Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și Steaua CSM EximBank deschid semifinalele LNBM
Meciul 1 se joacă luni, de la ora 20, la Sibiu 
Delegări surpriză din partea FRB pentru primele două meciuri ale semifinalelor LNBM
Marius Ciulin, Laurențiu Grigoraș, Laszlo Bukuresti și Șerban Mircea nu vor oficia în primele două jocuri din faza semifinală 
Steaua CSM EximBank cere opinia propriilor fani
Clubul militar dorește să îmbunătățească relația cu suporterii 
Programul primelor partide din semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin
DigiSport va transmite toate cele patru jocuri de săptămâna viitoare, de luni până joi 
Steaua CSM EximBank și-a pedepsit un jucător care a întârziat la antrenament
„Militarii” se pregătesc pentru semifinala cu CSU Sibiu 
Tomislav Gabric a semnat cu liderul din Serie A2
Croatul va încheia sezonul în Italia 
Jucătorii Sibiului, efort colectiv în decisivul cu BC Mureș
Prestație solidă pentru căpitanul Igor Mijajlovic 
Goran Martinic, cel mai bun om de la Târgu Mureș în ultimul meci al seriei cu CSU Sibiu
Integralist, Martinic a fost principalul marcator al confruntării din Sala Transilvania 
Dan Fleșeriu: „Este o performanță și sunt extrem de fericit”
CSU Sibiu a obținut calificarea în semifinalele LNBM și participarea în cupele europene 
Radovan Markovic nu și-a putut ajuta echipa în repriza a doua a meciului decisiv cu CSU Sibiu
Sârbul a suferit o accidentare la genunchiul care l-a ținut departe de parchet mai bine de 6 luni 
0 
Steaua are un lot superior Muresului, iar Curry si Falker s-au integrat foarte bine in echipa. Va fi foarte grea aceasta serie. 
click pt. Articol 30 aprilie 2017 22:10
wtf :)))))))
0 
:-* 
click pt. Articol 30 aprilie 2017 17:32
oldboy Foarte interesant
0 
Deci este ceva adevar in ceea ce priveste maniera cam suspecta de arbitraj in seria Sibiu - Mures prestata de cei trei (Ciulin, grigoras & Serban) altfel FRB nu avea de ce sa ii puna pe bara pe cei trei.De Serban nu am ce spune decat ca ii un infumurat de 2 bani dar Ciulin si Grigoras, daca vor, stiu sa arbitreze impecabil asa cum la fel de impecabil (dar totusi vizibil pentru cunoscatori) pot sa tranteasca un meci motiv pentru care ii dispretuiesc mai mult decat pe alti arbitrii care ar face ceva similar. Aceiasi parere am si despre Fabiana, a aratat in destule meciuri internationale ca stie meserie asa ca atunci cand (destul de rar ce-i drept) mai fluiera cu partinire o dispretuiesc la fel de mult ca si pe ceilalti doi (Ciulin & Grigoras). Sunt tare curios care va fi maniera de arbitraj abordata de aceste echipe de fluierasi vor permite jocul fizic la limita sportivitatii dar vor fluiera la fel in ambele parti sau vor taxa jocul agresiv determinand echipele sa abordeze alte strategii. Sper doar sa vedem meciuri frumoase "nemurdarite" de fluierasi.  
click pt. Articol 30 aprilie 2017 13:35
martax Aloo FRB
0 
Cum de l-ati sarit pe Alexandru Anita. Asta e marea surpriza :)) 
click pt. Articol 30 aprilie 2017 13:05
piroskutya Sí Olaru trebuia suspendat
0 
O spun cu mana pe inima.Dar e bine sí asa, sunt sigur ca nu vor oficia cel putin inca doua meciuri, la Ciulin, Grigoras sí Serban ma refer. La Bukuresti nu ma pronunt nu stiu ce a gresit. 
click pt. Articol 30 aprilie 2017 11:31
piroskutya O nimica toata
0 
La cum az arbitrat Sibiu-Mures meritau sa fie suspendati pe viata. Numai asa baschetul poate fi curatat. 
click pt. Articol 30 aprilie 2017 11:26
studentU ies ticalosii
0 
Raman incompetentii si ticalosii vezi fabiana 
click pt. Articol 30 aprilie 2017 11:06
popsiis Nici Stoica
0 
Nu arbitreaza 
click pt. Articol 30 aprilie 2017 11:03
adrian.or adrian.or
0 
Oricum cel putin doi dintre descultii amintiti mai sus au capacitatea sa faca praf orice meci din LNBM, astia poate o sa arbitreze cu niscai frica de Dumnezeu. 
click pt. Articol 30 aprilie 2017 11:00
gyke Atunci...
0 
Cand crezi ca le-ai vazut pe toate. 
click pt. Articol 30 aprilie 2017 10:57