Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
EXCLUSIV. Eugen Ilie, noul antrenor al lui Dinamo
Ilie îl înlocuieşte la cârma dinamoviştilor pe Milija Bogicevic  
Jucătorii lui BC Mureş, neplătiţi din luna aprilie
Mureşenii sunt înscrişi în cupele europene  
Dan Fleșeriu: „Voiam și speram la o victorie la 20 de puncte pentru a nu avea probleme în retur”
CSU Sibiu a învins pe Dinamo București, în Cupa României, la o diferență de 18 puncte 
Cristian Achim: „Mergem în Slovacia cu scopul de a ne califica mai departe”
Campioana României are de apărat 7 puncte pe terenul lui BC Prievidza 
Dan Fleșeriu: „Pot fi periculoși dacă nu vom face o apărare bună”
CSU Sibiu joacă astăzi cu Dinamo, în Cupa României 
Liviu Rotariu s-a despărţit de BCM Baia Mare
Jucătorul a sosit în vară de la Politehnica Iaşi 
FOTO. Baschetbaliștii de la U-BT, în vizita la o grădiniță pentru copii cu nevoi speciale
Clujenii au făcut un gest nobil înaintea deplasării din Cipru 
Nenad Mandic: „Le-am cerut jucătorilor să fie energici, să pună presiune pe adversari și ne-a reușit”
BC SCM Timișoara a ieșit victorioasă din disputa cu Dinamo București 
BC SCM Timișoara s-a impus în fața celor de la Dinamo București în deplasare
Bănățenii au controlat partida în majoritatea timpului 
Două noutăți în lotul lui Dinamo la startul în LNBM
„Terierii” au folosit doi jucători străini în meciul cu BC SCM Timișoara care nu au făcut parte din lot și în presezon 
0 
La cati bani au sifonat din bugetul local cred ca si portarul de la Sala Sporturilor se descura in functia de presedinte. Clubul acesta nu a comunicat in viata ei care este bugetul total si care este procentul acoperit din banii publici.
A reusit totusi domnul Lungu sa inchida gura suporterilor cu cateva finale care s-au datorat mai degraba ambitiei jucatorilor si antrenorilor.
Pun pariu ca daca UDMR nu mai intra in Parlament, echipa asta dispare in secunda doi. 
click pt. Articol 30 septembrie 2016 13:26
0 
Am aflat intamplator motivul si este intr-adevar extrem de intemeiat. Din pacate Liviu nu poate, deocamdata, sa valorifice sansa de a juca in prima liga dar, este tanar si sunt convins ca va avea si alte oportunitati. Mult succes! 
click pt. Articol 29 septembrie 2016 09:51
3punkte 6 -lea
0 
Comagic nu este pregãtit pentru jocul de maine? 
click pt. Articol 28 septembrie 2016 20:56
minotauro Aparare
0 
Desi nu am facut un meci remarcabil, am castigat si cred ca ne calificam, insa nu am inteles nivelul de aparare.. am avut pana la pauza 4 faulturi comise... 
click pt. Articol 28 septembrie 2016 20:25
popsiis Retrogradare
0 
O singura echipa va retrograda si aceea va fi mai mult ca sigur baia mare 
click pt. Articol 27 septembrie 2016 13:25
0 
Mare pacat pt baschetbalistul iesean. Avea sansa sa joace minute multe in acest sezon. Nu prea inteleg ce probleme personale puteau sa intrerupa colaborarea dar....asta e 
click pt. Articol 27 septembrie 2016 12:29
free62 free62
0 
Concluzia: Toate echipele is foarte slabe, locurile 1-8 vor si ocupate de o singura echipa, reprezentata de seama a nomenclaturii, reprezentanta de cinste a intregul sistem, a aparatului de partid, a clasei muncitoare si pacii in toati muncipiile lumii! 
click pt. Articol 26 septembrie 2016 15:00
0 
Doua echipe foarte slabe, care n-au cum sa prinda play-off-ul. Timisoara a castigat pentru a fost putin mai lucida per ansamblu si a avut un procentaj bun la aruncarile de afara. Totusi, un meci prost, plin de greseli tehnice; rareori am vazut atatea pase gresite sau mingi pierdute din dribling. Sper ca dinamo sa retrogradeze si, din cate am vazut, au toate sansele s-o faca :) 
click pt. Articol 26 septembrie 2016 14:30
gelu eftimie curaj, gaina
0 
Poti sa ma atingi, gyke, stii tu, sub centura, unde-i place voinicului :)) 
click pt. Articol 26 septembrie 2016 14:07
0 
Am fost elegant cand am avansat cifra 10 :) sibiul e o echipa cu un jucator si jumatate, restul fiind de o mediocritate care irita ochiul. Steaua a facut un meci slabut, si va mai face, pt ca e o echipa noua, fara omogenitate, dar numai un tembel n-ar recunoaste diferenta de valoare. Eu asta am vrut sa subliniez in postul initial, la care au sarit niste saraci cu duhul plus mascariciul siteului, freaka_din_1962, ca exista aceasta diferenta de valoare si ca in conditii normale, echipe ca csm sibiu n-au cum sa ne bata. O data la 100 de meciuri, cu sprijinul unuor maimute urlatoare, se intampla sa intre toate aruncarile cu prastia; in rest, cand se joaca baschet...