Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Vlad Moldoveanu: „»Slavă ție, studenție« va rămâne mereu în sufletul și în inima mea”
Vlad părăsește campionatul României după ce în sezonul precedent a cucerit alături de U-BT toate cele trei trofee puse în joc 
VIDEO. Zeljko Sakic, noul jucător al Clujului, în acțiune
Vicecampion în Croația alături de Cibona Zagreb, sportivul a avut multe prestații solide în sezonul 2016-2017 răsplătite cu un loc în 5-ul ideal al campionatului 
Vlad Moldoveanu se desparte de U-Banca Transilvania
În locul acestuia va fi transferat un jucător din naționala Croației. De asemenea, Vaidas Kariniauskas continuă alături de campioana României 
Laszlo Lazar despre mutarea la Pitești: „Voi avea ocazia să lucrez cu oameni noi, colegi experimentați”
Lazar a jucat în ultimele 3 sezoane la BC Mureș, iar în ultimul a fost căpitan al „tigrilor” 
Zona Transferurilor 2017 - Liga Națională de Baschet Masculin
Perioada de transferuri revine în prim plan pentru formațiile din prima ligă  
Calotă, Drăgușin, Milencovici, Tohătan și Jeremic, sub contract cu BC Timișara pentru sezonul 2017/2018
Antrenorul Tudor Costescu a aunțat și planul de achiziții pentru această vară 
Dan Fleșeriu rămâne încă două sezoane la CSU Sibiu
Tehnicianul sibian a decis să-și prelungească pentru încă două sezoane contractul cu CSU Sibiu 
Laszlo Lazar a semnat cu BCM U Pitești
Pivotul a anunțat în cursul zilei de astăzi, 16 iunie, despărțirea de BC Mureș 
Laszlo Lazar se desparte de BC Mureș, după trei sezoane petrecute în „junglă”
Pivotul și-a luat rămas bun de la formația mureșeană printr-un mesaj postat pe o rețea de socializare 
Aleksandar Kostoski continuă alături de BCM U Pitești
Fundașul a jucat 21 de partide în ediția precedentă a LNBM pentru formația din Trivale 
0 
Părerea mea e că trebuie puse în lada străbună sentimentalismele! Azi dictează banul, nu zic de fotbal, nici de baschet! Uitati-vă la Karabatici, handbal! Nu tu echipa națională corespunzătoare etniei, echipă de club schimbată la max. 2 ani! Nimic nu l-a împiedicat să fie în top! Cred că Moldoveanu s-a maturizat intelectual în afară iar intr-o societate ce te consideră străin trebuie să lupți ca să dovedești ceva! Atât cât a putut a dovevit! Până la urmă vorbim de singurul baschetbalist român vandabil în afară! A simțit că a rămâne la Cluj înseamnă plafonare pentru el, a câstigat tot ce era, rațional, posibil. Pe deasupra, are 29 de ani! 3-4 ani într-un campionat bănos îi asigură existența încă 10-15 ani la un nivel de trai ridicat! Nu e de condamnat! 
click pt. Articol 25 iunie 2017 20:50
andrej cel mai interesant
0 
din video, pare Zizic. Baiatu ala pare bijuterie.  
click pt. Articol 25 iunie 2017 15:05
0 
3punkte, realitatea te contrazice.
UBT a investit bine si a obtinut cele 3 trofee nationale puse in joc. Tu ce ai fi vrut sa se obtina cu investitia facuta in acest sezon? Eu zic ca s-a obtinut maxim.

Sa nu uitam ca Romania este la periferia baschetului european si jucatorii de valoare este normal sa-si doreasca sa joace in campionatele puternice din Europa.

Eu personal cred ca Moldoveanu va reveni la Cluj dupa un sezon, maxim doua, pentru ca valoarea lui este de campionatul nostru, nu de Euroliga. In plus doar in Romania are atuul jucatorului autohton, treaba care poate influenta destul de mult remuneratia. 
click pt. Articol 25 iunie 2017 15:03
Eduard Cristea completare
0 
O mica completare la cele spuse mai sus ... a se observa numarul "mare" de clujenii din lot:

Componența lotului lărgit U18, pentru Campionatului European U18 - Divizia B, Tallin, Estonia, 28 Iul.- 6 Aug.

Sabin Cirstoveanu – Agronomia 4Sports Bucuresti
Tudor Fometescu – Agronomia 4Sports Bucuresti
Edward Petrescu – Agronomia 4Sports Bucuresti
Alexandru Irimia – Agronomia 4Sports Bucuresti
Christian Chitu – Agronomia 4Sports Bucuresti
Alexandru Coconea – Steaua CSM Eximbank
Andrei Arion – Steaua CSM Eximbank
Mihai Maciuca – Steaua CSM Eximbank
Antonio Nasturescu – CSU Stiinta Bucuresti
Andrei Neagu – CSU Stiinta Bucuresti
Stefan Birloveanu – CSU Stiinta Bucuresti
Nicolae Ciuca – Colegiul National Aurel Vlaicu Bucuresti
Botond Solyom – Vasas Academy
Victor Muresan – St. Andrews Episcopal School
Lucas Tohatan – BC SCM Timisoara
Dragos Diculescu – CSU Stiinta Bucuresti

Staff-ul tehnic

Milan Sokic – antrenor principal
Dan Ioan – antrenor asistent
Tiberiu Minca – antrenor asistent
Milan Vasovic – preparator fizic
Daniel Popescu – fizioterapeut 
click pt. Articol 25 iunie 2017 09:12
3punkte Pentru un an?!
0 
nu a fost o investitie bunã. Pleacã cu primul avion. Cum pleca dacã UBT nu intra in finalã?! Doar banii au fost cheltuiti. 
click pt. Articol 25 iunie 2017 07:53
vass bela Oldtimer
0 
Cu toate ca sunteti suporterul lui Digi Oradea, a-ti punctat f. bine problemele de la noi . Am scris si eu, fara un lot cel putin la fel de bun, fara o rezerva valoroasa la Barro, fara completarea lotului cu un jucator roman de lot national, si in fine, fara construirea unei echipe ( nu numai individualitati ) , vom merge in play-off si atat ! Ps . Daca se crede ca prin aducerea lui Kalnicenko s-a rezolvat postul lasat liber de Vlad si Karniauskas va fi o solutie de titular, dezamagirea va fi mare, foarte mare ! 
click pt. Articol 24 iunie 2017 23:06
Oldtimer A fi sau a nu fi....
0 
echipa. Nu ar trebui sa mire (si supere) plecarea lui Vlad. Valoarea merge mana in mana cu pragmatismul (dupa unii defect, dupa altii calitate....vedeti totusi ce timpuri traim) Si ce ar fi daca ar pleca si Dykes si Adamovic? U-BT din sezonul recent incheiat nu a prea fost echipa....mai mult un summum de valori individuale... In majoritatea partidelor galeria de "tragatori" a rezolvat problemele... Dl. Silvasan e constient, se pare, ca inca nu a reusit sa inchege o echipa si probabil din acest motiv l-a pastrat pe Rasic... Cred ca el va fi interfata perfecta intre staff-ul tehnic si vestiar, tocmai pentru ca a dat dovada ca e, in primul rand, un jucator de echipa si abia apoi un "tragator" de elita. Oricum, U-BT trebuie reconfigurata, re-inventata, daca vreti. Potenta bugetului nu prea mai poate suplini necesitatea tehnica. In CL nu prea faci multe daca nu ai o ECHIPA bine inchegata.... 
click pt. Articol 24 iunie 2017 21:08
0 
Cluburile din Bucuresti au inteles mai repede ca antrenorii romani de juniori nu stiu cu ce se mananca meseria asta, in consecinta au inceput sa-si aduca antrenori sarbi. Bineinteles ca treaba asta costa, dar daca Clujul mai vrea rezultate la juniori (prin rezultate inteleg in primul rand formarea de jucatori capabili sa faca fata la seniori dar si cucerirea de tituluri nationale la juniori ... cele doua n-ar trebui sa se excluda reciproc ci dimpotriva) atunci U-BT va trebui sa aduca antrenori sarbi de la care romanii sa invete meserie. Saracii antrenori romani bajbaie si incearca tot felul de variante si experimente care se dovedesc deocamdata nefaste.

Astept sa aud ca U-BT aduce un antrenor sarb cu experienta, prin mana caruia au trecut deja cateva generatii de juniori si a format jucatorii X, Y, Z. Un astfel de om stie exact ce are de facut. Ok, unii o sa-mi spuna ca-l avem pe Cuic coordonator la antrenorii de juniori ... dar inclusiv el este un novice in aceasta meserie. Cuic poate foarte usor sa ajute la gasirea omului potrivit.
 
click pt. Articol 24 iunie 2017 19:38
0 
Sa nu ne lăsăm duși de sentimente după declarația lui Silvasan. De plecarea lui Moldovanu se știa în mediul lor încă din primăvară. 
click pt. Articol 24 iunie 2017 13:34
ydesh_apu aroganta
0 
Nu inseamna arogantaa ca te bucuri de succesul in felul in care stii tu particular sa te exprimi, vezi Dikes sau altii, (fotbalistii isi rup tricourile sau se dau peste cap). Intelegerea manifestarilor de bucurie ale altora vine insa cu timpul, intelepciunea este innascuta sau dobandita odata cu experienta... sau nu. 
click pt. Articol 24 iunie 2017 11:32