CSM CSU Oradea își reia parcursul european


Campioana României primește vizita lui Usak Sportif

CSM CSU Oradea va juca primul meci al sezonului în FIBA Europe Cup. După ce a fost aproape de calificarea în playoff-ul Basketball Champions League, campioana României își continua parcursul european în cea de-a doua competiție intercluburi organizată de către FIBA Europe. Oradea joacă în optimile FIBA Europe Cup cu Usak Sportif, echipă venită la rândul ei din Basketball Champions League. Partida tur este programată în Arena Antonio Alexe din Oradea miercuri, 8 februarie, cu începere de la ora 18:15.

Campioanei României se află din nou pe o pantă descendentă în ceea ce privește forma sportivă. Chiar dacă au avut un program mai puțin încărcat, elevii lui Cristian Achim au pierdut ultimele două partide din Liga Națională de Baschet Masculin. Oradea a pierdut la limită la Timișoara după două reprize de prelungire, iar apoi a cedat surprinzător și pe terenul lui Dinamo București cu scorul de 93-81.

Usak Sportif revine din nou în România. Turcii au eliminat-o pe U BT Cluj-Napoca în preliminarile Basketball Champions League. Usak a câștigat cu 93-90 pe teren propriu, în timp ce la Cluj-Napoca s-au impus cu un categoric 85-66. De la acea partidă turcii au operat schimbări la nivelul lotului de jucători. Darryl Monroe, Mark Lyons și Jeremy Hazell nu se mai regăsesc în lotul lui Ozan Bulkaz, locul lor fiind luat de Sarunas Vasiliauskas, Zach Auguste, D`Angelo Harrison și Ekenechukwu Ibekwe. Usak are un parcurs slab în prima ligă a Turciei, acolo unde ocupă abia poziția a 14-a cu doar 5 victorii și 12 înfrângeri, iar în ultimul meci înaintei vizitei la Oradea a cedat clar pe teren propriu în fața lui Besiktas cu scorul de 84-66.

CSM CSUOradea a avut un parcurs mai bun decât Usak Sportif în grupele Basketball Champions League, însă ambele au încheiat pe poziția a 6-a în grupă.  Campioana României a avut un record de 6 victorii și 8 înfrângeri în Grupa B, în timp ce turcii au înregistrat 5 succese și 9 înfrângeri în Grupa C.

Partida dintre CSM CSU Oradea și Usaf Sportif va putea fi urmărită în direct la Digi Sport 3.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 07 February 2017 / 10:00


Galerie foto


3 
E o problema la noi. De cand a venit Franklin, Mirkovic s-a simtit vizat si incearca din rasputeri sa iasa in evidenta. A inceput sa arunce mult mai mult in detrimentul paselor catre coechipieri. De aici si acele actiuni hazardate ale lui Zeno, pt ca primeste prea putine mingi, asa ca atunci cand are mingea ataca cosul. Nu stiu ce ar putea face Achim pt ca probabil Mirko nu mai respecta toate indicatiile dar nu poti sa-l scoti din schema pt ca Will nu e inca in forma plus ca ideea era sa jucam cu Will si Mirko alternativ. Dupa revenirea lu Barnette probabil ca Zeno va avea mai multe mingi iar daca Mirko nu-si revine o sa fie in afara lotului. Eu il inteleg ca vrea statistica pt un viitor contract dar sa respecte si echipa care il plateste acum. Referitor la calificarea in primele 6, spre norocul nostru cu o victorie cu Galatiul suntem calificati pt ca nu vad Muresul castigand atat la Craiova cat si la +12 cu Pitestiul. 
07 February 2017 15:28
0 
E o problema la noi. De cand a venit Franklin, Mirkovic s-a simtit vizat si incearca din rasputeri sa iasa in evidenta. A inceput sa arunce mult mai mult in detrimentul paselor catre coechipieri. De aici si acele actiuni hazardate ale lui Zeno, pt ca primeste prea putine mingi, asa ca atunci cand are mingea ataca cosul. Nu stiu ce ar putea face Achim pt ca probabil Mirko nu mai respecta toate indicatiile dar nu poti sa-l scoti din schema pt ca Will nu e inca in forma plus ca ideea era sa jucam cu Will si Mirko alternativ. Dupa revenirea lu Barnette probabil ca Zeno va avea mai multe mingi iar daca Mirko nu-si revine o sa fie in afara lotului. Eu il inteleg ca vrea statistica pt un viitor contract dar sa respecte si echipa care il plateste acum. Referitor la calificarea in primele 6, spre norocul nostru cu o victorie cu Galatiul suntem calificati pt ca nu vad Muresul castigand atat la Craiova cat si la +12 cu Pitestiul. 
07 February 2017 15:28
u66 Campionii sunteți voi!
-4 
Ați ajuns sa va bateți pentru locul 6 cu o echipa care se dezintegrează încet... Mureșul. Eu zic sa nu ii subestimați. Și sa schimbați la anul antrenorul pentru ca ce-i prea mult strica. 
07 February 2017 16:51
2 
La inceput n-am vrut sa raspund pt ironia din mesaj; dar m-am razgandit pt ca invidia face parte din firea omului. Iti place sau nu pana in aprilie noi suntem campionii. Sa revenim la mesaj. Pe Mures nu i-am subestimat niciodata, poti vetifica in mesajele mele anterioare. Referitor la pozitia din clasament - e fara importanta, pt ca suntem la jumatatea campionatului. Ce e mai important de-abia acum incepe. Pt Oradea probabil ca ar fi mai bine sa joace on 7-11 pt ca ar avea jocuri ușoare si ar intra in play-off odihniti si fara probleme. Oradea poate invinge orice echipa in play-off. Cu un loc 7 scapi de cea mai buna echipa pana la finala. Dar ar fi păcat pt public. Ai avea cu 4 meciuri mai putin (o echipa in minus si meciurile cu Baia Mare). In concluzie nimic nu e decis. 
07 February 2017 20:10
ajax Csm
2 
Perfect de acord, personal prefer locul 7, în urma fazei a doua, permitandu-ne o reincarcare a bateriilor pt play-off. Oricum, la cum jucăm nu merităm nici să visăm la primele 2 locuri. 
07 February 2017 20:25
stg257 @soso
0 
ideea cu locul 7 nu-i rea daca continua parcursul in cupele europene; iar tinand cont ca clujul le-a luat una nu imi pare imposibil ca oradea sa ia doua si sa mearga implicit mai departe.

intrebarea mea e cat de grav e daca nu se-ntampla asta ... locul 7 te face sa joci cu echipe mai slabe ... si nu stiu cat de tare te scoate din forma ... pana una alta primul meci in playoff ar fi cu steaua (care ar avea evident avantajul terenului propriu) si apoi cu timisoara / sibiu ... care joaca excelent acasa 
08 February 2017 12:05
0 
Ar fi intr-adevar o chestie sa terminam pe 7 si sa fim odihniti pe play off. Daca batem maine usak e chiar ciudat parcursul CSM...de exemplu meciurile cu avtodor sau chiar sf 3 cu steaua au fost f bune. Dar nu inteleg cum s ar putea intampla practic asta? Merg Sere si Achim in vestiar si ii spun lui Zeno sa rateze groaznic? Sau sa nu dea >70 pct? Sa nu uitam ca si asehotul termina pe locuri nasoale sezonul regulat pentru ca mai apoi sa distruga playofful. 
07 February 2017 21:40
1 
Nu o sa terminam pe 7 pt ca e foarte greu. Ar trebui sa pierdem ambele jocuri de acasa, iar Muresul sa castige la Craiova si acasa cu Pitestiul. Sau sa castigam noi cu Galatiul iar Muresul pe langa 2 victorii sa invinga Pitestiul la +12. E cam greu, nu imposibil, dar e greu . Eu unul nu vreau sa fim odihniti cu vreau sa vad baschet frumos la Oradea. 
07 February 2017 22:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Emi Cățe renunță pentru moment la visul de a juca în NBA: „Mai pot încerca și anul viitor”
Internaționalul român a fost desemnat cel mai bun pivot din LEB Oro și în echipa ideală a competiției 
CSM CSU Oradea se va alinia la startul Basketball Champions League
Campioana României a depus documentația pentru participarea în cea mai importantă competiție europeană intercluburi organizată de FIBA 
Panathinaikos Atena a câștigat un nou titlu în Grecia
„Verzii” sunt campioni naționali pentru al doilea sezon consecutiv, după ce au trecut în finala din 2018 de rivalii de la Olympiacos 
Sabrina Ionescu participă la World Cup 3x3 cu SUA
Formația americană are în componență doar jucătoare sub 22 de ani 
25 de ani de la sfârșitul tragic al lui Drazen Petrovic
Fostul internațional croat și ex-iugoslav este considerat unul dintre cei mai mari baschetbaliști europeni din istorie 
Meciul doi al finalei masculine din Germania are loc joi (07.06)
În prima partidă, Alba Berlin s-a impus pe terenul lui Bayern Munchen 
România a strâns cei mai puțini bani după EuroBasket 2017
Israel și Finlanda, sume de peste 2 ori mai mari 
Echipa lui Emi Cățe a încheiat sezonul cu o înfrângere la limită
CB Prat a fost aproape de calificarea în finala playoff-ului din LEB Oro 
Echipa lui Emi Cățe trimite în decisiv semifinala din LEB Oro cu Melilla
Pivotul român a avut un aport important în partida care a reastabilit egalitatea la general 
ZZ Leiden a pierdut la scor prima partidă din finala campionatului Olandei
Alex Olah a jucat 17 minute în acest meci 
zol2121 corectare
0 
Cu Usak au jucat in FIBA Europe Cup. 
click pt. Articol 18 June 2018 18:35
adis drazen
0 
Dupa parerea mea cel mai mare baschetbalist pe care la dat Europa pana acum(https://www.youtube.com/watch?v=R7AhrUIc87o) 
click pt. Articol 07 June 2018 22:37
TitiAcs Considerații strict personale
0 
fără pretenția de a deține adevărul absolut sau de a combate/contrazice pe cineva !
- PREȚUL BILETELOR a fost stabilit de FIBA Europe ( organizatorul competiției) cu o marjă cuprinsă între 10-20 % diferență între țări, funcție și de categoriile lor ( în Romania cel mai ieftin , dar de exemplu abonamentele la cucurigu au avut același preț in Romania și Israel și doar 10% mai scumpe în Finlanda). Maximul a fost la VIP +20% la faza finală în Turcia.
- SISTEMUL de desfășurare este BENEFIC pentru propaganda pro-baschet, dar mai puțin productiv financiar. Să mă explic : Foarte mulți din fanii echipelor care aveau aproape sigură prezența la turneul final au preferat sejurul în Turcia. Să nu credeți că am fost invadați de înstăriți. Spre exemplu din cei vreo 8-10 spanioli întîlniți la o bere NICIUNUL nu mergea în Turcia, la fel cei trei croați cu care am vorbit. Concluzie: în acest sistem competițional majoritatea preferă turneul final.
- FINANCIAR discuția are mai multe aspecte. Ca încasări se vede situația e clară, ca RANDAMENT ( raportat la cît a cheltuit fiecare țară ) cred că suntem "fruncea". Raportat strict la România/Cluj aș merge pe exprimarea că a fost sub așteptări ( pentru pesimiști) sau succes parțial ( pentru optimiști). A spune că a fost eșec sau semi-eșec e un fel de a spune că - Iară am pierdut 3 milioane la Loto - Păi cum așa ? - Așa bine, nu mi-am luat bilet și a cîștigat unu din Cucuieți.
-GENERAL VALBIL este faptul că mai toate competițiile sportive sistem turneu mai lungi de 2-4 zile și desfășurea în cursul zilei, atrag mai puțini spectatori-în sensul că nu sunt sold-out ( excepții Olimpiadele, CM Fotbal, CM Atletism ). S-a văzut prezența sub așteptări chiar la Turneul Final din Turcia. Se preferă turneele tip (gen ) Final Four, care asigură două trei zile pline ( a se vedea competițiile recente de baschet sau handbal ). Zilele astea, la tenis se vede că bate vîntul prin tribune la Roland Garros ( cu excepțiile numite Sarapova, Nadal, Serena ( uau, bleah :) , sau reuniunile de seara ).
A fost o competiție reușită ( în opinia mea ) la fel ca celelate organizate la Polivalenta Clujeană. Păcat că nu avem mai multe săli și/sau mai multe competiții. Iar clujenii ar trebui să se bucure de ele ( inclusiv de încasări sub așteptări , orice rezultat cu + e mai bun decît zero ) că va veni vremea altora ( cînd ? 20-20, poate 20-30 ), să se bucure de competiții de asemenea amploare atunci cînd vor fi construite mai multe Săli ( baze sportive ). Să profităm, deci... Mă întreb de ce nu ne înscriem să organizăm un Final Four la handbal feminin ( cît mai e CSM-ul sus) ? - Pentru Baschet cred că sunt necesare 12.000 locuri. 
click pt. Articol 02 June 2018 08:58
studentU n am interpretat o
0 
ca un atac, doar am zis ca din suma motivelor enumerate de tine, respectiv incompetenta/indolenta manageriala/PR nici nu cred ca ne putem compara cu celelalte gazde si ca ar fi mai bine sa facem o analiza a organizarii acestui event in conditiile date. Inclusiv a faptului ca am avut o nationala care n a avut nici o sansa de castig in nici unul dintre meciuri. Ceea ce era cunoscut in randul fanilor de baschet. Adica mai conteaza si asta. Vezi la FedCup, CSM Buc, se inghesuie lumea pt ca au sanse de castig. Una peste alta, in ciuda semi esecului financiar, cred ca a fost o oportunitate pt multi din lumea baschetului si a contribuit la popularizarea baschetului,cel putin in randul copiilor si juniorilor din CJ. Ceea ce nu i putin lucru. In rest, asteptarile nu erau prea mari, atat la nivel sportiv cat si managerial, deci nu ne putem declara dezamagiti 😉 
click pt. Articol 01 June 2018 22:18
ovidiu89 Big like
0 
Pe partea cu PR mare dreptate ai:) Inafara de niște postere cu vin giganții nu era mare lucru. Banii ii aduc străinii. Pe plan local adunam poate 5000 de oameni, asta din 5/6 județe:). As putea aduce in discuție si veniturile unei familii din Ro cu oricare din țările care au fost in Cluj. Se puteau multe face partea cu promovatul dar noi ne scuzam ca nu avem cultura. 
click pt. Articol 01 June 2018 22:16
Eduard Popa @studentU
0 
Salut şi mulţumesc pentru comentariu.

Ceea ce am scris eu nu e un "atac" la adresa clujenilor, dacă aşa ai interpretat, ci o simplă constatare a faptului că baschetul nu are parte de f mult awareness în România.
Asta 1 la mână.
2 la mână, în afara de fanii baschetului, nu mai ştia nimeni de acest turneu, pentru că nu a fost promovat cum trebuie. Cum nici F4 la volei jucat la Bucureşti nu a fost promovat corespunzător, de exemplu.
Sunt mulţi "meseriaşi" în PR care toacă banii noştri pe la Federaţii degeaba.
Apoi 3, eu aş fi lucrat la o strategie de a aduce croaţii, muntenegrenii şi spaniolii în ţară pentru aceste meciuri. Nu era greu să faci un pachet turistic pentru acest turneu, printr-un parteneriat între FRB, primăria Cluj, MAE, Ministerul Turismului...

Existau variante. Dar uită-te şi tu. Noi 18 milioane, Israel şi Finlanda peste 40. Nu ai cum să justifici această diferenţă de venituri doar prin faptul că ei sunt "ţări civilizate".
Dar e doar o opinie.
Agree to disagree, as always. :))  
click pt. Articol 01 June 2018 19:22
studentU @Eduard Popa
0 
Defineste te rog audienta slaba. Care e benchmarkul? Valorile de audienta din Turcia? Sa fim seriosi. Daca s ar fi desfasurat in orice alt oras din RO, audientele ar fi fost la.jumate sau chiar mai putin. Nu s eu ala cu mandrie locala dar daca nici in CJ nu se consuma sport, atunci nu se mai consuma niciunde. Bine, sunt toate discutiile legate managementul acestui eveniment inclusiv pretul biletelor, atragerea unor categorii de public cum ar fi copii, etc. Main point was ca e inutil si contra productiv sa te compari cu tari civilizate. Hai sa invatam din lectiile proprii si daca vom mai avea ocazia sa gazduim ceva similar sa o facem mai bine. 
click pt. Articol 01 June 2018 18:17
0 
esti haios! 
click pt. Articol 20 May 2018 13:54
0 
mi se pare lent si previzibil. in nba o sa dea de pamant cu el adversarii lui. in primul an cel putin. trebuie sa joace mult mai bine si sa aiba o prezenta fizica mult mai buna peste ocean. dar are ce sa invete acolo, sunt convins ca va fi un jucator mare.

iar llull joaca superb avand in vedere ca a revenit dupa o accidentare grava si varsta lui. 
click pt. Articol 19 May 2018 17:38
pipzn Meci
0 
Imi place sa urmaresc aceasta echipa pentru ca ai ce vedea: efortul colectiv constant in aparare, cu jucatori valorosi dar fara "vedete", alternanta (dupa necesitatile momentului) a doua partituri principale de atac: una cu joc colectiv total (in care poate ajunge la finalizare oricine) si alta cu joc colectiv a 4 jucatori + Bobby Dixon (sau cum il cheama in ultima vreme) care, daca prinde o zi buna (si ieri a prins) poate rezolva meciul venind de pe banca.

Zalgiris a fost probabil surpriza placuta a acestui sezon de Euroliga. Are jucatori care arunca foarte bine... daca ii lasi.

Probabil CSKA va castiga in finala mica.
 
click pt. Articol 19 May 2018 09:49