CSM Târgu Mureș și CSM Phoenix Galați au oferit un meci demn de Urna Valorică A


Tripleta Martinic-Kalve-Santa a umbrit o prestație excelentă a lui Vlad Corpodean

csm targu mures phoenix galati

CSM Târgu Mureș și CSM Phoenix CSU Galați au oferit o prestație excelentă în partida de debut a celor două echipe în grupa valorică a LNBM. Cele două formații se mai întâlniseră și în Cupa României, iar mureșenii se impuseseră în ambele manșe. Și sâmbătă ardelenii au avut din nou sorți de izbândă, dar de data aceasta mult mai greu. CSM Târgu Mureș abia s-a impus, cu 93-88.

Mureșenii au început cu un prim 5 cu extrem de multă experiență, format din Martinic, Kalve, Boloni, Santa și Borșa. De partea cealaltă, oaspeții au început partida în formula Voinescu, Miller, Corpodean, Perovic și noua achiziție Nebojsa Dukity.

Prima repriză a fost sub controlul elevilor lui George Trif. Tripleta formată din Martinic, Kalve și Santa a funcționat la parametri maximi, iar la pauză tabela de scor indica 49-37 pentru formația din „junglă”.

Replica a venit în repriza secundă, când moldovenii au înscris 33 de puncte în sfertul trei și au reușit, cu patru minute înainte de final, să egaleze la 82. Cu toate acestea Ernests Kalve a reușit un and-one iar Martinic a marcat șase din ultimele 8 puncte ale echipei și a stabilit scorul final la 93-88 pentru mureșeni.

Goran Martinic a reușit 26 puncte, 6 pase decisive, Ernests Kalve a strâns 24 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, Szabolcs Santa a adunat cu 17 puncte, 15 recuperări, din care 7 ofensive, în timp ce David Engi Rosenfeld a terminat cu 16 puncte și 5 pase decisive.

Pentru gălățeni s-au remarcat Marko Perovic, care a marcat 25 puncte, 8 recuperări și 4 pase decisive, respectiv Phillip Miller, autor a 21 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive în timp ce tânărul Radu Voinescu a adunat 9 puncte și 7 pase decisive în 33 de minute de joc!  

Cu toate acestea, Vlad Corpodean a avut o prestație excelentă. Românul a reușit un double-double cu 23 de puncta și 12 recuperări, la care a mai adăugat 5 pase decisive. Totodată, el a avut 8/11 din acțiune, cu 5/6 de la 3 puncte, pentru un +38 la eficiență!

Etapa viitoare CSM Phoenix Galați va primi vizita celor de la CSM VKSC Miercurea Ciuc, în timp ce CSM Târgu Mureș va juca tot pe teren propriu, în compania celor de la CSM Sighetu Marmației.

*foto: Zsoli Jeffwarder



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Târgu Mureș vs CSM Phoenix Galaţi
Citește ultimele știri despre CSM Târgu Mureș
Citește ultimele știri despre CSM Phoenix Galaţi
Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Corpodean
Vizualizează pagina personală a jucătorului Goran Martinic

Eduard Popa / 08 October 2018 / 7:07


Galerie foto


0 
Echipa din Tîrgu Mureș chiar este una foarte bună. Merita mult mai mult decât a primit de la toată lumea, incluzând aici și FRB. Regulile trebuiau stabilite din timp, nu cum au făcut ei dând un răspuns că echipele nou înființate cu afiliere provizorie n-au voie în playoff. Vă întreb: alte echipe nou înființate de ce n-au primit și ele afiliere provizorie? Vă spun de acum: CSM Tîrgu Mureș cu lotul acesta și fără accidentări o să bată pe toată lumea în grupa valorică C, eu cred că pe toată lumea în grupa valorică B sau grupa galbenă sau cum o să se numească în faza a doua a Superligii și după aceea băieții se duc în vacanță că așa e legea la noi. Dar poate se schimbă ceva până atunci în bine. Hai CSM(BC) Mureș! Hujj, hujj, hajrá! 
08 October 2018 10:39
outsider Bravo Mures
0 
Ok, ok, si acum o intrebare: si cine e de vina ca la Mures se schimba identitatea juridica a echipei de baschet de la sezon la sezon ? tot FRB-ul ? si inca una: care au fost conditiile pentru care a primit Mures, doar afiliere provizorie ?
Eu zic inainte sa vezi problemele la altii, sa vezi problemele din curtea proprie.

Haide Mures ! 
09 October 2018 17:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
Ousmane Barro continuă la Dinamo Știința București
Veteranul senegalez a ajuns la alb-roșii pe parcursul sezonului trecut 
CSM Galați păstrează nucleul campioanei de la U20 masculin
Primele nume anunțate de formația de pe malul Dunării 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10