BCM U Pitești câștigă Memorialul Tordai

Ana-Maria Mătușoiu

28.08.2016

BCM U Pitești și-a adjudecat trofeul din acest an al Memorialului Tordai, după ce a învins în finala mare pe BC CSU Sibiu. Formația pregătită de Hristu Șapera s-a impus în fața echipei gazdă, partida terminându-se cu scorul de 54-75. Clubul sibian a terminat ediția a opta a Memorialului Tordai pe locul 2, după ce anul trecut a obținut trofeul.

În finalele pentru locurile 5-6 și 3-4 s-au impus CSM CSU Oradea și CS Dinamo București.

CS Dinamo București s-a duelat cu SCM U Craiova, de la ora 10, pentru locurile 5-6. Alb-roșii au câștigat primele două sferturi și s-au distanțat considerabil în penultimul act, scorul fiind, cu 10 minute înainte de final, 67-44. Dinamoviștii s-au impus cu scorul de 86-63 și au încheiat ediția din acest an pe locul 5.

În cealaltă finală, pentru locurile 3-4, campioana României, CSM CSU Oradea a învins vicecampioana cu scorul de 71-56. BC Mureș a avut un start mai bun de partidă, dar jucătorii lui Cristi Achim au reușit să întoarcă scorul în favoarea lor, terminând  turneul amical pe locul 3.

*foto: Adrian Bugariu