Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
BCM U Pitești aduce un fost coleg de echipă cu Kyrie Irving
Myck Kabongo va evolua sub comanda lui Hristu Șapera 
„Memorialul Tordai”: două zile până la startul turneului
Șase echipe luptă pentru „Trofeul Elemer Tordai”  
Cezar Stănescu și Sead Hadzifejzovic, noutățile din lotul lui Dinamo București
„Roș-albii” au disputat primul amical din acest presezon 
Kentwan Smith va evolua în campionatul finlandez
Fostul jucător de la BC Timișoara se află în fața celui de-al doilea sezon ca profesionist 
Bilanț pozitiv pentru BCM U Pitești în cadrul turneului de la Belgrad
Formația din Trivale a câștigat ultimele două amicale, după ce l-a pierdut pe primul 
U-BT învinge BC CSU Sibiu, în cantonamentul de la Cheile Grădiștei
Cele două echipe vor juca încă un meci amical sâmbătă 
BC Mureș i-a găsit înlocuitor lui Ivan Ivanovic
Vicecampioana României a transferat un jucător leton 
BCM U Pitești a pierdut primul amical al presezonului
Formația din Trivale a cedat la Belgrad în fața unei echipe din prima ligă germană 
Steaua CSM EximBank va găzdui campioanele Ucrainei și Bulgariei în cadrul unui turneu amical
„Cupa Steaua” se va desfășura în perioada 9-11 septembrie 
Danilo Tasic și Danilo Mijatovic au semnat cu Dinamo București
Bucureștenii au început pregătirea pentru noul sezon la Mediaș  
Andrew Kabongo
0 
Si acum se poate spune ca avem lotul complet, imi place mult cum arata. Sa vedem ce face si noul venit si cred ca va fi totul ok la BCM U. Are cateva sezoane in D League, sper sa ajute echipa. Hai BCMU PITESTI! Bafta, Sapera&CO! PS: E canadian, @PaulOlar 
click pt. Articol 23 august 2016 22:50
0 
Sunt curios ce aduce Sapera la pozitia 1, de acest transfer cred ca depinde cat de tare va fi nuca BCMU sezonul acesta.
In rest, imi pare un lot ok pana acum. 
click pt. Articol 22 august 2016 18:39
oldboy statistici si cronica meciului pentru cei interesati
0 
http://muresbasket.blogspot.ro/2016/08/inceput-de-sezon-promitator-pentru-bc.html 
click pt. Articol 22 august 2016 18:36
b1 hmm
0 
Cred ca trebuie sa discutati la obiect, adica despre baschet la Craiova. Nu va mai muscati unul pe altul. Putem discuta chiar daca suntem din tabere diferite. Cel putin teoretic, scopul nostru comun este sa avem baschet de calitate la Craiova.
Enumar cateva certitudini:
1. Sub patronajul exclusiv al primariei nu vom avea performanta. NICIODATA.
2. Este o mare greseala sa incepi sezonul cu o echipa 100% noua. Trebuiau pastrati cel putin 3-4 jucatori.
3. In managementul echipei trebuie adusi oameni cu experienta care au facut parte din fenomen.
De la aceste 3 certitudini trebuie inceputa discutia. 
click pt. Articol 21 august 2016 16:27
0 
Se pare ca nu intelegi sau nu vrei sa intelegi . Eu nu stiu nici de cafele , nici de discutii , tu daca te-ai saturat de ele inseamna ca stii despre ele sau ai participat la ele . Ceea ce ma face sa cred ca ai fost acolo , stii cum sta treaba si ai fost inlaturat . Sau , la fel , stii cum sta treaba si de-abia astepti sa intrii si tu in hora . Eu ti-am vorbit ca de la suporter la suporter . Nu cunosc jocurile de culise , eu nu cunosc ce fac Barcan , Toma , Vuksanovic sau restul in viata de zii cu zii . Eu sunt doar un urmaritor al baschetului . Tu ma acuzi pe mine ca as fi din anturajul echipei , dar tu cunosti toate detaliile nestiute din jurul ei . Un fel de hotii striga hotii . Oltenii , ca la noi la nimeni , suntem cei mai prosti dintre romani , stim doar se ne mancam si se ne strigam intre noi .  
click pt. Articol 17 august 2016 18:23
0 
In ignoranta ta , tu chiar te crezi superior fata de altii si chiar ai tupeul de a te numi urmaritor al baschetului . Am urmarit si contrele tale cu fanii celorlalte echipe din LNBM , iar in afara de mistouri ieftine altceva nu prea ai in arsenal . Nici n-o sa ma mai obosesc sa-ti raspund la subiect .  
click pt. Articol 17 august 2016 18:19
Dan Rat Zarko
0 
Judecand pe aceeasi linie a aducerii jucatorilor pe care "ii stim deja" pt ca nu e timp, pt ca jucam meciuri importante, etc....inseamna ca noi nu vom aduce alti jucatori decit sa ne "invirtim" in zona cunoscuta ? Nu zic ca nu e disciplinat tactic dar in sezonul in care a fost la noi nu a rupt gura targului, cu mari lacune la precizia in aruncari si cu probleme in situatii grele.Adica, daca aducem jucatori care au confirmat in alte sezoane (vezi cazul canadianului) pt ca "nu e timp" pot intelege.Dar Zarko.....Sincer am crezut ca ne-am inscris in cupe EU (nu in orice liga) pt ca vrem ceva.Daca ne lamentam ca nu avem bani de alte transferuri, atunci de ce ne-am inscris in liga asta daca e prea mult pt noi ?! 
click pt. Articol 16 august 2016 16:52
Gully @FanCraiova
0 
La cum te exprimi, pare ca nu ești doar fan Craiova! Ești chiar echipa personalizata în trup și suflet! Dar poate ca ai dreptate..... Bazându-ne pe Palmaresul de Invidiat al acestei entități....ce zic eu?!....al acestei FORȚE a baschetului romanesc și nu numai, probabil ca vom juca în Euroliga de la anul! La fel ca și în vremea lu' Pantic și Micic - alți iluștrii pasatori nedescoperiti de nimeni pana la noi! De curiozitate, te întreb, tu ii construiești casa lui Toma sau oi fi bona metamorfozata , ca prea te ai aprins? 
click pt. Articol 16 august 2016 13:35
DonDiablo DonDiablo
0 
Foarte frumos si adevarat ce a spus domnul Tomy mai sus.Si recunosc ca Zarko e foarte util si foarte bine punctat sudarea si meciurile importante de la început.Eu unu cred ca vom trece si de slovaci si mai greu de bulgari dar o vom face.Eu unu de la Pasalic am asteptari foarte mari,iar Mirkovic nu cred ca e de aruncat.Dar sa zicem ne calificam.Pe ce post oare poți aduce ceva peste medie cu siguranță Zeno,Sean si Denison au posturile batute în cuie. 
click pt. Articol 15 august 2016 19:53
Tomy viitor?
0 
Salut Adrian. Nu stiu sa iti raspund la aceasta intrebare. Nu fac parte din staff-ul echipei deci pot face doua lucruri: sa speculez si sa sper. Si cum refuz sa speculez ramane doar sa sper. Eu sper sa trecem cu brio de Prievidza si Sofia. In acest caz sper ca strategia va fi sa mai aducem un jucator strain peste media de valoare actuala a echipei, caci in 6 straini e extrem de greu sa joci din 3 in 3 zile, chiar daca doar 5 au loc pe foaie. Asta va fi greu de tot caci in octombrie jucatorii cu adevarat valorosi vor fi deja sub contract, deci ramane varianta "clauzei de reziliere". Si iar ajungem la buget, sponsori etc. :)  
click pt. Articol 15 august 2016 19:46