CSM CSU Oradea este învinsă în primul meci din Fiba Europe Cup


Bihorenii nu au făcut față nemților de la Wurzburg

oradea wurzburg fiba europe cup

CSM CSU Oradea a pierdut pe teren propriu, scor 69-82, în fața celor de la S.Oliver Wurzburg, în primul meci din faza grupelor FIBA Europe Cup.

Partida debutează cu un coș de 2 puncte înscris de Uros Lucic. Din acel moment, partida continuă într-o manieră echilibrată, cu acțiuni ale lui Perry Ellis și Gabe Olaseni pentru S. Oliver Wurzburg și același Uros Lucic pentru CSM CSU Oradea, scor 4-7. Apoi au urmat 2 minute extrem de slabe din punct de vedere ofensiv pentru ambele formații, neavând vreun punct marcat. Skyler Bowlin a reușit să schimbe scorul pe tabelă după o reușită din acțiune, urmată de un run de 5 puncte al lui Perry Elis, ce a dus avansul oaspeților la 10 puncte.

Uros Lucic mai adaugă 2 puncte în contul orădenilor, iar Gabe Olesani menține avansul de 10 puncte printr-un dunk și o aruncare reușită, scor 8-18. Vaidas Kariniauskas resueste să înscrie primele puncte în această partidă, prin 2 faze consecutive, la care a acumulat 4 puncte. Ultimele puncte ale primului sfert sunt înscrise de Vaidas Kariniauskas, prin 2 libere marcate.

Începutul sfertului secund ne găsește, de asemenea, la linia de libere, unde Marcus Ginyard reușește să înscrie 2 astfel de aruncări, scor 15-22. Johannes Richter înscrie primele 2 puncte pentru Wurzburg în acest sfert, însă Vaidas Kariniauskas răspunde imediat cu o triplă, scor 18-24. După o altă serie de atacuri fără punct marcat ale ambelor echipe, Johannes Richter reușește să înscrie încă două puncte pentru Wurzburg, urmat din nou de răspunsul lui Vaidas Kariniauskas, de data aceasta de 2 puncte. Xavier Cooks reface diferența în favoarea echipei sale printr-un run de 5 puncte, scor 20-33, iar Marcus Ginyard răspunde cu o aruncare de la mare distanță. Cu un minut înainte de finalul primei reprize, același Skyler Bowlin mai bifează o aruncare reușită de la mare distanță și stabilește cea mai mare diferența de până atunci, mai exact 17 puncte. Când orădenii nu mai păreau să aibă vreo șansă să se apropie de oaspeți, Kris Richard a ieșit la rampă și a reușit să înscrie două aruncări de la mare distanță consecutive, reducând diferența la 11 puncte, scor final la pauză 37-48.

Repriza a două debutează cu 2 acțiuni reușite ale lui Skyler Bowlin și Cameron Wells, scor 37-52. CSM CSU Oradea a reușit primele puncte din această repriză prin Arturas Valeika. Elevii lui Cristian Achim arată un joc ofensiv mai bun și reușesc să se apropie de adversari prin acțiunile lui Kris Richard și Uros Lucic. Cel din urmă a reușit să obțină două faulturi consecutive, pe o aruncare din acțiune și una de la mare distanță, având procentaje de 100% în ambele faze, scor 48-54. Arturas Valeika înscrie din nou un coș cu fault și își duce echipa la o diferență de doar 3 puncte în spatele oaspeților. Răspunsul celor de la Wurzburg nu întârzie, însă, să apară. Cameron Wells reușește să marcheze un coș din acțiune și , de asemenea, 2 aruncări de la linia de libere, iar Jordan Hulls, după o minge câștigată de Perry Ellis, duce scorul la 51-62 printr-o triplă.

CSM CSU Oradea începe sfertul 4 cu o doză de speranța oferită de Marcus Ginyard, care îl urmează pe coechipierul sau, Kris Richard, și reușește să marcheze 2 aruncări consecutive de la mare distanță în doar 30 de secunde de joc. Astfel, scorul devine 57-64. Nemții continuă jocul foarte bun și mențin diferența, iar Jordan Hulls oprește speranțele oradenilor printr-o nouă aruncare de 3 puncte.Kris Richard răspunde tot cu o triplă, scor 60-70. Oaspeții au incheiat partida excelent din punct de vedere ofensiv, reușind să ii mențină pe cei de la CSM CSU Oradea timp de 5 minute departe de a înscrie, timp în care ei s-au distanțat fără probleme, scor 62-79. Cu un minut și jumătate rămas din această partidă, Muhamad Pasalic a reușit să înscrie o aruncare de la mare distanță, urmată de un lay up al lui Kris Richard. În final, Jordan Hulls bifează a treia aruncare de la mare distanță din acest meci, iar Kris Richard încheie evoluția din această partidă cu o aruncare extrem de dificilă, având adversarul foarte aproape, pe buzzer beater, scor 69-82.

Kris Richard a fost cel mai bun marcator al Oradiei, cu 15 puncte, urmat de Vaidas Kariniauskas cu 13, Marcus Ginyard cu 12  și Uros Lucic – 11. Șase jucători de la echipa germană au înscris cel puțin zece puncte, conduși de Perry Ellis cu 14 puncte.

Etapa viitoare CSM CSU Oradea se deplasează pe terenul belgienilor ZZ Laiden, în timp ce s.Oliver Wurzburg primește vizita celor de la Sakarya.

*foto: fiba.basketball



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Mara Mihăilescu / 17 October 2018 / 22:14


Galerie foto


2 
Cu o rotatie asa de mica (7 jucatori) era greu sa castigam.Ne-am apropiat la 3 puncte la un moment dat dar pe final oboseala si-a spus cuvantul. 
17 October 2018 22:33
cmarin Intrebare
-2 
Am si eu o intrebare valabila pentru echipele de baschet Oradea , Steaua si U Cluj . Chiar nu va e rusine sa jucati asa prost in Europa? Mai bine ati investi in juniori si tineret romani decat sa aduceti tot felul de straini care ne fac de ras si nu aduc nici un aport baschetului nostru.
 
17 October 2018 22:47
dancri Cmarin
1 
Din pacate peste tot politica este ca tanarul jucator roman eate doar de umplutura. Si azi Achim a insistat cu expiratul Lazar in loc sa-i bage pe tinerii Fometescu, Predescu sau Melut. 
17 October 2018 22:55
DonDiablo DonDiablo
3 
@cmarin înseamnă că nu ai habar baschet daca tu compari nivelu de România cu Germania sau Israel de ex.De ce să fie ruşine cuiva?Avem noi banii lor?Crezi ca la noi Achim sau Silvăşan nu ar vrea jucatori cu sezoane în Euroliga si Nba?Wurzburg au un Loncar care numa eu îl țin minte vreo 3 sezona la Valencia în Euroliga si EuroCup,Nes ziona avea un Cook,castigator la 3 pct în Nba si vreo 10 sezoane acolo.Despre ce vorbim aici?Tu nu vezi ca la noi nu vine unu de 32,33 ani care a jucat în Euroliga măcar?Despre ce vorbim aici?Să încep de salarii? 
17 October 2018 23:33
Buzestii Adevar
0 
Intr-o buna masura ai dreptate,dar poti adauga linistit si faptul ca managementul este jalnic,respectiv scoutingul precar si deloc dezinteresat(la bugete pentru salarii de la 30k/lunar in sus,5 sau 10% pentru niste borfasi devin sume deloc de neglijat!). 
18 October 2018 09:23
2 
Apropo de bani. Dar la handbal feminin unde bugetul CSM -ului este de 2-3 ori cat al nemtoaicelor de la Byathem, cum explicati ? Sa nu ne mai ascundem dupa bugete ca nu au jucat cu Real sau TSKA. Vorbim de valoare, profesionalism si chiar daruire. Karniauskas se lasa prins in capcana ca un junior, Watson isi bate mingea in bombeuri, Pasalic paseaza peste zona din saritura, aiurea...Jucatori profesionisti cu ani multi in spate...Oare si-au dorit sa castige ? Nu cumva mai important este campionatul nostru ? 
18 October 2018 13:20
gyke @moldovean
2 
Puțină consecvență.... Mai acum vreo 2 ani, cam aceeași jucători erau acuzați că joacă doar în Europa, pentru statistică, să fie văzuți, etc... Să fim serioși, dpdv al valorii individuale și colective, nu ne putem compara cu vreo echipă din prima ligă germană. Laser, MVP-ul sezonului regulat în LNB e în liga a 2 a, iar Philmore rezervă anul trecut în Germania cu 14 minute pe meci arată că va fi cel mai bun PF anul ăsta în România. Plus că Oradea e și cu moralul la pământ, cu atâtea accidentări...  
18 October 2018 13:58
1 
Eu cred ca jucatorii Energiei au jucat serios doar in Europa. 
18 October 2018 14:02
1 
Oradea, Cluj si celelalte echipe românești aduc jucători pe care își permit... E ceva "normal" sa nu te poti bate cu ei pentru câștigarea cupelor europene. 
18 October 2018 07:42
cmarin Intrebare
-1 
Raspunsul inca nu l-am primit. Dar cateva aspecte comentate s-au atins.
1. Nu am pretentia la accesarea vreunei faze inalte a vreunei cupe (cu exceptia FIBA Eurocup) dar nici sa te bata rau echipe de pluton din toate campionatele. Trebuie sa ai un pic de mandrie si respect fata de club.
2. Problema salariilor este o problema manageriala (deci administrativa). Atata timp cat altii isi permit atunci la echipele astea e problema : fie echipele manageriale sunt slab pregatite fie "environmentul" asigurat de echipa de conducere FRB este anemic si nedezvoltat pentru activitate Profesonista. Fie amandoua. Sa nu uitam ca sefii sunt pusi asociatiei sunt oglinda cuprinzatoare a membrilor lor. De acolo trebuie inceput.
3. Ca o opinie , puneti domle intr-un autocar antrenori si manageri si plimbatii prin Europa la echipe de la care au ce invata. Si poate ca si invata.  
18 October 2018 09:10
mailman adevarul ne-a durut aseara
3 
Am luat bataie ieri deja din timpul incalzirii: jucatorul nostru exponential (Richard) a venit de la echipa retrogradata de pe ultimul loc din Germania, iar la Wurzburg aveau pe banca al 8-lea sau al 10-lea jucator cam de nivelul acesta... Campioana Romaniei e de nivelul ultimei clasate in Germania, campioana Germaniei se chinuie cu locul 4-5 in Spania, iar viteza cu care se joaca baschetul real in Europa nu permite oricarei echipe o rotatie atat de scurta cum avem noi acum. Ca obiectiv realist putem sa ne dorim sa castigam un meci, posibil ultimul sau penultimul cand clasamentul e stabilit si adversarii baga echipa a doua... 
18 October 2018 11:27
0 
In schimb la "impresii" si pretentii financiare putem concura cu echipele din campionatele mari. Oricum, ne intoarcem la campionatul nostru despre care, noi suporterii, credem ca a crescut valoric. Aiurea...se vede anul asta in Europa. 
18 October 2018 13:14
un moldovean Performanta
1 
Nu te poti gandi la performanta in Europa cand tu joci cu oameni care si-au dovedit limitele : Lucic, Valeika, Pasalic. Chiar atat de restrans este bugetul incat nu se gaseste un pivot nou, BUN ? Macar de talia lui Agafonov sau Cooper. Ciorbe reincalzite...Macar sa fi vazut omogenitate si scheme ca doar joaca impreuna de vreo 2-3 ani...  
18 October 2018 14:00
un moldovean Obligatie
2 
Oare este obligatorie inscrierea in Cupele Europene ?Nu putem declara ca nu suntem interesati si gata ? Asta tinand cont si de prestatia Stelei. 
18 October 2018 14:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LaMarcus Reed a debutat pentru Balkan Botevgrad
Jucătorul american le-a purtat noroc noilor săi colegi la primul meci pentru formația bulgară 
Alexandru Olah, al doilea double-double din acest sezon
Pivotul român a fost unul din principalii marcatori ai lui Kangoeroes Basket Mechelen 
Zeljko Sakic, prestație solidă în liga VTB
Jucătorul croat a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui Stelmet Zielona Gora 
Reportaj: Panathinaikos Atena și-a respectat statutul de favorită cu Bayern Munchen (FOTO+VIDEO)
Arena olimpică din capitala Greciei, gazda perfectă pentru meciuri de Euroligă 
Editorial NBA vs Euroligă: James Harden a înscris în ultimul meci mai multe puncte decât a reușit Khimki Moscova
O statistică ce poate fi folosită ca un argument de ambele tabere și toată lumea ar avea dreptate 
LaMarcus Reed este noul jucător al lui Balkan Botevgrad
Jucătorul american a evoluat în sezonul precedent pentru SCM U Craiova 
Vaidas Kariniauskas, o nouă prestație convingătoare în Basketball Champions League
Jucătorul lituanian a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui Lietkabelis 
Dragan Petricevic, momente tensionate în Tunisia: „M-am baricadat în vestiar timp de o oră”
Antrenorul s-a întors la Etoille du Sahel la sfârșitul lui 2018 
Scott Brooks a preferat să nu îi răspundă lui Svetislav Pesic: "Nu îl cunosc" (Video)
Antrenorul lui Washington Wizards e în Europa, pentru meciul din Londra contra celor de la Knicks 
Reportaj: Olympiacos, spectacol cu prelungiri în arena din Pireu (FOTO+VIDEO)
Partida din Euroligă jucată împotriva celor de la Baskonia, documentată de la fața locului 
0 
Recunosc ca in afara de niste rezumate din cand in cand sau clipuri de pe YT eu nu urmaresc NBA. (De fapt am ajuns la o varsta in care niciun sport nu ma determina sa imi pierd noptile). Insa (poate si aici is deposit si ma corecteaza un profesionist) credeam ca exista niste repere in ceea ce priveste aprecierea reusitelor.
Adica pentru un profesionist pentru "in regula" e nevoie de procentaje de genul 75% la libere, 50% de la semidistanta, 33% de la distanta. Si de aici in sus vorbim despre bine, foarte bine, exceptional. Daca ma iau dupa aceste repere, 5/19 inseamna 26,3% iar 16/34 din actiune cam 47%. Din acest punct de vedere, nu mi se pare nimic wow.

Altfel, tot pe acest site am citit despre un meci incheiat cu vreo 84% procentaj reusite la aruncarile de 3. Asta da, ceva exceptional.

 
click pt. Articol 18 January 2019 14:41
TitiAcs Pai s-o facem simplu
0 
- daca la Oli-Pana as bea o bere si la OKC -Lakers as servi un Taco ( in loc de hotdog ), n-ar fi placut sa maninc un Taco la Oli-Pana si sa beau o bere la OKC-Lakers ? Cred ca acum e clar ... :)  
click pt. Articol 18 January 2019 14:15
gyke Hmm
0 
Întrebarea este: la care din cele 2 meciuri ai mânca un hotdog și ai bea o bere? 😁 
click pt. Articol 18 January 2019 14:06
TitiAcs Inainte de 1989
0 
circula un banc : Marea dilema a lui Bula :- Daca e asa de bine in Romania si asa de rau in vest, cum mama-naibii e asa de rau aici si asa de bine in vest ?!
Cam asa e si cu valoarea/atractivitatea/spectaculozitatea intre NBA si Euroliga. Fiecare dupa gust, dar daca compari compari meci din competitie cu meci din competitie si nu meci de pregatire din NBA cu un Olimipacos- Pana sau Real-Barca sau Kimki- TSKA in Campionat sau in Euroliga! Personal ma uit cu aceiasi placere la ambele competitii ! Mi-ar place sa fiu in sala atit la Oli-Pana cit si la OKC- Lakers !  
click pt. Articol 18 January 2019 13:39
studentU pai consumerism
0 
oameni merg sa consume baschet/circ si paine: bere, hot-dog, etc. :)) Sportul american se bazeaza mult pe asta. Sincer, nu m-ar deranja sa pot manca un hot-dog si sa beau o bere cand merg la meci. De ce nu?
Iar la CJ atmosfera e asa de cand ne-am mutat in Polivalenta. In Demian era mult mai frumos, era mai usor de urnit sala. Dar stai linistit, cand echipa e la anaghie, cand e un meci la limita, sala intotdeauna pune umarul. Cu sau fara ultrasi prezenti. Si cu Oradea, si cu Steaua in sezoanele trecute, etc. Deci nu numai voi aveti atmosfera la meciuri. Si crede-ma, daca v-ati muta intr-o sala de 10k de locuri, cred ca cei 1-2 mii de suporteri care canta la fiecare meci nu s-ar mai auzi la fel de impresionant...  
click pt. Articol 18 January 2019 10:14
gyke @studentU
0 
Poate in playoffs, că in sezonul regulat e foarte lejeră, dacă tot comparăm cu Euroliga. Și m-am nimerit și eu la un meci, iar 12000 de oameni aplaudau dificil, din cauza tăvilor cu mâncare și băutură. Plus ca stăteam la capăt de rând, iar doar în timpul jocului efectiv am făcut peste o sută de ridicări din scaun, că oamenii erau tare flămânzi...  
click pt. Articol 18 January 2019 10:09
0 
nu inteleg gluma....in nba chiar e atmosfera, chiar daca nu sunt ultrasi :))  
click pt. Articol 18 January 2019 09:57
0 
Unde mai pui că și atmosfera din NBA e cam ca cea de la Cluj când nu joacă cu Sibiu... 😁 
click pt. Articol 18 January 2019 09:42
studentU o comparatie fortata
0 
asta cu Euroliga vs NBA. E specatacol in ambele competitii, depinde ce apreciezi, stuggle-ul sau show-ul ofensiv. Daca vorbim de valoare atletica si talent, clar NBA-ul este peste tot si toate cu niste jucatori fantastici. Daca vorbim de comentariu de meci si intregul vocabular de termeni si expresii, iarasi NBAul iese in fata. Adica e si super funny si super interesant sa asculti ce comenteaza oamenii aia. Nu in ultimul rand, ca reteta financiara NBA-ul iarasi bate Euroliga.

Am mai zis pe aici ca am fost si eu la vreo 3 meciuri de pre-seazon, doua a lui Bulls si unul a lui Heat. Tataaaa, ce plictiseala :) Deci in pre-season joaca o miutza ordinara, abia isi misca fundul pe teren. Bine, cumva de inteles avand in vedere numarul enorm de jocuri pe care il au in fiecare sezon.

Una peste alta, daca ar fi la aceeasi ora un meci de NBA si de Euroliga (de acelasi calibru, adica ori derby, ori intre doua "anonime"), in cele mai multe cazuri m-as uita la Euroliga, rezonez mai mult cu tipul asta de joc.

*toate regulile au favorizat, nu a favorizat 
click pt. Articol 18 January 2019 09:12
gyke Mda
0 
Hai că vin și eu cu o chestie ruptă din statistică, apropo de sistemul lui Rockets... În ultimele două meciuri Harden are peste 110 puncte, dar nici unul din acele puncte nu a venit în urma unei pase... Iar dacă tot vorbim de Harden, în meciul cu Nets a avut 23 de libere, iar toată echipa adversă 22. 
click pt. Articol 18 January 2019 08:34