BCM Baia Mare se retrage din Liga Națională. „Nu încercăm să găsim vinovați și nici motive. Nu mai avem forța să continuăm”


Maramureșenii au reușit o singură victorie în această stagiune

BCM Baia Mare și-a anunțat retragerea din campionat, prin intermediul unei scrisori publicate în această seară.

"După promovarea istorică în sezonul 2015-2016 echipa de seniori a clubului nostru a scris ultima pagină din acest volum al baschetului băimărean, retrăgându-se din campionatele naționale ( LigaNationala și Liga I de baschet masculin, sezonul 2016-2017 ) .

Nu încercăm să găsim vinovați și nici motive, ne retragem pentru că nu mai avem forța necesară de a continuă , dar lăsăm în urma noastră o serie de lucruri bune care au contribuit pozitiv la crearea unei legături între suporterii băimăreni și baschet. De altfel , noi, am reușit să avem la clubul nostru un număr foarte mare de practicanți și iubitori de baschet din raza municipiului Baia . Cu începerea activității noastre, Sala Polivalentă “Lascar Pana” a respirat din nou Baschet, fiind pregătită pentru meciurile disputate la cel mai înalt nivel.

Toate realizările noastre au fost posibile datorită implicării responsabile și susținute a numeroși parteneri.

-Partenerilor noștri: “ARAMISFEELING” , “SFARATOURS” , “MEZOFORTE” , “FERMA ZOOTEHNICA” , “MEURS” , “BLACHOTRAPEZ” , “ INSIDEMEDIA” , “VERTICAL JUMP” , “FLOARE DE COLTI”-le mulțumim pentru consecvență și dorim ca să rămâneți în continuare susținătorii acestui sport minunat în municipiul Baia Mare.

-Jucătorilor, staff-ului tehnic și personalului auxiliar al echipei le mulțumim pentru ardoarea, sacrificiul, devotamentul de care au dovadă, cât și pentru prezența lor în municipiul Baia Mare. Le dorim succes și perseverență în cadrul noilor cluburi, și poate o ulterioară revenire în baschetul băimărean.

-Administrației publice locale și județene le mulțumim că în decurs de atâta timp au fost alături de noi și datorită sprijinului financiar acordat ,am reușit să performam la nivelulbaschetului de seniori. Sperăm ca baschetul să rămană o prioritate .

-Federației Române de Baschet le suntemrecunoscatori pentru toleranța cu care ne-au tratat, dându-ne șanse de participare și de afirmare în orice moment, în dorința de a crește echipa și performanțele ei. Le mulțumim și sperăm la o viitoare colaborare.
-Și nu în ultimul rând , le mulțumim suporterilor și celor care ne-au fost alături și sperăm ca baschetul din Baia Mare să le ofere noi provocări.

Va mulțumesc,

Președinte BC Olimpic BM 

George Opris"Citește ultimele știri despre BCM Olimpic Baia Mare

Paul Olar / 15 februarie 2017 / 20:40


Galerie foto


amg Trist...
0 
Asta se intampla cu echipe mici, bugete infime, greu sa faci fata unor echipe cu "banci". Pacat pentru baschet, pentru sportul romanesc! 
15 februarie 2017 21:07
studentU colegu
3 
"luati va" si voi un manager priceput si poate veti gasi o banca - la propriu sau figurat - care sa investeasca. Brandul CSU Sibiu este unul puternic iar judetul si orasul Sibiu au destul potential economic pt a sustine o echipa de baschet care nu cere cat o echipa de fotbal de exemplu. Si hai sa lasam comentariile rautacioase ca nu i de vina nimeni ca U are buget si echipa faina anul asta. Cred, dimpotriva,ca este un exemplu si un stimulent pentru celelalte echipe din campionat sa investeasca si sa faca performanta. 
15 februarie 2017 21:23
2 
Cand s-a retras Asesoftul nu mi-a parut rau , dar acum chiar ca este pacat ca baimarenii au fost nevoiti sa se retraga. 
15 februarie 2017 22:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea, 4 medalii în ultimele 5 sezoane din Liga Națională
Medaliată cu aur în 2016, formația bihoreană este nevoită să se mulțumească în 2017 cu bronzul național 
Mihai Silvăşan: „Sperăm să nu se repete istoria meciurilor cu Oradea”
U-Banca Transilvania vrea să devină campioană la Bucureşti 
Muhamed Pasalic reușește cel mai bun meci al sezonului chiar în ultima partidă a sezonului
Bosniacul a avut o prestație la înălțime în disputa care a adus bronzul pentru Oradea, reușind câteva recorduri personale 
FINALA 2017. Finala se mută în București
Steaua va încerca să recupereze handicapul de două meciuri în fața lui U-BT Cluj  
Cristian Achim: „Echipa noastră merita o medalie după tot acest sezon”
CSM CSU Oradea a încheiat pe podium stagiunea 2016/2017 a Ligii Naționale de Baschet Masculin, după o victorie cu 2-1 la general în finala mică cu CSU Sibiu 
CSM Oradea a cucerit bronzul după ce a învins Sibiul în decisivul finalei mici
Orădenii au câștigat grație coșului înscris în ultima secundă de Franklin 
Dan Fleșeriu: „Probabil că va fi ultimul meci”
CSU Sibiu a pierdut bronzul în ultima secundă  
CSM CSU Oradea învinge pe BC CSU Sibiu
CSM CSU Oradea învinge pe BC CSU Sibiu la o diferenţă de un punct 
FINALA 2017. Meciul 3 de la București se va juca cu casa închisă
Aproximativ 500 de suporteri, dintre care 50 clujeni, sunt așteptați vineri seara la partida dintre Steaua și U-BT Cluj 
Dan Fleșeriu: „Este un joc după care am fugit tot campionatul”
BC CSU Sibiu poate încununa astăzi un sezon reușit cu o medalie de bronz în LNBM 
tarb free62
0 
Mai lasa votca free62 , ca nu mai intelegem nimic, devii din ce in ce mai complicat, tinzi spre sfere inalte gramticale care nu iti sunt la indemana . Ia exemplu de la studentU: rezuma-te la platitudini, truisme, narcisisme "a la Cluj" cei mai, ce mai interegalactici . 
click pt. Articol 25 mai 2017 20:03
tarb gambler
0 
Da-le pace , lasa-i sa zboare cat mai sus, ca sa fie caderea cat mai lunga. O sa ne distram!!! Studentu iar o sa intrebe cum o fost meciul ca nu l-o vazut si faze din astea. Din fericire in Euroliga nu sunt arbitrii romani asa ca o sa vedem adevarata valoare a UBT. 
click pt. Articol 25 mai 2017 19:53
free62 free62
0 
Amice, s-a jucat doar ultimul meci cu rezervele sua cu gheorghe si Kuti cum zici tu. Si ca un mare fan si urmaritor al fenomenului baschetbalistic care esti tu pe persoana fizica, ar fi trebuit sa stii ca in acel meci nu mai erau sanse matematice de calificare. Pana s-a putu s-a jucat pe bune ca altfel daca se juca doar sa fie jucat probabil nu se ajungea in faza a doua, nu se invingeau echipe ca Pau Orthez...ma gandesc si eu. Si prost documentat si prost informat... 
click pt. Articol 25 mai 2017 18:48
0 
Ca nu prea ai tu dreptate. Clujul a avut ghinion pt ca a jucat cu o echipa din turcia mai buna si de aia nu a intrat in champions league. Tot echipa aia turca a eliminat oradea. In schimb oradea a avut un culoar mai bun, jucand cu lukoil Sofia daca nu ma insel. Asa ca nu mai manca tu rahat. Si in fiba eurocup am avut sanse sa trecem de grupe avand adversari o echipa franceza net superioara si una maghiara cam la acelasi nivel poate putin peste. 
click pt. Articol 25 mai 2017 18:38
studentU esti din alta poveste
0 
Dialogul este imposibil. So, bye. 
click pt. Articol 25 mai 2017 18:32
3punkte Pânã
0 
cand dl Sere e presedinte, in pozita de antrenor rãmâne dl Achim. Lotul trebuie reimprospatat ca sã fie mai consistent. In atac nu prea recuperãm. Dacã îi "pierdem" pe cei 5 strãini din lot, din diferite motive povestea merge mai departe. 
click pt. Articol 25 mai 2017 18:07
u66 Mailman
0 
Mulțumim pentru susținere. Cele mai faine meciuri de anul asta au fost cele cu Oradea, apoi cele cu Sibiul. 
click pt. Articol 25 mai 2017 16:03
gambler Povesti
0 
Bai matusalemic si studentu pai voi vorbiti de Euroliga si Eurocup, voi care v-ati auto eliminat din Champions league si din fiba eurocup doar jucand cu gheorghe si kuti doar pt a va axa pe campionat. Oradea in schimb a castigat cu echipe din europa la care voi numai acuma de cand aveti sponsor o sa visati. Si faza cu preluatul modelului cred ca este valabil in cazul vostru. Inganfatilor. 
click pt. Articol 25 mai 2017 15:25
0 
Imi place comentariul lui studentU. Sper ca toata echipa din jurul lui "U" sa se pastreze, sa creasca si sa performeze. Si cu forta sponsorului, in 4, 5 an am putea fi in competitiile importnate din Europa. Si, apropos, sa fie preluat acest model si in celelalte orase: Oradea, Sibiu, Mures, Bucuresti etc, fara sa conteze ordinea. Cine intelege sportul cu adevarat stie ca fara competitie nu ai cum sa ramai performant, asa ca mi-as dori sa existe cel putin inca doua "team-uri" cu asa individualitati ca la Cluj. E un sport atat de frumos, cu potential, asa ca de ce sa nu vina bani in zona asta?...Usor de zis, mai greu de facut, dar se poate. Si o spun fara aroganta unui sustinator al clubului care a dominat acest sezon in campionatul intern. Oradea si Sibiul au fost atat de aproape de finala si poate chiar de castigarea sezonului...cu mai multa sustinere financiara si coeziune (presupun din start ca priceperea e acolo), in vreo 3, 4 ani nu va fi doar Clujul acolo...
 
click pt. Articol 25 mai 2017 13:51
sapca rosie Haide "U"!
0 
click pt. Articol 25 mai 2017 13:14