CSM Ploiești a reziliat contractele jucătorilor străini, urmează jucătorii români


Echipa se confruntă cu probleme de ordin financiar

CSM Ploiești a anunțat prin intermediul site-ului oficial rezilierea pe cale amiabilă ă înțelegerilor pe care clubul le-a avut cu cei cinci jucători străini. Darius Hargrove, Angel Nunez, Jovan Novak, Kyle Hunt și Mikita Meshcharakou și-au încheiat contractele cu formația prahoveană fără a efectua vreun antrenament.

Tot în același comunicat, CSM Ploiești anunță că rezilierea contractelor jucătorilor autohtoni se va realiza cel târziu mâine (16.09). George Toth, cel care a semnat în această vară la Ploiești, și-a găsit deja echipă și s-a alăturat lui U BT Cluj-Napoca.

CSM Ploiești se destramă chiar înaintea debutului sezonului competițional 2016/2017. Prahovenii ar fi trebuit să joace luni, 19 septembrie, în compania lui Dinamo București în prima etapă a Ligii Naționale de Baschet Masculin.

Orașul Ploiești va rămâne cel mai probabil pentru încă un sezon fără echipă în Liga Națională de Baschet Masculin. După ce CSU Asesoft Ploiești a câștigat 10 titluri naționale și a dispărut după retragerea principalului finanțator, CSM Ploiești nu a putut prelua ștafeta, chiar dacă a promovat după primul an petrecut în Liga 1.



Citește ultimele știri despre CSM Ploiești

Bogdan Isailă / 15 September 2016 / 15:00


Galerie foto


free62 free62
0 
Incepe iara bataia pe Hargrove...:D 
15 September 2016 15:08
doru_aka47 Hargrove
0 
Sper sa ramana in Romania totusi, nu conteaza la ce echipa, doar sa ramana. 
15 September 2016 15:16
1 
L-as aduce instant la Oradea, se vede acut lipsa unui shooter pur. 
15 September 2016 15:21
lalftw Se aduna
1 
S au adunat pacatele la ploiesti, isi merita soarta 
15 September 2016 15:26
gyke LNB
-1 
11 and counting down... 
15 September 2016 16:07
csu4ever Ce frumos fara asehoti
3 
Din cauza scursurilor si infractorilor de ghita si jegobescu nu va duce nimeni lipsa. plus burlacu. nu e nicio pierdere pentru baschetul nostru chiar din contra. Daca se juca de 12 ani cum s-a jucat anul trecut era mult mai evoluat campionatul. Adica DOAR PE TEREN! asa ca mai bine fara voi. si asa ati furat tot ce ati putut cat ati putut. Vine decontul curand si pentru ghita. 
15 September 2016 17:54
TDM Roata se invarte
-1 
Asa va trebuie. V-ati tot laudat cu proiectul vostru suta la suta privat, dar de cand i s-a taiat macaroana lui Ghita, cu licitatiile publice de unde sifona banii "privati," ati ramas de rasul Romaniei. RUSINE! Ramaneti desfiintati ca nu ne va fi dor de voi. 
15 September 2016 21:09
-1 
Ce bine ar fi sa-l luam pe Hargrove! Ce ziceți? 
15 September 2016 23:19
DonJuan Romani ?
0 
Ce romani mai sunt la Ploiesti ? 
16 September 2016 00:19
soso69 romani
0 
Aktas si Burlacu 
16 September 2016 08:48
0 
Aktas cred ca nu intra la romani. E turc-roman, are ca prima cetatenie turca si nu stiu daca se incadreaza. Sincer nici Fraseniuk de la Craiova nu stiu daca se va incadra. 
16 September 2016 09:25
kidu75 campionat
0 
Ce se intampla acum in campionat? 
16 September 2016 09:56
-4 
fara sa supar pe nimeni, vad ca si la doi ani de la retragere ,performanta asesoftului inca mai da fiori frustratilor.Pe clujeni, civilizati prin jaful de la caritas, nu ii intereseaza casele lui cristescu.Pe oradeni, suporterii echipei securitatii nu ii intereseaza datoriile platite din banii romanilor.Pe timisoreni, i a furat vermesan ani de zile si nu au inteles nimic.De medieseni si sibieni nu mai zicem, ca au distrus tara prin resursa umana lansata la apa.asesoft a schimbat mentalitatea in baschet.Daca nu erau ei, probabil ca si acum mai jucau Vinereanu, Branisteanu,etc. Calitatea echipelor s a vazut in cupele europene.La ploiesti e o gasca de tehnocrati care distruge tot-sport,educatie, infrastructura,etc. sa i lasam sa si continue treaba. 
16 September 2016 12:59
0 
Ești PSD-el? Fan Gâdea? Sau fan kkt TV, aka România TV? Normal că a făcut Ghiță performanță cu banii ciorditi din toate contractele IT din statul(degeaba) ăsta 
16 September 2016 19:09
gyke hahaha
1 
Da, nu ai cum să superi pe cineva, ești atât de amuzant că nu-mi vine sa cred... 
16 September 2016 13:07
misub Jegobescu si ai lui asehotui
0 
S-au spus lucrurilor pe nume. Trebuie doar intarit!
Trebuie anulate/predate/confiscate cupele cumparate din banii romanilor si STERSE performantele asehotilor.
Cand echpele din tara se confruntau cu probleme firesti de resurse limitate, la Ploiesti se fura ca in codru si se bateau in piept ce valorosi erau. Da, cu bani furati, dovedit.
Ori, furtul trebuie pedepsit.
Astept cu rabdare ca hotul ghita si jegobescu sa plateasca si sa petrec in tihna. Nu i-ar strica si inganfatului Ionut Georgescu o corectie. Cred ca el stia de "masinatiunile" asehotilor.
In rest, du-te Burlacule si joaca turca in parc. Nu te regreta foarte multa lume ca nu esti pe parchet. Niciodata nu ai fost model pentru nimeni. Doar de prostacrestere si lipsa de educatie. Pioti sa urci cu mandrie in barca jegobescu - ghita - ponta. Acolo ti-e locul. 
16 September 2016 16:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dan Fleșeriu: „Șansele sunt împărțite în mod egal între cele două echipe”
BC CSU Sibiu o întâlnește pe CSM CSU Oradea în finala Ligii Naționale 
Dan Fleşeriu și Cristi Achim, live studio pe totalbaschet
Cei doi antrenori vor vorbi înainte de debutul finalei LNBM 
Mirel Dragoste: „Probabil există un mic avantaj moral în fața lor”
Fundașul lui BC CSU Sibiu a prefațat primele două meciuri ale finalei Ligii Naționale 
CSM CSU Oradea continuă tradiția și organizează un Watch Party pentru primele două jocuri ale finalei
Suporterii orădeni vor putea urmări aceste meciuri pe un ecran gigantic amplasat pe parchetul Arenei Antonio Alexe 
Când se joacă finala LNBM dintre CSU Sibiu și CSM CSU Oradea
Programul ultimului act al Ligii Naționale 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Daniel Ewing, nelămurit cu selecția pentru All-NBA Teams
Conducătorul de joc al lui CSU Sibiu l-ar fi preferat pe Russell Westbrook în locul lui Kyrie Irving 
Vlad Moldoveanu despre Aleksandar Rasic: „Jucătorul acesta merită o sală plină”
Internaționalul român își dorește o asistență numeroasă la meciul dintre U-BT Cluj-Napoca și SCM U Craiova 
Aleksandar Rasic se retrage din baschet la finalul acestui sezon
Anunțul oficial a fost făcut printr-o scrisoare impresionantă adresată sportivului sârb 
Steaua București câștigă partida de acasă cu Dinamo Știința
Confruntarea a contat pentru ocuparea locului șapte în LNBM 
pipzn @Moldoveanu
0 
Nu sunt suparat atat pentru rezultate cat pentru jocul (si) din acest sezon. Dar da, voi fi duminica in sala pentru Rasic si pentru echipa.

Sper sa va vedem in sezonul urmator tot aici, motivat pentru, sper un nou inceput.
 
click pt. Articol 25 May 2019 20:44
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21