Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Secţiune prezentată de:



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Alexandru Mihuţi a revenit la BC Timba Timişoara
Deveanul a jucat în returul sezonului trecut la BC Mureş 
Michalis Pelekanos: “Am auzit numai lucruri bune despre noua mea echipă”
Grecul a ajuns în această vară la Ploiești 
Antonis Constantinides: „Este o mare provocare pentru mine, am fost ofertat de Energia și nu am stat pe gânduri”
Cipriotul Constantinides este noul antrenor al Energiei Târgu Jiu 
Dan Cumpănașu: „Vrem să ne clasăm pe primele șase locuri în Liga Națională, iar în Cupă să intrăm în Final Four”
Președintele secției de baschet a Energiei Târgu Jiu este optimist înaintea startului sezonului 
Radenko Pilcevic: "Mi-au fost adresate numai cuvinte de laudă despre campionatul românesc"
Campion al Ungariei cu Szolnoki Olaj, sârbul va evolua pentru trupa lui Hristu Șapera 
CSU Asesoft Ploiești se află în cantonament la Zlatibor în Serbia
Campioana României va avea parte de meciuri amicale cu adversari puternici 
U Banca Transilvania a anunțat programul amicalelor
Clujenii nu vor mai organiza turneul internațional de pe teren propriu 
FOTO. Sistemul Video Box, instalat la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca
Arena va fi inaugurată în luna octombrie cu un concert 
Gaz Metan Mediaș s-a reunit vineri, 15 august
Echipa de pe Târnava Mare nu se află încă în efectiv complet 
Niksa Nikolic este noul jucător de la Gaz Metan Mediaș
Sârbul evoluează pe poziția 1 
bbbaschet impresionant
0 
Bravo clujenilor care au reusit sa se mobilizeze si organizeze pentru contruierea unei asa sali ! 
click pt. Articol 19 august 2014 18:25
0 
imi pare rau, Kamren, dar sa stii ca Romanii nu sunt toti rai
 
click pt. Articol 19 august 2014 17:11
Andrei<3Scm Basketball day
0 
Cand este in 2014 Basketball day dace mai este
 
click pt. Articol 19 august 2014 17:07
0 
Ce se aude cu Lupusavei si Mihut? 
click pt. Articol 18 august 2014 20:14
horia_craiova Bravo TOMITA !!!!!
0 
Bravo Tomita !!!!! SIGUR, SIGUR prindem play-off-ul si anul asta !!!!!!!
 
click pt. Articol 18 august 2014 11:57
0 
Din fericire pentru conducerea clubului,toti sunt jucatori cu caracter si asteapta ca D-l Birta,conform promisiunilor sa se achite de datorie.Stiu din sursa sigura,ca daca nu o va face vor contacta un avocat toti si vor da clubul in judecata. 
click pt. Articol 14 august 2014 13:24
soso69 adevarat?
0 
Daca e asa e rusinos, dar eu nu am auzit nimic de restante si am si vorbit putin cu Maric cand a fost la meciul din play-off cu Craiova si spunea ca nu are nimic de reprosat clubului oradean. E adevarat ca discutia era la modul general si avea ca principal subiect neprelungirea contractului.
De asemenea, la cat de guraliv e Pesic nu cred ca nu ar fi scapat o aluzie la restante. 
click pt. Articol 14 august 2014 08:49
soso69 adevarat?
0 
Daca e asa e rusinos, dar eu nu am auzit nimic de restante si am si vorbit putin cu Maric cand a fost la meciul din play-off cu Craiova si spunea ca nu are nimic de reprosat clubului oradean. E adevarat ca discutia era la modul general si avea ca principal subiect neprelungirea contractului.
De asemenea, la cat de guraliv e Pesic nu cred ca nu ar fi scapat o aluzie la restante. 
click pt. Articol 14 august 2014 08:49
suporter oradean Vesti imbucuratoare,
0 
Sper ca d-l Birta sa-si onoreze si datoriile financiare catre jucatorii care au parasit echipa acum 1 an si,respectiv,Sasha,Maric,Pesic,Silviu,etc,daca tot este atata bunastare la echipa.Rusinos ca un club care se respecta,nu-si respecta contractele si jucatorii,ciar daca nu mai joaca la Csm.Oradea.  
click pt. Articol 13 august 2014 18:57
unguru cred...
0 
ca e o mutare buna din partea lui cristi achim&co