CSM Satu Mare a rămas fără antrenorul Maikel López


Tehnicianul spaniol va fi secund la Shanxi Riu Flame, în China

CSM Satu Mare a rămas fără antrenorul cu care a fost cel mai aproape de titlu, Maikel López. Spaniolul de 47 de ani părăsește vicecampioana României pentru formația de pe locul 8 din China, unde ar urma să fie secundul lui César Rupérez. Cu Lopez pe bancă, sătmărencele au revenit de la 0-2 și au dus finala LNBF în joc decisiv, pe care l-au pierdut la trei puncte. Tehnicianul a ajuns la CSM în luna noiembrie, preluând postul lăsat liber după despărțirea de Marius Dobă.

Maikel López a semnat cu Shanxi Riu Flame, unde va fi antrenor secund. Anunțul a fost făcut de contul de instagram al agenției care îl reprezintă pe tehnicianul spaniol.

López va fi asistentul lui César Rupérez la formația chineză. Rupérez a semnat în luna aprilie cu Shanxi Riu, înlocuindu-l la conducerea echipei pe Georgios Dikeoulakos. Rupérez a mai făcut parte din staff-ul echipei chineze, ca secund al lui Lucas Mondelo, când Shanxi a câștigat campionatul de trei ori la rând (2013-2015). Acesta va fi la prima experiență ca antrenor principal la Shanxi Riu, unde a apelat la ajutorul experimentatului tehnician care a condus pe CSM Satu Mare în acest sezon. López a mai antrenat de-a lungul carierei pe Spar Gran Canaria (formația de la care a venit la Satu Mare) în mai multe rânduri, pe Torpan Pojat (în Finlanda) și DVTK Miskolc (în Ungaria).

Miguel De Jesús López Alonso a ajuns la Satu Mare în luna noiembrie, în pauza pentru naționale, după ce echipa pierduse la 39 de puncte pe terenul lui ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. Cu acesta pe bancă alb-roșiile au reușit cea mai importantă victorie împotriva covăsnencelor, la 25 de puncte acasă în luna februarie. Sătmărencele au cedat și în acest an ambele finale interne cu ACS Sepsi SIC, în cupă la patru puncte și în campionat au pierdut meciul decisiv la trei lungimi, la mare luptă. Elevele lui López au reușit să revină în ultimul act al LNBF de la 0-2 și au dus finala în meciul 5.

CSM Satu Mare a avut un bilanț de 24 de victorii și 8 înfrângeri cu spaniolul pe bancă. 21-7 a fost bilanțul alb-roșiilor în campionat și 3-1 în cupă. López este al doilea antrenor din LNBF care ia drumul Chinei pentru sezonul viitor. Bogdan Bulj, tehnicianul formației care a completat podiumul, FCC ICIM Arad, a semnat cu Wuhan Shengfan în luna martie.

Vicecampioana României s-a mai despărțit în această vară de un nume important, căpitanul din sezonul precedent, Andra Mandache. Rămân alături de formația sătmăreană trei jucătoare experimentate, Brittany Denson, Andrea Olah (Orosz) și Andreea Huțanu, iar alb-roșiile și-au asigurat serviciile uneia dintre jucătoarele importante U23, Alina Podar.

*foto: Dan Potor



Vizualizează pagina personală a antrenorului Maikel López
Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare

Andreea Vlase / 11 June 2019 / 15:01


Galerie foto


7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Satu Mare a pierdut inca o valoare in persoana lui Lopez.Pacat ca DENSON a ramas singura valoare in echipa.Poate se va razgandi si va veni si ea la SEPSI SIC!  
12 June 2019 10:21
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
-1 
Un antrenor da talia lui Zoran Mikes,nu va veni la Satu Mare,cat timp Muresan conduce soarta echipei.Schimbati pe Muresan,dupa care poate accepta un antrenor serios munca si la voi.In caz contrar,veti ramane in continuare pe locurile 2-5. 
13 June 2019 18:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sezonul 2018/2019, ultimul pentru CSM Târgoviște în LNBF?
Avocații lui Dikeoulakos pun presiune pe FIBA ca FRB să nu primească clubul dâmbovițean în următoarea ediție de campionat 
Carla Popescu va evolua la CSM Satu Mare în sezonul 2019/2020
Este a doua jucătoare U23 transferată de vicecampioană în această vară 
Modificări importante pentru LNBF în ediția 2019-2020, inclusiv taxe mai mici
Cum arată noul format propus cluburilor, cu mai puține echipe în play-off  
CSU Oradea și ACS Rookies vor colabora pentru baschetul feminin orădean
Attila Veres va fi antrenorul celor de la CSU Rookies în noul sezon 
Echipa feminină de la CSM Târgu Mureș, închisă după doar un sezon
Jucătoarele își așteaptă încă banii pentru perioada februarie-mai 
Incertitudinea domină la CSM Târgu Mureș
Mureșenii depind de Consiliul Local pentru continuarea activității 
Tragerea la sorți pentru LNBF din 7 august a fost anulată
S-a propus o competiție unică de senioare pentru sezonul 2019-2020 
Jefimija Karakasevic se întoarce la Arad după doi ani în Ungaria
Pivotul a mai evoluat trei sezoane în LNBF, unul și jumătate pentru galben-albastre  
Zona Transferurilor 2019 – Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele feminine din România în această pauză competițională 
Kristina Higgins, la VBW CEKK Cegled în sezonul 2019-2020
Pivotul a plecat din Liga Națională după trei sezoane, în ultimul reușind eventul cu Sepsi SIC 
Oldtimer Nu-s eu ăla dar
0 
zic că-i mai avantajos așa dpv al cântărilor...cu ambele echipe în aceeași grupă ați fi cântat un anumit imn unii-altora, de 2 ori, cel puțin, cu același auditoriu cunoscător, care "a prins ideea" Așa, în grupe diferite, alde imnul va fi auzit tot de 2 ori, cel puțin, dar și de fani veniți din afara comunității, care, încă, n-au "prins ideea" Deci, un câștig propagandistic evident.. aș zice... da', cum ziceam, nu-s eu expertu'...  
click pt. Articol 16 August 2019 19:14
0 
Tg Secuiesc in vest si Sf Gheorghe in est. No ia sa vedem ce parere are instructorul stie tot. 
click pt. Articol 14 August 2019 22:23
0 
Oare cine va "stinge lumina" in sportul MURES-an..???! 
click pt. Articol 07 August 2019 20:09
0 
Lepra asta de primar din Tg. Mureș doar ce a schimbat partidul, a trecut la Nevesteanu! Clar omu' e pus pe adunat, greu o să mai prindă un mandat dacă e atât de disperat de s-a înscris într-un partid cu mai puține procente de alegători decât are berea la alcool! Sportul nu mai e o varianta în orașul ăsta, s-a ales praful de toate echipele de aici!  
click pt. Articol 06 August 2019 00:50
trancer @gyke
0 
Asa e, dar mai tine și de seriozitatea șefului. Pt ca în mod normal dacă ai făcut-o CSM, atunci te implici și o susții. Cat poți și îți permite legea. Eu zic ca sunt și exemple de "partea mea" , Oradea, Pitești sau Craiova. 
click pt. Articol 05 August 2019 15:59
muri92 Fara sport...fara....????!!!!
0 
Cînd politicul intra in "sport" ce sa așteptam?..un oraș cu multi CAMPIONI... 
click pt. Articol 05 August 2019 14:42
Eduard Popa @cristi11
0 
Am căutat în documentul pus de tine. Apar bugetări doar la două echipe de baschet juniori, care în total ajung la 13.000 de lei.  
click pt. Articol 05 August 2019 14:24
0 
Stirea de mai sus e de ceva timp. https://www.zi-de-zi.ro/2019/08/02/in-jur-de-1-milion-de-lei-alocat-de-cj-mures-pentru-peste-100-de-proiecte-sportive/ Din ce arata aici vor fi ceva bani deci nu cred ca sa desfiinta echipa 
click pt. Articol 05 August 2019 14:00
gyke @trancer
0 
Vezi ce spuneam acuma cateva zile, vis-a-vis de banii publici... Stai la mana vatafului, azi e bine dispus, maine nu...
Oricum la Mures e o chestie normala... 
click pt. Articol 05 August 2019 13:47
0 
Pai nu? Daca suntem unici, trebuie sa avem un campionat unic. Pai nu? 
click pt. Articol 04 August 2019 20:02