CSM Târgu Mureș a învins-o pe ACS Târgu Jiu la o diferență de 43 de puncte


Trupa ardeleană și-a consolidat prima poziție în clasamentul Grupei Albastre

Ieri, 23 martie, în Sala Sporturilor din Târgu Mureș a avut loc confruntarea dintre echipa locală, aflată pe primul loc în Grupa Albastră, și ACS Târgu Jiu, ocupanta poziției a 4-a. În niciun moment al acestui joc nu s-a pus problema învingătoarei astfel că CSM Târgu Mureș s-a impus cu scorul de 127-84.

George Trif a început această partidă cu Szabolcs Santa, David Rosenfeld, Ernests Kalve, Alin Borșa și Norbert Steff în timp ce pentru oaspeți au intrat pe teren înainte de fluierul inițial Singleton Montez, Alexandru Danciu, Jordan Martin, Alexandru Berca și Răzvan Bratoloveanu.

Gazdele au avut un start excelent de meci și după două minute conduceau cu 14-0. Oaspeții au marcat 5 puncte prin Jordan Martin și Singleton Montez, însă mureșenii au replicat cu un nou run de 15-0 prin care scorul devenea 31-5. Până la finalul primului sfert, diferența a luat proporții și mai mari iar CSM Târgu Mureș conducea cu 44-14. Secvența secundă a fost mult mai echilibrată decât prima. Cele două adversare au luptat de la egal la egal și au reușit să ofere mai multe faze ofensive spectaculoase. Acest sfert s-a încheiat cu scorul de 27-27 și astfel înaintea pauzei s-a menținut diferența de 30 de puncte în favoarea gazdelor (71-41). În repriza secundă, echipa din Târgu Mureș și-a continuat prestația excelentă fiind de neoprit în ofensivă. Oaspeții nu au avut nicio soluție de a-și opri adversarii și astfel, CSM Târgu Mureș s-a impus cu 127-83.

Din punct de vedere al statisticilor, se observă niște diferențe uriașe. De exemplu, banca gazdelor a marcat 54 de puncte, în timp ce cea a oaspeților a înscris doar 19 puncte. De asemenea, jucătorii antrenați de George Trif au înscris de două ori mai multe puncte în spațiul de 3 secunde decât adversarii lor (68-34). Pe contraatac, situația a fost ceva mai echilibrată (24-18) însă mureșenii au marcat 30 de puncte din greșelile gorjenilor. CSM Târgu Mureș a avut 51 de recuperări, în timp ce ACS Târgu Jiu a prins doar 29 de mingi. Din punct de vedere al greșelilor, gazdele au avut 9, iar oaspeții au avut 17.

Cel mai bun jucător al mureșenilor a fost Ernests Kalve, cu 29 de puncte și 11 recuperări, urmat de Vladislav Solopa, cu 21 de puncte și 9 recuperări. De asemenea, încă patru jucători din lotul lui Trif au fost în double-digits: Szabolcs Santa (17 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive), Ors Kilyen (14 puncte, 6 recuperări), Tamas Boloni (13 puncte) și Norbert Steff (12 puncte, 8 pase decisive și 5 recuperări). De partea cealaltă, principalii remarcați au fost Alexandru Berca (21 de puncte), Singleton Montez (19 puncte, 9 pase decisive și 5 intercepții ) și Jordan Martin (17 puncte, 4 recuperări).

În urma acestui joc, CSM Târgu Mureș obține cea de-a 24-a victorie din acest sezon și ajunge la 50 de puncte, fiind prima în clasamentul Grupei Albastre. În schimb, ACS Târgu Jiu, cu un bilanț de 12 victorii și 14 înfrângeri, se află pe locul 4.

În următoarea etapă, liderul Grupei Albastre se deplasează pe terenul lui CSM Focșani în timp ce ACS Târgu Jiu primește vizita lui CSM Sighetu Marmației.Citește ultimele știri despre CSM Târgu Mureș
Citește ultimele știri despre ACS Târgu Jiu
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Târgu Mureș vs ACS Târgu Jiu

David Istrate / 24 March 2019 / 8:45


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș debutează cu o victorie în lupta pentru locurile 9-16
CSM Mediaș, CSM Phoenix Galați și CSO Voluntari sunt celelalte învingătoare din primul meci 
Dan Fleșeriu: "N-am arătat nici măcar 50% din ceea ce facem de obicei"
Antrenorul Sibiului a fost nemulţumit de agresivitatea dinamoviştilor 
Tudor Costescu: "Am făcut greşeli copilăreşti în ultimele minute"
Tehnicianul dinamoviştilor a pus înfrângerea pe seama lipsei de experienţă 
CSM CSU Oradea câștigă un meci disputat contra lui BCM U Pitești
Argeșenii au condus la pauză la o diferență de 8 puncte 
BC CSU Sibiu se impune pe teren propriu cu Dinamo Știința București
Jocul a fost decis în ultimele minute, după ce oaspeții se aflau în avantaj la jumătatea ultimului sfert 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai Silvășan, după revenirea din partida cu Steaua: „Băieții au arătat caracter”
Jason Washburn a analizat și el jocul echipei sale: „Este o victorie care spune multe” 
Dan Fleșeriu: „Am terminat sezonul regulat pe locul 1, dar asta nu mai înseamnă nimic acum”
BC CSU Sibiu începe aventura în playoff-ul LNBM 
Florin Nini: ”Mergem la Oradea cu gândul de a ne juca șansa noastră”
Tehnicianul piteștenilor a prefațat seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
0 
Nu stiu de unde atata ura asupra echipei noastre, dar in perioada de care zici tu, echipa noastra a ocupat mereu un loc mai bun decat i-a permis bugetul, cu exceptia a 2-3 sezoane cand nu am prins playoff-ul.

Chiar daca am luat o cupa dupa 20 de ani de seceta, noi macar ne-am luat jucatori de cat ne-a permis bugetul si pe care i-am platit cu bani cinstiti.
Nu ne-am luat jucatori de clasa cu care sa facem performanta si sa-i lasam cu burta goala (Mures, Timisoara, Medias) sau sa ne luam jucatori cu bani ilegali (Asesoft).

Trofeul a venit tarziu, important este ca s-a pastrat traditia si continuitatea echipei... diferenta se vede azi... in clasament si mai ales in tribune. 
click pt. Articol 26 April 2019 00:59
0 
De calitate. Peste ce am avut noi la Cluj sau ce am vazut la Craiova. Pitestiul arata ca poate, asa am zis mereu. Mi-e teama pentru ei ca sambata vine al nostru Podar, care ii ca acasa acolo. Astazi a facut diferenta valoarea. Sper ca seria sa ofere evolutii la fel de bune. 
click pt. Articol 25 April 2019 23:17
gyke Băi Adiță
0 
Nici nu știu ce mă deranjează mai mult, cratima aia sau iq-ul tău subunitar... te pomenești că sunt conexe.  
click pt. Articol 25 April 2019 23:01
0 
Stai linistit ca nu ne vom intalni ... 😀😀😀 
click pt. Articol 25 April 2019 22:51
JCN @adis
0 
hai ca poti mai mult :).  
click pt. Articol 25 April 2019 22:45
0 
Buna asta cu banii. Majoritarea au venit din privat. Sibiul nu are nicio datorie si nu a avut restante la jucatori. Sa nu mai zicem de procese prin tribunale sau reinfintarea echipei sub un alt nume ca sa nu se plateasca datoriile catre sistemul public.  
click pt. Articol 25 April 2019 22:37
0 
Ia uite unde stătea lupul moralist... în poala lui Trițoiu...  
click pt. Articol 25 April 2019 22:35
adis voua
0 
chiar nu va e rusine la cati bani a-ti bagat in ultimii 20 de ani si luati doar o cupa?
Aveti grijs sa nu viseze urat Costescu ca s-ar putea sa nu ne mai intalnim 
click pt. Articol 25 April 2019 22:26
JCN Nini
0 
Daca locul lui Nini e la circ a lui sere unde e? Nu ma mai mir ca nu ia tehnic pentru ca se pare ca are imunitate in astfel de cazuri. Si daca nu ati vazut din sala va invit sa va uitati la reluarea meciului si sa imi spuneti cum ii sunt permise toate acele iesiri !? 
click pt. Articol 25 April 2019 21:57
0 
Din pacate locul individului Nini este la circ, nicidecum la un meci de baschet. Din pacate face de ras echipa pitesteana si suporterii acesteia!! 
click pt. Articol 25 April 2019 21:37