Austin Chatman, eroul Stelei în partida câștigată cu BCM U Pitești


Americanul a marcat un buzzer-beater cu care mută în decisiv seria pentru locurile 5-8

austin chatman steaua pitesti

CSA Steaua s-a impus în meciul 2 al seriei cu BCMU Pitești cu scorul de 73-70 în partida a doua a seriei jucate pentru locurile 5-8. Steliștii își iau astfel revanșa după înfrângerea suferită în Trivale în primul meci, scor 87-64.

Steaua a început meciul cu Chatman, Mandache, Petrache, Djuric și Spencer, în timp ce Piteștiul i-a avut în primul cinci pe Carson, Jeremic, Ciotlăuș, Bishop și Sturanovic.

Oaspeții au început mai bine meciul cu un run de 8-0, Chatman a pus primele puncte ale Stelei cu un coș de 3. Steliștii au răspuns înapoi cu un parțial de 12-2 (15-12). Bishop a răspuns cu un coș de 3 puncte și a făcut scorul 15-16. De altfel, oaspeții au păstrat avantajul de 1 punct la sfârșitul primului sfert (22-23). Piteștenii au fost la conducerea sfertului al doilea pe care l-au început cu un parțial de 14-0. Seria a fost oprită de Chatman si Andrei Mandache, dar piteștenii păstrau la pauză un avantaj de 8 puncte (33-41).

Și începutul sfertului al treilea a aparținut tot piteștenilor care prin Sturanovic și Carson au reușit să mențină un avantaj de 13 puncte (42-55). A urmat o perioadă îndelungată în care nu s-a înscris, până la o liberă reușită de Mandache. Un coș al lui Sturanovic a stabilit scorul după 30 de minute la 43-57. Ante Delas și Vlad Negoiţescu au deschis sfertul final și au apropiat Steaua la 9 puncte și Zarko Djuric a dus scorul la 7 puncte cu un and-one (52-59). Cu 3:30 rămase de jucat, Piteștiul păstra același avantaj, dar a intrat în scenă Austin Chatman, cu un coș de 3 puncte și un and-one care au apropiat gazdele la un singur punct (62-63). Același Chatman a înscris de 3 puncte, din pasa lui Djuric, după o intercepție a lui Spencer cu care a adus Steaua în avantaj. De altfel, americanul a mai înscris 2 puncte la libere (67-63). Bishop a adus la două puncte Piteștiul, Chatman a mai pus 3 puncte din 4 de la linia de fault, dar Jeremic a înscris 4 puncte consecutive cu care a egalat situația la 70. La ultima fază a meciului, eroul finalului de partidă, Austin Chatman, a mai reușit un coș de la 3 puncte chiar pe finalul timpului regulamentar, cu care a adus prima victorie a Stelei în fața Piteștiului din acest sezon, scor 73-70.

Chatman a terminat cu 25 de puncte pentru Steaua, inclusiv ultimele 11 ale echipei sale. Zarko Djuric a adunat și el 21 de puncte, cu 7 recuperări și 7/9 din acțiune. Tony Bishop a marcat 17 puncte, în timp ce  Maksim Sturanovic a înscris 16 puncte și 11 recuperări.

Seria se mută acum la Pitești pentru meciul decisiv care va decide echipa ce va evolua pentru locurile 5-6, împotriva Timișoarei. Formația înfrântă va juca pentru locurile 7-8, împotriva lui Dinamo. Meciul 3 se va juca sâmbătă, 18 mai, în Sala Trivale.

*foto: Sabin Malisevschi



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSA Steaua București vs BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre CSA Steaua București
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Eduard Popa / 15 May 2019 / 23:40


Galerie foto


Renan Rușinos
0 
Mai ales sferturi 4! E clar ca Jerry n a fost mulțumit de tactica din acest sezon, a fost șters in multe meciuri. Pregătirea fizică la echipa e foarte slabă după părerea mea. Nu inteleg scăderea mare de forma a lui Koornienko. După acest sezon total ratat ar trebui sa si dea toti demisia. Conducere si alt antrenor, dacă va mai fi înscrisă echipa in sezonul viitor. 
16 May 2019 00:25
-1 
E ciudat sa ai +14 si sa pierzi, sa ai 50 recuperari si sa pierzi, dar asa e in baschet. Nu cred ca se pune problema calificarii, sambata trebuie sa castigam. Am cateva mentiuni pentru ce a spus colegul @Renan. 1. Meciurile astea clar nu mai au o importanta mare iar gradul de concentrare nu mai poate fi acelasi. 2. Care-i treaba cu pregatirea fizica? A cazut echipa fizic? Nu. 3. Jeremic e aparat bine, atata tot. Korniyenko nu e ce trebuie pentru echipa. 4. Echipa asta va fi inscrisa mereu. Ideea e de buget. 
16 May 2019 00:49
Renan Gradul
0 
De concentrare al unui sportiv profesionist trebuie sa fie ridicat la orice meci oficial. Te bate Sibiu, Oradea, Cluj, sunt echipe mai puternice, dar cand iti da Steaua cu terenul în cap in ultimul sfert, clar e o mare problemă. Dacă la bugetul pe care l am avut, ne mulțumim ca jucam pentru locul 5 8, cu meci decisiv cu Steaua, ne meritam soarta. Jerry era aparat bine si când juca la Timișoara, dar acolo era lider în meciurile importante. Cat despre buget, care a fost unul destul de mare în ultimii 2 ani, se pare că sezonul viitor vom avea decât un sfert. Si...cred că merităm asta, pentru că mulți dintre suporteri in loc să ceară de la conducere, antrenori, jucători, rezultate, le au găsit mereu scuze la multele înfrângeri, invocând faptul că s oameni buni si ca bat palma după meci. Sportul i despre strategie si performanta, iar tu ca și club când timp de 2 ani cand a fost buget ok, n ai păstrat un nucleu de jucători străini, n ai avut nici un fel de strategie, iar asa e foarte greu să te bați cu echipele fruntașe din LNBM. 
16 May 2019 01:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
koala @dario
0 
De unde dracu atata frustrare in voi fratilor? In seara asta am obtinut o victorie senzationala, in loc sa sarbatorim victoria noi cautaum sa ne umflam muschii pe net cu sibienii. Cat despre conducatori oricare dintre ei (Sere, Cristescu, Georgescu) ar face orice ca sa isi cada echipa castigand, asa ca nu cred ca ii unul mai "gunoi" ca celalalt. Oricum noi oradenii nu ii vedem numai pe Cristescu si pe Georgescu, la fel cum ei sibienii il vad doar pe Sere samd. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:47
Dario Robert
0 
Robert! Vino la meciul din finala si o sa-ti dai seama ce comportament au ciobanii din sibiu!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
0 
Sarbii au in sange lupta dusa pana la extrem. Dar si americanii nostri sunt de nepretuit. S-a reusit o combinatie sarbo-americano foarte buna care sper ca ne va aduce al treilea titlu de campioni. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
BVN Kuti
0 
Kuti asta este enervant... de bun! Fara nici o ironie. In locul lui Bobe, mi-as pune cateva intrebari dupa aceasta serie. Au avut si ei meciul. lor direct, fiind de aceeasi generatie. Kuti l-a facut zob le Bobe al nostru, fara nici o exagerare. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:26
0 
Multumim CSM si Achim. Succes in lupta pentru al treilea titlu de campion. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:23
0 
Respect jucatorilor si galeriei U. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:22
BVN Respect Silvasan
0 
Chiar daca pe teren suntem rivali, nu pot decat sa ii doresc bafta in continuare in cariera de antrenor. Pacat ca in aceasta tara sunt atat de putine orase care sustin baschetul, si astfel posibilitatile de sa preiei o altă echipa sunt minime. Bafta! 
click pt. Articol 20 May 2019 23:12
Citesc aici și mă minunez! Parcă ar fi disputa dintre PSD Jegălia și PSD Căcăreaza, nu intre suporterii a două echipe ce reprezintă orașe ce revendică respect pentru evoluția lor mult peste medie într-o societate defectă! E jenant!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
DonDiablo DonDiablo
0 
La vârsta lui pe cine să scoata din lotul nostru?Da e bun,se vorbea că ar fi fost o variantă pentru noi acum ceva timp dar cineva nu l-a vrut. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
ajax Apropo
0 
S-a spus ceva la TV despre prezenta lui Porter Troupe la sală? Un jucător printre primii 10 din campionat, pe care as vrea să - l vad evoluând în tricoul Oradiei. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:55