Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Secţiune prezentată de:



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Danilo Mijatovic: „Ei au luat campionatul, au jucători buni, dar noi vom lupta, vom vedea ce se va întâmpla”
Timba Timișoara are probleme de lot înaintea confruntării cu Asesoft Ploiești 
Aliaksandr Pustahvar: ”Pentru noi este un meci foarte important”
Belarusul prefațează partida de sâmbătă 
Adrian Guțoaia: „Sunt pegătit și dornic să intru în joc”
Jucătorul Oradiei este în fața debutului în echipamentul roș-albastru într-un meci oficial 
Antonis Constantinides: „Partida cu U Cluj este mai periculoasă decât un meci cu Mureș sau Pitești”
Gorjenii vor cea de-a treia victorie consecutivă în Liga Națională 
Bogdan Murărescu: „Pentru noi e un prilej foarte bun de a ne măsura forțele cu o echipă de top”
Timba Timișoara va juca pe terenul Asesoftului în etapa a V-a 
Brandon Johnson: "Trebuie să fim concentrați 100% pe ȋntreaga durată a partidei"
Jucătorul "galben-albaștrilor" a prefațat duelul dintre U BT Cluj-Napoca și CSU Sibiu  
Nikola Siladji: ”Trebuie să ne concentrăm pe apărare și să pasăm mai mult în ofensivă”
Gaz Metan primește vizita celor de la BC Timișoara 
Kam Belin: “Vreau să devin mai bun în fiecare zi”
U Cluj va înfrunta Energia Tg Jiu în etapa a V-a 
Miljan Medvedj: “Sibiul joacă un baschet agresiv, dar noi avem o echipă cu bancă mai lungă”
Fundașul lui U BT Cluj-Napoca a acceptat să le vorbească cititorilor Total Baschet despre Derby-ul Ardealui 
soso69 nicoara
0 
Chiar daca am fost unul dintre cei care l-au criticat foarte dur pe Nicoara si imi mentin criticile, sper ca nu va fi huiduit. Atat doar ca nici nu cred ca va fi bine primit. Sigur vor exista si aplauze si huiduieli dar sper ca majoritatea sa-l trateze ca pe orice alt jucator de la Steaua. Mi-am expus deja de multe ori punctul de vedere cu privire la "momentele frumoase traite impreuna". A fost doar un jucator care a venit pt bani la Oradea si atat, nu e vorba de atasament sau recunostinta.
Hai CSM! 
click pt. Articol 31 octombrie 2014 08:44
unguru sau...
0 
nu neaparat!

poti fi huiduit si de majoritate pt felul in care ai parasit echipa... 
click pt. Articol 31 octombrie 2014 07:38
unguru mda...
0 
bineinteles, ca esti binevenit tzontzo!
 
click pt. Articol 31 octombrie 2014 07:35
ARM U BT
0 
erata:#tara asta 
click pt. Articol 30 octombrie 2014 22:30
ARM U BT
0 
Esti binevenit cum este binevenit orice suporter din tara sta (stiu ca sunt uni care au degete de aratat dar ne cerem scuze in avans in numele lor) 
click pt. Articol 30 octombrie 2014 22:11
0 
O umpleti cu straini- cu prima ocazie o sa vin in noua sala din Cluj si daca imi place cu siguranta revin :). Speram sa aibe si Pitestiul macar o sala gen Horia Demina apoi o bijuterie ca a voastra! Sa va bucurati de ea cu victorii :) 
click pt. Articol 30 octombrie 2014 21:46
tzontzolino nu-i rea
0 
melodia nu e rea- comerciala dar simpatica-adica fata de puisor, panda urs si am nevoie de aer! Mult succes! Poate o auzim si in Sala Sporturilor din Trivale- sigur l-am impresiona pe Ross! 
click pt. Articol 30 octombrie 2014 21:43
ARM U BT
0 
Parca nu suna bine fara voi in sala! 
click pt. Articol 30 octombrie 2014 19:58
0 
Maine ii punem pe cameramani sa cante in locul galeriei noastre. 
click pt. Articol 30 octombrie 2014 19:43
@lexCSU A stricat-o digi
0 
Au dat-o de gard de data asta cei de la digi. Pai asta e si farmecul acestui meci, suporterii celor doua echipe...