Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Secţiune prezentată de:



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Antonis Constantinides: „Pentru mine nu a fost doar o simplă victorie”
Antrenorul Energiei Târgu Jiu s-a declarat extrem de mulțumit de victoria echipei sale împotriva Timișoarei 
VIDEO. Rezumatul partidei Energia Târgu Jiu vs. BC Timișoara
Oltenii au obținut prima victorie din campionat, în timp ce bănățenii au ajuns la cea de-a doua înfrângere 
Rareș Pașca: “Meciul cu U BT a fost un dezastru total. Trebuie să ne trezim”
CSM-U Oradea a pierdut duelul de duminică seara, scor 94-60 
Curtis Millage: “Dacă vom trage tare, cred că putem realiza ceva special”
Americanul a debutat cu dreptul în maieul lui U BT Cluj-Napoca, totalizând 9 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă  
Cristian Achim: “Noi am fost mai mult băieți de antrenament”
Tehnicianul a vorbit după înfrângerea drastică a echipei sale în fața lui U BT Cluj-Napoca 
Dorin Pintea despre duelul cu Oradea: “M-am așteptat să fie puțin mai greu”
Clujenii au repurtat a doua victorie consecutivă 
Dragan Petricevic: „Energia a fost echipa cu mai multă dăruire”
După trei etape jucate din noul sezon, BC Timișoara are la activ două eșecuri 
Corecție drastică suferită de CSM-U Oradea pe terenul lui U BT Cluj-Napoca
Silvășan și compania s-au impus cu scorul de 94-60 
Rezultatele etapei a 3-a din Liga Națională de Baschet Masculin
Duminică s-au disputat ultimele două meciuri ale rundei 
Victorie categorică pentru U-BT în fața orădenilor
Duelul a încheiat runda a 3-a din Liga Națională de Baschet Masculin 
Tomy pericole...
0 
Eu personal nu ma asteptam sa castigam acest meci, dar nici sa pierdem la asa o diferenta. Insa ce ma nemultumeste cel mai profund este lipsa de daruire a baietilor. Sigur, relatiile de joc sufera, lotul este incomplet, accidentari peste accidentari. Totusi, poti lasa o impresie buna incercand. Cred ca la inceputul sfertului 3 cand am vazut ca "forcing-ul" nu da rezultate ne-am resemnat si cam atat. Clujul are o echipa buna si a marcat mult, insa in mare parte datorita apararii foarte lejere a baietilor nostri. Mai avem extrem de mult de lucru pana sa parem macar echipa de baschet. Chiar inainte de accidentarea lui Bogdan aveam nevoie de un jucator polivalent care poate juca si 4 si 5, ceva de genul Bogdan Popescu, acum e impetuos necesar. Problema este ca romani nu mai sunt, iar pentru un strain de valoare e nevoie de o serioasa suplimentare a bugetului, nemaivorbind ca in acest caz Rade sau Vuja vor trebui sa zica pas la meciurile din campionat. Cred ca aunl acesta va fi oo performanta sa prindem play-offul si minune sa trecem de primul tur. Totusi, sezonul abia a inceput si au mai fost cazuri in care o echipa care scartaia serios la inceput si in play off a facut senzatie. Noi mai speram. Hai CSM U!  
click pt. Articol 20 octombrie 2014 10:55
ts_cata Accidentati
0 
Si inca un accidentat de care nu aminteste nimeni este Ciordas. Cel mai bun junior din tara la varsta lui care a crescut langa echipa in ultimii 2 ani a trebuit sa se lase de baschet din cauza problemelor la inima. 
click pt. Articol 20 octombrie 2014 10:07
0 
Nu vroiam sa comentez nimic despre meciul asta deorece vreau sa il uit cat mai repede.
@andreicovici: Jucatorii accidenati sunt ocmai cei care au for la lotul national (nu au facut pregaire cu Igor) + Krapic care a cazut pe mana (nici o legatura cu pregatirea fizica). Singurul accidentat muscular a fost Subotic.
Felicitari U pentru joc, pentru transferuri si pentru jucatorii romani folositi, 
click pt. Articol 20 octombrie 2014 10:05
andreicovici Igor ?...
0 
Ce parere are oare marele Igor, preparatorul fizic atat de laudat despre atatea accidentari ?... 
click pt. Articol 20 octombrie 2014 09:41
0 
Aici ai dreptate. Nu asta este valoarea echipei. Mie personal nu imi place de Achim (deloc chiar, dar e parere pur personala), dar are jucatori buni. In echipa completa or sa faca meciuri bune. Or sa fie buni de luati la pariuri pe viitor :D 
click pt. Articol 20 octombrie 2014 08:19
adu suporter
0 
Si pt mine ca suporter a fost cel mai emotionant meci...nici finalele din 2000 si 2007 nu le.am trait asa. Si asta pt domn profesor...nu-mi prea pot imagina baschetul fara el.sa vedem daca alex ziguli si cu sorin caprarescu pot duce mai departe acasta echipa.si sper ca sapera sa ramana cat mai mult aici.sau chiar definitiv. 
click pt. Articol 19 octombrie 2014 23:51
0 
Mda, exprimarea mea nu a fost prea reusita, m-am referit la suporteri si nu la echipa! Scuze