Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Deven Mitchell s-a alăturat lui BC Mureș
Americanul a evoluat în sezonul trecut la Dinamo București 
CSU Sibiu a mai transferat un american
Clubul sibian s-a întărit cu americanul DeAngelo Riley 
Al treilea american în lotul Phoenix Galați
Cameron Rundles nu va fi la prima experiență în Europa 
Americanul Phillip Miller și-a prelungit contractul cu Phoenix
Formația de la Dunăre merge pe continuitate 
Lotul lui Dinamo București pentru sezonul 2017/2018
Formația din Ștefan Cel Mare se va baza doar pe jucători români 
Internaționalul Cătălin Petrișor va juca sub comanda lui Florin Nini
Phoenix Galați a bifat al treilea transfer 
EXCLUSIV. Dinamo București va aborda sezonul 2017/2018 doar cu jucători autohtoni
Eugen Ilie rămâne antrenorul „câinilor” și propune un proiect îndrăzneț 
CSM CSU Oradea a perfectat două transferuri noi
Formația bihoreană are în acest moment 7 jucători străini sub contract 
Darius Hargrove se retrage. DeMarius Bolds îl înlocuiește la BC Mureș
După LaMarcus Reed, Darius Hargrove nu va juca pentru „tigrii” chiar dacă a fost anunțat oficial 
Matti Nuutinen a semnat cu BCM U Pitești
Acesta sosește în România din eșalonul secund al Franței 
gyke @Markus
0 
O sa fie un rookie. 
click pt. Articol 23 august 2017 10:06
Markus Edit :)
0 
Markus Shooter Like DisLike 0 Eu sper ca ultimul transfer sa fie un jucator care a mai jucat la noi in tara, sa stii pe ce te bazezi. Cu un rookie e mult prea riscant, iar Dan nu cred ca merge in directia asta. Pana acum a transferat numai jucatori cu experienta, veniti din campionate destul de puternice. Asa ca ma astept fie la un jucator pe care deja il stim, fie la un jucator cu experienta venit dintr-un campionat puternic. As prefera sa fie prima varianta, avem destule necunoscute in echipa. Se anunta un campionat interesant. 
click pt. Articol 23 august 2017 09:56
Markus Shooter
0 
Eu sper ca ultimul transfer sa fie un jucator care a mai jucat la tara, sa stii pe ce te bazezi. Cu un rookie e mult prea riscant, iar Dan nu cred ca merge in directia asta. Pana acum a transferat numai jucatori cu experienta, veniti din campionate destul de puternice. Asa ca ma astept fie la un jucator pe care deja il stim, fie la un jucator cu experienta venit dintr-un campionat puternic. As prefera sa fie prima varianta, avem destule necunoscute in echipa. Se anunta un campionat interesant. 
click pt. Articol 23 august 2017 09:54
trancer Sibiu
0 
Gyke, am înțeles ce spui. Eu mă refeream însă la un shooter adevărat pe care îl regăsim (cel puțin unul) cam la toate echipele cu pretentii. Bafta sa aveți! 
click pt. Articol 23 august 2017 07:20
0 
Intradevar ramane de vazut cine va da punctele noastre sezonul asta. Pratt cred ca poate avea o medie spre 15 puncte pe meci, Coop si Kinnard spre 12, Paliciuc ar trebui sa dea si el anul asta undeva pe la 10. Incet, incet se pot strange. Laser nu e neaparat un scorer, vom vedea cum se va descurca. Eu unul sper ca cel de-al 6 lea strain sa fie cu un profil ofensiv mai pronuntat, chiar daca va fi un rookie. Au inceput antrenamentele, sper ca lucrurile sa se lege rapid. De abia astept primele meciuri. 
click pt. Articol 22 august 2017 23:12
trancer Sibiu
0 
Intr-adevăr cei 3 jucători de căciulă vor forma un trio defensiv înfricoșător de-a dreptul. Nu știu însă cu ce variante de ofensiva vine Sibiul anul asta. Nu pare sa stea bine la acest capitol. 
click pt. Articol 22 august 2017 22:23
gyke Riley
0 
Este un jucator clasic de pozitia 5, masiv si puternic, orientat pe defensiva, impreuna cu Cooper si Kinnard vor forma un trio interesant. Sper sa se acomodeze rapid. 
click pt. Articol 22 august 2017 20:29
mailman de unde nu-i...
0 
Potential a avut, varsta a avut, antrenor potrivit a avut (sau vrei sa zici ca nu...), de vrut a vrut si el in mod evident, mai ramane ultimul factor: "gurile rele" care nu l-au lasat si de aia nu si-a dat drumul! Hai ca am inteles in sfarsit ce s-a intamplat cu baiatul asta! 
click pt. Articol 22 august 2017 10:17
smilu Felicitari!!!
0 
Succes proiectului, pentru mine este ceea ce imi doresc cu romanii, in general. Multumesc! = va pretuiesc! 
click pt. Articol 21 august 2017 14:20
smilu Felicitari!!!
0 
Succes proiectului, pentru mine este ceea ce imi doresc cu romanii, in general. Multumesc! = va pretuiesc! 
click pt. Articol 21 august 2017 09:21