Aliyyah Handford, cea mai bună brașoveancă în victoria de la Arad, cu al 3-lea double-double

28.03.2018

Olimpia CSU Brașov este în semifinalele Ligii Naționale după ce s-a impus cu 74-66 la Arad. Aliyyah Handford a fost cea mai eficientă jucătoare de pe teren, fiind în double-double. Pesovic, Irimia, Higgins și Radovic au trecut și ele de zece puncte înscrise.

Aliyyah Handford a reușit cel mai bun meci al său din punct de vedere al eficienței în această ediție de campionat. Fundașul a încheiat partida de la Arad cu 14 puncte și 13 recuperări (3 ofensive/10 defensive) în 35:14 minute. A marcat 5 din 8 aruncări de două puncte (62%) și 4 din 6 libere (67%). A mai avut 5 pase decisive, 5 mingi pierdute, 6 intercepții și un capac, pentru +29 indice al eficienței. Este al 3-lea double-double reușit de americancă în LNBF. Handford are medii de 18.5 puncte, 5.5 recuperări și 3.6 assist-uri în 21 de meciuri de campionat, cu 35:38 minute și 15 eficiență medie.

„Astăzi a fost un meci foarte bun. A fost foarte intens. Am intrat foarte concentrate în joc. Tot ce știam este că trebuie să alergăm peste ele și am câștigat până la urmă. Pentru semifinală ne dorim același lucru, să rămânem concentrate. Vom afla în curând cu cine vom juca. Ne concentrăm pentru antrenamente momentan. Sunt foarte încrezătoare”, a declarat Aliyyah Handford după victoria din meciul doi.

Alte patru brașovence au fost în double-digits. Kristina Higgins a încheiat partida cu 15 puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive și 5 mingi pierdute, cu +16 indice al eficienței. Pivotul a marcat 7 aruncări de două puncte din 13 încercate (54%) și 1/1 de la linia de fault. În cele 34:52 minute cât a jucat Higgins, Olimpia CSU a fos la +23 față de adversar. Americanca a jucat în 22 de meciuri în această ediție de campionat, având medii de 14 puncte, 12.9 recuperări și 1.5 pase decisive. Are cea mai mare eficiență medie a echipei, 23.5, cu 33:15 minute/meci.

Biljana Pesovic a jucat cel mai mult pentru formația brașoveană în meciul care a închis seria cu FCC ICIM Arad. Sârboaica a petrecut în teren 36:37 minute, timp în care a marcat 15 puncte (6/14 la șuturile din semicerc și 1/6 de la distanță) și a mai contribuit cu 5 recuperări, 5 pase decisive, o intercepție și un turnover. Căpitanul brașovean a avut +12 indice al eficienței. Cu ea în teren, vizitatoarele au fost la +23. Pesovic are medii de 13.3 puncte, 5.3 recuperări și 5.4 pase decisive în acest sezon, cu 16.5 eficiență medie și 34:38 minute/meci în 22 de partide din LNBF.

Și Gabriela Irimia a contribuit cu 15 puncte pentru victoria alb-albastrelor. Extrema a jucat 34:20 minute, cu 3/6 la șuturile de două puncte și 2/4 de afară. A transformat 3 din 6 libere. A adăugat 3 recuperări, o pasă decisivă, 2 mingi pierdute și o intercepție, cu +10 în dreptul eficienței. Irimia este jucătoarea autohtonă care joacă cel mai mult pentru Olimpia CSU, având medie de 33:22 minute în 18 meciuri din campionat. Mai are 11.1 puncte/meci, cu 4.9 recuperări și 1.8 pase decisive, pentru 9.4 eficiență medie.

Ana Radovic a fost a doua cea mai eficientă jucătoare din tabăra brașoveană la meciul de marți. Sârboaica a încheiat partida cu 11 puncte și 8 recuperări, pentru +20 indice al eficienței. Ultima achiziție a Olimpiei a jucat 24:15 minute, cu 4/6 la aruncările de la semidistanță și 3/3 de la linia de fault. A mai avut 2 pase decisive, o minge pierdută și 2 intercepții. Pentru Radovic a fost a 6-a partidă pentru formația brașoveană, după transferul de la Alba. În cele 6 meciuri, sârboaica are medii de 26:18 minute, 9.2 puncte, 7 recuperări și un assist, pentru 12.2 eficiență medie.