Bogdan Stăncuţ: "Mici detalii au făcut ca echipa din Piteşti să nu fie mai sus în clasament"


În ultima etapă a sezonului regulat, ilfovenii se vor deplasa la Piteşti

Stancut

CS Concordia Chiajna va termina sezonul regulat al Ligii Naţionale de Baschet masculin cu o partidă dificilă. Elevii lui Vlastimir Vukadinovic se vor deplasa sâmbătă la Piteşti, pentru duelul cu BCM U.

Într-un interviu acordat cititorilor site-ului nostru, Bogdan Stăncuţ a prefaţat această întâlnire.

Bogdan, cum vezi ultimul meci al sezonului regulat, cu BCM U Piteşti?

Legat de meciul de la Piteşti, avem aceleaşi aşteptări ca de fiecare dată, indiferent de adversar: să limităm numărul de greşeli pe care le facem şi să compensăm eventuala lipsă de experienţă cu o dăruire exemplară. Aceste două aspecte, combinate cu decizii "deştepte" luate rapid, atât în apărare cât şi în atac, pot face ca meciul să fie unul reuşit pentru noi.

Ce părere ai despre echipa piteşteană?

În Piteşti sunt oameni pasionaţi de baschet, s-a investit mult şi aşa s-a format o echipă foarte bună, care îşi merită locul în play-off. În acest sezon au etalat un joc care mie personal mi-a plăcut şi au arătat că au puterea să învingă orice adversar. Doar unele detalii mici au făcut ca echipa să nu fie mai sus în clasament. Cred că vor ieşi cu fruntea sus în urma acestui play-off.

Cum ai rezuma acest sezon pentru Concordia Chiajna?

După un cantonament de vară în care echipa noastră s-a prezentat foarte bine, învingând unele dintre cele mai puternice formaţii din prima ligă din Serbia, speranţele pentru un sezon de succes s-au năruit odată cu plecarea celor patru jucători străini, cei ce formau nucleul de bază al echipei. În continuare, lipsa de experienţă la nivel de primă ligă şi-a spus cuvântul. Din această cauza nu am putut emite pretenţii în marea majoritate a meciurilor. Singurul aspect pozitiv din acest sezon l-a reprezentat oportunitatea celor ce am ramas să progresăm şi să arătăm că şi noi putem fi jucători de bază într-o echipă din Liga Naţională. A fost un an greu, dar am reuşit să devenim foarte uniţi şi, împreună cu cei trei care au plecat în partea a doua a campionatului (Vuletic, Petrovic şi Vasile Ştefan) am creat prietenii atât pe teren cât şi în afara lui. Acest lucuru este un alt plus al acestui prim sezon din istoria clubului în Liga Naţională.

Întâlnirea este programată cu începere de la ora 18:00.

foto: Răzvan PăsăricăCitește ultimele știri despre CS Concordia Chiajna
Vizualizează pagina personală a jucătorului Bogdan Stăncuț
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BCM U FC Argeș Pitești vs CS Concordia Chiajna

Lucian Călinescu / 04 April 2014 / 17:25


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
vass bela Motiv de bucurie ?
0 
Daca am avea o conducere competenta, atunci demisia lui Silva ar fi super ok . Dar daca suntem sinceri, atunci escul ultimelor doua sezoane se datoreaza in proportii egale antrenorului si conducerii . Ce si cum a facut Silva, stim cu totii, fara discutie merita sa plece, si asa a stat prea mult pt cineva fara nici o experienta in antrenorat . Dar conducerea ? Sa luam ca exemplu doar acest sezon . Nici un inlocuitor pe masura pt Kuti . Apoi Oradea in timpul sezonului ii aduce pe Zekovic, Carter, Markovic si Barnette, iar noi ?! La atata incompetenta, nu m-ar surprinde promovarea lui Cuic ca antrenor principal, sau alta mutare tot asa de " inteleapta ". In concluzie, pana nu vom avea o conducere competenta, BT poate sa bage cati bani vrea in echipa, ca tot nu vom reusi mare lucru ! 
click pt. Articol 21 May 2019 11:07
Ossiryss @TitiAcs
0 
Asta, cu "calfa" la un nume mare din Europa, e o idee de luat în calcul însă, nu știu cum se va aplica, având în vedere ca e coada mare... Pacat ca n-au aplicat-o chiar la Cluj, ca alternativa la alegerea lui Silva ca principal. Ar fi fost de departe, cea mai rațională și constructiva decizie și pentru club, și pentru cariera lui Silva. Dar, na, asa e cu mândria nemăsurata... 
click pt. Articol 21 May 2019 11:06
alexander De unde certitudinea?
0 
Fleseriu a semnat pt urmatoarele 3 sezoane cu Sibiu. Asta e certitudinea :)  
click pt. Articol 21 May 2019 10:53
0 
E un scenariu posibil în viitor și cel evocat de tine însă, Azi am o certitudine : niciunul dintre cei doi nu au contracte ferme semnate și pentru sezonul viitor :). 
click pt. Articol 21 May 2019 10:36
pipzn @Ossiryss
0 
D-nul Fleseriu a semnat recent cu Sibiul prelungirea contractului. In plus a spus de mai multe ori ca isi doreste sa antreneze si sa ramana la Sibiu. Probabil ca e si constient ca si el mai are nevoie de castigat experienta inainte de a se baga intr-un proiect cu ambitii si mai mari.

D-nului Achim cred ca ii este bine acolo unde e acum (dupa ce a trecut cu bine de contestatiile unora) iar un nou titlu (ceea ce cred ca e foarte posibil sa se intample) ii va cimenta pozitia. Eu nu il vad plecand decat daca in sezonul urmator nu va obtine bugetul dorit sau il va obtine dar va ramane fara trofee. 
click pt. Articol 21 May 2019 10:03
TitiAcs Multumiri
0 
si multa bafta la scoala. banuiesc ca te vei apuca serios de o scoala de antrenori sau poate te bagi "calfa " pe linga un nume mare din Europa . Personal te astept peste doi ani, dar cu scoala facuta. Stofa ai, mai ramine sa gasesti un "croitor" care sa te bage in costumul de antrenor.  
click pt. Articol 21 May 2019 09:57
0 
Eu ma astept la un antrenor de genul Zare Markovski.

Mi-ar placea sa il vad secund pe Rasic. Nu stiu daca si-ar dori asta, dar sincer mi-ar placea sa ramana implicat in cadrul clubului nostru. 
click pt. Articol 21 May 2019 09:53
0 
... Nini.. 
click pt. Articol 21 May 2019 09:42
studentU Sapera, Tojala
0 
sper ca nu  
click pt. Articol 21 May 2019 09:34
koala @highflyer
0 
poate va treziti cu branko cuic principal. 
click pt. Articol 21 May 2019 09:21