CSM CSU Oradea s-a întărit cu Nikola Markovic


Pivotul sârb vine de la campioana Poloniei, Anwil Wlocklawek

CSM Oradea l-a transferat pe Nikola Markovic, un jucător originar din Serbia ce evoluează pe pozițiile 4-5, anunță site-ul oficial al formației orădene. În vârstă de aproape 30 de ani, sportivul a evoluat în acest sezon în campionatul polonez și în Basketball Champions League pentru Anwil Wlocklawek, campioana în exercițiu a Poloniei. Markovic a semnat cu gruparea bihoreană până la sfârșitul stagiunii actuale, cu opțiune de prelungire pentru următoarea.

Având o înălțime de 2.10 metri, Nikola a jucat în 15 meciuri în acest sezon în campionatul din Polonia, acolo unde a avut medii de 6.6 puncte, 3.7 recuperări și 2.7 pase decisive. În ceea ce privește statisticile din Basketball Champions League, sârbul a adunat medii de 7.0 puncte, 3.4 recuperări și 1.5 assist-uri în 11 partide.

Nikola Markovic a mai evoluat de-a lungul carierei pentru Mega Vizura Belgrad, Steaua Roșie Belgrad, FMP Belgrad, Vojvodina Novi Sad, KAOD, PAOK Salonic, Panelefsiniakos, Trefl Sopot, Stal Ostrow și Stelmet Zielona Gora.

Acesta are în palmares o medalie de aur la nivel de echipă națională, obținută la Campionatul European U18 din 2007 din Spania, și a făcut parte din naționala Serbiei la Europeanul U20 din 2009. Sursa citată mai menționează faptul că Markovic a fost coechipier la Vojvodina cu Dragan Zekovic și Radovan Markovic timp de jumătate de sezon.

*Foto: Basketball Champions League



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Valentin Todea / 20 February 2019 / 14:06


Galerie foto


-3 
Pare slabut, probabil nu a fost nimeni cu adevarat bun liber in perioada asta. 
20 February 2019 14:21
tsc_1980 Victoras1
3 
De ce Pare slabut? Ca nu are 150 de kg? Ca vine din scoala sarbeasca, dupa 5 ani petrecuti la Steaua Rosie? Te-ai gandit mult pana sa deschizi gura, nu?  
20 February 2019 14:25
-2 
dupa stats, 7 puncte si 3 recuperari. mai ales la recuperari.  
20 February 2019 14:27
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Poate te razgandesti
https://www.youtube.com/watch?v=4dYziGx2BI8 
20 February 2019 14:30
0 
sa speram, se misca bine(se misca cel putin in clipul ala). statistic nu imi place ce vad. Pe video arata bine. Sa vedem. 
20 February 2019 14:49
ajax Csm
1 
În primul rand e ok că vine de la o echipă la care juca, deci cu condiția fizică ar tb să stea bine. Cu integrarea nu cred că va avea probleme, probabil și cei 2 sârbi din cadrul csm - ului au avut un cuvânt de spus în alegerea lui. Totuși la cifre nu prea impresionează, dar dacă intra cu succes în rotație probabil va fi un transfer bun. Prefer un sârb bătăios decât un american indolent. 
20 February 2019 14:36
andreiuts93 Stats...
2 
Ca fapt divers, Valeika are sezonul asta medii de 6.5 puncte, 5.5 recuperari si 1.8 pase decisive in 25 min/meci, iar Denison are 12 puncte, 4.5 recuperari, 2.4 pase decisive in 26 min/meci. Markovic are stats-urile alea in conditiile in care a jucat in medie mai putin de 18 minute.  
20 February 2019 14:58
0 
urmarit doar clipul din link-ul pus de tsc_1980. Mi se pare ca e un jucator cu profil de joc identic cu Zekovic. Sa inteleg ca Oradea va mai aduce un 5 "autentic"? 
20 February 2019 15:03
mikki nu cred...
0 
anuntul clubului spune...Prin legitimarea acestui jucător, CSM CSU Oradea completează efectivul la pozițiile 4-5. Datorită abilităților și caracteristicilor sale, Nikola Markovic poate fi utilizat atât la poziția 4, alături de un pivot clasic (așa cum sunt Arturas Valeika și Laci Lazar), cât și la poziția 5, împreună cu un jucător de poziția 4 (precum Dragan Zekovic).... 
20 February 2019 15:07
DonJuan Isaiah
0 
Parca seamănă cu Isaiah Philmore, însă mult mai solid și cu o forță în plus. Om vedea, sa sperăm că Oradiei nu ii mai iasă cărțile ca in sezonul trecut. Continuitatea și stabilitatea să aibă câștig de cauză. 
20 February 2019 15:06
gyke Markovic
1 
Are un CV bun, cu doua sezoane reusite la PAOK si Trefl. Pe ciferele din ultimii ani, pare mai degraba un role player, dar probabil asta isi doreste si Achim (plus versatilitate). Totusi, bemolul e procentajul foarte mic la libere si parca si recuperarile parca puteau fi mai sus. Dar sezonul asta e clar mai modest, poate nu a dovedit destula dragoste acolo...:) 
20 February 2019 15:10
mikki gyke
0 
acum e clar ca nu a gasit nimic low cost Sere la Medias, deci Nicoara poate ajunge la voi sau cine stie la altii... 
21 February 2019 09:00
mikki sa vedem...
1 
mutarea Clujului pt aceeasi pozitie si putem face si comparatie.. 
20 February 2019 15:11
1 
Eu cred ca U cauta un jucator cu profil diferit, un jucator asemanator cu stilul lui Vlad (in genul lui Sakic de sezonul trecut). Markovic pare un jucator bun care acopera atat 4 cat si 5, iar eu cred ca Clujul cauta pe cineva mai mobil (si cu mana buna de la distant si semi distanta) avand in vedere ca pe pozitia 5 suntem bine acoperiti. 
20 February 2019 15:16
1 
Nu vreau sa zic ca avem cei mai buni pivoti pe pozitia 5, dar cred ca ar fi inutil sa aducem un jucator care sa poata acoperi ambele pozitii (4 & 5)
In momentul de fata Washburn pare un pivot bun, iar Easley e o rezerva foarte buna pentru acea pozitie. In schimb pe 4 il avem doar pe Torok. 
20 February 2019 15:20
mikki ai dreptate..
1 
dar este totusi de vazut si comparat achizitiile celor 2 echipe, chiar daca profilurile jucatorilor sunt diferite. cert este ca nu pare un jucator exponential, decisiv cum au fost Zeno ori Richard, dar se pliaza pe jocul gandit de Achim. 
20 February 2019 15:39
trancer Oradea
5 
Este un jucător cu experienta la un nivel bun, din clipuri cel puțin pare ca se simte mai bine departe de cos, aspect interesant. La cât de mult a durat pana a fost ales, as paria ca va fi un transfer util pentru jocul gândit de Achim. Sa vedem acum extrema mica, dar sunt convins, asa cum am mai zis, ca și anul asta Oradea va lupta pentru vârf. 
20 February 2019 15:25
2 
@mikki nu se pot compara Richard si Zeno cu Markovic,deoarece sunt jucatori de profiluri diferite.Primii doi sunt niste scoreri in toata firea,iar Markovic un pivot,care recupereaza si face faza de aparare.In ceea ce priveste transferul,pare un jucator bunicel,dupa videoclipul de pe youtube.Pana la urma si Ginyard a avut medii slabe la noi,iar unde a mers a "explodat",putem zice asa.Poate fi la fel si cu Nikola Markovic.Asteptam small foward-ul,sau mai bine spus un jucatpr de 3-4. 
20 February 2019 16:29
1 
ca profil indiscutabil este altceva decat cei 2 dar exista si pivoti scoreri.. gen Vukosavljevic de la TM, Koreniuk de la Craiova..ucraineanul de anul trecut de la Pitesti, care au un impact major asupra jocului si punctelor echipei lor. insa la Oradea nu au existat niciodata pivoti de acest gen pana acum, e diferit stilul lui Achim dar daca da rezultate, e ok. 
20 February 2019 16:43
2 
Pivot bun are Clujul si Sibiul. Vukosavljievic nu mi se pare foarte bun. Are o mana de 3p foarte buna dar e destul de lent sub panou. Cu un pivot agil il poti anihila. In fata lui Denison nu a facut meciuri bune iar ca a dat recital cu Oradea fara aparare sub panou nu e relevant. Ucraineanul Craiovei in schimb nu ma impresioneaza deloc. Un pivot foarte bun a fost Agafonov, cel mai bun pivot anul trecut.
Markovic e exact genul de pivot care ii place lui Achim : foarte mobil. Nici Denison nu era un scorer dar facea diferenta sub panou. Nu ne putem lua dupa filmulete pt e clar ca acolo arata doar realizarile. Sunt convins ca si daca s-ar face un filmulet de 10 min cu realizarile lui Tibarna ar arata super jucator. 
20 February 2019 16:59
adis comentarii
-2 
atatea comentarii de parca l-ati transferat pe Luka Doncic,asteptati sa vedeti cum joaca cum se integreaza si dupa mai vorbim.
momentan Vuko e cel mai bun pivot din campionat 
21 February 2019 09:08
adis comentarii
-2 
atatea comentarii de parca l-ati transferat pe Luka Doncic,asteptati sa vedeti cum joaca cum se integreaza si dupa mai vorbim.
momentan Vuko e cel mai bun pivot din campionat 
21 February 2019 09:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
koala @dario
0 
De unde dracu atata frustrare in voi fratilor? In seara asta am obtinut o victorie senzationala, in loc sa sarbatorim victoria noi cautaum sa ne umflam muschii pe net cu sibienii. Cat despre conducatori oricare dintre ei (Sere, Cristescu, Georgescu) ar face orice ca sa isi cada echipa castigand, asa ca nu cred ca ii unul mai "gunoi" ca celalalt. Oricum noi oradenii nu ii vedem numai pe Cristescu si pe Georgescu, la fel cum ei sibienii il vad doar pe Sere samd. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:47
Dario Robert
0 
Robert! Vino la meciul din finala si o sa-ti dai seama ce comportament au ciobanii din sibiu!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
0 
Sarbii au in sange lupta dusa pana la extrem. Dar si americanii nostri sunt de nepretuit. S-a reusit o combinatie sarbo-americano foarte buna care sper ca ne va aduce al treilea titlu de campioni. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
BVN Kuti
0 
Kuti asta este enervant... de bun! Fara nici o ironie. In locul lui Bobe, mi-as pune cateva intrebari dupa aceasta serie. Au avut si ei meciul. lor direct, fiind de aceeasi generatie. Kuti l-a facut zob le Bobe al nostru, fara nici o exagerare. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:26
0 
Multumim CSM si Achim. Succes in lupta pentru al treilea titlu de campion. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:23
0 
Respect jucatorilor si galeriei U. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:22
BVN Respect Silvasan
0 
Chiar daca pe teren suntem rivali, nu pot decat sa ii doresc bafta in continuare in cariera de antrenor. Pacat ca in aceasta tara sunt atat de putine orase care sustin baschetul, si astfel posibilitatile de sa preiei o altă echipa sunt minime. Bafta! 
click pt. Articol 20 May 2019 23:12
Citesc aici și mă minunez! Parcă ar fi disputa dintre PSD Jegălia și PSD Căcăreaza, nu intre suporterii a două echipe ce reprezintă orașe ce revendică respect pentru evoluția lor mult peste medie într-o societate defectă! E jenant!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
DonDiablo DonDiablo
0 
La vârsta lui pe cine să scoata din lotul nostru?Da e bun,se vorbea că ar fi fost o variantă pentru noi acum ceva timp dar cineva nu l-a vrut. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
ajax Apropo
0 
S-a spus ceva la TV despre prezenta lui Porter Troupe la sală? Un jucător printre primii 10 din campionat, pe care as vrea să - l vad evoluând în tricoul Oradiei. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:55