Actualizat. Luni (29.07) se decide soarta echipelor bucureștene prim-divizionare


Steaua și CSM discută o formă de colaborare pentru sezonul 2013/14

În cadrul textului de mai jos s-a strecurat o eroare esențială în ceea ce privește entitatea Clubul Sportiv al Armatei Steaua București. Adică CSA Steaua. Concret, așa cum este prezentat și pe site-ul fiba.com, în lista echipelor care nu au permisiunea de a efectua transferuri internaționale se numără Basketball Club Steaua. Adică BC Steaua.

Așadar, este vorba despre o cu totul altă entitate. BC Steaua, clubul căruia i s-a interzis efectuarea de transferuri internaționale, este acea entitate care a rezultat de pe urma preluării locului echipei BC Târgoviște în vara anului 2009. Astfel, în perioada 2009-2011, la nivelul primului eșalon baschetbalistic al României, a evoluat BC Steaua București. În schimb, echipa care s-a înscris în al doilea eșalon în anul 2011 se numește CSA Steaua București.

Concret, actuala echipă Steaua nu are nicio legătură cu acea Steaua care a activat în sezonanele 2009/10 și 2010/11 sub denumirea de BC Steaua Turabo București. Datoriile înregistrate în acea perioadă nu sunt ale CSA Steaua București. Acesta este și motivul pentru care roș-albaștrii au avut posibilitatea de a legitima jucători străini, prin transfer internațional (adică s-a eliberat așa numitul Letter of Clearence), pe parcursul sezonului 2012/13. De altfel, CSA Steaua poate efectua transferuri internaționale și în acest moment.

_____

Luni (29.07), la București, este programată întâlnirea conducerilor CS Municipal și CSA Steaua. Cele două grupări prim-divizionare vor discuta o eventuală formă de colaborare pentru sezonul competițional 2013/14.

Revenită în prima ligă după o absență de doi ani, formația militară este manageriată de către Virgil Stănescu. Sub comanda acestuia, roș-albaștrii au obținut prima promovare din istorie pe parchet. Steaua și-ar dori o colaborare cu CSM-ul pentru a avea un buget cât mai mare, unul care să îi permită să lupte pentru un loc în playoff. În plus, conform site-ului oficial al FIBA, la secțiunea destinată tribunalului BAT, Steaua are interdicție la transferuri internaționale ca urmare a problemelor financiare cu care această echipă s-a confruntat la încheierea sezonului 2010/11, atunci când nu a plătit salariile jucătorilor. Lista echipelor aflate în această situație poate fi consultată AICI. Totuși, nu trebuie omis faptul că Steaua a jucat în sezonul 2012/13, la nivelul Ligii I, cu jucători străini, transferați din alte campionate (adică a fost nevoie de așa numitul Letter of Clearence). 

În schimb, CSM București se află într-o situație delicată din punct de vedere administrativ. Toți șefii de secții au fost suspendați din funcții, cum de altfel s-a întâmplat și cu președintele clubului, Petre Brănișteanu, precum și cu șeful secției de baschet, Liviu Puicu. Cel din urmă a admis pentru cititorii TotalBaschet gruparea finanțată de municipalitate se află în atenția DNA. Locul fostului mare baschetbalist al României a fost luat de către Victor Constantin Căliman, un personaj venit din sfera politicului, un apropiat al conducerii Primăriei capitalei, însă fără cunoștințe în domeniul baschetului și a managementului sportiv. Mai mult, CSM București a fost trimisă în instanță de către baschetbaliștii ex-iugoslavi Damjan Kandic și Miljan Pupovic. Cei doi au părăsit echipa în luna decembrie a sezonului precedent invocând neplata salariilor.

De altfel, acesta este și unul dintre motivele pentru care cele două cluburi nu au efectuat niciun transfer la această oră. Ambele așteaptă, printre altele, finalitatea discuțiilor. Desigur, problemele financiare și eventualitatea unui buget limitat, plus amănuntele mai sus enumerate, au influența lor asupra situației deloc roze în care se află ambele echipe bucureștene din prima ligă.

Conform surselor TotalBaschet, discuțiile peliminare dintre cele două cluburi nu au adus un rezultat pozitiv în vederea semnării unui acord de colaborare. De asemenea, cele două cluburi s-ar părea că nu intenționează să fuzioneze, lucru ce ar conduce la dezafilierea celor două entități și la formarea uneia care să preia atât activele, cât și pasivele ambelor cluburi. De altfel, Steaua nu are niciun interes să fuziineze întrucât prin această metodă, ar trebui să renunțe la brand.

Rămâne de văzut la ce rezultat vor ajunge discuțiile. Dacă se ajunge la o formă de colaborare și cele două reprezentante ale Bucureștiului vor juca împreună, atunci se eliberează un loc pentru sezonul competițional 2013/14. Conform regulamentului, prima echipă eligibilă să completeze plutonul de 16 participante este BC Miercurea Ciuc (locul 15 în sezonul 2012/13). Dacă harghitenii ar spune pas, atunci Dinamo București ar avea dreptul să revină în prima ligă.



Citește ultimele știri despre CS Municipal București
Citește ultimele știri despre CSA Steaua București

Adrian Micinic / 25 July 2013 / 18:30


Galerie foto


3 
Adica, mai pe romaneste, hai sa gasim o solutie sa ne eschivam impreuna de plata datoriilor!
Jucatorii straini vor veni in Romania cu mare incredere de acum inainte! 
25 July 2013 13:50
0 
Cam asa pare! 
25 July 2013 14:43
Buzestii of,of,of...
0 
Taman acum cand abia ce declarase Puicu cum i-a invatat pe bucuresteni cu performanta...loooooool 
25 July 2013 14:58
free62 free62
0 
Poate Sapera si Fometescu l-au invatat pe el cu performanta si nu o stiut cum sa zica:)) 
25 July 2013 16:10
0 
Radem noi,glumim,dar citeste-i interviul de acum cca doua saptamani si minuneaza-te de cele declarate.Oare cat tupeu(si asta ca sa ma exprim eufemistic)iti trebuie pentru asa ceva? 
25 July 2013 17:45
meea tipic
0 
tupeu de mitic
se trag sforile si aici...
si apoi ne miram ca in mijlocul campionatului jucatorii fac o greva mascata si se pierd meciurile incredibil
numai promisiuni si minciuni
o echipa care nu plateste jucatorii, ar trebui exclusa, indiferent de ramura sportiva,

 
26 July 2013 14:13
2 
...dar jucatorii trebuie sa faca dovada ca nu au fost platiti.

Din pacate, multi dintre ei nu primesc exemplarul din contract ce le revine prin lege sau sunt angajati pe sume modice, restul baniilor primindu-i la negru.  
26 July 2013 20:12

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Programul etapei a 4-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin
Toate meciurile din grupa A se vor desfășura în zile diferite și vor fi transmise în direct 
LNBM – etapa 3 – MVP: Jason Boone
Pivotul american și-a luat revanșa în fața fostului său coleg, Randal Falker 
Isaiah Philmore, la cea mai bună prestație în echipamentul lui BC CSU Sibiu
Americanul a fost principalul remarcat al trupei lui Dan Fleșeriu în înfrângerea de la Craiova 
Iulian Orbeanu a suferit o luxație la umăr în partida BCM U Pitești – SCM Timișoara
Sportivul român ar putea lipsi până la 6 luni, în funcție de gravitatea accidentării 
CSA Steaua renunţă la un jucător
Croatul a disputat un singur meci pentru echipa militară 
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc la o diferenţă de 9 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 20 puncte 
Tudor Costescu: „Sunt deranjat de faptul că nu am avut energie”
Antrenorul lui Dinamo și al naționalei României a abordat și subiectul românilor U23 
Cristian Achim: „Este o victorie bună pentru noi și cam atât”
Antrenorul „Leilor-Roșii” s-a arătat mulțumit de modul în care a jucat echipa sa 
Florin Nini: “Cred că diferența s-a făcut pe organizarea jocului”
Partida dintre Pitești și Timișoara a fost una extrem de echilibrată, decisă în urma câtorva faze 
JCN Am si eu pretentia
0 
sa citesti mai atent.Nu am scris nicaieri ca Tamulis a venit pe 1 si chiar cred ca Laser ar fi primit mai putine minute decat lituanianul. Tamulis a venit ca shooter dar a ajuns sa joace in multe momente 1 la fel cum o fac Hardy, Pratt sau Dragoste. Ma repet, Laser nu e jucator de o repriza si pe langa faptul ca nu ar fi acceptat asta cu siguranta sa il folosesti asa putin nu ar fi justificat salariul primit care cred ca era destul de consistent.
Din pacate in momentul asta nu avem nici shooter si nu avem nici un pg adevarat. Daca pentru postul de PG nu astept nimic nou in cazul lui Tamulis ma astept sa fie schimbat in iarna pentru ca e departe de ce asteptam de la el. 
click pt. Articol 22 October 2018 23:05
JCN Tohatan
0 
Tocmai asta subliniam, nu il poti tine pe teren 20 de minute pe Tohatan, cel putin nu in acest moment. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:55
DonJuan Tamulis
0 
Tamulis nu a venit aici pt pozitia 1. A venit "Sniper" :)). Din ce scrii tu mai sus, se înțelege că Lasser are fine primit mai puține minute decât Tamulis. JCN, de la tine am pretenții. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:38
DonJuan Lucas Tohatan
0 
Tohatan a jucat 6min cu Dinamo, 10min cu Pitești și 9min cu Craiova. Cred că tu ești cel care te înșeli amarnic in cazul de față. Lasser putea primi liniștit 25-30min pe meci și astfel puteai schimba pe Hardy cu Pratt, nu sa îl ții pe Pratt39min la Craiova. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:34
JCN @ willy
0 
Nu stiu de unde ai aparut dar pe langa faptul ca numai prostii debitezi mi se pare ca nici nu prea cunosti regulamentul.
Cum poti sa zici ca Dragoste de exemplu e discriminat cand el a jucat 20 de minute in meciurile cu Dinamo si Craiova iar in cel cu Pitesti a fost inlocuit undeva in sfertul 4 cand aveam un avans considerabil. Mirel e om de baza dar nu ai cum sa il folosesti in prima repriza, e foarte simplu.
Tohatan a fost folosit destul de mult dar inca nu e la nivelul la care sa il joci 20 de minute fara schimbare ( poate nici nu rezista, nu stiu). Inca nu mi-am format o parere asupra lui Gavriloaia iar de Brosser nu mai vorbesc pentru ca un jucator asa haotic eu n-am intalnit de multa vreme (parca aducea un pic Cioacata cu el desi Cornel mi se parea mai productiv.)
Sa inchei cu Tamulis pentru ca tot vorbea colegul mai sus de Lasser, uite cate minute prinde Tamulis.. pai Lasser nu avea sanse sa joace aproape deloc in prima repriza.

 
click pt. Articol 22 October 2018 19:36
0 
Tohatan a inceput titular toate meciurile daca nu ma insel dar atunci cand e schimbat cine ai vrea sa ii preia rolul, Gavriloaia si Brosser? Daca tu ai impresia ca puteai tine un jucator ca Lasser rezerva lui Tohatan te inseli amarnic. Eu stiu ca nu a picat bine infrangerea de la Craiova, am jucat execrabil dar totusi hai sa vedem realitatea nu sa vorbim pentru a ne afla in treaba. 
click pt. Articol 22 October 2018 19:31
DonJuan Willy???
0 
Brosser tu ești???:)) 
click pt. Articol 22 October 2018 18:50
willy In sfarsit!
0 
Inca cineva care sesizeaza ce am scris in alta postare. Este de necrezut cum o organizatiei ca Sibiu accepta o discriminare fata proprii jucatori. Aici nu e vorba de straini vs romani , pur si simplu anumiti jucatori sunt tratati diferit.Dragoste , Tamulis , Gavriloaie si Tohatan. Sper sa see rezolve aceste lucruri deoarece organizatia voastra are avea de suferit. 
click pt. Articol 22 October 2018 13:38
DonJuan Gestionare
0 
Cred că am fost unul din cei care am avut cea mai mare încredere în acest antrenor. Sunt de părere că nu se poate impune în vestiar și are jucători pe care ii tratează diferit. Adică Pratt îți aruncă de 8ori la cos iar Tamulis pe care l-ai adus "Sniper" îți aruncă o singura data. Care mai e șmecheria? Am impresia că Pratt face ce vrea el. Sa spus că Lasser trebuia să fie rezerva lui Tohatan însă văd și în primele două sferturi jucam cu Hardy și Pratt conducător de joc. Peste tot in lume sunt jucători capricioși dar tu că antrenor trebe sa știi să lucrezi cu ei și sa fi șef în vestiar. Igor ne-a dat cu terenul în cap pe unde ne-a prins. A demonstrat că are valoare. Lasser e ridicat în slăvi pe la jumătatea sezonului și dintr-o dată nu ne-a mai fost util din niste motive care în acest moment nu au nici o susținere. La cum vad lucrurile în acest moment, și felul în care anumiți jucători sunt tratați....iar apar disensiuni in vestiar. Îmi pare rau dar nu miroase a bine. 
click pt. Articol 22 October 2018 11:31
Renan Orbeanu
0 
Nu cred ca va lipsi atat de mult de pe parchet. Fizioterapeutul echipei noastre spune ca i ok si a inceput recuperarea. Eu sper ca peste 3 4 etape sa fie apt. 
click pt. Articol 21 October 2018 23:07