Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Gaz Metan Mediaș dispare de pe harta baschetului românesc
Orașul de pe Târnava Mare rămâne fără baschet la nivel de seniori 
BC SCM Timișoara și-a încheiat campania de achiziții prin transferul lui Marko Cakarevic
Sârbul este campion mondial și european la nivel de juniori 
SURSE. Marko Marinovic, aproape de SCM U Craiova
Fundașul a evoluat ultima dată la Steaua CSM EximBank 
Milan Milovanovic, noul pivot de la Phoenix Galați
Echipa gălățeană și-a stabilit lotul în proporție de 95% 
SURSE. Jamel Waters va fi legitimat de Phoenix Galați
Sportivul american va semna primul angajament profesionist al carierei 
BCM Baia Mare a transferat un gigant care a evoluat în NBA Summer League 2016
Pivotul îi va face concurență lui Ionuț Drăgușin în ceea ce privește înălțimea 
BC Mureș se mișcă pe piața transferurilor
Pagina de facebook BC Mureș Fan Club anunță mai multe achiziții ale trupei lui Barnabas Szaszgaspar 
Cătălin Vlaicu a semnat cu Phoenix Galați
Sportivul sosește de la BCM U Pitești 
CSM Oradea l-a transferat pe Sean Denison
Canadianul se întoarce la echipa alături de care a evoluat în sezonul 2013/2014 
Campania de transferări continuă pentru Phoenix Galați
Americanul Travis Daniels va juca la Phoenix 
Zorca Conducere
0 
De ce sa ceri demisia lui Lungu cand sub presedintia lui au fost cele mai bune rezutate din istoria clubului? Sa vina din nou Szalkay? Care si-a batut joc de cel mai mare buget si n-a obtinut nici un rezultat.

Problema e alta: Lungu e sapat de cei din jurul lui. S-a vazut la ultimele doua meciuri din play-off cand "atmosfera" creata la statie de un terchea-berchea (bineinteles invatat de cineva) a dus la multe nemultumiri in sala. Din aceasta cauza, din cate stiu, Nova Vita si Azomures s-au retras de la sponsorizare. In aceste conditii cu ce bani sa aduci jucatori?

Decat sa fie unealta de provocari interetnice, BC Mures mai bine s-ar desfiinta! 
click pt. Articol 28 iulie 2016 09:15
soso69 corect
0 
Achim are strategia de joc bazata pe disciplina tactica. Din pacate pt asta iti trebuie inteligenta in joc si in primul rand experienta. Poate acesta e si motivul imprumuturilor lui Basti si densitatea jocurilor pt Bobe (a jucat anul trecut in 3 competitii, din care in 2 a fost titular de drept). Din pacate se pare ca inca atat Bobe cat si Basti nu reusesc sa respecte cu strictete sarcinile incredintate. Petrisor in schimb, chiar daca e departe de talentul celor 2, e un jucator inteligent care respecta "la sange" ce ii spune antrenorul si pt asta trebuie apreciat. Eu inca sper ca Bobe sa se faca simtit in joc si sa-l vedem mai des pe teren (si acum tin minte ca in meciul 5 al finalei muresenii au recuerat 6 pct in 20sec pe mana lui). 
click pt. Articol 28 iulie 2016 09:03
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Din pacate una dintre erorile lui Achim este faptul ca nu promoveaza tineret. De cand este la echipa, nici un junior nu a confirmat. Probabil ca si peste 10 ani, vom juca tot cu duetul Pasca - Petrisor.  
click pt. Articol 27 iulie 2016 22:44
0 
Calota, Jeremic, Cakarevic, Komatina si Dragusin/Diaz. 
click pt. Articol 27 iulie 2016 22:21
soso69 Oradea
0 
Inca o mutare la Oradea, dar nu una asteptata : Petrisor continua inca un sezon cu CSM. Nu sunt unul dintre contestatarii acestuia si in continuare il consider peste Dani Popescu pt ca ajuta echipa mai mult, nu pierde mingi (asta ma exaspera la Dani) si chiar daca nu marcheaza e util echipei pe faza de atac si aparare. Cu toate acestea l-as fi dorit pe Basti in loc, chiar daca nu are experienta si probabil ca Achim a preferat experienta in detrimentul talentului si entuziasmului.  
click pt. Articol 27 iulie 2016 08:35
SOUTH WEST Jucatorul perfect pt Craiova.
0 
Matur, cu o buna viziune a jocului, cu procentaje mult peste cele ale lui Johnson, chiar este o achizitie deosebit de buna pt Craiova, echipa care a pierdut toti jucatorii de calitate pt acest sezon. 
click pt. Articol 26 iulie 2016 16:16
adrian.or adrian.or
0 
Vorbim de un jucator care a trecut pe la Valencia, Steaua Rosie, are Euro Cup castigat si participare cu echipa nationala la un CM. L-as fi vazut oricand la Oradea in locul lui Mirkovic, nu inteleg ce aveti cu el. E cel mai bun pasator din liga si are si aruncare, ar fi un transfer extraordinar pentru Craiova. 
click pt. Articol 26 iulie 2016 11:08
0 
As spune ca iti dau dreptate, doar ca AJ nu a fost chiar asa o minune pe cum il vad multi. A fost un coordonator bun, nu am ce sa zic, doar ca in afara de acel dribling extraordinar si viziunea specifica unui jucator atat de scund, sa stii ca Aaron Johnson nu avea cine stie ce calități. Shoot-ul era decent, însă slăbuț pentru un coordonator, sa nu mai vorbim de psihic. Cred ca am pierdut cel putin 3 meciuri pe mana lui AJ care a clacat la libere (primul meci din playoff, meciul cu Cluj din faza a doua, respectiv meciul cu Energia din returul primei faze). Nu stiu e sa zic, mie unul nu mi s-a părut ca a rupt gura târgului. 
click pt. Articol 26 iulie 2016 08:36
0 
Ala micu nu mai e,Hargrove la fel.Echipa se formeaza functie de viziunea antrenorului,buget,etc...Aducem si noi ce putem,dar pe Marinovic il vad mai altruist decat pe A.J(asta daca mai poate).Pana nu vedem lotul nu prea avem ce sa comentam.Pana acum slabut...poate asteapta ceasul al 12-lea sa ne dea cu tribuna in cap!!!!!!!!!! 
click pt. Articol 25 iulie 2016 22:57
DonDiablo DonDiablo
0 
Aaron Johnson este cu 2 clase peste expiratu asta parerea mea.Pacat pentru Craiova si campionatul nostru ca nu mai este in Romania.Marinovic asta in afara de CV nimic,eu zic ca nu a rupt gura targului la Steaua,mai ales ca a fost laudat atata la venirea lui in Romania.Individualist va fi si mai mult la Craiova zic eu fiind considerat vedeta....Este doar o parere personala. 
click pt. Articol 25 iulie 2016 21:38