Andra Mandache și-a îmbunătățit recordul stagional de puncte în succesul cu Olimpia CSU Brașov

06.01.2019

CSM Satu Mare s-a impus cu 90-79 în fața Olimpiei CSU Brașov, în etapa a 3-a din Grupa Roșie a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Căpitanul gazdelor, Andra Mandache, și-a stabilit un nou record stagional cu 22 de puncte înscrise. Brittany Denson și Promise Amukamara au urmat-o cu 20 de puncte, iar Dlesha Lloyd și Andrea Olah (Orosz) au încheiat și ele în double-digits pentru sătmărence.

Andra Mandache a fost coșghetera celor de la CSM Satu Mare în succesul obținut de formația de pe locul secund în duelul cu cea de pe locul 4. Extrema a jucat 32:43 minute și a înscris 22 de puncte după 9 reușite din 10 de la semidistanță, 0/4 de afară și 4/4 de la linia de fault. A mai avut o recuperare, 3 pase decisive, 2 faulturi scoase și 2 mingi pierdute, pentru +19 indice al eficienței. Cu căpitanul în teren, sătmărencele au avut un plus de 17 puncte.

Precedentul său record stagional era de 21 de puncte, într-o victorie pe terenul „lanternei roșii”, Universitatea Cluj. Mandache este la al doilea sezon alături de alb-roșii și are până acum o medie de 12,1 puncte în 13 meciuri de campionat. Veterana CSM-ului mai are 4,7 recuperări pe partidă, 2,2 pase decisive, 1,8 mingi pierdute și 1,3 intercepții, pentru 12,5 eficiență medie în 31:36 minute.

Promise Amukamara a fost cea mai eficientă jucătoare a vicecampioanei, fiind singura integralistă. Jucăoarea cu cetățenie nigeriană și americană a marcat 20 de puncte după 5 reușite din 8 de la semidistanță (62%), 2/2 de după semicerc și 4/4 de la linia de fault. Fundașul care a evoluat la Cupa Mondială în toamnă a mai avut 3 recuperări (1 ofensivă/2 defensive), 7 pase decisive, o greșeală personală, 7 faulturi scoase și  o minge pierdută, cu +26 eficiență.

Amukamara este la al 3-lea meci consecutiv în care bifează borna celor 20 de puncte, după ce în precedentele două din Grupa Roșie a înscris câte 25 de puncte. Jucătoarea de 25 de ani a evoluat în 12 partide din această ediție de campionat și are medii de 15 puncte, 4,1 recuperări, 4,4 pase decisive, 1,7 mingi pierdute și 2,6 intercepții în 31 de minute pe meci, cu 18,2 eficiență.

Brittany Denson a contribuit cu 20 de puncte și 8 recuperări (3/5) la succesul sătmărencelor, în 28:53 minute. Pivotul a încheiat partida cu 8/15 (53%) la șuturile de două puncte și 4/6 la libere (67%). Conform statisticii, a mai avut 3 pase decisive, o greșeală personală, 6 faulturi scoase, 4 mingi pierdute, 3 intercepții și 2 capace primite, cu +21 în dreptul eficienței.

Americanca cu cetățenie armeană este cea mai bună marcatoare a vicecampioanei în campionat, cu 17,4 puncte pe meci în 12 partide. Aceasta a terminat în double-digits toate meciurile de până acum din această ediție a LNBF. Denson are medii de 9,3 recuperări, 2,1 pase decisive, 2,2 mingi pierdute, 1,8 intercepții și 1,6 capace în 32:33 minute pe meci, cu 23,1 eficiență.

Alte două alb-roșii au fost în double-digits la meciul de sâmbătă. Dlesha Lloyd a fost a doua cea mai eficientă jucătoare a gazdelor (+24 eficiență). Americanca a evoluat 34:55 minute și a încheiat partida cu 13 puncte, 7 recuperări (2/5) și 7 pase decisive. A marcat 2 din 7 aruncări din semicerc (29%) și a băgat 3 șuturi din 3 de la distanță. A mai avut 2 greșeli personale, un fault scos, o minge pierdută și 3 intercepții. Lloyd are 13,3 puncte/meci în 13 runde, cu 4,7 recuperări, 2,5 pase decisive, 2,2 turnovers și 1,6 intercepții în 25:37 minute, cu 13,4 eficiență medie.

Andrea Olah (Orosz) a contribuit cu 11 puncte la victoria CSM-ului, toate în repriza secundă. Extrema a jucat 21:35 minute și la șuturi a avut 0/4 din interiorul semicercului, 2/4 de afară și 5/6 de la linia de fault. A încheiat partida cu 5 recuperări (3/2), 2 pase decisive, 4 greșeli personale, 2 faulturi scoase, o minge pierdută și 4 intercepții, cu +14 eficiență. Olah (Orosz) a jucat 16:06 minute pe meci în 13 runde și are medii de 6,1 puncte, 2,5 recuperări, 1,2 la pase decisive, mingi pierdute și intercepții, cu 7 eficiență medie.

După a 9-a victorie stagională, CSM Satu Mare se menține pe locul secund, cu 22 de puncte, la egalitate cu liderul ACS Sepsi SIC care are un bilanț mai bun dar și acea depunctare. CSM Satu Mare stă în etapa următoare și va primi în 19 ianuarie vizita Universității Cluj.

*foto: Pesek Attila / frissujsag.ro