BC Mureș, fără replică în fața celor de la SCM U Craiova


Atât Craiova, cât și Mureș vor juca în partea a doua a sezonului regulat în lupta pentru locurile 7-11

SCM U Craiova a trecut fără drept de apel de BC Mureș Târgu Mureș în penultima etapă din prima fază a sezonului regulat, scor final 91-72, și le-au răpit ardelenilor orice șansă de a mai ajunge în primele 6 echipe din clasament. 

Oaspeții au început în forță duelul din Bănie, câștigând detașat primul sfert al confruntării cu scorul de 24-12. Actul secund a fost diametral opus, cu echipa gazdă la timonă, Craiova reușind un parțial de 30-15 în urma căruia a intrat la vestiare cu un avantaj de 3 puncte, 42-39. Primul sfert de după pauza mare a fost cel mai echilibrat dintre toate, cele trei formații mergând umăr la umăr pe parcursul celor 10 minute de joc. Astfel, în urma unui 23-22 pentru Mureș, tabela indica 64-62 pentru olteni. Actul decisiv a fost însă unul fără istoric, în care gazdele din Craiova au dat de pământ cu adversarul câștigând partida la 19 puncte diferență, 91-72, în urma unui neverosimil 27-10 în cel din urmă sfert. 

Punctele victoriei craiovene au fost marcate de Darius Hargrove 25 (18 recuperări), Jamar Nathaniel Abrams 21, Christopher Wayne Lee 19 (7 recuperări), Cătălin Burlacu 8 (7 pase decisive), Tayloe Pashon Taylor 6 (9 pase decisive), Vladislav Solopa 5, Travis Bureau 4, respectiv Baris Aktas 3. De cealaltă parte, pentru BC Mureș au marcat Goran Martinic 19, Ernests Kalve 18, LaMarcus Reed 14, Radovan Markovic 10, Laszlo Lazar 6 și Szabolcs Santa 5.  

În urma acestei victorii, SCM U Craiova a ajuns la un bilanț de 5 victorii și 14 înfrângeri, fiind pe locul 10 în clasament. De cealaltă parte, BC Mureș va termina prima fază a sezonului regulat pe locul 7, având la activ 9 meciuri câștigate și 10 pierdute. Craiova va juca în ultima rundă acasă cu Steaua, în timp ce Mureșul va primi vizita celor de la Pitești.

Totuși, până atunci ambele combatante au partide importante în Cupa României, Craiova jucând în sferturi cu Steaua, în timp ce Târgu Mureș se va duela cu Galațiul pentru un loc în semifinale. Final Eight-ul Cupei României se va juca la Sibiu. 

*Foto: Toth Csaba 



Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Universitatea Craiova vs BC Mureș Târgu Mureș

Radu Bărăian / 12 februarie 2017 / 13:45


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova a surclasat-o pe Dinamo
Victorie la peste 60 de puncte 
EXLCUSIV. Toma către Green: "Nu vei primi o licență medicală pentru a juca în România"
Câteva zile mai târziu sportivul a trecut testul medical la o clinică privată. Povestea incredibilă a modului în care Politehnica Iasi s-a debarasat de sportivul american. 
U-BT Cluj, proiect inspirat de la FC Barcelona
Parteneriat semnat cu echipa de fotbal Universitatea Cluj 
U-BT Cluj-Napoca, victorie în ultimul amical din presezon
Elevii lui Silvăşan au învins pe BC Mureş 
EXCLUSIV. Jucător de baschet blocat în România
Prin vocea managerului Gabriel Toma, Politehnica Iasi i-a reziliat contractul lui Jermaine Green si refuză să-i achite biletul de întoarcere spre SUA. 
Steaua CSM Eximbank, înfrângere cu campioana Cehiei
Runkauskas a fost cel mai bun marcator al roș-albaștrilor 
Steaua, victorie cu vicecampioana Poloniei
Elevii lui Toijala au trecut la 11 puncte de Polski Torun 
U-BT Cluj, victorie în finala mică de la Kormend
Elevii lui Silvășan au trecut de Khimik Yuzhne 
Mutări pe ultima sută de metri la Phoenix Galați
Gălățenii i-au transferat pe Dragoș Andrei și Tudor Sabău 
BC SCM Timișoara, victorie în turneul din Ungaria
Elevii lui Tudor Costescu au trecut de Naturtex Szeged 
AlexandruCSU Hai sa ne intelegem
0 
Nu e vorba de o desconsiderare a adversarului. Pur si simplu nu au buget de mai mult. Daca tot au șansa sa joace in LNBM macar ajuta niste copii sa scoată capul. 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 09:37
gyke Mda
0 
"Strategia/proiectul" asta reprezinta o desconsiderare a adversarilor, suporterilor, chair a baschetului. Ce urmeaza, inscriem echipe de U18 in LNB. Din pacate FRB asista si gireaza mizerii de genul asta(sau de genul celor de la Iasi, cannd un jucator devine bataia de joc a unor netrebnici).
Daca Dinamo nu se poate ridica la un nivel acceptabil ar trebui sa se retraga si eventual sa se inscrie in Liga 1.  
click pt. Articol 20 septembrie 2017 09:23
tzontzolino situatie
0 
1. Cand iti asumi riscul si accepti un contract in care scrie ca daca nu treci de teste esti bun de aruncat...(asa inteleg)
2. Cand iti asumi acelasi risc si ajungi la o echipa fara experienta. N-am auzit astfel de probleme la echipele mari.
3. Oricum sunt sanse mari sa bata doar pe Dinamo si din primavara sa devina Baia Mare 2... 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 08:59
0 
Asa va fi tot sezonul pentru Dinamo. Chiar sunt naivi ce cred in proiect romanesc , vrajeala ieftina ca daca va fi nevoie vor aduce si niste straini din iarna... Sincer, mai rau incurca. Avem regula U23, regula cu roman, chiar nu mai avem nevoie de un meci in care sa oferim minute jucatorilor de rezerva. Ma gandesc la Timisoara, Oradea...bat saracii drumul pana la Bucuresti pentru ce? 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 08:55
hunteru Domnule...
0 
Mie nu îmi place cum distragi atenția de la subiect cu impostura unui veritabil demagog. Găsesc hilar felul în care-ți structurezi discursul. Inerent transpare astfel caracterul tău. Uzezi de cuvinte ce crezi că-ți conferă o aură savantă trădându-ți cu nonșalanță șubreda stăpânire a limbii române. Virgulele puse aiurea demască întotdeauna coțcăria atunci când vine vorba de cei care fac paradă afișându-se în erudiți. Tu faci parte din categoria acelora care proiectează o imagine în speranța că lumea îi va răsplăti cu venerație. Eu unul știu că mecanica unei proiecții presupune o lumină puternică și o formă de mici dimensiuni poziționată între aceasta și imaginea care se obține. Cuvintele mari luminează orbitor, e drept, dar pe lângă moliile care se adună hipnotizate în jurul becului mai sunt și alte animale în lanțul trofic.

Mno, să trecem mai departe. Ce-i cu construcția asta slabă - "eu și voi" pe care dorești să-l transformi în "noi și voi" și mai apoi "noi și ei"? ("imediat luați foc" - voi luați). Tehnică de manipulare de doi lei, funcționează doar la categoriile sociale din care fac parte cei care taie vinde pomul altuia și tot înșeală statul cu 200 de lei. Ești singur, cauți adepți la punctul tău de vedere, așadar simulezi o atitudine aparent umilă (ex: "Cu stimă și scuze că îmi permit o opinie") din care cad printre dinții strânși într-un zâmbet fals fărâme de ironie. Arunci acuze prin care vrei să mă (Observi că nu am zis să "ne" pui, da? Eu am curajul să-mi o discuție contradictorie în nume propriu) pui în defensivă. Exemplu 1: Ce am făcut la alegeri (deși nu era deloc subiectul conversației pe tema asta) - am făcut astfel încât la Cluj PSD a luat 25% față de media națională de 45% - punct. Exemplu 2: Unde am fost când unul îi dădea în cap jandarmului. Nu știu maică, aici la noi avem mai mult de-o stradă pe care umblă lumea și nu știe chiar fiecare ce face fiecare. Eu unul eram acasă. Cât despre reacții - da, au fost reacții dezaprobatoare în număr covârșitor și sigur ai avut ocazia să iei la cunoștință despre ele. Bine, e drept că nu știu când s-a introdus Internetul în Teleorman, poate atunci încă nu aveați și știu că frații Bulgari (nu la Bvlgari comandate prin carduri furate mă refer, știe Teleromanul la ce mă refer) nu au studio teritorial în Cluj.

Faci judecăți de valoare aducând în discuție doar niște episoade regretabile / excepții dintr-o istorie de 98 de ani a unui club simbol. Un simbol paradoxal, care e susținut nu pentru rezultatele pe care le-a avut ci pentru simplul fapt că există. O echipă universitară născută din nimic, la care au pus umărul de-a lungul timpului oameni ca Iuliu Hațieganu, Istvan Kovacs sau Horia Demian. În spate se află generații care au simțit emulația spiritului U, suporteri care cântă "Slavă ție studenție" la începutul și la sfârșitul oricărei partide, indiferent de rezultat. Generațiile astea înseamnă sute de mii de oameni care, fiecare la timpul lor, au umplut la refuz sala Horia Demian sau Ion Moina. Tineri sau bătrâni, veniți cu familiile sau cu prietenii, români sau unguri, toți cântau "Luptă Universitatea, tu ești tinerețea noastră, noi pe tine te iubim".

Și acuma te-ai trezit tu, împărat în haine noi, să reduci U Cluj și tot ceea ce înseamnă simbolul ăsta la gesturile punctuale ale unor tâmpiți. Nu, domnule, eu nu îți permit asta! 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 23:44
0 
Iarăși scuze, huliganul...  
click pt. Articol 19 septembrie 2017 21:27
0 
L. E. Huliganilor, autocorrectul bată-l vina 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 21:27
0 
Mie îmi place că, imediat, luați foc la orice opinie negativă! Aveți dreptate, în TR sunt mulți asistați sociali care impun guvern PSD. Dar știți de ce? Pentru că voi sunteți prea pretiosi ca să va mișcați la secția de votare, comentați în online! Și, surpriză... Opinia voastră rămâne în neant și sunteți conduși de un hot teleormănean. Apetenta pentru tiradă virtuală nu schimbă situația din lumea reală! Apropo, unde erau cei mulți și buni când huliganilor din 2008 crăpa cu bordura capul cameramanului? Cumva se uita și se pregăteau să vitupereze pe net? Cu stimă și scuze că îmi permit o opinie!  
click pt. Articol 19 septembrie 2017 21:26
sapca rosie uite asa si-a asigurat Alexa cititori :)
0 
ce sa mai...consatenii lui dragnea, sunt bine informati! 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 17:54
pipzn Meci
0 
Constatarile de mai jos se bazeaza strict pe ceea ce am vazut aseara din sala, fara sa fi vazut alte meciuri de pregatire sau sa citesc statistici actuale sau vechi:

Fata de anul trecut pe vremea asta mi se pare mai bine. Anul trecut am vazut toate meciurile lor de la City Cup (toate pierdute de altfel) si nu aveau niciun fel de coerenta de echipa. Cel putin in primul sfert acum mi s-a parut ca echipa s-a miscat suficient de bine incat sa existe macar 2 jucatori care sa aiba aruncari/culoare deschise pentru finalizare. Iar lipsa de precizie a fost corectata de recuperarile ofensive, mai ales cat a fost Barro pe teren si a fost si sprijinit.

Watson foarte muncitor, mi-a placut Sakic si Kromah, raman deocamdata la parerea ca Olah are kilograme in plus insa sunt destul de optimist sub acest aspect dupa ce sezonul trecut am vazut cum le-a dat jos Toth pe ale sale si astept sa-i vad si jocul, Kariniauskas nu parea confortabil cu atributiile de joc atunci cand era si Watson pe teren, Calnicenco a fost jucat putin si cat a fost pe teren (poate va avea din nou rol mai mult defensiv) iar restul care au mai intrat, prea putin sa-mi fac vreo idee (ma refer mai ales la Berculescu).
In ceea ce priveste Gray, are mana si stiinta jocului insa mi se pare foarte vulnerabil la picioare (poate fi daramat repede)

Un meci in care nu s-a rulat tot lotul (ma gandesc ca s-a tinut si la rezultat) ci mai mult variantele de start pentru primele meciuri oficiale. Din pacate sezonul va incepe in cupele europene si nu am avut senzatia de echipa pregatita pentru asa ceva, acum. 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 17:53