CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca


CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte

CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca cu scorul de 91-86 (24-14, 24-29, 19-20, 24-23)

De la CSM CSU Oradea s-au remarcat: Markovic cu 17 puncte, 7 recuperări și 3 pase decisive, Watson cu 16 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive și Richard cu 15 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă.

De partea cealaltă s-au remarcat Dykes cu 22 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive, Dorsey cu 13 puncte, 2 recuperări și 3 pase decisive și Torok cu 10 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă.

Statistica detaliată poate fi vizualizată aici

Revenim cu detalii!



totalbaschet.ro / 20 May 2019 / 20:05



studentU Silva,
6 
Multumim pentru ce ai facut pentru U, in special ca jucator dar si ca antrenor. Mult succes in continuare oriunde ai merge.

Despre meci, ce sa zic? Daca nu eram implicat emotional, un meci superb, o demonstratie de baschet ofensiv din partea ambelor echipe. Noi cu un minus legat de partea de lot, mai putin jucatori clutch comparativ cu Oradea. Si mai slabi la libere. In rest, tot respectul pentru oradeni, care au atins varful de forma fix atunci cand trebuia. Le doresc succes in finala si sunt suporterul lor, nu pt ca desconsider SB-ul ci pt ca imi place mai mult jocul Oradiei. Pana la urma, o finala meritata si asteptata, felicitari ambelor finaliste.
Sapca rosie jos si pentru ai nostri care au aratat ca s-ar fi putut mai mult daca era cine sa mane caruta in directia potrivita inca de la inceput.

Mai asteptam un sezon pentru a ne bate pentru trofee. Haide U si cand mere si cand nu! 
20 May 2019 20:10
pipzn As dori sa stiu
2 
de unde sunteti asa de sigur ca va merge altundeva.
Ma refer la realitate nu la ce ar fi normal sa se intample. 
20 May 2019 20:20
studentU ei, nu sunt
1 
numa zic :))
stiu ca nu traim intr-o lume normala dar totusi.

traim si vedem... 
20 May 2019 20:36
gyke ...
2 
Pe Silvă nici măcar Ciorcila nu îl mai poate salva (presupunând prin absurd că ar dori să facă așa ceva).  
20 May 2019 20:54
razv-an Subtil...
1 
dar se pare ca a avut efect : https://www.u-bt.ro/seniori/stiri/infrangere-la-oradea-dupa-17-ani-de-activitate-la-club-mihai-silvasan-si-anuntat-demisia 
20 May 2019 22:02
2 
Poate cel mai bun joc al nostru din acest Playoff, dar cu toate astea Oradea ne-a batut.
Au un lot mai complet si cu un antrenor care stie sa-si implice jucatorii. Oradea e o echipa buna, dar nu e ca si cum noi nu avem un lot pe masura, un lot cu care ii puteam bate daca....


E de prisos sa mai mentionam acum deciziile ciudate in perioada extratransferurilor (cu exceptia lui Dorsey pe care sper sa il vad si sezonul viitor la noi). Am spus ca sunt decizii ciudate pentru ca jucatorii adusi nu au fost rai, dar probabil nu ceea ce aveam nevoie.

Din pacate si azi ne-au dominat la recuperari. Barnette in 16 minute a recuperat cat pivotii nostri la un loc.
Cam atata am putut sezonul asta. Nu pentru ca nu avem lot ci pentru ca, printre altele, jucatorilor le lipseste bucuria de a juca si probabil, cu exceptia lui Dykes si Rasic, le lipste si increderea acordata de catre antrenor.
 
20 May 2019 20:25
raress23 Deci finala mica
3 
Al doilea an la rand. Punand la socoteala problemele de lot - Moldoveanu, Marinov, nu a fost ff rau, dar: 1. Staf slab, ma refer aici la toti antrenorii inclusiv Cristescu, total neinspirati in alegerile facute cu transferurile 2. Jucatorii cu mici exceptii ( Dykes, Kuti ) nu s-au ridicat la cerintele unei echipe cu pretentii 3. Daca nu vom pastra un nucleu de jucatori fornat, o vom lua de la capat si tot vom costrui. Las lista deschisa si pentru altii. Mie personal ca vom bate Craiova imi va lasa oricum un gust amar. Nu este mai putin adevarat ca riscam daca ne calificam in finală sa ne bata Sibiul acasa. In finala mare voi fi netru, totusi cu ceva simpatie Sibiu pentru asteptarea si munca care au depus-o. HAIDE U! 
20 May 2019 20:38
Beniamin punctul 3
1 
sunt perfect de acord cu tine 
20 May 2019 20:48
Ossiryss Rezultat
4 
Dacă acest deznodământ ar fi venit pe fondul unor chestiuni, hai sa le spunem, de forță majora, as fi înghițit în sec și... as fi invocat soarta potrivnica... Dar, cand: 1. Joci un baschet absolut anost, de doi ani incoace 2. Pui pe făraș orice jucător care ai tu, marele antrenor, senzația ca nu ți se supune orbește (Barnette, Kariniauskas, Adamovic sunt doar câteva exemple)... Chiar și Dykes a fost umilit, dar s-a reparat situatia cu bani mulți. 3. Vorbești ca la usa cortului cu absolut toți jucatorii; 4. Ai cea mai productiva Academie de juniori dar, tu nu le găsești niciodată loc în angrenajul echipei în ideea de a se dezvolta, nici măcar când conduci cu 20 de puncte în sfertul 4. Mirel Dragoste, Tudor Gheorghe, Camil Berculescu, Amedeo Casale... sunt numai buni pentru alții. Tu, în afara de Kuti, nu știi nimic... Nu simți nevoia sa dai șanse copiilor din ograda proprie. ... CAND TOATE ASTEA (și ar mai fi), îți meriți soarta! Sper sa ai bunul simt, draga Mihai Silvasan să-ți dai demisia și, dacă mai vrei sa contezi ca și antrenor sa pui mana pe carte! Și pe cartea de baschet și pe aia de bune maniere! 
20 May 2019 21:07
JCN Felicitari Oradea !
0 
Cred ca cel mai mare minus al Clujului in acest sezon a fost lipsa lui Vlad Moldoveanu. Nu pot spune ca imi e simpatic dar aducea un mare plus de valoare echipei. Sa nu uitam ca a disparut si Marinov din echipa si asa a afectat jocul. Cu toate astea cel mai mare minus a fost antrenorul.
Oradea e intr-un varf de forma in acest moment si asta a fost decisiv in semifinala. Markovic si Zekovic s-au integrat perfect, Pasalic pare sa isi revina incet, incet si cand il ai pe Richard in echipa, cel mai bun jucator din Romania parca totul e mai simplu.
Urmeaza finala , Hai CSU ! 
20 May 2019 21:21
ajax ???
0 
... Care e cel mai mare minus până la urmă, lipsa lui Moldoveanu sau Silvasan? 
21 May 2019 08:05
carlos_cj Cristescu, ca și Cristescu. Dar Silvă?
3 
În acest an, Cristescu a fost ținut destul de departe de echipa de seniori. Dar strigă mulți că el trebuie să plece. Anul acesta n-a avut mare lucru de spus când s-a facut lotul. Da, s-a accidentat Moldoveanu. Apoi a facut hepatită. De parcă lumea începe și se termină cu Moldovranu. Știam că nu mai intră. De ce nu s-a adus un jucător adevărat pe poziția 4? Sau măcar să li se dea credit lui Toroc si Calnicenco. Torok, cel putin, a fost jucator când a venit la U. Cine l-a stricat? De ce nu mai joaca ca pe vremuri? Sakic de ce, la un moment dat, n-a mai jucat nimic la U? Cristescu e de vină? Nu cred. Revenind la Moldoveanu. Uitați-vă ce super pivot și-a adus Oradea - pe Markovic. Noi l-am adus pe Foulland. Ar fi multe. Schema noastra de bază a fost mingea la Kindall, sa rezolve faza. Din cand în când si la Dorsey. În rest, câte un pick and roll al lui Washbourn. Asta e. Sper ca Silvă are demnitate și luciditate să vadă că e complet depășit. Să nu ajungă fluierat in sală. 
20 May 2019 21:38
ajax CSM
4 
Azi am avut parte de un meci pe cinste, o adevărată semifinală de campionat național. Din păcate am comis unele greșeli care i-au ținut în meci, cum ar fi primele posesii pierdute din sfertul 2, abaterea de 8 secunde și pasa lui Valeika din ultimul minut direct la adversar, peste care am trecut cu bine, fiind gestionate corespunzător. Apărarea a fost la cote înalte azi, Barnette a arătat f bine, dar MARKOVIC a fost în zi de gratie. Felicitări celor aprox 20 suporteri clujeni, nimic de reprosat și pt asta meritați aplauzele întregii săli din Oradea. Oradea și-a respectat statutul de campioană și sper sa ne apărăm titlul, avem echipă solidă, iar Sibiul nu cred ca ne va face față, mizez pe un 3-1. Felicitări Oradea! 
20 May 2019 21:43
razv-an recuperari ofensive
1 
Si din nou la recuperari ofensive vs recuperari defensive 8-9 Adica Oradea a recuperat la panoul nostru aproape cat am recuperat noi ... ceea ce e incredibil!
Asta si un Mohamed obosit au inclinat balanta 
20 May 2019 22:10
trancer Oradea Cluj
4 
Când nu joci nici măcar o finala în cele doua competiții în condițiile în care ai cele mai mari investitii financiare din campionat, este clar ca a fost un eșec total. Aștept sa vad urmările, pentru ca refuz sa cred ca cineva e dispus sa arunce bani mulți degeaba. Sincer sa fiu, de la ieșirea și pana acum speram sa vad măcar o demisie... Felicitări Oradea, poate cea mai completa echipa pe care am văzut-o în România în ultimii ani, cu jucători de valoare. Staff competent, tot respectul (la partea asta cu respectul, personal ma refer doar la staff-ul tehnic). După mine este favorita în finala, ca lot este peste Sibiu și dacă va reuși sa blocheze jocul simplu dar eficient al Sibiului, va câștiga titlul. Chiar dacă simpatizez Sibiul în aceasta finala, pentru nebunia pentru baschet care se trăiește acolo și pentru frumoșii și pasionații lor fani, pronosticul meu este Oradea 70%, Sibiu restul. 
20 May 2019 22:11
trancer corectura...
0 
... de la ieșirea din sala... 
20 May 2019 22:13

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragan Zekovic continuă alături de CSM CSU Oradea
Sârbul a semnat un angajament pe un an, cu opțiune de prelungire pentru un nou sezon 
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
0 
Cred ca va alege in mod sigur Sibiu sau Oradea, tocmai pentru a prinde experienta in cupele europene. La Cluj sunt prea multe semne de intrebare, deocamdata.
La Sibiu cred ca va avea mai multe minute si libertate si va fi mai aproape de casa. Daca va avea o colaborare buna la lotul de U20 cu Fleseriu, s-ar putea sa-si doreasca sa evolueze sub comanda lui Dan.
Singurele avantaje pe care le-ar avea la Oradea sunt o sansa mai mare de a fi campion si posibil un plus financiar.
 
click pt. Articol 25 June 2019 20:29
0 
Mandache nu cred ca mai are contract cu Steaua. Are valoare si experienta si cred ca s-ar potrivi foarte bine pentru stilul de joc agresiv al echipei. 
click pt. Articol 25 June 2019 19:57
bulcul Zeko + Marko
0 
Personal, imi place mult duo-ul asta de sub panou, atletic, mobil, dupa multe sezoane in care imi mancam nervii cu lehamitea de Tabarna contra vreunui Barro, Diaz, Falker... Insa nu stiu daca pot face fata nici acestia impotriva unor pivoti solizi, cum au fost cei ai Sibiului din sezonul trecut, si probabil cum vor fi in Europa, cand, daca meciurile au miza si se da totul pe teren, la recuperari ramanem mult in urma. In orice caz, ma bucur de vestea asta. 
click pt. Articol 25 June 2019 18:48
76ers gyke
0 
Pai si crezi ca are garantia ca va juca acele 15-20 de minute? E o decizie grea si pentru el...sa pleci de la o echipa unde esti un om important si apreciat pentru una la care exista deja un roman cam pe aceiasi pozitie, a venit si un antrenor cu pretentii mari si s-ar putea ca de la cele 15-20 de minute sa ajunga la 5 sau chiar sa ramana pe banca in unele meciuri...
Dintre echipele de top 3 doar Sibiul ar putea sa ii ofere o oarecare siguranta ca va juca si probabil isi va imparti minutele cu Tohatan iar in aceste conditii Dragoste probabil isi va face bagajele...
Sincer cea mai buna optiune pentru el, in optinia mea, ar fi Pitestiul, o echipa competitiva care are mare nevoie de un roman U23 si imi vine greu sa cred ca nu s-au interesat de el... 
click pt. Articol 25 June 2019 11:57
45tef pont
0 
pai da-ne tu un pont de un roman bun spre foarte bun care sa fie liber de contract si care nu e naturalizat. 
click pt. Articol 25 June 2019 11:01
gyke 😁
0 
Ei hai să fim serioși... Și la Timișoara te antrenează Dragan vreo 10 etape, după care îl rezolvă Trițoiu și se trezește iarăși antrenat de Bota...  
click pt. Articol 25 June 2019 10:45
free62 free62
0 
Ei hai sa fim seriosi...si la Timisoara te antreneaza Dragan nu e ca si cum te-ar antrena vreun romanas de asta care foloseste tabla doar sa nu gesticuleze cu mainile goale. Plus ca mai mult ca sigur Dragan va face o echipa de shooteri buni in stilul lui caracteristic si asta cred ca il va ajuta si pe el bazandu-ma pe ce am vazut sezonul trecut ca ii place sa joace. 
click pt. Articol 25 June 2019 10:39
gyke @76ers
0 
30 de minute pe meci într-o echipă mediocră nu valorează cât să spunem 18 minute într-o echipă de Top 3, care îți oferă concurență și progres. Iar dacă te gândești și la oportunitatea de a juca în Europa sau să te antreneze de exemplu Vujosevic, Timișoara nu are cum să fie o opțiune logică.  
click pt. Articol 25 June 2019 10:09
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16