Cătălin Petrișor s-a transferat la CSM CSU Oradea


Fundașul a evoluat la BC Timișoara în prima parte a sezonului 2015/2016

CSM CSU Oradea a ajuns la un acord cu Cătălin Petrișor. Fundașul român în vârstă de 23 de ani a început sezonul alături de BC Timișoara, acolo unde fusese împrumutat de SCM U Craiova. Cătălin Petrișor a renunțat la contractul cu echipa din Craiova și va fi exclusiv jucătorul lui CSM CSU Oradea.

15 prezențe a bifat Cătălin Petrișor în acest sezon al Ligii Naționale de Baschet Masculin. El a avut medii statistice de 2.1 puncte, 2.3 pase decisive și 1.4 recuperări în 19.0 minute jucate pe confruntare pentru BC Timișoara.

În cariera sa, Cătălin Petrișor a mai jucat doar pentru SCM U Craiova și BC Timișoara. El are 120 de prezențe în Liga Națională de Baschet Masculin, cu medii de 2.4 puncte, 1.4 pase decisive și 0.8 recuperări pe meci. Petrișor a debutat pe prima scenă a baschetului românesc în sezonul 2009/2010.

Înregimenatarea lui Cătălin Petrișor reprezintă al doilea transfer al iernii pentru CSM CSU Oradea. Echipa orădeană l-a adus și pe Miha Zupan, chiar în prima zi al noului an.

CSM CSU Oradea nu a oficializat transferul lui Cătălin Petrișor, până la momentul redactării acestui articol.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Vizualizează pagina personală a jucătorului Cătălin Petrișor

Bogdan Isailă / 05 January 2016 / 15:40


Galerie foto


1 
Sa intelegem ca Popescu nu mai este dorit la Oradea? Intr-adevar ultimele evolutii nu au fost grozave dar este un jucator experimentat si vine dupa o accidentare. Si Sebastian Ionescu , jucator de 19 ani, pe pozitia 1-2 de ce a mai fost adus la inceput de sezon ? 
05 January 2016 16:05
soso69 popescu
1 
Popescu nu mai e jucatorul din anii trecuti si din cate se aude se pare ca e vorba si de disciplina nu doar de forma. Probabil e suparat ca nu primeste mai multe minute, dar din pacate la cum joaca primeste chiar prea multe. Numarul mic de jucatori romani experimentati le face unora dintre acestia mai mult rau decat bine si aici il includ pe langa Popescu si Dragusin. Referitor la Ionescu, acesta are contract pe 3 ani, deci nu se pune problema sa plece, dar mai are nevoie de experienta. Din acest motiv atat el cat si Bobe joaca in 3 campionate (liga nationala, liga 1 si turneul sub 20 ani).  
05 January 2016 17:09
cosmin11 replica
-2 
Sper sa va demonstreze valoarea exact ca Nicoara si sa va bata unde va prinde:)) 
05 January 2016 17:12
julius eroare
2 
Cred ca esti putin nelamurit de legatura lui Nicoara cu Oradea visavis de cea a lui Popescu cu acest oras. Primul este crescut, format si promovat aici, iar cel de-al doilea a ajuns la Oradea pe la 25 ani. Nicoara n-a plecat la Steaua pentru ca n-a fost dorit de Csm, ci pentru ca a vrut sa ajunga in Bucuresti, ceea ce nu cred ca se aplica in cazul lui Popescu.
Cat despre bataile pe care Nicoara le administreaza Csm-ului, sunt nevoit sa-ti amintesc ca in cele trei partide din acest sezon (ultima fiind chiar ieri), Nicoara&Co au pierdut de doua ori. 
05 January 2016 21:01
soso69 @cosmin11
0 
Nu ai înțeles nimic din ce am spus. Eu nu îi contest valoarea lui Dani și apreciez ce a făcut pt Oradea. Eu critic atitudinea lui din acest sezon. Bănuiam ca motivele sunt ofertele din alte părți și acum se confirma ca Energia si Steaua îl doresc, 2 echipe cu buget mult peste Oradea care sigur îi oferă mai mult decât salariul de la Oradea. 
05 January 2016 23:47
cosmin11 @julius
-1 
@julius - sincer, cred ca il cunosc pe Titus mult mai bine decat tine si ii stiu traseul profesional. Ideea este urmatoarea: la Medias, Tenter il juca 5-6 minute pe meci (pe motiv ca nu are atitudine, nu joaca bine, etc). A venit la Oradea si si-a aratat valoarea, dandu-i peste nas lui Tenter. Apoi, cei din conducerea clubului Oradea, lasand sa se inteleaga ca de fapt Titus este un "mercenar", l-au lasat sa plece mizand pe faptul ca sigur le va accepta oferta (Oradea fiind casa lui). Cred ca la fel ar fi facut orice om cu personalitate. Si ce s-a intamplat sezonul trecut? Un 5-0 clar pentru Steaua in TOATE meciurile cu ORadea, Titus fiind in permanenta unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren.
Ideea este urmatoarea: ca iubitor al sportului, imi doresc intotdeauna ca un jucator sa dea peste nas celor ce l-au criticat. Asa cum Nicoara n-a avut sansa sa-si demonstreze valoarea la Medias, cred ca si Popescu este in aceeasi situatie aici la Oradea.  
06 January 2016 10:16
cosmin11 @soso69
-2 
@soso69, nu cred ca este cazul sa incepem atacuri ce nu-si au rostul. Te intreb simplu: ce anume te deranjeaza in atitudinea lui? Probabil ca vrea sa joace mai mult? Asta te deranjeaza pe tine? Cred ca orice sportiv (bineinteles ca exista si unele exceptii) isi doreste asta.
Sau ai respecta jucatori ca si Chirof (care sper sa repete singurul lui meci bun de pana acum si mai incolo) care a fost o permanenta rezerva a rezervelor si i-a placut locul cald in care a stat indiferent ca juca sau nu? 
06 January 2016 10:23
soso69 @cosmin11
1 
În primul rand vreau sa precizez ca îl apreciez pe Dani si sper sa revină la jocul și atitudinea din sezoanele trecute chiar dacă va pleca de la Oradea. Faptul ca nu joaca cât ar dori el nu îi poate scuza atitudinea de pe teren și din afară lui. Dimpotriva, atunci când intra în teren sa arate ca merita mai multe minute. Din păcate nu a fost cazul în acest sezon. Referitor la Nicoara, pt ca susții ca-l cunoști foarte bune atunci știi ca la Mediaș avea salariu foarte mare (cs toți jucătorii de la Mediaș din acea perioada). A fost convins sa vina la Oradea cu un salariu mai mare și cu aducerea la echipa a unor jucători care sa-I pună un evidenta cât mai bine jocul lui. Rezultatul a fost unul satisfacator atât pt el cât si pt club. Din păcate în sezonul următor chiar dacă i s-a oferit un salariu cu peste 30% mai mare, a refuzat. Motivele se cunosc: nu banii, ci prietena a decis. Nu știu de unde ai scos varianta cu "mercenarul" și "personalitatea" ca nu se aplica în acest caz. Din punctul meu de vedere îi urez succes lui Nicoara oriunde va juca, dar din punctul meu de vedere Oradea nu e "casa lui". E un jucător foarte bun, probabil cel mai bun roman din campionatul nostru , dar când alegi Steaua pt un salariu cu 2-3% mai mare și susții ca Oradea nu te-a mai vrut... Lui Nicoara nu i-a criticat nimeni valoarea, ci altceva. 
06 January 2016 13:14
2 
Oradea baschetbalistica este un mediu bun pentru tinerii jucatori romani,daca nu reuseste nici aici sa se dezvolte ca jucator,dupa rateurile Timisoara si Craiova,cred ca Petrisor ar trebui sa se reorienteze eventual spre antrenorat,fiind un baiat inteligent. 
05 January 2016 16:27
tzontzolino timisoara
1 
Pai si de Timisoara ce se alege? Mai ramane ceva acolo? 
05 January 2016 21:31
Buzestii Desigur
-2 
Maiou si Viermesan,echipele sunt doar breloc:)))))))))))))) 
05 January 2016 22:48

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
Mirel Dragoste: „Probabil există un mic avantaj moral în fața lor”
Fundașul lui BC CSU Sibiu a prefațat primele două meciuri ale finalei Ligii Naționale 
Marko Stojadinovic: „Este mai ușor pentru mine să joc cu Koma sau cu Bobo decât cu Vladan”
SCM Timișoara a câștigat primul meci pentru locul 5 cu un procentaj mult mai bun de la distanță față de piteșteni 
CSM CSU Oradea continuă tradiția și organizează un Watch Party pentru primele două jocuri ale finalei
Suporterii orădeni vor putea urmări aceste meciuri pe un ecran gigantic amplasat pe parchetul Arenei Antonio Alexe 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
SCM Timișoara se impune în primul meci din seria contra BCM U Pitești
Oaspeții au încheiat partida cu un procentaj dezastruos din afara semicercului 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Derby-ul de tradiție al sportului românesc, Steaua-Dinamo, este transmis de Digisport
Cele două formații joacă pentru locurile 7-8 
Mesajul lui Muhamed Pasalic pentru colegi, la finalul partidei CSM CSU Oradea – U-BT Cluj
Căpitanul bihorenilor a vorbit după calificarea în finala LNBM 
Care este programul finalei mici a Ligii Naționale de Baschet Masculin
U-BT Cluj-Napoca și SCM Universitatea Craiova luptă pentru medaliile de bronz, în direct la FRBTV 
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21
Cristi11 Echipe
0 
La anul vor avea alt nume. Simplu