BCM Baia Mare se retrage din Liga Națională. „Nu încercăm să găsim vinovați și nici motive. Nu mai avem forța să continuăm”


Maramureșenii au reușit o singură victorie în această stagiune

BCM Baia Mare și-a anunțat retragerea din campionat, prin intermediul unei scrisori publicate în această seară.

"După promovarea istorică în sezonul 2015-2016 echipa de seniori a clubului nostru a scris ultima pagină din acest volum al baschetului băimărean, retrăgându-se din campionatele naționale ( LigaNationala și Liga I de baschet masculin, sezonul 2016-2017 ) .

Nu încercăm să găsim vinovați și nici motive, ne retragem pentru că nu mai avem forța necesară de a continuă , dar lăsăm în urma noastră o serie de lucruri bune care au contribuit pozitiv la crearea unei legături între suporterii băimăreni și baschet. De altfel , noi, am reușit să avem la clubul nostru un număr foarte mare de practicanți și iubitori de baschet din raza municipiului Baia . Cu începerea activității noastre, Sala Polivalentă “Lascar Pana” a respirat din nou Baschet, fiind pregătită pentru meciurile disputate la cel mai înalt nivel.

Toate realizările noastre au fost posibile datorită implicării responsabile și susținute a numeroși parteneri.

-Partenerilor noștri: “ARAMISFEELING” , “SFARATOURS” , “MEZOFORTE” , “FERMA ZOOTEHNICA” , “MEURS” , “BLACHOTRAPEZ” , “ INSIDEMEDIA” , “VERTICAL JUMP” , “FLOARE DE COLTI”-le mulțumim pentru consecvență și dorim ca să rămâneți în continuare susținătorii acestui sport minunat în municipiul Baia Mare.

-Jucătorilor, staff-ului tehnic și personalului auxiliar al echipei le mulțumim pentru ardoarea, sacrificiul, devotamentul de care au dovadă, cât și pentru prezența lor în municipiul Baia Mare. Le dorim succes și perseverență în cadrul noilor cluburi, și poate o ulterioară revenire în baschetul băimărean.

-Administrației publice locale și județene le mulțumim că în decurs de atâta timp au fost alături de noi și datorită sprijinului financiar acordat ,am reușit să performam la nivelulbaschetului de seniori. Sperăm ca baschetul să rămană o prioritate .

-Federației Române de Baschet le suntemrecunoscatori pentru toleranța cu care ne-au tratat, dându-ne șanse de participare și de afirmare în orice moment, în dorința de a crește echipa și performanțele ei. Le mulțumim și sperăm la o viitoare colaborare.
-Și nu în ultimul rând , le mulțumim suporterilor și celor care ne-au fost alături și sperăm ca baschetul din Baia Mare să le ofere noi provocări.

Va mulțumesc,

Președinte BC Olimpic BM 

George Opris"



Citește ultimele știri despre BCM Olimpic Baia Mare

Paul Olar / 15 February 2017 / 20:40


Galerie foto


amg Trist...
0 
Asta se intampla cu echipe mici, bugete infime, greu sa faci fata unor echipe cu "banci". Pacat pentru baschet, pentru sportul romanesc! 
15 February 2017 21:07
studentU colegu
3 
"luati va" si voi un manager priceput si poate veti gasi o banca - la propriu sau figurat - care sa investeasca. Brandul CSU Sibiu este unul puternic iar judetul si orasul Sibiu au destul potential economic pt a sustine o echipa de baschet care nu cere cat o echipa de fotbal de exemplu. Si hai sa lasam comentariile rautacioase ca nu i de vina nimeni ca U are buget si echipa faina anul asta. Cred, dimpotriva,ca este un exemplu si un stimulent pentru celelalte echipe din campionat sa investeasca si sa faca performanta. 
15 February 2017 21:23
2 
Cand s-a retras Asesoftul nu mi-a parut rau , dar acum chiar ca este pacat ca baimarenii au fost nevoiti sa se retraga. 
15 February 2017 22:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
0 
Nu are nicio treaba cu mercantilismul antrenorilor,omul are vocatia de a construi echipe si jucatori,dupa acest tipar va croi Clujul,iar cine nu va corespunde,va elibera spatiul urgent.Imi mentin predictia ca U Bt isi va sufoca adversarii si va avea o medie in jur de 60 de puncte primite/meci. 
click pt. Articol 20 July 2019 14:36
0 
O achizitie foarte buna pentru Pitesti,mult peste "comercialul" Sirisevic si o pierdere importanta pentru noi!Imi va lipsi Goran,dar ii doresc sa se apropie in glorie de finalul carierei,merita! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:26
Buzestii Uluitor...
0 
In loc sa cumparam Insula Diavolului si sa ducem Dasaevii acolo...Sunt convins ca a amenintat cu moartea prin interlopii lui magistratii,dar nici asta nu e o scuza... 
click pt. Articol 20 July 2019 14:22
Buzestii Un jucator
0 
care imi place foarte mult,mai ales pentru lipsa de complexe in fata oricarui adversar si pe care mi l-as fi dorit fara ezitare la Craiova!Succes,Mirele! 
click pt. Articol 20 July 2019 14:15
Fortza Steaua Statistici
0 
Ate are statistici bune si shoot de 3 foarte bun! A prins câteva meciuri bune în liga VTB! Din ce vad este si un apărător ok activ, bun recuperator. În schimb croatul are statistici slabe. Slabe peste tot...si nu cred ca o sa fie titular ... 
click pt. Articol 20 July 2019 11:08
mikki Nikola Markovic
0 
dadea exemplu Polonia, evolutia baschetului acolo, unde in ultimii 30 ani au fost antrenori sarbi, croati, americani..etc iar polonezii au luat carnetelul, au notat, au invatat, au aplicat si rezultatele au inceput sa se vada.eu cred ca Silva va invata mult, deoarece face parte din baschet, ideea la el este ca s-a trezit prea repede principal si a crezut ca le stie pe toate. are o mare oportunitate sa stea in preajma lui Dule si sa absoarba ca buretele totul... 
click pt. Articol 20 July 2019 09:15
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58