Cătălin Petrișor s-a transferat la CSM CSU Oradea


Fundașul a evoluat la BC Timișoara în prima parte a sezonului 2015/2016

CSM CSU Oradea a ajuns la un acord cu Cătălin Petrișor. Fundașul român în vârstă de 23 de ani a început sezonul alături de BC Timișoara, acolo unde fusese împrumutat de SCM U Craiova. Cătălin Petrișor a renunțat la contractul cu echipa din Craiova și va fi exclusiv jucătorul lui CSM CSU Oradea.

15 prezențe a bifat Cătălin Petrișor în acest sezon al Ligii Naționale de Baschet Masculin. El a avut medii statistice de 2.1 puncte, 2.3 pase decisive și 1.4 recuperări în 19.0 minute jucate pe confruntare pentru BC Timișoara.

În cariera sa, Cătălin Petrișor a mai jucat doar pentru SCM U Craiova și BC Timișoara. El are 120 de prezențe în Liga Națională de Baschet Masculin, cu medii de 2.4 puncte, 1.4 pase decisive și 0.8 recuperări pe meci. Petrișor a debutat pe prima scenă a baschetului românesc în sezonul 2009/2010.

Înregimenatarea lui Cătălin Petrișor reprezintă al doilea transfer al iernii pentru CSM CSU Oradea. Echipa orădeană l-a adus și pe Miha Zupan, chiar în prima zi al noului an.

CSM CSU Oradea nu a oficializat transferul lui Cătălin Petrișor, până la momentul redactării acestui articol.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a jucătorului Cătălin Petrișor

Bogdan Isailă / 05 January 2016 / 15:40


Galerie foto


1 
Sa intelegem ca Popescu nu mai este dorit la Oradea? Intr-adevar ultimele evolutii nu au fost grozave dar este un jucator experimentat si vine dupa o accidentare. Si Sebastian Ionescu , jucator de 19 ani, pe pozitia 1-2 de ce a mai fost adus la inceput de sezon ? 
05 January 2016 16:05
soso69 popescu
1 
Popescu nu mai e jucatorul din anii trecuti si din cate se aude se pare ca e vorba si de disciplina nu doar de forma. Probabil e suparat ca nu primeste mai multe minute, dar din pacate la cum joaca primeste chiar prea multe. Numarul mic de jucatori romani experimentati le face unora dintre acestia mai mult rau decat bine si aici il includ pe langa Popescu si Dragusin. Referitor la Ionescu, acesta are contract pe 3 ani, deci nu se pune problema sa plece, dar mai are nevoie de experienta. Din acest motiv atat el cat si Bobe joaca in 3 campionate (liga nationala, liga 1 si turneul sub 20 ani).  
05 January 2016 17:09
cosmin11 replica
-2 
Sper sa va demonstreze valoarea exact ca Nicoara si sa va bata unde va prinde:)) 
05 January 2016 17:12
julius eroare
2 
Cred ca esti putin nelamurit de legatura lui Nicoara cu Oradea visavis de cea a lui Popescu cu acest oras. Primul este crescut, format si promovat aici, iar cel de-al doilea a ajuns la Oradea pe la 25 ani. Nicoara n-a plecat la Steaua pentru ca n-a fost dorit de Csm, ci pentru ca a vrut sa ajunga in Bucuresti, ceea ce nu cred ca se aplica in cazul lui Popescu.
Cat despre bataile pe care Nicoara le administreaza Csm-ului, sunt nevoit sa-ti amintesc ca in cele trei partide din acest sezon (ultima fiind chiar ieri), Nicoara&Co au pierdut de doua ori. 
05 January 2016 21:01
soso69 @cosmin11
0 
Nu ai înțeles nimic din ce am spus. Eu nu îi contest valoarea lui Dani și apreciez ce a făcut pt Oradea. Eu critic atitudinea lui din acest sezon. Bănuiam ca motivele sunt ofertele din alte părți și acum se confirma ca Energia si Steaua îl doresc, 2 echipe cu buget mult peste Oradea care sigur îi oferă mai mult decât salariul de la Oradea. 
05 January 2016 23:47
cosmin11 @julius
-1 
@julius - sincer, cred ca il cunosc pe Titus mult mai bine decat tine si ii stiu traseul profesional. Ideea este urmatoarea: la Medias, Tenter il juca 5-6 minute pe meci (pe motiv ca nu are atitudine, nu joaca bine, etc). A venit la Oradea si si-a aratat valoarea, dandu-i peste nas lui Tenter. Apoi, cei din conducerea clubului Oradea, lasand sa se inteleaga ca de fapt Titus este un "mercenar", l-au lasat sa plece mizand pe faptul ca sigur le va accepta oferta (Oradea fiind casa lui). Cred ca la fel ar fi facut orice om cu personalitate. Si ce s-a intamplat sezonul trecut? Un 5-0 clar pentru Steaua in TOATE meciurile cu ORadea, Titus fiind in permanenta unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren.
Ideea este urmatoarea: ca iubitor al sportului, imi doresc intotdeauna ca un jucator sa dea peste nas celor ce l-au criticat. Asa cum Nicoara n-a avut sansa sa-si demonstreze valoarea la Medias, cred ca si Popescu este in aceeasi situatie aici la Oradea.  
06 January 2016 10:16
cosmin11 @soso69
-2 
@soso69, nu cred ca este cazul sa incepem atacuri ce nu-si au rostul. Te intreb simplu: ce anume te deranjeaza in atitudinea lui? Probabil ca vrea sa joace mai mult? Asta te deranjeaza pe tine? Cred ca orice sportiv (bineinteles ca exista si unele exceptii) isi doreste asta.
Sau ai respecta jucatori ca si Chirof (care sper sa repete singurul lui meci bun de pana acum si mai incolo) care a fost o permanenta rezerva a rezervelor si i-a placut locul cald in care a stat indiferent ca juca sau nu? 
06 January 2016 10:23
soso69 @cosmin11
1 
În primul rand vreau sa precizez ca îl apreciez pe Dani si sper sa revină la jocul și atitudinea din sezoanele trecute chiar dacă va pleca de la Oradea. Faptul ca nu joaca cât ar dori el nu îi poate scuza atitudinea de pe teren și din afară lui. Dimpotriva, atunci când intra în teren sa arate ca merita mai multe minute. Din păcate nu a fost cazul în acest sezon. Referitor la Nicoara, pt ca susții ca-l cunoști foarte bune atunci știi ca la Mediaș avea salariu foarte mare (cs toți jucătorii de la Mediaș din acea perioada). A fost convins sa vina la Oradea cu un salariu mai mare și cu aducerea la echipa a unor jucători care sa-I pună un evidenta cât mai bine jocul lui. Rezultatul a fost unul satisfacator atât pt el cât si pt club. Din păcate în sezonul următor chiar dacă i s-a oferit un salariu cu peste 30% mai mare, a refuzat. Motivele se cunosc: nu banii, ci prietena a decis. Nu știu de unde ai scos varianta cu "mercenarul" și "personalitatea" ca nu se aplica în acest caz. Din punctul meu de vedere îi urez succes lui Nicoara oriunde va juca, dar din punctul meu de vedere Oradea nu e "casa lui". E un jucător foarte bun, probabil cel mai bun roman din campionatul nostru , dar când alegi Steaua pt un salariu cu 2-3% mai mare și susții ca Oradea nu te-a mai vrut... Lui Nicoara nu i-a criticat nimeni valoarea, ci altceva. 
06 January 2016 13:14
2 
Oradea baschetbalistica este un mediu bun pentru tinerii jucatori romani,daca nu reuseste nici aici sa se dezvolte ca jucator,dupa rateurile Timisoara si Craiova,cred ca Petrisor ar trebui sa se reorienteze eventual spre antrenorat,fiind un baiat inteligent. 
05 January 2016 16:27
tzontzolino timisoara
1 
Pai si de Timisoara ce se alege? Mai ramane ceva acolo? 
05 January 2016 21:31
Buzestii Desigur
-2 
Maiou si Viermesan,echipele sunt doar breloc:)))))))))))))) 
05 January 2016 22:48

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mircea Cristescu: „Nu am adus minerii în sală”
Vicepreședintele formației "U" BT a afirmat că l-a sfătuit pe Florin Nini să depună memoriu dacă este nemulțumit de arbitraje 
Interview. Daniel Ewing: "Success is defined by many little things"
How did the BC CSU Sibiu's player defend against Kobe Bryant, what advice would he give to a young Daniel and which is the biggest performance of his career (PHOTO) 
SCM U Craiova a suferit al 4-lea eșec consecutiv în Liga Națională de Baschet Masculin
Oltenii au un singur succes în faza a doua a campionatului 
Mihai Silvășan: „Un meci foarte reușit pentru noi din toate punctele de vedere”
U BT Cluj-Napoca s-a impus clar pe terenul lui SCM U Craiova 
Nandor Kuti își egalează cea mai bună prestație ofensivă a sezonului
Internaționalul român a fost cel mai bun marcator al lui U BT Cluj-Napoca la Craiova 
U BT Cluj-Napoca câștigă la Craiova și rămâne în cursa pentru primul loc la finalul sezonului regulat
Elevii lui Mihai Silvășan au făcut un meci aproape perfect în Bănie 
Season high pentru Bobe Nicolescu împotriva SCM Timișoara
Tânărul jucător român a fost dezavantajat de statistica de la linia aruncărilor libere 
Kris Richard, perfect în primul sfert în fața celor de la SCM Timișoara
Jucătorul lui CSM Oradea a încheiat partida cu 7/7 din acțiune 
Skylar Spencer a reușit un monster double-double în ultima partidă
CSA Steaua București a avut 5 jucători în double-digits în victoria cu ABC Athletic Constanța 
Goran Martinic, cel mai bun jucător al lui CSO Voluntari în victoria cu CS Dinamo București
De la oaspeți s-au remarcat Ousmane Barro și Michael Deloach 
ovidiu89 Corect!
0 
Is doi antrenori care au caractere puternice. La bere cu siguranta si le-ar putea rezolva. Restul e can can. 
click pt. Articol 20 March 2019 11:04
andrac Conflict
0 
Cred ca ar trebui ca acest conflict sa inceteze. Trebuie ca noi, suporterii, sa dam dovada de fair-play indiferent din ce parte a tarii suntem si din ce sala ne sustinem echipa. Cred ca principalele discutii, din ce a spus Nini, au fost intre el si Silvasan. Am spus-o, vreau sa vedem maine un meci de baschet frumos si fara incidente. Baschet=fair-play 
click pt. Articol 20 March 2019 00:00
ovidiu89 Alta intrebare...
0 
Nu s-a legat nimeni de mama lui Ciotlaus. Cat despre ciocane dl Florin cred ca a visat. A omis sa zica de jucatorul lui Korniyenko cum a adus acel obiect de pe tunel pentru a-l arunca catre spectatori 
click pt. Articol 19 March 2019 23:38
soso69 @gyke
0 
Stiu ca am zis ca nu-mi place sa intru in polemica dar promit sa fie ultimul pe tema asta.
Nu stiu cum e la Mures sau Timisoara dar stiu ca motivul principal pt care Muresul a picat este imputarea utilizarii banilor publici pt plata salariilor jucatorilor de baschet.
La Oradea ai informatii clar eronate. In primul rand nu-l cunosti pe Bolojan care nu ar permite asa ceva stiind ca este "sub lupa" in permanenta, doar-doar sa-l agate cu ceva.
Singurele salarii care se pot plati sunt doar celor care au contract de munca. Jucatorii de baschet nu pot avea contract de munca pt ca nu exista meseria de jucator de baschet.
Te rog sa intri pe site-ul CSM-ului la categoria salarii si o sa vezi ca sunt la vedere si actualizate. Are 4 antrenori, 4 experti si 4 referenti, dintre care 4 sunt cu 1/2 norma. Nu are nici un jucator pe statul de plata pt ca Bolojan a taiat de peste tot, ca sa aiba bani de investitii. Toate sectiile trebuie sa atraga sponsori daca vor performanta. Din acest motiv polo-ul oradean nu mai face fata, nu atrag suficienti bani din privat.
Repet, nu stiu cum e la celelate autoritati locale dar la Oradea se respecta strict prevederile legale, fara a incerca tot felul de tertipuri. Probabil ca daca ar vrea ar putea sa-l angajeze pe Richard ca referent sau portar si sa-l plateasca dar nu e cazul. Nu stiu de unde ai informatia dar mai verific-o.
S-auzim de bine! 
click pt. Articol 19 March 2019 16:14
gyke Hmm
0 
Atunci ăia de la Mureș și Timișoara sunt ai dracului de profesioniști, fiind plătiți direct 😁😁. Din informațiile mele și la Oradea, la baschet, salariile sunt alocate din surse bugetare.  
click pt. Articol 19 March 2019 13:08
soso69 @gyke
0 
Ai dreptate doar partial : e valabil ce ai scris cu conditia ca displina sportiva sa fie una profesionista, ceea ce nu e cazul la baschet. Nu stiu de ce inca baschetul e lasat la coada.
Referitor la Dykes, chiar nu stiu pe cat joaca in acest sezon dar stiu ca peste tot pe unde a jucat a avut pretentii la 20000$ pe luna. Exista chiar si o declaratie a sa in care spune ca daca ar juca in D-League ar castiga 100.000$ pe sezon si ca in Europa castiga mult mai bine. 
click pt. Articol 19 March 2019 12:00
gyke @soso
0 
Eu știu altceva, salariile sportivilor pot fi plătite direct, deoarece CSM urile sunt persoane juridice de drept public, organizate sub formă de instituții publice și se află în subordinea CL. Finanțarea lor se face prin intermediul unui ordin al MFP, iar cheltuielile cu salariile sunt eligibile.  
click pt. Articol 18 March 2019 22:14
0 
Cu tot respectul, dacă nu ai scris la mișto mai sus, în opinia mea ai zis cel puțin 5 chestii false total... Dar vorba ta, sa ne bucuram de baschet pentru ca urmează partea cea mai tare! 
click pt. Articol 18 March 2019 22:13
0 
Te salut! Nici eu nu vrea sa intru in polemica, dar se pare ca fara sa vreau am aprins focul. Erai mai bine informat ca oricine. Poate ne dumiresti. Stii ce salar are Dykes acum? 
click pt. Articol 18 March 2019 19:32
0 
Nu vreau sa mai intru din nou in polemica bugetelor si a autenticitatii informatiilor dar trebuie sa fac o precizare. CSM-ul poate primi bani de la Consiliul Local doar pt cheltuieli generale si nu pt salarii. Daca e asa cum zici ca 80% din bugetul clubului e de la Consiliu, atunci inseamna ca restul de 20% vine de la ceilalti sponsori. Universitatea asigura doar suportul pt echipa a 2-a iar Spitalul Pelican suporta to ce tine de partea medicala (tratamente, operatii etc) , inclusiv personalul medical la meciuri.
Deci 2 dintre sponsorii principali nu contribuie cu bani. Raman sponsorii mici care asigura, conform calculelor tale, sub 20% din buget (80%-Pelican-Universitate). Cu acesti bani se platesc salariile jucatorilor. Din acest motiv Oradea nu si-l permite pe un Dykes sau pe un Mohammed de acum cativa ani. Nu si l-a permis pe Jeremic sau pe Diaz (nu a putut oferi mai mult ca Timisoara in sezonul trecut). Nu si-l poate permite pe Moldoveanu si nu si l-a putut permite nici pe Falker (sezonul trecut) si nici pe Cooper (in acest sezon).
Din acest motiv a durat aproape o luna sa aduca inlocuitori pt Denison si Ginyard, pt ca trebuie sa se incadreze in buget iar la Oradea jucatorii nu castiga mult.
Mai bine sa lasam bugetele de-o parte si sa ne bucuram de baschet.  
click pt. Articol 18 March 2019 16:30