Banca celor de la U-BT Cluj a făcut diferență în meciul 2 al seriei cu CSM CSU Oradea


Alhaji Mohammed a condus rezervele clujenilor, care au înscris 49 de puncte

mohammed u bt cluj oradea

U-BT Cluj a reușit să egaleze seria contra celor de la CSM CSU Oradea din semifinalele LNBM, după ce s-au impus în meciul 2 cu scorul de 92-82.

Antrenorul Mihai Silvășan a operat o surpriză în lotul formației sale pentru al doilea duel din seria contra bihorenilor. Tehnicianul l-a lăsat în afara lotului pe Tony Easley și a optat pentru veteranul american Alhaji Mohammed. Tactica lui „Silva” a dat roade, iar Mohammed a fost cel mai bun marcator al lui U-BT, cu 21 de puncte. El a avut 6/10 din acțiune, 3/5 de la 3 puncte și 6/11 de la libere, la care a adăugat 4 pase decisive pentru +17 la eficiență.

„Am vrut să joc mai mic, mai rapid și cred că mi-a reușit. Kyndall a fost puțin oboist și dacă nu era „Hagi”, aveam o viață foarte grea”, ne-a mărturisit Silvășan, la finalul partidei.

De altfel, nu doar Mohammed a venit bine de pe banca lui U-BT. Și Nana Foulland a avut un meci bun, cu 12 puncte, 4 recuperări și 2 capace, cu 6/7 din acțiune, în timp ce Andrei Calnicenco a înscris 10 puncte, cu 4/5 din acțiune și 2/2 de la 3 puncte. Dacă mai adăugam și cele 6 puncte înscrise de Aleksandar Rasic, atunci banca lui U-BT a fost responsabilă pentru 49 din cele 92 de puncte ale clujenilor.

Astfel, dacă ne gândim că Dykes și Dorsey au marcat doar 7 puncte, putem spune că rezervele lui U-BT au reușit să salveze situația pentru gazdele partidei jucate marți seara la BTarena.

Partida 3 dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj se va juca sâmbătă, 18 mai, de la ora 19:30.

*foto: Manases Sandor



Vizualizează pagina personală a jucătorului Alhaji Mohammed
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 15 May 2019 / 18:32


Galerie foto


TDM Banca?
0 
Banca Transilvania?? 
16 May 2019 07:29
0 
:) Genial, bravo! 
16 May 2019 09:59
Oldtimer Ca sa evitam o eventuala polemica
0 
intre d-nii Popa si TDM, generata de interpretarea omonimului in cauza, admiteti evidenta realitatii ;
Actuala banca (de rezerve) a U-BT, in alcatuirea ei, nu era posibila fara actuala banca (sponsor) a U-BT. QED 
16 May 2019 09:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
Daniel Ewing Jr., un alt jucător care nu va continua la BC CSU Sibiu
Clubul sibian a anunțat oficial despărțirea de jucătorul american 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
BC Mureș a intrat oficial în faliment
Clubul avea datorii de 4,4 milioane de lei către baschetbaliști, parteneri și autorități. Document 
Sherwood Brown rămâne jucătorul lui SCM Timișoara
Americanul continuă în Banat 
Iuri Fraseniuc continuă în LNBM alături de BCM U Pitești - Surse
Jucătorul cu dublă cetățenie revine la alb-violeți după 4 sezoane 
BC CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Monyea Pratt
Jucătorul american pleacă de la vicecampioana României după două sezoane 
Troy Franklin Jr, noul fundaș al lui SCM Timișoara
Americanul a încheiat sezonul precedent în Bulgaria 
Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Sârbul este primul jucător anunțat de argeșeni 
u1919cj ultimul an de U23
0 
E la ultimul an de U23. Ce sa faca, sa astepte incheierea carierei cu medii de 1 min pe meci? Merge si incearca la o echipa unde sau creste si poate continua dupa U23 baschetul sau se lasa linistit.
Sper ca U sa aiba tupeu sa aduca jucatori de la U18 (sau chiar U16) asa cum au facut-o cu Kuti. Ce sens are sa tii jucator de 22 de ani pe banca tot sezonul. 
click pt. Articol 16 July 2019 15:41
studentU la momentul acesta
0 
un down grade evident dar daca primeste minute in 1-2 ani va creste si el destul de mult in evolutii.

multa bafta!
 
click pt. Articol 16 July 2019 08:52
gyke :)))
0 
Pai pe principiul aplicat la Jeremic, primul care ar trebui sa plece e Nini... 
click pt. Articol 15 July 2019 19:47
0 
La Pitesti, Mures si Steaua a jucat chiar bine, la Craiova a avut un sezon mai modest, care nu cred ca se va repeta anul acesta.
Sub panouri pitestenii au fost destul de subtiri si slabuti anul trecut, eu zic ca acest transfer e clar unul reusit.

Eu i-as mai tine pe Carson, Bishop, Bailey care mi s-au parut constanti, ceilalti m-au dezamagit. Korniyenko foarte inconstant, Siriscevic de multe ori accidentat, Jeremic a clacat mereu in momente importante. 
click pt. Articol 15 July 2019 19:24
0 
si eu sunt de aceeasi parere cu pasalic..cu jeremic stiu ca au existat ceva negocieri 
click pt. Articol 15 July 2019 18:39
Buzestii Sincer
0 
Nu e genul de jucator pe care l-as dori,plus ca este scump.Conform naravurilor conducerii intuiesc ca il vom aduce pe Pasalic. 
click pt. Articol 15 July 2019 18:37
Renan @Buzestii
0 
Jeremic, ajunge la Craiova?:) 
click pt. Articol 15 July 2019 18:29
Buzestii @andrac
0 
Nu inteleg de ce te inflamezi asa.Da,omul a glumit,are motive intemeiate sa o faca,nu a jignit pe nimeni,trebuia cumva sa iti ceara acordul?Fraseniuc din sezonul trecut nu e nici macar umbra celui care a evoluat la voi sau Steaua si daca vrei,punem prinsoare ca nu-l mai aduce nimeni la o forma rezonabila,dar e dreptul vostru sa credeti ca ati facut o afacere.Cum deasemenea e dreptul nostru sa luam atitudine fata de un management de praduitori care aduce jucatori la kg si parandarat,iar voi,daca asa considerati,sa fiti pasivi sau sa acceptati o ipotetica situatie de acest fel la clubul vostru.Ca fapt divers si opinie personala,agitatia e cu atat mai putin justificata cu cat se pare ca podiumul editiei viitoare e deja arvunit si numai un sezon de mare exceptie al outsiderelor ar putea produce vreo surpriza. 
click pt. Articol 15 July 2019 17:56
sebi12 meh,nu prea
0 
fraseniuc e bun doar daca te gandesti ca isi "asuma"faulturile.imi aduc aminte ca acum 2 sezoane inainte sa plece la steaua ,era destul de ok,.poate fi folositor daca ajunge la o conditie fizica decenta,la noi la forma lui fizica din sezonul acesta numai bun n a fost :) 
click pt. Articol 15 July 2019 17:49
Renan @Ossiryss
0 
La ce altfel de strategie te referi? 
click pt. Articol 15 July 2019 17:25