Adrienne Webb și Annemarie Godri-Părău, la primul double-double în acest campionat

24.03.2018

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a obținut cea mai clară victorie în primul meci din turul 1 de play-off. Alb-verzile s-au impus cu 96-44 în fața celor de la CSU Alba Iulia. Adrienne Webb și Annemarie Godri-Părău au reușit primul lor double-double în această ediție a LNBF.

Adrienne Webb și-a îmbunătățit recordul personal de eficiență într-un meci din Liga Națională. Americanca a jucat 27:01 minute în fața formației pentru care evolua în sezonul 2015-2016, când a terminat pe locul doi. Revenind la meciul de vineri, Webb a înscris 24 de puncte și a avut 10 recuperări (2 ofensive/8 defensive), pentru +30 indice al eficienței. A marcat 6 din 7 aruncări de două puncte, 3/7 de după semicerc și 3/4 de la linia de fault. A mai avut o pasă decisivă, o minge pierdută și 2 intercepții. Webb a evoluat în 17 partide din această ediție a LNBF și are medii de 13.1 puncte, 5.1 recuperări și 1.2 pase decisive, în 23:35 de minute, cu 14.4 eficiență medie.

Annemarie Godri-Părău a reușit double-double-ul cu 12 puncte și 10 pase decisive. Fundașul a jucat 26:17 minute, cu 4/9 la șuturile de două puncte și 4/5 la libere. A mai avut 3 recuperări (2/1), o minge pierdută și 2 intercepții, pentru +20 în dreptul eficienței. Căpitanul lui ACS Sepsi a jucat în 20 de meciuri din acest campionat, cu 10.5 puncte, 2.9 recuperări și 6.4 pase decisive în 25:24 minute, cu 16.6 eficiență medie.

Celelalte trei jucătoare de la gazde în double-digits au fost Marshall, Fontaine și Hamilton-Carter. Tyaunna Marshall a jucat 19:25 minute și a încheiat partida cu 12 puncte (6/10 din interiorul semicercului, 0/1 de la distanță și 0/2 de la linia de fault), 6 recuperări (3/3), 3 pase decisive, 3 mingi pierdute și o intercepție, cu +12 în dreptul eficienței.

Nathalie Fontaine a contribuit cu 11 puncte și 8 recuperări în 22:32 minute. Suedeza a înscris 4 din 6 aruncări de două puncte și 3/4 de la linia de fault, cu 0/2 de după semicerc. A mai avut 3 pase decisive, o intercepție și 2 capace, pentru +20 indice al eficienței. Danielle Hamilton-Carter a marcat 10 puncte în 19:25 minute, cu 3/6 la șuturile de la semidistanță și 4/6 la libere. A mai avut 7 recuperări (1/6), 3 mingi pierdute și 4 intercepții, pentru +13 indice al eficienței.

Două jucătoare de la CSU Alba Iulia au fost în double-digits. Jessica January a fost cea mai bună marcatoare de la oaspete cu 16 puncte, fiind aproape de double-double cu 9 recuperări (6/3). Americanca a jucat 29:39 minute, cu 5/14 la două puncte, 1/4 la trei și 3/4 la șuturile de un punct. Și-a mai trecut în cont 3 pase decisive, o minge pierdută și 2 intercepții, cu +16 eficiență. Fundașul are medii de 16.4 puncte, 6.7 recuperări și 3.9 pase decisive în 17 partide, cu 33:55 minute și 16.5 eficiență medie. Tyshara Fleming a încheiat meciul cu 10 puncte (5/10 de la semidistanță) și 8 recuperări (4/4), în 18:56 minute, cu +10 indice al eficienței.

Seria se mută la Alba Iulia, unde este programat al doilea meci, marți, de la ora 12.

*foto: CROW Security / Szigyártó Szabolcs