Arlesia Morse și Aleksandra Begenisic au marcat 50 de puncte în a doua victorie a Universității Cluj

Morse și Părău au fost în double-double la gazde, iar Hadzovic a înscris 20 de puncte pentru arădence

Universitatea Cluj s-a impus cu 74-70 pe propriul teren în fața celor de la FCC ICIM Arad, în a 4-a etapă a Grupei Roșii din Liga Națională de Baschet Feminin. Arlesia Morse și Aleksandra Begenisic au fost coșgheterele partidei cu câte 25 de puncte. Americanca și Irina Părău au încheiat în double-double, iar cea mai bună marcatoare a oaspetelor a fost Brankica Hadzovic, cu 20 de puncte.

Arlesia Morse a fost integralistă pentru clujence și a marcat 25 de puncte, cu 5/14 din semicerc (36%), 3/12 de la distanță (25%) și 6/6 de la linia de fault. Americanca a reușit al 2-lea double-double în campionat, cu cele 10 recuperări (5 ofensive/5 defensive). Fundașul a mai avut 3 pase decisive, 4 greșeli personale, 6 faulturi scoase, 3 mingi pierdute, 2 intercepții și un capac, cu +20 indice al eficienței. Jucătoarea de 26 de ani a jucat în 11 meciuri pentru Universitatea Cluj în această ediție de campionat și are medii de 17 puncte (coșghetera echipei), 5,8 recuperări, 1,5 pase decisive, 2,6 mingi pierdute și 1,8 intercepții în 30:02 minute, cu 14 eficiență.

Aleksandra Begenisic și-a stabilit un nou record personal de puncte înscrise în Liga Națională de Baschet Feminin. Pivotul a jucat 31:14 minute în partida din week-end și a marcat 25 de puncte cu 12/18 la șuturile de două puncte (67%) și 1/2 de la linia de fault. Bosniaca a profitat de absența unui pivot înalt în teren pentru vizitatoare. A fost aproape de double-double cu 9 recuperări (3/6). A mai avut o greșeală personală, 3 faulturi scoase, 2 mingi pierdute și un capac, pentru +26 eficiență. Begenisic a jucat în 13 meciuri din LNBF pentru „U” și are medii de 9,9 puncte, 7,9 recuperări, 0,5 pase decisive, 2,3 mingi pierdute, cu 11,6 eficiență în 29:34 minute.

Căpitanul clujencelor, Irina Părău, și-a trecut în cont al 2-lea double-double în acest campionat. Jucătoarea de 18 ani a petrecut 27:50 minute în teren și a terminat partida cu 10 puncte (2/6 din semicerc și 6/9 la libere) și 10 recuperări (4/6). A mai avut o pasă decisivă, 5 greșeli personale, 8 faulturi scaose și 2 mingi pierdute, cu +12 în dreptul eficienței. Părău a evoluat în 12 meciuri pentru alb-negre în actuala ediție a LNBF și are medii de 9,8 puncte, 7 recuperări, 0,8 assist-uri, 1,8 mingi pierdute și 1,3 intercepții, cu 9,8 eficiență în 34:29 minute.

Roberta Boț a fost a patra clujeancă în double-digits, cu 10 puncte în 28:34 minute. Aceasta a avut 3/4 de la semidistanță, 1/3 de după semicerc și 1/2 de la linia de fault. A încheiat partida cu 4 recuperări (2/2), 4 pase decisive, 2 greșeli personale, 1 fault scos și 3 mingi pierdute, pentru +11 eficiență. A fost cel mai bun meci al său din cele 12 de campionat, în care are medii de 2,5 puncte, 1,3 recuperări, 1,3 pase decisive și 2,2 mingi pierdute în 12:24 minute, cu 1,5 eficiență.

Trei jucătoare de la formația vizitatoare au încheiat în double-digits. Brankica Hadzovic a fost coșghetera arădencelor cu 20 de puncte în 35 de minute (6/9 din semicerc, 1/4 de afară și 5/8 la libere). A mai avut 4 recuperări (1/3), 2 pase decisive, o greșeală personală, 8 faulturi scoase, 4 mingi pierdute și o intercepție, cu +14 eficiență. Căpitanul galben-albastrelor a înscris 14 puncte în ultimele 11 minute. Sârboaica a jucat în 13 meciuri în acest campionat și are 17,9 puncte pe meci în 35:27 minute, plus 5,5 recuperări, 5,2 pase decisive, 3,8 mingi pierdute și 1,1, intercepții, cu 14,5 eficiență medie.

Miljana Dzombeta a fost cea mai eficientă jucătoare de la vizitatoare (+22). Bosniaca a înscris 17 puncte în 29:18 minute, cu 7/9 la șuturile de două puncte și 3/3 la cele de un punct. A mai avut 2 recuperări (1/1), 4 pase decisive, 5 greșeli personale, 2 faulturi scoase, 2 mingi pierdute și 3 intercepții. Dzombeta are medii de 13,4 puncte, 3,2 recuperări, 3,3 pase decisive, 1,9 mingi pierdute, 3,1 intercepții și 14,3 eficiență în 33:42 minute pe meci în 13 runde.

Marta Fodor a petrecut în teren 31:32 minute pentru galben-albastre și a marcat 14 puncte, cu 4/7 de la semidistanță și 2/2 de după semicerc. A mai avut o recuperare, 2 pase decisive, 5 greșeli personale, un fault scos, o minge pierdută și 4 intercepții, cu +17 eficiență. Extrema este cea mai bună româncă din lotul arădencelor în acest sezon, jucând 31:57 minute pe meci în 13 partide. Are medii de 11,2 puncte, 3,6 recuperări, 1,9 pase decisive, 1,4 mingi pierdute, 2,1 intercepții și 12,3 eficiență.

Cele două echipe sunt în partea a doua a clasamentului primei grupe valorice. FCC ICIM Arad ocupă locul 5 cu 17 puncte, iar Universitatea Cluj este pe 7 cu 15 puncte. În etapa următoare, arădencele primesc vizita campioanei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, iar „U” va juca la Satu Mare.

Citește ultimele știri despre FCC ICIM Arad
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs FCC ICIM Arad

Andreea Vlase / 14 January 2019 / 17:10

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Antrenorul Valerian Ioan s-a stins din viață la 68 de ani
Profesorul a fost selecționer al naționalei feminine și campion național cu Livas Târgoviște
Ocupantele podiumului LNBF de anul trecut sunt din nou în semifinale
FCC ICIM Arad este singura noutate din penultimul act față de ediția precedentă
Predrag Stanojcic: „În această serie Olimpia CSU Brașov a fost o echipă mai bună”
Phoenix Știința Constanța a pierdut cu 1-3 în primul tur de play-off și va continua pentru locurile 5-8
Biljana Pesovic: „Phoenix s-a dovedit a fi un adversar aprig. Fiecare victorie a fost muncită din greu”
Căpitanul brașovencelor a reușit cea mai bună prestație stagională în meciul care a închis seria din play-off
Olimpia CSU Brașov obține ultimul loc pentru semifinalele LNBF după 3-1 în seria cu Phoenix Știința
Brașovencele au condus în tot meciul patru și merg în penultimul act pentru al 4-lea an la rând
Cătălin Tănase: „FRB nu va mai lăsa CSM Târgoviște să participe în LN dacă nici în vara asta nu se vor rezolva problemele”
Antrenorul crede că „este imposibil să îți propui obiective de mare performanță” până nu se rezolvă datoriile vechi
Olimpia CSU Brașov câștigă la Constanța și preia conducerea în duelul din play-off cu Phoenix Știința
Diferența s-a făcut de la distanță după ce a fost egalitate la reușitele din semicerc și libere
Phoenix Știința și Olimpia CSU Brașov continuă lupta pentru ultimul loc în semifinale la Constanța
Este singurul duel care nu se va termina la zero în primul tur al play-off-ului LNBF din acest an
Bogdan Bulj: „Am crezut tot timpul că putem reveni. Am câștigat meciul ca o echipă”
FCC ICIM Arad s-a calificat în semifinalele LNBF după ce a revenit de la -21 în meciul trei de la Târgoviște
FCC ICIM Arad se califică în semifinalele LNBF după 3-0 cu CSM Târgoviște
Arădencele au câștigat meciul trei după ce au fost conduse cu 21 de puncte
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa.
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie.
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar...
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna!
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci?
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo.
click pt. Articol 01 April 2019 19:37