Andrei Mandache, cel mai bun baschetbalist român în sezonul 2018/2019 – eurobasket.com


Nandor Kuti, cel mai bun jucător U23, Dragoș Diculescu – jucătorul cu cel mai mare progres

andrei mandache cel mai bun roman

Site-ul eurobasket.com a oferit premiile individuale pentru sezonului 2018/2019 al Ligii Naționale de Baschet Masculin. Eurobasket a păstrat anumite rubrici speciale pentru jucătorii autohtoni, iar Andrei Mandache a fost votat cel mai bun baschetbalist român.

Mandache a jucat în acest sezon la CSA Steaua, după trei sezoane petrecute la CSM CSU Oradea. Chiar dacă echipa sa nu a mai avut un parcurs prea bun în playoff, dată fiind despărțirea de CSM București, Mandache a reușit un sezon individual excelent. Andrei a adunat medii de 11,8 puncte, 3,5 recuperări și 3,3 pase decisive, cu 2,5 intercepții, în 32 de partide.

Nandor Kuti a fost votat de eurobasket.com drept cel mai bun jucător U23 din LNBM. Baschetbalistul celor de la U-BT Cluj a avut prestații fluctuante în ofensivă, dar a arătat o creștere în joc apreciabilă în ceea ce privește defensiva. El a strâns medii de 6,8 puncte, 3,5 recuperări și 2 pase decisive în acest sezon pentru U-BT, echipă care a terminat pe locul 3 în actualul sezon al LNBM.

În ceea ce privește jucătorul cu cel mai mare progres, distincția îi revine lui Dragoș Diculescu de la SCM Timișoara. Adus de la Steaua, Diculescu a fost principalul jucător U23 al bănățenilor, iar după despărțirea de Kevin Calotă, principalul român al Timișoarei. El a strâns medii de 5,5 puncte, 3,2 recuperări și 2,2 pase decisive.

De altfel, Eurobasket.com a propus și o echipă a celor mai buni jucători autohtoni în sezonul 2018/2019. Aceasta arată în forma următoare:

Andrei Mandache (CSA Steaua)
Vlad Corpodean (Phoenix Galați)
Titus Nicoară (CSM Mediaș)
Szabolcs Santa (CSM Târgu Mureș)
Alin Borșa (CSM Târgu Mureș)

Site-ul a oferit și opiniile privind cele mai bune echipe ale sezonului, dar și premiile individuale din LNBM.

*foto: facebook Steaua București Baschet



Vizualizează pagina personală a jucătorului Andrei Mandache
Vizualizează pagina personală a jucătorului Nandor Kuti
Vizualizează pagina personală a jucătorului Dragoș Andrei Diculescu

Eduard Popa / 12 June 2019 / 15:35


Galerie foto


studentU fara indoiala
1 
mandache a fost cel mai bun roman
dar sa pui in best 5 4 jucatori care nici n-au jucat cu echipe de top 6...asta inseamna sa te iei strict dupa statistica, fara sa interpretezi datele intr-un anumit context si asta inseamna sa te numesti FRB si sa faci o liga hibrida din care n-a inteles nimeni nimic si n-a avut nimeni nici un beneficiu direct. Doar atat ca nu s-a numit ca avem o liga 1 cu 6-8 echipe competitive, s-a numit ca avem super liga cu x grupe valorice, etc... 
12 June 2019 18:00
1 
Selectie facuta (cu exceptia lui Mandache) dupa regula: " Decat codas la oras, mai bine-n satul tau fruntas". 
12 June 2019 19:24
2 
Daca ar fi dupa cei 2 u-isti de mai sus toate topurile ar fi facute doar cu jucatori de la voi ca doar voi sunteti miezu. Baieti baieti 
12 June 2019 22:05
1 
Daca nu era nici un jucator din grupa 2,3 e problema ca nu ne descurcam nici acolo. Nu va e bine nici cum 
12 June 2019 22:52
2 
macar intelegi ce spui? eu unul nu inteleg
am zis eu ceva de jucatori romani de la U?
Vezi un Dragoste, un Tohatan, chiar Gheorghe de la Pitesti, toti care au jucat in prima grupa valorica, atat cat au putut. Eu le vad merite mai mari decat lui Santa sau Borsa indiferent de statistica celor doi din urma 
13 June 2019 08:38
Cristi11 Studentu
1 
Inteleg ce spui. Dar pe pozitiile lor e Mandache si Corpo. Si merita din plin sa fie acolo. Dragoste mai putin 
13 June 2019 09:04
Cristi11 Studentu
2 
Zi un jucator roman din 1-8 pe pozitiile 4-5 care au statistici cat de cat!!! Orbeanu? Gavrila? Lazar? Popa? Tabarna? 
13 June 2019 09:07
studentU din nou spun
1 
nu vorbim de statistici, vorbim de joc si impactul jucatorilor la un nivel mai ridicat sau mai scazut. De exemplu torok cred ca merita mai mult sa fie aici decat borsa sau santa.
Sa compari jucatori din doua ligi cu nivel de joc diferit e ca si cum ai compara mere cu pere. Nu i "vina" celor de la eurobasket.com ci a frb care au gandit formatul asta. Probabil torok daca ar fi jucat cu echipele cu care au jucat Santa si Borsa ar fi fost mult peste ei la toate statisticile posibile.  
13 June 2019 09:41
Cristi11 Studentu
1 
Ai dreptate. Dar e doar 1 din 8 echipe. Din pacate nu avem jucatori cu talie. Nu vine nimeni din spate. Sunt curios in cat timp o sa apara un Cațe, un Moldoveanu.  
13 June 2019 10:00
2 
Cum a fost pus Titus pe 3, desi el joaca 4, tot asa putea fi pus un Tohatan pe 2 in locul lui Corpodean. Iar pe pozitia 3 nu are loc Diculescu care a jucat contra unui Dykes sau Richard? La pozitia 4-5 de acord ca nu avem jucatori la echipele bune, cu exceptia lui Torok, dar pe pozitia 1-2-3 eu zic ca avem jucatori care au avut rezultate foarte bune in grupa principala, contra unor adversari valorosi. 
13 June 2019 11:52
1 
Asta ziceam si eu. Pe 1-2-3 sunt destui cu siguranta dar pe 4-5 spre 0 
13 June 2019 13:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Probleme salariale și la BCM U Pitești? UPDATE
Un jucător acuză că nu și-a primit banii pentru sezonul recent încheiat 
Jason Washburn se întoarce în Japonia, la Yokohama B-Corsairs
Fostul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca a oferit și o declarație la semnarea contractului 
Târgu Jiu și Brăila au echipe „noi” afiliate FRB
ACS Târgu Jiu devine „CSM” și „Cuza Sport” devine „Cuza Pirates” 
Reacția oficială a FRB, în cazurile SCM Timișoara și CSM Phoenix CSU Galați
Care sunt deciziile oficiale cu privire la cele două formații 
FRB a discutat despre posibilitatea ca o echipă să joace în același timp cu doi baschetbaliști „naturalizați”. UPDATE
Ce decizie au luat oficialii în cazul unei asemenea situații – surse 
Phoenix Galați aproape de din Liga Națională. CSM Galați va juca în Liga 1 – surse. UPDATE
Decizia a fost luată după ce moldovenii nu au putut plăti datoriile către FRB 
Branko Cuic: „Pentru fiecare copil din Serbia era un vis să ajungă pe mâinile lui Dusko Vujosevic”
Directorul de la U-BT Cluj crede că aducerea veteranului sârb va fi benefică și pentru echipele de juniori ale clubului 
Cristian Achim, „înțepături” la adresa lui U-BT Cluj: „Vă las pe dumneavoastră să trageți concluziile”
Antrenorul Oradiei a vorbit despre jucătorii sosiți la Arena Toni Alexe de pe filiera clujeană 
Mihai Silvășan: „Domnul Vujosevic este unul dintre cei mai mari antrenori europeni”
Fostul tehnician al lui U-BT Cluj-Napoca susține că această alegere este benefică pentru întreg baschetul românesc 
Dusko Vujosevic: „U-BT mi-a dovedit că este un club serios, cu ambiții mari”
Noul antrenor al clujenilor a susținut că a primit informații despre club și de la fostul său elev, Aleksandar Rasic 
0 
ar fost bine sa dea si TB un telefon la bcmu pitesti sa verifice povestea, sa ceara o reactie inainte de a publica un articol pe baza unui post pe social media, sau?...toti va ganditi doar ca buba a fost dincolo, ca erau restante si cand au vazut cei din conducerea bcmu acest articol asa tare s au speriat ca i au si platit baiatului banii? 
click pt. Articol 20 June 2019 23:22
gyke CSU
0 
Deocamdată doar Chef Randall, dar mai urmează... Stay tuned. 😉 
click pt. Articol 20 June 2019 22:36
studentU pai daca aveati interes
0 
direct, puteati voi, adica reprezentantii csm csu oradea, sa aduceti in discutie, sa se puna pe agenda intalnirii din 22.05 acest subiect.  
click pt. Articol 20 June 2019 17:36
soso69 @stundetU
0 
Nu e chiar asa. In 22.05 a fost sedinta Consiliului Director al FRB cand s-a aprobat regulamentul pt sezonul 2019-20 : format, nr straini, nr romani, bareme etc. Nu se putea discuta si aspectul naturalizatilor? Cand ai deja un naturalizat si stii ca mai poti avea unul, negocierile se poarta la un alt nivel de bani. In mai inca se juca, se stia ca Richard o sa fie naturalizat, era normal sa se discute.
Daca vorbim de etica, acum 2 ani cand Clujul era singura echipa cu 2 jucatori "romani" (unul naturalizat si unul incetatenit) nu era vorma de etica? Chiar eu am scris ca nu e normal ca un american si un ucrainean sa ia locul in teren cuvenit unui roman. Am scris atunci ca ar fi normal sa ii considere "romani" pe foaia de joc dar nu si in locul jucatorului roman obligatoriu de pe parchet. Adica sa poata inscrie pe foaie 6 straini plus cei 2 "romani", dar pe teren sa fie tot timpul un jucator roman format in Romania. Mi s-a raspuns ca oricine putea sa-l ia pe Watson sau Calnicenco si ca suntem invidiosi ca si i-a permis Clujul. Atunci FRB nici macar nu a discuta respectiva situatie daca e in regula sau nu. Acum s-au gandit sa o dezbata si normal ca toate celelalte cluburi au fost contra.
Oricum Oradea i-ar fi pastrat pe amandoi pt ca are nevoie de ei, mie doar mi se parea corect sa se ia aceasta decizie mai devreme. 
click pt. Articol 20 June 2019 16:47
0 
De acord cu tine, cel mai probabil asa s-a intamplat, dar mna... asa cum era de asteptat, stirea e eronata. :)))) 
click pt. Articol 20 June 2019 13:42
gyke mda
0 
Sper ca a vrut sa spuna "fac rau echipelor corecte si care isi platesc obligatiile la timp" si "nu e ok sa vad astfel de lucruri care pateaza si reputatia celor corecti si a ligii in ansamblu"
Pe de alta parte eu nu cred ca a fost nici gluma, nici greseala; mai degraba "au uitat" sa plateasca, iar cineva s-a sesizat dupa publicarea articolului sau tweet-ului si l-a sunat pe DB sa stearga mesajul ca va primi banii. 
click pt. Articol 20 June 2019 13:13
0 
E bine ca ati deschis subiectul asta aici. Din pacate, in campionatul nostru s-a marit numarul problemelor de genul. Cred totusi ca situatia de azi nu se poate compara, nici in gluma, cu problemele de la Timisoara, Galati, Iasi, Targoviste. Zi frumoasa! :) 
click pt. Articol 20 June 2019 12:59
0 
Salut,

Faptul că nu se plătesc salarii la timp și sunt jucători cu sute de mii de euro pe care nu o să îi mai vadă niciodată nu „fac rău echipelor”?

Altfel, se poate să fie o glumă între Bailey și Threatt pe care noi am „pescuit-o” de pe twitter și am înțeles-o greșit, dar când te frigi de atâtea ori în ciorbă, sufli și în iaurt.

În concluzie, mult succes Piteștiului sezonul viitor și mă bucur sincer dacă toți băieții sunt plătiți la timp și această știre chiar este un fake news.  
click pt. Articol 20 June 2019 12:44
0 
Din ce stiu eu si aud din culisele celor ce discuta despre fotbal, da, va fi asemanator. PS: Asa cum era de asteptat, stirea asta e eronata. 
click pt. Articol 20 June 2019 12:30
Renan Din ce stii
0 
Echipa de baschet va avea un buget asemănător cu cel din sezonul trecut? 
click pt. Articol 20 June 2019 12:25