Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Sean Barnette: „Dacă începeam mai devreme să jucăm bine, puteam să învingem orice adversar”
Americanul prefațează întâlnirea cu BC Mureș 
LNBM - Etapa XII – MVP: Daniel Dillon
Australianul a făcut diferența pentru CSM Oradea în fața lui BC Timișoara 
Antonis Constantinides: „Partida cu Mediașul este una aproape capitală”
Antrenorul Energiei a dezvăluit că pivotul Larry Turner este foarte aproape de despărțirea de echipa gorjeană 
Alin Borșa: „Meciul cu Ploiești a fost cel mai bun din turul de campionat”
Universitatea Cluj-Napoca a încheiat prima parte a stagiunii fără să bifeze vreun rezultat pozitiv 
Octavian Popa Calotă: "Timişoara joacă tare acasă, dar noi suntem echipa pe val"
Jucătorul lui CSU Atlassib Sibiu prefaţează partida cu BC Timişoara 
Dragan Petricevic, înainte de duelul cu CSU Sibiu: “Suntem conștienți de importanța acestui meci”
BC Timișoara primește vizita sibienilor în ultima etapă din 2014 
VIDEO. Pasă de excepție marca Curtis Millage
Americanul a izbutit assist-ul în derby-ul Clujului cu Universitatea 
Energia și Gaz Metan trag cortina peste 2014 cu un duel direct
Ambele formații au pierdut în ultima etapă, iar acum încearcă să termine anul cu fruntea sus 
Nikola Siladji despre confruntarea cu Energia: „Va fi un meci greu”
Sârbul prefațează ultima partidă a turului a formației sale 
Programul și rezultatele ultimei etape a turului din LNBM
Campioana en-titre s-a impus pe terenul ultimei clasate în primul meci al rundei. Marți, 3 meciuri televizate 
ARM U BT
0 
Din pacate, cel putin la Cluj, este extrem sa se termine razboiul intre suporterul de baschet si o parte din iubitorii de fotbal care tot timpul au ceva de comentat chiar daca trec pe la sala de doua ori pe sezon si alea cu indulgenta! Eu reactionez de fiecare data cand se amesteca deoarece ei vor doar sa DISTRUGA pentru a demonstra ca ei au dreptate si ca ei sunt cei mai tari! Exista un post a lui free62 care spune totul despre factiunea condusa de acest individ! Si sa sti ca, chiar daca nu pare, despre BASCHET este vorba deoarece acest individ vrea sa distruga echipa asta! Mai departe nu mai spun nimic, am tot scris pe aici si de cate ori o sa intervina, sa vorbeasca in numele nostru, voi reactiona in felul asta si imi cer scuze pentru asta, imi scuze suporterilor reali de baschet, celor care iubesc sportul asta si il sustin neconditionat! bla, bla, bla la adresa mea! 
click pt. Articol 22 decembrie 2014 19:55
ARM U BT
0 
Am mai citit odata si constat ca nu am inteles ce vrei sa spui, incerc sa deduc dar..... banuiesc ca ai scris de pe ceva device mobil! 
click pt. Articol 22 decembrie 2014 19:45
ARM U BT
0 
Nu chiar..... nu sunt amator de fotbal si nu am fost niciodata!  
click pt. Articol 22 decembrie 2014 19:44
ARM U BT
0 
Am n-am inteles dar am priceput.... 
click pt. Articol 22 decembrie 2014 19:42
oldboy @Beniamin
0 
Nimeni nu are nimic........inca: Dykes nu o sa joace maine (o sa joace doar din retur) iar U nu are nici un meci dinainte castigat. Mingea este rotunda si oricare echipa poate castiga. Sa invinga cei mai buni iar noi sa ne bucuram de un meci spectaculos! 
click pt. Articol 22 decembrie 2014 18:55
frank Hai CSU!
0 
In meciurile din deplasare ar trebui sa vorbim pe teren, pana acum liniste totala si nu stiu de ce dar nu cred ca vom castiga nici acest meci in deplasare. Daca nu am invins Mediasul nu vad cum vom invinge Timisoara. Sper doar sa nu repetam evolutiile jenante din meciurile cu Energia si cu Steaua. Bafta oricum si sper totusi sa ne faceti o surpriza placuta maine. 
click pt. Articol 22 decembrie 2014 18:28
0 
nu am spus ca acel Elevu are dreptate, ci doar ca nu mai comentezi pe seama a ce spune acel Sandu (Elevu).si doarte fvrumos spus BASCHET NU ALTCEVA, nu mai aveam mari sperante sa mai fie cineva care sa spuna doar sa vorbim de baschet aici , nu fotbal sau multe atacuri directe la xxxxpersoane, si mi-ar placea daca multi ar aprecia , ca opiniile pot fi diferite  
click pt. Articol 22 decembrie 2014 17:39
0 
de la baschet aicia am ajuns....ar trebui sa va fie rusine!
cred ca inainte de a deveni fani ai baschetului ati fost sau inca sunteti fani al fotbalului cu care se mandreste Romania....deci va rog frumos sa ne purtam si sa scriem doar despre baschet si nu despre altceva!!! 
click pt. Articol 22 decembrie 2014 17:13
0 
Mor de grija noastra dar ei umplu sala cu aer cand joaca echipa lor:

https://www.youtube.com/watch?v=elpof_RCbRw

Ce spune asta..... nu stiu, probil ca un medic rezonabil ar avea un diagnostic! 
click pt. Articol 22 decembrie 2014 15:12
ARM Meda
0 
ROFLOL dude: Sos. Berceni nr. 10, Sector 4, 041914, Bucuresti, Oficiul postal 8 Pentru petreceri cu maneci lungi! 
click pt. Articol 22 decembrie 2014 14:33