Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Secţiune prezentată de:



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Primele dueluri dintre CSM Oradea și SCM U Craiova vor fi televizate
Atât Digi24 Oradea, cât și Digi24 Craiova vor transmite duelurile din Arena „Antonio Alexe” 
Actualizare. Ambele partide dintre CSU Sibiu și ”U” BT Mobitelco vor fi televizate de Digi24 Cluj
Confruntările de la Sibiu se vor juca vineri și sâmbătă, de fiecare dată începând cu ora 18:00 
Rezumatul şedinţei preşedinţilor de club din LNBM
Aceasta a avut loc marţi la Cluj-Napoca. 
Paşte Fericit!
Site-ul totalbaschet vă urează sărbători fericite alături de cei dragi! 
FOTO. All Star Game 2014
Cum s-a văzut "Meciul Stelelor" prin obiectivul lui Andor Marton 
ASG 2014 - Organizare exemplară
Sudul a învins Nordul cu scorul de 135-124, într-unul dintre cele mai reușite All Star Game-uri ale ultimilor ani 
Milan Nisic: "James Tyler este un jucător minim de Euro Cup, dar nu-i place munca"
Antrenorul sârb va părăsi zilele acestea România 
Şedinţa conducătorilor de cluburi - Cu şase străini în 2014/2015
După cum era de aşteptat, s-a propus renunţarea regulii cu un junior pe teren. 
ASG 2014. Mihai Silvășan: „A fost un eveniment frumos care a făcut propagandă bună baschetului”
Căpitanul Clujului vorbește despre evenimentul organizat sub Feleac 
Virgil Stănescu despre ASG 2014: „O sărbătoare extraordinară”
Baschetbalistul a subliniat faptul că, meciul de la Cluj-Napoca e posibil să fi fost ultimul pentru el 
asdepica intrebare
0 
Ce-i aia digi24 cluj-napoca? Unde se prinde? Doar pe cablu, sau si pe oala? Sau cu furculita, fiind post local? :) 
click pt. Articol 23 aprilie 2014 14:09
0 
Tot raman doar 2 cluburi care au votat pentru liga profesionista. Ma rog, o fi Oradea si Clujul, daca vrei. totusi, vad ca ai si date. Daca oradea aloca "doar" 5 milioane, clujul ar trebui sa dea vreo 15-20, tinand cont de diferenta de bugete locale. Dar "marele" nostru primar o tot da p-aia cu cadrul legal.
Apropo, ce scrie pe tricourile Clubului sportiv MUNICIPAL Oradea? In afara de Digi, ca aia-s in tot si toate in Oradea. 
click pt. Articol 23 aprilie 2014 14:04
0 
Pai ar trebui sa ii intereseze , daca nu sa isi stearga pagina " Baschet la Digisport" , daca nici macar derby-urile din playoff nu le pot transmite 
click pt. Articol 23 aprilie 2014 11:25
ARM Penibil
0 
Ca ii si intereseaza pe ei ce ii sau nu ii penibil! Teoretic ar trebui transmise toate meciurile din PO (nu sunt eu pro televizare dar acuma consider ca ar fi necesar) 
click pt. Articol 23 aprilie 2014 10:10
0 
Era de-a dreptul penibil ca asemenea meciuri sa nu fie transmise.... 
click pt. Articol 23 aprilie 2014 09:50
soso69 @meea
0 
Nu am vrut sa supar pe nimeni. Eu am postat cateva cifre oficiale : La Oradea s-au alocat di buget 5 milioane de lei pt sport si am precizat o parte din sectiile importante. De asemenea am spus ca la Cluj s-au alocat din bugetul local 4.2 milioane de lei pt sport; nu am spus ca doar baschetul a primit bani ci sportul clujean.
Eu doar am dat o replica la postarea lui @asdepica care preciza ca in afara de Cluj si Ploiesti, toate echipele sunt sustinute 90% din bani publici. Ca sa te citez, acolo erau cifre aruncate. Eu doar am preluat o informatie publica. Nu stiu cat a primit baschetul oradean sau clujean, ci doar cat s-a alocat pt sport in general.
Imi cer scuze daca am suparat pe cineva dar nu asta a fost intentia mea. 
click pt. Articol 23 aprilie 2014 08:33
meea bani
0 
4.2 mil pt baschet? sau pt clubul Universitatea? daca faci o afirmatie , fii mai exact, nu arunca numai cu cifre! 
click pt. Articol 22 aprilie 2014 20:03
soso69 Bani publici
0 
De unde ai scos cifra de 90%. Nu stiu cum e la altii dar la Oradea Primaria aloca din bugetul local cam 5 milioane lei pt sport (polo, baschet, fotbal, handbal etc). Iar in martie anul acesta Clujul a alocat de la bugetul local 4.2 milioane lei pt sport. Mi se pare cam mica diferenta si probabil ca si in alte parti e asa (Timisoara, Rovinari, Medias, Steaua etc) 
click pt. Articol 22 aprilie 2014 16:11
0 
Ti s-a explicat vreodata vreo decizie luata,amice?Ma faci sa rad,s-au livrat asa zise explicatii doar VRAC!Ori esti naiv, ori baiat de-al casei... 
click pt. Articol 22 aprilie 2014 15:22
asdepica sa ma mir?
0 
Doar doua cluburi au fost pro - liga profesionista??!! Banuiesc si care. Clujul si Ploiestiul. Restul, finantate peste 90% din bani publici, probabil n-ar mai avea cum sa "manevreze" fondurile. Deci, mai bine "amatori". 
click pt. Articol 22 aprilie 2014 13:09