Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Zona Transferurilor 2015 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mișcările de trupe din LNBM, la zi 
Jonte Flowers: „Perioada petrecută în România va rămâne un punct de reper în cariera mea”
Americanul va decide după vacanță unde își va continua cariera 
Vladimir Arnautovic s-a stins din viață în cursul acestei dimineți (30.05)
Antrenorul lui CSU Asesoft Ploiești a cedat lupta cu viața într-o clinică din Belgrad 
Liviu Puicu: „Încă din primul an obiectivul nostru va fi playoff-ul”
Oficialul dinamovist vorbește despre o posibilă relansare a campionatului având în vedere problemele financiare de la Ploiești 
SURSE. Hristu Șapera, în negocieri avansate cu Steaua CSM EximBank
Tehnicianul este pe cale să o părăsească pe BCMU Pitești 
Informații de la Adunarea Generală a FRB. S-a aprobat noul statut al FRB
La întâlnire s-au discutat mai multe probleme 
FOTO. CSU Asesoft Ploiești, campioană națională pentru a 11-a oară
O galerie foto a Meciului 3 din finala LNBM dintre BC Mureș și CSU Asesoft Ploiești 
Florin Popa: „Timișoara e Timișoara și mă bucur să mă întorc acasă”
Baschetbalistul de 28 de ani a evoluat ultima dată în echipamentul celor de la Gaz Metan Mediaș 
Adunarea Generală reconvocată a FRB va avea loc miercuri dimineță
Programată inițial pentru data de 12 mai, Adunarea Generală a fost amânată din lipsă de cvorum 
nimsoc10 Omagiu
0 
Dumnezeu sa-l odihneasca! 
click pt. Articol 30 mai 2015 19:36
meea DADO
0 
Dumnezeu sa il primeasca! Cuvintele sunt prea sarace sa poata descrie ce simtim noi toti! Am invatat sa iubesc acest sport cu Dado pe banca echipei cu care juca U. Erau cele mai importante meciuri si urmaream disputa jucatorilor, apoi a antrenorilor! Speram sa il mai vedem pe teren! Nu pot crede ca nu va mai fii! As vrea sa trasmitem noi toti, familiei multe , multe vorbe! Dar sunt vorbe! NU pot inlocui OMUL!
Dumnezeu sa il odihneasca! 
click pt. Articol 30 mai 2015 19:15
0 
R.I.P. 
click pt. Articol 30 mai 2015 18:50
cione77 Adio DADO
0 
A disparut fizic dintre noi unul dintre cei mai cunoscuti si respectati oameni de baschet din romania ultimului deceniu.
Evolutia sa atat ca jucator cat si ca antrenor in relatia cu Asesoft-ul face ca cele 2 parti aproape sa se confunde si sa se identifice una cu alta.
Pe cat de stralucita si plina de valori a fost calea Asesoft-ului , pe atat de rodnica in trofeee si elogioasa a fost prezenta si impl.icarea lui Dado .
Nu a fost numai un jucator si un antrenor ci si un prieten ptr. multi dintre noi , un om pe care puteai conta si pe care il iubeai ( si-l vei iubi odata ce l-ai cunoscut ) neconditionat datorita dedicatiei sale ptr. sport si ptr. orasul Ploiesti.
Este atat de tragica disparitia sa, incat stai si te intrebi cu ce a gresit Dado sau daca nu cumva Dumnezeu in mare mila sa a decis sa alcatuiasca in ceruri o selectionata de baschet , chemandu-i la el atat pe Dado , cat si pe Toni , pe Nicola , pe Andrei si pe alti oameni de baschet ....
Asesoft-ul si orasul Ploiesti , vor fi mai sarace fara prietenul lor , fara antrenorul si omul DADO.
Sa-i fie tarana usoara si somnul linist 
click pt. Articol 30 mai 2015 15:20
Geza ...
0 
Cuvintele sunt de prisos ! RIP Dado ! 
click pt. Articol 30 mai 2015 15:11
romeovura tarana usoara
0 
sa-i fie tarana usoara 
click pt. Articol 30 mai 2015 14:04
0 
Dumnezeu sa te odihneasca, Dado! 
click pt. Articol 30 mai 2015 13:30
0 
E pacat ca s-a stins asa tanar plus ca insemna un mare om al baschetului! Dumnezeul sa-l odihneasca! 
click pt. Articol 30 mai 2015 13:07
0 
Trist ,foarte trist.
Dumnezeu sa il odihneasca in pace !  
click pt. Articol 30 mai 2015 13:04
0 
O zi atat de trista... Nu s-a stinks doar o legenda a baschetului, ci si o legenda a oameniei, a fair-play-ului si a curajului! :( Dumnezeu sa te odihneasca in pace, Dado! Vei ramane vesnic in sufletele noastre!!! 
click pt. Articol 30 mai 2015 12:55