putine orase care sustin baschetul, si astfel posibilitatile de sa preiei o altă echipa sunt minime. Bafta! 
click pt. Articol 20 May 2019 23:12
Citesc aici și mă minunez! Parcă ar fi disputa dintre PSD Jegălia și PSD Căcăreaza, nu intre suporterii a două echipe ce reprezintă orașe ce revendică respect pentru evoluția lor mult peste medie într-o societate defectă! E jenant!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
DonDiablo DonDiablo
0 
La vârsta lui pe cine să scoata din lotul nostru?Da e bun,se vorbea că ar fi fost o variantă pentru noi acum ceva timp dar cineva nu l-a vrut. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
ajax Apropo
0 
S-a spus ceva la TV despre prezenta lui Porter Troupe la sală? Un jucător printre primii 10 din campionat, pe care as vrea să - l vad evoluând în tricoul Oradiei. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:55