BCM U Pitești primește vizita celor de la SCM U Craiova


În partida tur, oltenii s-au impus la 4 puncte

BCM U Pitești și SCM U Craiova se reîntâlnesc în etapa a 8a a Grupei Roșii, duminică, 24 martie, începând cu ora 20.45, în sala Trivale din Pitești. Partida va fi transmisă în direct de Digi Sport 3.

BCM U Pitești vine după un eșec categoric, suferit în returul Cupei României, chiar pe teren propriu, scor 86-66. Ardelenii au dominat de la un cap la altul confruntarea de pe terenul grupării argeșene și avansează fără emoții în Final Four-ul Cupei României după ce au câștigat și partida tur cu scorul de 93-88. Pentru piteșteni, Maksym Korniienko a ieșit în evidență cu 17 puncte, 4 recuperări și un capac. Maksim Sturanovic a încheiat partida în double-double cu 13 puncte, 10 recuperări, 2 capace și o pasă decisivă. Daniel Bailey înscris de asemenea 13 puncte și a mai reușit 3 recuperări și o pasă decisivă.

De partea celaltă SCM U Craiova a fost aproape de o revenire spectaculoasă în manșa secundă a sferturilor de finală a Cupei României. După ce în partida tur au cedat cu scorul de 89-74, oltenii s-au impus pe teren propriu cu 79-66 și a beneficiat de o ultimă aruncare, care dacă era reușită îi trimitea în Final Four. Porter Troupe a fost cel mai bun marcator al Craiovei cu 18 puncte, 7 recuperări, 2 intercepții, un capac și o pasă decisivă. Vladislav Koreniuk a încheiat partida cu 14 puncte, 7 recuperări și 2 assist-uri. Amadeo Casale a adunat 13 puncte, 9 recuperări, 2 intercepții, 2 capace și o pasă decisivă.

În partida tur, oltenii s-au impus la o diferență de 4 puncte, scor 80-76. Primele 3 sferturi au fost dominate de gazde, însă argeșenii au fost aproape de a întoarce soarta meciului în actul decisiv.  De la SCM Universitatea Craiova s-au remarcat: Vladislav Koreniuk cu 19 puncte și 12 recuperări, Porter Silvanus Troupe cu 16 puncte (4x3), 3 recuperări și o pasă decisivă și Morris Sharaud Curry cu 13 puncte (2x3), 2 recuperări și 4 pase decisive. De partea cealaltă s-au remarcat Ivan Siriscevic cu 18 puncte (3x3) și 3 recuperări, Tony Cal Bishop Jr cu 17 puncte (1x3), 11 recuperări și 4 pase decisive și Mladen Jeremic cu 14 puncte (2x3) și o recuperare.

Cele două formații s-au întâlnit până acum de 26 de ori, iar SCM U Craiova conduce la scorul partidelor directe, 15-11.

 

*foto: Facebook BCM U Pitești



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs SCM Universitatea Craiova

Ana-Maria Tutunaru / 24 March 2019 / 11:46


Galerie foto


1 
O avancronica slabuta, nu se vorbeste despre accidentari, rezultate directe din sezon. Eu o vad pe Pitesti favorita cu toate ca ii deschis meciul. 
24 March 2019 12:15
0 
Intr-o avancronica trebuie sa vorbesti despre prezent, despre problemele de la fiecare echipa, despre accidentari, declaratii.
Ce a fost in ultimele meciuri stim deja , in plus s-a vorbit despre meciurile din Cupa, acum e campionat. 
24 March 2019 16:57

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș debutează cu o victorie în lupta pentru locurile 9-16
CSM Mediaș, CSM Phoenix Galați și CSO Voluntari sunt celelalte învingătoare din primul meci 
Dan Fleșeriu: "N-am arătat nici măcar 50% din ceea ce facem de obicei"
Antrenorul Sibiului a fost nemulţumit de agresivitatea dinamoviştilor 
Tudor Costescu: "Am făcut greşeli copilăreşti în ultimele minute"
Tehnicianul dinamoviştilor a pus înfrângerea pe seama lipsei de experienţă 
CSM CSU Oradea câștigă un meci disputat contra lui BCM U Pitești
Argeșenii au condus la pauză la o diferență de 8 puncte 
BC CSU Sibiu se impune pe teren propriu cu Dinamo Știința București
Jocul a fost decis în ultimele minute, după ce oaspeții se aflau în avantaj la jumătatea ultimului sfert 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai Silvășan, după revenirea din partida cu Steaua: „Băieții au arătat caracter”
Jason Washburn a analizat și el jocul echipei sale: „Este o victorie care spune multe” 
Dan Fleșeriu: „Am terminat sezonul regulat pe locul 1, dar asta nu mai înseamnă nimic acum”
BC CSU Sibiu începe aventura în playoff-ul LNBM 
Florin Nini: ”Mergem la Oradea cu gândul de a ne juca șansa noastră”
Tehnicianul piteștenilor a prefațat seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
0 
Nu stiu de unde atata ura asupra echipei noastre, dar in perioada de care zici tu, echipa noastra a ocupat mereu un loc mai bun decat i-a permis bugetul, cu exceptia a 2-3 sezoane cand nu am prins playoff-ul.

Chiar daca am luat o cupa dupa 20 de ani de seceta, noi macar ne-am luat jucatori de cat ne-a permis bugetul si pe care i-am platit cu bani cinstiti.
Nu ne-am luat jucatori de clasa cu care sa facem performanta si sa-i lasam cu burta goala (Mures, Timisoara, Medias) sau sa ne luam jucatori cu bani ilegali (Asesoft).

Trofeul a venit tarziu, important este ca s-a pastrat traditia si continuitatea echipei... diferenta se vede azi... in clasament si mai ales in tribune. 
click pt. Articol 26 April 2019 00:59
0 
De calitate. Peste ce am avut noi la Cluj sau ce am vazut la Craiova. Pitestiul arata ca poate, asa am zis mereu. Mi-e teama pentru ei ca sambata vine al nostru Podar, care ii ca acasa acolo. Astazi a facut diferenta valoarea. Sper ca seria sa ofere evolutii la fel de bune. 
click pt. Articol 25 April 2019 23:17
gyke Băi Adiță
0 
Nici nu știu ce mă deranjează mai mult, cratima aia sau iq-ul tău subunitar... te pomenești că sunt conexe.  
click pt. Articol 25 April 2019 23:01
0 
Stai linistit ca nu ne vom intalni ... 😀😀😀 
click pt. Articol 25 April 2019 22:51
JCN @adis
0 
hai ca poti mai mult :).  
click pt. Articol 25 April 2019 22:45
0 
Buna asta cu banii. Majoritarea au venit din privat. Sibiul nu are nicio datorie si nu a avut restante la jucatori. Sa nu mai zicem de procese prin tribunale sau reinfintarea echipei sub un alt nume ca sa nu se plateasca datoriile catre sistemul public.  
click pt. Articol 25 April 2019 22:37
0 
Ia uite unde stătea lupul moralist... în poala lui Trițoiu...  
click pt. Articol 25 April 2019 22:35
adis voua
0 
chiar nu va e rusine la cati bani a-ti bagat in ultimii 20 de ani si luati doar o cupa?
Aveti grijs sa nu viseze urat Costescu ca s-ar putea sa nu ne mai intalnim 
click pt. Articol 25 April 2019 22:26
JCN Nini
0 
Daca locul lui Nini e la circ a lui sere unde e? Nu ma mai mir ca nu ia tehnic pentru ca se pare ca are imunitate in astfel de cazuri. Si daca nu ati vazut din sala va invit sa va uitati la reluarea meciului si sa imi spuneti cum ii sunt permise toate acele iesiri !? 
click pt. Articol 25 April 2019 21:57
0 
Din pacate locul individului Nini este la circ, nicidecum la un meci de baschet. Din pacate face de ras echipa pitesteana si suporterii acesteia!! 
click pt. Articol 25 April 2019 21:37