BCM U Pitești învinge pe Gaz Metan Mediaș, într-un meci fără istoric


Argeșenii au tranșat partida încă din prima repriză

BCM U Pitești a obținut o victorie facilă pe teren propriu în fața lui Gaz Metan Mediaș, în etapa 3-a din faza a II-a a LNBM. Formația din Trivale a obținut astfel un rezultat extrem de prețios care îi menține în plasa lui BC Timișoara și a Energiei Târgu Jiu. Pentru formația ardeleană, acest eșec este aproape sinonim cu retrogradarea, șansele salvării diminuându-se semnificativ.

BCM U Pitești și-a impus punctul de vedere încă din startul partidei. Chiar dacă Mladenovic a comis încă din primul sfert trei faulturi, acest lucru nu a împiedicat formația gazdă să domine lupta la recuperare și să înscrie cu mare lejeritate. Coșurile de 3 puncte ale lui Peciukas și Dragoste au oferit Gazului din nou speranțe, însă după 10 minute de joc piteștenii aveau 12 puncte avantaj, scor 28-16. Gazdele au continuat asaltul și în sfertul secund și și-a mărit ecartul și la 25 de puncte, după tripla lui Pustozvonov. Pe final de repriză, Petrovic și Graham au mai redus din diferența, însă gazdele tot aveau 17 puncte după 20 de joc, scor 53-36.

După pauză, registrul jocului nu s-a schimbat. Elevii lui Andelko Mandic nu au mai apăsat atât de mult pe accelerator în sfertul trei, interval în care Gaz Metan s-a impus la limită, 15-14. În ultimul act, jucătorii echipei gazdă au tranșat definitiv partida când au dus diferența din nou la 25 de puncte și au oferit astfel șansa tuturor celor trecuți pe foaie să evolueze câteva minute. Astfel după un meci în care apărarea lui Gaz Metan a fost ca și inexistentă, BCM U Pitești s-a impus fără mari bătăi de cap, scor 84-60.

Maksim Pustozvonov a fost cel mai bun jucător al partidei cu 22 de puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive. Jamar Diggs a terminat cu 14 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive. Michael Lee a contribuit cu 13 puncte, Aleksandar Mladenovic cu 11 puncte și Adi Tudor cu 10.

Vaidotas Peciukas a fost principalul remarcat de la echipa medieșeană cu 15 puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive, iar Ionuț Drăgușin a reușit un nou double-double, 10 puncte și 11 recuperări.

foto: BCM U Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre CS Gaz Metan Mediaș
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs CS Gaz Metan Mediaș

Bogdan Isailă / 09 March 2016 / 19:45


Galerie foto


costi Penibili
0 
Cred că penibili e puțin spus. Păcat, ce am fost și ce am ajuns. Cel mai probabil de la anu nu vom mai exista... 
09 March 2016 19:51
-12 
09 March 2016 20:18
free62 free62
1 
Tu vorbesti mah? Da steaua din ce a trait in comunism, din ce atrait ani de zile dupa comunism? Titlul din 91 il mai tii minte? Stii ce a fost atunci mah? Ai obrazul sa mai casti gura? 
09 March 2016 20:49
soso69 @orinoco
1 
Tu alea nu poți posta decât jigniri? Ați câștigat azi pr merit dar ăsta nu îți sa dreptul sa ataci pe toată lumea. 
09 March 2016 20:44
realgorj @orinoco
1 
Eximbank aia, care va da bani, e vreo mare entitate privata?! 
09 March 2016 21:41
baschhhet Cocorinoco
0 
Steaua a cheltuit cei mai mulți bani publici pe acest sezon daca nu crezi intreaba pe virgilica sau hai sa facă toata lumea public cheltuielile ca asa e normal cu banul public asa ca mai usor cu pianul ca iti cad .... 
09 March 2016 22:07
erebus @ orinoco
1 
Nu-ți aud vocea !!! ... te rog vorbește mai tare!!! Stai !!! ... amu' nici nu te mai văd! !! ... unde ai dispărut? ?? 
09 March 2016 22:25
1 
Asta meriți dacă faci atacuri gratuite. Ești unul care face propagandă la agresiune verbală, prin urmare meriți cu desăvârșire comentariile de mai sus ! Dacă tăceai, filozof rămâneai! ... sau poate mă înșel ... și același țăran erai, doar că nu știa doar oglinda! :( 
09 March 2016 22:29
cronicaru @orinoco
2 
Asta este comentariu ? Să ți fie rușine.....Gaz Metan va fi mereu un nume de referință în baschetul românesc...am demonstrat și afară ca avem onoare prin punctele făcute în Eurochalenge pt România. Voi ce ați demonstrat cu banii lui Ponta și afacerile lui Stanescu ??? Rezultatele au vb....până la urma Romgaz și Transgaz sponsorizează din profit băiete...și s ar putea să o facă din nou dacă așa vor cei mai mari... Energia a scris istorie pentru România pe plan extern !!! 
09 March 2016 22:25
tzontzolino foste glorii
2 
Azi au jucat ultima cu penultima clasata! Medias- castigatoare cupa, semifinalista(chiar locul 3 parca), de 2 ori in fazele superioare EuroChallenge. Pitesti- Campioni si vicecampioni, castigatori cupa si supercupa! Vi se pare normal? Ca idee, nu aratam de penultimul loc, si Medias cu 2 jucatori mai buni era cu mult mai sus! 
09 March 2016 22:55
martax Până una alta, istoria recentă e cea care contează
0 
În ultimii 15 ani, Steaua nu a reprezentat nimic pentru baschetul românesc, domnule orincoco. În actuală campanie de Eurocup galonată Steaua nu a strâns nici o dată peste 3000 de spectatori în tribune. Asta ar trebui să iti spună ceva despre ceea ce mai înseamnă echipă de Baschet a Stelei 
09 March 2016 23:07
Renan BCM U
2 
Cred ca o vom scoate la capat pana la urma. Indiferent de rezultatul de la Timisoara, trebuie sa castigam la Tg. Jiu si apoi in cele 4 etape ramase sa reusim cu 2 victorii mai mult decat Energia. Avem meciurile cu Dinamo, Galati, Timisoara acasa. Echipa pe care o avem acum poate nu e chiar rea, dar schimbarile au fost facute foarte tarziu. Mi ar placea ca Digs, Max sa ramana si anul viitor la noi. Felicitari lui Adi Tudor in ultimele meciuri a jucat foarte bine. 
09 March 2016 23:09

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Bogdan Popa va juca la SCM Timișoara în sezonul 2019-2020
Formația timișoreană va fi a 3-a din LNBM la care joacă Popa după revenirea din Spania 
Marius Ciotlăuș: „Sper să obținem un rezultat istoric împreună în noua ediție”
Continuarea la BCM U FC Argeș Pitești a fost prima opțiune pentru jucătorul de 23 de ani 
Surse: Monyea Pratt va juca din sezonul viitor la SCM U Craiova
Americanul a evoluat în ultimele două sezoane la CSU Sibiu 
SCM Timișoara l-a transferat pe Amaury Gorgemans
Pivotul belgian va fi la prima experiență în străinătate  
Marius Ciotlăuș continuă la BCM U FC Argeș Pitești
Extrema va fi la al 3-lea sezon consecutiv alături de alb-violeți 
Victor Petrache, foarte aproape să semneze cu SCMU Craiova (Surse)
Jucătorul de 22 de ani și-a îmbunătățit media de minute în ultima ediție a LNBM la Steaua 
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Ossiryss Ciotlaus
0 
Și eu sper! Vreau, ma topesc! Tu vei fi miezu', asa ca te susțin! 
click pt. Articol 23 July 2019 22:01
0 
Da , este corecta informatia..se incearca aducerea lui tyler ! 
click pt. Articol 23 July 2019 20:50
0 
Stii ceva legat de laser?sau bazat pe ce a spus mai sus "fan craiova"? 
click pt. Articol 23 July 2019 19:53
gyke Mișto
0 
Hai că o să vă distrați cu Laser și cu Mo sezonul viitor.  
click pt. Articol 23 July 2019 19:34
0 
@76ers - am aceeasi parere. Sibiul nu a mai insistat pt Pratt si Craiova a intrat pe fir. Se pare ca la Craiova se prefera jucatorii deja afirmati in campionatul nostru. 
click pt. Articol 23 July 2019 17:03
0 
@sebi, no, suntem curiosi acum, zi-i numele. 
click pt. Articol 23 July 2019 16:35
0 
Eu de laser nu stiu nimic :))) 
click pt. Articol 23 July 2019 16:10
0 
Incepe cu "La" si se termina cu "ser" 
click pt. Articol 23 July 2019 16:07
76ers mikki
0 
Pai sunt situatii total diferite, Gajovic a purtat negocieri in paralel cu Pitesti si Craiova si a ales oferta mai mare. Craiova probabil a intrat in discutii cu Pratt dupa ce el a refuzat sa prelungeasca cu Sibiul si stiau despre situatia cu Gajovic...Poate ca Mo a acceptat o oferta asemanatoare cu cea venita de la Sibiu, ma indoiesc ca este cu mult mai mare, din dorinta de a le arata celor de la Sibiu ce au pierdut... 
click pt. Articol 23 July 2019 16:06
0 
Spune-ne :) Runkauskas, Flowers, Pasalic, Tamulis? 
click pt. Articol 23 July 2019 16:01