BC Mures Târgu Mures se apropie de colaps financiar


Precum un bulgăre de zăpadă, datoriile acumulate de clubul muresean o iau la vale.

Foto: Csaba Toth

Situație delicată la Baschet Club Mures Târgu Mures. Desi problemele financiare păreau să se stabilizeze în această vară, prefectul județului Mures, Lucian Goga, a atacat în contencios administrativ, în ultima zi a termenului legal, Hotărârea Consiliului Local nr. 67 din 23.02.2017 si hotărârea nr. 102 din 30.03.2017 pe considerentul că asocierea dintre Consiliul Local Târgu Mures si cluburile sportive, inclusiv cel de baschet, nu ar fi legală. Drept consecință alocarea sumelor pentru sezonul competițional 2017/2018 a fost suspendată.

Ca urmare a acestei decizii conducerea mureseană încearcă prin toate mijloacele posibile să susțină din bani privați finanțarea sezonului 2017/2018. Sub sloganul "Să salvăm Jungla, să salvăm baschetul muresean", clubul a făcut un apel public la mediul privat care a răspuns până acum într-un mod pozitiv, contribuind cu sume de bani.

Una dintre cele mai mari probleme o reprezintă chiria sălii de sport pentru echipa de Liga Națională de Baschet masculin care, conform surselor noastre, se ridică la suma de 20.000 euro. Deoarece s-au aflat în imposibilitate de a achita această sumă, tigrii au fost nevoiți să se antreneze în afara Sălii Polivalente. 

Rămâne de văzut dacă susținerea din mediul privat va putea acoperii datoriile formației muresene. Pe data de 4 octombrie Judecătoria Târgu Mures s-a pronunțat în dosarul 11078/320/2017 prin care firma de pază si protecție BS a câstigat în instanță suma de aproximativ 30.000 de lei. 

Pe rolul instanțelor se mai află si acțiunile intentate de către fostii jucători Ivan Ivanovici si Mohammed Alhaji care isi solicită drepturile salariale în cuantum de aproximativ 50.000 euro. Pe lângă acestia si ceilalți sportivi alături de fostul antrenor Prakuraitis si-au exprimat dorința de a acționa clubul în judecată. 

În prima etapă din Liga Națională de Baschet masculin, BC Mures Târgu Mures a cedat pe terenul celor de la Phoenix Galati, scor 81-87.



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

totalbaschet.ro / 10 October 2017 / 9:41


Galerie foto


TDM Rusine FRB
7 
Radem de cluburile de fotbal si de situatia de acolo, insa la baschet e si mai trist. Toate aceste echipe ar trebui retrogradate daca FRB ar avea un regulament al competitiei normal. Nu e normal ca Elba Timisoara sa inchida clubul, apoi sa deschida BC Timisoara si acum SCM. Toate cu mega datorii in spate. Este bataie de joc fara de jucatori, angajati, staff si suporteri. Si in primul rand o bataie de joc fata de baschetul romanesc. Am vazut la Eurobasket si in cupele europene cum ne-au dat toti cu terenul in cap. Rusine FRB ca tolerati aceste mizerii. Steaua Turabo la fel. Targoviste. Energia. Muresul de ani de zile face la fel. 
10 October 2017 12:40
csu4ever Corect
1 
Ai mare dreptate in ceea ce spui TDM. Asta e tara, baschetul si sportul in general sunt oglinda fidela a societatii. Nu ai ce pretentii sa ai. Cand se merge doar pe spaga si infractorii dovediti stau 1-2 ani la mititica in regim hotelier fara a da banii furati inapoi ce pretentii sa ai. Pe mine ma mira cum se umflau in pene aplaudacii ca a crescut valoric campionatul nostru. hahahaha......ne-au dat toti vecinii cu terenul in cap, de la bulgari, cehi la unguri toti s-au distrat cu noi. asa ca silence inainte sa mai laudati campionatul asta si toate importurile, 90% din ele rebuturi totale. 
12 October 2017 01:21
csu4ever Corect
1 
Totusi de Mures imi pare rau ca sunt probleme acolo.
 
12 October 2017 01:22
tzontzolino chirie sala
0 
Bai frate dar 1miliard chiria? O inchiriaza 2 ore pe zi, 5 zile /sapt deci vreo 40-50 ore pe luna. Lasam partidele oficiale cand banii ni scoatem din bilete. La calcul iese cam 2000ron /ora. Si dublu ore daca o inchiriaza sunt 10 mil vechi pentru o sala? Hai sa fim seriosi ca decat sa construiesc un bloc de locuinte mai bine imi faca o polivalenta. 
10 October 2017 19:06
freeboy Chirie sala
0 
Probabil s-au referit la chiria pe tot anul 2017 si pana la terminarea sezonului actual 
10 October 2017 19:21
0 
Posibil sa fie pe tot anul, dar in final a cui e sala de trebuie chirie? Adica primaria se lauda ca face o noua polivalenta care defapt echipa locala plateste an de an chirie? Ok, platesc utilitatile dar si chirie? Adica sunt echipa primariei dar platesc chirie in locatia primariei. 
10 October 2017 20:22
0 
Chiar daca e a primariei, tot ar trebui sa se comporte ca un SRL - sa isi finanteze activitatea din chiriile percepute. De la echipele de sport, de la concerte, conferinte etc. - de aceea e normal sa platesti chirie pe sala.

Acuma structura acestui SRL, a salariilor, a cheltuielilor in general e alta discutie. precum si cuantumul acestei chirii - si nu o data am vazut situatii aberante cand echipa care foloseste stadionul/sala trebuie sa plateasca mai mult decat un eveniment privat ...  
11 October 2017 08:02
0 
Nu mai sunt echipa primăriei, nici al consiliului local sau județean. Aceste aşa numite autorități de două sezoane nu contribuie cu nimic la bugetul echipei. Din fericire nici nu mai apar pe tricourile jucătorilor denumirile lor. Hai BC Mureş! 
10 October 2017 20:37
0 
Mulțumiți partidului lui Barni, al cărui consilier local e, și PSD-ului, prefectului pus de PSD, ei au făcut tot posibilul ca primăria și CL să nupoată finanța sportul, reclamând primarul și CL la DNA. Căutați pe just.ro cam câte plângeri penale au Dorin Florea și C. Maior pe tema finanțării sportului. Bine, că nici ei nu sunt ușă de biserică e altă treabă. Da' frânarul șef nu e primarul, frustrarea e maximă în tabăra cealaltă ce nu reușește să câștige primăria la Mures din 2000! 
11 October 2017 12:15
thematriksz can-can a'la totalbaschet
1 
Răspunsul preşedintelui Beres Lorant la articolul de pe totalbaschet.ro: "Nu am negat niciodata datoriile, am iesit public si le-am prezentat. BC Mures merge mai departe. Simtim apropierea comunitatii, simtim apropierea unor noi parteneri care vor sa ajute clubul care au venit langa noi. Nu este ok sa vina Total Baschet dupa o luna si sa creeze panica. Este ciudat ca nu am fost contactati si nu ne-au intrebat care este situatia actuala? O parte din datorii au fost achitate si continuam sa le achitam. Avem semnale pozitive, multe. In fiecare saptamana venim cu nouatati si privim optimisti spre viitor." 
11 October 2017 15:24
0 
Indiferent cine are dreptate la voi sunt probleme, dar trecand peste asta eu va urez bafta si sper ca derbiul nostru sa existe in continuare, ii prea frumos ca sa dispara(exceptand idioteniile si derbiul din tribune ii frumos) 
12 October 2017 08:31
0 
La fel se aproprie si TotalBaschet de un colaps de idei sau deja ati ajuns acolo, in afara de articolele copy-paste de inaintea meciurilor (si alea pe jumate) si niste stiri copiate de pe site-ul oficial al echipelor nu aduceti nimic nou, mai mult dezinformati si veniti cu niste articole disperate de click bait, bai aveti niste copii ca "redactori", habarnisti si analfabeti, uitati-va in gradina voastra poate nu v-ar strica si voua o reorganizare, iar autorule seamneazati frate articolul nu te ascunde. 
11 October 2017 19:48

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
76ers gyke
0 
Pai si crezi ca are garantia ca va juca acele 15-20 de minute? E o decizie grea si pentru el...sa pleci de la o echipa unde esti un om important si apreciat pentru una la care exista deja un roman cam pe aceiasi pozitie, a venit si un antrenor cu pretentii mari si s-ar putea ca de la cele 15-20 de minute sa ajunga la 5 sau chiar sa ramana pe banca in unele meciuri...
Dintre echipele de top 3 doar Sibiul ar putea sa ii ofere o oarecare siguranta ca va juca si probabil isi va imparti minutele cu Tohatan iar in aceste conditii Dragoste probabil isi va face bagajele...
Sincer cea mai buna optiune pentru el, in optinia mea, ar fi Pitestiul, o echipa competitiva care are mare nevoie de un roman U23 si imi vine greu sa cred ca nu s-au interesat de el... 
click pt. Articol 25 June 2019 11:57
45tef pont
0 
pai da-ne tu un pont de un roman bun spre foarte bun care sa fie liber de contract si care nu e naturalizat. 
click pt. Articol 25 June 2019 11:01
gyke 😁
0 
Ei hai să fim serioși... Și la Timișoara te antrenează Dragan vreo 10 etape, după care îl rezolvă Trițoiu și se trezește iarăși antrenat de Bota...  
click pt. Articol 25 June 2019 10:45
free62 free62
0 
Ei hai sa fim seriosi...si la Timisoara te antreneaza Dragan nu e ca si cum te-ar antrena vreun romanas de asta care foloseste tabla doar sa nu gesticuleze cu mainile goale. Plus ca mai mult ca sigur Dragan va face o echipa de shooteri buni in stilul lui caracteristic si asta cred ca il va ajuta si pe el bazandu-ma pe ce am vazut sezonul trecut ca ii place sa joace. 
click pt. Articol 25 June 2019 10:39
gyke @76ers
0 
30 de minute pe meci într-o echipă mediocră nu valorează cât să spunem 18 minute într-o echipă de Top 3, care îți oferă concurență și progres. Iar dacă te gândești și la oportunitatea de a juca în Europa sau să te antreneze de exemplu Vujosevic, Timișoara nu are cum să fie o opțiune logică.  
click pt. Articol 25 June 2019 10:09
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11