CSM CSU Oradea câștigă meciul tur cu Usak Sportif


Campioana României are un avantaj de 10 puncte în vederea meciului retur

CSM CSU Oradea a câștigat primul meci jucat în acest în FIBA Europe Cup. Campioana României a dispus pe teren propriu de Usak Sportif grație unui ultim sfert foarte bun făcut de elevii lui Cristian Achim. Acest rezultat o pune pe CSM CSU Oradea în pole position în vederea calificării în sferturile de finală al competiției secunde organizată de FIBA.

Oradea a început partida în următoarea formulă: Mirkovic, Mandache, Zeno, Nicoară și Denison.

Primul sfert a fost unul destul de sărac în puncte în prima lui jumătate. Oradea avea să treacă la conducere, 13-7 imediat după primele 5 minute scurse din partidă. Gazdele au reușit să mențină ritmul în ofensivă și după actul inaugural avea 10 puncte avantaj, 25-15. Sfertul secund a aparținut oaspeților, chiar dacă nu au reșit să preia conducerea. Turcii au redus rapid din handicap și au suflat mereu în ceafa bihorenilor. Reușita lui Zach Auguste avea să faca ca diferența să fie una minimă la pauză, 36-35 pentru Oradea. În sfertul trei cele două formații au mers umăr la umăr. Oradea a avut ceva probleme în defensivă în start de sfert acolo unde a primit câteva coșuri ușoare. Totuși elevii lui Cristian Achim au răspuns bine în atac și înaintea actului decisiv se aflau încă la conducere, scor 57-56. Campioanei României a rupt echilibrul în sfertul decisiv grație aruncărilor de la distanță și profitând de faulturi tehnice acordate împotriva turcilor care au fost extrem de vocali la adresa arbitrilor. Sean Dension și Muhamed Pasalic au dat startul desprinderii și împreună au reușit să ducă scorul la 73-63 pentru gazde. Bihorenii au păstrat acest avantaj, chiar dacă oaspeții au încercat să mai reducă pe final din deficit. Candan făcea ca diferența să fie formată dintr-o singură cifră cu 11 secunde rămase din meci, însă Muhammed Pasalic nu a fost de acord cu acest lucru și cu un buzzer-beater a stabilit scorul final, 82-72 pentru CSM CSU Oradea.

Muhammed Pasalic a fost de departe omului meciului, reușind 25 de puncte, 5 pase decisive și 4 recuperări. Sean Denison a avut și el o prestație excelentă cu 18 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive. Martin Zeno a completat lista celor mai buni marcatori de la Oradea cu 13 puncte lângă care a adăugat 7 recuperări și 5 pase decisive.

D`Angelo Harrison și Rolands Freimanis au fost cei mai buni jucători ai turcilor, fiecare marcând câte 16 puncte.

Partida retur din optimile de finală al FIBA Europe Cup dintre Usak Sportif și CSM CSU Oradea este programată pe data de 22 februarie.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 08 February 2017 / 20:20


Galerie foto


6X Felicitare.
0 
Sincer! Nu am crezut ca vom castiga acest meci. Ar fii frumos asa ceva si cu UBT Cluj. Bravo baieti, azi Ati fost la inaltime. 
08 February 2017 21:11
amg Felicitari
5 
Frumoasa victorie, astazi a fost un joc colectiv mai bun, s-a vazut diferenta. Asta a dus la victorie. 
08 February 2017 21:25
DonDiablo DonDiablo
-1 
Azi Oradea a fost Calugareni pentru turci:))Nervosi,bataioşi tehnice la gereu,dar nu o super echipa fata de adversarii aveti in Bcl.Da stiu plecări...dar problema lor.Bravo băieți azi Muha la înălțime.Ce bine a arătat jocu cu el conducator.Băieții s-au batut au vrut,dar vesnica problema banca.Tibarna,Petrisor nimic chear nimic.Meci de meci aceeasi problema of,of.Urmează cluju,meci de meci,ce buna ar fi victoria.Grea dar nu imposibila 
08 February 2017 21:26
u66 Bravo csm
0 
În sfârșit ați reușit să gestionați cum trebuie sfertul 4 și sa câștigați. Felicitări! Sper sa nu va reveniți din bucurie pana sambata😀 
08 February 2017 21:29
-1 
Turcii au fost praf azi, total altceva fata de ce am vazut Cluj. 
08 February 2017 21:30
adrian.or Adrian.or
-2 
Gandeste-te ca lipseste Lyons si celalalt care au plecat, aia conduceau ofensiva si erau calitate. 
08 February 2017 22:35
1 
Pai si la noi lipseste cel mai bun jucator. Asta nu inseamna ca nu trebuie apreciata victoria noastra. 
09 February 2017 07:35
adrian.or adrian.or
1 
Nici nu am spus ca nu trebuie apreciata, faceam referire la faptul ca turcii au fost chiar praf azi comparativ cu meciul cu Clujul, cum zicea colegul mai sus, si de faza asta se leaga lipsa celor mai buni jucatori ai echipei care au parasit Usak imediat dupa acel meci. Din echipa-tip au ramas doar McKissic si Harrison. 
09 February 2017 11:54
ALEXFOR Bravo CSM ORADEA! ! !
0 
Felicitări pentru victoria de azi întregii echipe. 
08 February 2017 21:32
3punkte Surprizã dublã acest meci.
0 
Turcii cu un joc fãrã seriozitate si greseli uluitoare dar leii rosii le-au amendat si au jucat mai serios si hotarât.Oaspetii au recuperat prea multe mingi cand au atacat panoul gazdelor!! Dupa meciul cu Dinamo nu vedeam victoria pe miercuri. 
09 February 2017 12:07
afganul Diferențe
0 
De cand am inceput in BCL se observa clar diferentele si stilul de joc dintre campionatul intern si cel internațional.....dar sper sa nu fie prea tarziu sa ne revenim si pe plan intern 
09 February 2017 16:54
-1 
In ce sens te referi? Banuiesc ca nu la faptul ca LNBM ar fi peste BCL sau chiar Europe Cup? Daca te referi la nivelul de intensitate la care jucam noi da. Poate atat pot fizic jucatorii.  
09 February 2017 18:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
F4. Euroligă - Real Madrid este noua campioană în competiția de top a Europei
Ibericii au depășit în finala de la Belgrad pe Fenerbahce 
Luka Doncic a fost votat MVP-ul Euroligii
La doar 19 ani, slovenul devine cel mai tânăr MVP din istoria competiţiei  
Înfrângere pentru Emi Căţe în primul meci al semifinalei din LEB Oro
Internaţionalul român a avut o prestaţie bună în 22 de minute 
F4. Euroligă - Real Madrid învinge pe CSKA și avansează în finală
Spaniolii au avut un început mai modest în cea de-a doua semifinală dar după pauză au controlat jocul 
F4. Euroligă - Fenerbahce se califică în marea finală
Elevii Zeljko Obradovic sunt la o victorie de a-și apăra trofeul câștigat în sezonul trecut 
Interviu Alexandru Olah: „Voi face tot ce trebuie pentru a aduce victoria echipei”
Internaționalul român va juca finala campionatului olandez împotriva lui Donar Groningen 
Euroligă - Avancronica Final Four-ului de la Belgrad
Capitala Serbiei găzduiește turneul final al competiției de top la nivel de club din Europa 
Alex Olah și ZZ Leiden s-au calificat în finala campionatului Olandei
Adversarul este unul cunoscut pentru suporterii baschetului românesc 
Alex Olah, la o singură victorie de finala din Olanda
Pivotul naționalei a avut o prestație excelentă în meciul 3 al semifinalei 
Emanuel Cățe avansează în semifinalele playoff-ului LEB Oro
CB Prat a trecut cu 3-0 la general de echipa lui Rareș Uță, CBC Valladolid 
0 
esti haios! 
click pt. Articol 20 May 2018 13:54
0 
mi se pare lent si previzibil. in nba o sa dea de pamant cu el adversarii lui. in primul an cel putin. trebuie sa joace mult mai bine si sa aiba o prezenta fizica mult mai buna peste ocean. dar are ce sa invete acolo, sunt convins ca va fi un jucator mare.

iar llull joaca superb avand in vedere ca a revenit dupa o accidentare grava si varsta lui. 
click pt. Articol 19 May 2018 17:38
pipzn Meci
0 
Imi place sa urmaresc aceasta echipa pentru ca ai ce vedea: efortul colectiv constant in aparare, cu jucatori valorosi dar fara "vedete", alternanta (dupa necesitatile momentului) a doua partituri principale de atac: una cu joc colectiv total (in care poate ajunge la finalizare oricine) si alta cu joc colectiv a 4 jucatori + Bobby Dixon (sau cum il cheama in ultima vreme) care, daca prinde o zi buna (si ieri a prins) poate rezolva meciul venind de pe banca.

Zalgiris a fost probabil surpriza placuta a acestui sezon de Euroliga. Are jucatori care arunca foarte bine... daca ii lasi.

Probabil CSKA va castiga in finala mica.
 
click pt. Articol 19 May 2018 09:49
pipzn Joc de echipa sau nu
0 
Poate vor ajunge si altii la concluzia ca lotul mai valoros nu iti castiga meciurile importante numai prin faptul ca se prezinta pe teren.
La CSKA in afara de Rodrigues (6 pase decisive din totalul de 14 al echipei) nu am avut nicio clipa senzatia ca joaca in echipa ci fiecare pentru el.
Inca incerc sa-mi explic cum a ajuns sa joace cel mai mult Will Clyburn, 2/12 de doua puncte, cu patrunderi fortate si fara orizont (si aici imi aminteste de cineva din apropiere...)
Apoi ar trebui sa ma linistesc, se intampla si la case mai mari. Echipa rusa are si aruncatori de la distanta redutabili dar de ce sa facem scheme ca sa-i ajute? Ultimele triple ale lui de Colo au fost exclusiv pe mingi facute de el, cum a putut.

Pe de alta parte Realul m-a surprins placut pentru ca in cele cateva meciuri pe care le-am vazut in timpul sezonului regulat aratau un Doncic (caruia nimeni nu ii contesta absolut deloc valoarea) cu tendinta de "vedeta" si joc de echipa nu prea convingator. Azi au facut toti un efort colectiv frumos. Bine, cui nu ii ridica moralul o revenire bazata pe 3 cosuri consecutive de 3...

Totusi cred ca echipa lui Obradovic va castiga finala si ii va fi mai usor decat daca ar fi jucat cu CSKA. 
click pt. Articol 19 May 2018 09:10
0 
ca pesemne joaca primul la 4. Deci multe meciuri tari. Bravo... 
click pt. Articol 18 May 2018 09:40
studentU am facut un pas inapoi
0 
directa de dreapta dinspre Olah inspre U-BT :))

Altfel, felicitari pentru performanta. Se pare ca baiatul joaca baschet, chiar daca nu la nivelul ridicat cerut de rigorile LNBM :))))))))))))))

Last, but not least, din cum prezinta situatia combatantelor din finala, si dupa cum am vazut jocul lui Donar sezonul asta, mai probabil va fi un 3-0 sec. Dar nici macar nu-i important personal pt el. Pt el e important faptul ca acumuleaza experienta unei finale. Bine, sa si joace.  
click pt. Articol 18 May 2018 09:38
0 
a crescut.mult in ultimii doi ani dar din pacate, la varsta lui, are un sut foarte instabil, atat la semi cat si la 3, iar greselile (turn overuri) destul de frecvente pe care le comite meci de meci il trag inca in pic in jos. Doar cu acele patrunderi si ocazional dunkuri si cu aparare buna mi e teama sa nu ajunga un Paul Chetreanu 2. Trebuie sa si antreneze mult mai mult aruncarea si sa fie mai concentrat daca vrea sa devina un jucator valoros. Pe de alta parte trebuie tinut cont si de load ul pe care omul asta l a avut in ultimul an cu turneu final U20, Eurobaschet si U-BT. Oboseala isi spune cuvantul chiar si pt un jucator tanar. Sa speram ca evolutia lui va continua si in anii urmatori. 
click pt. Articol 01 May 2018 23:37
studentU in ce sens s a retras?
0 
Din arbitraj de tot, nu mai arbitreaza in RO? Insipida cine i? 
click pt. Articol 27 April 2018 15:43
0 
Pai da, așa e! Da' a mai fost un arbitru bine cotat în Europa, anul trecut a arbitrat finala euroligii feminine, mă refer la Fabiana Martinescu! În schimb, la noi arbitra Scara A cu Scara B deoarece nu era maleabila, nu fluiera după comandă. La începutul anului s-a retras. In contrapartida, federatia promovează o ființă inodoră, incoloră, insipidă. Căutați-o în statistici, e arbitru principal, pe lista FIBA, doar că tipa nu are deloc har.  
click pt. Articol 26 April 2018 21:56
DonJuan Ciulin
0 
Felicitări! Cel mai bun arbitru roman. Sper ca Sibiul sa fie fluierata de Marius Ciulin. Astfel vom avea parte de un arbitraj corect. Ar trebui sa apreciem nu sa aruncam cu noroi in el. 
click pt. Articol 26 April 2018 20:58