CSM Bucureşti învinge BC Mureş în meciul 3.

CSM s-a impus cu scorul 105-96.

105-96

1 Fișa Meciului 2

CSM Bucureşti s-a impus în meciul al treilea din seria Play-off, desfǎşurat în Arena de Baschet din Bucureşti, învingând formaţia BC Mureş cu scorul 105-96.

Gazdele au început în formula Martinić, Morris, Bosnjak, Cǎruţaşu şi Sir, în timp ce Sekulović a optat pentru Dumitru, Barro, Ćirić, Pečiukas şi Ćuić, Cesković a fost lǎsat în afara lotului, fiind indisponibil.

Scorul a fost deschis de Andrija Ćirić, care a marcat primele puncte în contul echipei sale, replica venind din partea lui Goran Martinić, urmat de Morris. Dupǎ faula marcatǎ de Ćirić, gazdele au înregistrat un run de 7 puncte, întrerupt de cele 2 puncte marcate de Liviu Dumitru. Primul sfert a fost în totalitate al bucureştenilor, care dupǎ primele 10 minute de joc conduceau cu 21-16.

Sfertul secund a fost început în forţǎ de mureşeni, care au reuşit sǎ egaleze şi s-au apropiat considerabil de adversar, însǎ nu pentru foarte mult timp, elevii lui Hristu Şapera conducând cu 13 puncte la finalul primei reprize. Dupǎ pauza mare situaţia nu se schimbǎ, CSM continuǎ sǎ conducǎ detaşat, nelǎsându-şi adversaul sǎ recupereze prea mult din handicap şi obţinând victoria mult aşteptatǎ dupǎ cele douǎ înfrângeri încasate pe terenul celor de la BC Mureş Tg.Mureş.

Principlii marcatori din partea formaţiei bucureştene au fost Brian Morris cu 28 de puncte şi 9 recuperǎri, Jevohn Shepherd cu 20 de puncte, 3 recuperǎri şi 3 pase decisive, Goran Martinić , care a terminat partida cu 17 puncte şi 8 pase decisive.

De partea adversǎ s-au remarcat Andrija Ćirić cu 18 puncte şi 6 recuperǎri, Gediminas Navickas cu 14 puncte, 3 recuperǎri şi 6 pase decisive şi Branko Ćuić care a reuşit 13 puncte, 5 recuperǎri şi 6 pase decisive.

În urma acestei confruntǎri, BC Mureş conduce cu 2-1. Urmǎtoarea partidǎ este programatǎ mâine, 21.04, începând cu ora 18.00.

Citește ultimele știri despre CS Municipal București
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

Claudia Truşcǎ / 20 April 2013 / 23:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Programul etapei a 4-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin
Toate meciurile din grupa A se vor desfășura în zile diferite și vor fi transmise în direct
LNBM – etapa 3 – MVP: Jason Boone
Pivotul american și-a luat revanșa în fața fostului său coleg, Randal Falker
Isaiah Philmore, la cea mai bună prestație în echipamentul lui BC CSU Sibiu
Americanul a fost principalul remarcat al trupei lui Dan Fleșeriu în înfrângerea de la Craiova
Iulian Orbeanu a suferit o luxație la umăr în partida BCM U Pitești – SCM Timișoara
Sportivul român ar putea lipsi până la 6 luni, în funcție de gravitatea accidentării
CSA Steaua renunţă la un jucător
Croatul a disputat un singur meci pentru echipa militară
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc la o diferenţă de 9 puncte
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 20 puncte
Tudor Costescu: „Sunt deranjat de faptul că nu am avut energie”
Antrenorul lui Dinamo și al naționalei României a abordat și subiectul românilor U23
Cristian Achim: „Este o victorie bună pentru noi și cam atât”
Antrenorul „Leilor-Roșii” s-a arătat mulțumit de modul în care a jucat echipa sa
Florin Nini: “Cred că diferența s-a făcut pe organizarea jocului”
Partida dintre Pitești și Timișoara a fost una extrem de echilibrată, decisă în urma câtorva faze
JCN Am si eu pretentia
0
sa citesti mai atent.Nu am scris nicaieri ca Tamulis a venit pe 1 si chiar cred ca Laser ar fi primit mai putine minute decat lituanianul. Tamulis a venit ca shooter dar a ajuns sa joace in multe momente 1 la fel cum o fac Hardy, Pratt sau Dragoste. Ma repet, Laser nu e jucator de o repriza si pe langa faptul ca nu ar fi acceptat asta cu siguranta sa il folosesti asa putin nu ar fi justificat salariul primit care cred ca era destul de consistent.
Din pacate in momentul asta nu avem nici shooter si nu avem nici un pg adevarat. Daca pentru postul de PG nu astept nimic nou in cazul lui Tamulis ma astept sa fie schimbat in iarna pentru ca e departe de ce asteptam de la el.
click pt. Articol 22 October 2018 23:05
JCN Tohatan
0
Tocmai asta subliniam, nu il poti tine pe teren 20 de minute pe Tohatan, cel putin nu in acest moment.
click pt. Articol 22 October 2018 22:55
DonJuan Tamulis
0
Tamulis nu a venit aici pt pozitia 1. A venit "Sniper" :)). Din ce scrii tu mai sus, se înțelege că Lasser are fine primit mai puține minute decât Tamulis. JCN, de la tine am pretenții.
click pt. Articol 22 October 2018 22:38
DonJuan Lucas Tohatan
0
Tohatan a jucat 6min cu Dinamo, 10min cu Pitești și 9min cu Craiova. Cred că tu ești cel care te înșeli amarnic in cazul de față. Lasser putea primi liniștit 25-30min pe meci și astfel puteai schimba pe Hardy cu Pratt, nu sa îl ții pe Pratt39min la Craiova.
click pt. Articol 22 October 2018 22:34
JCN @ willy
0
Nu stiu de unde ai aparut dar pe langa faptul ca numai prostii debitezi mi se pare ca nici nu prea cunosti regulamentul.
Cum poti sa zici ca Dragoste de exemplu e discriminat cand el a jucat 20 de minute in meciurile cu Dinamo si Craiova iar in cel cu Pitesti a fost inlocuit undeva in sfertul 4 cand aveam un avans considerabil. Mirel e om de baza dar nu ai cum sa il folosesti in prima repriza, e foarte simplu.
Tohatan a fost folosit destul de mult dar inca nu e la nivelul la care sa il joci 20 de minute fara schimbare ( poate nici nu rezista, nu stiu). Inca nu mi-am format o parere asupra lui Gavriloaia iar de Brosser nu mai vorbesc pentru ca un jucator asa haotic eu n-am intalnit de multa vreme (parca aducea un pic Cioacata cu el desi Cornel mi se parea mai productiv.)
Sa inchei cu Tamulis pentru ca tot vorbea colegul mai sus de Lasser, uite cate minute prinde Tamulis.. pai Lasser nu avea sanse sa joace aproape deloc in prima repriza.

click pt. Articol 22 October 2018 19:36
0
Tohatan a inceput titular toate meciurile daca nu ma insel dar atunci cand e schimbat cine ai vrea sa ii preia rolul, Gavriloaia si Brosser? Daca tu ai impresia ca puteai tine un jucator ca Lasser rezerva lui Tohatan te inseli amarnic. Eu stiu ca nu a picat bine infrangerea de la Craiova, am jucat execrabil dar totusi hai sa vedem realitatea nu sa vorbim pentru a ne afla in treaba.
0
Inca cineva care sesizeaza ce am scris in alta postare. Este de necrezut cum o organizatiei ca Sibiu accepta o discriminare fata proprii jucatori. Aici nu e vorba de straini vs romani , pur si simplu anumiti jucatori sunt tratati diferit.Dragoste , Tamulis , Gavriloaie si Tohatan. Sper sa see rezolve aceste lucruri deoarece organizatia voastra are avea de suferit.
click pt. Articol 22 October 2018 13:38
DonJuan Gestionare
0
Cred că am fost unul din cei care am avut cea mai mare încredere în acest antrenor. Sunt de părere că nu se poate impune în vestiar și are jucători pe care ii tratează diferit. Adică Pratt îți aruncă de 8ori la cos iar Tamulis pe care l-ai adus "Sniper" îți aruncă o singura data. Care mai e șmecheria? Am impresia că Pratt face ce vrea el. Sa spus că Lasser trebuia să fie rezerva lui Tohatan însă văd și în primele două sferturi jucam cu Hardy și Pratt conducător de joc. Peste tot in lume sunt jucători capricioși dar tu că antrenor trebe sa știi să lucrezi cu ei și sa fi șef în vestiar. Igor ne-a dat cu terenul în cap pe unde ne-a prins. A demonstrat că are valoare. Lasser e ridicat în slăvi pe la jumătatea sezonului și dintr-o dată nu ne-a mai fost util din niste motive care în acest moment nu au nici o susținere. La cum vad lucrurile în acest moment, și felul în care anumiți jucători sunt tratați....iar apar disensiuni in vestiar. Îmi pare rau dar nu miroase a bine.
click pt. Articol 22 October 2018 11:31