BC Mureș, fără replică în fața celor de la SCM U Craiova

Atât Craiova, cât și Mureș vor juca în partea a doua a sezonului regulat în lupta pentru locurile 7-11

SCM U Craiova a trecut fără drept de apel de BC Mureș Târgu Mureș în penultima etapă din prima fază a sezonului regulat, scor final 91-72, și le-au răpit ardelenilor orice șansă de a mai ajunge în primele 6 echipe din clasament.

Oaspeții au început în forță duelul din Bănie, câștigând detașat primul sfert al confruntării cu scorul de 24-12. Actul secund a fost diametral opus, cu echipa gazdă la timonă, Craiova reușind un parțial de 30-15 în urma căruia a intrat la vestiare cu un avantaj de 3 puncte, 42-39. Primul sfert de după pauza mare a fost cel mai echilibrat dintre toate, cele trei formații mergând umăr la umăr pe parcursul celor 10 minute de joc. Astfel, în urma unui 23-22 pentru Mureș, tabela indica 64-62 pentru olteni. Actul decisiv a fost însă unul fără istoric, în care gazdele din Craiova au dat de pământ cu adversarul câștigând partida la 19 puncte diferență, 91-72, în urma unui neverosimil 27-10 în cel din urmă sfert.

Punctele victoriei craiovene au fost marcate de Darius Hargrove 25 (18 recuperări), Jamar Nathaniel Abrams 21, Christopher Wayne Lee 19 (7 recuperări), Cătălin Burlacu 8 (7 pase decisive), Tayloe Pashon Taylor 6 (9 pase decisive), Vladislav Solopa 5, Travis Bureau 4, respectiv Baris Aktas 3. De cealaltă parte, pentru BC Mureș au marcat Goran Martinic 19, Ernests Kalve 18, LaMarcus Reed 14, Radovan Markovic 10, Laszlo Lazar 6 și Szabolcs Santa 5.

În urma acestei victorii, SCM U Craiova a ajuns la un bilanț de 5 victorii și 14 înfrângeri, fiind pe locul 10 în clasament. De cealaltă parte, BC Mureș va termina prima fază a sezonului regulat pe locul 7, având la activ 9 meciuri câștigate și 10 pierdute. Craiova va juca în ultima rundă acasă cu Steaua, în timp ce Mureșul va primi vizita celor de la Pitești.

Totuși, până atunci ambele combatante au partide importante în Cupa României, Craiova jucând în sferturi cu Steaua, în timp ce Târgu Mureș se va duela cu Galațiul pentru un loc în semifinale. Final Eight-ul Cupei României se va juca la Sibiu.

*Foto: Toth Csaba

Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Universitatea Craiova vs BC Mureș Târgu Mureș

Radu Bărăian / 12 februarie 2017 / 13:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sezonul 2016/2017 în România, 3 trofee puse în joc, toate 3 câștigate de U-BT Cluj-Napoca
Baschetbaliștii pregătiți de Mihai Silvășan, Dorin Pintea și Branko Cuic au câștigat pe rând SuperCupa României, Cupa României și campionatul
Ousmanne Barro: “E de necrezut. În sfârșit am reușit să câștig titlul”
Senegalezul a jucat în a patra sa finală LNBM
Kyndall Dykes: “E un sentiment incredibil”
Dykes, la al doilea titlu în tricoul lui U BT Cluj-Napoca
FINALA 2017. MVP: Ousmane Barro
Pivotul african a fost omul meciului în două dintre cele trei jocuri ale finalei
Mihai Silvășan: „Sunt foarte fericit pentru jucătorii mei și le mulțumesc din suflet pentru că au rămas împreună”
Silvă a câștigat titlul de campion național în 2017 din postura de antrenor, după ce în 2011 o făcea ca jucător, în ambele situații reprezentând culorile clubului de sub Feleac
Jukka Toijala: „Primele două meciuri au fost strânse, nu și astăzi”
Antrenorul finlandez consideră că echipa sa a fost lipsită de energie în meciul 3 al finalei LNBM
FINALA 2017. U-Banca Transilvania Cluj-Napoca este noua campioană națională a României
Clujenii s-au impus în meciul 3 pe terenul Stelei și au câștigat finala cu 3-0 la general
Titus Nicoară și Bobe Nicolescu vor îmbrăca echipamentul lui CSM CSU Oradea și în stagiunea viitoare
Cei doi jucători români se află sub contract cu formația bihoreană
Cristian Achim, încă un sezon pe banca lui CSM CSU Oradea
Cel mai longeviv antrenor din LNBM continuă la Oradea
0
e greu sa schimbi sala doar pentru 2 meciuri ... pe langa avantajul suporterilor ... terenul propriu vine repere stabilite de jucatori, cu comfortul aruncarilor la un panou cunoscut ... cu sute de ore de antrenament ...
0
nu a şi greşit, dar ceea ce a făcut pentru baschetul clujean este imens şi de aceea i se cuvin, acum când ne bucurăm cu toții, să îi spunem un mulțumesc din inimă.
click pt. Articol 27 mai 2017 13:52
stef Mircea Cristescu
0
Anterior am mulțumim băieților, lui Silvă şI întregului staff. Acum vreau să-I aduci mulțumirile mele lui Mircea, "frumosul nebun" care a crezi în baschetul clujean. Fără zbaterea continuă de a găsi sponsori, antrenori, jucător nu am fi azi atât de bucuroşi. Nu spun că nu ă şi
click pt. Articol 27 mai 2017 13:47
DonJuan Deplasare
0
Totusi de ce galeria lui U nu a fost la meciul 3 al finalei ? Au fost acolo doar 20 de persoane. Practic au fost cei din familia jucatorilor. Felicitaruli Cluj pentru titlu.
click pt. Articol 27 mai 2017 11:29
raress23 Baia in Somes.
0
CAND? )) Ar fi frumos ca autoritatile sa se mobilizeze si profitand de Zilele Clujului sa invite baietii la parada. Asa i-ar putea aplauda si ovationa intreg orasul. Multumim baieti ! Ne vedem la aeroport! U.
click pt. Articol 27 mai 2017 10:52
0
Cu bune si cu rele dar cred ca acesta a fost cel mai frumos sezon baschetbalistic din ultima perioada, am avut baschet in nestire, am fost favoriti dar au fost multe meciuri tari, am castigat la mare lupta! Parerea mea este ca Oradea merita cu prisosinta finala, din pacate a ajuns sa joace cu noi in semifinale(in finala daca am fi jucat am fi avut si prelungiri)! Sibiul.... Muresul..... Timisoara..... a fost meciuri frumoase si sper ca sezonul urmator sa fie si mai frumoase! Nu desconsider Steaua dar... a lipsit ceva din meciurile cu ei....ceva ce nu lipseste cand jucam cu echipele din Ardeal....

P.S. Desi am contestat(in trecut) galeria lui "U" acum cred ca este cazul sa imi cer scuze si sa le spun ca au fost absolut senzationali (nu-mi plac injuraturile dar exceptand alea..... a fost ceva de vis)!