CSM CSU Oradea își reia parcursul european


Campioana României primește vizita lui Usak Sportif

CSM CSU Oradea va juca primul meci al sezonului în FIBA Europe Cup. După ce a fost aproape de calificarea în playoff-ul Basketball Champions League, campioana României își continua parcursul european în cea de-a doua competiție intercluburi organizată de către FIBA Europe. Oradea joacă în optimile FIBA Europe Cup cu Usak Sportif, echipă venită la rândul ei din Basketball Champions League. Partida tur este programată în Arena Antonio Alexe din Oradea miercuri, 8 februarie, cu începere de la ora 18:15.

Campioanei României se află din nou pe o pantă descendentă în ceea ce privește forma sportivă. Chiar dacă au avut un program mai puțin încărcat, elevii lui Cristian Achim au pierdut ultimele două partide din Liga Națională de Baschet Masculin. Oradea a pierdut la limită la Timișoara după două reprize de prelungire, iar apoi a cedat surprinzător și pe terenul lui Dinamo București cu scorul de 93-81.

Usak Sportif revine din nou în România. Turcii au eliminat-o pe U BT Cluj-Napoca în preliminarile Basketball Champions League. Usak a câștigat cu 93-90 pe teren propriu, în timp ce la Cluj-Napoca s-au impus cu un categoric 85-66. De la acea partidă turcii au operat schimbări la nivelul lotului de jucători. Darryl Monroe, Mark Lyons și Jeremy Hazell nu se mai regăsesc în lotul lui Ozan Bulkaz, locul lor fiind luat de Sarunas Vasiliauskas, Zach Auguste, D`Angelo Harrison și Ekenechukwu Ibekwe. Usak are un parcurs slab în prima ligă a Turciei, acolo unde ocupă abia poziția a 14-a cu doar 5 victorii și 12 înfrângeri, iar în ultimul meci înaintei vizitei la Oradea a cedat clar pe teren propriu în fața lui Besiktas cu scorul de 84-66.

CSM CSUOradea a avut un parcurs mai bun decât Usak Sportif în grupele Basketball Champions League, însă ambele au încheiat pe poziția a 6-a în grupă.  Campioana României a avut un record de 6 victorii și 8 înfrângeri în Grupa B, în timp ce turcii au înregistrat 5 succese și 9 înfrângeri în Grupa C.

Partida dintre CSM CSU Oradea și Usaf Sportif va putea fi urmărită în direct la Digi Sport 3.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 07 februarie 2017 / 10:00


Galerie foto


3 
E o problema la noi. De cand a venit Franklin, Mirkovic s-a simtit vizat si incearca din rasputeri sa iasa in evidenta. A inceput sa arunce mult mai mult in detrimentul paselor catre coechipieri. De aici si acele actiuni hazardate ale lui Zeno, pt ca primeste prea putine mingi, asa ca atunci cand are mingea ataca cosul. Nu stiu ce ar putea face Achim pt ca probabil Mirko nu mai respecta toate indicatiile dar nu poti sa-l scoti din schema pt ca Will nu e inca in forma plus ca ideea era sa jucam cu Will si Mirko alternativ. Dupa revenirea lu Barnette probabil ca Zeno va avea mai multe mingi iar daca Mirko nu-si revine o sa fie in afara lotului. Eu il inteleg ca vrea statistica pt un viitor contract dar sa respecte si echipa care il plateste acum. Referitor la calificarea in primele 6, spre norocul nostru cu o victorie cu Galatiul suntem calificati pt ca nu vad Muresul castigand atat la Craiova cat si la +12 cu Pitestiul. 
07 februarie 2017 15:28
0 
E o problema la noi. De cand a venit Franklin, Mirkovic s-a simtit vizat si incearca din rasputeri sa iasa in evidenta. A inceput sa arunce mult mai mult in detrimentul paselor catre coechipieri. De aici si acele actiuni hazardate ale lui Zeno, pt ca primeste prea putine mingi, asa ca atunci cand are mingea ataca cosul. Nu stiu ce ar putea face Achim pt ca probabil Mirko nu mai respecta toate indicatiile dar nu poti sa-l scoti din schema pt ca Will nu e inca in forma plus ca ideea era sa jucam cu Will si Mirko alternativ. Dupa revenirea lu Barnette probabil ca Zeno va avea mai multe mingi iar daca Mirko nu-si revine o sa fie in afara lotului. Eu il inteleg ca vrea statistica pt un viitor contract dar sa respecte si echipa care il plateste acum. Referitor la calificarea in primele 6, spre norocul nostru cu o victorie cu Galatiul suntem calificati pt ca nu vad Muresul castigand atat la Craiova cat si la +12 cu Pitestiul. 
07 februarie 2017 15:28
u66 Campionii sunteți voi!
-4 
Ați ajuns sa va bateți pentru locul 6 cu o echipa care se dezintegrează încet... Mureșul. Eu zic sa nu ii subestimați. Și sa schimbați la anul antrenorul pentru ca ce-i prea mult strica. 
07 februarie 2017 16:51
2 
La inceput n-am vrut sa raspund pt ironia din mesaj; dar m-am razgandit pt ca invidia face parte din firea omului. Iti place sau nu pana in aprilie noi suntem campionii. Sa revenim la mesaj. Pe Mures nu i-am subestimat niciodata, poti vetifica in mesajele mele anterioare. Referitor la pozitia din clasament - e fara importanta, pt ca suntem la jumatatea campionatului. Ce e mai important de-abia acum incepe. Pt Oradea probabil ca ar fi mai bine sa joace on 7-11 pt ca ar avea jocuri ușoare si ar intra in play-off odihniti si fara probleme. Oradea poate invinge orice echipa in play-off. Cu un loc 7 scapi de cea mai buna echipa pana la finala. Dar ar fi păcat pt public. Ai avea cu 4 meciuri mai putin (o echipa in minus si meciurile cu Baia Mare). In concluzie nimic nu e decis. 
07 februarie 2017 20:10
ajax Csm
2 
Perfect de acord, personal prefer locul 7, în urma fazei a doua, permitandu-ne o reincarcare a bateriilor pt play-off. Oricum, la cum jucăm nu merităm nici să visăm la primele 2 locuri. 
07 februarie 2017 20:25
stg257 @soso
0 
ideea cu locul 7 nu-i rea daca continua parcursul in cupele europene; iar tinand cont ca clujul le-a luat una nu imi pare imposibil ca oradea sa ia doua si sa mearga implicit mai departe.

intrebarea mea e cat de grav e daca nu se-ntampla asta ... locul 7 te face sa joci cu echipe mai slabe ... si nu stiu cat de tare te scoate din forma ... pana una alta primul meci in playoff ar fi cu steaua (care ar avea evident avantajul terenului propriu) si apoi cu timisoara / sibiu ... care joaca excelent acasa 
08 februarie 2017 12:05
0 
Ar fi intr-adevar o chestie sa terminam pe 7 si sa fim odihniti pe play off. Daca batem maine usak e chiar ciudat parcursul CSM...de exemplu meciurile cu avtodor sau chiar sf 3 cu steaua au fost f bune. Dar nu inteleg cum s ar putea intampla practic asta? Merg Sere si Achim in vestiar si ii spun lui Zeno sa rateze groaznic? Sau sa nu dea >70 pct? Sa nu uitam ca si asehotul termina pe locuri nasoale sezonul regulat pentru ca mai apoi sa distruga playofful. 
07 februarie 2017 21:40
1 
Nu o sa terminam pe 7 pt ca e foarte greu. Ar trebui sa pierdem ambele jocuri de acasa, iar Muresul sa castige la Craiova si acasa cu Pitestiul. Sau sa castigam noi cu Galatiul iar Muresul pe langa 2 victorii sa invinga Pitestiul la +12. E cam greu, nu imposibil, dar e greu . Eu unul nu vreau sa fim odihniti cu vreau sa vad baschet frumos la Oradea. 
07 februarie 2017 22:44

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Gabi Mărginean și Perfumerias Avenida s-au calificat în sferturile de finală ale Euroligii
Gruparea din Salamanca se va lupta pentru un loc în semifinale cu Fenerbahce. Sferturile se joacă pe sistemul cel mai bun din 3 meciuri 
CSM CSU Oradea se oprește în optimile FIBA Europe Cup
Campioana României a pierdut categoric partida din Turcia cu Usak Sportif 
Sean Denison: „Pun pariu că vor fi pregătiți pentru noi în meciul retur”
CSM CSU Oradea se deplasează pe terenul lui Usak Sportif după ce în meciul tur s-a impus la o diferență de zece puncte 
CSM CSU Oradea are de apărat 10 puncte pe terenul lui Usak Sportif
Campioana României își reia parcursul european după eșecul din Cupa României 
Niksa Nikolic și Nikola Siladji au cucerit cupa în Slovacia
KB Kosice a trecut în finală de BK Inter Bratislava 
Gabriela Mărginean a cucerit Cupa Spaniei
Sportiva a reușit performanța chiar de ziua ei de naștere 
Gabi Mărginean joacă azi finala Cupei Spaniei chiar de ziua ei de naștere
Baschetbalista originară din Cluj-Napoca împlinește astăzi 30 de ani 
Muhamed Pasalic a fost inclus în echipa ideală a rundei în FIBA Europe Cup
Bosniacul a fost MVP-ul partidei dintre CSM CSU Oradea și Usak Sportif, câștigată de campioana României cu scorul de 82-72 
Muhamed Pasalic, cea mai bună prestație personală a sezonului în Europa
Bosniacul a fost artizanul victoriei repurtate de CSM CSU Oradea în fața lui Usak Sportif 
CSM CSU Oradea câștigă meciul tur cu Usak Sportif
Campioana României are un avantaj de 10 puncte în vederea meciului retur 
3punkte Suprize si rezultate in EU
0 
Nu e un rezultat rãu. Au ajuns departe in competitiile din Europa, in care au participat bãietii. In meciurile de la Sibiu in F8, poate au realizat cat au dorit, ca sã le ramânã energie pentru returul din Turcia. Asa s-a intamplat ca echipa turcã a fost intr-o zi lejerã cand nu ai cum sã pierzi. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 19:54
adrian.or adrian.or
0 
Sa fie aplaudata e ultimul lucru pe care-l merita echipa asta. Nu uitam ca nu a trecut decat o saptamana de la dezastrul din cupa, si ne mai uitam si la conditiile in care s-a produs, la mazilirea tip Sere a unui jucator, la atmosfera din echipa, la bilantul din campionat, la lipsa de daruire, zici ca nu vroiau sa se califice. Trebuie aplaudati cand vor arata in sfarsit ca au chef de baschet. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 11:23
Tomy Sezon european...
0 
Salutare... 20 de meciuri cu un bilant 10/10. Mie mi se pare admirabil acest rezultat avand in vedere conditiile: am jucat cu echipe cu bugete net suprioare, si prin urmare jucatori mult mai valorosi (cel putin pe hartie), cel mai eficient jucator accidentant mai mult de jumate din sezon, alte accidentari care ne-au limitat de-a lungul parcursului, numarul limitat de straini, deplasari duble fara antrenamente intre meciuri... si lista poate continua.

Ce am sacrificat: un parcurs sub asteptari in campionat, o eliminare surprinzatoare in cupa, atmosfera incarcata la echipa, oarecum normala avand in vedere numarul infrangerilor, transformarea unor suporteri in cei mai vehementi critici ba ai romanilor, ba a lui Achim, ba a medicului echipei... si aici fiecare este liber sa vada ce doreste sa vada si sa exprime ce doreste sa exprime.

Probabil ca puteam sa ne calificam. Au fost momente in sferturile 3 si 4 in care am venit foarte aproape de a rasturna scorul (cumulat) si sa terminam dubla victoriosi. Am marcat 82 de puncte in deplasare in Turcia ceea ce nu e chiar un fleac. Apararea n-a mers iar ei au marcat cu varf si indesat (70% la 2p si 53% la 3p). Am intalnit o formatie foarte tare si extrem de motivata, chiar daca dorinta noastra de a ne califica a fost si ea prezenta. Sa ii dam cezarului ce-i al lui: pur si simplu au fost mai buni.

Poate nu vom defila in continuare in campionat, poate vom rasturna toate asteptarile si vom ajunge in finala, poate programul incarcat ne-a invatat o lectie pe care celelalte echipe din campionat inca nu le-au invatat si asta s-ar putea dovedi un avantaj, poate vor continua problemele medicale, poate Will isi intra in forma si ne va conduce catre victorii importante in play off, poate presiunea asteptarilor fata de Achim si echipa isi vor mari greutatea si vom claca... nu stim ce se va intampla. Insa depinde doar de noi sa imbunatatim ce e de imbunatatit si indiferent de conditii sa intram pe parchet cu o atitudine de luptator si mentalitate de invingator. Si cel mai important... ca echipa!

We never lose... we either win, or we learn!  
click pt. Articol 23 februarie 2017 10:25
DonDiablo DonDiablo
0 
S-a terminat totul.A fost frumos,au fost momente urâte meciuri slabe da orce suporter orădean va ține minte victoriile cu Saratov,Rishon si asa mai departe.Dacă mă uit peste numele adversariilor,salarii mă iau de cap.Accidentări,mii de km si totusi băietii astia trebuie felicitați și încurajati în momentele grele.Să vină titlu. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 10:09
mailman ca-n Morometii
0 
Vorba lui Moromete: "Paraschive, Achime, Nila, haideti mai ca avem treaba..." Parafrazand: Achime haide ca avem un campionat de luat! Sere, haide ca esti presedinte la tot Clubul si echipa de polo joaca Finala in Europa! Mandache fii tu "Moromete" si daca nu inteleg "fiii ratacitori" cu vorba buna, atunci ia "ciomagul" la ei...  
click pt. Articol 23 februarie 2017 08:29
0 
De ce iesire urata? Am jucat in 4 straini contra unei echipe din Turcia. Eu unul am fost surprins de victoria din tur. Suntem totuși o echipa care in 5 luni de zile a jucat 42 de meciuri, aproape dublu fata de toate celelalte echipe din campionat. Toata echipa e de admirat, nu de blamat. Sigur ca am fi vrut mai mult dar eu consider ca ne-am autodepasit. Scria cineva mai sus de Energia. Felicitari si lor dar sa tineti cont ca ei au avut 6 straini si in campionat nu jucau nimic. Pe langa accidentarea rapida a lui Pasalic, in Turcia se pare ca a mai fost un jucator (nu i s-a dat numele dar se va afla) care a facut deplasarea desi a avut un necaz mare in familie (nu a spus ninanui, s-a aflat dupa meci). Deci hai sa aplaudam aceasta echipa pt ca merita. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 07:00
adrian.or adrian.or
0 
Pasalic s-a accidentat la soldul problema, de aia a jucat asa putin. Urat mod de a iesi din Europa, culmea, pe o ofensiva de 82 de puncte si, ghici ce, o organizare de echipa in defensiva de toata jena. Mandache extrem de iritat, echipa fara nici un fel de legaturi de joc sau comunicare, deja mi-e si frica sa le vad reactiile pe banca.

Felicitari, bravo, alea alea, dar de acuma inainte nu mai aveti nici o scuza. Vine Galatiul, apoi in top 6 fara cupa fara Europa ar trebui sa defilam, daca e sa ne luam dupa statistica Achim. Ma indoiesc foarte sincer de capacitatea noastra de a obtine orice peste turul 1 de playoff cu lotul actual si spiritul de echipa din momentul asta. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 01:38
razv-an Pasalic
0 
De ce a jucat așa puțin? 
click pt. Articol 23 februarie 2017 00:50
Fortza Steaua Sport si performanta!
0 
Incep prin a-i felicita pe toti cei din club pentru aceste 20 de meciuri jucate in cupele europene. Asa cum am mai spus de zeci de ori Roamania nu poate face fata luptelor cu echipe din aceste SUPER CAMPIONATE!!!!!!! Evident poate invinege ocazional orice echipa cu care evolueaza dar pe termen lung acea echipe se va clasa deasupra echipelor romanesti (ex. Avtodor). Pentru tot ceea ce a realizat Oradea trebuie felicitati, au fost niste eroi in cel mai pur sens al cuvantului. Zeno, fabulos, Mirkovick extraordinar chiar si Pasalic de multe ori si el si-a demonstrat valoarea. Bineinteles ca sunt dezamagit si foarte suparat ca iar m-au batut turcii... dar se putea face mai mult? Poate da poate la un moment dat trebuiau schimbati pivotii si inprospatat lotul de jucatori dar oare bugetul permite? Fanii isi doresc intotdeauna mai mult plang si urla de bucurie ori de tristete alaturi de scumpa lor formatie dar de multe ori finantele sunt unicul standard care face diferenta! FELICITARI CSM ORADEA! 
click pt. Articol 22 februarie 2017 22:48
realgorj Pacat...
0 
Sincer, am sperat ca macar o echipa sa depaseasa performanta Energiei din 2015...