BC Mureș, fără replică în fața celor de la SCM U Craiova

Atât Craiova, cât și Mureș vor juca în partea a doua a sezonului regulat în lupta pentru locurile 7-11

SCM U Craiova a trecut fără drept de apel de BC Mureș Târgu Mureș în penultima etapă din prima fază a sezonului regulat, scor final 91-72, și le-au răpit ardelenilor orice șansă de a mai ajunge în primele 6 echipe din clasament.

Oaspeții au început în forță duelul din Bănie, câștigând detașat primul sfert al confruntării cu scorul de 24-12. Actul secund a fost diametral opus, cu echipa gazdă la timonă, Craiova reușind un parțial de 30-15 în urma căruia a intrat la vestiare cu un avantaj de 3 puncte, 42-39. Primul sfert de după pauza mare a fost cel mai echilibrat dintre toate, cele trei formații mergând umăr la umăr pe parcursul celor 10 minute de joc. Astfel, în urma unui 23-22 pentru Mureș, tabela indica 64-62 pentru olteni. Actul decisiv a fost însă unul fără istoric, în care gazdele din Craiova au dat de pământ cu adversarul câștigând partida la 19 puncte diferență, 91-72, în urma unui neverosimil 27-10 în cel din urmă sfert.

Punctele victoriei craiovene au fost marcate de Darius Hargrove 25 (18 recuperări), Jamar Nathaniel Abrams 21, Christopher Wayne Lee 19 (7 recuperări), Cătălin Burlacu 8 (7 pase decisive), Tayloe Pashon Taylor 6 (9 pase decisive), Vladislav Solopa 5, Travis Bureau 4, respectiv Baris Aktas 3. De cealaltă parte, pentru BC Mureș au marcat Goran Martinic 19, Ernests Kalve 18, LaMarcus Reed 14, Radovan Markovic 10, Laszlo Lazar 6 și Szabolcs Santa 5.

În urma acestei victorii, SCM U Craiova a ajuns la un bilanț de 5 victorii și 14 înfrângeri, fiind pe locul 10 în clasament. De cealaltă parte, BC Mureș va termina prima fază a sezonului regulat pe locul 7, având la activ 9 meciuri câștigate și 10 pierdute. Craiova va juca în ultima rundă acasă cu Steaua, în timp ce Mureșul va primi vizita celor de la Pitești.

Totuși, până atunci ambele combatante au partide importante în Cupa României, Craiova jucând în sferturi cu Steaua, în timp ce Târgu Mureș se va duela cu Galațiul pentru un loc în semifinale. Final Eight-ul Cupei României se va juca la Sibiu.

*Foto: Toth Csaba

Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Universitatea Craiova vs BC Mureș Târgu Mureș

Radu Bărăian / 12 februarie 2017 / 13:45

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Controlul permanent al jocului, cheia succesului pentru BC Mureș
Elevii lui Barnabas Szaszgaspar au știut din start pentru ce luptă, iar șansele date adversarului de a se afirma în joc au fost puține
Dan Fleșeriu: „Echipa mea s-a crezut învingătoare înainte de meci”
CSU Sibiu a pierdut meciul 4 din seria cu BC Mureș, iar decisivul se joacă în Sala Transilvania
Barnabas Szaszgaspar: „Ne vom da sufletul pe teren să câștigăm meciul decisiv”
Tehnicianul Mureșului a subliniat faptul că meciul de astăzi a fost câștigat la capitolul recuperărilor, cea mai puternică armă a sibienilor
BC Mureș și CSU Sibiu își vor disputa calificarea în semifinale în meci decisiv
Baschetbaliștii mureșeni și-au adjudecat meciul 4 cu Sibiul și au egalat astfel seria la general
George Trif: „Trebuie să venim cu ceva nou, să-i surprindem și să ducem meciul decisiv la Sibiu”
BC Mureș își joacă astăzi menținerea în lupta pentru semifinale
Dan Fleșeriu: „Trebuie să luptăm pentru fiecare minge”
CSU Sibiu și BC Mureș joacă astăzi meciul 4 din sferturile de finală ale LNBM
Lupta pentru ultimul loc din semifinalele LNBM continuă azi la Târgu Mureș
Meciul 4 dintre BC Mureș și CSU Sibiu se joacă în această seară
Suporterii sibieni își vor cumpăra bilete la meciul cu BC Mureș pe baza cărții de identitate
Fanii Sibiului trebuie să prezinte cardul de identitate când merg să-și cumpere bilete
Cinci jucători ai Sibiului au terminat în double-digits meciul cu BC Mureș
Principalul marcator al sibienilor a fost Bogdan Popescu
bj stimate marty
0
Vezi ca la mures asta e nume de femeie. Eu am scris procedura oficiala cum e cu rezervarea biletelor la telefon ,dar nu ai capacitatea de a intelege. Poate au pus in vanzare biletele rezervate nepreluate pana la ora aia.Am zis ca conducerea nu a procedat bine cu comunicatul. Felicit pe cele doua doamne care v-au supurtat dar eu am vazut vreo 20 de oameni care au plecat de la locurile lor cu abonament din cauza comportarii voastre.
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:31
gyke Deageaba
0
...otravim fantanile. Cand tu nu dai 40 de minute in 3 sferturi, repet, iar adversarul iti da doar doua cosuri in plus, eu zic ca e ridicol sa te legi de aparare, cu tot respectul pentru Fleseriu. Hai sa ne uitam la finala fetelor, sau daca vreti, la meciul de ieri de babybaschet a lui fiu-meu unde echipa lor a dat vreo 50 de puncte in 4 sferturi de 8 minute...
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:26
marty stimate bj
0
Personal iti voi spune doar odata si nu voi intra in dialog cu tine pt ca nu merita. La 5 minute dupa ce suporterilor de la sibiu li sa transmis ca biletele au fost epuizate am mers impreuna cu un prieten din mures (care nu are treaba cu baschetul) la intrarea din lateral unde dupa ce a aratat CI-ul personalului de la paza am intrat in camera din dreapta unde o doamna dealtfel amabiala, ne-a vandut 5 bilete pt mine(bineinteles dupa ce ne-am legitimat inca odata, doar amicul, ca doar nu eram prost sa ii spun ca sunt din Sibiu). NU AM AVUT NICI O REZERVARE TELEFONICA. (Deja deveniti tot mai penibili cu scuzele). Iar intreg meciul am stat in galerie alaturi de 2 doamne foarte amabile(probabil acolo au avut abonamente pt ca nu au vrut sa plece) si care la fiecare cos se bucurau vehement fara nici cea mai mica problema, repet, inconjurate de zeci de suporteri din Sibiu. Conducerea clubului vostru a reusit sa strice o seara baschetbalistica frumoasa, si tot degeaba pt ca toti sibienii au vazut meciul din sala si nu la tv din barurile din apropiere. Pt suporterii adevarati din mures, jos palaria si Respect. Echipa din Mures a fost mai buna.FELICITARI
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:17
amg mid53...24secunde.ro
0
Corect si perfect adevarat comentariu!!! Pe langa aceste articole "partinitoare" vizibil cu unele echipe, aceasta pagina de web adresata baschetului a devenit plina de membrii care in loc sa comenteze baschetul fac chat agresiv sau jignesc alti useri fara sa pese admistratorului. Mi s-a intamplat si mie sa fiu "atacat" sau jignit dar fara sa raspund. Astfel ca am avut pareri tot mai rare aici... Acum sunt convins ca nu mai am ce posta aici comentarii!!! Mai mult nu mai am ce citi aici... Migrez spre pagini dedicate sportului la cos (si asa destul de persecutat) mai serioase, precum www.24secunde.ro Sa fie baschet in Romania, dar cand oare???? Cel putin paginile dedicate sa fie serioase... Numai bine iubitori ai baschetului, un sport atat de frumos!
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:06
florinlin defensiva tre sa bata musai ofensiva
0
Cred ca Dan a vrut sa zica faptul ca noua ne trebuie o aparare in halul ala de crancena, sarbeasco-greceasca, incat sa suplinim lipsurile evidente pe care le avem pe faza ofensiva, atacul pozitional fiind sublim dar lipsind cu desavarsire.
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:01
bj ofticatule
0
a vrut sa scrie si despre voi da nu a gasit cuvintul potrivit :penibil .Merci pt. ajutor.
click pt. Articol 23 aprilie 2017 13:55
trancer Mid53
0
Eu îl consider chiar un comentariu pertinent. Din păcate pt voi așa a fost meciul 4, asta a fost realitatea. Mureșenii au fost clar mai buni și mai dornici de victorie. Deci a fost o analiza ok. Bine, mai puțin ca nu a amintit de arbitrajul scandalos pro Sibiu ... :)
click pt. Articol 23 aprilie 2017 13:54
mid53 Penibil
0
Domnule Radu Baraian, putin si le faceti statui !!!
click pt. Articol 23 aprilie 2017 13:40
bj bravo
0
Vad ca nu esti tocmai din galerie. Daca nu aveai ochelarii de cai puteai sa vezi ca v-am felicitat galeria. In meciul din ianuarie contra noastra ati cantat si ati dansat tot sfertul 4 si dupa meci cu jucatorii pe melodia lui Tudor Gheorghe si atunci chiar ca eram invidios.
click pt. Articol 23 aprilie 2017 13:17