BC Mures Târgu Mures se apropie de colaps financiar


Precum un bulgăre de zăpadă, datoriile acumulate de clubul muresean o iau la vale.

Foto: Csaba Toth

Situație delicată la Baschet Club Mures Târgu Mures. Desi problemele financiare păreau să se stabilizeze în această vară, prefectul județului Mures, Lucian Goga, a atacat în contencios administrativ, în ultima zi a termenului legal, Hotărârea Consiliului Local nr. 67 din 23.02.2017 si hotărârea nr. 102 din 30.03.2017 pe considerentul că asocierea dintre Consiliul Local Târgu Mures si cluburile sportive, inclusiv cel de baschet, nu ar fi legală. Drept consecință alocarea sumelor pentru sezonul competițional 2017/2018 a fost suspendată.

Ca urmare a acestei decizii conducerea mureseană încearcă prin toate mijloacele posibile să susțină din bani privați finanțarea sezonului 2017/2018. Sub sloganul "Să salvăm Jungla, să salvăm baschetul muresean", clubul a făcut un apel public la mediul privat care a răspuns până acum într-un mod pozitiv, contribuind cu sume de bani.

Una dintre cele mai mari probleme o reprezintă chiria sălii de sport pentru echipa de Liga Națională de Baschet masculin care, conform surselor noastre, se ridică la suma de 20.000 euro. Deoarece s-au aflat în imposibilitate de a achita această sumă, tigrii au fost nevoiți să se antreneze în afara Sălii Polivalente. 

Rămâne de văzut dacă susținerea din mediul privat va putea acoperii datoriile formației muresene. Pe data de 4 octombrie Judecătoria Târgu Mures s-a pronunțat în dosarul 11078/320/2017 prin care firma de pază si protecție BS a câstigat în instanță suma de aproximativ 30.000 de lei. 

Pe rolul instanțelor se mai află si acțiunile intentate de către fostii jucători Ivan Ivanovici si Mohammed Alhaji care isi solicită drepturile salariale în cuantum de aproximativ 50.000 euro. Pe lângă acestia si ceilalți sportivi alături de fostul antrenor Prakuraitis si-au exprimat dorința de a acționa clubul în judecată. 

În prima etapă din Liga Națională de Baschet masculin, BC Mures Târgu Mures a cedat pe terenul celor de la Phoenix Galati, scor 81-87.



Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

totalbaschet.ro / 10 October 2017 / 9:41


Galerie foto


TDM Rusine FRB
7 
Radem de cluburile de fotbal si de situatia de acolo, insa la baschet e si mai trist. Toate aceste echipe ar trebui retrogradate daca FRB ar avea un regulament al competitiei normal. Nu e normal ca Elba Timisoara sa inchida clubul, apoi sa deschida BC Timisoara si acum SCM. Toate cu mega datorii in spate. Este bataie de joc fara de jucatori, angajati, staff si suporteri. Si in primul rand o bataie de joc fata de baschetul romanesc. Am vazut la Eurobasket si in cupele europene cum ne-au dat toti cu terenul in cap. Rusine FRB ca tolerati aceste mizerii. Steaua Turabo la fel. Targoviste. Energia. Muresul de ani de zile face la fel. 
10 October 2017 12:40
csu4ever Corect
1 
Ai mare dreptate in ceea ce spui TDM. Asta e tara, baschetul si sportul in general sunt oglinda fidela a societatii. Nu ai ce pretentii sa ai. Cand se merge doar pe spaga si infractorii dovediti stau 1-2 ani la mititica in regim hotelier fara a da banii furati inapoi ce pretentii sa ai. Pe mine ma mira cum se umflau in pene aplaudacii ca a crescut valoric campionatul nostru. hahahaha......ne-au dat toti vecinii cu terenul in cap, de la bulgari, cehi la unguri toti s-au distrat cu noi. asa ca silence inainte sa mai laudati campionatul asta si toate importurile, 90% din ele rebuturi totale. 
12 October 2017 01:21
csu4ever Corect
1 
Totusi de Mures imi pare rau ca sunt probleme acolo.
 
12 October 2017 01:22
tzontzolino chirie sala
0 
Bai frate dar 1miliard chiria? O inchiriaza 2 ore pe zi, 5 zile /sapt deci vreo 40-50 ore pe luna. Lasam partidele oficiale cand banii ni scoatem din bilete. La calcul iese cam 2000ron /ora. Si dublu ore daca o inchiriaza sunt 10 mil vechi pentru o sala? Hai sa fim seriosi ca decat sa construiesc un bloc de locuinte mai bine imi faca o polivalenta. 
10 October 2017 19:06
freeboy Chirie sala
0 
Probabil s-au referit la chiria pe tot anul 2017 si pana la terminarea sezonului actual 
10 October 2017 19:21
0 
Posibil sa fie pe tot anul, dar in final a cui e sala de trebuie chirie? Adica primaria se lauda ca face o noua polivalenta care defapt echipa locala plateste an de an chirie? Ok, platesc utilitatile dar si chirie? Adica sunt echipa primariei dar platesc chirie in locatia primariei. 
10 October 2017 20:22
0 
Chiar daca e a primariei, tot ar trebui sa se comporte ca un SRL - sa isi finanteze activitatea din chiriile percepute. De la echipele de sport, de la concerte, conferinte etc. - de aceea e normal sa platesti chirie pe sala.

Acuma structura acestui SRL, a salariilor, a cheltuielilor in general e alta discutie. precum si cuantumul acestei chirii - si nu o data am vazut situatii aberante cand echipa care foloseste stadionul/sala trebuie sa plateasca mai mult decat un eveniment privat ...  
11 October 2017 08:02
0 
Nu mai sunt echipa primăriei, nici al consiliului local sau județean. Aceste aşa numite autorități de două sezoane nu contribuie cu nimic la bugetul echipei. Din fericire nici nu mai apar pe tricourile jucătorilor denumirile lor. Hai BC Mureş! 
10 October 2017 20:37
0 
Mulțumiți partidului lui Barni, al cărui consilier local e, și PSD-ului, prefectului pus de PSD, ei au făcut tot posibilul ca primăria și CL să nupoată finanța sportul, reclamând primarul și CL la DNA. Căutați pe just.ro cam câte plângeri penale au Dorin Florea și C. Maior pe tema finanțării sportului. Bine, că nici ei nu sunt ușă de biserică e altă treabă. Da' frânarul șef nu e primarul, frustrarea e maximă în tabăra cealaltă ce nu reușește să câștige primăria la Mures din 2000! 
11 October 2017 12:15
thematriksz can-can a'la totalbaschet
1 
Răspunsul preşedintelui Beres Lorant la articolul de pe totalbaschet.ro: "Nu am negat niciodata datoriile, am iesit public si le-am prezentat. BC Mures merge mai departe. Simtim apropierea comunitatii, simtim apropierea unor noi parteneri care vor sa ajute clubul care au venit langa noi. Nu este ok sa vina Total Baschet dupa o luna si sa creeze panica. Este ciudat ca nu am fost contactati si nu ne-au intrebat care este situatia actuala? O parte din datorii au fost achitate si continuam sa le achitam. Avem semnale pozitive, multe. In fiecare saptamana venim cu nouatati si privim optimisti spre viitor." 
11 October 2017 15:24
0 
Indiferent cine are dreptate la voi sunt probleme, dar trecand peste asta eu va urez bafta si sper ca derbiul nostru sa existe in continuare, ii prea frumos ca sa dispara(exceptand idioteniile si derbiul din tribune ii frumos) 
12 October 2017 08:31
0 
La fel se aproprie si TotalBaschet de un colaps de idei sau deja ati ajuns acolo, in afara de articolele copy-paste de inaintea meciurilor (si alea pe jumate) si niste stiri copiate de pe site-ul oficial al echipelor nu aduceti nimic nou, mai mult dezinformati si veniti cu niste articole disperate de click bait, bai aveti niste copii ca "redactori", habarnisti si analfabeti, uitati-va in gradina voastra poate nu v-ar strica si voua o reorganizare, iar autorule seamneazati frate articolul nu te ascunde. 
11 October 2017 19:48

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
Ousmane Barro continuă la Dinamo Știința București
Veteranul senegalez a ajuns la alb-roșii pe parcursul sezonului trecut 
CSM Galați păstrează nucleul campioanei de la U20 masculin
Primele nume anunțate de formația de pe malul Dunării 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10