Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Secţiune prezentată de:



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Paşte Fericit!
Site-ul totalbaschet vă urează sărbători fericite alături de cei dragi! 
FOTO. All Star Game 2014
Cum s-a văzut "Meciul Stelelor" prin obiectivul lui Andor Marton 
ASG 2014 - Organizare exemplară
Sudul a învins Nordul cu scorul de 135-124, într-unul dintre cele mai reușite All Star Game-uri ale ultimilor ani 
Milan Nisic: "James Tyler este un jucător minim de Euro Cup, dar nu-i place munca"
Antrenorul sârb va părăsi zilele acestea România 
Şedinţa conducătorilor de cluburi - Cu şase străini în 2014/2015
După cum era de aşteptat, s-a propus renunţarea regulii cu un junior pe teren. 
ASG 2014. Mihai Silvășan: „A fost un eveniment frumos care a făcut propagandă bună baschetului”
Căpitanul Clujului vorbește despre evenimentul organizat sub Feleac 
Virgil Stănescu despre ASG 2014: „O sărbătoare extraordinară”
Baschetbalistul a subliniat faptul că, meciul de la Cluj-Napoca e posibil să fi fost ultimul pentru el 
ASG 2014. Josh Sparks: "M-am bucurat să mă aflu în fața fanilor"
Americanul lui "U"-BT Mobitelco a câștigat concursul de slam-dunk 
ASG 2014. Louis Darby: "Am încercat să facem ceva pentru fani"
Americanul Energiei Rovinari a ieșit MVP la All Star Game 
ASG 2014 Cluj-Napoca. Sudul învinge Nordul cu 135-124
Louis Darby a fost desemnat MVP-ul All Star Game-ului 
ARM ASG
0 
In Romania niciodata nu vei reusi sa organizezi ceva care sa multumeasca pe toata lumea! prea mult ne place sa fim si, si! 
click pt. Articol 18 aprilie 2014 17:45
0 
... nu inteleg de ce trebuie sa fie "pompos" un astfel de eveniment.... mai bine mai putin pompos, dar sa se bucure tot iubitoru' de baschet de evolutia celor mai buni baschetbalisti din tara, cu preturi la bilete rezonabile.... in fine, fiecare cu parerea lui...... 
click pt. Articol 18 aprilie 2014 14:13
bdevil Bunut
0 
Fata de celelalt ASG, a fost organizat foarte ok. S-au cam prelungit cu vorba, gen Piersic, dar per total a fost destul de pompos evenimentul. Cu siguranta nu s-a mers pe profit si pe acoperirea cheltuielilor, de aici si biletele la pret mai piperat. Dar sunt sigur c-au fost asa datorita organizarii foarte mari. Sa organizezi un asemenea eveniment si sa iasa ca la Cluj, iti trebuie putere (de convingere pentru sponsori, financiara, logistica) iar Clujul s-a achitat exemplar in conditiile in care toata lumea fugea de organizarea evenimentului. 
click pt. Articol 18 aprilie 2014 12:51
0 
Inainte de play-off sa ne bucuram de Paste... Toate urarile de bine pentru iubitorii de baschet de pretutindeni!
Sarbatori Fericite! 
click pt. Articol 18 aprilie 2014 11:29
0 
http://www.dalecraiovei.ro/index.php/sport/baschet/155-exclusivitate-aceasta-este-povestea-acesta-este-adevarul-dezvaluite-chiar-de-milan-nisic... interesante opinii, ce nu pricep e de ce a trebuit sa plece ca sa spuna lucrurile astea sau de ce nu au fost spuse chiar de Toma ... pentru ca asa cum s-au explicat deciziile luate pana acum, chiar daca frumos ambalate, cum ii placea unui coleg sa spuna, au lasat loc de interpretari... Inca o data spun, sper ca s-a invatat ceva din greselile facute in sezonul asta... relatia staf, jucatori si suporteri trebuie sa ramana la fel de stransa, daca nu si mai puternica, pentru ca fara incredere nu se poate face nimic.
Incepe play-offul, asa ca.... Forza Stiinta!




 
click pt. Articol 18 aprilie 2014 11:23
1Agelu Jucatori Romani
0 
Intr-adevara exemplul Gutoaia e foarte bun - competitia l-a facut sa progreseze. Eu o vad si pe Anca Stoenescu : cat timp a jucat 5-6 min. nu facea nimc in teren . Odata ce i s-au acordat 20 min statistica ei a explodat si a devenit o jucatoare determinanta la Targoviste.  
click pt. Articol 18 aprilie 2014 09:28
adiro pt carcotasi
0 
Daca pana si Nisic,care nu mai e antrenor la noi,zice ca este indisciplinat si nu-I place sa munceasca inseamna ca faza cu inlaturarea din lot pt indisciplina este 100% adevarata.Asa ca nu avem nevoie de jucatori care sa strice atmosfera,avem nevoie de jucatori care sa inteleaga ca baschetul este un sport de echipa,nu sa arati tu(Tyler) ce smecher esti.  
click pt. Articol 18 aprilie 2014 08:37
0 
nu era, dect promis pe site... 
click pt. Articol 17 aprilie 2014 20:55
0 
si da , un pic a tinut mult toata gala.poate era mai bine daca ar fi pus meciurile copiilor cu o zi inainte.
 
click pt. Articol 17 aprilie 2014 16:57
0 
meea culpa.nu era reducere, ci era un fan pack dat cu biletul. 
click pt. Articol 17 aprilie 2014 16:22