Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
BC Mureș a anunțat înregimentarea lui Adi Tudor
Conducătorul de joc a încheiat în această săptămână colaborarea cu Steaua CSM București 
Victorie fără emoții pentru BC Mureș pe terenul vicecampioanei
Elevii lui Prakuraitis au trecut de o echipă suferindă, decimată de accidentări și suspendări 
Vladimir Arnautovic: „Vom face tot posibilul să câștigăm”
CSU Asesoft Ploiești se deplasează la Mediaș în etapa a 21-a din LNBM 
CSU Atlassib Sibiu se înclină în faţa formaţiei CS Energia Târgu Jiu
Sibienii pierd un meci important în faţa uneia dintre contracandidatele sale la play-off 
Audrius Prakuraitis: "Apărarea a fost cheia jocului"
Tehnicianul lituanian vorbeşte despre victoria sa în faţa bihorenilor. 
Cristian Achim: "Nu a mers nimic. Este normal să fie aşa"
Antrenorul bihorenilor afirmă că echipa s-a aflat şi se află într-o situaţie foarte dificilă. 
LNBM - Programul și rezultatele rundei cu numărul 21
Energia și Târgu Mureș, învingătoarele zilei inaugurale 
BC Mureș a câștigat clar la Oradea
Mureșenii au răzbunat eșecul din tur 
Energia se impune în fieful celor de la CSU Sibiu
Gazdele și-au adjudecat ultimele 2 sferturi, însă victoria merge la Târgu Jiu 
Energia Târgu Jiu l-a transferat pe americanul Lamont Mack
Baschetbalistul va evolua la Târgu Jiu până la finele acestui sezon competițional 
Dan Rat blazare
0 
De 3 ani de zile vin la meciurile echipei oradene dar asemenea atitudine nu am vazut NICIODATA la echipa.
Nu pricep de ce nu au renuntat sa se prezinte.Cu atitudinea asta delasatoare,fara sa se apere cit de cit decent, sa scape mingi din mana,aruncari ratate,recuperari ofensive si defensive lipsa,etc.....
Poti atrage suporteri cu o asemenea atitudine ?
Cu tot respectul pt D-nul Achim, dar faptul ca ne plangem mereu nu cred ca ajuta in vreun fel echipa.
Anul trecut, ne plangeam in final four Cupei ROMANIEI ca sunt meciurile prea apropiate si se simte oboseala.TOATE final four-urile din lume se joaca in acest sistem.La noi e oboseala, acum e lipsa de jucatori.Dar lipsa de atitudine ? Lipsa de concentrare ? Pase la adversar ? Lipsa aparare ? 
click pt. Articol 28 februarie 2015 06:52
Zorca OH, NO!
0 
Data trecuta cind a jucat la Mures parca si-a batut joc de echipa, oras, baschet si chiar de el insusi. Sper sa nu se repete povestea! 
click pt. Articol 28 februarie 2015 02:53
razv-an play off
0 
e o lupta stransa pt play off. SUnt 4 echipe (Sibiu, Oradea, Timisoara, Medias) care se lupta pentru 2 locuri, cu Timisoara si Sibiu favorite. Cu toate ca si Pitestiul sau Muresul pot intra in hora :)
Deci Sibieni, inca aveti sanse mari la prezenta in play off. 
click pt. Articol 28 februarie 2015 00:36
fan_baschet speranta moare ultima!
0 
Sper ca Oradea sa-si revina si sa ajunga in play off acolo unde le este locul! Acesti frumosi suporteri ai csm Oradea merita sa se bucure de echipa lor si-n continuare, deci eu cred ca Oradea va fi in play off si-n acest an! Ar fi urat sa nu fie asa! 
click pt. Articol 27 februarie 2015 23:57
@lexCSU Dezastru
0 
Subscriu si eu majoritartii poziitiilor impartasite pe forumurile nostre.
Am ajuns intr-un punct in care ni s-a cam umplut paharul, oricat de patimasi am fi, an de an ne-am ridicat de jos, ne-am regrupat si am tinut frumos steagul sus langa echipa, dar nu se mai poate, trebuie sa luam noi suporterii masuri pentru viitor, daca altii nu sunt in stare...
La 20 de ani de la primul titlu, vom juca playout, de 16 ani incoace nici o performanta, nici un trofeu nici macar o finala jucata, ba chiar nici playoff... cate cluburi nu si-ar dorii suporterii nostrii, emulatia de aici privind baschetul, se pare ca suntem doar fraierii de serviciu pentru interesele unora, an de an aceiasi poveste. E de ajuns, urasc sa mai fiu trist, din cauza echipei asteia, cat sa ma tot suport mediocritatea si umilinta, de ce altii pot si doar la noi nu ? Vin vremuri grele, sa va luati labele de pe echipa asta lichelelor!!! 
click pt. Articol 27 februarie 2015 23:45
0 
Nu știu ce a avut Oradea astăzi dar de mult nu am mai văzut să joace așa slab! Cred că au moralul la pământ că nu asta e Oradea care o știu! 
click pt. Articol 27 februarie 2015 23:44
0 
Energia e o echipă tare frumoasă anul acesta :). Îmi pare rău și pentru Sibiu că luptă mult! 
click pt. Articol 27 februarie 2015 23:43
0 
Zici, nu doarme dar dupa 7 zile de munca se tot odhneste...... 
click pt. Articol 27 februarie 2015 23:42
fan_baschet Multumesc, Doamne!
0 
Dumnezeu a facut dreptate! Multumim si baietilor care, desi obositi dupa 3 meciuri in 5 zile (duminica cu oradea, marti cu brindisi si azi cu sibiul) s-au mai mobilizat o data si au obtinut o victorie importanta! Succes si cu Steaua miercuri!  
click pt. Articol 27 februarie 2015 23:40
Shakall joaca frumos
0 
hai sa recunoastem ca au si antrenor fata de alte echipe care au antrenor doar pe hartie