CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca


CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte

CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca cu scorul de 91-86 (24-14, 24-29, 19-20, 24-23)

De la CSM CSU Oradea s-au remarcat: Markovic cu 17 puncte, 7 recuperări și 3 pase decisive, Watson cu 16 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive și Richard cu 15 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă.

De partea cealaltă s-au remarcat Dykes cu 22 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive, Dorsey cu 13 puncte, 2 recuperări și 3 pase decisive și Torok cu 10 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă.

Statistica detaliată poate fi vizualizată aici

Revenim cu detalii!



totalbaschet.ro / 20 May 2019 / 20:05



studentU Silva,
6 
Multumim pentru ce ai facut pentru U, in special ca jucator dar si ca antrenor. Mult succes in continuare oriunde ai merge.

Despre meci, ce sa zic? Daca nu eram implicat emotional, un meci superb, o demonstratie de baschet ofensiv din partea ambelor echipe. Noi cu un minus legat de partea de lot, mai putin jucatori clutch comparativ cu Oradea. Si mai slabi la libere. In rest, tot respectul pentru oradeni, care au atins varful de forma fix atunci cand trebuia. Le doresc succes in finala si sunt suporterul lor, nu pt ca desconsider SB-ul ci pt ca imi place mai mult jocul Oradiei. Pana la urma, o finala meritata si asteptata, felicitari ambelor finaliste.
Sapca rosie jos si pentru ai nostri care au aratat ca s-ar fi putut mai mult daca era cine sa mane caruta in directia potrivita inca de la inceput.

Mai asteptam un sezon pentru a ne bate pentru trofee. Haide U si cand mere si cand nu! 
20 May 2019 20:10
pipzn As dori sa stiu
2 
de unde sunteti asa de sigur ca va merge altundeva.
Ma refer la realitate nu la ce ar fi normal sa se intample. 
20 May 2019 20:20
studentU ei, nu sunt
1 
numa zic :))
stiu ca nu traim intr-o lume normala dar totusi.

traim si vedem... 
20 May 2019 20:36
gyke ...
2 
Pe Silvă nici măcar Ciorcila nu îl mai poate salva (presupunând prin absurd că ar dori să facă așa ceva).  
20 May 2019 20:54
razv-an Subtil...
1 
dar se pare ca a avut efect : https://www.u-bt.ro/seniori/stiri/infrangere-la-oradea-dupa-17-ani-de-activitate-la-club-mihai-silvasan-si-anuntat-demisia 
20 May 2019 22:02
2 
Poate cel mai bun joc al nostru din acest Playoff, dar cu toate astea Oradea ne-a batut.
Au un lot mai complet si cu un antrenor care stie sa-si implice jucatorii. Oradea e o echipa buna, dar nu e ca si cum noi nu avem un lot pe masura, un lot cu care ii puteam bate daca....


E de prisos sa mai mentionam acum deciziile ciudate in perioada extratransferurilor (cu exceptia lui Dorsey pe care sper sa il vad si sezonul viitor la noi). Am spus ca sunt decizii ciudate pentru ca jucatorii adusi nu au fost rai, dar probabil nu ceea ce aveam nevoie.

Din pacate si azi ne-au dominat la recuperari. Barnette in 16 minute a recuperat cat pivotii nostri la un loc.
Cam atata am putut sezonul asta. Nu pentru ca nu avem lot ci pentru ca, printre altele, jucatorilor le lipseste bucuria de a juca si probabil, cu exceptia lui Dykes si Rasic, le lipste si increderea acordata de catre antrenor.
 
20 May 2019 20:25
raress23 Deci finala mica
3 
Al doilea an la rand. Punand la socoteala problemele de lot - Moldoveanu, Marinov, nu a fost ff rau, dar: 1. Staf slab, ma refer aici la toti antrenorii inclusiv Cristescu, total neinspirati in alegerile facute cu transferurile 2. Jucatorii cu mici exceptii ( Dykes, Kuti ) nu s-au ridicat la cerintele unei echipe cu pretentii 3. Daca nu vom pastra un nucleu de jucatori fornat, o vom lua de la capat si tot vom costrui. Las lista deschisa si pentru altii. Mie personal ca vom bate Craiova imi va lasa oricum un gust amar. Nu este mai putin adevarat ca riscam daca ne calificam in finală sa ne bata Sibiul acasa. In finala mare voi fi netru, totusi cu ceva simpatie Sibiu pentru asteptarea si munca care au depus-o. HAIDE U! 
20 May 2019 20:38
Beniamin punctul 3
1 
sunt perfect de acord cu tine 
20 May 2019 20:48
Ossiryss Rezultat
4 
Dacă acest deznodământ ar fi venit pe fondul unor chestiuni, hai sa le spunem, de forță majora, as fi înghițit în sec și... as fi invocat soarta potrivnica... Dar, cand: 1. Joci un baschet absolut anost, de doi ani incoace 2. Pui pe făraș orice jucător care ai tu, marele antrenor, senzația ca nu ți se supune orbește (Barnette, Kariniauskas, Adamovic sunt doar câteva exemple)... Chiar și Dykes a fost umilit, dar s-a reparat situatia cu bani mulți. 3. Vorbești ca la usa cortului cu absolut toți jucatorii; 4. Ai cea mai productiva Academie de juniori dar, tu nu le găsești niciodată loc în angrenajul echipei în ideea de a se dezvolta, nici măcar când conduci cu 20 de puncte în sfertul 4. Mirel Dragoste, Tudor Gheorghe, Camil Berculescu, Amedeo Casale... sunt numai buni pentru alții. Tu, în afara de Kuti, nu știi nimic... Nu simți nevoia sa dai șanse copiilor din ograda proprie. ... CAND TOATE ASTEA (și ar mai fi), îți meriți soarta! Sper sa ai bunul simt, draga Mihai Silvasan să-ți dai demisia și, dacă mai vrei sa contezi ca și antrenor sa pui mana pe carte! Și pe cartea de baschet și pe aia de bune maniere! 
20 May 2019 21:07
JCN Felicitari Oradea !
0 
Cred ca cel mai mare minus al Clujului in acest sezon a fost lipsa lui Vlad Moldoveanu. Nu pot spune ca imi e simpatic dar aducea un mare plus de valoare echipei. Sa nu uitam ca a disparut si Marinov din echipa si asa a afectat jocul. Cu toate astea cel mai mare minus a fost antrenorul.
Oradea e intr-un varf de forma in acest moment si asta a fost decisiv in semifinala. Markovic si Zekovic s-au integrat perfect, Pasalic pare sa isi revina incet, incet si cand il ai pe Richard in echipa, cel mai bun jucator din Romania parca totul e mai simplu.
Urmeaza finala , Hai CSU ! 
20 May 2019 21:21
ajax ???
0 
... Care e cel mai mare minus până la urmă, lipsa lui Moldoveanu sau Silvasan? 
21 May 2019 08:05
carlos_cj Cristescu, ca și Cristescu. Dar Silvă?
3 
În acest an, Cristescu a fost ținut destul de departe de echipa de seniori. Dar strigă mulți că el trebuie să plece. Anul acesta n-a avut mare lucru de spus când s-a facut lotul. Da, s-a accidentat Moldoveanu. Apoi a facut hepatită. De parcă lumea începe și se termină cu Moldovranu. Știam că nu mai intră. De ce nu s-a adus un jucător adevărat pe poziția 4? Sau măcar să li se dea credit lui Toroc si Calnicenco. Torok, cel putin, a fost jucator când a venit la U. Cine l-a stricat? De ce nu mai joaca ca pe vremuri? Sakic de ce, la un moment dat, n-a mai jucat nimic la U? Cristescu e de vină? Nu cred. Revenind la Moldoveanu. Uitați-vă ce super pivot și-a adus Oradea - pe Markovic. Noi l-am adus pe Foulland. Ar fi multe. Schema noastra de bază a fost mingea la Kindall, sa rezolve faza. Din cand în când si la Dorsey. În rest, câte un pick and roll al lui Washbourn. Asta e. Sper ca Silvă are demnitate și luciditate să vadă că e complet depășit. Să nu ajungă fluierat in sală. 
20 May 2019 21:38
ajax CSM
4 
Azi am avut parte de un meci pe cinste, o adevărată semifinală de campionat național. Din păcate am comis unele greșeli care i-au ținut în meci, cum ar fi primele posesii pierdute din sfertul 2, abaterea de 8 secunde și pasa lui Valeika din ultimul minut direct la adversar, peste care am trecut cu bine, fiind gestionate corespunzător. Apărarea a fost la cote înalte azi, Barnette a arătat f bine, dar MARKOVIC a fost în zi de gratie. Felicitări celor aprox 20 suporteri clujeni, nimic de reprosat și pt asta meritați aplauzele întregii săli din Oradea. Oradea și-a respectat statutul de campioană și sper sa ne apărăm titlul, avem echipă solidă, iar Sibiul nu cred ca ne va face față, mizez pe un 3-1. Felicitări Oradea! 
20 May 2019 21:43
razv-an recuperari ofensive
1 
Si din nou la recuperari ofensive vs recuperari defensive 8-9 Adica Oradea a recuperat la panoul nostru aproape cat am recuperat noi ... ceea ce e incredibil!
Asta si un Mohamed obosit au inclinat balanta 
20 May 2019 22:10
trancer Oradea Cluj
4 
Când nu joci nici măcar o finala în cele doua competiții în condițiile în care ai cele mai mari investitii financiare din campionat, este clar ca a fost un eșec total. Aștept sa vad urmările, pentru ca refuz sa cred ca cineva e dispus sa arunce bani mulți degeaba. Sincer sa fiu, de la ieșirea și pana acum speram sa vad măcar o demisie... Felicitări Oradea, poate cea mai completa echipa pe care am văzut-o în România în ultimii ani, cu jucători de valoare. Staff competent, tot respectul (la partea asta cu respectul, personal ma refer doar la staff-ul tehnic). După mine este favorita în finala, ca lot este peste Sibiu și dacă va reuși sa blocheze jocul simplu dar eficient al Sibiului, va câștiga titlul. Chiar dacă simpatizez Sibiul în aceasta finala, pentru nebunia pentru baschet care se trăiește acolo și pentru frumoșii și pasionații lor fani, pronosticul meu este Oradea 70%, Sibiu restul. 
20 May 2019 22:11
trancer corectura...
0 
... de la ieșirea din sala... 
20 May 2019 22:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
Ousmane Barro continuă la Dinamo Știința București
Veteranul senegalez a ajuns la alb-roșii pe parcursul sezonului trecut 
CSM Galați păstrează nucleul campioanei de la U20 masculin
Primele nume anunțate de formația de pe malul Dunării 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10