CSM Satu Mare cedează în fața unei nou-promovate la meciul de prezentare al echipei

totalbaschet.ro

21.09.2017

CSM Satu Mare si-a prezentat echipa cu care va ataca titlul Ligii Naționale de Baschet feminin într-un meci amical desfăsurat la Sala Sporturilor "Ecaterina Both" din localitate, adversară fiind nou-promovata SCM Timisoara. Bănățencele au stricat ziua de gală a gazdelor administrându-le prima înfrângere din acest sezon, scor 72-67.

Fără Porchia Green, Taneisha Harrison, Valentina Bolba si Diana Moldoveanu, toate accidentate, CSM Satu Mare s-a văzut condusă timp de 37 de minute. Scorul pe sferturi a fost 25-17, 16-14, 16-17, 15-19 pentru formația învingătoare. De la gazde au punctat Mandache 17p, Solopova - 14p, Williams - 12p, Baltic - 10p, Szmutku 7p, Uiuiu 5p, Sfârlea 2p.

Pentru timisorence au marcat Conwright 22p, Lloyd 18p, Ardelean 11p, Kiriienko 6p, Burdgess 6p, Filip 6p, Pop 6p, Young 3p.

Ambele echipe vor debuta săptămâna viitoare în Cupa României. Sătmărencele se vor deplasa la Cluj-Napoca pentru duelul cu Universitatea, pe 27 septembrie, iar Timisoara va debuta pe teren propriu cu FCC ICIM Arad.