Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Secţiune prezentată de:



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ante Krapic: ,,Sper să începem seria victoriilor în meciul de duminică!”
Croatul prefațează partida cu CSU Sibiu 
Bill Amis : „Vom întâlni o echipă puternică, bine sudată, formată din jucători foarte valoroşi”
Steaua CSM Eximbank întânlește Asesoft Ploiești în etapa cu numărul IV a LNBM 
Hristu Şapera: "Vom avea un meci extrem de greu cu Mediaşul"
Ageşenii au de luat o revanşă în faţa propriilor suporteri 
Doug Plumb: ”Piteștiul este o echipă foarte experimentată”
Acesta prefațează partida cu BCM U Pitești 
Cezar Stănescu: "Trebuie să abordăm partida cu maximă seriozitate"
BCM U va primi vizita celor de la Gaz Metan Mediaş 
Kelvin Lewis: „Va fi un meci dificil împotriva unei echipei grele”
BC Timișoara și BC Mureș se vor duela, mâine, în sala „Constantin Jude” 
Gediminas Navickas: ”Vom merge la Pitești să câștigăm”
Lituanianul prefațează partida de pe terenul celor de la BCM U Pitești 
Dragan Petricevic: „Cel mai important e să câștigi meciurile de acasă”
BC Timișoara va da piept cu BC Mureș în etapa a patra din LNBM 
CSM Oradea, ȋn căutarea revanșei cu CSU Atlassib Sibiu
CSU Sibiu şi CSM Oradea s-au mai întâlnit ȋn primul tur al Cupei României 
BCM U Piteşti întâlneşte pe Gaz Metan Mediaş
Jocul se va desfăşura duminică, cu începere de la ora 18:00 
0 
Pai pentru sigla aia si pentru ca nu te-ai tinut de cuvant cred ca ar tot fi cateva lazi bune, dinalea mari, de 24 de sticle! 
click pt. Articol 25 octombrie 2014 13:54
0 
cate beri?
 
click pt. Articol 25 octombrie 2014 10:24
0 
Ungurule, sa sti ca este dreptul tau sa comentezi unde si cum vrei, in rest sa sti ca Soso69 are dreptate....  
click pt. Articol 25 octombrie 2014 08:39
0 
Cred că vă referiti la Uros Velickovic când vorbiți de indisponibili.  
click pt. Articol 25 octombrie 2014 00:20
0 
e dreptul meu sa comentez cand si unde vreau...
asta inseamna libertte de exprimare!!!

vezi-ti de ale tale, cenzura mica ce esti!

la revedere! 
click pt. Articol 24 octombrie 2014 21:53
alin67 antrenor
0 
La Multi Ani! Am stiut ca avem un antrenor bun,am vazut ca avem un centru bun si in sfarsit,oricine trebuie sa admita,chiar si cei care se bucura de infrangerile noastre,ca avem o echipa destul de buna. Nu suntem cei mai buni,dar suntem acolo unde fanii sperau sa fim. Trebuie sa confirmam acest meci extraordinar,unul din cele mai bune pe care Energia le-a facut. Felicitari! 
click pt. Articol 24 octombrie 2014 10:39
alin67 coach
0 
Happy birthday coach! I knew that we have a good coach,I've seen we have a good center and finally, everybody has to admit,even those who enjoy our defeats,that we have a pretty good team. We are not the best but we are there,where the fans hoped to be. We must confirm the amazing game we had last night,one of the best Energia have ever played. Congratulations! 
click pt. Articol 24 octombrie 2014 10:28
soso69 suporteri
0 
Sunt sigur ca suporterii oradeni vor ramane aproape de echipa indiferent de situatie. Sunt suporteri de baschet nu de fotbal.
@unguru - desi am zis ca nu-ti mai raspund chiar nu ma pot abtine : eu inteleg ca ai un dinte impotriva lui Sere, dar totusi de unde atata frustrare? Pt ca exact asta arati prin toate comentariile tale ridicole. Am inteles ca nu mai esti suporter al CSM-ului, e dreptul tau, dar nu inteleg de ce te tot bagi in seama de fiecare data cand vine vorba de Oradea ? Daca tot ti-ai scos echipa de la inima scoate-o si din comentarii, pt ca altfel lasi impresia ca ai iesit pe usa din dos si vrei sa lasi alta impresie.
Apropo de suorterii care ar trebui sa creada doar in ei - suporterii fara credinta in echipa nu mai sunt suporteri, sunt altceva. Sunt ceea ce ai devenit tu.  
click pt. Articol 24 octombrie 2014 09:50
0 
Ce sa mai zici la un astfel de meci- am inceput tare- aveam cred si 8 daca nu mai multe puncte avans la inceput. Mergeau pasele la pivot perfect... Apoi nimic in aparare iar in atac s-au aparat gorjenii foarte bine. Au vazut de la Mures ca daca lasa spatii noi aruncam bine si au stat scai de noi si nimic -solutii zero..aruncam numai din pozitii grele. Turner cel putin nu a stiu nimeni sa il opreasca iar Milolosevic pasa de unde vroia. La noi Faber a facut niste greseli mari (slam dunk ratat cand putea sa arunce, nu a prins mingea in mana de multe ori...), Pilcevic parca nu a jucat nimic iar Orbeanu departe rau in aparare. Cred ca din sezonul 2012-2013 de cand am pierdut un meci cu Muresul (cand au jucat finala apoi) nu am mai vazut sa joace in halul asta. 
click pt. Articol 24 octombrie 2014 09:02
tumero #21 rosu
0 
https://www.youtube.com/watch?v=bgtyvXZQncA&src_vid=C0l9kATCPys&feature=iv&annotation_id=annotation_3000922065