BCM U Pitești mai câștigă o dată în fața lui Gaz Metan Mediaș


Echipa din Trivale părăsește zona minată a clasamentului

BCM U Pitești a învins pentru a 4-a oară în acest sezon pe Gaz Metan Mediaș. Trupa condusă de Hristu Șapera s-a impus clar în partida desfășurată pe Târnava Mare și are nevoie de victorie în ultima etapă pentru a se salva de la retrogradare.

Formația oaspete a început în forță meciul și a pus rapid 10 lungimi distanță pe tabela de marcaj. Piteștenii și-au păstrat cadența și au câștigat sfertul inaugural cu 26-12. Gaz Metan și-a ridicat nivelul și cu câteva coșuri marcate ușor pe contraatac a redus puțin din handicap, 34-45 după 20 de minute de joc. Sfetul trei a fost unul echilibrat în care gazdele nu au reușit să se apropie la mai puțin de 10 de puncte de adversari. BCM U Pitești a închis meciul în debutul sfertului patru și a atins și suta de puncte, scor final 101-80, pentru argeșeni în fieful lui Gaz Metan Mediaș.

Maksym Pustozvonov a fost principalul remarcat al oaspeților, cu 21 de puncte și 2 recuperări. Jamar Diggs a adăugat 19 puncte și 6 pase decisive, iar Mladenovic și Lee au contribuit fiecare cu 15 puncte.

Gedminas Navickas a fost cel mai bun jucător al Gazului cu 19 puncte și 4 pase decisive. Vaidotas Peciukas a replicat cu 17 puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări. Paul Graham a marcat la rândul său 15 puncte.

După această victorie, BCM U Pitești părăsește ultimul loc retrogradabil, cu o etapă până la finalul sezonului regulat. Piteștenii au nevoie de victorie în ultima etapă pentru a-și asigura salvarea, în detrimentul Energiei Târgu Jiu. Gaz Metan Mediaș este prima echipă retrogradată.



Citește ultimele știri despre CS Gaz Metan Mediaș
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CS Gaz Metan Mediaș vs BCM U FC Argeș Pitești

Bogdan Isailă / 02 April 2016 / 21:35


Galerie foto


Andrew Pitesti
0 
Nu cred ca acesta este locul corect al echipei. Cu acele 3 puncte eram in play-off, lasand ghinionul la o parte. Am pierdut foarte multe meciuri la diferente mici (1, 2, 3 sau 4 puncte). Cu toate astea, l-am castigat pe Sapera care sper eu sa ramana mult timp aici. Miercuri vom avea o sala plina! Hai BCMU Pitesti!!!!!! 
03 April 2016 10:29
Renan BCM U
0 
Felicitari! Lucrurile s-au schimbat de la venirea lui Sapei, atitudinea jucatorilor e alta. Foarte inspirata venirea lui Digs, aduce mai mult plus echipei decat o facea Ross. Bakici se apara foarte bine, un jucator mult peste Stamenkovici. Hunter are prestatii bune. Sper ca Sapera sa ramana la noi si sezonul viitor. Sunt curios, din acutala echipa ce jucatori va vrea sa opreasca, tinand cont ca in afara de Digs toti au posibilitatea de a prelungi contractele. Miercuri sper sa batem Timisoara la peste 8 puncte si sa terminam pe 9! 
03 April 2016 14:30

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dan Fleșeriu: „Șansele sunt împărțite în mod egal între cele două echipe”
BC CSU Sibiu o întâlnește pe CSM CSU Oradea în finala Ligii Naționale 
Dan Fleşeriu și Cristi Achim, live studio pe totalbaschet
Cei doi antrenori vor vorbi înainte de debutul finalei LNBM 
Mirel Dragoste: „Probabil există un mic avantaj moral în fața lor”
Fundașul lui BC CSU Sibiu a prefațat primele două meciuri ale finalei Ligii Naționale 
CSM CSU Oradea continuă tradiția și organizează un Watch Party pentru primele două jocuri ale finalei
Suporterii orădeni vor putea urmări aceste meciuri pe un ecran gigantic amplasat pe parchetul Arenei Antonio Alexe 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Daniel Ewing, nelămurit cu selecția pentru All-NBA Teams
Conducătorul de joc al lui CSU Sibiu l-ar fi preferat pe Russell Westbrook în locul lui Kyrie Irving 
Vlad Moldoveanu despre Aleksandar Rasic: „Jucătorul acesta merită o sală plină”
Internaționalul român își dorește o asistență numeroasă la meciul dintre U-BT Cluj-Napoca și SCM U Craiova 
Aleksandar Rasic se retrage din baschet la finalul acestui sezon
Anunțul oficial a fost făcut printr-o scrisoare impresionantă adresată sportivului sârb 
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
pipzn @Moldoveanu
0 
Nu sunt suparat atat pentru rezultate cat pentru jocul (si) din acest sezon. Dar da, voi fi duminica in sala pentru Rasic si pentru echipa.

Sper sa va vedem in sezonul urmator tot aici, motivat pentru, sper un nou inceput.
 
click pt. Articol 25 May 2019 20:44
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21