Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Barnabas Szaszgaspar: "Nu este permis să joci aşa de relaxat într-o finală"
Cei de la BC Mureş sunt conduşi cu 2-1 la general de CSM CSU Oradea în finala LNBM 
Cristian Achim: „Câștiga echipa care face 3 victorii, nu 2 victorii”
CSM CSU Oradea se află la o victorie de primul trofeu din palmares 
CSM CSU Oradea preia din nou conducerea în finala LNBM
Orădenii au câștigat meciul 3 din fieful lui BC Mureș și conduc cu 2-1 la general 
CSM CSU Oradea învinge pe BC Mureș Târgu Mureș
CSM CSU Oradea învinge pe BC Mureș Târgu Mureș la o diferenţă de 9 puncte 
Finala se mută la Târgu Mureș
BC Mureș și CSM CSU Oradea își dau întâlnire sâmbătă, respectiv luni, la Sala Sporturilor din Târgu Mureș 
Tudor Jucan: „Este cam puţin pentru echipa noastră acest loc 4”
U-BT a pierdut finala mică cu Steaua CSM EximBank 
Claudiu Fometescu: „Cred că lotul nostru este de finala mare, însă trebuia să dovedim pe teren”
Steaua CSM EximBank s-a impus în finala mică cu U-BT Cluj-Napoca 
Steaua CSM EximBank a încheiat sezonul pe locul trei
Bucureștenii s-au impus în finala mică cu U-BT Cluj-Napoca 
Steaua CSM EximBank învinge pe U BT Cluj-Napoca
Steaua CSM EximBank învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferenţă de 2 puncte 
danb61 ORADEA!!!
0 
Hai 0radea!! Sper sa câștigați cu 3-1!!! tigri în sus,tigri în jos....jungla în sus,jungla în jos.....niste pensionari obosiți fără voce...și-au cumpărat vuvuzele.....muzica ungureasca la statie.....și-au chemat ajutoare din sf.ghe......niste penibili...pe R OMANESTE!!!! 
click pt. Articol 29 mai 2016 14:07
yolo Corect
0 
Foarte frumos spus! Oradea are prima sansa si suntem obligati sa impingem finala pana in meciul 5 daca vrem sa castigam. Insa chiar daca pierdem finala mi-ar place sa nu pierdem luni ca sa avem 5 meciuri spectaculoase. 
click pt. Articol 29 mai 2016 14:04
andreicovici @carpediem
0 
Da, mai bine sa incheiem caci cadem in penibil deja. Da-te roman daca asa vrei tu sa fie, poate o sa ai mai multa credibilitate pt unii, eu am terminat aici aceasta discutie, Romani, maghiari, ce om fi, ar trebui sa conteze respectul reciproc in tara asta si nimic mai mult. In fine. Cei mai buni sa castige acest campionat. Hai Csm Oradea ! 
click pt. Articol 29 mai 2016 13:42
tiger76 @Alexia
0 
Toată stima pentru gandirea ta Alexia! Tu te poti numi un adevărat suporter de baschet! Bravo! 
click pt. Articol 29 mai 2016 13:29
carpediem ca sa incheiem
0 
Ca sa intelegi cum te faci de ras singur cu atitudinea ta... Eu locuiesc in Tirgu Mures si desi stiu limba maghiara (am invatat-o binisor in vreo 40 de ani petrecuti aici) sunt roman... Acum mai spune si ca sunt tradator de neam si tara, doar n-am fost de acord cu tine legat de suprematia limbii oficiale...
Stii vorba aia de la maghiari: okos enged szamar szenved? Daca nu atunci roaga pe cineva sa-ti traduca, eu personal m-am plictisit de tine... 
click pt. Articol 29 mai 2016 13:23
0 
Mult succes oradea. Sper sa castigati finala pentru ca toti de acolo merita acest lucru: antrenor, jucatori, conducere, fani. 
click pt. Articol 29 mai 2016 13:22
andreicovici @carpediem
0 
S-a trezit si unul din Tg Mures sa ti-o spuna care cred ca stie ce vorbeste, chiar si unul din Cluj dar tu o stii doar pe a ta. Cat despre toleranta de care vorbesti, voi o vedeti oricum doar intr-un singur sens, atunci cand incercati sa faceti voi pe victimele.
 
click pt. Articol 29 mai 2016 13:02
carpediem @andreicovici
0 
Bine ca s-a trezit unul de la Oradea sa ne spuna noua, suporteri romani si maghiari ai echipei din Mures ce ar trebui sa facem. Mai mult stie si ce ar trebui sa faca clubul, sponsorii, etc... Poate mai intai faceti ordine acasa la voi la club si apoi va rugam sa veniti sa ne invatati si pe noi...
In alta ordine de idei formularea "cei ca tine" din mesajul tau, prin care ma cataloghezi fara ca sa stii absolut nimic despre mine, reflecta tocmai nivelul de toleranta de care am scris mai devreme... 
click pt. Articol 29 mai 2016 12:50
0 
In sfarsit a mai zis-o cineva in afara de mine. Cel mai enervant lucru in sala si club la Oradea sunt grupuletele si bisericutele "afiliate clubului". Cunosc nenumarate exemple de oameni care nu mai au dreptul sa comenteze pe pagina clubului respectiv pe forumurile adiacente din cauza ca au criticat anumiti jucatori sau anumite persoane din acest anturaj select. Exista o distanta considerabila intre fanul de rand, care vrea sa vina la meci si sa-si exprime o parere sau cel care e prieten cu administratia pe Facebook si rezerva 20 de locuri inainte sa se deschida sala sau are dreptul sa ceara banarea unor suporteri. Trebuie sa se gandeasca serios dl presedinte ce fel de oameni implica in relatia cu publicul, pentru ca sunt niste deplasati si sensibili. 
click pt. Articol 29 mai 2016 12:28
FAC Asta cu sovinismul
0 
Părerea mea este ca la fel cum fiecare politician este huduit când încearcă sa câștige capital politic în sala sporturilor, nu trebuie permise unele încercări de a se câștiga nici un fel de capital, fie el politic sau de orice fel. Una peste alta echipa asta ne reprezinta pe toți indiferent de limba pe care o vorbim sau cu cine votam. 
click pt. Articol 29 mai 2016 12:25