BC CSU Sibiu o învinge pe SCM U Craiova la o diferență de 16 puncte


Formația antrenată de Dan Fleșeriu își asigură poziția de lider la finalul sezonului regulat

Miercuri, 1 aprilie, Sala Polivalentă din Craiova a găzduit duelul dintre SCM U Craiova și BC CSU Sibiu ce contează pentru etapa a 9-a din Top 6. Oaspeții au controlat cea mai mare parte a jocului și au reușit să câștige cu scorul de 75-59, devenind câștigătoarea sezonului regulat.

Gazdele au început acest joc cu o formație de start alcătuită din Porter Troupe, Amedeo Casale, Goran Gajovic, Igor Mijajlovic și Jason Boone în timp ce Dan Fleșeriu i-a trimis în teren la începutul partidei pe Lucas Tohătan, Kevin Hardy, Monyea Pratt, Isaiah Philmore și Chris Cooper.

Prima posesie a meciului a aparținut oaspeților care au și reușit să înscrie la prima fază prin Isaiah Philmore. La celălalt panou, Igor Mijajlovic nu a transformat aruncarea de 3 puncte și sibienii au punctat din nou după o fază confuză în care au recuperat ofensiv de două ori. A urmat o acțiune excelentă a tânărului Amedeo Casale, jucător ce a finalizat un and-one și scorul devenea 3-4. Elevii antrenați de Dan Fleșeriu au replicat imediat printr-o triplă a lui Monyea Pratt și părea că vom asista la un duel ofensiv excepțional. Dar jocul a continuat cu 3 greșeli și 3 faulturi iar tabela a rămas neschimbată pentru aproximativ 90 de secunde. Într-un final, Kevin Hardy a spart gheața cu o aruncare liberă însă Goran Gajovic a egalat la 9. În replică, oaspeții au reușit un parțial de 10-0 în urma căruia tabela arăta scorul de 19-9 pentru BC CSU Sibiu. După patru minute fără reușită, elevii lui Aco Todorov au înscris prin Igor Mijajlovic și prin Amedeo Casale. Până la finalul primului sfert, Casale a mai punctat o dată și deficitul s-a înjumătățit, scorul fiind 14-19.

Secvența secundă a debutat cu trei puncte marcate de Amedeo Casale urmate de opt puncte reușite de Isaiah Philmore. Monyea Pratt a înscris și el un coș de la distanță și scorul a devenit 29-17 pentru BC CSU Sibiu. Aleksandar Todorov a cerut imediat un timp de odihnă și după reluarea jocului Goran Gajovic și Sebastian Ionescu au marcat fiecare câte o triplă. Daniel Ewing a întrerupt parțialul gazdelor și Kevin Hardy a mărit diferența la 11 puncte, scor 33-24. În ultimele trei minute, cele două formații s-au luptat de la egal la egal și prima repriză s-a încheiat cu scorul de 37-29 pentru BC CSU Sibiu.

Oaspeții au controlat jocul și după revenirea de la vestiare și au marcat primele patru puncte ale secvenței. După o reușită a lui Morris Curry au urmat aproape două minute fără coș, cele două adversare întrecându-se în ratări. Iuri Fraseniuc a întrerupt această serie cu o aruncare de la semi-distanță și apoi a dus scorul la 37-42. Monyea Pratt a înscris imediat din afara semicercului, ajutându-și echipa să evite pentru moment pericolul de a fi egalați. După încă două minute în care nu s-a produs nicio modificare pe tabelă, Randal Falker a reușit două puncte prin care scorul devenea 37-47. Același Falker a mărit diferența la 12 puncte însă imediat a apărut replica de la distanță a gazdelor. Daniel Ewing a marcat un stop-șut prin care a stabilit scorul final al primelor 30 de minute, 51-40.

Ultimul sfert a fost deschis de gazde care au redus din nou diferența sub 10 puncte. A urmat însă un run de 6-0 al oaspeților și Todorov s-a văzut nevoit să ceară un time-out. Elevii săi au răspuns imediat și după două recuperări ofensive au reușit să înscrie prin Fraseniuc. Același jucător a marcat și la faza următoare reaprinzând speranțele fanilor olteni, cel puțin pentru moment. Oaspeții nu au ridicat piciorul de pe accelerație și două reușite semnate de Falker și Tohătan duceau scorul la 63-49 pentru BC CSU Sibiu. Curry și Gajovic au înscris patru puncte consecutive însă Cooper a marcat de la distanță, spre exasperarea fanilor echipei adverse. Ultimele minute ale jocului au fost dominate de oaspeți și astfel BC CSU Sibiu s-a impus cu scorul de 75-59.

De la gazde s-au remarcat Goran Gajovic (14 puncte și 9 recuperări) și Iuri Fraseniuc (11 puncte și 4 recuperări), în timp ce din tabăra oaspeților s-au evidențiat Isaiah Philmore (14 puncte și 6 recuperări), Monyea Pratt (13 puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive), Lucas Tohătan (12 puncte și 3 pase decisive) și Randal Falker (11 puncte și 10 recuperări).

Datorită acestui rezultat, BC CSU Sibiu ajunge la un total de 18 victorii și 5 înfrângeri și nu mai poate fi ajunsă în clasament de U-BT Cluj-Napoca. Prin urmare, trupa condusă de Dan Fleșeriu și-a asigurat terenul propriu în toate fazele eliminatorii în care va juca. De partea cealaltă, SCM U Craiova încasează cea de-a 12-a înfrângere și pierde o oportunitate bună de a-și asigura locul patru în clasamentul Grupei Roșii.

În următoarea etapă, BC CSU Sibiu primește vizita lui U-BT Cluj-Napoca în Sala Transilvania iar SCM U Craiova joacă și ea un derby cu SCM Timișoara, miza fiind locul al 4-lea la finalul sezonului regulat.

*foto: Ana-Maria Mătușoiu/BC CSU Sibiu



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Universitatea Craiova vs BC CSU Sibiu

David Istrate / 01 April 2019 / 20:33


Galerie foto


underCat ready 4 U
2 
prestatia arbitrilor invizibila pe live-score dar evolutia scorului pare cinstita si corecta, mai ales pentru CSU :).
Acum urmeaza un meci de placere, high profile.
Felicitari baietilor si sa ramana pe aceeasi pozitie pana la final.  
01 April 2019 20:49
4 
Meritat. Au fost cei mai constanti.  
01 April 2019 21:14
1 
Văzut pe livescore pare un meci controlat cap-coadă, cu o apărare agresivă și dominat la recuperare. Craiova nu a jucat deloc cu rezervele, așa cum ne "amenința" Aco înainte. Până la urmă am fost echipa cea mai constantă până acum, iar locul 1 la sfârșitul sezonului regulat vine ca o confirmare. Doar că nimic nu e câștigat. Urmează un meci interesant cu Clujul, iar apoi final 4. Hai CSU!  
01 April 2019 21:16
DonJuan Specialiști!
0 
Sa vezi meciul pe LiveScore și să îți dai cu părerea despre apărare și alte aspecte, înseamnă că dacă nu scrii pe totalbaschet, nu te ia somnul noaptea. Plina Romania de indivizi care vor să facă pe interesanți. Tu ești ăla care mergea la intalniri cu echipa și după aia făcea public pe acest site. Mult timp liber mai are băiatul ăsta. Bravo CSU!!! 
01 April 2019 21:49
Hermannstadt Invidios mai esti!
0 
Are omu o pasiune si pe tine te roade grija,ca să nu folosesc cuvântu ala urat! C-asa-i la romani! Somn usor! 
01 April 2019 23:19
gyke Wow
0 
În seara în care echipa ta favorită își asigură locul 1 la sfârșitul sezonului regulat, pentru prima dată în ultimii 20 de ani, tu ești deranjat de faptul că un oarecare își permite să tragă niște concluzii fără să vadă un meci. Ce viață tristă trebuie că ai...  
02 April 2019 09:07
3 
Ma bucur ca am castigat, ne-am asigurat locul 1 si nu am mai riscat nimic in etapa viitoare.

Cred ca echipa merita acest loc in primul rand pentru ca a tratat competitia asa cum trebuie si a jucat baschet la turatie maxima, oferind cel mai frumos spectacol din octombrie si pana acum.

Duminica o o sa merg si pentru prima data relaxat la un meci cu Clujul. 
01 April 2019 21:55
hori01 1 aprilie
1 
In continuare aceasta echipa a vrut sa fie din nou la "inaltime" ceea si ce a reusit! Nu v ati asteptat sper ca tocmai de 1 aprilie echipa sa joace ceva atat timp cat de cateva etapa incoace este o gluma..se mira lumea de ce e sala goala,pai la ce sa vina lumea sa piarda timp pe acolo sa se mai si enerveze ? la cum a jucat timisoara astazi cu pitesti daca nu se intampla ceva la echipa iar o luam ca in fiecare an.. 
01 April 2019 22:07
trancer Sibiu
5 
Un rezultat meritat pt Sibiu. A condus mai tot sezonul, a oferit un joc solid, spectaculos și eficient. A fost și norocoasa, fiind lipsita de absente, ceea ce a cântărit mult, având în vedere problemele contracandidatelor la acest capitol. Și peste toate fanii devotați ai echipei meritau aceasta bucurie. Având în vedere ca nu are nici Clujul și nici Oradea pe linie, Sibiul are șanse mari sa joace finala! Bafta mai departe! 
01 April 2019 22:14
kristake Craiova
0 
pierde locul 4 doar daca pierde la mai mult de 28 de puncte, putin probabil. 
01 April 2019 23:33

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Isaiah Martin, noul pivot de la CSM Galați
Primul jucător străin pentru echipa de la Dunăre 
Andrei Calenic continuă la Dinamo Știința București
Un nou sezon pentru tânărul jucător român la echipa din Ștefan Cel Mare 
500 de abonamente vândute deja de campioana CSM CSU Oradea
Cât costă tichetele pentru întreg sezonul și de ce surpriză vor avea parte fanii bihoreni 
Ionuț Berceanu va juca și în sezonul următor pentru SCM U Craiova
Va fi al 3-lea sezon consecutiv pentru jucătorul de 21 de ani la formația olteană 
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10