Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ionuț Georgescu: „Cu toții suntem alături de Dado Arnautovic și lui îi dedicăm fiecare victorie”
Tehnicianul sârb se confruntă cu probleme de sănătate 
Nikola Siladji și Marius Runkauskas, la o reușită de a egala recordul de coșuri de la trei puncte marcate într-un meci
Ambii jucători au înscris câte 7 coșuri de la distanță în meciurile jucate de echipele lor în ultima etapă 
Vladzimir Krysevich a înregistrat la treilea double-double al sezonului
U Cluj nu a emis pretenții pe terenul campioanei 
Marius Runkauskas cel mai bun „ploieștean” în ultima etapă a sezonului regulat
CSU Asesoft Ploiești a învins lanterna roșie a LNBM 
Miskovic a fost principalul marcator al „urșilor”
Sârbul a jucat în trecut la Craiova 
Al șaselea „double-double” pentru Milivoje Bozovic
SCM U Craiova a învins Timba în ultima etapă din Liga Națională 
U Banca Transilvania a trecut de BC Mureș în ultima etapă
Mureșenii, fără Dykes, nu au reușit să țină piept clujenilor până la capăt 
Milosevic, „double-double” pentru BCM U Pitești contra Stelei București
Argeșenii vor juca în play-off cu Energia Târgu Jiu 
Gaz Metan Mediaș a produs surpriza în ultima etapă a sezonului regulat
Ardelenii au înscris 48 de puncte din spatele semicercului în victoria cu Energia Târgu Jiu 
LNBM – Etapa XXVI – MVP: Nikola Siladji
Sârbul a fost performerul ultimei etape din sezonul regulat 
D12 sanatate
0 
Si putere, Dado! 
click pt. Articol 30 martie 2015 00:10
mariuscalin multa sanatate
0 
Chestia asta este adevarata, nu e meci! Multa sanatate Dado Arnautovic! 
click pt. Articol 29 martie 2015 22:34
Andrei<3Scm Sanatate
0 
Multă sănătate, sa dea Dumnezeu ca acest om minunat sa își revină cat mai curand 
click pt. Articol 29 martie 2015 22:25
0 
Poate nu il sustinem toti pe antrenorul Arnautovic dar cred ca toti il sustinem pe omul Arnautovic si ii dorim sanatate! 
click pt. Articol 29 martie 2015 21:04
afganul Dado Arnautovici
0 
Chiar daca cei mai multi suporteri ai baschetului romanesc nu il sustin pe Dado, acum cred ca este un moment in care sa trecem de toate orgoliile noastre si sa fim alaturi de el si sa ii uram sanatate, putere si sa treaca cu bine peste tot acest necaz 
click pt. Articol 29 martie 2015 21:00
tme SANATATE
0 
multa,DADO! 
click pt. Articol 29 martie 2015 19:12
tzontzolino sanatate
0 
Sa speram ca nenea Dado trece cu bine peste acest hop in viata si isi revine! Sanatate multa! 
click pt. Articol 29 martie 2015 18:50
mira numai bine
0 
Unui om în suferință îi doresc numai bine, să se însănătoșească cît mai grabnic, să aibă prietenii și familia aproape și să fie susținut de toți cei care îl cunosc. Multă santate și mult curaj!  
click pt. Articol 29 martie 2015 18:49
Air99 Meci
0 
Trebuie sa uitam ce a fost si sa ne gandim la meciurile din Cupa si play-off. Am prins o zi mai slaba atunci, dar asta nu mai conteaza. Sa speram ca vom juca finala cu Mures. 
click pt. Articol 29 martie 2015 16:54
gogu Nu se poate asa ceva...
0 
Ploiestiul a fost si este o echipa greu incercata.I-au parasit rand pe rand "Unicul"Toni Alexe,apoi regretatul jurnalist Gabi Dobre,un apropiat al echipei, Nicola Ilic,iar acum sa aflam ca si Dado este intr-o situatie critica...Nu se poate,speram totusi,ca un luptator cum il stim,sa invinga aceasta boala parsiva si sa revina acolo unde ii este locul si anume pe banca celor cu care a realizat ceea ce nimeni nu a reusit pana acum in Romania.Te asteptam sa revii cat mai curand sa fi alaturi de cei pe care i-ai antrenat cu atata pasiune si daruire!  
click pt. Articol 29 martie 2015 16:43