BCM Baia Mare se retrage din Liga Națională. „Nu încercăm să găsim vinovați și nici motive. Nu mai avem forța să continuăm”


Maramureșenii au reușit o singură victorie în această stagiune

BCM Baia Mare și-a anunțat retragerea din campionat, prin intermediul unei scrisori publicate în această seară.

"După promovarea istorică în sezonul 2015-2016 echipa de seniori a clubului nostru a scris ultima pagină din acest volum al baschetului băimărean, retrăgându-se din campionatele naționale ( LigaNationala și Liga I de baschet masculin, sezonul 2016-2017 ) .

Nu încercăm să găsim vinovați și nici motive, ne retragem pentru că nu mai avem forța necesară de a continuă , dar lăsăm în urma noastră o serie de lucruri bune care au contribuit pozitiv la crearea unei legături între suporterii băimăreni și baschet. De altfel , noi, am reușit să avem la clubul nostru un număr foarte mare de practicanți și iubitori de baschet din raza municipiului Baia . Cu începerea activității noastre, Sala Polivalentă “Lascar Pana” a respirat din nou Baschet, fiind pregătită pentru meciurile disputate la cel mai înalt nivel.

Toate realizările noastre au fost posibile datorită implicării responsabile și susținute a numeroși parteneri.

-Partenerilor noștri: “ARAMISFEELING” , “SFARATOURS” , “MEZOFORTE” , “FERMA ZOOTEHNICA” , “MEURS” , “BLACHOTRAPEZ” , “ INSIDEMEDIA” , “VERTICAL JUMP” , “FLOARE DE COLTI”-le mulțumim pentru consecvență și dorim ca să rămâneți în continuare susținătorii acestui sport minunat în municipiul Baia Mare.

-Jucătorilor, staff-ului tehnic și personalului auxiliar al echipei le mulțumim pentru ardoarea, sacrificiul, devotamentul de care au dovadă, cât și pentru prezența lor în municipiul Baia Mare. Le dorim succes și perseverență în cadrul noilor cluburi, și poate o ulterioară revenire în baschetul băimărean.

-Administrației publice locale și județene le mulțumim că în decurs de atâta timp au fost alături de noi și datorită sprijinului financiar acordat ,am reușit să performam la nivelulbaschetului de seniori. Sperăm ca baschetul să rămană o prioritate .

-Federației Române de Baschet le suntemrecunoscatori pentru toleranța cu care ne-au tratat, dându-ne șanse de participare și de afirmare în orice moment, în dorința de a crește echipa și performanțele ei. Le mulțumim și sperăm la o viitoare colaborare.
-Și nu în ultimul rând , le mulțumim suporterilor și celor care ne-au fost alături și sperăm ca baschetul din Baia Mare să le ofere noi provocări.

Va mulțumesc,

Președinte BC Olimpic BM 

George Opris"



Citește ultimele știri despre BCM Olimpic Baia Mare

Paul Olar / 15 februarie 2017 / 20:40


Galerie foto


amg Trist...
0 
Asta se intampla cu echipe mici, bugete infime, greu sa faci fata unor echipe cu "banci". Pacat pentru baschet, pentru sportul romanesc! 
15 februarie 2017 21:07
studentU colegu
3 
"luati va" si voi un manager priceput si poate veti gasi o banca - la propriu sau figurat - care sa investeasca. Brandul CSU Sibiu este unul puternic iar judetul si orasul Sibiu au destul potential economic pt a sustine o echipa de baschet care nu cere cat o echipa de fotbal de exemplu. Si hai sa lasam comentariile rautacioase ca nu i de vina nimeni ca U are buget si echipa faina anul asta. Cred, dimpotriva,ca este un exemplu si un stimulent pentru celelalte echipe din campionat sa investeasca si sa faca performanta. 
15 februarie 2017 21:23
2 
Cand s-a retras Asesoftul nu mi-a parut rau , dar acum chiar ca este pacat ca baimarenii au fost nevoiti sa se retraga. 
15 februarie 2017 22:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Controlul permanent al jocului, cheia succesului pentru BC Mureș
Elevii lui Barnabas Szaszgaspar au știut din start pentru ce luptă, iar șansele date adversarului de a se afirma în joc au fost puține 
Dan Fleșeriu: „Echipa mea s-a crezut învingătoare înainte de meci”
CSU Sibiu a pierdut meciul 4 din seria cu BC Mureș, iar decisivul se joacă în Sala Transilvania 
Barnabas Szaszgaspar: „Ne vom da sufletul pe teren să câștigăm meciul decisiv”
Tehnicianul Mureșului a subliniat faptul că meciul de astăzi a fost câștigat la capitolul recuperărilor, cea mai puternică armă a sibienilor 
BC Mureș și CSU Sibiu își vor disputa calificarea în semifinale în meci decisiv
Baschetbaliștii mureșeni și-au adjudecat meciul 4 cu Sibiul și au egalat astfel seria la general 
George Trif: „Trebuie să venim cu ceva nou, să-i surprindem și să ducem meciul decisiv la Sibiu”
BC Mureș își joacă astăzi menținerea în lupta pentru semifinale 
Dan Fleșeriu: „Trebuie să luptăm pentru fiecare minge”
CSU Sibiu și BC Mureș joacă astăzi meciul 4 din sferturile de finală ale LNBM 
Lupta pentru ultimul loc din semifinalele LNBM continuă azi la Târgu Mureș
Meciul 4 dintre BC Mureș și CSU Sibiu se joacă în această seară 
Suporterii sibieni își vor cumpăra bilete la meciul cu BC Mureș pe baza cărții de identitate
Fanii Sibiului trebuie să prezinte cardul de identitate când merg să-și cumpere bilete 
Cinci jucători ai Sibiului au terminat în double-digits meciul cu BC Mureș
Principalul marcator al sibienilor a fost Bogdan Popescu 
bj stimate marty
0 
Vezi ca la mures asta e nume de femeie. Eu am scris procedura oficiala cum e cu rezervarea biletelor la telefon ,dar nu ai capacitatea de a intelege. Poate au pus in vanzare biletele rezervate nepreluate pana la ora aia.Am zis ca conducerea nu a procedat bine cu comunicatul. Felicit pe cele doua doamne care v-au supurtat dar eu am vazut vreo 20 de oameni care au plecat de la locurile lor cu abonament din cauza comportarii voastre.  
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:31
gyke Deageaba
0 
...otravim fantanile. Cand tu nu dai 40 de minute in 3 sferturi, repet, iar adversarul iti da doar doua cosuri in plus, eu zic ca e ridicol sa te legi de aparare, cu tot respectul pentru Fleseriu. Hai sa ne uitam la finala fetelor, sau daca vreti, la meciul de ieri de babybaschet a lui fiu-meu unde echipa lor a dat vreo 50 de puncte in 4 sferturi de 8 minute... 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:26
marty stimate bj
0 
Personal iti voi spune doar odata si nu voi intra in dialog cu tine pt ca nu merita. La 5 minute dupa ce suporterilor de la sibiu li sa transmis ca biletele au fost epuizate am mers impreuna cu un prieten din mures (care nu are treaba cu baschetul) la intrarea din lateral unde dupa ce a aratat CI-ul personalului de la paza am intrat in camera din dreapta unde o doamna dealtfel amabiala, ne-a vandut 5 bilete pt mine(bineinteles dupa ce ne-am legitimat inca odata, doar amicul, ca doar nu eram prost sa ii spun ca sunt din Sibiu). NU AM AVUT NICI O REZERVARE TELEFONICA. (Deja deveniti tot mai penibili cu scuzele). Iar intreg meciul am stat in galerie alaturi de 2 doamne foarte amabile(probabil acolo au avut abonamente pt ca nu au vrut sa plece) si care la fiecare cos se bucurau vehement fara nici cea mai mica problema, repet, inconjurate de zeci de suporteri din Sibiu. Conducerea clubului vostru a reusit sa strice o seara baschetbalistica frumoasa, si tot degeaba pt ca toti sibienii au vazut meciul din sala si nu la tv din barurile din apropiere. Pt suporterii adevarati din mures, jos palaria si Respect. Echipa din Mures a fost mai buna.FELICITARI 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:17
amg mid53...24secunde.ro
0 
Corect si perfect adevarat comentariu!!! Pe langa aceste articole "partinitoare" vizibil cu unele echipe, aceasta pagina de web adresata baschetului a devenit plina de membrii care in loc sa comenteze baschetul fac chat agresiv sau jignesc alti useri fara sa pese admistratorului. Mi s-a intamplat si mie sa fiu "atacat" sau jignit dar fara sa raspund. Astfel ca am avut pareri tot mai rare aici... Acum sunt convins ca nu mai am ce posta aici comentarii!!! Mai mult nu mai am ce citi aici... Migrez spre pagini dedicate sportului la cos (si asa destul de persecutat) mai serioase, precum www.24secunde.ro Sa fie baschet in Romania, dar cand oare???? Cel putin paginile dedicate sa fie serioase... Numai bine iubitori ai baschetului, un sport atat de frumos! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:06
florinlin defensiva tre sa bata musai ofensiva
0 
Cred ca Dan a vrut sa zica faptul ca noua ne trebuie o aparare in halul ala de crancena, sarbeasco-greceasca, incat sa suplinim lipsurile evidente pe care le avem pe faza ofensiva, atacul pozitional fiind sublim dar lipsind cu desavarsire. 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 14:01
bj ofticatule
0 
a vrut sa scrie si despre voi da nu a gasit cuvintul potrivit :penibil .Merci pt. ajutor. 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 13:55
trancer Mid53
0 
Eu îl consider chiar un comentariu pertinent. Din păcate pt voi așa a fost meciul 4, asta a fost realitatea. Mureșenii au fost clar mai buni și mai dornici de victorie. Deci a fost o analiza ok. Bine, mai puțin ca nu a amintit de arbitrajul scandalos pro Sibiu ... :) 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 13:54
mid53 Penibil
0 
Domnule Radu Baraian, putin si le faceti statui !!! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 13:40
bj bravo
0 
Vad ca nu esti tocmai din galerie. Daca nu aveai ochelarii de cai puteai sa vezi ca v-am felicitat galeria. In meciul din ianuarie contra noastra ati cantat si ati dansat tot sfertul 4 si dupa meci cu jucatorii pe melodia lui Tudor Gheorghe si atunci chiar ca eram invidios.  
click pt. Articol 23 aprilie 2017 13:17
AlexandruCSU Atenție!
0 
Domnul bj nu accepta sub nicio forma o opinie bine argumentata! 
click pt. Articol 23 aprilie 2017 12:58