CSM CSU Oradea își apără titlul de campioană în Liga Națională de Baschet Masculin


Bihorenii au câștigat finala cu 3-1 la general în fața lui BC CSU Sibiu

CSM CSU Oradea este vechea și noua campioană a României la baschet masculin. Trupa lui Cristian Achim a câștigat meciul 4 al finale cu BC CSU Sibiu cu scorul de 75-66 și a pus mâna pe al doilea trofeu consecutiv.

Arturas Valeika a câștigat primul angajament al meciului și tot el avea să înscrie și primele puncte. Philmore marca în schimb  o triplă pentru Sibiu. Zekovic și Nicolescu pentru Oradea și Tohătan de la distanță pentru Sibiu duceau scorul la 6-6, după mai bine de 3 minute scurse din meci. Oaspeții au continuat să meargă din 3 în 3 și Pratt marca un nou coș de la distanță. Cooper a oprit progresia Sibiului printr-un coș din apropiere și scorul ajungea 11-6 în favoarea lui BC CSU Sibiu. Valeika strângea scorul cu un three-point-play. Zekovic a egalat pe tabelă cu două libere transformate. Așa avea să se încheie și actul inaugural, cu scorul de 15-15. Și sfertul secund a început cu puține puncte marcate de fiecare parte și după 2 minute se înregistra un parțial de 2-1 pentru Oradea. Barnette și-a făcut aparația pentru prima dată în această finală și a avut impact în jocul echipei sale. A marcat 6 puncte în sfertul secund și Oradea era în avantaj, 22-18. Kevin Hardy a marcat primul său coș din meci prin slam dunk, după jumătatea sfertului doi. S-a marcat din nou foarte puțin până la pauză. Campioana a reușit o mică desprindere pe final și avea o posesie în față înaintea reprizei secunde, scor 30-27.

Primul ccoș al reprizei secunde secunde a venit de la Giordan Watson, 3 puncte. Falker a răspuns cu un coș de sub panou. Barnette și Hardy au marcat rapid apoi de fiecare parte a terenului. A urmat o perioadă mai bună pentru Sibiu și Hardy egala situația pe tabelă, 35-35. Kris Richard marca de la distanță primul său coș din meci. Oradea s-a desprins la 6 puncte după jumătatea sfertului trei, 47-41, după o reușită a lui Markovic și Dan Fleșeriu cerea timp de odihnă. Gazdele au continuat să fie mai productive din acțiune și acest lucru le-a facilitat să se desprindă la 8 puncte. Sfertul trei se încheia cu scorul de 57-48 pentru Oradea. Actul decisiv a început cu o triplă a lui Tamulis. Oradea a ratat mult de distanță în startul actului decisiv și rămânea fără punct marcat în primele 2 minute. Barnette înscria pentru gazde după un contraatac și o recuperare ofensivă. Sibienii nu au mai găsit drumul spre coș, Zekovic marca într-un final de la distanță și diferența ajungea la cel mai nivel, 62-53 pentru Oradea. Urma time-out Sibiu. S-a mai marcat un punct de la libere iar tabela a rămas blocată la 63-53 pentru Oradea. În ultimele minute de joc glaben-albaștrii au încercat să revină dar aruncările de la distanță nu i-au ajutat. Oradea a păstrat un ecart în jurul celor 10 puncte. Tamulis a reaprins speranțele oapseților după un coș de la distanță înaintea ultimului minut prin care ducea scorul la 68-63. Orădenii nu s-au pierdut cu firea și au tranșat meciul de la linia de libere, scor 75-66.

Sean Barnette a fost cel mai bun jucător al meciului cu 18 puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive. Giordan Watson a adăugat 15 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive. Dragan Zekovic a contribuit cu 13 puncte iar Arturas Valeika cu 11.

Monyea Pratt a fost cel mai bun sibian cu 15 puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive. Justas Tamulis a adăugat 12 puncte.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs BC CSU Sibiu

Bogdan Isailă / 04 June 2019 / 21:01


Galerie foto


raress23 De ce esti tigan Fleseriule
9 
Nu ai vrut medalia. Respecta invingatorii, sper sa o iei si in supercupă. Felicitari campioanei! 
04 June 2019 21:07
6X CSM
9 
Super!!!!! Meci frumos . Arbitrajul no comments. Supercupa ne așteaptă. Bravo băieți. Bravo CSM. 
04 June 2019 21:15
pipzn Felicitari
12 
ambelor echipe pentru accederea pe merit in finala.

Felicitari Oradea pentru castigarea, de asemenea meritata a campionatului.

Sa fie baschet si sezonul urmator. 
04 June 2019 21:15
7 
Felicitari castigatoarei. Revenim la anul si mai puternici.  
04 June 2019 21:19
studentU felicitari
14 
CRISTI ACHIM, felicitari CSM Oradea. Cea mai buna echipa a acestui sezon, cu cel mai consistent joc in playoff. Mi e dor de atmosfera de titlu, ne mobilizam si noi la anul sa jucam finala?😍 
04 June 2019 21:36
1 
Stai linistit ca nu pleaca nicaieri Somesul. O sa luati un titlu cat de curand, sunt sigur de asta, ca prea aveti lot bun sau cel mai bun in fiecare an. 
04 June 2019 22:55
trancer Gata...
15 
.. campionatul. Oradea pe merit campioana, lot complet, gestionat foarte bine de dl Achim, multe guri de foc si apărare inteligenta. Felicitări! Surpriza plăcută a campionatului pt mine a fost Sibiul, sa câștigi cupa și sa joci finala (și sa pui destule probleme campioanei) în condițiile care au fost la Sibiu înseamnă foarte mult. Finala au pierdut-o la Sibiu, nu azi. Dubiile mele la echipa lor sunt legate de cât de ușor iși bat joc de acel număr impresionant de recuperari, pe care nu le valorifica. Felicitări Sibiului pt sezonul foarte bun (dar deranjant gestul d-lui Fleseriu de a refuza medalia). Surprizele neplăcute au fost Clujul și Piteștiul, cluburi cu bani mulți, aruncați în final pe apele Someșului și ale Argeșului. 
04 June 2019 21:45
Cristian Chirita Trăiască Georgescu
9 
Mare boier, mare caracter Ciulin ăsta! A scos oamenii mari ai Oradiei și după l-a, scos pe Tohatan! Pentru a fi echitate! Ultimul fault al lui Markovici nu se dădea nici la mini-baschet feminin!  
04 June 2019 21:55
3 
Facts!! 
04 June 2019 22:57
1 
Si cam asta a fost... a castigat echipa mai valoroasa si mai disciplinata.
Felicitari Cristian Achim... a demonstrat inca o data ca nu are rival in tara si mi-e greu sa cred ca il va putea opri cineva in urmatorii ani de la castigarea campionatelor... poate doar niste super echipe precum Asesoft-ul sau Cluj de acum 2 ani. Pacat ca nu este apreciat indeajuns de mult de suporterii echipei lui.

Noi trebuie sa ne multumim cu progresul de anul acesta si sa privim sezonul urmator cu incredere. Sa speram la un buget mai mare, cat mai multe trofee si un parcurs cat mai lung in cupele europene.
 
04 June 2019 22:13
ajax Csm
3 
Îți garantez ca DOMNUL Achim este chiar foarte respectat de suporterii Oradiei. De unde ai tras tu concluzia asta? Cred ca ești în afara fenomenului, ar fi bine sa vorbești despre Fleseriu... 
04 June 2019 23:56
ajax Continuare
4 
Uitasem, ca o dovada ca e îndeajuns de apreciat la noi, va mai continua și la anul aici. Asta asa, ca o veste pt toți haterii 
04 June 2019 23:59
2 
Nu sunt in afara fenomenului, stai linistit. Dovada sunt comentariile voastre negative la adresa lui de-a lungul sezonului. Mai ales dupa infrangerile din FEC si din cupa Romaniei era facut troaca de porci. Daca era apreciat cum zici tu, trebuia sa aiba deja statuie. 
05 June 2019 23:15
Dario Bravo!
7 
Bravo baietii! Suntem mandrii pe voi: Richard, Watson, Barnette, Carter, Pasalic, Zekovic, Markovic, Valeika, Nicolescu, Fometescu, Lazar, Gavrila, Tibarna, Petrescu! Multumim staffului si multumim CRISTI ACHIM! Vrajitorule! 
04 June 2019 22:52
underCat De ce nu pui romanii
-4 
in ordine ?  
04 June 2019 22:53
-9 
04 June 2019 22:54
antiadrian.or Nu e ionut georgescu ala
6 
Cre ca esti confuz. 
04 June 2019 22:55
04 June 2019 23:09
antiadrian.or Frustrat mult? #dupa20deani
1 
Si putin cioban. Stiu...e o onoare. Vezi ca sefu tau de turma e in teren jumate de meci. Potoleste-l ca pusca maioneza de la dabo in el. In rest #csmvseverybody 
04 June 2019 23:14
Oldtimer Pai...
2 
daca ziceti ca CSM CSU Oradea nu joaca "fair", pentru ca dl. Sere e "sforarul arbitrajului", oare avem dreptul sa banuim ca nici CSU Sibiu nu se da in laturi de la a nu juca "fair", din momentul in care a fost cooptat in staff dl. Georgescu ? Nu de alta dar daca dl. Sere e sforar, dl. Georgescu e de-a dreptul franghier... 
05 June 2019 09:36
2 
Multumim pt felicitari! Ai dreptate nu se stie ce va fi la anu, dar pe voi oricum vom executa si atunci stai linistit! 
04 June 2019 22:58
eight medalia Fleseriu Serie
[Afișează Comentariu]
-5 
04 June 2019 23:03
soso69 @eight
10 
Chiar daca-l deranjeaza pe @csv eu tot o sa-ti raspund, nu de alta dar ori ai facut-o cu intentie ori stai prost cu matematica:
1. 7 min ramase din sfertul2 : Sibiu Cooper 3/Tamulis 3/ restul 0; Oradea Richard 1/ Pasalic 2/ Markovic 1/ Fometescu 1/ Barnette 1/ Bobe 1. Ai "ratat" doar 5 faulturi la Oradea, niciunul la Sibiu.
Cand a luat Tohatan al 4-lea fault Oradea avea 2 jucatori eliminati (Pasalic si Markovic), Valeika 4 si Zekovic 4. Sibiul il avea pe Faulker 3/ Tamulis 3/ Cooper 3. Mai erau 3 min si 18 sec. Faulker a luat al 4-le fault dupa ce a fost eliminat si Valeika. Tamulis a luat al 4-lea cand mai era 1 minut si 21 sec iar Cooper a luat al 4-lea cand mai erau 17 sec.
Cam multe greseli intr-o singura directie. Esti obiectiv? Curat-murdar coane!

Referitor la sala, ai dreptate, e o sala veche in care aerul conditionat nu isi face treaba, asteptam si noi sala nou (peste vreo 10 ani la cum se misca). Ambele echipe au jucat in aceleasi conditii.

Referitor la spectatori, te rog sa ma scuzi dar e unul dintre cel mai civilizat public din tara. Adu-ti aminte meciul de acum 2 ani cand l-ai injurat la greu pe Franklin (un jucator plin de bun simt) sau v-ati purtat anul trecut cu Mandache si Sere.

Am vazut suporteri ai Sibiului in sala care au stat in mai multe sectoare si nu i-a mutat nimeni. Ati intrat cu tobe, cu steaguri in zona galeriei. E normal sa nu intri cu tobe sau steaguri in alt sector pt ca deranjezi. Nu toata lumea vine sa cante non-stop si sa stea in picioare. E vorba de un spectacol baschetbalistic si fiecare il traieste cum vrea.

Deci concluzia ta : 3 meciuri din 4 ati fost furati. Doar cand ati castigat nu v-au tocat. Ce surpriza aceasta concluzie. V-a facut federatia pe plac si l-a delegat pe Ciulin la ambele partide, desi cred ca e prima data cand avem aproape aceeasi brigada 2 meciuri consecutive (1 singur arbitru schimbat). In meciul 3 au fost buni, in meciul 4 v-au tocat marunt. Sunteti "cenusareasa" ligii, toti va toaca. Poate ii vine o noua idee nastrusnica amicului Georgescu si ii roaga pe cei de la Olympiakos sa ii ia cu ei in Liga Adriatica.

Referitor la gestul lui Feleseriu.... Incalificabil. Nu a vrut sa ia medalia pt ca i-a dat-o Paun? Ok, dar de ca a refuzat-o cand a vrut sa i-o dea Horatiu? E antrenorul lotului U20? Halal exemplu pt acestia. Eu l-as inlocui urgent.

Invatati sa pierdeti!  
05 June 2019 09:41
underCat La 3 din 5
5 
nu poti da vina doar pe cineva sau ceva. Trebuie sa fie mai multe planuri pe care sa se lucreze. Macar ce se vede din avion ar trebui rezolvat. Romani, aruncari libere, asul din maneca, politica, arbitrii. E vara lunga pentru digerat. Felicitari pentru finala si cupa. Si da, CSM-ul a fost un club complet. Felicitari.  
04 June 2019 23:06
13 
Echipele si-au impartit primele 4 locuri dupa valoarea lor adevarata. Mai mult nu e de comentat, eventual sa felicitam pe fiecare pentru locul ocupat pe drept. 
04 June 2019 23:23
arifliv Felicitari
7 
In primul rand echipei noastre pentru prima cupa câștigată și pentru faptul că am jucat finala felicitări Dan Fleseriu la anul speram la mai mult și felicitări Oradea,o echipa solida cu jucători buni și un antrenor care știe meserie. 
05 June 2019 00:24
6X Felicitare.
3 
Și ptr. Sibiu . Medalie de argint au meritat, echipă puternică, atletică . Urmează supercupa. 
05 June 2019 09:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20