Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Frankie Sullivan a debutat în echipamentul Energiei
Fundașul american a jucat 25 de minute împotriva Sibiului 
Energia Târgu Jiu răpune Sibiul după un joc bun al oamenilor mari
Nemanja Milosevic și Larry Turner au fost principalii artizani ai victoriei gorjene 
Nemanja Milosevic după meciul cu Sibiu: „Fiecare și-a făcut treaba foarte bine pe ambele faze”
Muntenegreanul Energiei a terminat în double-double disputa cu trupa de pe Cibin 
Cristian Achim: „Ne-am dorit foarte mult să oprim șirul înfrângerilor”
CSM-U Oradea a reușit o primă victorie importantă în acest sezon în deplasarea de la Mureș 
Rezultatele etapei cu numărul 8 din Liga Națională de Baschet Masculin
Steaua rămâne neînvinsă, U-BT Cluj a ajuns la 6 eșecuri stagionale, iar campionii câștigă greu cu Mediaș 
Energia Târgu Jiu a învins CSU Atlassib Sibiu după o pauză de mai bine de doi ani
Oltenii i-au depășit pe ardeleni la 16 puncte diferență  
Brian Burrell face un meci bun împotriva Craiovei
Americanul a încheiat disputa cu 20 de puncte marcate 
Energia trece de CSU Sibiu
Confruntarea a închis cea de-a 8-a etapă din Liga Națională 
Srecko Sekulovic: „Mă gândesc la viitorul meu în Mureş”
Tehnicianul mureșenilor s-a exprimat scurt la conferința de presă de după meciul cu Oradea 
Miša Perišić: ,,Avem ceva probleme cu lotul”
CSU Sibiu întâlneşte Energia Rovinari astăzi, începând cu ora 19.30. 
0 
As zice neinvinsa, nu invincibila. 
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 22:40
icsabex polyak si corpo
0 
Din pacate se pare că la Polyak sunt ceva probleme cu actele, iar Corpodean cam are ceva copci in cap. S-a dorit aducerea unor români mai buni dar cu ASA in div A nu mai erau bani. Trebuiau pt Mureșanu si Ndoye. 
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 22:32
0 
Voi stati bine mai baieti, ai vostri trebuie sa invete niste "lectii de sabotaj" pardon, de joc de la ai nostri, sigur nu ar da gres.
Infrangerile voastre sunt parfum, as da orice sa pierdem si noi asa... 
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 22:02
tme Probleme
0 
Problema e destul de delicata la Tg-mures, o parte din jucatori il saboteaza pe Srecko, Lungu nu l-a dorit de la inceput, probleme cu banii bugetul a fost de la an la an mai mic s-au adus jucatori in functie de buget(adica medii), jucam in sase jucatori adica cinci si jumatate (Vaidotas fiind total iesit din forma) jucatorii romani sint ca si inexistent Capusan si lazar slabi, Poljak si Corpodean nu joaca deloc, Sinadinovic si Barro sint cu doua clase sub Martinic si Mladenovic. Sinadinovic e bataios dar nu ajunge toate atacurile conduse de el sint lente si previzibile Nu inteleg de ce se mai aduc jucatori romani daca tot nu joaca mai bine ar pune pe banca jucatori de la echipa a doua.Daca pleaca Srecko va fi o problema pentru ca nu prea mai sint antrenori disponibili si vom fi obligati sa continuam cu Barni sau George Trif Daca ramine Srecko ar trebui sa-i scoata din lot pe toti acei jucatori care l-au sabotat si sa aduca in locul lor jucatori de la echipa a doua, oricum nu vom retrograda 
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 21:52
0 
V-ati batut iarasi joc de baschet in seara asta, rad toti iubitorii baschetului de noi si ma doare asta, poate unora dintre voi nu va pasa, dar ne-ati umilit pe pe noi suporterii acestei echipe, v-ati batut joc de acest sport, de toti suporterii baschetului romanesc care s-au uitat si aveau asteptari de la acest meci si mai ales de emblema acestei echipe de traditie si suporterii ei, noi nu v-am umilit niciodata, nici nu aveam cum, e pacat ca nu pretuiti acesti suporteri de langa voi.
Repet, nu suntem suporteri de rezultat, nu imi pasa ca pierdem, cate meciuri pierdem, dar vrem sa jucam baschet, macar sa jucam cu copii aia, ei sigur nu ar pierde asa...  
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 21:30
0 
Nu ma mai intereseaza rezultatul final...indiferent care ar fi... 
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 20:27
0 
Sa va fie rusine nesimtitilor, nu sunt suporter de rezultat, dar nu suport sa vad asemenea bataie de joc, e rusinos ....Ceva nu e in regula, nu poti juca in halul asta ( a doua oara) indiferent ca ai o zi proasta, jucatori cu mici accidentari etc, pierzi dar o faci cu demnitate, nu iti bati joc de baschet.... 
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 20:24
0 
mi-ar face placere daca in stirile prezentate as citi la remarcatii unei partide, in primul rand pe acei jucatori care au avut eficienta sau randament maxim, si mai putin pe acei cu numar maxim de puncte marcate, dar ineficienti. creeaza o falsa imagine. daca insa e si una si alta, cu atat mai bine! e adevarat, punctele conteaza, dar daca in contul acelor puncte faci de trei-patru ori mai multe prostii, nu meriti sa fii evidentiat.  
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 17:02
0 
El spune inaintea fiecarui meci daca are sau nu probleme cu lotul, pana etapa trecuta nu au fost, dar atunci si acum sunt 3 jucatori de baza cu probleme si chiar daca vor putea forta sa joace, e clar ca nu vor putea da un randament optim, iar cu bugetul au fost mereu probleme, an de an. 
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 15:15
Comentariu: In campionat gladiatori, in cupele europene "mielusei". Mare Pacat!!! 
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 13:32