BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin


Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie

BC CSU Sibiu s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după o victorie clară în meciul 4 al semfinalei cu SCM U Craiova, scor 74-58. Trupa lui Dan Fleșeriu a făcut diferența în sfertul patru când nu au primit coș din acțiune în primele 7 minute.

Lucas Tohătan a deschis partida cu un coș de 3 puncte. Igor Mijajlovic a răspuns cu o reușită asemănătoare pentru olteni. Au urmat două coșuri din apropiere pentru sibieni semnate de Cooper și Hardy. Casale a marcat din nou de la distanță pentru gazde dar sibienii au replicat cu 4 puncte consecutive și ducea scorul la 13-6, forțându-l pe Aco Todorov să solicite timp de odihnă. După reluare jocului, Porter Troupe marca un nou coș de 3 puncte pentru Craiova. Time-out-ul le-a prins bine craiovenilor care a u reușit un parțial de 8-0 prin care treceau în față. A urmat rândul lui Dan Fleșeriu să oprească jocul. Final de sfert a fost echilibrat iar BC CSU Sibiu își asigura un avantaj de o posesie la ultima fază, scor 20-17. Actul secund a început cu destul de multe inexactități de ambele părți. Sibienii au fost primii care și-au revenit și s-au desprins 28-19, după al doilea coș de la 3 puncte al lui Lucas Tohătan. Oltenii au venit din nou aproape  grație coșurilor de la distanță. Repriza s-a încheiat cu o diferență tot de o posesie pentru Sibiu, 33-31. SCM U Craiova a marcat în prima parte 7 coșuri de 3 puncte și dor 5 de 2 puncte. Sibienii au suferit puțin la aruncările de la distanță, unde au încheiat cu 2 din 11, în timp ce de la 2 puncte au reușit 12 din 23.

BC CSU Sibiu a început mai bine și repriza secundă și s-au dus din nou la 7 puncte avantaj, 43-36. Porter Troupe i-a ținut pe olteni în joc, fiind singurul marcator al gazdelor în primele minute din repriza secundă. Oltenii și-au mai revenit după jumătatea sfertului trei când strângeau diferența la o singură posesie, 46-43 pentru Sibiu. Troupe și-a continuat recitalul ofensiv și a restabilit egaliatatea la 48, cum altfel decât cu un coș de la 3 puncte. După un time-out, Isaiah Philmore marca și el de la distanță. Craiova rămânea până la finalul sfertului doar cu numărul de puncte stabilit de Troupe și BC CSU Sibiu avea din 7 lungimi avans, 55-48, înaintea ultimelor 10 mnute de joc. Sibienii au deschis din nou mai bine iar Tamulis și Philmore ofereau oaspeților pentru prima dată un avantaj format din două cifre, 59-48. Craiova nu a găsit drumul spre coș din acțiune în primele 4 minute din actul decisiv. Trupa lui Dan Fleșeriu a profitat de avantajul creat în defensivă și s-a dus la 16 puncte, 66-50. Parțialul oaspeților a continuat și s-a ajuns la o diferență de 20 de puncte. Diferența a fost iremontabilă și BC CSU Sibiu merge în după o victorie cu scorul de 74-58 în meciul 4 al semfinalei cu SCM U Craiova.

Justas Tamulis a fost cel mai bun marcator al echipei învingătoare cu 14 puncte plus 3 recuperări și 2 pase decisive. Chris Cooper a adăugat 13 puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive. Kevin Hardy și Monyea Pratt au încheiat în double-double, primul cu 12 puncte și 10 recuperări iar cel de al 2-lea cu 10 puncte și 10 recuperări.

Porter Troupe a fost principalul artizan al gazdelor cu 22 de puncte, 3 pase decisive și 2 recuperări. Goran Gajovic a reușit 14 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive.  

foto: BC CSU Sibiu



Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Universitatea Craiova vs BC CSU Sibiu

Bogdan Isailă / 19 May 2019 / 18:25


Galerie foto


JCN Felicitari !!!
0 
Pana la capat !
 
19 May 2019 19:26
csv Felicitari !!!
0 
Jucatori & Staf & Manageri & Fani Toti o adevarata ECHIPA !!! 
19 May 2019 19:32
Mihai1988 Fericiree
0 
Bravo CSU Sibiu ! Suntem mandrii de voi, meritati din plin. 
19 May 2019 19:54
studentU felicitari
5 
Enjoy! 😀 
19 May 2019 19:56
gyke Mulțam
1 
Baftă și vouă mâine!  
19 May 2019 20:45
gyke Yes
2 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
19 May 2019 20:06
Buzestii Game over!
1 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
19 May 2019 20:18

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragan Zekovic continuă alături de CSM CSU Oradea
Sârbul a semnat un angajament pe un an, cu opțiune de prelungire pentru un nou sezon 
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
0 
Cred ca va alege in mod sigur Sibiu sau Oradea, tocmai pentru a prinde experienta in cupele europene. La Cluj sunt prea multe semne de intrebare, deocamdata.
La Sibiu cred ca va avea mai multe minute si libertate si va fi mai aproape de casa. Daca va avea o colaborare buna la lotul de U20 cu Fleseriu, s-ar putea sa-si doreasca sa evolueze sub comanda lui Dan.
Singurele avantaje pe care le-ar avea la Oradea sunt o sansa mai mare de a fi campion si posibil un plus financiar.
 
click pt. Articol 25 June 2019 20:29
0 
Mandache nu cred ca mai are contract cu Steaua. Are valoare si experienta si cred ca s-ar potrivi foarte bine pentru stilul de joc agresiv al echipei. 
click pt. Articol 25 June 2019 19:57
bulcul Zeko + Marko
0 
Personal, imi place mult duo-ul asta de sub panou, atletic, mobil, dupa multe sezoane in care imi mancam nervii cu lehamitea de Tabarna contra vreunui Barro, Diaz, Falker... Insa nu stiu daca pot face fata nici acestia impotriva unor pivoti solizi, cum au fost cei ai Sibiului din sezonul trecut, si probabil cum vor fi in Europa, cand, daca meciurile au miza si se da totul pe teren, la recuperari ramanem mult in urma. In orice caz, ma bucur de vestea asta. 
click pt. Articol 25 June 2019 18:48
76ers gyke
0 
Pai si crezi ca are garantia ca va juca acele 15-20 de minute? E o decizie grea si pentru el...sa pleci de la o echipa unde esti un om important si apreciat pentru una la care exista deja un roman cam pe aceiasi pozitie, a venit si un antrenor cu pretentii mari si s-ar putea ca de la cele 15-20 de minute sa ajunga la 5 sau chiar sa ramana pe banca in unele meciuri...
Dintre echipele de top 3 doar Sibiul ar putea sa ii ofere o oarecare siguranta ca va juca si probabil isi va imparti minutele cu Tohatan iar in aceste conditii Dragoste probabil isi va face bagajele...
Sincer cea mai buna optiune pentru el, in optinia mea, ar fi Pitestiul, o echipa competitiva care are mare nevoie de un roman U23 si imi vine greu sa cred ca nu s-au interesat de el... 
click pt. Articol 25 June 2019 11:57
45tef pont
0 
pai da-ne tu un pont de un roman bun spre foarte bun care sa fie liber de contract si care nu e naturalizat. 
click pt. Articol 25 June 2019 11:01
gyke 😁
0 
Ei hai să fim serioși... Și la Timișoara te antrenează Dragan vreo 10 etape, după care îl rezolvă Trițoiu și se trezește iarăși antrenat de Bota...  
click pt. Articol 25 June 2019 10:45
free62 free62
0 
Ei hai sa fim seriosi...si la Timisoara te antreneaza Dragan nu e ca si cum te-ar antrena vreun romanas de asta care foloseste tabla doar sa nu gesticuleze cu mainile goale. Plus ca mai mult ca sigur Dragan va face o echipa de shooteri buni in stilul lui caracteristic si asta cred ca il va ajuta si pe el bazandu-ma pe ce am vazut sezonul trecut ca ii place sa joace. 
click pt. Articol 25 June 2019 10:39
gyke @76ers
0 
30 de minute pe meci într-o echipă mediocră nu valorează cât să spunem 18 minute într-o echipă de Top 3, care îți oferă concurență și progres. Iar dacă te gândești și la oportunitatea de a juca în Europa sau să te antreneze de exemplu Vujosevic, Timișoara nu are cum să fie o opțiune logică.  
click pt. Articol 25 June 2019 10:09
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16