Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Secţiune prezentată de:



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SURSE.Cam Long se află în vizorul lui CSU Asesoft Ploiești
Americanul ar putea deveni conducătorul de joc al ploieștenilor 
Mirko Kovac: “Am ales o echipă serioasă, ambiţioasă şi bine organizată”
Sârbul va evolua pentru BCM U Piteşti în ediţia următoare de campionat 
Dragan Petricevic: „Aștept cu nerăbdare sezonul următor”
Tehnicianul echipei BC Timişoara se arată optimist înaintea stagiunii 2014-2015 şi este foarte mulţumit de noile achiziţii 
Bill Amis, ultimul transfer efectuat de Steaua CSM EximBank
La nici două zile după ce l-au anunțat pe Travis Watson, bucureștenii prezintă o nouă achiziție 
Dragan Petricevic a fost prezent la Sarajevo la Europeanul U20 masculin Divizia B
Antrenorul grupării BC Timişoara a urmărit partidele reprezentativei conduse de Hristu Şapera 
Dan Cumpănaşu despre tratativele cu Tony Woods: „E adevărat, suntem în negocieri”
Administratorul Energiei Târgu Jiu a confirmat interesul pentru pivotul american 
Tony Woods este pivotul curtat de Energia Rovinari
Pivotul este noua țintă a gorjenilor după eșuarea transferului lui Marvin Jefferson 
CSU Asesoft Ploiești a anunțat oficial mutarea lui Chris Cooper
Americanul a fost colegul lui Gerald Lee în NCAA 
Daniel Dillon rămâne jucătorul lui CSM Oradea
Australianul și-a prelungit contractul cu vicecampioana României 
Steaua CSM EximBank a transferat un jucător cu 4 sezoane în Euroligă
Americanul Travis Watson va evolua începând din toamnă în roșu și albastru 
horia_craiova UNDE SUNT APLAUDACII domnule TOMA?
0 
Iata ca toate echipele serioase se pregatesc pentru noul sezon. La SCM Craiova haosul continua, cu domnul TOMA (principalul artizan al acestui haos) "ascuns" undeva pe la lotul national, alaturi de bunul sau prieten TENTER (cu care a reusit performanta sa ingroape un intreg sezon in numai trei meciuri). Mai nou domnul TOMA ii cauta pe cei ce ii scot in evidenta lipsurile si carentele manageriale in postari pe diverse site-uri si le "explica" el ce si cum !!!! NU DE ASTA ESTE NEVOIE STIMABILE, CI DE UN PLAN SI O STRATEGIE PE TERMEN MEDIU SI LUNG, facuta publica si sustinuta de catre toti factorii locali!!!! ASTA ASTEPTAM DE LA MATALE. In schimb vedem debusolare, mici aranjamente personale si un drum ce duce iremediabial la disparitia acestui sport de echipa din Craiova.... 
click pt. Articol 23 iulie 2014 09:00
0 
Daca tot avem un campionat handicapat macar meciurile cu Ploiestiul vor fi spectaculoase! 
click pt. Articol 23 iulie 2014 08:45
adiro probabil
0 
De data asta chiar ai dreptate,iar "+" i-l ai de la mine.Eu totusi sper ca pana la urma se vor indrepta lucrurile,nu stiu daca sezonul asta,dar pana la urma trebuie sa fim alaturi de echipa si la greu, nu numai la bine 
click pt. Articol 22 iulie 2014 10:33
0 
Ce-mi mai plac datatorii de minus...... 
click pt. Articol 21 iulie 2014 23:33
0 
eh, de trecut trec zilnic pe aici in cautare de senzational :P . Se poate sa ma incele memoria dar eu asa imi aduc aminte din sezoanele trecute 11-12 si 12-13! In ultima vreme stiu ca nu a fost pe placul vostru..... 
click pt. Articol 21 iulie 2014 18:16
viorel furma pt RAPIDIST4LIVE
0 
cacanarilor mai aveti putin si o sa jucati pe sinele de calea ferata si nu puteti sa traiti de grija altuia!!!basinosi ordinari! 
click pt. Articol 21 iulie 2014 18:08
0 
probabil dai mai rar pe aici dar de toma nu sa prea vorbit de bine !!de baieti nu putem zice nimic au jucat ca niste profesionisti dar la capitolul managerial a fost jale!!inca odata cred ca treci rar pe aici!! 
click pt. Articol 21 iulie 2014 18:04
0 
Nicoara nu a facut o alegere proasta Steaua anu asta o sa fie top4. 
click pt. Articol 21 iulie 2014 16:27
0 
Nicoara nu a facut o alegere proasta Steaua anu asta o sa fie top4. 
click pt. Articol 21 iulie 2014 16:27
0 
Nicoara nu a facut o alegere proasta Steaua anu asta o sa fie top4. 
click pt. Articol 21 iulie 2014 16:27