BC Mureș Târgu Mureș învinge pe CSM CSU Oradea


BC Mureș Târgu Mureș învinge pe CSM CSU Oradea la o diferenţă de 10 puncte

BC Mureș Târgu Mureș învinge pe CSM CSU Oradea cu scorul de 81-71 (17-14, 25-24, 19-17, 20-16)

De la BC Mureș Târgu Mureș s-au remarcat: Goran Martinic cu 19 puncte (2x3), 3 recuperări și 5 pase decisive, Lamarcus Reed cu 14 puncte (1x3), 7 recuperări și 2 pase decisive și Ernests Kalve cu 11 puncte (2x3), 7 recuperări și o pasă decisivă.

De partea cealaltă s-au remarcat Martin Gilbert Zeno cu 21 puncte (5x3), 4 recuperări și 2 pase decisive, Bogdan Tibirna cu 11 puncte (1x3), 4 recuperări și 3 pase decisive și Andrei Mandache cu 9 puncte și o pasă decisivă.

Statistica detaliată poate fi vizualizată aici

Revenim cu detalii!



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

totalbaschet.ro / 16 februarie 2017 / 22:14



adrian.or Adrian.or
2 
Priviti partea buna. Macar nu ne mai umileste Clujul o data. 
16 februarie 2017 22:17
2 
Nu cred ca acesta era comentariul de facut. La Oradea se joaca numai pt Zeno? 
16 februarie 2017 22:19
adrian.or Adrian.or
2 
Sunt semi-ironic. E mai bine decat sa critic iar, nu? Sau sa dau in jucatori. Atata putem, nu prindem jocuri ca ieri constant. 
16 februarie 2017 22:21
Black_Mamba Si totusi
2 
Un singur lucru ma consoleaza - cupa ramane in Ardeal.
Acelasi lucru il pot zice si despre castigatoarea campionatului ... 
17 februarie 2017 09:46
raress23 Haide U
4 
Astept revansa fata de infrangerea din campionat din decembrie anul trecut. Meci castigat pe merit de mureseni, care au avut suterii in forma! Sper maine sa nu mai fie asa. 
16 februarie 2017 22:18
4 
Mai greu cu Mureșul decât cu Oradea 
16 februarie 2017 22:19
adrian.or Adrian.or
2 
Chiar pe merit. Astia urlau unul la altul pe banca, Muresul in ciuda problemelor e o adevarata echipa si au un lider mare. Szep volt fiuk. 
16 februarie 2017 22:20
oldboy Bravo baieti
1 
Tinand cont cate probleme are clubul este cu atat mai meritorie victoria! Bravo baieti, suntem mandrii de voi. 
16 februarie 2017 22:20
4 
Dupa mult timp am reusit sa vad un meci al oradenilor si nu mi-a placut deloc.O lipsa de solutii pe faza ofensiva care atinge cote alarmante. Scheme noi nimic, adversarii au citit de mult solutiile lui Achim. Aruncari de la 3pct foarte multe, 31 si cu putine realizari, multe pe ultimele secunde, " mingea la Zeno ca rezolva el " nu a mers pt ca oradenii l au blocat perfect. Achim in mare pana de solutii si idei in ciuda faptului ca a avut o banca mai valoroasa. Vor veni explicatiile cu numarul mare de meciuri, oboseala, uzura....Eu spun ca si Muresul a jucat in Europa, ca le-au plecat jucatori valorosi, ca au probleme financiare.... 
16 februarie 2017 22:24
oldboy @adrian.or
3 
Multumim, Sper sa facem un meci frumos in finala, sa castige cei mai buni.  
16 februarie 2017 22:26
adrian.or Adrian.or
5 
Cu mare placere, aveti un lot inchegat si frumos, Reed e meserie , mi se pare peste Alhaji. Scouting excelent, sa castige cel mai bun maine. 
16 februarie 2017 22:28
oldboy @un moldovean
0 
Cred ca ai vrut sa scrii " muresenii l-au blocat perfect" daca te refri la Zeno. :)  
16 februarie 2017 22:28
2 
Scuze, corect. Antrenorul muresean, nu-i pot scrie numele, i-a dat o lectie lui Achim, astazi. 
16 februarie 2017 22:33
icsabex Anternorul muresean
0 
... Este simplu: Barni. 
16 februarie 2017 22:39
oldboy No problem
4 
Stai chill ca nu esti singurul cand trebuie sa il scriu si eu sunt atent :), il cheama Szaszgaspar Barnabas dar poti sa ii spui Barni ca ii mai simplu. A fost inspirat azi dar sa sti ca si la noi ca si la Cluj antrenorul are un antrenor secund foarte valoros pe Gelu Trif (oradean de origine :) ) cu care face o "echipa" foarte buna. 
16 februarie 2017 22:41
#32 Trif
3 
Gelu este zalauan de origine, acolo a inceput baschetul, a continuat la Cluj, s-a realizat la Tirgu Mures, si spre final de cariera a jucat un an la Oradea. Un fel de Transilvania-trotter. 
16 februarie 2017 22:47
2 
Cu doar doi jucatori in forma (Zeno si Mandache) nu aveamm cum sa castigam acest meci. LIpsa lui Barnette este tot mai evidenta in meciurile decisive sau importante.
Felictari Muresului si succes in finala. 
16 februarie 2017 22:51
amg Felicitari
2 
Felicitari Mures! Frumoasa victoria! Cu toate problemele lor se pare ca sunt o echipa unita si au jucat cu pasiune si daruire. Cat despre Oradea, cred ca a pierdut din nou din lipsa jocului colectiv si nu doar cel din teren, se pare ca si pe banca se certau jucatorii intre ei, s-a vazut pe parcursul a cel putin unui Time Out. Pacat, au jucat atat de frumos cu TM. Asta este, capul sus! 
16 februarie 2017 22:58
ajax Imbatat cu apa rece
3 
Felicitări Mureșului, o echipă solidă, odată cu venirea lui Reed și Markovic. Unde este Will? Ca un raspuns la ce am luat si ce am ratat. Pt ca sunt sigur că un grătar e mai bun decât o ciorba reincalzita.La ce transferuri am făcut as zice că ne-am săpat singuri groapa. Apropo, Barnette mai joacă baschet? Aceeași intrebare o pun referitor la Titus. Sau nu poate juca sub presiune? 
16 februarie 2017 23:01
amg PS:
2 
Succes in finala Mures! Asteptam o victorie mare de la voi! 
16 februarie 2017 23:01
0 
Apreciez comentariul tau ca vei tine cu o echipa maine. Dar sper sa nu faceti ca ieri sa fluierați. Bucurați-vă fraților de baschet si apoi in meciurile directe ne arătam frustrarea unul fata de altul. Maine cred ca vom fi singuri împotriva tuturor. Mulțam fain:)) 
17 februarie 2017 08:19
tsc_1980 Csm Oradea
-1 
Felicitari Tigrilor. M-a durut rau de tot sa il vad pe Rade cum arunca la cos!
Oradea va tine pumnii impotriva echipei federatiei - H"U" CLuj! 
16 februarie 2017 23:05
Alexxa Hahaha
2 
"Echipa federatiei" unii dintre voi nu puteti fara sa aveti un adversar de genul ca sa va justificati toate meciurile pierdute, de aia castiga U ca e echipa federatiei? Hai sa fin seriosi, banca net superioara, buget, staff. Suferiti unii de mania persecutiei si veniti cu teorii efectiv stupide, atata lucru ok facea asesoftul, avea rolul de inamicul public (si pe buna dreptate) pacat ca unii dintre voi aveti mentalitatea asta de gradinita si trebuie musai sa urati pe cineva in loc sa va bucurati de baschet. 
16 februarie 2017 23:14
free62 free62
1 
Acuma daca nu ai citit pana acuma, user-ul de mai sus poate fi ignorat, e sub nivelul Crisului pe vreme de seceta in 95% din postari... 
17 februarie 2017 00:08
tsc_1980 Csm Oradea
-3 
fREE 62 - vorbesti tu care ai IQ unei broaste! Sunt convins ca tot nu intelegi de ce nu exista off-side in baschet. Du-te frate cu scuipatorii tai de seminte! 
17 februarie 2017 00:36
-1 
Oradeanule esti un zero barat. 
17 februarie 2017 10:16
m.sandor echipa federatiei
0 
Dar Digi ca sponsor unde mai apare?:)
 
17 februarie 2017 10:28
nexco 12loZ
1 
Ultimele 10 comentarii...
zol21 Cj
1
Oradeanule esti un zero barat.
click pt. Articol 17 februarie 2017 10:16
zol21 cj
0
Is frustrati...
click pt. Articol 16 februarie 2017 20:30
zol21 Cj
3
Nici nu a inceput meciu, si sibienii deja bagau m... U, + ca au huiduit echipa la prezentare.. si tot noi suntem aia necivilizati
click pt. Articol 14 februarie 2017 22:50
zol21 Cj
1
Nexco esti praf. Nota 1.
click pt. Articol 12 februarie 2017 00:05
zol21 Campionii
[Ascunde Comentariu]
-9
Atata va laudati cu titlul castigat anul trecut ca deja devine obositor.
click pt. Articol 12 februarie 2017 00:02
zol21 Cj
0
Nici nu vrem oameni ca si tine la Cj.
click pt. Articol 11 februarie 2017 23:01
zol21 cj
1
Mor de ras :)) .. ati castigat si voi un campionat si va credeti buricul pamantului.
click pt. Articol 11 februarie 2017 21:50
zol21 cj
-1
Oradenii(unii)aroganti ca de obicei...
click pt. Articol 10 februarie 2017 19:10
zol21 cj
-1
Turcii au fost praf azi, total altceva fata de ce am vazut Cluj.
click pt. Articol 08 februarie 2017 21:30
zol21 cj
1
La urm. meci ar trebui strigat numele lui Silva.
click pt. Articol 30 ianuarie 2017 20:31
 
17 februarie 2017 11:08
DonDiablo DonDiablo
3 
Primu rand bv Mures.Probleme,jucatori plecați,fara figuri fara victorii cu Saratov sau Rishon dar azi au aratat ca se poate.Unii mai sus atacau Cluju.Nu-i suport nici eu,dar bun simț am și putere să recunosc au fost mai buni.Nu am dc sa zic de Dykes sau de Martinic de la Mures.Mă uit la noi.Pasalic cu Mandache imediat se băteau,oare daca era Bavcevic antrenor(ex Steaua si U) ala creca i zbura la Oradea direct si juca cu ce avea.E tragic sincer.Imi aduc aminte de episodu Rovinari,Șapera vs Mack.Nu zic ca daca ar fi ăla în locu lu ăla era mai bine.Sau alt antrenor gândea altfel.Cu Sean va fi altfel cu siguranță.Nu va mirați daca Pasalic dupa 3,4 TO azi,in Turcia dă 4-5 3 pct.Europa,oferte,nu cupa vieții.Seară plăcută tuturor.p 
17 februarie 2017 00:07
suporter oradean Cristian-or
2 
Si mie imi place Andrei, dar nu pot fi de aacord cu iesirile lui nervoase care afecteaza echipa,si din pacate ieri nu a fost chiar in 'forma" asa cum sustii.In viziunea mea a fi in forma inseamna mai mult decat sa dai 9 pct.Inseamna sa fii echilibrat,lucid,constructiv,sa muncesti pentru echipa,si sa nu fii factor destabilizator.Acest comportament nu-i face cinste.Alt antrenor il tinea pe banca ,dar este alegerea lui Achim(avand in vedere ca la injurat si pe el nu doar pe Pasalac mai documenteaza-te).Nu ai tu niciun drept ca jucator sa urli la colegi ,antrenorul face acest lucru,daca este cazul.Pe de alta parte studiind statistica, nu mi se pare ca a fost cel mai in forma.Dupa stattsitica a fost Boghi,Zeno,Denison,Pasalac,apoi el. Aceasta este opinia mea.Imi pare rau pentru baieti ca au pierdut meciul de ieri i in mod special imi pare nespus de rau sa aud cum doar ei sunt de vina si lipsa lui Barnete, in rest toata conducerea tehnica este perfecta. 
17 februarie 2017 09:20
oldboy ECHIPA
2 
Tot ce pot sa spun este ca in fata oradiei a castigat ECHIPA BC Mures deoarce datorita problemelor financiare nici nu era sigur ca jucatorii ar fi venit la Sibiu. Noroc ca in ultimul moment s-a rezolvat ceva si asa au ajuns la Sibiu. A fost si o intalnire a echipei cu suporterii (fara staff-ul clubului) in care jucatorii si antrenorii au prezentat situatia respectiv faptul ca daca nu se rezolva problemele financiare nu vor face deplasarea la Sibiu si au cerut intelegerea suporterilor daca se va intampla asa ceva iar suporterii prezenti au asigurat jucatorii ca ii vor sustine indiferent ce se va intampla. Cred ca acesta atmosfera de ECHIPA unita (jucatori, staff tehnic, suporteri) a facut posibila victoria. Nu stiu ce va fi in finala dar sunt bucuros ca greutatile ne-au unit si avem o adevarat ECHIPA din toate punctele de vedere. Fie ca in finala cei mai buni sa castige. 
17 februarie 2017 10:33
trt Fara suprare...
3 
Sunt dezamagit de UNII fani ai celorlalte echipe care participa la acest Final-8. De ce nu sunteti cu picioarele pe pamant si sa aveti fair-play? De ce echipa federatiei? Uitati cati ani am stat TOTI in umbra Asesoft-ului? Acuma la Cluj s-a gasit un sponsor puternic care a investit si s-a zbatut sa faca ECHIPA !De ce sa nu dam in ei...Vlad Moldoveanu fluierat la el in tara...DE CE? Ajunge,omul asta sa intrebe de ce e fluierat intr-o sala de baschet,sport care e viata lui ! Uscaturi sunt peste tot dar e bine sa ne vedem fiecare de lungul nasului si sa ne bucuram de acest sport.RESPECT celor care ne RESPECTA ! Sa fie asa cum zic niste OAMENI care ne respecta! CEL MAI BUN SA INVINGA. Ne vedem deseara la Sibiu ! VIATA ASTA TIN CU "U" !  
17 februarie 2017 10:56
antiadrian.or respect U sau...?
2 
U are cea mai buna echipa (exprimare plus antrenor) si are probabil si cel mai bun lot (valoarea intrinseca a jucatorilor). Bun. Am inceput cu asta sa fie clar ca nu consider ca U este ajutata de arbitri sa isi castige meciurile. Totusi, suporteri clujeni cu capul pe umeri faceti va rog un exercitiu de imaginatie:

Digi da bugetul CSM si Digi da tot pe atat sau comparabil si la federatie. Mama lui Nicoara este fosta secretara in MTS si relatii arhicunoscute in FRbaschet. Odata cu cele de mai sus Ciulin nu arbitreaza pe Oradea in nici unul din cele 19 meciuri avute in campionat!

Oare v-ati pune semne de intrebare daca cele de mai sus ar fi adevarate? Daca da, de aceea ne punem si noi niste semne de intrebare. In rest, numai de bine!  
17 februarie 2017 11:29
viking33 cine nu a arbitrat
1 
care e arbitrul care nu a arbitrat nici unul din cele 19 meciuri avute in campionat.. Grigoras sigur nu a fost (vezi meciul cu muresu din 23 decembrie).. De altfel cred ca de atunci e si memoriul de care se zice.. 
17 februarie 2017 11:46
1 
ok. rectific atunci nu a arbitrat de aproape 2 luni nici un meci al clujului. 
17 februarie 2017 12:22

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Politehnica Iași se impune în turul Cupei României cu Timba Timișoara
Calificarea este departe de a fi jucată, avantajul moldavilor fiind de +4 
CS Politehnica Iași învinge pe BC Timba Timişoara
CS Politehnica Iași învinge pe BC Timba Timişoara la o diferenţă de 4 puncte 
Bogdan Murărescu: „Nu mi se pare normal ca în secolul 21 să se joace pe tartan”
Timba Timișoara joacă în Cupa României pe terenul lui Poli Iași 
Poli Iaşi primeşte vizita lui Timba Timişoara
Partida contează pentru primul tur al Cupei României 
Ivan Siriscevic, prestație senzațională pentru SCM U Craiova
Siriscevic și Novak au purtat Craiova spre victorie în duelul cu BC Timișoara 
Se cunosc șapte dintre echipele care vor juca în Final Eight-ul Cupei României
Ultima necunoscută: Poli Iași sau Timba Timișoara 
Phoenix Galați a trecut fără emoții de Dinamo București
Elevii lui Florin Nini au câștigat și meciul retur din Capitală 
Calficare dramatică pentru BC Timișoara în fața lui SCM U Craiova
Timișorenii au obținut calificarea în Final Eight în ultimul minut 
SCM Universitatea Craiova învinge pe BC SCM Timișoara
SCM Universitatea Craiova învinge pe BC SCM Timișoara la o diferenţă de 2 puncte 
Hristu Şapera: „Îmi felicit jucătorii, au găsit soluţiile să câştige această dublă manşă”
BCM U Piteşti s-a calificat în dauna lui BC Mureş, în Final Eight 
oreo Oreo
0 
Adevarate vorbe ale antrenorului timbei. Este o rusine sa se joace in asemenea conditii. Ori se schimba, ori sa lase locul altui oras mai capabil 
click pt. Articol 18 octombrie 2017 00:03
tiger76 De acord
0 
Și eu la fel! Hai BC Mureș! Huj Huj Hajrá!  
click pt. Articol 04 octombrie 2017 23:04
baschet3x3 Sololpa
0 
V. Solopa mai este la Craiova?
 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 21:59
0 
Un meci foarte spectaculos,sper la cât mai multe meciuri de acest gen in liga naționala, îmi pare rău de Craiova pentru ca au irosit prestațiile individuale de excepție ale lui Siriscevic(mai rar 38 de puncte cu 70% din acțiune)și Novak dar sunt doua echipe frumoase și mi-ar fi părut rău și de Timișoara dacă ar fi fost eliminată. Pana la urma Craiova mi-se pare echipa mai valoroasa însă calificarea a fost pierdută din lipsa unui om mare și bineînțeles din lipsa lui Martinic. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 20:23
adu Andra
0 
Clujul joaca cu 7 straini..si mai sunt exemple.daca clubul si.a schimbat denumirea din scm in fc arges,de ce anul trecut echipa de baschet nu s.a numit : bcmu csm pitesti??? Eu zic ca e o greseala undeva ..nu la echipa de baschet , ci la clubul sportiv. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 16:55
adu Daaa hunter
0 
Hunter ar fi ideallllll. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 16:52
Geza Bravo
0 
Am fost mereu un fan al lui Gelu Trif. Se pare că acest fapt nu se va schimba în curînd ! Bravo ! Atitudine corectă, apărare la sacrificiu. Voi veni la sală în continuare cu plăcere ! 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 16:17
0 
Agafonov e 4-5, la fel, cu sut de 3. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 14:52
Renan FC Arges
0 
Chiar daca asa se numeste clubul, totusi F.C.=Fotbal Club, BCM-Baschet Club Municipal. Cat despre jucatori, de exemplu viitorul adeversar, Clujul cu Watson naturalizat are un lot de 7 straini. Mie personal mi-e dor de energia lui Hunter, a fost jucatorul cu cea mai buna eficienta anul trecut si a juact in destule momente pe 4 si Mladenovic 5. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 14:34
0 
Esti total dezinformat. Clubul se numeste FC Arges si e si normal ca echipa sa se numeasca asa, e o lege, nu ai ce sa faci. bine ca nu se numeste FC Arges Pitesti, fara BCM U. Iar despre echipa, cum sa intalnim echipa cu 7 straini? avem o regula si aceea spune clar ca sunt maxim 6 straini. Noi avem 3 romani de calitate carora le trebuiesc minute. Inainte sa zici ceva ar fi bine sa te gandesti. Abia astept urmatorul meci de la Pitesti. 
click pt. Articol 04 octombrie 2017 13:49