CSM CSU Oradea, prestație bună în înfrângerea cu s.Oliver Wurzburg


Campioana României a condus 27 de minute în deplasarea din Germania

wurzburg oradea baschet

Gazdele au început partida în formula Perry Ellis, Skyler Bowlin, Xavier Cooks, Jordan Hulls și Gabe Olaseni. De partea cealaltă, Oradea a jucat cu Kris Richard, Giordan Watson, Muha Pasalic, Sean Denison și Arturas Valeika.

Primul sfert a fost unul excelent pentru Oradea. Wurzburg nu a găsit deloc coșul, a comis mai multe turnovers, iar după un coș de 3 puncte al lui Pasalic, bihorenii conduceau cu 11-2. Aveau să păstreze acest avantaj de 9 puncte la capătul primului sfert, după ce Kris Richard a reușit o recuperare ofensivă la ultimul atac al sfertului (15-6).

Kris Richard a început în forță sfertul doi, iar după coșul de 3 puncte al lui Ginyard, tabela indica un 20-8 neverosimil pentru Oradea. Kresimir Loncar și Florian Koch au răspuns cu două coșuri de 3 consecutive (14-20). Replica a venit de la același Kris Richard, pentru ca apoi Mihai Gavrilă să marcheze trei coșuri consecutive, ducând scorul la 29-18. Arturas Valeika a reușit un and-one spectaculos, cu un dunk „peste” un adversar, pentru ca apoi Kris Richard să marcheze de la 3 puncte și să restabilească avantajul de 12 puncte (36-24). Perry Ellis a răspuns însă cu un coș de 3. Richard a fost însă „on fire” și a marcat încă o dată de la 3 puncte. Au urmat 4 puncte consecutive ale lui Jordan Hulls, pentru ca apoi Valeika să pună în coș o recuperare ofensivă. Xavier Cooks avea să marcheze ultimele două puncte ale reprizei, de la linia de fault, iar la pauză Oradea intra cu un avantaj de 8 puncte, scor 41-33.

Germanii au pus pe tabelă primele 6 puncte ale reprizei secunde, inclusiv un putback dunk al lui Gabe Olaseni. Kris Richard a semnat primele puncte ale Oradiei, iar Giordan Watson l-a completat cu un coș de 3 puncte din pasul lui Pasalic. Valeika și Denison au reușit apoi un contraatac superb, care l-a făcut pe antrenorul gazdelor să ceară time-out la scorul 48-39. Loncar a răspuns cu un coș de 3, dar imediat a primit replica de la Denison. Apoi Hulls a obținut un and-one și a transformat și libera (45-51). Locar și Perry Ellis au marcat și ei și au adus Wurzburg la 2 puncte, forțându-l pe Cristi Achim să ceară time-out. Brad Loesing avea să egaleze la 53, dar Pasalic a readus Oradea în avantaj cu un coș de 3 puncte. Florian Koch a egalat la 56, dar Ginyard a înscris și el de 3 puncte. Același Koch avea să aducă însă în avantaj pe Wurzburg, cu un coș de 3 puncte și să stabilească scorul după 3 sferturi: 61-59.

Vaidas Kariniauskas a egalat la 61, pentru ca apoi Ginyard și același Kariniauskas să aducă Oradea în avantaj, scor 66-63. Jordan Hulls a egalat însă la 66. Același Hulls a adus în avantaj pe Wurzburg. Arturas Valeika a reușit 4 puncte consecutive și i-a ținut pe bihoreni la un punct de germani (73-72). Skyler Bowlin a reușit o intercepție și a dus Wurzburg la 3 puncte. Imediat după time-out-ul cerut de Achim, Oradea a greșit repunerea iar Perry Ellis i-a pedepsit pe bihoreni și a dus scorul la 80-74. Richard a răspuns însă din zero grade. După mai multe ratări ale orădenilor, Perry Ellis avea să marcheze o lovitură importantă de la 3 puncte, care a dus scorul la 86-77. Richard avea să ofere o urmă de speranță pentru orădeni, după un and-one, dar germanii au gestionat bine finalul de meci și în cele din urmă au câștigat partida, scor 91-82, după un buzzer beater al lui Koch.

Diferența dintre cele două echipe s-a făcut la nivelul liniei de 3 puncte, unde Wurzburg a avut 10/20 (50%) iar Oradea a marcat de 12 ori, dar din 31 de încercări (38%), dar și la nivelul liniei de fault, unde Oradea a aruncat doar de 6 ori, marcând 4, în timp ce Wurzburg a avut 19/22 la libere. 

Jordan Hulls a fost principalul marcator al gazdelor, cu 23 de puncte și 8/10 din acțiune, în timp ce Perry Ellis a înscris 20 de puncte. Florian Koch a strâns 11 puncte, cu 3/3 din acțiune, în timp ce Skyler Bowlin a adunat 10 pase decisive și 6 puncte. De partea cealaltă, Kris Richard a fost principalul marcator al orădenilor, cu 24 de puncte, alături de 7 recuperări. Arturas Valeika a fost în double-double, cu 14 puncte și 11 recuperări, Marcus Ginyard a marcat 13 puncte și Muhamed Pasalic 11 puncte. O bilă albă este reprezentată și de prestația excelentă a lui Mihai Gavrilă, care în 11 minute a avut 8 puncte și 2 recuperări, cu 4/6 din acțiune. În schimb, Giordan Watson a dezamăgit, cu numai 3 puncte și 1/7 la aruncări.

După acest meci, CSM CSU Oradea ajunge la 1-3, în timp ce s.Oliver Wurzburg adună 3 victorii și o înfrângere. Etapa viitoare, Oradea va juca un meci extrem de important, pe teren propriu, în compania lui ZZ Leiden.

*foto:  fiba.basketball



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 07 November 2018 / 22:46


Galerie foto


1 
Pacat ca ne-am inecat la final. 
07 November 2018 22:56
6X CSM.
2 
Păcat de înfrângere, dar a fost un meci frumos. Am pierdut la aruncarea de 3 puncte. Gavrila trebuie folosit mai mult , acordat minute mai multe. Bravo CSM. 
08 November 2018 06:52
mailman asa avem sanse sa batem olandezii peste 7 zile
0 
Felicitari pentru un meci bun pe care era sa-l castigam contra unui adversar care e cu o clasa peste noi! Echipa creste in rotatie datorita lui Gavrila, creste in valoare datorita lui Ginyard si creste per-ansamblu datorita colectivului! La urma urmei ieri a fost "doar un antrenament" pentru jocul urmator contra lui U... Obiectivul nostru este sa ne luam revansa acasa contra clujenilor! 
08 November 2018 12:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Alex Olah este într-o formă foarte bună pentru Kangoeroes Mechelen
Pivotul naționalei a adunat două double-doubles în ultimele 4 meciuri 
Branko Mirkovic va evolua playoff-ul Ligii VTB
Kalev/Cramo se află pentru prima dată în postsezon în istoria competiției 
Nick Calathes, incert pentru meciul 3 cu Real Madrid din playoff-ul Euroligii
Probleme pentru Rick Pitino și Panathinaikos 
Barcelona o învinge pe Anadolu Efes după un final tensionat (Video)
Real Madrid se impune din nou împotriva lui Panathinaikos Atena, de data aceasta fără probleme 
Baskonia și Zalgiris au reușit surprizele în cea de-a treia seară a playoff-ului Euroligii (Video)
Ultimele două formații calificate în faza eliminatorie le-au învins pe ocupantele primelor două poziții 
Real Madrid s-a impus la 3 puncte în fața lui Panathinaikos în primul meci din playoff
Formația spaniolă l-a avut drept invitat special pe Luka Doncic (Video) 
Victorii categorice pe teren propriu pentru CSKA Moscova și Fenerbahce Istanbul (Video)
Prestații ofensive de excepție pentru cele două formații în prima zi a playoff-ului Euroligii 
Banvit nu va mai finanța echipa din Bandirma din sezonul viitor
Formația turcă își caută sponsor pentru a putea rezista la nivel înalt 
Cluburile din Rusia au dominat competițiile europene în baschetul feminin
UMMC Ekaterinburg și Dynamo Kursk și-au disputat finala Euroligii, după ce Nadezhda câștiga EuroCup 
Valencia Basket este noua campioană în EuroCup
Formația iberică va reveni în Euroligă în sezonul 2019/2020 
0 
Am vazut cea mai mare parte din repriza a doua din meciul lui Fener de aseara. Turcii au fost foarte aproape sa intoarca rezultatul dupa ce adversarii au avut +17. Si cand am fost convins ca o vor face, dupa o aparare exemplara, in atac, ce sa vezi? pasa la adversar, pasa printre picioarele coechipierului (si minge ajunsa implicit in out), coechipier care a primit pasa avand un picior in out.

Pe de alta parte nu stiu cat de curand ii va mai merge, ofensiv vorbind, asa bine lui Zalgiris. Pe la sfarsitul sfertului 3 aveau inca 80% reusite la aruncarile de interior. Au fost cateva minute bune in care le-a intrat tot, din orice pozitie si procedeu folosit.

Seria se muta in Lituania si meciurile sunt in aceleasi zile cu U - Steaua. Probabil voi merge la sala sa vad primul meci a lui U, nu stiu daca si pe al doilea. In conditiile date. 
click pt. Articol 19 April 2019 10:49
ajax :))
0 
...si arbitrul sare ca-n piscină. As zice că e chiar simulare. Jucătorul l-a atins într-adevăr, dar plonjonul e de prost gust. 
click pt. Articol 11 April 2019 20:40
TDM Felicitări hoților!
0 
Așa facem noi... deși acel proiect unic pe bani privați, știe toată țara de unde și cum au fost obținuți acei bani. Mărturie sta lacătul pus pe club de Ghiță și fuga acestuia din țara. Ce naiba vrei mai mult?? Dacă s-ar redeschide arhivele acestui club, cu siguranța s-ar găsi toate mizeriile. Așa ca, zero respect pentru performanța voastră mânjită cu minciuna, furt, spălare, dare și luare, ZERO. Bucurați-va ca încă aveți titlurile obținute in palmares. 
click pt. Articol 11 April 2019 08:12
studentU a facut si ghita ceva pozitiv
0 
din toate furaciunile cu statul....
sa fie primit 
click pt. Articol 10 April 2019 21:26
trt Romania...
0 
Ce ar fi,daca ar fi...Super talent!Dar,din pacate nu va juca niciodata pentru Romania.Mai multe nu spun. 
click pt. Articol 05 April 2019 12:04
pipzn Meci
0 
castigat nemeritat de Real Madrid. Atat acest meci cat si ultimele 2 de ei in Euroliga pe care le-am vazut cred ca Realul a jucat slab. Nici la acest ultim atac nu pareau ca stiu ce abordare sa aiba. Cred ca sperau sa duca meciul in prelungiri. Imi place in general cum joaca Realul (am vazut multe meciuri din Euroliga) dar victoria asta a fost mincinoasa si norocoasa cat incape. 
click pt. Articol 29 March 2019 13:38
studentU apropo de nba vs euroliga
0 
astia de la euroliga intreaba? Have you ever seen anything like that?

Raspunsul: Da, odata la doua-trei seri in NBA :))))

Bineinteles, este o exagerare grosolana, dar totusi, sunt faze din astea o tona in NBA. Ultima cea a lui D Wade. Cum sa fii asa penibil sa intrebi daca s-a mai vazut asa ceva?
Ah, stai, poate se refereau doar la Euroliga. Acolo da, nu cred ca s-a mai vazut asa ceva =)))))) 
click pt. Articol 29 March 2019 09:04
hony Felicitari!
0 
Asta este o stire pe care ar trebui sa o vedem la TV, pe toate canalele. 
click pt. Articol 22 March 2019 12:01
studentU poate ca a fost sivasta un factor
0 
accentul pe campionat... 
click pt. Articol 14 March 2019 22:19
0 
eu spuneam ca nu au sanse si ca au facut parte dintr-o grupa destul de slaba si prin urmare singura echipa ramasa in competitie din acea grupa este Nizhny care a reusit calificarea in play-off in ultima etapa si pentru mine e o supriza destul de mare pentru ca au eliminat Venezia, una dintre favoritele mele la castigarea trofeului.
Asta am spus atunci : Mai exista si alte grupe din care fac parte echipe precum Tenerife, Venezia, Hapoel Jerusalem, AEK Athens, Bamberg, Virtus Bologna care fara suparare mi se par mult peste Murcia in acest moment.
Venezia a fost eliminata in rest toate echipele inca sunt in competitie doar ca inevitabil unele dintre ele vor parasi competitia deoarece imperecherea este cam asa: Tenerife-Hapoel, AEK Athens-Bamberg, Nanterre-Virtus si Antwerp-Nizhny, in continuare favorita mea este AEK dar vor avea viata grea cu nemtii.
Il apreciez si felicit pe Emi pentru performanta reusita dar eu zic ca era timpul potrivit ca echipa lui sa paraseasca aceasta competitie, desi au intalnit un adversar mai slab in aceasta dubla, situatia lor din liga ACB nu este una roz deloc fiind pe loc retrogradabil si consider ca au dorit sa isi axeze toate fortele pe campionat si salvarea de la retrogradare din ACB. 
click pt. Articol 14 March 2019 19:00