CSM CSU Oradea câștigă meciul tur cu Usak Sportif


Campioana României are un avantaj de 10 puncte în vederea meciului retur

CSM CSU Oradea a câștigat primul meci jucat în acest în FIBA Europe Cup. Campioana României a dispus pe teren propriu de Usak Sportif grație unui ultim sfert foarte bun făcut de elevii lui Cristian Achim. Acest rezultat o pune pe CSM CSU Oradea în pole position în vederea calificării în sferturile de finală al competiției secunde organizată de FIBA.

Oradea a început partida în următoarea formulă: Mirkovic, Mandache, Zeno, Nicoară și Denison.

Primul sfert a fost unul destul de sărac în puncte în prima lui jumătate. Oradea avea să treacă la conducere, 13-7 imediat după primele 5 minute scurse din partidă. Gazdele au reușit să mențină ritmul în ofensivă și după actul inaugural avea 10 puncte avantaj, 25-15. Sfertul secund a aparținut oaspeților, chiar dacă nu au reșit să preia conducerea. Turcii au redus rapid din handicap și au suflat mereu în ceafa bihorenilor. Reușita lui Zach Auguste avea să faca ca diferența să fie una minimă la pauză, 36-35 pentru Oradea. În sfertul trei cele două formații au mers umăr la umăr. Oradea a avut ceva probleme în defensivă în start de sfert acolo unde a primit câteva coșuri ușoare. Totuși elevii lui Cristian Achim au răspuns bine în atac și înaintea actului decisiv se aflau încă la conducere, scor 57-56. Campioanei României a rupt echilibrul în sfertul decisiv grație aruncărilor de la distanță și profitând de faulturi tehnice acordate împotriva turcilor care au fost extrem de vocali la adresa arbitrilor. Sean Dension și Muhamed Pasalic au dat startul desprinderii și împreună au reușit să ducă scorul la 73-63 pentru gazde. Bihorenii au păstrat acest avantaj, chiar dacă oaspeții au încercat să mai reducă pe final din deficit. Candan făcea ca diferența să fie formată dintr-o singură cifră cu 11 secunde rămase din meci, însă Muhammed Pasalic nu a fost de acord cu acest lucru și cu un buzzer-beater a stabilit scorul final, 82-72 pentru CSM CSU Oradea.

Muhammed Pasalic a fost de departe omului meciului, reușind 25 de puncte, 5 pase decisive și 4 recuperări. Sean Denison a avut și el o prestație excelentă cu 18 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive. Martin Zeno a completat lista celor mai buni marcatori de la Oradea cu 13 puncte lângă care a adăugat 7 recuperări și 5 pase decisive.

D`Angelo Harrison și Rolands Freimanis au fost cei mai buni jucători ai turcilor, fiecare marcând câte 16 puncte.

Partida retur din optimile de finală al FIBA Europe Cup dintre Usak Sportif și CSM CSU Oradea este programată pe data de 22 februarie.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 08 February 2017 / 20:20


Galerie foto


6X Felicitare.
0 
Sincer! Nu am crezut ca vom castiga acest meci. Ar fii frumos asa ceva si cu UBT Cluj. Bravo baieti, azi Ati fost la inaltime. 
08 February 2017 21:11
amg Felicitari
5 
Frumoasa victorie, astazi a fost un joc colectiv mai bun, s-a vazut diferenta. Asta a dus la victorie. 
08 February 2017 21:25
DonDiablo DonDiablo
-1 
Azi Oradea a fost Calugareni pentru turci:))Nervosi,bataioşi tehnice la gereu,dar nu o super echipa fata de adversarii aveti in Bcl.Da stiu plecări...dar problema lor.Bravo băieți azi Muha la înălțime.Ce bine a arătat jocu cu el conducator.Băieții s-au batut au vrut,dar vesnica problema banca.Tibarna,Petrisor nimic chear nimic.Meci de meci aceeasi problema of,of.Urmează cluju,meci de meci,ce buna ar fi victoria.Grea dar nu imposibila 
08 February 2017 21:26
u66 Bravo csm
0 
În sfârșit ați reușit să gestionați cum trebuie sfertul 4 și sa câștigați. Felicitări! Sper sa nu va reveniți din bucurie pana sambata😀 
08 February 2017 21:29
-1 
Turcii au fost praf azi, total altceva fata de ce am vazut Cluj. 
08 February 2017 21:30
adrian.or Adrian.or
-2 
Gandeste-te ca lipseste Lyons si celalalt care au plecat, aia conduceau ofensiva si erau calitate. 
08 February 2017 22:35
1 
Pai si la noi lipseste cel mai bun jucator. Asta nu inseamna ca nu trebuie apreciata victoria noastra. 
09 February 2017 07:35
adrian.or adrian.or
1 
Nici nu am spus ca nu trebuie apreciata, faceam referire la faptul ca turcii au fost chiar praf azi comparativ cu meciul cu Clujul, cum zicea colegul mai sus, si de faza asta se leaga lipsa celor mai buni jucatori ai echipei care au parasit Usak imediat dupa acel meci. Din echipa-tip au ramas doar McKissic si Harrison. 
09 February 2017 11:54
ALEXFOR Bravo CSM ORADEA! ! !
0 
Felicitări pentru victoria de azi întregii echipe. 
08 February 2017 21:32
3punkte Surprizã dublã acest meci.
0 
Turcii cu un joc fãrã seriozitate si greseli uluitoare dar leii rosii le-au amendat si au jucat mai serios si hotarât.Oaspetii au recuperat prea multe mingi cand au atacat panoul gazdelor!! Dupa meciul cu Dinamo nu vedeam victoria pe miercuri. 
09 February 2017 12:07
afganul Diferențe
0 
De cand am inceput in BCL se observa clar diferentele si stilul de joc dintre campionatul intern si cel internațional.....dar sper sa nu fie prea tarziu sa ne revenim si pe plan intern 
09 February 2017 16:54
-1 
In ce sens te referi? Banuiesc ca nu la faptul ca LNBM ar fi peste BCL sau chiar Europe Cup? Daca te referi la nivelul de intensitate la care jucam noi da. Poate atat pot fizic jucatorii.  
09 February 2017 18:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Euroligă: Real Madrid câştigă derby-ul cu Barcelona (VIDEO)
Zalgiris Kaunas, victorie la limită pe terenul campioanei Europei 
Godri-Părău și Marshall, decisive în finalul cu Olympiacos
Cele două au înscris 16 din cele 18 puncte ale lui Sepsi în sfertul patru 
Kostas Missas: „Avem meciul doi la Atena și putem să ne corectăm greșelile din atac”
Olympiacos a plecat învinsă de la Sepsi Arena 
Zoran Mikes: „Este un lucru imens pentru noi să câștigăm împotriva lui Olympiacos, dar este doar prima jumătate”
ACS Sepsi s-a impus cu 59-55 în primul meci din dubla cu campioana Greciei 
ACS Sepsi SIC câștigă prima manșă cu Olympiacos
Gazdele s-au impus după un meci cu multe răsturnări de situație și minute fără coș de ambele părți 
Meciul dintre ACS Sepsi și Olympiacos, live pe youtube
Partida începe la ora 18:30 
Kostas Missas: „Sepsi se bazează mai mult pe viteză și pe tranziția ofensivă. Este important să controlăm ritmul pe tot parcursul jocului”
Noul antrenor a lui Olympiacos a condus naționala masculină a Greciei la ultimul european 
Euroliga va veni cu o nouă propunere către FIBA
Cele două instituții încearcă să rezolve problemele din calendar 
Zoran Mikes: „Mă simt privilegiat să joc în fața unui nume atât de important. Vom încerca să le stricăm planurile”
ACS Sepsi SIC joacă acasă primul meci al dublei cu Olympiacos Pireu din play-off-ul EuroCup 
ACS Sepsi primește vizita campioanei Greciei în play-off-ul EuroCup
Olympiacos are în componență 7 jucătoare care au ajuns în semifinalele europeanului din vară 
TDM Sepsi echipa romaneasca
0 
Deci sunteti echipa romaneasca. Asta spuneam eu. Doar ca nu ma reprezentati pe mine, pentru ca tie iti este greu sa spui asta si zici ca reprezentati Romania. Ei bine, sunteti o echipa romaneasca. Suna bine!! 
click pt. Articol 15 December 2017 19:45
0 
Vezi TDM ai gresit iarasi:adevarul este ca noi nu suntem romani.Care este problema?Daca am fi italieni sau si mai bine francezi nu v-ar deranja,dar CURIOS aveti TOTI in cap acest "pericol" UNGUR sau SECUI.Trebuie si VOI sa RESPECTATI acest lucru.Si in toate competitiile internationale reprezentam Romania.Punct. 
click pt. Articol 15 December 2017 18:03
TDM Sepsi echipa romaneasca
0 
Voi nici macar nu scrieti din greseala ca Sespi e echipa romaneasca. Voi o tot tineti cu secuimea si ungurimea. Echipa secuiasca? De ce nu romana?!? Vezi, de aceea nu ma simt reprezentat de acest club nou, incarcat cu multi bani publici si politica locala nationalista. 
click pt. Articol 15 December 2017 12:27
megan durere
0 
E o plăcere să vezi durerea pe care o etalaţi (ş-apăi ce o fi în sufletul vostru?) măscăricilor anti-SIC la fiecare succes al echipei secuieşti. Dă Doamne linişte în sufletul naţionaliştilor ipocriţi. Amen. 
click pt. Articol 15 December 2017 11:56
TDM Fcsb
0 
Foarte potrivita asemanarea intre sepsi si fcsb. Au aceeasi traditie in sporturile lor. Foarte corect. 
click pt. Articol 15 December 2017 09:24
romeovura Iaca1968
0 
Și ai folosit că noțiune de timp niciodată 
click pt. Articol 14 December 2017 22:25
romeovura Iaca1968
0 
Când spui Real și faci o comparație de acel gen atunci ar trebui sa specifici noțiunea timpului, dar și la prezent nu se poate comparat și asta din prisma jocului de baschet al celor de la olimpiakos 
click pt. Articol 14 December 2017 22:25
0 
Vorbesc de prezent. 
click pt. Articol 14 December 2017 22:19
romeovura Iaca1968
0 
Dute pe Wikipedia și vei vedea care e palmaresul 
click pt. Articol 14 December 2017 22:18
0 
Pentru baschetul feminin Olympiacos este un nume mare. 
click pt. Articol 14 December 2017 22:15