Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Steaua CSM a depus memoriu după partida cu CSU Asesoft Ploiești
Oficialii steliști au fost nemulțumiți de arbitraj 
Ceskovic şi Bojovic au fost cei care au pistonat atacul lui CSU Atlassib Sibiu în permanenţă
Cei doi au marcat împreună 58 de puncte din cele 83 ale echipei din partida cu Oradea 
Dillon, Markovic, Subotic, Pantic şi Nuhanovic au fost decisvi
CSM-U Oradea a făcut un meci colectiv aproape perfect, împotriva celor de la CSU Atlassib Sibiu 
Dragan Petricevic: „Este o victorie a caracterelor; nu am cuvinte să le mulțumesc”
BCT a avut un ultim sfert perfect în deplasarea de la Târgu Mureș 
LNBM - Programul și rezultatele etapei cu numărul 17
Gaz Metan Mediaș și BCM U Pitești se întâlnesc astăzi în ultimul meci al rundei 
Stevan Milosevic: „Singurul lucru la care mă aștept este victoria”
BCM U Pitești se deplasează pe terenul celor de la Gaz Metan 
Burrell, cel mai bun marcator de la Universitatea Cluj-Napoca contra Timbei Timișoara
„U” Cluj-Napoca a pierdut cu 62-71 
Danilo Mijatovic, „double-double” pentru Timba Timișoara în jocul de la Cluj-Napoca
Bluntt, cel mai bun marcator. Terrell Vinson, la debut 
BC Timba Timișoara, victorie în fieful lui "U" Cluj-Napoca
Debut pentru Terrell Vinson la "urși" 
BC Timișoara reușește un ultim sfert excelent și se impune la Tîrgu Mureș
După trei sferturi echilibrate, ultimele zece minute au fost dominate de oaspeți 
tme ???
0 
Pai noi practic ce facem?Acuzam federatia ca tine arbitrii in brate, nu? Dar Stanescu e vicepresedintele federatiei,nu? lucrurile se cam bat cap in cap. Sint curios cind vor trge arbitrii cu Steaua cum va reactiona Vista 
click pt. Articol 01 februarie 2015 17:55
adu arbitrii
0 
Cat de frumos a inceput sa se joace in liga noastra...pacat de acesti arbitrii...eu cred ca multi ar trebui scosi definitiv din baschet.asta pentru binele cluburilor ,jucatorilor,suporterilor..a baschetului. 
click pt. Articol 01 februarie 2015 17:35
Zorca Blat
0 
Blat ordinar: jucatorii in frunte cu antrenorul. Ma mir ca nu au inceput inca huiduielile.  
click pt. Articol 01 februarie 2015 17:18
0 
asa! 
click pt. Articol 01 februarie 2015 17:12
alin67 foarte bine
0 
Sa vedem daca la urmatorul meci la care va va arbitra marele arbitru international,ii va spune lui Vista la fel ca celor de la Tg-JIu "Ce ma,va tineti de memorii?Lasa ca va arat eu".Si bineinteles,va avea curajul sa le si arate? Din fericire pentru acesti arbitri profund corupti si partinitori din LNBM,exista o competitie foarte "valoroasa" pe plan european,unde isi pot etala talentele,chiar suspendati fiind. 
click pt. Articol 01 februarie 2015 17:08
tme Frectii!
0 
Cu totul altfel erau discursurile d-lui Stanescu cind juca la asehoti! 
click pt. Articol 01 februarie 2015 17:08
alin67 ghilimele
0 
Chiar ca nu intelegi nimic,dar ai dreptate,nici nu conteaza.  
click pt. Articol 01 februarie 2015 16:57
bbfreak de ce?
0 
Virgile ! Ai jucat pentru ei. Doar stiai la ce te poti astepta. Sau? 
click pt. Articol 01 februarie 2015 15:52
0 
Esti deacord da este catel..... nu mai inteleg nimic..... pana la urma nici nu conteaza! 
click pt. Articol 01 februarie 2015 14:32
alin67 inclinatii
0 
De unde pana unde? Eu sunt intru totul de acord cu "inclinatiile si ideile" lui Gerorgescu,din pacate nu pot fi de acord cu cele ale organizatiei pe care o reprezinta si pe care de fapt le apara si sustine,dincolo de goliciunea vorbelor. La fel ca toti demagogii acestei tari,care una spun si alta gandesc si fac. Nu Georgescu si eleganta sa caracterizeaza Asesoftul,ci Iacobescu si aroganta.  
click pt. Articol 01 februarie 2015 13:55