CSM CSU Oradea este învinsă în primul meci din Fiba Europe Cup


Bihorenii nu au făcut față nemților de la Wurzburg

oradea wurzburg fiba europe cup

CSM CSU Oradea a pierdut pe teren propriu, scor 69-82, în fața celor de la S.Oliver Wurzburg, în primul meci din faza grupelor FIBA Europe Cup.

Partida debutează cu un coș de 2 puncte înscris de Uros Lucic. Din acel moment, partida continuă într-o manieră echilibrată, cu acțiuni ale lui Perry Ellis și Gabe Olaseni pentru S. Oliver Wurzburg și același Uros Lucic pentru CSM CSU Oradea, scor 4-7. Apoi au urmat 2 minute extrem de slabe din punct de vedere ofensiv pentru ambele formații, neavând vreun punct marcat. Skyler Bowlin a reușit să schimbe scorul pe tabelă după o reușită din acțiune, urmată de un run de 5 puncte al lui Perry Elis, ce a dus avansul oaspeților la 10 puncte.

Uros Lucic mai adaugă 2 puncte în contul orădenilor, iar Gabe Olesani menține avansul de 10 puncte printr-un dunk și o aruncare reușită, scor 8-18. Vaidas Kariniauskas resueste să înscrie primele puncte în această partidă, prin 2 faze consecutive, la care a acumulat 4 puncte. Ultimele puncte ale primului sfert sunt înscrise de Vaidas Kariniauskas, prin 2 libere marcate.

Începutul sfertului secund ne găsește, de asemenea, la linia de libere, unde Marcus Ginyard reușește să înscrie 2 astfel de aruncări, scor 15-22. Johannes Richter înscrie primele 2 puncte pentru Wurzburg în acest sfert, însă Vaidas Kariniauskas răspunde imediat cu o triplă, scor 18-24. După o altă serie de atacuri fără punct marcat ale ambelor echipe, Johannes Richter reușește să înscrie încă două puncte pentru Wurzburg, urmat din nou de răspunsul lui Vaidas Kariniauskas, de data aceasta de 2 puncte. Xavier Cooks reface diferența în favoarea echipei sale printr-un run de 5 puncte, scor 20-33, iar Marcus Ginyard răspunde cu o aruncare de la mare distanță. Cu un minut înainte de finalul primei reprize, același Skyler Bowlin mai bifează o aruncare reușită de la mare distanță și stabilește cea mai mare diferența de până atunci, mai exact 17 puncte. Când orădenii nu mai păreau să aibă vreo șansă să se apropie de oaspeți, Kris Richard a ieșit la rampă și a reușit să înscrie două aruncări de la mare distanță consecutive, reducând diferența la 11 puncte, scor final la pauză 37-48.

Repriza a două debutează cu 2 acțiuni reușite ale lui Skyler Bowlin și Cameron Wells, scor 37-52. CSM CSU Oradea a reușit primele puncte din această repriză prin Arturas Valeika. Elevii lui Cristian Achim arată un joc ofensiv mai bun și reușesc să se apropie de adversari prin acțiunile lui Kris Richard și Uros Lucic. Cel din urmă a reușit să obțină două faulturi consecutive, pe o aruncare din acțiune și una de la mare distanță, având procentaje de 100% în ambele faze, scor 48-54. Arturas Valeika înscrie din nou un coș cu fault și își duce echipa la o diferență de doar 3 puncte în spatele oaspeților. Răspunsul celor de la Wurzburg nu întârzie, însă, să apară. Cameron Wells reușește să marcheze un coș din acțiune și , de asemenea, 2 aruncări de la linia de libere, iar Jordan Hulls, după o minge câștigată de Perry Ellis, duce scorul la 51-62 printr-o triplă.

CSM CSU Oradea începe sfertul 4 cu o doză de speranța oferită de Marcus Ginyard, care îl urmează pe coechipierul sau, Kris Richard, și reușește să marcheze 2 aruncări consecutive de la mare distanță în doar 30 de secunde de joc. Astfel, scorul devine 57-64. Nemții continuă jocul foarte bun și mențin diferența, iar Jordan Hulls oprește speranțele oradenilor printr-o nouă aruncare de 3 puncte.Kris Richard răspunde tot cu o triplă, scor 60-70. Oaspeții au incheiat partida excelent din punct de vedere ofensiv, reușind să ii mențină pe cei de la CSM CSU Oradea timp de 5 minute departe de a înscrie, timp în care ei s-au distanțat fără probleme, scor 62-79. Cu un minut și jumătate rămas din această partidă, Muhamad Pasalic a reușit să înscrie o aruncare de la mare distanță, urmată de un lay up al lui Kris Richard. În final, Jordan Hulls bifează a treia aruncare de la mare distanță din acest meci, iar Kris Richard încheie evoluția din această partidă cu o aruncare extrem de dificilă, având adversarul foarte aproape, pe buzzer beater, scor 69-82.

Kris Richard a fost cel mai bun marcator al Oradiei, cu 15 puncte, urmat de Vaidas Kariniauskas cu 13, Marcus Ginyard cu 12  și Uros Lucic – 11. Șase jucători de la echipa germană au înscris cel puțin zece puncte, conduși de Perry Ellis cu 14 puncte.

Etapa viitoare CSM CSU Oradea se deplasează pe terenul belgienilor ZZ Laiden, în timp ce s.Oliver Wurzburg primește vizita celor de la Sakarya.

*foto: fiba.basketball



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Mara Mihăilescu / 17 October 2018 / 22:14


Galerie foto


2 
Cu o rotatie asa de mica (7 jucatori) era greu sa castigam.Ne-am apropiat la 3 puncte la un moment dat dar pe final oboseala si-a spus cuvantul. 
17 October 2018 22:33
cmarin Intrebare
-2 
Am si eu o intrebare valabila pentru echipele de baschet Oradea , Steaua si U Cluj . Chiar nu va e rusine sa jucati asa prost in Europa? Mai bine ati investi in juniori si tineret romani decat sa aduceti tot felul de straini care ne fac de ras si nu aduc nici un aport baschetului nostru.
 
17 October 2018 22:47
dancri Cmarin
1 
Din pacate peste tot politica este ca tanarul jucator roman eate doar de umplutura. Si azi Achim a insistat cu expiratul Lazar in loc sa-i bage pe tinerii Fometescu, Predescu sau Melut. 
17 October 2018 22:55
DonDiablo DonDiablo
3 
@cmarin înseamnă că nu ai habar baschet daca tu compari nivelu de România cu Germania sau Israel de ex.De ce să fie ruşine cuiva?Avem noi banii lor?Crezi ca la noi Achim sau Silvăşan nu ar vrea jucatori cu sezoane în Euroliga si Nba?Wurzburg au un Loncar care numa eu îl țin minte vreo 3 sezona la Valencia în Euroliga si EuroCup,Nes ziona avea un Cook,castigator la 3 pct în Nba si vreo 10 sezoane acolo.Despre ce vorbim aici?Tu nu vezi ca la noi nu vine unu de 32,33 ani care a jucat în Euroliga măcar?Despre ce vorbim aici?Să încep de salarii? 
17 October 2018 23:33
Buzestii Adevar
0 
Intr-o buna masura ai dreptate,dar poti adauga linistit si faptul ca managementul este jalnic,respectiv scoutingul precar si deloc dezinteresat(la bugete pentru salarii de la 30k/lunar in sus,5 sau 10% pentru niste borfasi devin sume deloc de neglijat!). 
18 October 2018 09:23
2 
Apropo de bani. Dar la handbal feminin unde bugetul CSM -ului este de 2-3 ori cat al nemtoaicelor de la Byathem, cum explicati ? Sa nu ne mai ascundem dupa bugete ca nu au jucat cu Real sau TSKA. Vorbim de valoare, profesionalism si chiar daruire. Karniauskas se lasa prins in capcana ca un junior, Watson isi bate mingea in bombeuri, Pasalic paseaza peste zona din saritura, aiurea...Jucatori profesionisti cu ani multi in spate...Oare si-au dorit sa castige ? Nu cumva mai important este campionatul nostru ? 
18 October 2018 13:20
gyke @moldovean
2 
Puțină consecvență.... Mai acum vreo 2 ani, cam aceeași jucători erau acuzați că joacă doar în Europa, pentru statistică, să fie văzuți, etc... Să fim serioși, dpdv al valorii individuale și colective, nu ne putem compara cu vreo echipă din prima ligă germană. Laser, MVP-ul sezonului regulat în LNB e în liga a 2 a, iar Philmore rezervă anul trecut în Germania cu 14 minute pe meci arată că va fi cel mai bun PF anul ăsta în România. Plus că Oradea e și cu moralul la pământ, cu atâtea accidentări...  
18 October 2018 13:58
1 
Eu cred ca jucatorii Energiei au jucat serios doar in Europa. 
18 October 2018 14:02
1 
Oradea, Cluj si celelalte echipe românești aduc jucători pe care își permit... E ceva "normal" sa nu te poti bate cu ei pentru câștigarea cupelor europene. 
18 October 2018 07:42
cmarin Intrebare
-1 
Raspunsul inca nu l-am primit. Dar cateva aspecte comentate s-au atins.
1. Nu am pretentia la accesarea vreunei faze inalte a vreunei cupe (cu exceptia FIBA Eurocup) dar nici sa te bata rau echipe de pluton din toate campionatele. Trebuie sa ai un pic de mandrie si respect fata de club.
2. Problema salariilor este o problema manageriala (deci administrativa). Atata timp cat altii isi permit atunci la echipele astea e problema : fie echipele manageriale sunt slab pregatite fie "environmentul" asigurat de echipa de conducere FRB este anemic si nedezvoltat pentru activitate Profesonista. Fie amandoua. Sa nu uitam ca sefii sunt pusi asociatiei sunt oglinda cuprinzatoare a membrilor lor. De acolo trebuie inceput.
3. Ca o opinie , puneti domle intr-un autocar antrenori si manageri si plimbatii prin Europa la echipe de la care au ce invata. Si poate ca si invata.  
18 October 2018 09:10
mailman adevarul ne-a durut aseara
3 
Am luat bataie ieri deja din timpul incalzirii: jucatorul nostru exponential (Richard) a venit de la echipa retrogradata de pe ultimul loc din Germania, iar la Wurzburg aveau pe banca al 8-lea sau al 10-lea jucator cam de nivelul acesta... Campioana Romaniei e de nivelul ultimei clasate in Germania, campioana Germaniei se chinuie cu locul 4-5 in Spania, iar viteza cu care se joaca baschetul real in Europa nu permite oricarei echipe o rotatie atat de scurta cum avem noi acum. Ca obiectiv realist putem sa ne dorim sa castigam un meci, posibil ultimul sau penultimul cand clasamentul e stabilit si adversarii baga echipa a doua... 
18 October 2018 11:27
0 
In schimb la "impresii" si pretentii financiare putem concura cu echipele din campionatele mari. Oricum, ne intoarcem la campionatul nostru despre care, noi suporterii, credem ca a crescut valoric. Aiurea...se vede anul asta in Europa. 
18 October 2018 13:14
un moldovean Performanta
1 
Nu te poti gandi la performanta in Europa cand tu joci cu oameni care si-au dovedit limitele : Lucic, Valeika, Pasalic. Chiar atat de restrans este bugetul incat nu se gaseste un pivot nou, BUN ? Macar de talia lui Agafonov sau Cooper. Ciorbe reincalzite...Macar sa fi vazut omogenitate si scheme ca doar joaca impreuna de vreo 2-3 ani...  
18 October 2018 14:00
un moldovean Obligatie
2 
Oare este obligatorie inscrierea in Cupele Europene ?Nu putem declara ca nu suntem interesati si gata ? Asta tinand cont si de prestatia Stelei. 
18 October 2018 14:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Buducnost a depășit recordul de coșuri de 3 puncte în Euroligă (Video)
Muntenegrenii au reușit prima victorie din istorie în cea mai importantă competiție continentală 
Giordan Watson: „Am jucat atât de modest în primul sfert încât era foarte greu să mai schimbăm soarta jocului în continuare”
Fundașul a vorbit după înfrângerea cu ZZ Leiden și despre problemele de la început de sezon și familiarizarea cu noua echipă 
Emanuel Cățe nu a putut evita prima înfrângere pentru UCAM Murcia în grupa A din Champions League
Pivotul a marcat cel mai mult într-un meci din faza grupelor, dar echipa sa a cedat la un punct în Germania 
Cristian Achim: „De când sunt antrenor la nivel de seniori nu știu să fi avut alt meci cu 11 posesii pierdute în primul sfert”
CSM CSU Oradea a cedat cu ZZ Leiden în ultimul meci acasă din FIBA Europe Cup 
CSM CSU Oradea pierde cu ZZ Leiden și nu trece în faza a doua a grupelor din FIBA Europe Cup
Cele două echipe au înscris același număr de coșuri din acțiune și diferența s-a făcut de la linia de fault 
CSA Steaua București a pierdut un nou meci în FIBA Europe Cup
Formația din Capitală a rezistat 30 de minute în fața campioanei din Kosovo 
CSM Oradea, la ultima partida acasă din sezonul regulat al FIBA Europe Cup
Bihorenii au nevoie de un succes clar în fața celor de la Leiden pentru a spera la calificare 
BCM U Pitești va disputa un amical de excepție în compania selecționatei ligii lui LaVar Ball și Big Baller Brand
Partida are loc marți, 20 noiembrie, în Sala Trivale din Pitești 
Dragan Petricevic revine la Etoile du Sahel
Antrenorul bosniac cu cetățenie română se mută în Tunisia, după ce a început sezonul în Egipt la Sporting Club Alexandria 
Cristian Achim: „Noi am început mai bine, dar nu cred că am strălucit”
CSM CSU Oradea, aproape de o victorie pe terenul lui s.Oliver Wurzburg 
dancri Leiden
0 
Oare jucatorii de la Leiden au mancat ceva ,, prajiturici" inaintea meciului ca tare proaspeti erau si in finalul jocului desi 4 jucatori au jucat peste 30 de minute ( Watson jr. chiar tot meciul). :))))))))) 
click pt. Articol 15 November 2018 09:11
0 
Nu ca as cauta vreo scuza, dar nu suntem singurii, a patit-o si Sakarya. :) 
click pt. Articol 15 November 2018 00:24
ajax CSM
0 
Atât timp cât dormi primul sfert, nici măcar zgomotul asurzitor din pauze-că muzică nu pot să-i spun, neputând să ne trezească, e greu să mai revii. Turnovers pe banda rulantă, cadouri in ajun de post.În rest nu am jucat atât de rău, dar e nevoie urgentă de un nr 4-5 veritabil, sper că Zekovic se va plia perfect în angrenajul echipei cât mai repede. Un semn de întrebare, cum o echipă te poate bate de două ori în rotatie de 6-7 jucători, cu 2-3 care au jucat tot meciul. 
click pt. Articol 14 November 2018 23:03
0 
Unul din cele mai slabe meciuri facute de CSM.Dorinta de victorie 0, determinare 0, atitudine 0. Si colac peste pupaza ne mai zgaraie urechile si fiul crainicului salii care pe langa gafele care le face are si o voce de zici ca e castrat. Rusine din partea conducerii salii si a CSM-ului ca este incurajat nepotismul. 
click pt. Articol 14 November 2018 22:13
0 
de astazi se pun in vanzare. Au o actiune la Liceul Bratianu si se pot de cumpara acolo. De asemeni diseara de la 18:30 la 20 ziceau ca se pot cumpara de la sala sporturilor.  
click pt. Articol 14 November 2018 07:53
6X Karine.
0 
La sfarsitul meciului ,cu Clujul, Vaidas a mers la Rasic si a sopit ceva la el.Acest gest mi sa parut suspect,cred ca e in drum inapoi la Cluj. 
click pt. Articol 13 November 2018 18:18
0 
Reljic va deveni probabil al 7 lea străin în lot, în caz de accidentări. Un fel de Stamenkovic de anul trecut...  
click pt. Articol 13 November 2018 17:17
gyke Mda
0 
De Valeika nu știu ce să zic, dar Kariniauskas cred că e istorie. A descoperit și Sere că pământul e rotund, iar Watson si Kariniauskas nu pot juca împreună. Logic mi s-ar părea ca Valeika să rămână, iar Ginyard să coboare pe SF, locul lui.  
click pt. Articol 13 November 2018 17:14
ajax Inseamna
0 
ca lituanienii pleacă. Vom vedea. 
click pt. Articol 13 November 2018 17:05
6X gyke
0 
Cred ca Valeica si Karine. sunt vizati,