Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Secţiune prezentată de:



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
EXCLUSIV. Brian Burrell a semnat cu Universitatea Cluj-Napoca
Pe lângă american, formația nou promovată s-a înțeles cu un sportiv din Bulgaria 
Larry Turner este ultima achiziție a Energiei Târgu Jiu
Pivotul american a evoluat în sezonul precedent în Grecia 
Energia Târgu Jiu câștigă primul amical din Grecia
Oltenii s-au impus în fața celor de la Nea Kifisia 
Christopher Lee revine la CSU Sibiu
Americanul a fost aproape în această vară de a se transfera în Olanda 
Străinii de la Timba, încrezători înaintea debutului de sezon
Lotul antrenat de Bogdan Murărescu are în componență 7 jucători străini 
Giordan Watson: „Am avut şansa să câştigăm un trofeu, dar nu a ieşit aşa cum trebuia”
Energia Târgu Jiu a cedat în Supercupă în fața Asesoftului cu 57-73 
Travis Bureau, evoluții remarcabile în Bulgaria
Americanul se anunță una dintre gurile de foc ale oltenilor în noua stagiune 
Joc colectiv dezamăgitor pentru Energia în primul meci al sezonului
Formația gorjeană a terminat cu un indice la eficiență de doar 44 de unități 
“Urșii” din Banat și-au prezentat lotul în cadrul unei conferințe de presă
La eveniment au luat parte și ultimele transferuri ale formației timișorene 
Energia Târgu Jiu a stat doar în Darby în Supercupă
Americanul oltenilor a fost cel mai bun marcator şi cel mai eficient jucător al confruntării 
0 
au jucat in deplasare, vedem maine cati vor fi :) 
click pt. Articol 30 septembrie 2014 13:14
0 
Marele proiect romanesc, clujean si studentesc, sunt curios cati suporteri au avut la meciul cu Timba.... 
click pt. Articol 30 septembrie 2014 12:24
just me super
0 
o ce veste minunata dar.....sper sa nu fie a treia optiune. 
click pt. Articol 26 septembrie 2014 22:19
0 
Cel putin ca valoare Lee este peste Massamba. 
click pt. Articol 26 septembrie 2014 15:54
0 
Sincer mereu când vad comentari aiurea despre cei care au scris anumite articole pe toate site-urile si in toate domeniile pentru fel si fel de greșeli minore mi se par penibile . Tot timpul am tendința de a tine partea redactorului , încercând sa il înțeleg . Dar sincer după acest articol , e jale . Nu sunt in măsura sa comentez ce penalizări ar fii necesare , dar sa nu știi sa citești statistica unui meci si sa ai pretenția sa scrii de acest sport huhuuuu nu cred ca am jignit cu ceva . Dacă o sa primesc ban pentru asta ... Pierdeti pe cineva care intra zilnic pe site . 
click pt. Articol 25 septembrie 2014 23:47
alin67 jucatori
0 
Acesti "aceiasi jucatori" sunt Troupe si Darby,pentu va niciunul din ceilalti nu are mai mult de doua sezoane la Tg-Jiu. Porter pare intr-o scadere de forma dar sunt sigur ca poate fi acelasi om de baza,atat defensiv cat si ofensiv. Darby este inca unul din cei mai buni jucatori din liga,serios si dedicat echipei. Cred ca parerea ta nu este tocmai neutra ci pare mai degraba "directionata". Din pacate, exista ceva probleme la echipa,probleme datorate si (nu spun mai ales) demisionarilor care au pus bazele lotului in vara,atunci cand au hotarat si "debarcarea" celor doi. Si ei gandeau la fel ca tine.Dar cand au semnat cu patru fundasi, dintre care doar unul poate juca mai mult de 5 minute (scuze celorlalti trei,dar acesta e adevarul), oare ce au gandit? Am incredere ca aducand un centru adevarat,de nivelul lui Jazvin, Energia poate face o figura frumoasa in campionat.  
click pt. Articol 25 septembrie 2014 22:10
0 
1)Ionute,ai revolutionat matematica prin calculele din statistica lui Travis...
2)Nkw:probabil esti ceva mai proaspat in baschet,altminteri ti-l recomand pe O'Darrien Bassett,actualmente prima liga din Franta,ceea ce nu-i scade cu nimic din valoare si lui Travis,caruia ii doresc o cariera de succes. 
click pt. Articol 25 septembrie 2014 16:25
Nkw Travis
0 
Cel mai bun baschetbalist pe care l-a avut vreodata SCM "U" Craiova ! (in scurta sa istorie) 
click pt. Articol 25 septembrie 2014 15:42
0 
Respect echipa din TG Jiu dar e pacat ca o echipa care spera la mai mult, are in lot aceeasi jucatori plafonati valoric cu care ani la randul s-a calificat pe ultima suta in play-off. Asta asa ca o parere neutra. 
click pt. Articol 25 septembrie 2014 13:01
0 
Succes echipei din Timba- acum sa vedem -buget au avut sa vedem daca au avut si experienta necesara in transferurile facute! 
click pt. Articol 25 septembrie 2014 10:14