CSM CSU Oradea s-a întărit cu Nikola Markovic


Pivotul sârb vine de la campioana Poloniei, Anwil Wlocklawek

CSM Oradea l-a transferat pe Nikola Markovic, un jucător originar din Serbia ce evoluează pe pozițiile 4-5, anunță site-ul oficial al formației orădene. În vârstă de aproape 30 de ani, sportivul a evoluat în acest sezon în campionatul polonez și în Basketball Champions League pentru Anwil Wlocklawek, campioana în exercițiu a Poloniei. Markovic a semnat cu gruparea bihoreană până la sfârșitul stagiunii actuale, cu opțiune de prelungire pentru următoarea.

Având o înălțime de 2.10 metri, Nikola a jucat în 15 meciuri în acest sezon în campionatul din Polonia, acolo unde a avut medii de 6.6 puncte, 3.7 recuperări și 2.7 pase decisive. În ceea ce privește statisticile din Basketball Champions League, sârbul a adunat medii de 7.0 puncte, 3.4 recuperări și 1.5 assist-uri în 11 partide.

Nikola Markovic a mai evoluat de-a lungul carierei pentru Mega Vizura Belgrad, Steaua Roșie Belgrad, FMP Belgrad, Vojvodina Novi Sad, KAOD, PAOK Salonic, Panelefsiniakos, Trefl Sopot, Stal Ostrow și Stelmet Zielona Gora.

Acesta are în palmares o medalie de aur la nivel de echipă națională, obținută la Campionatul European U18 din 2007 din Spania, și a făcut parte din naționala Serbiei la Europeanul U20 din 2009. Sursa citată mai menționează faptul că Markovic a fost coechipier la Vojvodina cu Dragan Zekovic și Radovan Markovic timp de jumătate de sezon.

*Foto: Basketball Champions League



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Valentin Todea / 20 February 2019 / 14:06


Galerie foto


-3 
Pare slabut, probabil nu a fost nimeni cu adevarat bun liber in perioada asta. 
20 February 2019 14:21
tsc_1980 Victoras1
3 
De ce Pare slabut? Ca nu are 150 de kg? Ca vine din scoala sarbeasca, dupa 5 ani petrecuti la Steaua Rosie? Te-ai gandit mult pana sa deschizi gura, nu?  
20 February 2019 14:25
-2 
dupa stats, 7 puncte si 3 recuperari. mai ales la recuperari.  
20 February 2019 14:27
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Poate te razgandesti
https://www.youtube.com/watch?v=4dYziGx2BI8 
20 February 2019 14:30
0 
sa speram, se misca bine(se misca cel putin in clipul ala). statistic nu imi place ce vad. Pe video arata bine. Sa vedem. 
20 February 2019 14:49
ajax Csm
1 
În primul rand e ok că vine de la o echipă la care juca, deci cu condiția fizică ar tb să stea bine. Cu integrarea nu cred că va avea probleme, probabil și cei 2 sârbi din cadrul csm - ului au avut un cuvânt de spus în alegerea lui. Totuși la cifre nu prea impresionează, dar dacă intra cu succes în rotație probabil va fi un transfer bun. Prefer un sârb bătăios decât un american indolent. 
20 February 2019 14:36
andreiuts93 Stats...
2 
Ca fapt divers, Valeika are sezonul asta medii de 6.5 puncte, 5.5 recuperari si 1.8 pase decisive in 25 min/meci, iar Denison are 12 puncte, 4.5 recuperari, 2.4 pase decisive in 26 min/meci. Markovic are stats-urile alea in conditiile in care a jucat in medie mai putin de 18 minute.  
20 February 2019 14:58
0 
urmarit doar clipul din link-ul pus de tsc_1980. Mi se pare ca e un jucator cu profil de joc identic cu Zekovic. Sa inteleg ca Oradea va mai aduce un 5 "autentic"? 
20 February 2019 15:03
mikki nu cred...
0 
anuntul clubului spune...Prin legitimarea acestui jucător, CSM CSU Oradea completează efectivul la pozițiile 4-5. Datorită abilităților și caracteristicilor sale, Nikola Markovic poate fi utilizat atât la poziția 4, alături de un pivot clasic (așa cum sunt Arturas Valeika și Laci Lazar), cât și la poziția 5, împreună cu un jucător de poziția 4 (precum Dragan Zekovic).... 
20 February 2019 15:07
DonJuan Isaiah
0 
Parca seamănă cu Isaiah Philmore, însă mult mai solid și cu o forță în plus. Om vedea, sa sperăm că Oradiei nu ii mai iasă cărțile ca in sezonul trecut. Continuitatea și stabilitatea să aibă câștig de cauză. 
20 February 2019 15:06
gyke Markovic
1 
Are un CV bun, cu doua sezoane reusite la PAOK si Trefl. Pe ciferele din ultimii ani, pare mai degraba un role player, dar probabil asta isi doreste si Achim (plus versatilitate). Totusi, bemolul e procentajul foarte mic la libere si parca si recuperarile parca puteau fi mai sus. Dar sezonul asta e clar mai modest, poate nu a dovedit destula dragoste acolo...:) 
20 February 2019 15:10
mikki gyke
0 
acum e clar ca nu a gasit nimic low cost Sere la Medias, deci Nicoara poate ajunge la voi sau cine stie la altii... 
21 February 2019 09:00
mikki sa vedem...
1 
mutarea Clujului pt aceeasi pozitie si putem face si comparatie.. 
20 February 2019 15:11
1 
Eu cred ca U cauta un jucator cu profil diferit, un jucator asemanator cu stilul lui Vlad (in genul lui Sakic de sezonul trecut). Markovic pare un jucator bun care acopera atat 4 cat si 5, iar eu cred ca Clujul cauta pe cineva mai mobil (si cu mana buna de la distant si semi distanta) avand in vedere ca pe pozitia 5 suntem bine acoperiti. 
20 February 2019 15:16
1 
Nu vreau sa zic ca avem cei mai buni pivoti pe pozitia 5, dar cred ca ar fi inutil sa aducem un jucator care sa poata acoperi ambele pozitii (4 & 5)
In momentul de fata Washburn pare un pivot bun, iar Easley e o rezerva foarte buna pentru acea pozitie. In schimb pe 4 il avem doar pe Torok. 
20 February 2019 15:20
mikki ai dreptate..
1 
dar este totusi de vazut si comparat achizitiile celor 2 echipe, chiar daca profilurile jucatorilor sunt diferite. cert este ca nu pare un jucator exponential, decisiv cum au fost Zeno ori Richard, dar se pliaza pe jocul gandit de Achim. 
20 February 2019 15:39
trancer Oradea
5 
Este un jucător cu experienta la un nivel bun, din clipuri cel puțin pare ca se simte mai bine departe de cos, aspect interesant. La cât de mult a durat pana a fost ales, as paria ca va fi un transfer util pentru jocul gândit de Achim. Sa vedem acum extrema mica, dar sunt convins, asa cum am mai zis, ca și anul asta Oradea va lupta pentru vârf. 
20 February 2019 15:25
2 
@mikki nu se pot compara Richard si Zeno cu Markovic,deoarece sunt jucatori de profiluri diferite.Primii doi sunt niste scoreri in toata firea,iar Markovic un pivot,care recupereaza si face faza de aparare.In ceea ce priveste transferul,pare un jucator bunicel,dupa videoclipul de pe youtube.Pana la urma si Ginyard a avut medii slabe la noi,iar unde a mers a "explodat",putem zice asa.Poate fi la fel si cu Nikola Markovic.Asteptam small foward-ul,sau mai bine spus un jucatpr de 3-4. 
20 February 2019 16:29
1 
ca profil indiscutabil este altceva decat cei 2 dar exista si pivoti scoreri.. gen Vukosavljevic de la TM, Koreniuk de la Craiova..ucraineanul de anul trecut de la Pitesti, care au un impact major asupra jocului si punctelor echipei lor. insa la Oradea nu au existat niciodata pivoti de acest gen pana acum, e diferit stilul lui Achim dar daca da rezultate, e ok. 
20 February 2019 16:43
2 
Pivot bun are Clujul si Sibiul. Vukosavljievic nu mi se pare foarte bun. Are o mana de 3p foarte buna dar e destul de lent sub panou. Cu un pivot agil il poti anihila. In fata lui Denison nu a facut meciuri bune iar ca a dat recital cu Oradea fara aparare sub panou nu e relevant. Ucraineanul Craiovei in schimb nu ma impresioneaza deloc. Un pivot foarte bun a fost Agafonov, cel mai bun pivot anul trecut.
Markovic e exact genul de pivot care ii place lui Achim : foarte mobil. Nici Denison nu era un scorer dar facea diferenta sub panou. Nu ne putem lua dupa filmulete pt e clar ca acolo arata doar realizarile. Sunt convins ca si daca s-ar face un filmulet de 10 min cu realizarile lui Tibarna ar arata super jucator. 
20 February 2019 16:59
adis comentarii
-2 
atatea comentarii de parca l-ati transferat pe Luka Doncic,asteptati sa vedeti cum joaca cum se integreaza si dupa mai vorbim.
momentan Vuko e cel mai bun pivot din campionat 
21 February 2019 09:08
adis comentarii
-2 
atatea comentarii de parca l-ati transferat pe Luka Doncic,asteptati sa vedeti cum joaca cum se integreaza si dupa mai vorbim.
momentan Vuko e cel mai bun pivot din campionat 
21 February 2019 09:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BCM U Pitești și-a luat revanșa contra SCM U Craiova
Oltenii au fost aproape de a întoarce soarta meciului 
Dinamo Știința București se impune în fața celor de la CSM Phoenix Galați
Aruncările de la mare distanță au fost arma principală a bucureștenilor 
Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au plantat o pădure la marginea orașului. Video
Sportivii au răspuns pozitiv invitației fanilor la un eveniment dedicat Centenarului lui „U” 
BCM U Pitești primește vizita celor de la SCM U Craiova
În partida tur, oltenii s-au impus la 4 puncte 
CSM Târgu Mureș a învins-o pe ACS Târgu Jiu la o diferență de 43 de puncte
Trupa ardeleană și-a consolidat prima poziție în clasamentul Grupei Albastre 
CSA Steaua București s-a impus ușor în fața lui CSM Mediaș
Formația antrenată de Sașa Ocokoljic continuă lupta pentru playoff-ul LNBM 
Dan Fleșeriu: „Este frustrant să conduci tot campionatul și pe final să te chinui”
BC CSU Sibiu a suferit primul eșec al sezonului pe teren propriu 
Alhaji Mohammed: „Spuneți tuturor să nu mai vorbească despre vârsta mea pentru că este ridicol”
Americanul lui U-BT Cluj-Napoca le-a transmis un mesaj contestatarilor săi 
Vladan Vukosavljevic, prestație extrem de modestă împotriva lui U-BT Cluj
Cel mai bun marcator din campionat al Timișoarei nu a reușit să înscrie contra ardelenilor 
0 
Deja parca ai inceput să mă plictisești. Doar comentariile tale sunt relevante, restul suntem de la grupa mica. Nu cumva te ia cu amețeală de la înălțime? Mai bine sa scrii doar tu aici că îți place din cate vad. Ti-am apreciat opiniile până la un punct în care mi-am dat seama că tu ai inventat coada la cireașă. Restul sa culeagă sâmburi și să nu își mai des nimeni cu părerea. Zic sa ne căutăm de joaca în altă parte. 
click pt. Articol 25 March 2019 00:11
DonJuan De 4 ani
0 
De 4 ani ne chinuim pe fiecare final de campionat. Daca și anul asta se întâmplă la fel este clar că știm unde este problema. 
click pt. Articol 25 March 2019 00:04
DonJuan Marius_M
0 
Răspunsul este simplu: Daca se aducea un jucător de o certă valoare, care juca 30min si care te ajuta sa câștigi cu Oradea acum toți eram fericiți și nu mai vorbeam de riscuri. Ne gândeam cum să sărbătorim titlul. Până una alta...cu Daniel avem doua înfrângerii. Strici tot ce ai construit pt Daniel? 
click pt. Articol 25 March 2019 00:01
0 
Nu stiu de ce aveam impresia ca Timisoara a batut la Pitesti si acum erati nevoiti sa bateti la 10 puncte sau mai mult, gresala mea, dar asta nu face totusi meciul cu Sibiu unul de palmares pentru ca trebuie luata in considerare si o eventuala infrangere la Timisoara. 
click pt. Articol 25 March 2019 00:00
Renan De ce?
0 
Daca batem Tm, avem o victorie în plus față de ei, plus rezultatele directe in caz de egalitate. 
click pt. Articol 24 March 2019 23:38
0 
si vreti sa le dati posilitatea celor de la Craiova sa isi aleaga adversarul in playoff?  
click pt. Articol 24 March 2019 23:29
Renan Da dar
0 
Si Craiova joaca acasa cu Timișoara ultima etapă. O Timișoara care daca noi batem, nu vor mai avea pentru ce trage. E doar parerea mea. 
click pt. Articol 24 March 2019 23:23
76ers de palmares?
0 
Pitesti inca are sanse la locul 4. Nu mi se pare atat de imposibil ca voi sa castigati toate cele 3 meciuri si Craiova sa le piarda pe amandoua si cu o victorie impotriva Sibiului miercuri ati pune si o presiune foarte mare pe ei sa bata la Craiova daca vor locul 1. 
click pt. Articol 24 March 2019 23:19
Renan Bravo
0 
Un meci controlat în mare parte. Avem probleme cu finalurile de meci. Meciul cu Sibiu, devine unul de palmares, meciul care va decide locul 5 va fi cel de la Timișoara. 
click pt. Articol 24 March 2019 23:06
Marius_M Nu ne înțelegem
0 
Ți-am dat niște argumente acolo, adică lucruri care ne-au lipsit anul trecut și pe care acum le avem. Deci, teoretic, ar fi de ajuns pentru a ajunge mai sus decât anul trecut. Eu de un singur lucru sunt sigur: dacă vrem finala, e obligatoriu sa terminam pe 1. In rest, evident, Dan știe cel mai bine și are toată susținerea tuturor. Nu a pus nimeni la îndoială asta. 
click pt. Articol 24 March 2019 22:25