CSM CSU Oradea câștigă meciul tur cu Usak Sportif


Campioana României are un avantaj de 10 puncte în vederea meciului retur

CSM CSU Oradea a câștigat primul meci jucat în acest în FIBA Europe Cup. Campioana României a dispus pe teren propriu de Usak Sportif grație unui ultim sfert foarte bun făcut de elevii lui Cristian Achim. Acest rezultat o pune pe CSM CSU Oradea în pole position în vederea calificării în sferturile de finală al competiției secunde organizată de FIBA.

Oradea a început partida în următoarea formulă: Mirkovic, Mandache, Zeno, Nicoară și Denison.

Primul sfert a fost unul destul de sărac în puncte în prima lui jumătate. Oradea avea să treacă la conducere, 13-7 imediat după primele 5 minute scurse din partidă. Gazdele au reușit să mențină ritmul în ofensivă și după actul inaugural avea 10 puncte avantaj, 25-15. Sfertul secund a aparținut oaspeților, chiar dacă nu au reșit să preia conducerea. Turcii au redus rapid din handicap și au suflat mereu în ceafa bihorenilor. Reușita lui Zach Auguste avea să faca ca diferența să fie una minimă la pauză, 36-35 pentru Oradea. În sfertul trei cele două formații au mers umăr la umăr. Oradea a avut ceva probleme în defensivă în start de sfert acolo unde a primit câteva coșuri ușoare. Totuși elevii lui Cristian Achim au răspuns bine în atac și înaintea actului decisiv se aflau încă la conducere, scor 57-56. Campioanei României a rupt echilibrul în sfertul decisiv grație aruncărilor de la distanță și profitând de faulturi tehnice acordate împotriva turcilor care au fost extrem de vocali la adresa arbitrilor. Sean Dension și Muhamed Pasalic au dat startul desprinderii și împreună au reușit să ducă scorul la 73-63 pentru gazde. Bihorenii au păstrat acest avantaj, chiar dacă oaspeții au încercat să mai reducă pe final din deficit. Candan făcea ca diferența să fie formată dintr-o singură cifră cu 11 secunde rămase din meci, însă Muhammed Pasalic nu a fost de acord cu acest lucru și cu un buzzer-beater a stabilit scorul final, 82-72 pentru CSM CSU Oradea.

Muhammed Pasalic a fost de departe omului meciului, reușind 25 de puncte, 5 pase decisive și 4 recuperări. Sean Denison a avut și el o prestație excelentă cu 18 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive. Martin Zeno a completat lista celor mai buni marcatori de la Oradea cu 13 puncte lângă care a adăugat 7 recuperări și 5 pase decisive.

D`Angelo Harrison și Rolands Freimanis au fost cei mai buni jucători ai turcilor, fiecare marcând câte 16 puncte.

Partida retur din optimile de finală al FIBA Europe Cup dintre Usak Sportif și CSM CSU Oradea este programată pe data de 22 februarie.



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 08 februarie 2017 / 20:20


Galerie foto


6X Felicitare.
0 
Sincer! Nu am crezut ca vom castiga acest meci. Ar fii frumos asa ceva si cu UBT Cluj. Bravo baieti, azi Ati fost la inaltime. 
08 februarie 2017 21:11
amg Felicitari
5 
Frumoasa victorie, astazi a fost un joc colectiv mai bun, s-a vazut diferenta. Asta a dus la victorie. 
08 februarie 2017 21:25
DonDiablo DonDiablo
-1 
Azi Oradea a fost Calugareni pentru turci:))Nervosi,bataioşi tehnice la gereu,dar nu o super echipa fata de adversarii aveti in Bcl.Da stiu plecări...dar problema lor.Bravo băieți azi Muha la înălțime.Ce bine a arătat jocu cu el conducator.Băieții s-au batut au vrut,dar vesnica problema banca.Tibarna,Petrisor nimic chear nimic.Meci de meci aceeasi problema of,of.Urmează cluju,meci de meci,ce buna ar fi victoria.Grea dar nu imposibila 
08 februarie 2017 21:26
u66 Bravo csm
0 
În sfârșit ați reușit să gestionați cum trebuie sfertul 4 și sa câștigați. Felicitări! Sper sa nu va reveniți din bucurie pana sambata😀 
08 februarie 2017 21:29
-1 
Turcii au fost praf azi, total altceva fata de ce am vazut Cluj. 
08 februarie 2017 21:30
adrian.or Adrian.or
-2 
Gandeste-te ca lipseste Lyons si celalalt care au plecat, aia conduceau ofensiva si erau calitate. 
08 februarie 2017 22:35
1 
Pai si la noi lipseste cel mai bun jucator. Asta nu inseamna ca nu trebuie apreciata victoria noastra. 
09 februarie 2017 07:35
adrian.or adrian.or
1 
Nici nu am spus ca nu trebuie apreciata, faceam referire la faptul ca turcii au fost chiar praf azi comparativ cu meciul cu Clujul, cum zicea colegul mai sus, si de faza asta se leaga lipsa celor mai buni jucatori ai echipei care au parasit Usak imediat dupa acel meci. Din echipa-tip au ramas doar McKissic si Harrison. 
09 februarie 2017 11:54
ALEXFOR Bravo CSM ORADEA! ! !
0 
Felicitări pentru victoria de azi întregii echipe. 
08 februarie 2017 21:32
3punkte Surprizã dublã acest meci.
0 
Turcii cu un joc fãrã seriozitate si greseli uluitoare dar leii rosii le-au amendat si au jucat mai serios si hotarât.Oaspetii au recuperat prea multe mingi cand au atacat panoul gazdelor!! Dupa meciul cu Dinamo nu vedeam victoria pe miercuri. 
09 februarie 2017 12:07
afganul Diferențe
0 
De cand am inceput in BCL se observa clar diferentele si stilul de joc dintre campionatul intern si cel internațional.....dar sper sa nu fie prea tarziu sa ne revenim si pe plan intern 
09 februarie 2017 16:54
-1 
In ce sens te referi? Banuiesc ca nu la faptul ca LNBM ar fi peste BCL sau chiar Europe Cup? Daca te referi la nivelul de intensitate la care jucam noi da. Poate atat pot fizic jucatorii.  
09 februarie 2017 18:35

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Gabi Mărginean și Perfumerias Avenida s-au calificat în sferturile de finală ale Euroligii
Gruparea din Salamanca se va lupta pentru un loc în semifinale cu Fenerbahce. Sferturile se joacă pe sistemul cel mai bun din 3 meciuri 
CSM CSU Oradea se oprește în optimile FIBA Europe Cup
Campioana României a pierdut categoric partida din Turcia cu Usak Sportif 
Sean Denison: „Pun pariu că vor fi pregătiți pentru noi în meciul retur”
CSM CSU Oradea se deplasează pe terenul lui Usak Sportif după ce în meciul tur s-a impus la o diferență de zece puncte 
CSM CSU Oradea are de apărat 10 puncte pe terenul lui Usak Sportif
Campioana României își reia parcursul european după eșecul din Cupa României 
Niksa Nikolic și Nikola Siladji au cucerit cupa în Slovacia
KB Kosice a trecut în finală de BK Inter Bratislava 
Gabriela Mărginean a cucerit Cupa Spaniei
Sportiva a reușit performanța chiar de ziua ei de naștere 
Gabi Mărginean joacă azi finala Cupei Spaniei chiar de ziua ei de naștere
Baschetbalista originară din Cluj-Napoca împlinește astăzi 30 de ani 
Muhamed Pasalic a fost inclus în echipa ideală a rundei în FIBA Europe Cup
Bosniacul a fost MVP-ul partidei dintre CSM CSU Oradea și Usak Sportif, câștigată de campioana României cu scorul de 82-72 
Muhamed Pasalic, cea mai bună prestație personală a sezonului în Europa
Bosniacul a fost artizanul victoriei repurtate de CSM CSU Oradea în fața lui Usak Sportif 
CSM CSU Oradea câștigă meciul tur cu Usak Sportif
Campioana României are un avantaj de 10 puncte în vederea meciului retur 
3punkte Suprize si rezultate in EU
0 
Nu e un rezultat rãu. Au ajuns departe in competitiile din Europa, in care au participat bãietii. In meciurile de la Sibiu in F8, poate au realizat cat au dorit, ca sã le ramânã energie pentru returul din Turcia. Asa s-a intamplat ca echipa turcã a fost intr-o zi lejerã cand nu ai cum sã pierzi. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 19:54
adrian.or adrian.or
0 
Sa fie aplaudata e ultimul lucru pe care-l merita echipa asta. Nu uitam ca nu a trecut decat o saptamana de la dezastrul din cupa, si ne mai uitam si la conditiile in care s-a produs, la mazilirea tip Sere a unui jucator, la atmosfera din echipa, la bilantul din campionat, la lipsa de daruire, zici ca nu vroiau sa se califice. Trebuie aplaudati cand vor arata in sfarsit ca au chef de baschet. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 11:23
Tomy Sezon european...
0 
Salutare... 20 de meciuri cu un bilant 10/10. Mie mi se pare admirabil acest rezultat avand in vedere conditiile: am jucat cu echipe cu bugete net suprioare, si prin urmare jucatori mult mai valorosi (cel putin pe hartie), cel mai eficient jucator accidentant mai mult de jumate din sezon, alte accidentari care ne-au limitat de-a lungul parcursului, numarul limitat de straini, deplasari duble fara antrenamente intre meciuri... si lista poate continua.

Ce am sacrificat: un parcurs sub asteptari in campionat, o eliminare surprinzatoare in cupa, atmosfera incarcata la echipa, oarecum normala avand in vedere numarul infrangerilor, transformarea unor suporteri in cei mai vehementi critici ba ai romanilor, ba a lui Achim, ba a medicului echipei... si aici fiecare este liber sa vada ce doreste sa vada si sa exprime ce doreste sa exprime.

Probabil ca puteam sa ne calificam. Au fost momente in sferturile 3 si 4 in care am venit foarte aproape de a rasturna scorul (cumulat) si sa terminam dubla victoriosi. Am marcat 82 de puncte in deplasare in Turcia ceea ce nu e chiar un fleac. Apararea n-a mers iar ei au marcat cu varf si indesat (70% la 2p si 53% la 3p). Am intalnit o formatie foarte tare si extrem de motivata, chiar daca dorinta noastra de a ne califica a fost si ea prezenta. Sa ii dam cezarului ce-i al lui: pur si simplu au fost mai buni.

Poate nu vom defila in continuare in campionat, poate vom rasturna toate asteptarile si vom ajunge in finala, poate programul incarcat ne-a invatat o lectie pe care celelalte echipe din campionat inca nu le-au invatat si asta s-ar putea dovedi un avantaj, poate vor continua problemele medicale, poate Will isi intra in forma si ne va conduce catre victorii importante in play off, poate presiunea asteptarilor fata de Achim si echipa isi vor mari greutatea si vom claca... nu stim ce se va intampla. Insa depinde doar de noi sa imbunatatim ce e de imbunatatit si indiferent de conditii sa intram pe parchet cu o atitudine de luptator si mentalitate de invingator. Si cel mai important... ca echipa!

We never lose... we either win, or we learn!  
click pt. Articol 23 februarie 2017 10:25
DonDiablo DonDiablo
0 
S-a terminat totul.A fost frumos,au fost momente urâte meciuri slabe da orce suporter orădean va ține minte victoriile cu Saratov,Rishon si asa mai departe.Dacă mă uit peste numele adversariilor,salarii mă iau de cap.Accidentări,mii de km si totusi băietii astia trebuie felicitați și încurajati în momentele grele.Să vină titlu. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 10:09
mailman ca-n Morometii
0 
Vorba lui Moromete: "Paraschive, Achime, Nila, haideti mai ca avem treaba..." Parafrazand: Achime haide ca avem un campionat de luat! Sere, haide ca esti presedinte la tot Clubul si echipa de polo joaca Finala in Europa! Mandache fii tu "Moromete" si daca nu inteleg "fiii ratacitori" cu vorba buna, atunci ia "ciomagul" la ei...  
click pt. Articol 23 februarie 2017 08:29
0 
De ce iesire urata? Am jucat in 4 straini contra unei echipe din Turcia. Eu unul am fost surprins de victoria din tur. Suntem totuși o echipa care in 5 luni de zile a jucat 42 de meciuri, aproape dublu fata de toate celelalte echipe din campionat. Toata echipa e de admirat, nu de blamat. Sigur ca am fi vrut mai mult dar eu consider ca ne-am autodepasit. Scria cineva mai sus de Energia. Felicitari si lor dar sa tineti cont ca ei au avut 6 straini si in campionat nu jucau nimic. Pe langa accidentarea rapida a lui Pasalic, in Turcia se pare ca a mai fost un jucator (nu i s-a dat numele dar se va afla) care a facut deplasarea desi a avut un necaz mare in familie (nu a spus ninanui, s-a aflat dupa meci). Deci hai sa aplaudam aceasta echipa pt ca merita. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 07:00
adrian.or adrian.or
0 
Pasalic s-a accidentat la soldul problema, de aia a jucat asa putin. Urat mod de a iesi din Europa, culmea, pe o ofensiva de 82 de puncte si, ghici ce, o organizare de echipa in defensiva de toata jena. Mandache extrem de iritat, echipa fara nici un fel de legaturi de joc sau comunicare, deja mi-e si frica sa le vad reactiile pe banca.

Felicitari, bravo, alea alea, dar de acuma inainte nu mai aveti nici o scuza. Vine Galatiul, apoi in top 6 fara cupa fara Europa ar trebui sa defilam, daca e sa ne luam dupa statistica Achim. Ma indoiesc foarte sincer de capacitatea noastra de a obtine orice peste turul 1 de playoff cu lotul actual si spiritul de echipa din momentul asta. 
click pt. Articol 23 februarie 2017 01:38
razv-an Pasalic
0 
De ce a jucat așa puțin? 
click pt. Articol 23 februarie 2017 00:50
Fortza Steaua Sport si performanta!
0 
Incep prin a-i felicita pe toti cei din club pentru aceste 20 de meciuri jucate in cupele europene. Asa cum am mai spus de zeci de ori Roamania nu poate face fata luptelor cu echipe din aceste SUPER CAMPIONATE!!!!!!! Evident poate invinege ocazional orice echipa cu care evolueaza dar pe termen lung acea echipe se va clasa deasupra echipelor romanesti (ex. Avtodor). Pentru tot ceea ce a realizat Oradea trebuie felicitati, au fost niste eroi in cel mai pur sens al cuvantului. Zeno, fabulos, Mirkovick extraordinar chiar si Pasalic de multe ori si el si-a demonstrat valoarea. Bineinteles ca sunt dezamagit si foarte suparat ca iar m-au batut turcii... dar se putea face mai mult? Poate da poate la un moment dat trebuiau schimbati pivotii si inprospatat lotul de jucatori dar oare bugetul permite? Fanii isi doresc intotdeauna mai mult plang si urla de bucurie ori de tristete alaturi de scumpa lor formatie dar de multe ori finantele sunt unicul standard care face diferenta! FELICITARI CSM ORADEA! 
click pt. Articol 22 februarie 2017 22:48
realgorj Pacat...
0 
Sincer, am sperat ca macar o echipa sa depaseasa performanta Energiei din 2015...