Banca celor de la U-BT Cluj a făcut diferență în meciul 2 al seriei cu CSM CSU Oradea


Alhaji Mohammed a condus rezervele clujenilor, care au înscris 49 de puncte

mohammed u bt cluj oradea

U-BT Cluj a reușit să egaleze seria contra celor de la CSM CSU Oradea din semifinalele LNBM, după ce s-au impus în meciul 2 cu scorul de 92-82.

Antrenorul Mihai Silvășan a operat o surpriză în lotul formației sale pentru al doilea duel din seria contra bihorenilor. Tehnicianul l-a lăsat în afara lotului pe Tony Easley și a optat pentru veteranul american Alhaji Mohammed. Tactica lui „Silva” a dat roade, iar Mohammed a fost cel mai bun marcator al lui U-BT, cu 21 de puncte. El a avut 6/10 din acțiune, 3/5 de la 3 puncte și 6/11 de la libere, la care a adăugat 4 pase decisive pentru +17 la eficiență.

„Am vrut să joc mai mic, mai rapid și cred că mi-a reușit. Kyndall a fost puțin oboist și dacă nu era „Hagi”, aveam o viață foarte grea”, ne-a mărturisit Silvășan, la finalul partidei.

De altfel, nu doar Mohammed a venit bine de pe banca lui U-BT. Și Nana Foulland a avut un meci bun, cu 12 puncte, 4 recuperări și 2 capace, cu 6/7 din acțiune, în timp ce Andrei Calnicenco a înscris 10 puncte, cu 4/5 din acțiune și 2/2 de la 3 puncte. Dacă mai adăugam și cele 6 puncte înscrise de Aleksandar Rasic, atunci banca lui U-BT a fost responsabilă pentru 49 din cele 92 de puncte ale clujenilor.

Astfel, dacă ne gândim că Dykes și Dorsey au marcat doar 7 puncte, putem spune că rezervele lui U-BT au reușit să salveze situația pentru gazdele partidei jucate marți seara la BTarena.

Partida 3 dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj se va juca sâmbătă, 18 mai, de la ora 19:30.

*foto: Manases Sandor



Vizualizează pagina personală a jucătorului Alhaji Mohammed
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre U BT Cluj-Napoca vs CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 15 May 2019 / 18:32


Galerie foto


TDM Banca?
0 
Banca Transilvania?? 
16 May 2019 07:29
0 
:) Genial, bravo! 
16 May 2019 09:59
Oldtimer Ca sa evitam o eventuala polemica
0 
intre d-nii Popa si TDM, generata de interpretarea omonimului in cauza, admiteti evidenta realitatii ;
Actuala banca (de rezerve) a U-BT, in alcatuirea ei, nu era posibila fara actuala banca (sponsor) a U-BT. QED 
16 May 2019 09:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
koala @dario
0 
De unde dracu atata frustrare in voi fratilor? In seara asta am obtinut o victorie senzationala, in loc sa sarbatorim victoria noi cautaum sa ne umflam muschii pe net cu sibienii. Cat despre conducatori oricare dintre ei (Sere, Cristescu, Georgescu) ar face orice ca sa isi cada echipa castigand, asa ca nu cred ca ii unul mai "gunoi" ca celalalt. Oricum noi oradenii nu ii vedem numai pe Cristescu si pe Georgescu, la fel cum ei sibienii il vad doar pe Sere samd. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:47
Dario Robert
0 
Robert! Vino la meciul din finala si o sa-ti dai seama ce comportament au ciobanii din sibiu!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
0 
Sarbii au in sange lupta dusa pana la extrem. Dar si americanii nostri sunt de nepretuit. S-a reusit o combinatie sarbo-americano foarte buna care sper ca ne va aduce al treilea titlu de campioni. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
BVN Kuti
0 
Kuti asta este enervant... de bun! Fara nici o ironie. In locul lui Bobe, mi-as pune cateva intrebari dupa aceasta serie. Au avut si ei meciul. lor direct, fiind de aceeasi generatie. Kuti l-a facut zob le Bobe al nostru, fara nici o exagerare. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:26
0 
Multumim CSM si Achim. Succes in lupta pentru al treilea titlu de campion. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:23
0 
Respect jucatorilor si galeriei U. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:22
BVN Respect Silvasan
0 
Chiar daca pe teren suntem rivali, nu pot decat sa ii doresc bafta in continuare in cariera de antrenor. Pacat ca in aceasta tara sunt atat de putine orase care sustin baschetul, si astfel posibilitatile de sa preiei o altă echipa sunt minime. Bafta! 
click pt. Articol 20 May 2019 23:12
Citesc aici și mă minunez! Parcă ar fi disputa dintre PSD Jegălia și PSD Căcăreaza, nu intre suporterii a două echipe ce reprezintă orașe ce revendică respect pentru evoluția lor mult peste medie într-o societate defectă! E jenant!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
DonDiablo DonDiablo
0 
La vârsta lui pe cine să scoata din lotul nostru?Da e bun,se vorbea că ar fi fost o variantă pentru noi acum ceva timp dar cineva nu l-a vrut. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
ajax Apropo
0 
S-a spus ceva la TV despre prezenta lui Porter Troupe la sală? Un jucător printre primii 10 din campionat, pe care as vrea să - l vad evoluând în tricoul Oradiei. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:55