Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Veste tristă pentru fanii sibieni. Accidentarea lui Kevin Capers este gravă
Jucătorul american a suferit o ruptură de ligament încrucișat anterior la piciorul stâng 
Încă o prestație excelentă pentru Nemanja Milosevic
Extrema Oradiei a fost cel mai bun marcator al etapei 
LNBM – Etapa a II-a – MVP – Nick Russell
Americanul a fost decisiv pentru BCM U Pitești în victoria cu BC SCM Timișoara 
Ultimatum pentru Tudor Costescu?
Conducerea Timişoarei a anunţat că vrea 5 victorii din următoarele 5 meciuri 
CSM CSU Oradea trece uşor de Dinamo
Băieţii lui Eugen Ilie au ţinut pasul o jumătate de meci cu orădenii 
CSM CSU Oradea învinge pe CS Dinamo Bucureşti
CSM CSU Oradea învinge pe CS Dinamo Bucureşti la o diferenţă de 28 puncte 
Hristu Şapera: „La BCM U Pitești suntem cu adevărat o familie”
BCM U Piteşti a câştigat duelul cu BC SCM Timişoara 
Tudor Costescu: „După primul sfert ne-am pierdut energia şi determinarea”
Antrenorul lui BC SCM Timişoara a recunoscut superioritatea adversarilor 
Victorie clară pentru BCM U Pitești în duelul cu BC SCM Timișoara
Argeșenii au făcut diferența în ultimul sfert 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe BC SCM Timișoara
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe BC SCM Timișoara la o diferenţă de 14 puncte 
adrian.or Adrian.or
0 
A semnat in Liban si ii place mult acolo deocamdata. 
click pt. Articol 16 octombrie 2017 23:18
0 
Nu isi permite CSU un jucator ca Barnette, iar in locul lui Capers trebuie adus un combo guard. Un inlocuitor bun pentru Capers ar fi Hardy.
Pacat, campionatul romanesc a pierdut un super jucator, cu un potential ofensiv fantastic. 
click pt. Articol 16 octombrie 2017 22:19
soso69 @razv-an
0 
Cand echipa e in formare, când trebuie să omogenizezi lotul, trebuie să priviți de orice întâlnire ca sa exersezi schemele de joc. Asa va fi si cu Iadul, cu Muresul și cu Galatiul. Echipa trebuie să crească. A jucat 20 min Bobe, a jucat Basti 10 min și Pop 5 min. Iar ca implicare la finalizare crezi ca Achim le-a spus sa nu atace cosul sau sa nu arunce la cos? 
click pt. Articol 16 octombrie 2017 21:47
Markus Pacat
0 
Sa speram ca nu isi va incheia cariera inainte de a incepe. Sa speram ca recuperarea va decurge bine si la anu sa il vedem din nou in Sala Transilvania. In schimb, nu as vrea sa mai vad jucatori de genul lui Boone. Dupa ce l-a pus pe Capers pe targa, acelasi jucator l-a pus la pamant pe Mirel cu un umar aplicat in fata. 
click pt. Articol 16 octombrie 2017 21:38
gyke Mda
0 
Era de asteptat dupa cum a cazut. E trist ca un jucator ca Boone are astfel de interventii cinice, fara sa se gandeasca vreun pic ce repercursiuni pot aparea. 
click pt. Articol 16 octombrie 2017 21:23
A.Cr Barnette
0 
Nu a semnat in Liban sau asa ceva ?  
click pt. Articol 16 octombrie 2017 21:22
mitupower Barnette
0 
Poate il revedem pe Barnette in Romania? 
click pt. Articol 16 octombrie 2017 21:18
Oldtimer Alternativa
0 
Daca FRB e in stare sa aprecieze ce are in "gradina proprie" , mai ales dupa ultimul "concediu activ cu U20" al d-lui Costescu, n-ar mai astepta ca domnia sa fie mazilit umilitor ca nu a realizat "cincinalu-n patru ani si jumatate" dupa cum a trasat sarcina "maretul carmaci" de pe Bega, si i-ar face o oferta sa preia "mostenirea Tzenter".... Chiar asa tandari cum e aceasta mostenire, cred ca ar fi in stare sa faca o treaba mai buna decat un nou venit, strainez de aiurea....fie numai simplul fapt ca d-nia sa a relansat Timisoara in a 2-a parte a sezonului trecut si cunoaste f. bine componentii lotului national....si nu e putin lucru, dat fiind ca urmatoarea campanie de calificare bate deja la usa.... Decat sa traseze obiective Sisif-ice mai bine si-ar bate capul alde conducerea /comducatorul iubit cu problema ca echipa n-are unde se antrena / juca in conditii cat de cat normale...dupa aceea, abia, poti pune in discutie "cincinalul"