Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
ACTUALIZARE. Cornel Lungu și-a prezentat demisia din postura de președinte al BC Mureș Târgu Mureș
Decizia oficialului originar din Cluj-Napoca a survenit în această dimineață. 
BC Mureș trece fără probleme de BCM U Pitești
Mureșenii au încheiat prima parte a sezonului pe locul 7, iar Piteștiul se clasează pe 5 
Mihai Silvășan: „De luni uităm că suntem pe primul loc și ne concentrăm pe turneul 1-6”
U-BT a învins în ultima etapă pe Dinamo București  
Cristian Achim despre plecarea lui Mirkovic: „A trebuit să ușurăm bugetul echipei”
Tehnicianul vorbește și despre situația lui Rareș Pașca. 
Cristian Achim: „Pot să spun că ne-am îndeplinit ambele obiective pentru acest meci – victoria și Barnette”
CSM CSU Oradea a încheiat prima fază a sezonului regulat cu victorie în fața lui Phoenix Galați 
Uros Lucic a făcut cel mai bun meci al sezonului contra lui Phoenix Galați
Extrema de forță a înregistrat cele mai bune cifre de la revenirea în Liga Națională de Baschet Masculin 
Programul jocurilor din faza secundă a Ligii Naționale de Baschet Masculin
Faza a doua debutează în data de 4 martie 2017 
Sean Barnette a revenit pe parchet după o absență de 3 luni
Americanul a jucat pentru Oradea în ultimul meci din prima fază a sezonului regulat 
CSM CSU Oradea a încheiat cu victorie prima fază a sezonului regulat
Campioana a trecut în epilogul etapei cu numărul 22 de Phoenix Galați 
CSM CSU Oradea învinge pe CS Phoenix Galaţi
CSM CSU Oradea învinge pe CS Phoenix Galaţi la o diferenţă de 10 puncte 
tiger76 #mitupower
0 
Daca taceai, filozof ramaneai! 
click pt. Articol 27 februarie 2017 15:43
0 
Este o opinie foarte generalista! Nu cred ca opinia majoritatii dintre suporteri ar fi, ca viitorul presedinte sa fie numit pe criterii etnice. Cum nici contestatiile asupra dlui Lungu, cel putin ale mele personale, sunt pur obiective si se bazeaza pe nivelul managementului dezastruos practicat.  
click pt. Articol 27 februarie 2017 15:37
mitupower In sfarsit
0 
In sfarsit primaria isi va putea pune un presedinte ungur. :) 
click pt. Articol 27 februarie 2017 15:14
pipzn Explicatie posibila
0 
O explicatie posibila ar fi ca, in mod traditional, odata cu venirea primaverii, se organizeaza tot felul de targuri si evenimente la sfarsit de saptamana. Si, ramanand o singura sala dispbonibila, conteaza cine da mai mult (sau care a rezevat-o din timp)

In alta ordine de idei, daca orele de inceput vor fi tot intre 17-18.30 mi-am rezervat loc in sala H. Demian chiar degeaba. Raman cu consolarea ca am mai apucat sa vad live un prim sfert (ma refer la meciul cu Dinamo) cu tot ce imi place sa vad la un meci de baschet: un atac coerent cu o circulatie rapida a mingii, finalizari din toate pozitiile si tipurile de actiune, altruism (la o faza Rasic a pierdut o minge pasand aiurea doar pentru a incerca sa-i dea unui coleg sansa sa puncteze) o aparare buna. Pe scurt, un spectacol frumos. 
click pt. Articol 27 februarie 2017 15:02
0 
Doamne da ca aceasta stire sa fie adevarata! Desi, deja anul trecut ar fi fost tarziu, sper ca mai este timp pentru a salva aceasta echipa. Ar fi mare pacat sa se naruiasca toate aceste rezultate sportive incantatoare ale anilor trecuti si nu numai, luand in considerare medalia de argint de la Cupa recent incheiata.
 
click pt. Articol 27 februarie 2017 14:29
free62 free62
0 
Aaaaa nu chiar...s-ar putea ca miercurea sa fie mai multa lumea decat in weekend. Dupa cum stim clujenii in weekend mai ies din aglomaratia urbana, studentii mai merg si ei p-acas' dupa mancare. Eu unul is printre cei care la meciuri sambata cam rar mai pot sa ajung. Daca nu is miercurea la ore tampite gen 5 sua 6, eu cred ca e ok. Vii de la lucru si te opresti la meci in drum spre casa...se mai elibereaza traficul pana se termina meciuril... 
click pt. Articol 27 februarie 2017 14:16
0 
Suntem prea multi la meciuri si vor sa mai limiteze numarul 
click pt. Articol 27 februarie 2017 13:39
3punkte Minune
0 
nu se va intampla. Zarurile sunt aruncate, de mult. Oradea la anul va lua in serios cupa si play offul. Dacã. 
click pt. Articol 27 februarie 2017 13:03
free62 free62
0 
Dupa cum arata clasamentul si campionatul in general, Muresul trece fara probleme de toata lumea pana in finala si cu putin noroc acolo nu se stie. Daca nu se intampla vreo minune la Oradea, eu sunt precis si sigur ca Muresul joaca finala, au jucatori care stiu sa joace meciurile de playoff, jucatori cu mana buna, la care e tare greu sa te aperi bn si asta ii ajuta si in meciurile de playoff unde toata lumea e obosita 
click pt. Articol 27 februarie 2017 12:36
alebcmu Pitesti
0 
Luand in considerare ca Muresul a jucat foarte bine la Cupa, iar Pitestiul nu a evoluat 2 saptamani, era oarecum de asteptat. Cred ca valoarea Pitestiului s-a vazut pana acum si ne meritam locul in primele sase. Urmeaza deplasari grele, lungi si consecutive, sper sa terminam pe 4 sau 5. Vom fi alaturi de echipa. GoBCMU! 
click pt. Articol 27 februarie 2017 10:30