Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
U-Banca Transilvania învinge pe Partizan Belgrad
Nikola Siladj a evoluat la gruparea din capitala Serbiei 
S-au pus în vânzare bilete pentru super-amicalul dintre BC Timișoara și Steaua Roșie Belgrad
Abonații clubului vor putea folosi abonamentul cu începere de la acest meci 
Amicale de foc pentru U-Banca Transilvania
Clujenii se duelează în scurt timp cu Partizan Belgrad 
Hristo Nikolov și Bogdan Popescu s-au accidentat în cantonamentul austriac
Bulgarul revine azi la Timișoara pentru investigații 
Antonis Constantinides: „Avem nevoie de timp pentru a pune la punct relațiile de joc"
Energia va juca miercuri cu OKK Belgrad 
BC Timișoara, arbitrată de un român în cel de-al doilea amical din Austria
Doi oficiali din Austria și un român au condus partida dintre Furstenfeld Panthers și Timișoara 
O nouă victorie pentru Timișoara în amicale
Ultima victimă a „leilor” este Furstenfeld Panthers 
Zona Transferurilor 2015 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mișcările de trupe din LNBM, la zi 
Lista partidelor amicale programate de echipele din LNBM în acest presezon
Steaua CSM EximBank a deschis seria meciurilor de verificare pentru echipele românești 
Boris Lalovic trece în curtea rivalei
Muntenegreanul a evoluat în ultimele două sezoane la U-BT Cluj 
0 
Pitesti va juca joi (fara public) si vineri cu Galati, iar sambata cu Dinamo in Pitesti! 
click pt. Articol 01 septembrie 2015 14:36
0 
Incredibil. Chiar si cu transferurile de marca pe care le-am facut, Muresul tot ne bate pe unde ne prinde. Dar, in campionat probabil ca va fi cu totul altceva 
click pt. Articol 01 septembrie 2015 13:57
tme Corect
0 
este Mareks Jurevicus! 
click pt. Articol 01 septembrie 2015 10:09
zoli4ever Nume :)
0 
Totalbaschet : Jucevivius
Site BCMure : Jurevicius
Site FIBA : Jurevicus

Cum il cheama pana la urma pe saracul om? :)
PS: Transfer bun mi se pare. Let's go Mures 
click pt. Articol 01 septembrie 2015 09:51
sorin Eu nu gandesc politic.
0 
Stire de maxima importanta,nu?Credeti ca unii chiar isi fac planuri pe stirea asta?N-am gasit nimic pe siteul respectiv. 
click pt. Articol 30 august 2015 19:52
baschet.tm Sa fim totusi realisti
0 
BC Timisoara este finantata din bani publici la fel ca multe alte echipe: Steaua, Tg. Mures, Pitesti, Medias, Craiova, Galati, etc... (asta la masculin). La feminin vorbim de Targoviste, Arad, Sf. Gheorghe, Brasov, Alexandria, etc... Aceeasi poveste la handbal, volei, rugby, ca sa nu mai vorbim de fotbal. De ce asa? Pentru ca pur si simplu nu prea exista sponsori. De ce nu prea exista sponsori? Pentru ca nu avem nico acum o lege a sponsorizarii, pentru ca nu exista facilitati pentru companiile care doresc sa sprijine sportul. In general, pentru ca in ipocrizia noastra tipic romaneasca, toti ne rupem camasa de pe noi de cat de mult sustinem sportul si cat de important e. In realitate, autoritatile publice locale si centrale sunt cele care tin in viata sportul romanesc. Asa ca eu zic sa o luam mai usor cu asemenea rapoarte ale curtii de conturi, si eventual sa le citim atent inainte de a ne lansa in supozitii. Ma intreb oare cum se poate ca in 2010, 2011, 2012, 2013 si 2014 aceasta curte de conturi a zis (in scris) ca totul e ok si brusc, in 2015 zice ca nu e, contrazincandu-se flagrant?  
click pt. Articol 30 august 2015 17:17
0 
Deci BCTimisoara a fost finanțată exclusiv din bani publici, nu au avut mari rezultate si acum mai trebuie sa dea banii inapoi. Interesant 
click pt. Articol 30 august 2015 14:32
tme Meci 2
0 
BC Mures-Energia 70-69 
click pt. Articol 29 august 2015 22:12
Renan de moral!
0 
Felicitari, o echipa se construieste pe rezultate pozitive! Jucatorii romani au fost folositi minute bune in acest turneu, acest lucru ne va ajuta mai ales in Cupa, contra lui Dinamo, unde este obligatoriu folosirea a doi romani in primul 5. Kuksiks joaca de la meci la meci mai bine, un mare castig! #gopitesti 
click pt. Articol 29 august 2015 13:44
Renan de moral!
0 
Felicitari, o echipa se construieste pe rezultate pozitive! Jucatorii romani au fost folositi minute bune in acest turneu, acest lucru ne va ajuta mai ales in Cupa, contra lui Dinamo, unde este obligatoriu folosirea a doi romani in primul 5. Kuksiks joaca de la meci la meci mai bine, un mare castig! #gopitesti 
click pt. Articol 29 august 2015 13:44