Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Top 6 M. Etapa VI - MVP: Igor Mijajlovic
Căpitanul lui CSU Sibiu a marcat 28 de puncte în partida cu BC Timișoara  
Randal Falkar: "Antrenorul ne-a pus la punct în a doua repriză şi am jucat mai bine"
Steaua a câştigat dueul cu BCM U Piteşti, scor 89-74 
Lorant Beres, noul președinte al BC Mureș: „Voi lupta cu toată puterea să salvăm împreună baschetul din Târgu Mureș”
Fostul președinte, Cornel Lungu, va ocupa în continuare funcția de vicepreședinte 
Steaua câştigă duelul cu BCM U Piteşti
Steaua a tranşat soarta partidei în ultimul sfert al meciului 
Steaua CSM EximBank învinge pe BCM U Pitești
Steaua CSM EximBank învinge pe BCM U Pitești la o diferenţă de 15 puncte 
U BT Cluj-Napoca învinge pe CSM CSU Oradea
U BT Cluj-Napoca învinge pe CSM CSU Oradea la o diferenţă de 14 puncte 
Phoenix Galaţi ar putea juca în Liga Balcanică în sezonul următor
Clubul gălățean a primit o invitație oficială din partea BIBL 
Steaua CSM Eximbank și BCM U Pitești trag cortina peste etapa a 6-a
Partida se joacă azi de la ora 20:00, fiind transmisă de DigiSport 4 
Andrei Mandache: „Meciul de miercuri va fi un test util pentru noi”
CSM CSU Oradea se deplasează la Cluj-Napoca pentru duelul cu U BT, echipă pe care nu a învins-o în acest sezon 
Igor Mijajlovic reușește cea mai bună prestație a sezonului
Căpitanul lui CSU Sibiu a fost omul meciului în victoria repurtată în fața timișorenilor 
esatrop "Prietene" mj23ky...
0 
Dacă au ajuns să te bucure greșelile flagrante de arbitraj din meciul respectiv înseamnă că te "roade" rău de tot "obrăznicia" și ambiția clubului care cu buget de evitarea retrogradării reușește în fiecare an de la promovare să meargă în play-off cu ambele echipe.Păcat că nu a fost televizat Phoenix-Timișoara că ai fi fost în culmea fericirii(expresia uluită a figurii lui Drăgușin la linia de libere spunea totul despre penibilul deciziilor dictate de arbitri în favoarea echipei sale...cine a fost la meci știe). Ți-aș da exemple și din alte sporturi în care Galațiul a fost "pus la punct" de arbitri pentru "tupeul" de a fi din nou campion dar nu face obiectul prezentului site și sincer nu cred că te pricepi...Oricum..."impertinenți" cu I mare gălățenii ăștia pentru ambiția de a face performanță în zona asta săracă a țării!!!  
click pt. Articol 23 martie 2017 22:29
adu :))))
0 
Da...adevarat ,un punct de vedere obiectiv pana la urma.iti dau dreptate ,dar totusi pot exista si exceptii. Pana la urma achim a fost coleg cu cei 2 de la pitesti chiar in div b.si culmea tocmai achim nu era in echipa pitestiului cand s.a luat titlul.ca oameni sunt foarte ok,i.am mai criticat si eu ca nu vad macar trairi emotionale in timpul meciurilor.dar pana la urma conteaza ca sunt oameni bine crescuti si la propriu si la figurat :) si pot acumula experienta. 
click pt. Articol 23 martie 2017 22:06
0 
Si cine e de vina ca avem o rotatie mica? Ca sa mearga echipa bine trebuie sa fie condusa de cineva profesionist, nu de niste neica nimeni care au jucat in divizia B. Luati exemplul Clujului si cu conducerea si cu rezervele. 
click pt. Articol 23 martie 2017 20:38
vass bela Fara jigniri !
0 
Asta e un site super misto, pacat ca multi o folosesc pt a jigni, stricandu-se astfel atmosfera aici . Parerile divergente se pot exprima si fara jigniri, cu argumente si atat .
Eu sunt fan U de vreo 55 de ani, copil fiind am trait vremuri frumoase alaturi de Horia Demian, Ruhrig, Vizi, Nicoara etc, titlurile la fete ( mama ce echipa aveam ! ), iar azi imi creaza aceeasi emotie U BT-ul, dar cu alta nuanta . Azi sunt jucatori straini de valoare apreciabila, dar care nu traiesc pe teren cum a facut generatia H. Demian ( sau prof. Ghita Muresan, Cristescu, Bobo Pintea etc ). De asta am pierdut la Timisoara, de asta am inceput prost cu Oradea, si atentie, de asta nu-i sigur ca vom cuceri titlul, cum aproape toti pronosticheaza . Avem jucatori, dar n-avem echipa, castigam mereu pe seama individualitatilor, si hai sa fim sinceri, si datorita slabiciunii adversarilor . Ieri cu Oradea, in repriza a doua nu atat ne-am revenit noi, cat a cazut adversarul . La ce investitii s-au facut, finala cupei trebuia castigata lejer, nu ? La fel si alte meciuri incheiate pe muchie . Max e labil psihic, deci nu-i de noi, asta-i clar . Pt intarirea echipei, s-a adus un coordonator tinar, care nu are experienta meciurilor cu miza, de ce nu s-a adus cineva cu experienta si chiar la inceput de campionat ( ne ajuta enorm in cupele europene ) .
In acest timp, altii s-au intarit in mod real, Steaua aducand 3 plombe, dintre care pivotul e clar un castig mare ( plus antrenori noi ) . Sa fiu bine inteles, nu zic ca Karniauskas nu are potential, are, dar acum trebuie certitudini, ori el va ajunge asa abia peste vreo 2-3 ani, daca se va tine de treaba .
In fine, sper sa luam titlul, dar usor nu va fi, contrar parerilor aproape unanime exprimate aici . Haide U !!!  
click pt. Articol 23 martie 2017 19:00
0 
Zaharie va avea 23 ani. Cred ca si Kostoski sau Marinov sunt de pastrat. PS: Asa trebuie,sa fim alaturi de echipa!!! 
click pt. Articol 23 martie 2017 16:54
0 
Daca zici tu vecine...asa o fi. 
click pt. Articol 23 martie 2017 16:17
Renan BCM U
0 
De anul viitor, va trebui sa avem 2 jucatori tineri in lot, probabil unul va fi Zaharie. S-a aprobat un buget mai mare pentru anul viitor pentru BCMU, sunt curios din straini, cati vor ramane si anul viitor. Eu as vrea sa ramana Hunter, mi se pare un jucator de echipa, un jucator care venind de pe banca, aduce un plus. In rest, toti vrem ca BCMU sa mearga bine, toti mergem la sala saptamana de saptamana. 
click pt. Articol 23 martie 2017 15:25
0 
sa vdm noul presedinte ce sponsori va aduce langa echipa......ce zici ikam??sau se va alege praful de echipa... 
click pt. Articol 23 martie 2017 14:52
0 
Esti sigur de ceea ce spui? Fiecare echipa are jucatori ce nu evolueaza sau o fac foarte putin. Despre jocul echipei, a fost bun aseara. Am ajuns in TOP 6 cu o rotatie mica! Asta nu vezi? In PO conteaza ce facem. Duminica vom fi la sala pentru a sustine echipa! Go Pitesti. 
click pt. Articol 23 martie 2017 14:35
Eduard Cristea Moldoveanu
0 
Sincer ... si pe mine m-a deranjat acel gest si tot de Burlacu mi-am amintit cand l-am vazut.
Reminiscente de mitic ... ce sa-i faci. Noroc ca l-au mai educat americanii, dar tot mai are scapari. 
click pt. Articol 23 martie 2017 14:11