Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Filip Barovic este noua achiziție a lui BC Timișoara
Pivotul muntenegrean vine de la vicecampioana Ungariei 
Bogdan Nicolescu va evolua la CSM-U Oradea
Tânărul baschetbalist bucureștean a semnat un contract valabil pe trei ani 
Sezonul 2015/2016 va debuta cu SuperCupa României
Evenimentul, organizat la nivel de LNBM și LNBF, va avea loc la mijlocul lunii septembrie 
CSU Sibiu aniversează 20 de ani de la primul titlu câștigat cu un meci de gală
CSU Forest Sibiu se reîntâlnește cu Steaua București 
Transfer de EuroCup. Marko Marinovic a semnat cu Steaua
Fundașul sârb are o carte de vizită impresionantă 
Alexandru Iacobescu nu s-a prezentat la DNA Ploiești
Publicațile centrale susțin că acesta ar fi părăsit țara 
Noua competiție FIBA afectează calendarul competițional 15/16
FRB nu a stabilit oficial datele de desfășurare ale LNBM, LNBF și Cupa României 
CS Gaz Metan Mediaș, înscrisă în ultimul moment în LNBM
Medieșenii vor avea un buget comparabil cu cel de sezonul trecut 
BCM ”U” Pitești a fost depunctată de către Federația Română de Baschet
Argeșenii vor debuta în noul sezon competițional cu -3 puncte în clasament 
Sezonul 2015/2016 al Ligii Naționale de baschet masculin aduce la start 12 formații
CSU Ploiești nu va participa, iar viitoarea ediție de campionat vine cu câteva modificări de sistem 
soso69 Parere
0 
Eu nu văd așa lucrurile. Pt orice antrenor contează rezultatele. La cât de greu e sa găsești sponsori nu văd ce echipa are șansa de a creste jucători. Ei trebuie sa dovedească ca merita sa primească șanse. Referitor la un Hora sau un Pop, din păcate au primit multe șanse dar degeaba. Măcar Pop a început sa se străduiască mai mult, în schimb Hora s-a obișnuit sa stea pe banca și sa-i mearga salariul (se pare ca s-a terminat pt ca nu i-au prelungit contractul). Eu zic ca Bobe a ales bine pt ca Oradea nu are jucător roman pe postul lui și momentan nici străin. Așa ca eu cred ca va juca destul de mult dacă va da satisfacție. Dovada sunt Popescu do Tibârnă care au primit multe minute de joc. Referitor la Pasca - mă abțin! 
click pt. Articol 03 iulie 2015 23:05
suporter oradean subscriu cu unele amendamente
0 
de acord cu tine,proasta mutare facuta de acest copil si pe trei ani -mult-doamne fereste daca ramane si achim trei ani cariera lui se va incheia inainte de a incepe.In toata cariera lui de antrenor Achim nu a format nici macar un junior,sa-l faca jucator,nu are tip.este inflexibil, nu poate nu are putere de a construi,mai degraba de a distruge-vezi Hora,Pop,Ionescu,Stefan jucator atletic si cu mana buna de la distanta,Pasca tinut pe banca "noroc" cu accidentarile de anul trecut,ca altfel,freca banca in continuare si exemplele ar putea continua,Dar sper ca Bobe sa aiba parte de alt tratament desi... nu cred..  
click pt. Articol 03 iulie 2015 22:38
0 
La prima vedere este o miscare excelenta pt ambele parti, DAR..... Daca bobe se va pregati cu echipa mare sigur va progresa dpv tehnico-tactic. Sper sa aiba loc de eternele sperante : hora si pop. In schimb de jucat , mai cu frana... Achim este un antrenor care nu se ocupa de tinerii jucatori pt ca este prea preocupat de aspectele tactice ale jocului , prea inflexibil si chiar fricos.
Deci bobe nu va juca prea mult la prima echipa iar la liga I , oradea nu prea are echipa pt ca nu au fost interesati in ultimii ani de sectorul juvenil.
Mult succes Bobe si urmareste-ti interesul pt ca d-nul Achim si-l urmareste pe al lui. 
click pt. Articol 03 iulie 2015 21:55
TDM Pt Constantin Mircea
0 
Interesant ca in vremea cand nu era urmarit, Ghita a bagat bani cu nemiluita...banii mei, banii tai - Constantin Mircea. Acum, cand ar putea baga din banii lui, pentru ca banuiesc ca nu i-a furat chiar pe toti, s-a oprit. Nu ii mai plac investitiile din bani proprii, curati, munciti. Daca ar fi sa intre DNA-ul si pe toate contractele si platile facute in 15 ani de CSU, cred ca ar fi jale.
Acum se pare ca incepe era Steaua CSM Targoviste Eximbank Dan Dacian Stanescu Paun Ponta Adi Voinescu Bucuresti...cu Georgescu la butoane. Stii ce vorbesc doar ai fost si tu la Steaua! 
click pt. Articol 03 iulie 2015 18:16
danb61 12 ani
0 
Normal ca ne bucuram ......problema este ca puteam trai fara bucuria asta.Baschetul romanesc a pierdut 12 ANI!!!!Daca toata lumea isi facea treaba(DNA,politie,etc.)nu aparea MONSTRUOZITATEA asta de echipa, o echipa facuta dupa chipul si caracterul lor.Stiti cu totii cate s-au intamplat in anii astia la meciurile cu lor,stiti toate strigatele noastre.....ne-a auzit cineva??Normal ca ar trebui sa li se retraga titlurile.....dar e tarziu si asta nu se va intampla.Ma gandesc la ce se gandesc toti cei care i-au ajutat si au facut posibil asa ceva.Sa le fie (macar)rusine!! 
click pt. Articol 03 iulie 2015 13:10
Dwade @Constantin Titi Mircea
0 
Acest individ Iacobescu are foarte mare legatura cu baschetul dar mai ales cu hotia din baschetul romanesc in uiltimii 12 ani. Cum poti afirma ca articolul nu are legatura cu baschetul? Are foarte mare legatura cu baschetul d-le Mircea. Ca sa raspund intrebarii dvs., textul articolului ne invata ca hotii (chiar si din baschet) vor da la un moment dat socoteala. Sincer, hotia din baschet ma doare mai putin decat jaful pe care l-au facut acesti indivizi din taxele pe care eu ma zbat sa le platesc la zi. In concluzie, cativa hoti in minus in baschetul romanesc, este FOARTE binevenita. A se retine ca in prezent eticheta de hoti pusa sefilor clubului ploiestean nu mai este pusa doar de suporterii altor echipe ci si de catre procurorii DNA. Mai ramane sa se pronunte si judecatorii, dupa care "beciul"este pregatit pentru ei. Si da, ma bucur cand vad incatusat orice "smecher"care fura cu nemiluita din impozitele platite de mine ... fie ca il cheama Nastase, Fenechiu, Ghita sau Iacobescu. Abia cand ii vad incatusati am o raza de speranta pentru tara asta. 
click pt. Articol 03 iulie 2015 12:07
danb61 erata
0 
Nu incep totul de la 0:au deja 3 locuri asigurate in echipa:jegobescu,ghita,ponta.Mai trebuie 2 si-si fac echipa: CSU DNA Ploiesti.Sala in care vor juca:Beciul Domnesc!! 
click pt. Articol 03 iulie 2015 10:40
0 
Chestia legata de introducerea clauzei echipei satelit dupa aprobarea bugetului nu stiu daca este OK si credibila. Oricum la satelit jucau rezervele din liga nationala si 6-7 juniori care nu trebuiau neaparat platiti. Problema mai dificila era legata de costurile participarii iar in legatura cu modul in care s-au realizat grupele Ligii I chiar aveti dreptate. Ce au cautat cele 2 echipe din Pitesti in grupa cu Iasul ? De ce nu au intrat in grupa cu bucurestenii sau chiar in grupa Ardeleana ? Asta m-am intrebat si eu la debutul campionatului cand ma gandeam la ce eforturi financiare este nevoita sa faca echipa din Iasi pt cele 2 deplasari.
Nu mai vorbim ca din grupa ardeleana avea drept de promovare la Turneul Semifinal DOAR O ECHIPA desi erau disponibile 2 locuri !!  
click pt. Articol 03 iulie 2015 09:49
baloo no respect
0 
jegobescu,un om mic da' cu gura mare,a fost personajul care-i spala jegurile lui ghita . As vrea sa-l vad pe acest gura sparta cum da din casa tot ce au facut rau in baschetul romanesc , cum au controlat arbitrajul si comisarii (implicit frb) asta in cazul in care DNA-ul va mai avea timp si pentru problemele noastre . In rest saracu' a aratat cu degetul ca altceva nu are nu vedeti ca-i mai mic ca un deget normal ! TEXTUL ARE LAGATURA CU BASCHETUL pentru ca de la jegurile din ploiesti a fost mizeria din baschet in ultimii ani ! 
click pt. Articol 03 iulie 2015 09:23
tzontzolino vina federatiei
0 
Aici e 100% doar vina federatiei! Asta pentru ca federatia bagase regulamentul cu echipa satelit mai tarziu, dupa ce Pitesti isi facuse deja bugetul pentru echipa mare. Odata ce a aparut faza cu echipa satelit normal trebuia alt buget (vorbim de o echipa sponzorizata din bani publici), buget ce nu il ceri de pe o zi pe alta. Federatia ne-a mai bagat si intr-o grupa cu echipe pe distante mari si normal riscam sa nu mai avem bani pentru echipa cea mare! Anul acesta nu vor mai fi probleme pentru ca s-a stiut inainte si s-au alocat bani si pentru echipa satelit! Deci domnii de la federatie care sariti arsi ca regulamentul e regulament- faceti-l de la inceput cum trebuie nu dupa ce omul a plecat deja la drum cu un plan! Acum ca stiti situatia cum vi se pare? Si in plus- ce parere aveti ca Gaz Metan anul acesta are clauza ca se poate retrage oricand din campionat fara sa fie depunctata (deci isi bate joc efectiv). 
click pt. Articol 03 iulie 2015 09:08