Biroul Federal i-a numit pe Moldoveanu, Mărginean și Santana drept jucătorii anului 2012 în România


Anunțul a fost făcut joi (10.01)

Biroul Federal al FR Baschet a stabilit în ședința de joi (10.01), lista celor mai buni baschetbaliști ai anului 2012.

Potrivit forului oficial al sportului cu mingea la coș din România laureații anului precedent sunt Vlad Moldoveanu (masculin), respectiv Gabriela Mărginean (feminin). De asemenea, Angel Santana a fost numit cel mai bun jucător de 3x3 (streetball).

Iată listele celor mai buni zece jucători ai anului 2012 la baschet masculin, respectiv feminin:

MASCULIN

1. Vlad MOLDOVEANU (Le Havre – Franta)
2. Catalin BURLACU (CSU Ploiesti)
3. Andrei MANDACHE (Gaz Metan Medias)
4. Virgil STANESCU (CSU Ploiesti)
5. Titus NICOARA (Gaz Metan Medias)
6. Mihai SILVASAN (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)
7. Ionut DRAGUSIN (SCM U Craiova)
8. Bogdan POPESCU (BC Timisoara)
 9. Bogdan TIBIRNA (CSM Oradea)
 10. Virgil CARUTASU (CSM Bucuresti
10. Adrian GUTOAIA (Gaz Metan Medias)

FEMININ

1. Gabriela MARGINEAN (CSM Targoviste)
2. Cristina BIGICA (Marquette University, NCAA)
3. Ancuta STOENESCU (CSM Targoviste)
4. Elisabeth PAVEL (Flying Foxes Viena - Austria)
5. Anemarie PARAU (CSM Satu Mare)
6. Monica BROSOVSKY-BORIGA (BC UVG ICIM Arad)
7. Florina PASCALAU (CSM Targoviste)
8. Claudia POP (CSM Targoviste)
9. Anita MESZAROS (Reims BF - Franta)
10. Sonia URSU (Woori Bank Hansae – Coreea de Sud)
10. Gabriela CURSARU (Olimpia Brasov)



totalbaschet.ro / 10 ianuarie 2013 / 16:05

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.



soreli Lingaii !!
0 
Pe ce criterii a fost numit cel mai bun baschetbalist al anului 2012 ??. Cine a vazut meciurile in care a jucat ? A citit cineva rapoartele tuturor meciurilor in care a jucat ?
Oare adevarul nu e cumva in alta parte ?
Sa fim seriosi ! Cred ca singurul criteriu care a contat a fost faptul ca mami conduce baschetul romanesc ,iar lingaii din biroul federal (auzi ce denumire ), au avut grija ca d-l Goe sa manance din borcanul cu dulceata . Ce nu face omul pentru un post caldut si bine platit.
Bravo !  
10 ianuarie 2013 16:26
0 
dar daca faci abstractie va vlad e baiatul cui e, la o analiza obiectiva, cine ar trebui sa fie jucatorul anului? burlacu? mandache? stanescu? tibarna? sa fim seriosi. sunt de acord ca a fost sprijinit si impins dar sa recunoastem, in momentul de fata e cam cel mai bun jucator roman de baschet. 
11 ianuarie 2013 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SURSE. Will Franklin, aproape de o despărțire de CSM CSU Oradea
CSM CSU Oradea este pe cale să își piardă căpitanul 
Iulian Orbeanu rămâne jucătorul lui Dinamo București și pentru sezonul 2016/2017
Extrema de forța și-a prelungit contractul cu alb-roșii pentru încă un sezon 
SURSE. U-Banca Transilvania, în negocieri cu doi foști jucători din Liga Națională
Gruparea ardeleană încearcă să finalizeze campania de achiziții 
Angel Nunez și Baris Aktas sunt noile achiziții ale lui CSM Ploiești
Nou promovată își conturează lotul pentru Liga Națională de Baschet Masculin 
BCM Baia Mare a mai transferat doi jucători americani
Sharif Watson și Thomas Feeney sunt noii baschetbaliști ai maramureșenilor 
Ousmane Barro trece la U-BT Cluj-Napoca
Pivotul senegalez a jucat ultima dată la BC Mureș Târgu Mureș 
George Toth se alătură lui CSM Ploiești
Pivotul a jucat în întreaga carieră la Timișoara 
BC SCM Timișoara l-a acontat pe Octavian Popa Calotă
„Kevin” a semnat pentru două sezoane cu formația de pe Bega 
Popa Calotă pleacă de la Sibiu, alți trei jucători rămân pentru sezonul viitor
Tincu, Lalovic și Mijajlovic continuă la gruparea de pe Cibin și în sezonul 2016/2017 
CSM CSU Oradea își păstrează nucleul de jucători români
Andrei Mandache, Bogdan Țîbîrnă , Rareș Pașca sau Bobe Nicolescu au angajamente valabile și pe stagiunea următoare 
Buzestii Oricare
0 
dintre cei doi ar fi o achizitie de clasa,un avans pentru titlu. 
click pt. Articol 25 iunie 2016 22:25
Buzestii @andrei scm
0 
Ce neclaritati ai,noi ne vom bate cu Baia Mare la retrogradare! 
click pt. Articol 25 iunie 2016 22:18
0 
Nu stiu ce sa zic.Ar fi un super jucator pt Csm si Romania,dar oare sã poata o echipa de la noi sã transfere de la Partizan.... 
click pt. Articol 25 iunie 2016 22:05
3punkte e mare caracter
0 
Franklin nu alege alta echipa de baschet din LNBM, daca pleaca de la leii rosii...sunt convins.El stie ce inseamna fair play si a respecta o promisiune. 
click pt. Articol 25 iunie 2016 22:04
0 
Nu este o stire intreb daca cineva poate sa spuna este adevarat sau nu..... 
click pt. Articol 25 iunie 2016 22:00
3punkte Din nou tu,
0 
vorbesti despre tine?! esti in offside tme... daca inteligent nu esti, bate si tu la perete. 
click pt. Articol 25 iunie 2016 21:55
0 
Din raspunsul acordat de tine tme, inteleg ca:" tu esti suporterul tipic de fotbal, care afla in tribuna in minutul 90 ca a sustinut echipa adversa.Dupa ani buni,ai trecut la litera b, adica baschet.Tu ai vazut odata minge de baschet de aproape? 
click pt. Articol 25 iunie 2016 21:49
DonDiablo Unde ai citit sau auzit tu stirea asta?
0 
Unde ai citit sau auzit tu stirea asta? 
click pt. Articol 25 iunie 2016 21:48
0 
Armstead m-am gândit si eu cã ar putea fi o solutie.Eu unu zic cã va juca la ceva echipã de la noi. Will în tarã nu are unde merge.Nimeni nu-i poate face o ofertã mai mare ca si Csm.Eventual Steaua dar nu cred,posibil sã aduca acolo un conducator cu experienta gen Marinovic 
click pt. Articol 25 iunie 2016 21:46
Fortza Steaua Vine Velickovic???
0 
Poate cine va sa cinfirme faptul ca se poarta negocieri cu actualul jucator al clubului Partizan??? 
click pt. Articol 25 iunie 2016 21:44