CSM CSU Oradea câștigă meciul tur cu Usak Sportif


Campioana României are un avantaj de 10 puncte în vederea meciului retur

CSM CSU Oradea a câștigat primul meci jucat în acest în FIBA Europe Cup. Campioana României a dispus pe teren propriu de Usak Sportif grație unui ultim sfert foarte bun făcut de elevii lui Cristian Achim. Acest rezultat o pune pe CSM CSU Oradea în pole position în vederea calificării în sferturile de finală al competiției secunde organizată de FIBA.

Oradea a început partida în următoarea formulă: Mirkovic, Mandache, Zeno, Nicoară și Denison.

Primul sfert a fost unul destul de sărac în puncte în prima lui jumătate. Oradea avea să treacă la conducere, 13-7 imediat după primele 5 minute scurse din partidă. Gazdele au reușit să mențină ritmul în ofensivă și după actul inaugural avea 10 puncte avantaj, 25-15. Sfertul secund a aparținut oaspeților, chiar dacă nu au reșit să preia conducerea. Turcii au redus rapid din handicap și au suflat mereu în ceafa bihorenilor. Reușita lui Zach Auguste avea să faca ca diferența să fie una minimă la pauză, 36-35 pentru Oradea. În sfertul trei cele două formații au mers umăr la umăr. Oradea a avut ceva probleme în defensivă în start de sfert acolo unde a primit câteva coșuri ușoare. Totuși elevii lui Cristian Achim au răspuns bine în atac și înaintea actului decisiv se aflau încă la conducere, scor 57-56. Campioanei României a rupt echilibrul în sfertul decisiv grație aruncărilor de la distanță și profitând de faulturi tehnice acordate împotriva turcilor care au fost extrem de vocali la adresa arbitrilor. Sean Dension și Muhamed Pasalic au dat startul desprinderii și împreună au reușit să ducă scorul la 73-63 pentru gazde. Bihorenii au păstrat acest avantaj, chiar dacă oaspeții au încercat să mai reducă pe final din deficit. Candan făcea ca diferența să fie formată dintr-o singură cifră cu 11 secunde rămase din meci, însă Muhammed Pasalic nu a fost de acord cu acest lucru și cu un buzzer-beater a stabilit scorul final, 82-72 pentru CSM CSU Oradea.

Muhammed Pasalic a fost de departe omului meciului, reușind 25 de puncte, 5 pase decisive și 4 recuperări. Sean Denison a avut și el o prestație excelentă cu 18 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive. Martin Zeno a completat lista celor mai buni marcatori de la Oradea cu 13 puncte lângă care a adăugat 7 recuperări și 5 pase decisive.

D`Angelo Harrison și Rolands Freimanis au fost cei mai buni jucători ai turcilor, fiecare marcând câte 16 puncte.

Partida retur din optimile de finală al FIBA Europe Cup dintre Usak Sportif și CSM CSU Oradea este programată pe data de 22 februarie.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 08 februarie 2017 / 20:20


Galerie foto


6X Felicitare.
0 
Sincer! Nu am crezut ca vom castiga acest meci. Ar fii frumos asa ceva si cu UBT Cluj. Bravo baieti, azi Ati fost la inaltime. 
08 februarie 2017 21:11
amg Felicitari
5 
Frumoasa victorie, astazi a fost un joc colectiv mai bun, s-a vazut diferenta. Asta a dus la victorie. 
08 februarie 2017 21:25
DonDiablo DonDiablo
-1 
Azi Oradea a fost Calugareni pentru turci:))Nervosi,bataioşi tehnice la gereu,dar nu o super echipa fata de adversarii aveti in Bcl.Da stiu plecări...dar problema lor.Bravo băieți azi Muha la înălțime.Ce bine a arătat jocu cu el conducator.Băieții s-au batut au vrut,dar vesnica problema banca.Tibarna,Petrisor nimic chear nimic.Meci de meci aceeasi problema of,of.Urmează cluju,meci de meci,ce buna ar fi victoria.Grea dar nu imposibila 
08 februarie 2017 21:26
u66 Bravo csm
0 
În sfârșit ați reușit să gestionați cum trebuie sfertul 4 și sa câștigați. Felicitări! Sper sa nu va reveniți din bucurie pana sambata😀 
08 februarie 2017 21:29
-1 
Turcii au fost praf azi, total altceva fata de ce am vazut Cluj. 
08 februarie 2017 21:30
adrian.or Adrian.or
-2 
Gandeste-te ca lipseste Lyons si celalalt care au plecat, aia conduceau ofensiva si erau calitate. 
08 februarie 2017 22:35
1 
Pai si la noi lipseste cel mai bun jucator. Asta nu inseamna ca nu trebuie apreciata victoria noastra. 
09 februarie 2017 07:35
adrian.or adrian.or
1 
Nici nu am spus ca nu trebuie apreciata, faceam referire la faptul ca turcii au fost chiar praf azi comparativ cu meciul cu Clujul, cum zicea colegul mai sus, si de faza asta se leaga lipsa celor mai buni jucatori ai echipei care au parasit Usak imediat dupa acel meci. Din echipa-tip au ramas doar McKissic si Harrison. 
09 februarie 2017 11:54
ALEXFOR Bravo CSM ORADEA! ! !
0 
Felicitări pentru victoria de azi întregii echipe. 
08 februarie 2017 21:32
3punkte Surprizã dublã acest meci.
0 
Turcii cu un joc fãrã seriozitate si greseli uluitoare dar leii rosii le-au amendat si au jucat mai serios si hotarât.Oaspetii au recuperat prea multe mingi cand au atacat panoul gazdelor!! Dupa meciul cu Dinamo nu vedeam victoria pe miercuri. 
09 februarie 2017 12:07
afganul Diferențe
0 
De cand am inceput in BCL se observa clar diferentele si stilul de joc dintre campionatul intern si cel internațional.....dar sper sa nu fie prea tarziu sa ne revenim si pe plan intern 
09 februarie 2017 16:54
-1 
In ce sens te referi? Banuiesc ca nu la faptul ca LNBM ar fi peste BCL sau chiar Europe Cup? Daca te referi la nivelul de intensitate la care jucam noi da. Poate atat pot fizic jucatorii.  
09 februarie 2017 18:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Emanuel Cațe își continuă cariera în Spania
Campion european U20 divizia B cu România, pivotul se pregătește cu echipa de seniori pentru EuroBasket 2017 
Echipele românești și-au aflat adversarii din preliminariile FIBA Europe Cup
Oradea și Sibiul vor juca încă din primul tur preliminar, în timp ce Steaua va intra în joc în turul doi preliminar 
Kyndall Dykes a semnat cu Apu Gsa Udine
Americanul va evolua în ligă secundă din Italia în sezonul 2017/2018 
Branko Mirkovic continuă în Estonia
Fostul jucător al CSM CSU Oradea a cucerit titlul de campion cu BC Kalev Cramo, fiind MVP-ul finalei și inclus în 5-ul ideal al campionatului 
Doi foști colegi la U Mobitelco Cluj au semnat în această săptămână în Bulgaria
Cei doi vor fi adversari în noul sezon competițional din țara vecină 
Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia luptă pentru locurile 5-8 la Jocurile Europene Universitare
Echipa feminină a pierdut în sferturile competiției împotriva formației din Belgrad 
Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, în sferturi la Jocurile Europene Universitare
Echipa feminină va juca astăzi împotriva Universității din Belgrad 
Trei echipe românești în preliminariile FIBA Europe Cup
Tragerea la sorți este programată pentru data de 3 august 2017 la Munchen 
Olimpia Brașov și CSU Alba Iulia vor participa în CEWL
7 echipe din 5 țări la startul Cupei Europei Centrale la Baschet Feminin 
Două echipe reprezintă România la Jocurile Europene Universitare de la Miskolc
Universitățile din Alba Iulia și Pitești și-au aflat adversarii din competiția care ia startul astăzi 
0 
Pt Oradea nu cred ca va fi o problema sa treacă de primul tur. La Sibiu este o necunoscuta totala întrucât nici ei și nici cehii se pare ca n-au inca echipele formate. 
click pt. Articol 04 august 2017 16:32
0 
adversari decenti,sa speram ca se califica toate 
click pt. Articol 04 august 2017 08:59
6X Hai CSM.
0 
Avem sanse ín primul tur si batem si pe Falco. Hai CSM!!! 
click pt. Articol 03 august 2017 14:34
0 
Da, am uitat de Watson. E f bine. 
click pt. Articol 27 iulie 2017 14:27
0 
Kariniauskas si Watson 
click pt. Articol 27 iulie 2017 10:59
0 
Cu tot respectul pentru Cluj, cred ca sunt multi baschetbalisti mai buni decat Dykes...a fost alegerea lui. Apropo cine e conducator de joc acum, am inteles ca nici Adamovic nu mai e la voi ? 
click pt. Articol 27 iulie 2017 10:51
0 
Pe Barnette l-ar fi putut lua Clujul anul trecut daca oferea mai mult decat Oradea. La oferta egala, a ales Oradea. Anul; asta insa nici Oradea si nici Clujul nu cred ca-l vor putea lua. Ca si Dykes, vrea o schimbare. Poate doar daca nu va gasi nimic se va reorienta dar e putin probabil. In schimb la Zeno e posibil sa intre in carti si Clujul, pe langa Oradea. Tinand cont de buget, e clar ca Oradea ar fi cu sansa a 2-a, insa tinand cont ca Zeno vrea sa fie vioara intai unde joaca, cred ca Oradea e favorita. Daca se confirma sursa lui @Dondiablo atunci pt noi chiar e o veste buna. 
click pt. Articol 27 iulie 2017 08:53
raduv Dykes
0 
Mie mi se pare un pas înapoi mutarea in liga2 din Italia. La U putea sa joace in BCL cu prime si alea cred ca era suficient si pentru el. Plus avea șansa de a fi văzut de o formație mult mai puternică din Europa. 
click pt. Articol 27 iulie 2017 08:48
DonDiablo DonDiablo
0 
@u66.Da sunt conștient sunt zvonuri.Uite de ex Gajovic a fost anuntat dupa o săptămână dupa ce semnase.Nu stiu daca nu cumva se așteapta tragerea la sorți în europa 
click pt. Articol 26 iulie 2017 21:54
u1919cj se poate si mai bine
0 
Super, sa vina altul mai bun ! 
click pt. Articol 26 iulie 2017 21:19