CSU Sibiu a trecut cu scorul de 82-76 de BC Timișoara

CSU Atlassib Sibiu 82-76
(17-28, 27-11, 17-15, 21-22)
12-11

15-8

CSU Atlassib Sibiu a reușit o victorie foarte importantă în fața lui Baschet Club Timișoara, echipă care a avut un parcurs mult mai bun în acest sezon decât echipa sibiană.

Cum era și de așteptat, timișorenii au început în forță, reușind să înscrie 27 de puncte doar în primul sfert, cu 11 mai multe decât gazdele. Diferența în favoarea bănățenilor nu a rezistat mult, deoarece sibienii au început sfertul al doilea mult mai bine, reușind ei de această dată să înscrie 27 de puncte, în timp ce timișorenii au reușit doar 11. La sfârșitul primei reprize, tabela indica 44-39, avantajul sibienilor nefiind unul mare, însă suficient încât să îi motiveze în continuare.

La revenirea de la vestiare, meciul a continuat într-o manieră mai echilibrată, în sfertul trei sibienii reușind să înscrie cu două puncte mai mult decât timișorenii, iar în sfertul al patrulea, oaspeții au înscris cu doar un punct mai mult decât gazdele. (17-15; 21-22)

Scor final 82 – 76 și Sibiul a reintrat în grafic, și dacă va avea un parcurs excelent până la sfârșitul sezonului, are șanse reale la prinderea unui loc în playoff. Asta ar însemna că dacă următoarea clasată, și anume CSM București ar înregistra 4 înfrângeri în ultimele meciuri din campionat, CSU Sibiu le-ar putea lua fața bucureștenilor și ar putea trece în față. Desigur, acest lucru este posibil doar dacă parcursul sibienilor de acum încolo ar fi ireproșabil.

De la Sibiu s-au remarcatt Austin și Gruev, cu 23, respectiv 17 puncte, urmați de Christopher Lee, autorul unui double-double, cu 14 puncte și 10 recuperări.

De partea cealaltă Archie a reușit 27 de puncte, iar Jovanovic a înscris 17.

Ultima parte returului pare să rezerve doar surprize, așa că rămâne de văzut care va fi poziția finală a sibienilor în clasament, dar în acest moment șansele lui CSU Sibiu sunt direct influențate de evoluțiile rivalelor.

Citește ultimele știri despre BC SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu

Iulian Floca / 23 februarie 2013 / 21:31

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu și Steaua CSM EximBank deschid semifinalele LNBM
Meciul 1 se joacă luni, de la ora 20, la Sibiu
Delegări surpriză din partea FRB pentru primele două meciuri ale semifinalelor LNBM
Marius Ciulin, Laurențiu Grigoraș, Laszlo Bukuresti și Șerban Mircea nu vor oficia în primele două jocuri din faza semifinală
Steaua CSM EximBank cere opinia propriilor fani
Clubul militar dorește să îmbunătățească relația cu suporterii
Programul primelor partide din semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin
DigiSport va transmite toate cele patru jocuri de săptămâna viitoare, de luni până joi
Steaua CSM EximBank și-a pedepsit un jucător care a întârziat la antrenament
„Militarii” se pregătesc pentru semifinala cu CSU Sibiu
Tomislav Gabric a semnat cu liderul din Serie A2
Croatul va încheia sezonul în Italia
Jucătorii Sibiului, efort colectiv în decisivul cu BC Mureș
Prestație solidă pentru căpitanul Igor Mijajlovic
Goran Martinic, cel mai bun om de la Târgu Mureș în ultimul meci al seriei cu CSU Sibiu
Integralist, Martinic a fost principalul marcator al confruntării din Sala Transilvania
Dan Fleșeriu: „Este o performanță și sunt extrem de fericit”
CSU Sibiu a obținut calificarea în semifinalele LNBM și participarea în cupele europene
Radovan Markovic nu și-a putut ajuta echipa în repriza a doua a meciului decisiv cu CSU Sibiu
Sârbul a suferit o accidentare la genunchiul care l-a ținut departe de parchet mai bine de 6 luni
0
Steaua are un lot superior Muresului, iar Curry si Falker s-au integrat foarte bine in echipa. Va fi foarte grea aceasta serie.
0
Deci este ceva adevar in ceea ce priveste maniera cam suspecta de arbitraj in seria Sibiu - Mures prestata de cei trei (Ciulin, grigoras & Serban) altfel FRB nu avea de ce sa ii puna pe bara pe cei trei.De Serban nu am ce spune decat ca ii un infumurat de 2 bani dar Ciulin si Grigoras, daca vor, stiu sa arbitreze impecabil asa cum la fel de impecabil (dar totusi vizibil pentru cunoscatori) pot sa tranteasca un meci motiv pentru care ii dispretuiesc mai mult decat pe alti arbitrii care ar face ceva similar. Aceiasi parere am si despre Fabiana, a aratat in destule meciuri internationale ca stie meserie asa ca atunci cand (destul de rar ce-i drept) mai fluiera cu partinire o dispretuiesc la fel de mult ca si pe ceilalti doi (Ciulin & Grigoras). Sunt tare curios care va fi maniera de arbitraj abordata de aceste echipe de fluierasi vor permite jocul fizic la limita sportivitatii dar vor fluiera la fel in ambele parti sau vor taxa jocul agresiv determinand echipele sa abordeze alte strategii. Sper doar sa vedem meciuri frumoase "nemurdarite" de fluierasi.
click pt. Articol 30 aprilie 2017 13:35
martax Aloo FRB
0
Cum de l-ati sarit pe Alexandru Anita. Asta e marea surpriza :))
click pt. Articol 30 aprilie 2017 13:05
piroskutya Sí Olaru trebuia suspendat
0
O spun cu mana pe inima.Dar e bine sí asa, sunt sigur ca nu vor oficia cel putin inca doua meciuri, la Ciulin, Grigoras sí Serban ma refer. La Bukuresti nu ma pronunt nu stiu ce a gresit.
click pt. Articol 30 aprilie 2017 11:31
piroskutya O nimica toata
0
La cum az arbitrat Sibiu-Mures meritau sa fie suspendati pe viata. Numai asa baschetul poate fi curatat.
0
Oricum cel putin doi dintre descultii amintiti mai sus au capacitatea sa faca praf orice meci din LNBM, astia poate o sa arbitreze cu niscai frica de Dumnezeu.
click pt. Articol 30 aprilie 2017 11:00