CSM Satu Mare: „Ne-au dat cu sala-n cap și acum trebuie să ne trezim rapid la realitate”


Clubul sătmărean și-a cerut scuze suporterilor pentru înfrângerea la 39 de puncte cu ACS Sepsi SIC

CSM Satu Mare a pierdut cu 54-93 pe terenul campioanei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în etapa a 5-a din Liga Națională de Baschet Feminin, grupa valorică A. Alb-roșiile nu au avut un început de sezon foarte convingător, dar chiar și în aceste condiții reeditarea finalei de anul trecut a fost mult mai dezechilibrată decât se aștepta.

Echilibru a fost doar în primele minute ale meciului, iar gazdele aveau 25-17 la prima pauză, au primit doar 6 puncte în sfertul secund și s-au distanțat până la un avans maxim de 42 de puncte în a doua parte a sfertului patru. CSM Satu Mare și-a cerut scuze suporterilor, prin intermediul paginii de facebook, pentru prestația de la Sepsi Arena și pentru lipsa de reacție a jucătoarelor.

„După un astfel de meci nu prea sunt multe de spus. Ne-au dat cu sala-n cap și acum trebuie să ne trezim rapid la realitate. Nu există nicio scuză pentru jocul slab făcut și pentru lipsa de reacție a fetelor... Nu poți emite pretenții pe terenul campioanei cu procentaje de 33 și 22 % la aruncările de două sau trei puncte. În condițiile în care ele au trecut de 40%!. E un rezultat rușinos și nu putem decât să le cerem scuze suporterilor noștri”, este mesajul postat de CSM Satu Mare.

Sătmărencele au înscris 16 coșuri de două puncte din 49 încercate (33% reușite) și 4 din 18 triple (22%). Alb-verzile au încheiat partida cu 27 de reușite de două puncte din 43 (63%) și 8/20 de la distanță (40%). ACS Sepsi SIC a avut +126 eficiență totală, față de +42 pentru alb-roșii.

Sătmărencele au avut și două accidentări în meciul de la Sfântu Gheorghe. Matea Tavic s-a accidentat la gleznă în finalul sfertului secund și a fost dusă la spital, iar Kristina Baltic a avut probleme tot la gleznă, dar a părăsit terenul singură. CSM Satu Mare are o pauză de trei săptămâni și jumătate până la următorul meci oficial.

Sătmărencele ar fi trebuit să joace la Arad înainte de pauza pentru naționale,  dar sala este ocupată și partida a fost amânată pentru 11 decembrie. În aceste condiții, următorul meci pentru CSM va fi cel din etapa a 7-a, în 28 noiembrie.

*foto: Miska Brigitta / Sepsi-SIC facebook



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe vs CSM Satu Mare

Andreea Vlase / 06 November 2018 / 12:59


Galerie foto


0 
Aici ar trebui să se sesizeze Curtea de Conturi, bani publici cheltuiți cu nemiluita pentru niste înfrângeri penibile. Totuși poate fi vorba și de prostie, nu e posibil ca după ce ai dat chix cu un antrenor debutant, care mai fusese totuși secund la Târgoviște intr-o perioadă de gratie, să continui să lași o echipa plină de vedete pe mâna unui copil, pe deasupra și nelicentiat pentru acest nivel. Apoi, varianta de jucătoare U23... Nu era fata de anul trecut o mare sculă însă in comparație cu ce au acum e diferența enorma. De asemenea, Amukamara anul trecut nu a avut mai mult de 3 jocuri în care să marcheze sub 15 puncte iar aici... Vorbim totuși de singura jucătoare care a participat la CM ul de anul acesta, nefiind doar o figuranta acolo.  
06 November 2018 15:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ce penibil: in loc sa jucati pe nivelul retributiei,cereti scuze pentru un joc mediocru !!Locul vostru este pe la mijlocul clasamentului.Pacat de cele 3-4 jucatoare care sint valoroase in echipa !  
08 November 2018 15:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
EXCLUSIV. Destiny Williams revine în LNBF
Pivotul american va sosi miercuri în România. Cu ce echipă a semnat aceasta 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea CSM Oradea
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea CSM Oradea la o diferenţă de 37 puncte 
CSM Satu Mare a stabilit un nou record de puncte în această ediție a LNBF la meciul cu „U” Cluj
Precedentul record era deținut de campioana ACS Sepsi SIC, din prima etapă a campionatului 
Miljan Medvedj: „Asta este valoarea noastră în momentul acesta”
FCC ICIM Arad nu a putut face față campioanei ACS Sepsi SIC 
Zoran Mikes: „Cred că suntem într-o direcție bună să jucăm așa cum vrem”
ACS Sepsi SIC a dominat meciul de la Arad și s-a impus la 38 de puncte 
ACS KSE Târgu Secuiesc câștigă prima dată cu Rapidul în acest sezon
Pentru covăsnence a fost a 2-a victorie în Grupa Galbenă, iar pentru bucureștence al 2-lea eșec 
CSM Alexandria a obținut cu Agronomia a 3-a victorie în campionat, prima din Grupa Galbenă
Teleormănencele au făcut din nou diferența cu reușitele de la distanță, la fel ca la precedentele succese 
ACS Sepsi SIC bifează un nou succes categoric în LNBF
Campioana a controlat tot meciul de la Arad și a condus și la 41 de puncte 
CSM Satu Mare câștigă fără drept de apel confruntarea cu ”U” Cluj
Sătmărencele au trecut de borna de 100 de puncte marcate în meciul de acasă 
CSM Târgoviște câștigă acasă cu Olimpia CSU Brașov în etapa a 5-a din Grupa Roșie
Gazdele au condus în mare parte din meci și s-au dus la avansul maxim de 10 puncte în ultimul sfert 
0 
La acest meci a fost arbitru Valentin Veselovski, iubitul jucătoarei Sonia Vilcinski! Mai mult, a fluierat tot timpul proAgronomia! Alo, FRB?  
click pt. Articol 19 January 2019 15:36
0 
trista perioada cu ghita si asehotzii, jegobescu, ciulin etc...ma doare capul cand imi amintesc ce vremuri urate am trait... 
click pt. Articol 18 January 2019 22:42
trancer Tenyearschallange
0 
Fain și funny articol. Cu o adăugare insa: titlurile din anii menționați au fost furate în mod grosolan de Ploiesti atât Clujului cat și Sibiului. Au fost atunci poate cele mai horror decizii ale arbitrilor pe care le-am văzut în viata mea! 
click pt. Articol 18 January 2019 09:47
studentU Bobo Baciu si Cate
0 
de departe cele mai importante transformari :))
stiti duma pe pe FB ca ten years challenge ar fi fost lansat de Zuckenberg ca sa isi optimizeze softul de face recognition? :)) 
click pt. Articol 18 January 2019 08:58
0 
Doar meseriașul Coldea putea pierde 4 meciuri cu Târgu Secuiesc, echipă bătută inclusiv de echipa de junioare a Alexandriei.  
click pt. Articol 14 January 2019 23:55
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
AM CASTIGAT!SUCCES FETELOR! 
click pt. Articol 13 January 2019 17:47
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Barcelona are 87 
click pt. Articol 13 January 2019 17:46
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI !Sinteti minunate !Va sugerez sa aduceti si pe Kayla M. de la Tg.Secuiesc!  
click pt. Articol 13 January 2019 17:44
0 
Hauleo, nea Marcele! Xum măh?  
click pt. Articol 12 January 2019 18:12
7vezer SEPSI SIC CAMIOANA !
0 
Ancuta stiam ca este o jucatoare execeptionala.La SEPSI SIC,nu a dat randamentul maxim,astfel sabotand si echipa! 
click pt. Articol 06 January 2019 18:08