Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Secţiune prezentată de:



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
U BT Cluj-Napoca pierde al doilea meci de la Patras Cup
Trupa lui Dorin Pintea a fost înfrântă de Koroivos, scor 80-77 
BC Timişoara, câştigătoarea turneului de la Sarajevo
Zlatko Jovanovic, MVP-ul Cupei „Spars” 
Presezon 2014 - Toate rezultatele
Lista cu rezultate se actulizează în permanență  
Lukoil Academic Sofia trece de BCM U Pitești
Scorul partidei a fost 95-85 în favoarea echipei bulgare 
BC Mureș cedează în fața orădenilor la ultimul lor meci amical din presezon
Lotul BC Mureș s-a prezentat în fața suporterilor 
Înfrângere categorică pentru SCM U Craiova la Botevgrad
Cele două echipe se întâlnesc și mâine  
Adversari Liga Balcanică – KB Peja a transferat doi jucători
SCM U Craiova va juca contra echipei din Kosovo în competiţia europeană 
Adversari Liga Balcanică – Dublu transfer pentru KK Teodo
SCM U Craiova îi va întâlni pe muntenegreni în competiţia europeană 
Mladen Pantic, noul jucător de la CSM Oradea
Sârbul ar putea să joace în amicalul de la Târgu Mureş 
BC Timişoara învinge campioana Bosniei Herţegovina
„Leii din Banat” au câștigat la un punct cu Igokea Aleksandrovac 
unguru hmmm...
0 
nu stiu care e nivelul muresului, dar tin sa mentionez ca oradea a jucat fara 2 oameni de baza (subotic si gutoaia) plus pivotul care a avut in acest meci primul contact cu colegii... oradea va avea o rotatie constanta de 10 oameni anul acesta. cred ca e foarte bine. s-a vazut si anul trecut importanta unei rotatii lungi, oradea castigand foarte multe meciuri pe final (pe revenire) 
click pt. Articol 21 septembrie 2014 11:21
0 
Domnilor de la Total Baschet, este Marcus Hatten nu Marcus hattam...asta just for your information... 
click pt. Articol 21 septembrie 2014 08:22
icsabex @mariuscalin
0 
Steff fiind student La Cluj este dat imprumut La U CLUJ. Baczo se pare a avut probleme de atitudine si nu a fost ținut în lot. Nu știu ce este cu el. 
click pt. Articol 21 septembrie 2014 07:10
icsabex Polyak & Co
0 
Că Jakab nu joacă este pe undeva normal. El este şi antrenor secund la echipa de Liga 1. Barabasi si Oprea sunt foarte tineri. Dar că nu este folosit Polyák mă miră. 
click pt. Articol 20 septembrie 2014 23:15
icsabex @mariuscalin
0 
In privinta rotatiei cam ai dreptate. Dar se pare asta-i stilul lui Srecko. Ne-am cam obisnuit. :) Dar in privinta schemelor nu trage concluzii pripite, dupa un meci de pregatire. Mai vedem vineri impotriva Stelei stilul, schemele, impotriva Stelei. Hai BC Mures. 
click pt. Articol 20 septembrie 2014 23:12
mariuscalin @razvanmel
0 
Doamne ajuta! Problema mea majora este ca Sekulovic joaca doar cu 6-7 jucatori. Ceilalti, daca nu prind minute bune pe parchet, nu au cum sa creasca. Si astazi in meci amical, Lazar a jucat 11 min, Capusan a jucat 10 min si Corpodean vreo 7. Trei jucatori nu au jucat deloc. 
click pt. Articol 20 septembrie 2014 22:57
razvanmel @mariuscalin
0 
nu sunt de acord cu tine - varianta Barro -Lazar este oeste cea de anul trecut,Lazar e mai rapid,maimobil ,se apara bine,recupereaza si e in crestere ca e f tanar . Capusan este cam la fel cu Juci ,nu se apara asa eficient dar marcheaza mai mult ,poate conta si in atac ,e in crestere Corpodean este f tanar dar sunt convins ca va avea evolutii bune,recupereaza,se apara mai mult ca Lupu,patrunde ,arunca binisor de 3 nu este jucator de o faza azi au prins o zi proasta,au fost prea relaxati dar eu zic ca echipa este mai buna,mai echilibrata ca cea de anul trecut-banca este mult mai lunga ! vedem - din infrangeri inveti mai mult cateodata ! 
click pt. Articol 20 septembrie 2014 22:32
mariuscalin concluzii de amator
0 
Avem 13 jucatori in lot, dar:
- Jakab, Oprea si Barabasi nu prind niciun minut; probabil si Polyak va fi in aceeasi situatie; nu am inteles de ce sunt adusi in lot daca tot nu sunt folositi deloc
- Corpodean si Capusan vor prinde 1-2-5 minute, dar sunt mult sub nivelul celor de anul trecut (Jucan, Lupusavei, Paltinisanu); Lazar poate va prinde mai mult, dar cand Barro va avea 3-4 greseli, va fi jale
- asa ca ramanem cu Ivanovic, Edi, Ceskovic, Peciukas, Emile si Barro - adica 6 jucatori ce chiar joaca

In plus, scheme noastre sunt una - facem cum facem sa tragem de 3 pct si poate ne intra.

Daca va fi obligatoriu cu 1 jucator roman de parchet, nu cred ca va fi grozav pentru noi.

Nu stiu unde sunt Baczo si Steff, nu neaparat ca ar fi fost o solutie, dar cred ca dupa 1-2 sezoane in care sa joace meci de meci cateva minute ar fi putut sa ne ajute.

 
click pt. Articol 20 septembrie 2014 22:14
0 
Poate ca aveti cea mai frumoasa galerie, desi eu o consider pe cea de la Sibiu fiind prima,dar nu veti fi respectati atata timp cat se canta in doua limbi;)... 
click pt. Articol 20 septembrie 2014 10:58
oldboy Srecko continuare
0 
am apasat enter din greseala :)........lui de a ramane in continuare in Tg Mures. Srecko este foarte iubit si apreciat in Tg Mures. Nu cred ca multe echipe au fost intampinate de fani la 5 dimineata dupa ce au pierdut finala in play off dar jucatorii de la BC Mures au fost aclamati de fani pentru daruirea si momentele frumoase de baschet oferite suporterilor. Nu suntem o echipa cu buget mare dar sigur BC MURES si baschetul sunt foarte iubite in Tg Mures. 
click pt. Articol 19 septembrie 2014 18:22