BC CSU Sibiu supraviețuiește în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin


Sibienii au câștigat meciul 3 de la Oradea cu scorul de 71-64

BC CSU Sibiu prelungește finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după ce a reușit să câștige meciul 3 de pe terenul lui CSM CSU Oradea cu scorul de 71-64. Scorul la general a devenit 2-1 pentru formația bihoreană iar meciul 4 se va desfășura tot în Arena Antonio Alexe, marți, 4 iunie.

Meciul 3 al finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin a avut un start secetos iar în primele două minute nu s-a marcat. Monyea Pratt a spart gheața dintr-o pasă a lui Tohătan, după aproape încă un minut de joc. Richard a răspuns imediat cu o triplă și jocul s-a încins. Cele două echipe au mers umăr la umăr până la jumătatea sfertului, Oradea având un singur punct în față, 7-6. Jocul a fost mult mai animat în partea a doua a sfertului inaugural. Coșurile au început să vină dar niciuna dintre echipe nu și-a clădit un avantaj important. În ultimul minut cele două echipe și-au adus aminte de startul de meci și nu au mai înscris. Primele 10 minute de joc s-au încheiat cu scorul de 16-14 pentru BC CSU Sibiu. Markovic prin slam dunk a semnat primele puncte ale sfertului secund. Aurelian Gavriloaia marca prima triplă pentru Sibiu la faza imediat următoare. Oaspeții au fost primii care au pus o diferență mai mare de două posesii, după un three-point-play al lui Falker și un dunk al lui Hardy, scor 24-16. Căpitanul Sibiului a mai înscris o dată iar Giordan Watson, venit de pe bancă, a oprit run-ul adversarilor cu un coș de la distanță. Kris Richard a mai marcat o triplă pentru Oradea și urma rândul lui Dan Fleșeriu să întrerupă jocul. După două faze confuze la cele două panouri, Hardy a marcat un coș de la distanță. Watson a replicat cu 5 puncte la rând, reducea diferența la 2 puncte și era din nou time-out pentru Sibiu. Elevii lui Dan Fleșeriu nu aveau să cedeze conducerea până la pauză și intrau la cabine cu un avantaj de 3 puncte, scorul de 31-28.

Oradea a trecut în avantaj, după ce a marcat primele 4 puncte ale reprizei secunde. Pratt de la linia de fault a schimbat tabela și în dreptul oaspeților. BC CSU Sibiu a rămas în față dar diferența nu a crescut la mai mult de două posesii. La jumătatea actului trei se înregistra scorul de 39-36 pentru oaspeți. Markovic cu triplă egala situația. S-a mers umăr la umăr până în ultimul minut iar un coș de la 3 puncte al lui Randal Falker păstra avantajul pentru BC CSU Sibiu, scor 47-44, după 30 de minute scurse din meciul 3 al finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin. Sfertul decisiv a început fulgerător, Oradea a reușit un parțial de 7-3 în primul minut și era în avantaj, 51-50. Mirel Dragoste a completat startul furibund de sfert cu un coș de la 3 puncte. Hardy a înscris prin slam dunk după intercepție și Cristian Achim a solicitat imediat primul time-out din actul decisiv, la scorul de 55-51 pentru Sibiu. După reluarea jocului tot sibienii au marcat primii, ca mai apoi Kris Richard să-i ridice pe suporterii orădeni în picioare cu un buzzer beater de la mare distanță. Elevii lui Dan Fleșeriu s-au dus la plus 7 dar Watson a marcat un nou coș de la distanță și Oradea era în joc. Oaspeții nu s-au pierdut cu firea și s-au dus din nou la 6 puncte avantaj când mai rămâneau fix 2 minute de joc. Watson a redus deficitul de la libere dar Tamulis a marcat un coș fabulos de la peste 9 metri și scorul devenea 68-61 pentru Sibiu. După time-out a venit rapid o triplă a lui Carter și venea rândul lui Dan Fleșeriu să ceară timp de odihnă. Tohătan a închis meciul cu un coș în urma unei intercepții și o liberă transformată.. Scor final, 71-64 pentru BC CSU Sibiu în meciul 3 al finalei cu CSM CSU Oradea.

Kevin Hardy a fost cel mai bun jucător al meciului cu 16 puncte, 7 recuperări, 5 intercepții și 2 pase decisive. Randal Falker a contribuit cu 13 puncte, 8 recuperări, 2 pase decisive și 2 intercepții. Lucas Tohătan a adăugat 11 puncte.

Giordan Watson a terminat cu 17 puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări pentru Oradea. Kris Richard a totalizat 16 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive iar Dragan Zekovic cu 13 puncte și 4 recuperări.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs BC CSU Sibiu

Bogdan Isailă / 02 June 2019 / 20:48


Galerie foto


raress23 Felicitari CSU
4 
Sa vedem marti daca mai puteti inca o partida la fel. Deznodamantul se amana! 
02 June 2019 20:53
9 
Absolut meritată victoria Sibiului. Din păcate indolenta maxima la finalizare, MARKOVIC și Richard, cu coșuri ușoare ratate, plus pasa direct adversar sunt doar 3 din fazele care care ar fi putut însemna diferența pe tabela în favoarea noastră. Bobe... trezește-te tată, pierzi teren în fata lui Tohatan, iar echipa avea nevoie de altceva de la tine, nu doar de faulturi. Sper sa vad altceva marți, pt ca dacă jucam tot asa s-ar putea ca biletele de la meciul 5 sa poată fi utilizate. 
02 June 2019 21:03
-5 
02 June 2019 21:23
ajax I-auzi
3 
Mai terminați cu arbitrajul, altceva nu știți. Mi-ar fi jenă... 
02 June 2019 21:25
-5 
02 June 2019 22:02
Leafy Libere
0 
Pacat ca noi, sibiul, ratam mult de la libere. In meciul de azi am fi putut sa ne alocam inca vreo 6 puncte la total doar din libere, iar in primul meci la fel.
Felicitari ambelor echipe pentru rezultat, a fost un meci frumos, si ne vedem in meciul 4! Cel mai bun sa castige! 
02 June 2019 21:34
andrei Andrei
0 
a
 
02 June 2019 21:40
ydesh_apu Impresie
3 
Frumoasa inclestare. Si echilibrata. Sibiul a dorit mai mult sa castige. A fortat pe jucatori individuali si a reusit. Tamulis, cum am zis nu se vede, dar cand trebuie, e letal. Tohatan a facut un meci bun. Si Dragoste atat cat l-au lasat sa joace. Pare timorat. La Oradea Carter a fost de evidentiat. Zecovic continui sa cred ramane cel mai periculos. Watson e riscant in momente cheie. Fara suparare pentru Sibiu, dar Oradea pare mai sudata si mai puternica in ciuda infrangerii. Sa vedem cum isi vor da sangele pe teren meciul urmator. 
02 June 2019 21:50
02 June 2019 21:54
1 
Se pare că adminului ii place tot ce comentează jegul asta... 
02 June 2019 22:04
0 
tratamente naturiste 
02 June 2019 22:07
marty @dario
2 
Eram curios cand apari si cu ce spume !!! Inafara de jicniri nu poti sa legi o fraza despre baschet. Felicitari ambelor echipe pentru daruire si cred ca in general baschetul are de castigat dupa o astfel de finala 
02 June 2019 22:13
trancer Oradea Sibiu
9 
Când ii subestimează pe sibieni Oradea pierde. Asa cred ca s-a întâmplat și în finala Cupei și asa a fost și azi. Victorie meritata a Sibiului, neașteptat cata putere psihica au avut sa facă un astfel de joc la 0-2. Jos pălăria! Cu toate ca Oradea este peste Sibiu, era nedrept un 3-0 la cum s-au jucat meciurile 2 și 3. Acum nu știu în ce măsură Sibiul mai poate face un astfel de joc peste 2 zile, as zice ca va fi foarte greu pt ca va avea în fata 100% o alta Oradea. Oradea care va trebui sa realizeze ca dacă se întoarce pt decisiv la Sibiu, sala Transilvania se va rupe în doua. 
02 June 2019 22:07
Buzestii Ma bucur
6 
pentru ca vom mai vedea un meci.
Din punctul meu de vedere Falker e cel care duce echipa in spate,si spun asta nu doar dupa meciul de azi.
Paune,pe Richard vrei sa-l naturalizezi ca sa scoatem si noi capul pe plan international??? 
02 June 2019 22:16
1 
Falker e chef-ul.  
02 June 2019 22:26
Buzestii Chef-ul
0 
si gateste?:))) 
02 June 2019 23:11
gyke Exact
0 
E chiar super priceput, Chef e nickname-ul lui...  
02 June 2019 23:14
7 
Un mare BRAVO pentru Lucas Tohatan care a aratat un tupeu formidabil in ultimele 2 meciuri.
Aceasta finala il va cali foarte mult si ii va da si mai multa incredere in viitor. Indiferent ce medalie vom avea la final, un mare castig va fi experienta pe care o acumuleaza acum acest baiat. 
02 June 2019 22:21
5 
Și el și Gavriloaia au un viitor foarte frumos... aș zice și prezent 😉.  
02 June 2019 22:24
clamun Tohatan si Gavriloaia
4 
2 jucatori muncitori, care sper, vor avea o cariera lunga si buna in baschet 
02 June 2019 22:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20