CSM CSU Oradea își reia parcursul european


Campioana României primește vizita lui Usak Sportif

CSM CSU Oradea va juca primul meci al sezonului în FIBA Europe Cup. După ce a fost aproape de calificarea în playoff-ul Basketball Champions League, campioana României își continua parcursul european în cea de-a doua competiție intercluburi organizată de către FIBA Europe. Oradea joacă în optimile FIBA Europe Cup cu Usak Sportif, echipă venită la rândul ei din Basketball Champions League. Partida tur este programată în Arena Antonio Alexe din Oradea miercuri, 8 februarie, cu începere de la ora 18:15.

Campioanei României se află din nou pe o pantă descendentă în ceea ce privește forma sportivă. Chiar dacă au avut un program mai puțin încărcat, elevii lui Cristian Achim au pierdut ultimele două partide din Liga Națională de Baschet Masculin. Oradea a pierdut la limită la Timișoara după două reprize de prelungire, iar apoi a cedat surprinzător și pe terenul lui Dinamo București cu scorul de 93-81.

Usak Sportif revine din nou în România. Turcii au eliminat-o pe U BT Cluj-Napoca în preliminarile Basketball Champions League. Usak a câștigat cu 93-90 pe teren propriu, în timp ce la Cluj-Napoca s-au impus cu un categoric 85-66. De la acea partidă turcii au operat schimbări la nivelul lotului de jucători. Darryl Monroe, Mark Lyons și Jeremy Hazell nu se mai regăsesc în lotul lui Ozan Bulkaz, locul lor fiind luat de Sarunas Vasiliauskas, Zach Auguste, D`Angelo Harrison și Ekenechukwu Ibekwe. Usak are un parcurs slab în prima ligă a Turciei, acolo unde ocupă abia poziția a 14-a cu doar 5 victorii și 12 înfrângeri, iar în ultimul meci înaintei vizitei la Oradea a cedat clar pe teren propriu în fața lui Besiktas cu scorul de 84-66.

CSM CSUOradea a avut un parcurs mai bun decât Usak Sportif în grupele Basketball Champions League, însă ambele au încheiat pe poziția a 6-a în grupă.  Campioana României a avut un record de 6 victorii și 8 înfrângeri în Grupa B, în timp ce turcii au înregistrat 5 succese și 9 înfrângeri în Grupa C.

Partida dintre CSM CSU Oradea și Usaf Sportif va putea fi urmărită în direct la Digi Sport 3.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 07 februarie 2017 / 10:00


Galerie foto


3 
E o problema la noi. De cand a venit Franklin, Mirkovic s-a simtit vizat si incearca din rasputeri sa iasa in evidenta. A inceput sa arunce mult mai mult in detrimentul paselor catre coechipieri. De aici si acele actiuni hazardate ale lui Zeno, pt ca primeste prea putine mingi, asa ca atunci cand are mingea ataca cosul. Nu stiu ce ar putea face Achim pt ca probabil Mirko nu mai respecta toate indicatiile dar nu poti sa-l scoti din schema pt ca Will nu e inca in forma plus ca ideea era sa jucam cu Will si Mirko alternativ. Dupa revenirea lu Barnette probabil ca Zeno va avea mai multe mingi iar daca Mirko nu-si revine o sa fie in afara lotului. Eu il inteleg ca vrea statistica pt un viitor contract dar sa respecte si echipa care il plateste acum. Referitor la calificarea in primele 6, spre norocul nostru cu o victorie cu Galatiul suntem calificati pt ca nu vad Muresul castigand atat la Craiova cat si la +12 cu Pitestiul. 
07 februarie 2017 15:28
0 
E o problema la noi. De cand a venit Franklin, Mirkovic s-a simtit vizat si incearca din rasputeri sa iasa in evidenta. A inceput sa arunce mult mai mult in detrimentul paselor catre coechipieri. De aici si acele actiuni hazardate ale lui Zeno, pt ca primeste prea putine mingi, asa ca atunci cand are mingea ataca cosul. Nu stiu ce ar putea face Achim pt ca probabil Mirko nu mai respecta toate indicatiile dar nu poti sa-l scoti din schema pt ca Will nu e inca in forma plus ca ideea era sa jucam cu Will si Mirko alternativ. Dupa revenirea lu Barnette probabil ca Zeno va avea mai multe mingi iar daca Mirko nu-si revine o sa fie in afara lotului. Eu il inteleg ca vrea statistica pt un viitor contract dar sa respecte si echipa care il plateste acum. Referitor la calificarea in primele 6, spre norocul nostru cu o victorie cu Galatiul suntem calificati pt ca nu vad Muresul castigand atat la Craiova cat si la +12 cu Pitestiul. 
07 februarie 2017 15:28
u66 Campionii sunteți voi!
-4 
Ați ajuns sa va bateți pentru locul 6 cu o echipa care se dezintegrează încet... Mureșul. Eu zic sa nu ii subestimați. Și sa schimbați la anul antrenorul pentru ca ce-i prea mult strica. 
07 februarie 2017 16:51
2 
La inceput n-am vrut sa raspund pt ironia din mesaj; dar m-am razgandit pt ca invidia face parte din firea omului. Iti place sau nu pana in aprilie noi suntem campionii. Sa revenim la mesaj. Pe Mures nu i-am subestimat niciodata, poti vetifica in mesajele mele anterioare. Referitor la pozitia din clasament - e fara importanta, pt ca suntem la jumatatea campionatului. Ce e mai important de-abia acum incepe. Pt Oradea probabil ca ar fi mai bine sa joace on 7-11 pt ca ar avea jocuri ușoare si ar intra in play-off odihniti si fara probleme. Oradea poate invinge orice echipa in play-off. Cu un loc 7 scapi de cea mai buna echipa pana la finala. Dar ar fi păcat pt public. Ai avea cu 4 meciuri mai putin (o echipa in minus si meciurile cu Baia Mare). In concluzie nimic nu e decis. 
07 februarie 2017 20:10
ajax Csm
2 
Perfect de acord, personal prefer locul 7, în urma fazei a doua, permitandu-ne o reincarcare a bateriilor pt play-off. Oricum, la cum jucăm nu merităm nici să visăm la primele 2 locuri. 
07 februarie 2017 20:25
stg257 @soso
0 
ideea cu locul 7 nu-i rea daca continua parcursul in cupele europene; iar tinand cont ca clujul le-a luat una nu imi pare imposibil ca oradea sa ia doua si sa mearga implicit mai departe.

intrebarea mea e cat de grav e daca nu se-ntampla asta ... locul 7 te face sa joci cu echipe mai slabe ... si nu stiu cat de tare te scoate din forma ... pana una alta primul meci in playoff ar fi cu steaua (care ar avea evident avantajul terenului propriu) si apoi cu timisoara / sibiu ... care joaca excelent acasa 
08 februarie 2017 12:05
0 
Ar fi intr-adevar o chestie sa terminam pe 7 si sa fim odihniti pe play off. Daca batem maine usak e chiar ciudat parcursul CSM...de exemplu meciurile cu avtodor sau chiar sf 3 cu steaua au fost f bune. Dar nu inteleg cum s ar putea intampla practic asta? Merg Sere si Achim in vestiar si ii spun lui Zeno sa rateze groaznic? Sau sa nu dea >70 pct? Sa nu uitam ca si asehotul termina pe locuri nasoale sezonul regulat pentru ca mai apoi sa distruga playofful. 
07 februarie 2017 21:40
1 
Nu o sa terminam pe 7 pt ca e foarte greu. Ar trebui sa pierdem ambele jocuri de acasa, iar Muresul sa castige la Craiova si acasa cu Pitestiul. Sau sa castigam noi cu Galatiul iar Muresul pe langa 2 victorii sa invinga Pitestiul la +12. E cam greu, nu imposibil, dar e greu . Eu unul nu vreau sa fim odihniti cu vreau sa vad baschet frumos la Oradea. 
07 februarie 2017 22:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Gabriela Mărginean și Perfumerias Avenida vor disputa finala în Spania
Echipa baschetbalistei originară din Cluj-Napoca a pierdut un singur meci în acest sezon în campionatul intern 
Anadalou Efes și Darussafaka Dogus au egalat seriile cu Olympiacos, respectiv Real Madrid
Turcii și-au adjudecat avantajul terenului propriu după aceste victorii  
Euroligă - CSKA Moscova și Fenerbahce sunt la un pas de Final Four
Rușii și-au conservat avantajul terenului în fața Baskoniei, în timp ce turcii au câștigat două partide la Atena 
Fabiana Martinescu a arbitrat finala EuroLeague Women 2017
Dynamo Kursk a triumfat în finala cu Fenerbahce Istanbul 
Săptămână plină de baschet la Digi Sport
Minim 13 partide vor fi transmise în direct de către televiziunea de sport 
Darussafaka Dogus trece de Steaua Roșie și prinde playoff-ul Euroligii în detrimentul sârbilor
Turcii completează tabloul playoff-ului din Euroligă 
North Carolina a cucerit titlul NCAA după o pauză de 8 ani
Universitate la care s-a format Michael Jordan și-a trecut în palmares al 6-lea titlu universitar 
South Carolina a câștigat primul titlu NCAA din istorie
Mississippi State nu a mai pututrepeta figura frumoasă din semifinala cu Connecticut 
Alex Olah și-a purtat echipa spre victorie în ultima etapă din Belgia
Pivotul român a fost MVP-ul partidei dintre Belfius Mons și Spirou Charleroi 
VIDEO. Connecticut Huskies pierde pentru prima dată în NCAA Women după o serie de 111 victorii consecutive
În acest interval UConn a câștigat stabilit un nou record câștigând patru titluri NCAA la rând 
0 
Emotionantă poveste de viață are piticoata asta. Mersi pt sursă 
click pt. Articol 02 aprilie 2017 11:56
KBSC2430 morgan william
0 
https://www.theplayerstribune.com/morgan-william-mississippi-state-basketball/ Daca vreti sa cititi un articol scris de tipa care a dat buzzer-ul. Mi se pare extraordinara povestea ei 
click pt. Articol 01 aprilie 2017 22:47
ajax Wow
0 
Fabulos record:111 victorii consecutive, dar si buzzerul care le-a răpus. 
click pt. Articol 01 aprilie 2017 22:26
adrian.or adrian.or
0 
Dar, nu rad. Tastatura imi joaca feste. 
click pt. Articol 22 martie 2017 17:07
adrian.or adrian.or
0 
Omul asta, in continuare, tace si face. O mai avea el mici scapari ici colo, rad e o persoana de calitate, care intelege foarte bine baschetul. Felicitari, echipa de la Galati este una frumoasa. 
click pt. Articol 22 martie 2017 17:04
3punkte Suprize si rezultate in EU
0 
Nu e un rezultat rãu. Au ajuns departe in competitiile din Europa, in care au participat bãietii. In meciurile de la Sibiu in F8, poate au realizat cat au dorit, ca sã le ramânã energie pentru returul din Turcia. Asa s-a intamplat ca echipa turcã a fost intr-o zi lejerã cand nu ai cum sã pierzi. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 19:54
adrian.or adrian.or
0 
Sa fie aplaudata e ultimul lucru pe care-l merita echipa asta. Nu uitam ca nu a trecut decat o saptamana de la dezastrul din cupa, si ne mai uitam si la conditiile in care s-a produs, la mazilirea tip Sere a unui jucator, la atmosfera din echipa, la bilantul din campionat, la lipsa de daruire, zici ca nu vroiau sa se califice. Trebuie aplaudati cand vor arata in sfarsit ca au chef de baschet. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 11:23
Tomy Sezon european...
0 
Salutare... 20 de meciuri cu un bilant 10/10. Mie mi se pare admirabil acest rezultat avand in vedere conditiile: am jucat cu echipe cu bugete net suprioare, si prin urmare jucatori mult mai valorosi (cel putin pe hartie), cel mai eficient jucator accidentant mai mult de jumate din sezon, alte accidentari care ne-au limitat de-a lungul parcursului, numarul limitat de straini, deplasari duble fara antrenamente intre meciuri... si lista poate continua.

Ce am sacrificat: un parcurs sub asteptari in campionat, o eliminare surprinzatoare in cupa, atmosfera incarcata la echipa, oarecum normala avand in vedere numarul infrangerilor, transformarea unor suporteri in cei mai vehementi critici ba ai romanilor, ba a lui Achim, ba a medicului echipei... si aici fiecare este liber sa vada ce doreste sa vada si sa exprime ce doreste sa exprime.

Probabil ca puteam sa ne calificam. Au fost momente in sferturile 3 si 4 in care am venit foarte aproape de a rasturna scorul (cumulat) si sa terminam dubla victoriosi. Am marcat 82 de puncte in deplasare in Turcia ceea ce nu e chiar un fleac. Apararea n-a mers iar ei au marcat cu varf si indesat (70% la 2p si 53% la 3p). Am intalnit o formatie foarte tare si extrem de motivata, chiar daca dorinta noastra de a ne califica a fost si ea prezenta. Sa ii dam cezarului ce-i al lui: pur si simplu au fost mai buni.

Poate nu vom defila in continuare in campionat, poate vom rasturna toate asteptarile si vom ajunge in finala, poate programul incarcat ne-a invatat o lectie pe care celelalte echipe din campionat inca nu le-au invatat si asta s-ar putea dovedi un avantaj, poate vor continua problemele medicale, poate Will isi intra in forma si ne va conduce catre victorii importante in play off, poate presiunea asteptarilor fata de Achim si echipa isi vor mari greutatea si vom claca... nu stim ce se va intampla. Insa depinde doar de noi sa imbunatatim ce e de imbunatatit si indiferent de conditii sa intram pe parchet cu o atitudine de luptator si mentalitate de invingator. Si cel mai important... ca echipa!

We never lose... we either win, or we learn!  
click pt. Articol 23 februarie 2017 10:25
DonDiablo DonDiablo
0 
S-a terminat totul.A fost frumos,au fost momente urâte meciuri slabe da orce suporter orădean va ține minte victoriile cu Saratov,Rishon si asa mai departe.Dacă mă uit peste numele adversariilor,salarii mă iau de cap.Accidentări,mii de km si totusi băietii astia trebuie felicitați și încurajati în momentele grele.Să vină titlu. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 10:09
mailman ca-n Morometii
0 
Vorba lui Moromete: "Paraschive, Achime, Nila, haideti mai ca avem treaba..." Parafrazand: Achime haide ca avem un campionat de luat! Sere, haide ca esti presedinte la tot Clubul si echipa de polo joaca Finala in Europa! Mandache fii tu "Moromete" si daca nu inteleg "fiii ratacitori" cu vorba buna, atunci ia "ciomagul" la ei...