Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
BC Mureș câștigă în fața lui SCM U Craiova, grație unui sfert 4 excelent
Mureșenii au ajuns la 14 victorii în acest sezon al LNBM 
U-Banca Transilvania se impune în duelul cu Phoenix Galați
Dunărenii i-au ținut însă în șah pe clujeni timp de trei sferturi 
CSU Sibiu obține o victorie de răsunet împotriva lui Gaz Metan Mediaș
Galben-albaștrii și-au asigurat calificarea în prima grupă valorică 
Steaua câştigă în prelungiri pe terenul lui BCM U Piteşti
Ronald Ross şi Nikola Malesevic au fost aproape de triple-double 
LNBM - Etapa a XX-a. Program şi rezultate
Etapa 20 are loc în zilele de 6 şi 7 februarie 
CSM CSU Oradea întâlnește acasă pe Dinamo București
Confruntarea va demara mâine, începând cu ora 20 
Lazar Radosavljevic s-a transferat la o fostă adversară a Energiei
De asemenea, gorjenii au negat interesul pentru Bogdan Popescu 
Georgian Păun: „Meciul cu Mediașul este cel mai greu de până acum”
Tânărul baschetbalist român se bazează pe aportul fanilor 
blue ray Nu e normal (titlul)
0 
Totuși, ați bătut echipa de pe ultimul loc al clasamentului, și v-ați chinuit un pic. Ce poate fi răsunător în asta?

 
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:38
0 
Crede-ma ca stiu ce vb, dar in fine, sa o lasam asa, intradevar Gazul a jucat frumos dovada ca la fel ca si echipa noastra nu se rezuma totul la bani, dar o spun cu toata siguranta ca era extrem de greu sa pierdem azi acasa.
In rest asa cum am mai zis-o sper sa vi se rezolve problemele si sa continue baschetul la Medias.  
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:32
0 
Da, la bascov.
 
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:30
0 
E Mures o echipa...incepe sezonul cu jucatori de mana a 3-a apoi apare un Dykes, anul acesta un Alhaji...Fac ei cum fac si iar joaca finala! Tot respectul ca se descurca! Daca intram in Play-off e prima echipa ce nu o vrem...:) 
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:24
0 
N-am fost chiar așa departe de victorie la Mureș. Cred că dacă era și Burlacu în lot se putea schimba treaba. Am rămas, totuși, cu impresia că nu s-a pus prea mare preț pe meciul ăsta, echipa conservându-se pentru meciul cu Clujul. Sper să ne iasă și să batem miercuri. 
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:22
0 
Serios? Chiar si-a luat Ross casuta in oras? 
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:22
martax ce frustare...
0 
sincer nu comentam nimic după meciul acesta dacă nu vedeam acest titlul de excepție, care merită un premiu cu prisosință. Cred că rivalitatea asta e dusă prea departe. Îmi place doar atmosfera care se crează înainte de meciuri și mobilizare suporterilor (în ultima vreme doar a celor sibieni).
Dacă e să vorbim de arbitraj din seara asta, nu cred că e greu pentru nimeni să vadă ce s-a întâmplat (dacă vrea să vadă). Am și zis, că Sibiul putea să câștige și altfel.Poate și eu eram mulțumit dacă Gazu câștiga astă seară în maniera în care a facut-o Sibiul. Și să nu uit că v-am ținut în șah cu doar 4 străini.
Referitor la poziția din clasament, cred că era de așteptat un asemenea sezon după ceea ce s-a întâmplat în vară (reunire târzie, presezon ca și inexistent etc.). Noi nu am avut oamenii care să ajusteze lucrurile că și voi dacă rămâneați cu Amardi, Evans și Klassen, sigur nu erați departe de noi acum. 
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:20
andy Meci
0 
Arsic 2, groparul echipei nu e capabil sa impuna o idee tactica, cum sa nu faci fault, cum sa nu-ti dai seama ca va arunca Barac sau Marinovic, du-te la cules MANDIC, incompetentule. Apararea este varza treceau ca si cand erau in curtea scolii. Stamenkovic si Stancut sunt calamitati, nu au de a face cu baschetul. Mai bine jucam cu Chirof si Alexiu. Sa plece si Stamenkovic si Jogela si sa Aducem 2 LEE. Sa stea Ross antrenor in viitor, ca tot si-a cumparat casa in Pitesti.  
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:17
costi Gazu
0 
Meci bun făcut de băieții noștrii! Păcat, nu poți câștiga dacă nu te lasă cele trei personaje minunate...