BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc


Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani

iuri fraseniuc pitesti

BCM U Pitești a anunțat oficial transferul lui Iuri Fraseniuc, după ce în urmă cu câteva zile Total Baschet prezenta revenirea jucătorului ucrainean cu cetățenie română în Trivale. Fraseniuc sosește de la SCM U Craiova, echipă pentru care a evoluat din decembrie 2018.

Iuri Fraseniuc este deja un veteran al Ligii Naționale de Baschet Masculin, cu 5 sezoane la activ pe prima scenă a baschetului românesc. El a adunat 162 de prezențe în LNBM și alte 20 în Cupa României. În campionat extrema de forță a adunat cifre statistice de 6.9 puncte, 3.1 recuperări și 1.0 pase decisive pentru 7.2 la eficiență.

BCM U Pitești a fost prima echipă din România pentru care a evoluat Iuri Fraseniuc. A mai trecut pe la BC Mureș Târgu Mureș, Steaua CSM EximBank și SCM U Craiova. Fraseniuc a jucat trei finale de campionat în România, una cu BC Mureș și alte două cu Steaua.

În sezonul 2018/2019, Iuri Fraseniuc a strâns 22 de prezențe la Craiova și a avut medii de 4.6 puncte și 1.8 recuperări în 12 minute petrecute pe parchet.

Înainte de a veni în România, Fraseniuc a mai evoluat doar în Ucraina, pentru BC Pulsar, BC Odessa, Cherkasky Mavpy și BC Goverla.

Fraseniuc este primul transfer realizat în această vară de BCM U Pitești. Argeșenii i-au mai prelungit până în prezent contractul lui Maksim Sturanovic iar antrenor a rămas tot Florin Nini.

*foto: Cătălin Soare



Vizualizează pagina personală a jucătorului Iuri Fraseniuc
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Bogdan Isailă / 15 July 2019 / 14:40


Galerie foto


Tommy Pitesti
0 
Se anunta o echipa puternica in acest sezon !!! Tandemul Fraseniuc -Orbeanu vor face ravagii! 
15 July 2019 14:49
0 
Eu inteleg ironia ta si a voastra, a craiovenilor, in general, asupra adversarilor, jucatorilor si a propriei conduceri. Poate nu stii, dar Pitestiul a jucat un sezon cu Orbeanu si Fraseniuc, cred ca pe atunci era pe 9. Eu nu sunt ironic, e un transfer bun pentru echipa, imi aduc aminte ca era luptator, intre timp a jucat 3 finale. Si cred ca Orbeanu nu va fi pastrat, eu unul nu as pastra 2 jucatori romani pe aceeasi pozitie. Bafta tuturor. 
15 July 2019 14:54
Ossiryss Fraseniuc
0 
Nu e obligatoriu sa faceți transferuri pentru locurile 1-6. Poate aveți o alta strategie. 
15 July 2019 17:17
Renan @Ossiryss
0 
La ce altfel de strategie te referi? 
15 July 2019 17:25
Buzestii @andrac
0 
Nu inteleg de ce te inflamezi asa.Da,omul a glumit,are motive intemeiate sa o faca,nu a jignit pe nimeni,trebuia cumva sa iti ceara acordul?Fraseniuc din sezonul trecut nu e nici macar umbra celui care a evoluat la voi sau Steaua si daca vrei,punem prinsoare ca nu-l mai aduce nimeni la o forma rezonabila,dar e dreptul vostru sa credeti ca ati facut o afacere.Cum deasemenea e dreptul nostru sa luam atitudine fata de un management de praduitori care aduce jucatori la kg si parandarat,iar voi,daca asa considerati,sa fiti pasivi sau sa acceptati o ipotetica situatie de acest fel la clubul vostru.Ca fapt divers si opinie personala,agitatia e cu atat mai putin justificata cu cat se pare ca podiumul editiei viitoare e deja arvunit si numai un sezon de mare exceptie al outsiderelor ar putea produce vreo surpriza. 
15 July 2019 17:56
Renan @Buzestii
0 
Jeremic, ajunge la Craiova?:) 
15 July 2019 18:29
Buzestii Sincer
0 
Nu e genul de jucator pe care l-as dori,plus ca este scump.Conform naravurilor conducerii intuiesc ca il vom aduce pe Pasalic. 
15 July 2019 18:37
0 
si eu sunt de aceeasi parere cu pasalic..cu jeremic stiu ca au existat ceva negocieri 
15 July 2019 18:39
0 
Pe atunci, Craiova era pe 9* 
15 July 2019 14:54
bulcul Pitesti
1 
Mi s-a parut si sezonul trecut o echipa cu toate sansele la titlu, impreuna cu celelalte 3. In playoff puteau foarte bine sa castige orice meci. Sper sa le iasa planurile anul asta, desi toate echipele trebuie sa isi creasca nivelul de la an la an. Nerabdator sa vad ce veti aduce la capitolul straini. Fraseniuc isi va face treaba. 
15 July 2019 14:56
0 
Subscriu. Fraseniuc e bun, daca ii si Ciotlaus pastrat e bine pentru ei. Sa ii vedem la straini. 
15 July 2019 15:06
sebi12 meh,nu prea
1 
fraseniuc e bun doar daca te gandesti ca isi "asuma"faulturile.imi aduc aminte ca acum 2 sezoane inainte sa plece la steaua ,era destul de ok,.poate fi folositor daca ajunge la o conditie fizica decenta,la noi la forma lui fizica din sezonul acesta numai bun n a fost :) 
15 July 2019 17:49
Renan Straini
0 
Se încearcă păstrarea lui Jerry si Bishop, dar vor fi greu de pastrat. Bailey, Siricevic, Korniienko nu vor continua. Nu stiu ce se întâmplă cu Carson, mi s a parut interesant pe 1. Fraseniuk daca i pregătit fizic poate ajuta echipa. Cred ca mai e nevoie de un jucator u23. 
15 July 2019 15:24
gyke Fraseniuc...
0 
E un jucator decent, dar cu mari probleme la pregatirea fizica. Sezonul trecut a inceput tarziu si Craiova nu a mai putut face nimic sa il readuca intr-o forma acceptabila. Eu unul i-as pune clauza cantarului in contract, cu evaluare saptamanala...:) 
15 July 2019 15:39
0 
La Pitesti, Mures si Steaua a jucat chiar bine, la Craiova a avut un sezon mai modest, care nu cred ca se va repeta anul acesta.
Sub panouri pitestenii au fost destul de subtiri si slabuti anul trecut, eu zic ca acest transfer e clar unul reusit.

Eu i-as mai tine pe Carson, Bishop, Bailey care mi s-au parut constanti, ceilalti m-au dezamagit. Korniyenko foarte inconstant, Siriscevic de multe ori accidentat, Jeremic a clacat mereu in momente importante. 
15 July 2019 19:24
gyke :)))
1 
Pai pe principiul aplicat la Jeremic, primul care ar trebui sa plece e Nini... 
15 July 2019 19:47

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
Ousmane Barro continuă la Dinamo Știința București
Veteranul senegalez a ajuns la alb-roșii pe parcursul sezonului trecut 
CSM Galați păstrează nucleul campioanei de la U20 masculin
Primele nume anunțate de formația de pe malul Dunării 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10