CSM CSU Oradea își reia parcursul european


Campioana României primește vizita lui Usak Sportif

CSM CSU Oradea va juca primul meci al sezonului în FIBA Europe Cup. După ce a fost aproape de calificarea în playoff-ul Basketball Champions League, campioana României își continua parcursul european în cea de-a doua competiție intercluburi organizată de către FIBA Europe. Oradea joacă în optimile FIBA Europe Cup cu Usak Sportif, echipă venită la rândul ei din Basketball Champions League. Partida tur este programată în Arena Antonio Alexe din Oradea miercuri, 8 februarie, cu începere de la ora 18:15.

Campioanei României se află din nou pe o pantă descendentă în ceea ce privește forma sportivă. Chiar dacă au avut un program mai puțin încărcat, elevii lui Cristian Achim au pierdut ultimele două partide din Liga Națională de Baschet Masculin. Oradea a pierdut la limită la Timișoara după două reprize de prelungire, iar apoi a cedat surprinzător și pe terenul lui Dinamo București cu scorul de 93-81.

Usak Sportif revine din nou în România. Turcii au eliminat-o pe U BT Cluj-Napoca în preliminarile Basketball Champions League. Usak a câștigat cu 93-90 pe teren propriu, în timp ce la Cluj-Napoca s-au impus cu un categoric 85-66. De la acea partidă turcii au operat schimbări la nivelul lotului de jucători. Darryl Monroe, Mark Lyons și Jeremy Hazell nu se mai regăsesc în lotul lui Ozan Bulkaz, locul lor fiind luat de Sarunas Vasiliauskas, Zach Auguste, D`Angelo Harrison și Ekenechukwu Ibekwe. Usak are un parcurs slab în prima ligă a Turciei, acolo unde ocupă abia poziția a 14-a cu doar 5 victorii și 12 înfrângeri, iar în ultimul meci înaintei vizitei la Oradea a cedat clar pe teren propriu în fața lui Besiktas cu scorul de 84-66.

CSM CSUOradea a avut un parcurs mai bun decât Usak Sportif în grupele Basketball Champions League, însă ambele au încheiat pe poziția a 6-a în grupă.  Campioana României a avut un record de 6 victorii și 8 înfrângeri în Grupa B, în timp ce turcii au înregistrat 5 succese și 9 înfrângeri în Grupa C.

Partida dintre CSM CSU Oradea și Usaf Sportif va putea fi urmărită în direct la Digi Sport 3.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 07 februarie 2017 / 10:00


Galerie foto


3 
E o problema la noi. De cand a venit Franklin, Mirkovic s-a simtit vizat si incearca din rasputeri sa iasa in evidenta. A inceput sa arunce mult mai mult in detrimentul paselor catre coechipieri. De aici si acele actiuni hazardate ale lui Zeno, pt ca primeste prea putine mingi, asa ca atunci cand are mingea ataca cosul. Nu stiu ce ar putea face Achim pt ca probabil Mirko nu mai respecta toate indicatiile dar nu poti sa-l scoti din schema pt ca Will nu e inca in forma plus ca ideea era sa jucam cu Will si Mirko alternativ. Dupa revenirea lu Barnette probabil ca Zeno va avea mai multe mingi iar daca Mirko nu-si revine o sa fie in afara lotului. Eu il inteleg ca vrea statistica pt un viitor contract dar sa respecte si echipa care il plateste acum. Referitor la calificarea in primele 6, spre norocul nostru cu o victorie cu Galatiul suntem calificati pt ca nu vad Muresul castigand atat la Craiova cat si la +12 cu Pitestiul. 
07 februarie 2017 15:28
0 
E o problema la noi. De cand a venit Franklin, Mirkovic s-a simtit vizat si incearca din rasputeri sa iasa in evidenta. A inceput sa arunce mult mai mult in detrimentul paselor catre coechipieri. De aici si acele actiuni hazardate ale lui Zeno, pt ca primeste prea putine mingi, asa ca atunci cand are mingea ataca cosul. Nu stiu ce ar putea face Achim pt ca probabil Mirko nu mai respecta toate indicatiile dar nu poti sa-l scoti din schema pt ca Will nu e inca in forma plus ca ideea era sa jucam cu Will si Mirko alternativ. Dupa revenirea lu Barnette probabil ca Zeno va avea mai multe mingi iar daca Mirko nu-si revine o sa fie in afara lotului. Eu il inteleg ca vrea statistica pt un viitor contract dar sa respecte si echipa care il plateste acum. Referitor la calificarea in primele 6, spre norocul nostru cu o victorie cu Galatiul suntem calificati pt ca nu vad Muresul castigand atat la Craiova cat si la +12 cu Pitestiul. 
07 februarie 2017 15:28
u66 Campionii sunteți voi!
-4 
Ați ajuns sa va bateți pentru locul 6 cu o echipa care se dezintegrează încet... Mureșul. Eu zic sa nu ii subestimați. Și sa schimbați la anul antrenorul pentru ca ce-i prea mult strica. 
07 februarie 2017 16:51
2 
La inceput n-am vrut sa raspund pt ironia din mesaj; dar m-am razgandit pt ca invidia face parte din firea omului. Iti place sau nu pana in aprilie noi suntem campionii. Sa revenim la mesaj. Pe Mures nu i-am subestimat niciodata, poti vetifica in mesajele mele anterioare. Referitor la pozitia din clasament - e fara importanta, pt ca suntem la jumatatea campionatului. Ce e mai important de-abia acum incepe. Pt Oradea probabil ca ar fi mai bine sa joace on 7-11 pt ca ar avea jocuri ușoare si ar intra in play-off odihniti si fara probleme. Oradea poate invinge orice echipa in play-off. Cu un loc 7 scapi de cea mai buna echipa pana la finala. Dar ar fi păcat pt public. Ai avea cu 4 meciuri mai putin (o echipa in minus si meciurile cu Baia Mare). In concluzie nimic nu e decis. 
07 februarie 2017 20:10
ajax Csm
2 
Perfect de acord, personal prefer locul 7, în urma fazei a doua, permitandu-ne o reincarcare a bateriilor pt play-off. Oricum, la cum jucăm nu merităm nici să visăm la primele 2 locuri. 
07 februarie 2017 20:25
stg257 @soso
0 
ideea cu locul 7 nu-i rea daca continua parcursul in cupele europene; iar tinand cont ca clujul le-a luat una nu imi pare imposibil ca oradea sa ia doua si sa mearga implicit mai departe.

intrebarea mea e cat de grav e daca nu se-ntampla asta ... locul 7 te face sa joci cu echipe mai slabe ... si nu stiu cat de tare te scoate din forma ... pana una alta primul meci in playoff ar fi cu steaua (care ar avea evident avantajul terenului propriu) si apoi cu timisoara / sibiu ... care joaca excelent acasa 
08 februarie 2017 12:05
0 
Ar fi intr-adevar o chestie sa terminam pe 7 si sa fim odihniti pe play off. Daca batem maine usak e chiar ciudat parcursul CSM...de exemplu meciurile cu avtodor sau chiar sf 3 cu steaua au fost f bune. Dar nu inteleg cum s ar putea intampla practic asta? Merg Sere si Achim in vestiar si ii spun lui Zeno sa rateze groaznic? Sau sa nu dea >70 pct? Sa nu uitam ca si asehotul termina pe locuri nasoale sezonul regulat pentru ca mai apoi sa distruga playofful. 
07 februarie 2017 21:40
1 
Nu o sa terminam pe 7 pt ca e foarte greu. Ar trebui sa pierdem ambele jocuri de acasa, iar Muresul sa castige la Craiova si acasa cu Pitestiul. Sau sa castigam noi cu Galatiul iar Muresul pe langa 2 victorii sa invinga Pitestiul la +12. E cam greu, nu imposibil, dar e greu . Eu unul nu vreau sa fim odihniti cu vreau sa vad baschet frumos la Oradea. 
07 februarie 2017 22:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Supercupele Italiei și Spaniei, în acest weekend, la TVR HD
Televiziunea Română va transmite meciuri din Liga Endesa și Serie A 
U-BT Cluj, duel cu MHP Riesen Ludwigsburg în preliminariile Basketball Champions League
Germanii au câștigat la 26 de puncte diferență pe terenul celor de la Bosna Sarajevo și sunt cu un pas și jumătate în turul secund preliminar 
CSM CSU Oradea debutează în noul sezon competițional cu un duel european
Bihorenii vor juca astăzi în Bulgaria prima manșă din preliminariile FIBA Europe Cup 
Juan Carlos Navarro, contract pe 10 ani cu FC Barcelona
„La Bomba” s-a retras în această vară din naționala Spaniei 
Surpriză pentru fanii baschetului din România
TVR va televiza primele ligi din Spania şi Italia 
Luigi Datome nu va juca împotriva României
Extrema lui Fenerbahce renunţă temporar la naţionala Squadrei Azzura 
NBA: Boris Diaw se întoarce în Europa
Veteranul francez a jucat 14 sezoane în NBA 
Fost jucător NBA, dat afară din Grecia pentru un motiv uluitor
Aventura lui Cleanthony Early la AEK Atena s-a încheiat după o săptămână 
Vlad Moldoveanu, la primele meciuri în Turcia
Buyukcekmece, victorie cu Muratbey Usak, înfrângere cu Banvit 
Andrada Csender a arbitrat finala feminină la Universiada de la Taipei
În ultimul act al competiției Australia a trecut de Japonia 
0 
A ales o echipa ok, va avea cu siguranta un sezon bun, a revenit in circuit 
click pt. Articol 12 septembrie 2017 08:58
0 
Pt Oradea nu cred ca va fi o problema sa treacă de primul tur. La Sibiu este o necunoscuta totala întrucât nici ei și nici cehii se pare ca n-au inca echipele formate. 
click pt. Articol 04 august 2017 16:32
0 
adversari decenti,sa speram ca se califica toate 
click pt. Articol 04 august 2017 08:59
6X Hai CSM.
0 
Avem sanse ín primul tur si batem si pe Falco. Hai CSM!!! 
click pt. Articol 03 august 2017 14:34
0 
Da, am uitat de Watson. E f bine. 
click pt. Articol 27 iulie 2017 14:27
0 
Kariniauskas si Watson 
click pt. Articol 27 iulie 2017 10:59
0 
Cu tot respectul pentru Cluj, cred ca sunt multi baschetbalisti mai buni decat Dykes...a fost alegerea lui. Apropo cine e conducator de joc acum, am inteles ca nici Adamovic nu mai e la voi ? 
click pt. Articol 27 iulie 2017 10:51
0 
Pe Barnette l-ar fi putut lua Clujul anul trecut daca oferea mai mult decat Oradea. La oferta egala, a ales Oradea. Anul; asta insa nici Oradea si nici Clujul nu cred ca-l vor putea lua. Ca si Dykes, vrea o schimbare. Poate doar daca nu va gasi nimic se va reorienta dar e putin probabil. In schimb la Zeno e posibil sa intre in carti si Clujul, pe langa Oradea. Tinand cont de buget, e clar ca Oradea ar fi cu sansa a 2-a, insa tinand cont ca Zeno vrea sa fie vioara intai unde joaca, cred ca Oradea e favorita. Daca se confirma sursa lui @Dondiablo atunci pt noi chiar e o veste buna. 
click pt. Articol 27 iulie 2017 08:53
raduv Dykes
0 
Mie mi se pare un pas înapoi mutarea in liga2 din Italia. La U putea sa joace in BCL cu prime si alea cred ca era suficient si pentru el. Plus avea șansa de a fi văzut de o formație mult mai puternică din Europa. 
click pt. Articol 27 iulie 2017 08:48
DonDiablo DonDiablo
0 
@u66.Da sunt conștient sunt zvonuri.Uite de ex Gajovic a fost anuntat dupa o săptămână dupa ce semnase.Nu stiu daca nu cumva se așteapta tragerea la sorți în europa