BCM Baia Mare se retrage din Liga Națională. „Nu încercăm să găsim vinovați și nici motive. Nu mai avem forța să continuăm”


Maramureșenii au reușit o singură victorie în această stagiune

BCM Baia Mare și-a anunțat retragerea din campionat, prin intermediul unei scrisori publicate în această seară.

"După promovarea istorică în sezonul 2015-2016 echipa de seniori a clubului nostru a scris ultima pagină din acest volum al baschetului băimărean, retrăgându-se din campionatele naționale ( LigaNationala și Liga I de baschet masculin, sezonul 2016-2017 ) .

Nu încercăm să găsim vinovați și nici motive, ne retragem pentru că nu mai avem forța necesară de a continuă , dar lăsăm în urma noastră o serie de lucruri bune care au contribuit pozitiv la crearea unei legături între suporterii băimăreni și baschet. De altfel , noi, am reușit să avem la clubul nostru un număr foarte mare de practicanți și iubitori de baschet din raza municipiului Baia . Cu începerea activității noastre, Sala Polivalentă “Lascar Pana” a respirat din nou Baschet, fiind pregătită pentru meciurile disputate la cel mai înalt nivel.

Toate realizările noastre au fost posibile datorită implicării responsabile și susținute a numeroși parteneri.

-Partenerilor noștri: “ARAMISFEELING” , “SFARATOURS” , “MEZOFORTE” , “FERMA ZOOTEHNICA” , “MEURS” , “BLACHOTRAPEZ” , “ INSIDEMEDIA” , “VERTICAL JUMP” , “FLOARE DE COLTI”-le mulțumim pentru consecvență și dorim ca să rămâneți în continuare susținătorii acestui sport minunat în municipiul Baia Mare.

-Jucătorilor, staff-ului tehnic și personalului auxiliar al echipei le mulțumim pentru ardoarea, sacrificiul, devotamentul de care au dovadă, cât și pentru prezența lor în municipiul Baia Mare. Le dorim succes și perseverență în cadrul noilor cluburi, și poate o ulterioară revenire în baschetul băimărean.

-Administrației publice locale și județene le mulțumim că în decurs de atâta timp au fost alături de noi și datorită sprijinului financiar acordat ,am reușit să performam la nivelulbaschetului de seniori. Sperăm ca baschetul să rămană o prioritate .

-Federației Române de Baschet le suntemrecunoscatori pentru toleranța cu care ne-au tratat, dându-ne șanse de participare și de afirmare în orice moment, în dorința de a crește echipa și performanțele ei. Le mulțumim și sperăm la o viitoare colaborare.
-Și nu în ultimul rând , le mulțumim suporterilor și celor care ne-au fost alături și sperăm ca baschetul din Baia Mare să le ofere noi provocări.

Va mulțumesc,

Președinte BC Olimpic BM 

George Opris"



Citește ultimele știri despre BCM Olimpic Baia Mare

Paul Olar / 15 februarie 2017 / 20:40


Galerie foto


amg Trist...
0 
Asta se intampla cu echipe mici, bugete infime, greu sa faci fata unor echipe cu "banci". Pacat pentru baschet, pentru sportul romanesc! 
15 februarie 2017 21:07
studentU colegu
3 
"luati va" si voi un manager priceput si poate veti gasi o banca - la propriu sau figurat - care sa investeasca. Brandul CSU Sibiu este unul puternic iar judetul si orasul Sibiu au destul potential economic pt a sustine o echipa de baschet care nu cere cat o echipa de fotbal de exemplu. Si hai sa lasam comentariile rautacioase ca nu i de vina nimeni ca U are buget si echipa faina anul asta. Cred, dimpotriva,ca este un exemplu si un stimulent pentru celelalte echipe din campionat sa investeasca si sa faca performanta. 
15 februarie 2017 21:23
2 
Cand s-a retras Asesoftul nu mi-a parut rau , dar acum chiar ca este pacat ca baimarenii au fost nevoiti sa se retraga. 
15 februarie 2017 22:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Sean Barnette a revenit pe parchet după o absență de 3 luni
Americanul a jucat pentru Oradea în ultimul meci din prima fază a sezonului regulat 
CSM CSU Oradea a încheiat cu victorie prima fază a sezonului regulat
Campioana a trecut în epilogul etapei cu numărul 22 de Phoenix Galați 
CSM CSU Oradea învinge pe CS Phoenix Galaţi
CSM CSU Oradea învinge pe CS Phoenix Galaţi la o diferenţă de 10 puncte 
U-Banca Transilvania, victorie categorică în fața lui Dinamo
Clujenii au dominat permanent partida 
BC Mureș Târgu Mureș învinge pe BCM U Pitești
BC Mureș Târgu Mureș învinge pe BCM U Pitești la o diferenţă de 16 puncte 
U BT Cluj-Napoca învinge pe CS Dinamo Bucureşti
U BT Cluj-Napoca învinge pe CS Dinamo Bucureşti la o diferenţă de 17 puncte 
SURSE. Branko Mirkovic a plecat de la CSM CSU Oradea
Sportivul cu cetățenie sârbo-bulgară părăsește campionatul României. 
Toate rezultatele formației Olimpic Baia Mare au fost anulate
În urma acestei decizii, Phoenix Galați a fost egalată de Dinamo în clasament 
Silviu Corodi: „Mergem la Târgu Mureș pentru a obține cele două puncte”
Oficialul formației BCM U Pitești vorbește despre ultimul meci din prima fază a sezonului regulat 
BC Mureş şi BCM U Piteşti termină prima fază a sezonului regulat cu un duel direct
Finalista Cupei României primeşte vizita formaţiei de pe locul 5 din LNBM 
nexco Un +
0 
Singura stire buna pe ziua de azi ... 
click pt. Articol 26 februarie 2017 00:11
nexco poate da , poate DAA !
0 
Ce e cu atata secretomanie ??? Poate ar fi bine sa ne retragem . Economisim bani si ..... energie . 
click pt. Articol 25 februarie 2017 23:41
0 
Eu nu as fi chiar asa de sigur. Oradea va pierde un jucator care marca mult dar care in schimb gresea destul.de mult si in special ib jocuri cu miza. In schimb va avea un cobducator de joc care isi pune in valoare coechipierii. Si cu un Zeno si Barnette in forma, Franklin e jucatorul potrivit sa conduca jocul. Si azi mie chiar mi s-a parut Franklin ca incepe sa revina la forma de anul trecut. Pt noi de-abia acum incepe campionatul si sper sa începem sa ne impunem jocul. 
click pt. Articol 25 februarie 2017 23:08
cronicaru Achim Achim......
0 
Am glumit cu Victoria Galațiului.... 
click pt. Articol 25 februarie 2017 22:43
cronicaru Achim Achim......
0 
V ați cam tăiat craca de sub picioare cu plecarea lui Mirkovic care era cu o clasa peste Franklin....Lipsa unui conducător de joc valoros de va vedea atunci când veți juca cu U BT, Mureș sau Steaua.....Victoria Galațiului de azi nu e întâmplătoare.....!! 
click pt. Articol 25 februarie 2017 22:39
icsabex Lazar
0 
La Laci merită remarcat și cele 5 capace. 
click pt. Articol 25 februarie 2017 21:49
gyke Bravo Mures
0 
Daca le mai dau niste salarii restante, echipa asta joaca si finala campionatului. 
click pt. Articol 25 februarie 2017 20:48
ajax Haloo, desteptarea!!
0 
Cum e posibil asa ceva, având în vedere că Bane era vioara întâi?Adio orice sansă la campionat, care oricum erau infime. Will Franklin? O glumă... 
click pt. Articol 25 februarie 2017 19:28
stg257 secund
0 
secund e ocokoljic ... pare un duo interesant :) 
click pt. Articol 25 februarie 2017 18:22
stg257 @studentU
0 
pai la handbal suedezul de la csm a stat cat sa ia champions league ... dar ce-i drept steaua nu pare in forma de titlu ... mai sunt totusi 10 meciuri din sezon :) 
click pt. Articol 25 februarie 2017 18:18