Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Secţiune prezentată de:



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Marcus Hatten este noul conducător de joc al formației CSM Oradea
În sezonul precedent, americanul de 33 de ani a evoluat în Bundesliga la BC Mitteldeutscher 
Bogdan Popescu: ”Le vom arăta fanilor că echipa va lupta în fiecare meci pînă la capăt”
Jucătorul de 35 de ani va reveni la BC Timișoara din toamnă  
Ionuț Georgescu: „Îmi plac meciurile tari, însă aş fi vrut să avem mai multe meciuri acasă”
Preşedintele executiv al campioanei vorbeşte despre programul competiţional al echipei sale în viitoarea stagiune 
Zona Transferurilor 2014 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mişcările de trupe din LNBM, la zi 
Bogdan Pogăcean a fost suspendat pe o perioadă de șase luni
Federația Română de Baschet și-a menținut decizia cu privire la baschetbalistul ce a absentat de la lotul național deoarece a participat la examenul de admitere la facultate 
Petar Babic a semnat cu echipa campioană a Slovaciei
Croatul a bifat 18 prezențe în echipamentul celor de la SCM U Craiova 
Marian Minea este noul jucător al Energiei Târgu Jiu
Sportivul originar din București a evoluat în sezonul precedent la Farul Constanța și BCM U Pitești 
Programul Ligii Naționale de baschet masculin, ediția 2014/2015
Stagiunea demarează în forță, cu un duel între U Banca Transilvania și CSU Ploiești 
Kelvin Lewis: “Imi doresc o șansă de a juca în NBA”
Jucătorul american s-a alăturat lotului lui Dragan Petricevic în această vară  
Antonis Constantinides: „Tony Woods este un bun apărător”
Tehnicianul Energiei Târgu Jiu vorbește despre cea mai recentă achiziție a echipei sale  
nimsoc10 Bine ai revenit!
0 
Ma bucur ca te-ai intors la echipa. Cei care nu-ti apreciaza caracterul, spiritul de lupta si atasamentul n-au decat sa nu vina la sala sa incurajeze echipa! Prevad ca dupa ce te vei retrage ramai in Timisoara ca antrenor la copii/juniori, una dintre echipele Under etc. Mi-as dori un maieu cu nr tau pt baiatul meu de la CSS Timisoara.  
click pt. Articol 28 iulie 2014 23:05
0 
Bun punct de vedere Mira! 
click pt. Articol 28 iulie 2014 23:05
0 
Esti ferm convins ca a fost decizia lui sa dea in modul asta BAC-ul? 
click pt. Articol 28 iulie 2014 22:59
unguru inca unul...
0 
http://www.csmoradea.ro/marcus-hatten-este-noul-fundas-al-lui-csm-oradea/ 
click pt. Articol 28 iulie 2014 22:58
mira federatia te vrea prost?
0 
Ce vorbim aici? In regulament scrie 'nemotivat' ceea ce inseamna 'fara motiv' si nu inseamna 'neinvoit' - adica sa ii fi dat voie federatia/antrenorul/comisarul etc. Din cite inteleg, baiatul asta a avut motiv, a dat admitere la facultate, deci nu are cum sa fie suspendat. Bacalaureatul sportivilor este exact aceleasi examen sustinut ceva mai devreme, organizat pentru cei care au competitii cind se da bacul 'normal' - deci nici aici nu i-au facut vreo favoare! Sportivul ar fi putut fi acuzat doar daca nu venea la lot in timpul bac-ului normal! Si ce sa faca el cu bac-ul luat daca nu se poate inscrie la facultate? sau era mai bine daca nu dadea nici bac-ul ca atunci précis nu mai participa la admitere si putea sa mearga la lot. O intrebare pentru d-l Stanescu, cu oaresceva functie la FRB, si studii in US: si acolo tot asa se comporta federatia cu cei care studiau?

Bafta multa Bogdan, du-te la scoala, nu te baza pe niste sfertodocti care n-au nici carte, nici parte! :) 
click pt. Articol 28 iulie 2014 22:42
HDU spectator
0 
Oare de ce elevul Pogacean a participat la acest bacalaureat daca nu vroia sa mearga la echipa nationala ? Oare nu era mai bine pentru el sa mai invete inca 1 luna acasa ? Pentru cei din generatia sa ( in special pentru cei care au facut parte si din loturile echipelor de prima divizie )a fost un an greu si eu cred ca daca ar fi avut intentia de a nu participala lot nu ar fi dat acest Bac.Poate elevul Pogacean a gresit dar frb sigur greseste pentru ca nu informeaza corect . Care e diferenta dintre el si cei care au anuntat de la inceput ca nu au intentia de a se prezenta la echipa nationala implicit la acel Bac ? Care sunt mai vinovati ? La un asa interes din partea frb sigur nu sportivii care vor sa faca si scoala sunt vinovatii !!  
click pt. Articol 28 iulie 2014 21:24
spectator Bacalaureat olimpici
0 
Bacalaureatul olimpicilor nu este un examen la care doar trebuie sa te prezinti si gata l-ai luat. Este un examen greu , se termina in 2 saptamani cu tot cu probe scrise si competente. Participi doar daca faci parte dintr-un lot care reprezinta tara in perioada examenului normal din iunie-iulie. Federatiile trimit liste cu elevii care fac parte din aceste loturi , deci elevii trebuie sa spuna daca participa la convocarile lotului altfel vor astepta sa dea bac-ul normal. Despre ce se vorbeste pe aici? Elevul Pogacean a gresit , barem Covaciu nu s-a prezentat la examen. Normal ar fi ca acest Campionat European sa nu fie in perioada examenelor de admitere la facultati, dar cine stie cum o fi prin alte tari. Oare ceilalti componenti la U20 nu aveau examene ,examene de admitere, or fi ajuns la ele? Nu stim... 
click pt. Articol 28 iulie 2014 20:37
ydesh_apu chiar asa!
0 
Sa nu fim ipocriti! Eu mi-am mai exprimat parerea si o repet: activitatiea anterioara nu conteaza? Daca ar fi fost convocat prima data dupa bac la lot as mai fi de acord poate cu suspendarea, insa chiar si asa nu am mai auzit sa fii pedepsit fiindca vrei sa inveti!  
click pt. Articol 28 iulie 2014 18:04
0 
Pai si anu trecut au convins un jucator de la Cluj sa renunte .....(nume germanic sau maghiar), se pare ca scopul felatiei este sa le dea cu flit tinerilor..... idioti fara perspectiva! 
click pt. Articol 28 iulie 2014 14:31
HDU sapera
0 
O alta mostra de bun simt si o atitudine cere reprezinta frb este si erectia antrenorului U20 caruia i se par "neinteresante" motivele pentru care sportivi precum Covaciu,Steff sau Pogacean "au refuzat sa se prezinte la lot".Oare ce entuziasm vor avea la loturile nationale sportivii nostrii cand stiu deja cum sunt tratati de asemenea ...dresori