Acord între Steaua și CSM București. Rezultă Steaua CSM București!


Cele două echipe din capitală vor colabora în următorii patru ani

Consiliul General al Primăriei Capitalei a votat în ședința de luni (29.07), asocierea dintre CSM București, Steaua București și CS Atletic București. Numele echipei rezultate va fi Steaua CSM București, iar programul va fi cel al Stelei, stabilit în data de 4 iulie anul curent.

Astfel, se eliberează un loc la nivelul Ligii Naționale. Rămâne de văzut cine îl va obține. În acest moment s-ar părea că el va fi acceptat de către Dinamo București.

Protocolul e valabil patru ani. Steaua va lua locul din Liga Națională, iar CSM Bucuresti va evolua în Liga I. Clubul Primăriei capitalei va sprijini Steaua cu suma de 500.000 euro brut/an. În schimb, clubul militar va contribui cu infrastructura sportivă. Cu alte cuvinte, meciurile de pe teren propriu ale echipei se vor desfășura la Sala Regimentului de Gardă Mihai Viteazu.

Printre obligațiile CSA Steaua București față de echipa de Liga Națională, cât și față de Liga I se numără:

- echipament de prezentare, antrenament și de joc
- va asigura toate cheltuielile de participare la activitățile specifice ale echipei de baschet (cantonamente, înscriere în competiții, participare în competiții, refacere, cazare, masă, transport, barem de arbitraj și asistență medicală)
- va asigura mediatizarea numelui și activității echipelor de baschet Steaua CSM
- de a nu se retrage din campionat

Printre obligațiile CS Atletic București:

- activități de marketing și cumonicare publică a activităților echipelor
- va iniția și realiza un program de identificare și colaborare cu sponsori pentru asigurarea finanțării suplimentare a echipelor
- să nu prejudicieze imaginea CSA Steaua și CSM București
- de a decide strategia de managemenr și marketing
- va asigura mediatizarea numelui și activității echipelor de baschet Steaua CSM București

Printre obligațiile CSM București:

- va încheia contracte cu jucătorii și staff-ul tehnic al echipelor Steaua CSM București, identificați de CS Atletic și în condițiile negociate de aceasta din urmă
- achitarea integrală și la timp a salariilor prevăzute în contractele semnate

Obiectivele echipei Steaua CSM București:

- sezonul 2013/14 - calificarea în playoff
- sezonul 2014/15 - calificarea în playoff
- sezonul 2015/16 - calificarea într-o cupă europeană
- sezonul 2016/17 - clasarea între primele patru

Site-ul oficial al noii echipe va fi www.steauabaschet.ro.

Rezultatele obținute de Steaua CSM București vor fi trecute în palmaresul CSA Steaua București.

Biroul de condurece al echipelor Steaua CSM București va fi format din trei membri. Toate cele trei cluburi vor avea dreptul de a numi câte un membru în Biroul de Conducere al Steaua CSM București. În Biroul de conducere vor fi președintele CSA Steaua, viceprimarul municipiului București și președintele CS Atletic.

Staff-ul administrativ al Steaua CSM București: Virgil Stănescu (președinte), Adrian Voinescu (vicepreședinte), Victor Ștefan Paicu (vicepreședinte).

Dacă CSM București nu achită salariile jucătorilor și antrenorilor pe o perioadă mai mare de trei luni consecutive sau intervin mai mult de trei întârzieri de plată a salariilor, oricare dintre celelalte două părți poate transmite o declarație de reziliere unilaterală a acordului.

Mai multe detalii găsiți AICI.

Revenim cu amănunte.



Citește ultimele știri despre CSA Steaua București
Citește ultimele știri despre CS Municipal București

totalbaschet.ro / 29 July 2013 / 14:53


Galerie foto


1 
nu ar trebui ca ciucul sa ramana din moment ce ei au castigat acel meci de baraj? dece dianmo? 
29 July 2013 15:21
0 
Si ce jucatori raman?
 
29 July 2013 18:31
Buzestii hibrid
0 
Corect:destula transparenta si un club cu situatie financiara solida si stabila,cel putin teoretic.
Ciudat:dai aceeasi suma de bani pentru locul 8 in primul an si locul 4 in al patrulea an... 
29 July 2013 18:41
DaKoS suma de bani
0 
de 500.000 euro brut/an o da primaria. Dar se spune ca CS Atletic va trebui sa identifice sponsori. Probabil ca bugetul nu va fi acelasi in fiecare sezon. Daca totul merge bine si apar si alti sponsori asta ar insemna o crestere de buget. 
30 July 2013 14:19

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Programul etapei a 4-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin
Toate meciurile din grupa A se vor desfășura în zile diferite și vor fi transmise în direct 
LNBM – etapa 3 – MVP: Jason Boone
Pivotul american și-a luat revanșa în fața fostului său coleg, Randal Falker 
Isaiah Philmore, la cea mai bună prestație în echipamentul lui BC CSU Sibiu
Americanul a fost principalul remarcat al trupei lui Dan Fleșeriu în înfrângerea de la Craiova 
Iulian Orbeanu a suferit o luxație la umăr în partida BCM U Pitești – SCM Timișoara
Sportivul român ar putea lipsi până la 6 luni, în funcție de gravitatea accidentării 
CSA Steaua renunţă la un jucător
Croatul a disputat un singur meci pentru echipa militară 
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc la o diferenţă de 9 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 20 puncte 
Tudor Costescu: „Sunt deranjat de faptul că nu am avut energie”
Antrenorul lui Dinamo și al naționalei României a abordat și subiectul românilor U23 
Cristian Achim: „Este o victorie bună pentru noi și cam atât”
Antrenorul „Leilor-Roșii” s-a arătat mulțumit de modul în care a jucat echipa sa 
Florin Nini: “Cred că diferența s-a făcut pe organizarea jocului”
Partida dintre Pitești și Timișoara a fost una extrem de echilibrată, decisă în urma câtorva faze 
JCN Am si eu pretentia
0 
sa citesti mai atent.Nu am scris nicaieri ca Tamulis a venit pe 1 si chiar cred ca Laser ar fi primit mai putine minute decat lituanianul. Tamulis a venit ca shooter dar a ajuns sa joace in multe momente 1 la fel cum o fac Hardy, Pratt sau Dragoste. Ma repet, Laser nu e jucator de o repriza si pe langa faptul ca nu ar fi acceptat asta cu siguranta sa il folosesti asa putin nu ar fi justificat salariul primit care cred ca era destul de consistent.
Din pacate in momentul asta nu avem nici shooter si nu avem nici un pg adevarat. Daca pentru postul de PG nu astept nimic nou in cazul lui Tamulis ma astept sa fie schimbat in iarna pentru ca e departe de ce asteptam de la el. 
click pt. Articol 22 October 2018 23:05
JCN Tohatan
0 
Tocmai asta subliniam, nu il poti tine pe teren 20 de minute pe Tohatan, cel putin nu in acest moment. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:55
DonJuan Tamulis
0 
Tamulis nu a venit aici pt pozitia 1. A venit "Sniper" :)). Din ce scrii tu mai sus, se înțelege că Lasser are fine primit mai puține minute decât Tamulis. JCN, de la tine am pretenții. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:38
DonJuan Lucas Tohatan
0 
Tohatan a jucat 6min cu Dinamo, 10min cu Pitești și 9min cu Craiova. Cred că tu ești cel care te înșeli amarnic in cazul de față. Lasser putea primi liniștit 25-30min pe meci și astfel puteai schimba pe Hardy cu Pratt, nu sa îl ții pe Pratt39min la Craiova. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:34
JCN @ willy
0 
Nu stiu de unde ai aparut dar pe langa faptul ca numai prostii debitezi mi se pare ca nici nu prea cunosti regulamentul.
Cum poti sa zici ca Dragoste de exemplu e discriminat cand el a jucat 20 de minute in meciurile cu Dinamo si Craiova iar in cel cu Pitesti a fost inlocuit undeva in sfertul 4 cand aveam un avans considerabil. Mirel e om de baza dar nu ai cum sa il folosesti in prima repriza, e foarte simplu.
Tohatan a fost folosit destul de mult dar inca nu e la nivelul la care sa il joci 20 de minute fara schimbare ( poate nici nu rezista, nu stiu). Inca nu mi-am format o parere asupra lui Gavriloaia iar de Brosser nu mai vorbesc pentru ca un jucator asa haotic eu n-am intalnit de multa vreme (parca aducea un pic Cioacata cu el desi Cornel mi se parea mai productiv.)
Sa inchei cu Tamulis pentru ca tot vorbea colegul mai sus de Lasser, uite cate minute prinde Tamulis.. pai Lasser nu avea sanse sa joace aproape deloc in prima repriza.

 
click pt. Articol 22 October 2018 19:36
0 
Tohatan a inceput titular toate meciurile daca nu ma insel dar atunci cand e schimbat cine ai vrea sa ii preia rolul, Gavriloaia si Brosser? Daca tu ai impresia ca puteai tine un jucator ca Lasser rezerva lui Tohatan te inseli amarnic. Eu stiu ca nu a picat bine infrangerea de la Craiova, am jucat execrabil dar totusi hai sa vedem realitatea nu sa vorbim pentru a ne afla in treaba. 
click pt. Articol 22 October 2018 19:31
DonJuan Willy???
0 
Brosser tu ești???:)) 
click pt. Articol 22 October 2018 18:50
willy In sfarsit!
0 
Inca cineva care sesizeaza ce am scris in alta postare. Este de necrezut cum o organizatiei ca Sibiu accepta o discriminare fata proprii jucatori. Aici nu e vorba de straini vs romani , pur si simplu anumiti jucatori sunt tratati diferit.Dragoste , Tamulis , Gavriloaie si Tohatan. Sper sa see rezolve aceste lucruri deoarece organizatia voastra are avea de suferit. 
click pt. Articol 22 October 2018 13:38
DonJuan Gestionare
0 
Cred că am fost unul din cei care am avut cea mai mare încredere în acest antrenor. Sunt de părere că nu se poate impune în vestiar și are jucători pe care ii tratează diferit. Adică Pratt îți aruncă de 8ori la cos iar Tamulis pe care l-ai adus "Sniper" îți aruncă o singura data. Care mai e șmecheria? Am impresia că Pratt face ce vrea el. Sa spus că Lasser trebuia să fie rezerva lui Tohatan însă văd și în primele două sferturi jucam cu Hardy și Pratt conducător de joc. Peste tot in lume sunt jucători capricioși dar tu că antrenor trebe sa știi să lucrezi cu ei și sa fi șef în vestiar. Igor ne-a dat cu terenul în cap pe unde ne-a prins. A demonstrat că are valoare. Lasser e ridicat în slăvi pe la jumătatea sezonului și dintr-o dată nu ne-a mai fost util din niste motive care în acest moment nu au nici o susținere. La cum vad lucrurile în acest moment, și felul în care anumiți jucători sunt tratați....iar apar disensiuni in vestiar. Îmi pare rau dar nu miroase a bine. 
click pt. Articol 22 October 2018 11:31
Renan Orbeanu
0 
Nu cred ca va lipsi atat de mult de pe parchet. Fizioterapeutul echipei noastre spune ca i ok si a inceput recuperarea. Eu sper ca peste 3 4 etape sa fie apt. 
click pt. Articol 21 October 2018 23:07