CSM CSU Oradea își reia parcursul european


Campioana României primește vizita lui Usak Sportif

CSM CSU Oradea va juca primul meci al sezonului în FIBA Europe Cup. După ce a fost aproape de calificarea în playoff-ul Basketball Champions League, campioana României își continua parcursul european în cea de-a doua competiție intercluburi organizată de către FIBA Europe. Oradea joacă în optimile FIBA Europe Cup cu Usak Sportif, echipă venită la rândul ei din Basketball Champions League. Partida tur este programată în Arena Antonio Alexe din Oradea miercuri, 8 februarie, cu începere de la ora 18:15.

Campioanei României se află din nou pe o pantă descendentă în ceea ce privește forma sportivă. Chiar dacă au avut un program mai puțin încărcat, elevii lui Cristian Achim au pierdut ultimele două partide din Liga Națională de Baschet Masculin. Oradea a pierdut la limită la Timișoara după două reprize de prelungire, iar apoi a cedat surprinzător și pe terenul lui Dinamo București cu scorul de 93-81.

Usak Sportif revine din nou în România. Turcii au eliminat-o pe U BT Cluj-Napoca în preliminarile Basketball Champions League. Usak a câștigat cu 93-90 pe teren propriu, în timp ce la Cluj-Napoca s-au impus cu un categoric 85-66. De la acea partidă turcii au operat schimbări la nivelul lotului de jucători. Darryl Monroe, Mark Lyons și Jeremy Hazell nu se mai regăsesc în lotul lui Ozan Bulkaz, locul lor fiind luat de Sarunas Vasiliauskas, Zach Auguste, D`Angelo Harrison și Ekenechukwu Ibekwe. Usak are un parcurs slab în prima ligă a Turciei, acolo unde ocupă abia poziția a 14-a cu doar 5 victorii și 12 înfrângeri, iar în ultimul meci înaintei vizitei la Oradea a cedat clar pe teren propriu în fața lui Besiktas cu scorul de 84-66.

CSM CSUOradea a avut un parcurs mai bun decât Usak Sportif în grupele Basketball Champions League, însă ambele au încheiat pe poziția a 6-a în grupă.  Campioana României a avut un record de 6 victorii și 8 înfrângeri în Grupa B, în timp ce turcii au înregistrat 5 succese și 9 înfrângeri în Grupa C.

Partida dintre CSM CSU Oradea și Usaf Sportif va putea fi urmărită în direct la Digi Sport 3.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 07 februarie 2017 / 10:00


Galerie foto


3 
E o problema la noi. De cand a venit Franklin, Mirkovic s-a simtit vizat si incearca din rasputeri sa iasa in evidenta. A inceput sa arunce mult mai mult in detrimentul paselor catre coechipieri. De aici si acele actiuni hazardate ale lui Zeno, pt ca primeste prea putine mingi, asa ca atunci cand are mingea ataca cosul. Nu stiu ce ar putea face Achim pt ca probabil Mirko nu mai respecta toate indicatiile dar nu poti sa-l scoti din schema pt ca Will nu e inca in forma plus ca ideea era sa jucam cu Will si Mirko alternativ. Dupa revenirea lu Barnette probabil ca Zeno va avea mai multe mingi iar daca Mirko nu-si revine o sa fie in afara lotului. Eu il inteleg ca vrea statistica pt un viitor contract dar sa respecte si echipa care il plateste acum. Referitor la calificarea in primele 6, spre norocul nostru cu o victorie cu Galatiul suntem calificati pt ca nu vad Muresul castigand atat la Craiova cat si la +12 cu Pitestiul. 
07 februarie 2017 15:28
0 
E o problema la noi. De cand a venit Franklin, Mirkovic s-a simtit vizat si incearca din rasputeri sa iasa in evidenta. A inceput sa arunce mult mai mult in detrimentul paselor catre coechipieri. De aici si acele actiuni hazardate ale lui Zeno, pt ca primeste prea putine mingi, asa ca atunci cand are mingea ataca cosul. Nu stiu ce ar putea face Achim pt ca probabil Mirko nu mai respecta toate indicatiile dar nu poti sa-l scoti din schema pt ca Will nu e inca in forma plus ca ideea era sa jucam cu Will si Mirko alternativ. Dupa revenirea lu Barnette probabil ca Zeno va avea mai multe mingi iar daca Mirko nu-si revine o sa fie in afara lotului. Eu il inteleg ca vrea statistica pt un viitor contract dar sa respecte si echipa care il plateste acum. Referitor la calificarea in primele 6, spre norocul nostru cu o victorie cu Galatiul suntem calificati pt ca nu vad Muresul castigand atat la Craiova cat si la +12 cu Pitestiul. 
07 februarie 2017 15:28
u66 Campionii sunteți voi!
-4 
Ați ajuns sa va bateți pentru locul 6 cu o echipa care se dezintegrează încet... Mureșul. Eu zic sa nu ii subestimați. Și sa schimbați la anul antrenorul pentru ca ce-i prea mult strica. 
07 februarie 2017 16:51
2 
La inceput n-am vrut sa raspund pt ironia din mesaj; dar m-am razgandit pt ca invidia face parte din firea omului. Iti place sau nu pana in aprilie noi suntem campionii. Sa revenim la mesaj. Pe Mures nu i-am subestimat niciodata, poti vetifica in mesajele mele anterioare. Referitor la pozitia din clasament - e fara importanta, pt ca suntem la jumatatea campionatului. Ce e mai important de-abia acum incepe. Pt Oradea probabil ca ar fi mai bine sa joace on 7-11 pt ca ar avea jocuri ușoare si ar intra in play-off odihniti si fara probleme. Oradea poate invinge orice echipa in play-off. Cu un loc 7 scapi de cea mai buna echipa pana la finala. Dar ar fi păcat pt public. Ai avea cu 4 meciuri mai putin (o echipa in minus si meciurile cu Baia Mare). In concluzie nimic nu e decis. 
07 februarie 2017 20:10
ajax Csm
2 
Perfect de acord, personal prefer locul 7, în urma fazei a doua, permitandu-ne o reincarcare a bateriilor pt play-off. Oricum, la cum jucăm nu merităm nici să visăm la primele 2 locuri. 
07 februarie 2017 20:25
stg257 @soso
0 
ideea cu locul 7 nu-i rea daca continua parcursul in cupele europene; iar tinand cont ca clujul le-a luat una nu imi pare imposibil ca oradea sa ia doua si sa mearga implicit mai departe.

intrebarea mea e cat de grav e daca nu se-ntampla asta ... locul 7 te face sa joci cu echipe mai slabe ... si nu stiu cat de tare te scoate din forma ... pana una alta primul meci in playoff ar fi cu steaua (care ar avea evident avantajul terenului propriu) si apoi cu timisoara / sibiu ... care joaca excelent acasa 
08 februarie 2017 12:05
0 
Ar fi intr-adevar o chestie sa terminam pe 7 si sa fim odihniti pe play off. Daca batem maine usak e chiar ciudat parcursul CSM...de exemplu meciurile cu avtodor sau chiar sf 3 cu steaua au fost f bune. Dar nu inteleg cum s ar putea intampla practic asta? Merg Sere si Achim in vestiar si ii spun lui Zeno sa rateze groaznic? Sau sa nu dea >70 pct? Sa nu uitam ca si asehotul termina pe locuri nasoale sezonul regulat pentru ca mai apoi sa distruga playofful. 
07 februarie 2017 21:40
1 
Nu o sa terminam pe 7 pt ca e foarte greu. Ar trebui sa pierdem ambele jocuri de acasa, iar Muresul sa castige la Craiova si acasa cu Pitestiul. Sau sa castigam noi cu Galatiul iar Muresul pe langa 2 victorii sa invinga Pitestiul la +12. E cam greu, nu imposibil, dar e greu . Eu unul nu vreau sa fim odihniti cu vreau sa vad baschet frumos la Oradea. 
07 februarie 2017 22:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Branko Mirkovic continuă în Estonia
Fostul jucător al CSM CSU Oradea a cucerit titlul de campion cu BC Kalev Cramo, fiind MVP-ul finalei și inclus în 5-ul ideal al campionatului 
Doi foști colegi la U Mobitelco Cluj au semnat în această săptămână în Bulgaria
Cei doi vor fi adversari în noul sezon competițional din țara vecină 
Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia luptă pentru locurile 5-8 la Jocurile Europene Universitare
Echipa feminină a pierdut în sferturile competiției împotriva formației din Belgrad 
Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, în sferturi la Jocurile Europene Universitare
Echipa feminină va juca astăzi împotriva Universității din Belgrad 
Trei echipe românești în preliminariile FIBA Europe Cup
Tragerea la sorți este programată pentru data de 3 august 2017 la Munchen 
Olimpia Brașov și CSU Alba Iulia vor participa în CEWL
7 echipe din 5 țări la startul Cupei Europei Centrale la Baschet Feminin 
Două echipe reprezintă România la Jocurile Europene Universitare de la Miskolc
Universitățile din Alba Iulia și Pitești și-au aflat adversarii din competiția care ia startul astăzi 
U-BT Cluj și-a aflat posibilii adversari din preliminariile Basketball Champions League
Pentru a participa în sezonul regulat al competiției, elevii lui Mihai Silvășan sunt nevoiți să dispute două tururi preliminarii 
Trei tricolore se vor duela între ele în FIBA EuroCup Women
Sonia Ursu, Gabriela Mărginean și Claudia Pop vor evolua în grupa E 
Vlad Moldoveanu va evolua în Turcia la Demir Insaat Buyukcekmece
Campion în România cu U-BT Cluj, Vlad a semnat cu locul 13 din Turcia în sezonul precedent și va evolua în FIBA Europe Cup în noua stagiune 
Gully Ba nu!
0 
Eu am incredere in Regina Balului ca va reusi niste rezultate ieșite din comun în sezonul asta de competiție continentală! Am incredere in Silva ca va reusi sa insufle incredere si sa formeze niste caractere acolo! Baschetul Românesc are nevoie de reusitele astea !!! Baftă băieții! In Europa ma aveti suporter! 
click pt. Articol 13 iulie 2017 18:40
u1919cj 2 jucatori ex NBA
0 
Cu 2 jucatori ce au NBA in CV o sa fie foarte greu. Suntem cei mai buni din curtea scolii dar Ludwisgburg astia is de la alta scoala. Haide U! 
click pt. Articol 12 iulie 2017 23:16
DonDiablo DonDiablo
0 
Realitatea este că în următorii 10,15 ani nu vezi o echipa de la noi în Euroliga.Sunt formații de top care nu au loc acolo. 
click pt. Articol 12 iulie 2017 14:39
tzontzolino nici o sansa
0 
Nu vreau sa fiu rautacios dar sunt, asa cum am fost si inaintea meciului cu turcii de anul trecut... Nu sunt sanse mari de calificare, poate hai in turul 2 dar foarte greu si pana acolo. In clipa in care l-ai lasat pe Vlad sa plece e clar ca nu sunt intentii prea mari. Speram sa vad macar la Cluj meciuri de Euroliga dar mai avem de asteptat. Pacat... 
click pt. Articol 12 iulie 2017 11:12
gyke @mda
0 
Sunt doar doua, care totusi s-ar putea sa conteze sau nu...Daca doriti, veniti la Sibiu la memorialul Tordai, unde se joaca destul de tare... 
click pt. Articol 11 iulie 2017 22:14
popsiis Jocuri
0 
Germanii vor avea deja 2 meciuri 
click pt. Articol 11 iulie 2017 22:09
gyke Ma bag si eu...
0 
Oare nemtii sa nu aiba probleme de omogenitate si de lipsa de jocuri? Redevenind serios, e adevarat ca ati prins probabil cel mai dificil adversar. Dar, chiar si daca nu va ramane Dykes, banii si priceperea lui Cristescu vor aduce exact ce trebuie in loc (asa cum s-a descurcat sa-l inlocuiasca pe Moldoveanu; ba a mai luatbsi bani pe el...). Bafta. 
click pt. Articol 11 iulie 2017 22:07
0 
Intr-adevar, cel mai probabil vom juca cu echipa germana, echipa de PlayOff la ei in campionat. Va fi greu, @u66 a mentionat bine motivele si sunt total de acord. Cred ca ar cam fi momentul sa se ia o decizie in ceea ce-l priveste pe Dykes, deja este imediat jumatatea lunii iulie si ar cam trebui sa stim ce si cum, mai ales ca Dykes este un pilon de baza al echipei. Cum se zicea si mai sus, avem nevoie ca echipa sa fie neaparat omogena pentru a incepe bine noul campionat si pentru a emite pretentii in fata nemtilor. Si inca o data, imi sustin ideea pe care am mai expus-o aici: Daca vrem sa facem anul asta o treaba frumoasa in Europa, cred c-ar fi bine sa aducem de pe acum al 7lea strain, mai ales ca Sasha va reveni numa' prin toamna spre sfarsit si pentru a evita posibile accidentari. Sper sa am dreptate si sa vedem inca niste miscari pe la noi... 
click pt. Articol 11 iulie 2017 21:11
u66 Preliminarii
0 
Din punctul meu de vedere mi se pare destul de greu sa accede în faza grupelor din 2 motive: 1. Momentan lotul nu este definitivat. Nu se știe nimic despre Dykes, Max și oricum am mai avea nevoie de întăriri. De asemenea, la momentul jocurilor lotul nu va fi omogen. 2. Preliminarii încep înaintea campionatului nostru iar noi nu vom avea meciuri în picioare, decât probabil ceva amicale. 
click pt. Articol 11 iulie 2017 20:35
Fortza Steaua Calificare!
0 
Ganditi-vă ca nemții se vor deplasa panaa Sarajevo apoi în nici o săptămână vin în România. .. Evident ca sunt ei favoriți dar pe hârtie nu arata așa de bine pana acum! 
click pt. Articol 11 iulie 2017 18:14