CSM CSU Oradea își reia parcursul european


Campioana României primește vizita lui Usak Sportif

CSM CSU Oradea va juca primul meci al sezonului în FIBA Europe Cup. După ce a fost aproape de calificarea în playoff-ul Basketball Champions League, campioana României își continua parcursul european în cea de-a doua competiție intercluburi organizată de către FIBA Europe. Oradea joacă în optimile FIBA Europe Cup cu Usak Sportif, echipă venită la rândul ei din Basketball Champions League. Partida tur este programată în Arena Antonio Alexe din Oradea miercuri, 8 februarie, cu începere de la ora 18:15.

Campioanei României se află din nou pe o pantă descendentă în ceea ce privește forma sportivă. Chiar dacă au avut un program mai puțin încărcat, elevii lui Cristian Achim au pierdut ultimele două partide din Liga Națională de Baschet Masculin. Oradea a pierdut la limită la Timișoara după două reprize de prelungire, iar apoi a cedat surprinzător și pe terenul lui Dinamo București cu scorul de 93-81.

Usak Sportif revine din nou în România. Turcii au eliminat-o pe U BT Cluj-Napoca în preliminarile Basketball Champions League. Usak a câștigat cu 93-90 pe teren propriu, în timp ce la Cluj-Napoca s-au impus cu un categoric 85-66. De la acea partidă turcii au operat schimbări la nivelul lotului de jucători. Darryl Monroe, Mark Lyons și Jeremy Hazell nu se mai regăsesc în lotul lui Ozan Bulkaz, locul lor fiind luat de Sarunas Vasiliauskas, Zach Auguste, D`Angelo Harrison și Ekenechukwu Ibekwe. Usak are un parcurs slab în prima ligă a Turciei, acolo unde ocupă abia poziția a 14-a cu doar 5 victorii și 12 înfrângeri, iar în ultimul meci înaintei vizitei la Oradea a cedat clar pe teren propriu în fața lui Besiktas cu scorul de 84-66.

CSM CSUOradea a avut un parcurs mai bun decât Usak Sportif în grupele Basketball Champions League, însă ambele au încheiat pe poziția a 6-a în grupă.  Campioana României a avut un record de 6 victorii și 8 înfrângeri în Grupa B, în timp ce turcii au înregistrat 5 succese și 9 înfrângeri în Grupa C.

Partida dintre CSM CSU Oradea și Usaf Sportif va putea fi urmărită în direct la Digi Sport 3.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 07 February 2017 / 10:00


Galerie foto


3 
E o problema la noi. De cand a venit Franklin, Mirkovic s-a simtit vizat si incearca din rasputeri sa iasa in evidenta. A inceput sa arunce mult mai mult in detrimentul paselor catre coechipieri. De aici si acele actiuni hazardate ale lui Zeno, pt ca primeste prea putine mingi, asa ca atunci cand are mingea ataca cosul. Nu stiu ce ar putea face Achim pt ca probabil Mirko nu mai respecta toate indicatiile dar nu poti sa-l scoti din schema pt ca Will nu e inca in forma plus ca ideea era sa jucam cu Will si Mirko alternativ. Dupa revenirea lu Barnette probabil ca Zeno va avea mai multe mingi iar daca Mirko nu-si revine o sa fie in afara lotului. Eu il inteleg ca vrea statistica pt un viitor contract dar sa respecte si echipa care il plateste acum. Referitor la calificarea in primele 6, spre norocul nostru cu o victorie cu Galatiul suntem calificati pt ca nu vad Muresul castigand atat la Craiova cat si la +12 cu Pitestiul. 
07 February 2017 15:28
0 
E o problema la noi. De cand a venit Franklin, Mirkovic s-a simtit vizat si incearca din rasputeri sa iasa in evidenta. A inceput sa arunce mult mai mult in detrimentul paselor catre coechipieri. De aici si acele actiuni hazardate ale lui Zeno, pt ca primeste prea putine mingi, asa ca atunci cand are mingea ataca cosul. Nu stiu ce ar putea face Achim pt ca probabil Mirko nu mai respecta toate indicatiile dar nu poti sa-l scoti din schema pt ca Will nu e inca in forma plus ca ideea era sa jucam cu Will si Mirko alternativ. Dupa revenirea lu Barnette probabil ca Zeno va avea mai multe mingi iar daca Mirko nu-si revine o sa fie in afara lotului. Eu il inteleg ca vrea statistica pt un viitor contract dar sa respecte si echipa care il plateste acum. Referitor la calificarea in primele 6, spre norocul nostru cu o victorie cu Galatiul suntem calificati pt ca nu vad Muresul castigand atat la Craiova cat si la +12 cu Pitestiul. 
07 February 2017 15:28
u66 Campionii sunteți voi!
-4 
Ați ajuns sa va bateți pentru locul 6 cu o echipa care se dezintegrează încet... Mureșul. Eu zic sa nu ii subestimați. Și sa schimbați la anul antrenorul pentru ca ce-i prea mult strica. 
07 February 2017 16:51
2 
La inceput n-am vrut sa raspund pt ironia din mesaj; dar m-am razgandit pt ca invidia face parte din firea omului. Iti place sau nu pana in aprilie noi suntem campionii. Sa revenim la mesaj. Pe Mures nu i-am subestimat niciodata, poti vetifica in mesajele mele anterioare. Referitor la pozitia din clasament - e fara importanta, pt ca suntem la jumatatea campionatului. Ce e mai important de-abia acum incepe. Pt Oradea probabil ca ar fi mai bine sa joace on 7-11 pt ca ar avea jocuri ușoare si ar intra in play-off odihniti si fara probleme. Oradea poate invinge orice echipa in play-off. Cu un loc 7 scapi de cea mai buna echipa pana la finala. Dar ar fi păcat pt public. Ai avea cu 4 meciuri mai putin (o echipa in minus si meciurile cu Baia Mare). In concluzie nimic nu e decis. 
07 February 2017 20:10
ajax Csm
2 
Perfect de acord, personal prefer locul 7, în urma fazei a doua, permitandu-ne o reincarcare a bateriilor pt play-off. Oricum, la cum jucăm nu merităm nici să visăm la primele 2 locuri. 
07 February 2017 20:25
stg257 @soso
0 
ideea cu locul 7 nu-i rea daca continua parcursul in cupele europene; iar tinand cont ca clujul le-a luat una nu imi pare imposibil ca oradea sa ia doua si sa mearga implicit mai departe.

intrebarea mea e cat de grav e daca nu se-ntampla asta ... locul 7 te face sa joci cu echipe mai slabe ... si nu stiu cat de tare te scoate din forma ... pana una alta primul meci in playoff ar fi cu steaua (care ar avea evident avantajul terenului propriu) si apoi cu timisoara / sibiu ... care joaca excelent acasa 
08 February 2017 12:05
0 
Ar fi intr-adevar o chestie sa terminam pe 7 si sa fim odihniti pe play off. Daca batem maine usak e chiar ciudat parcursul CSM...de exemplu meciurile cu avtodor sau chiar sf 3 cu steaua au fost f bune. Dar nu inteleg cum s ar putea intampla practic asta? Merg Sere si Achim in vestiar si ii spun lui Zeno sa rateze groaznic? Sau sa nu dea >70 pct? Sa nu uitam ca si asehotul termina pe locuri nasoale sezonul regulat pentru ca mai apoi sa distruga playofful. 
07 February 2017 21:40
1 
Nu o sa terminam pe 7 pt ca e foarte greu. Ar trebui sa pierdem ambele jocuri de acasa, iar Muresul sa castige la Craiova si acasa cu Pitestiul. Sau sa castigam noi cu Galatiul iar Muresul pe langa 2 victorii sa invinga Pitestiul la +12. E cam greu, nu imposibil, dar e greu . Eu unul nu vreau sa fim odihniti cu vreau sa vad baschet frumos la Oradea. 
07 February 2017 22:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Pavel Marinov, cel mai bun marcator al Bulgariei
Bulgarii au pierdut însă în fața Cehiei 
INTERVIU. Karlo Uljarevic: ”Trebuie să încercăm să le oprim tranziția și în mod special pe Watson, care este un conducător extraordinar”
Uljarevic are 19 ani și se află la prima sa convocare la echipa națională de seniori 
Zeljko Sakic: „Suntem încrezători că vom putea să ne reparăm greșelile”
Croatul lui U-BT Cluj-Napoca este cel mai bun marcator al naționalei sale 
Bobby Brown revine în Europa și va evolua pentru Olympiacos
Un alt jucător important va debuta pentru eleni în Euroligă  
Euroligă – etapa a XXIII-a: Program și televizări
Derby-ul Barcelona-Real Madrid va fi transmis și în România 
Aleksandar Todorov și-a găsit un nou angajament în Bulgaria
Antrenorul macedonean a fost prezent ultima oară pe banca tehnică a Craiovei 
Anamaria Vîrjoghe, din nou cea mai bună marcatoare a echipei sale
NCU Beacons s-a calificat în semifinalele turneului final al Conferinței 
Croația a anunțat lotul lărgit dinaintea partidelor cu România și Olanda
18 jucători sunt pe lista ex-iugoslavilor 
Croația, cu garnitura a doua împotriva „Vulturilor”
Patru jucători sunt accidentați. Lipsesc vedetele din Euroligă și NBA 
Partizan Belgrad a câștigat Cupa Serbiei (Video)
Partizanii au oprit o perioadă de secetă de patru ani 
free62 free62
0 
Pfuai saracu ce i s-a mai rupt. N-ar da domnu sa fugi cu maine atatia km cate jocuri a jucat Sakic de cand a inceput sezonul. In finala cupei a fost al doilea cel mai bun om dupa Barro daca nu cumva la fel de bun, scotand 7(!!!) faulturi, procentaje de senzatie si vreo 14 pct cu 4 reb. Apai nu mai discutam meciurile cu turcii, meciurile cu Keravnos, toate celelalte din final 8. Da i se cam rupe, de cate ori arde incepe si joaca de rupe normele si face asta meci de meci din septemrbie cu tot cu nationala. Daca mai facem rost de vreo 3 de valoarea asta la care sa li se rupa in continuu chiar m-as bucura.
Acuma ca nu face el ca Moldoveanu sa dea 2/8 pe meci de 3...ce sa faci, nu stie sa iasa in evidenta, nu stie sa se vanda...ca vb aia oamenii ramaneau cu alea doua bagate, restu atacurilor duse pe somes nu le mai tinea minte nici crainicu...el juca vesnic bine, cadea in picioare. Asta are PR mai slab... 
click pt. Articol 22 February 2018 14:27
Beniamin gresala
0 
*Sakic nu Saric :) 
click pt. Articol 21 February 2018 14:50
TitiAcs Chiar sunt curios
0 
dacă Sakic va juca tot așa "miserupistic" cum o face la U. Uneori dă impresia că a fost pedepsit să vină în România la U și așteaptă terminarea "detenției" ! 
click pt. Articol 20 February 2018 12:45
0 
Mersi 
click pt. Articol 08 February 2018 22:45
razv-an fara F4
0 
comform site-ului oficial nu este turneu final
http://www.fiba.basketball/europecup/17-18/groups 
click pt. Articol 08 February 2018 16:38
u1919cj Corect
0 
Vorba aia ... la nivelul asta nu ne puteam astepta sa cadem cu Dinamo.


Haide U 
click pt. Articol 08 February 2018 16:37
matusalemic semifinale sau final 4?
0 
Cine stie? Se joaca semifinale tur-retur sau e turneu Final 4? Gandesc pozitiv...ca trecem de sferturi ;
click pt. Articol 08 February 2018 16:16
pipzn Tragere la sorti
0 
Cred ca se putea si mai rau, ma refer la calitatea adversarului.

Pentru cine a vazut meciurile din grupa dintre cele doua, va fi interesant de comparat unele lucruri. 
click pt. Articol 08 February 2018 15:23
0 
Mai întreabă si tu un pic mai mult daca tot vrei să afli cum a fost. Si e o mare plăcere să constat faptul ca nu reușesc să sparg oglinzile. Dar cred că ar trebui să ne uiți în propria ogradă. Cu asta termin conversația cu tine . Ai arătat destule.despre caracterul tau. 
click pt. Articol 08 February 2018 14:48
viking33 horia demian
0 
Cred ca la victoria de ieri a contribuit mult si sala.. Poate se gandeste clubul sa joace acest meci in Horia Demian. Cred ca ar creste sansele de calificare cu 10%