CSU Sibiu învinge pe BC Timișoara și revine în lupta pentru playoff


CSU Sibiu a trecut cu scorul de 82-76 de BC Timișoara

CSU Atlassib Sibiu 82-76
(17-28, 27-11, 17-15, 21-22)
12-11

15-8

 

CSU Atlassib Sibiu a reușit o victorie foarte importantă în fața lui Baschet Club Timișoara, echipă care a avut un parcurs mult mai bun în acest sezon decât echipa sibiană.

Cum era și de așteptat, timișorenii au început în forță, reușind să înscrie 27 de puncte doar în primul sfert, cu 11 mai multe decât gazdele. Diferența în favoarea bănățenilor nu a rezistat mult, deoarece sibienii au început sfertul al doilea mult mai bine, reușind ei de această dată să înscrie 27 de puncte, în timp ce timișorenii au reușit doar 11. La sfârșitul primei reprize, tabela indica 44-39, avantajul sibienilor nefiind unul mare, însă suficient încât să îi motiveze în continuare.

La revenirea de la vestiare, meciul a continuat într-o manieră mai echilibrată, în sfertul trei sibienii reușind să înscrie cu două puncte mai mult decât timișorenii, iar în sfertul al patrulea, oaspeții au înscris cu doar un punct mai mult decât gazdele. (17-15; 21-22)

Scor final 82 – 76 și Sibiul a reintrat în grafic, și dacă va avea un parcurs excelent până la sfârșitul sezonului, are șanse reale la prinderea unui loc în playoff. Asta ar însemna că dacă următoarea clasată, și anume CSM București ar înregistra 4 înfrângeri în ultimele meciuri din campionat, CSU Sibiu le-ar putea lua fața bucureștenilor și ar putea trece în față. Desigur, acest lucru este posibil doar dacă parcursul sibienilor de acum încolo ar fi ireproșabil.

De la Sibiu s-au remarcatt Austin și Gruev, cu 23, respectiv 17 puncte, urmați de Christopher Lee, autorul unui double-double, cu 14 puncte și 10 recuperări.

De partea cealaltă Archie a reușit 27 de puncte, iar Jovanovic a înscris 17.

Ultima parte returului pare să rezerve doar surprize, așa că rămâne de văzut care va fi poziția finală a sibienilor în clasament, dar în acest moment șansele lui CSU Sibiu sunt direct influențate de evoluțiile rivalelor.



Citește ultimele știri despre Baschet Club Timișoara
Citește ultimele știri despre CSU Atlassib Sibiu

Iulian Floca / 23 februarie 2013 / 21:31

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.



Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Virgil Stănescu: „Vrem în finală!”
Steaua CSM EximBank și BC Mureș Târgu Mureș se vor duela în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin 
Programul primelor două meciuri din semifinalele LNBM
Toate confruntările vor fi televizate de DigiSport 
Titus Nicoară: „S-au scris multe neadevăruri despre mine, dar fiecare își poate crea singur o părere”
Jucătorul Stelei a sublininat faptul că indiferent de situație îi va respecta pe suporterii orădeni 
Dragan Petricevic continuă alături de BC Timișoara
Bănățenii au cucerit singurele trofee din istoria clubului cu Petricevic pe banca tehnică 
O carieră demnă de “U”n căpitan
Mihai Silvășan și-a anunțat retragerea din activitatea de baschetbalist profesionist 
Stănescu despre primirea lui Nicoară la Oradea: „Sincer nu înțeleg de ce, a fost un jucător emblematic acolo”
Președintele Stelei consideră că prestația lui Titus Nicoară a fost decisivă în Meciul 3 din Arena „Antonio Alexe” 
Mihai Silvășan se retrage din activitatea de jucător profesionist. „Decizia nu am luat-o acum, la supărare”
Căpitanul lui U-BT și al echipei naționale se confruntă cu probleme medicale 
Goran Gajovic a fost principalul remarcat al mureșenilor în meciul 3 cu U BT
Ivanovic și Peciukas au avut contribuții semnificative 
Titus Nicoară, cel mai eficient jucător al meciului trei
Militarii au avansat în semifinale după victoria la cinci puncte obținută în Arena Antonio Alexe 
Înfrângere și final de sezon pentru CSMU Oradea
Steaua CSM EximBank București se califică în semifinale unde va întâlni BC Mureș 
sorin Ce urmeaza?
0 
Prima bila alba pentru cei cu functii de decizie din clubul timisorean.Acum sa vedem si jucatorii pentru noul sezon.Sper ca pentru Jovanovic sa gasiti solutii de prelungire a contractului...
 
click pt. Articol 26 aprilie 2015 13:36
abu programare
0 
Era bine ca primul meci de la Ploiesti sa fie programat luni dimineata pt ca Energia sa nu aiba timp sa ajunga din Turcia, acolo unde,totusi, reprezinta baschetul romanesc. 
click pt. Articol 26 aprilie 2015 10:25
soso69 tibarna
0 
Nu cred ca este ceva de reprosat lui Achim referitor la Tibarna. De cand l-a adus la Oradea i-a dat din ce in ce mai multe sanse de a juca. In campionatul trecut a ajuns sa joace intre 15 si 20 de minute pe meci ceea ce e mult tinand cont ca Oradea il avea in lot pe Denisson.
Referitor la Bavcevic, in afara de Nicoara si Paul nu vad pe care alt jucator roman l-a incurajat. Pe saracul Dragusin il certa la fiecare meci. Daca vorbim de moral, cum il incurajezi pe Dragusin daca il bagi 1 minut si il scoti la prima greseala si iti mai si versi nervii pe el. De asemenea in perioada cat era valid Watson, Dragusin juca doar cand trebuia acesta odihnit. In rest pe Dodoc l-a jucat din an in pasti iar pe Tudor l-a dat afara. Deci eu nu-l vad un mare promotor de jucatori romani. O fi lucrand el cu juniorii dar daca nu le dai si sansa de a juca intr-un meci oficial, degeaba. Macar Achim, la meciurile cu echipele slabe rula toata banca (nu vorbesc de campionatul asta cand am avut meciuri grele indiferent de echipa). 
click pt. Articol 24 aprilie 2015 16:17
0 
Pofta buna, dar eu am crezun ca aici este vorba de baschet si nu de ceva emisiune culinara obscura in care un user ne informeaza ca preferatele lui sunt snitelele! 
click pt. Articol 23 aprilie 2015 11:10
free62 free62
0 
Inca o data, Bavcevic daca are rabdare si e bun
cu juniori, atunci sa antreneze acolo pt ca vesnic tot aud cat de minunat si talentat e e el cu tinerii, desi in 4(!!!) sezoane in Romania realizarile ii lipsesc cu desavarsire. La o echipa de seniori nu l-as angaja nici gratis. Eu la Cluj vreau sa vad rezultate decente, nu antrenamente cu juniori fara perspectiva. Prefer un sarb cum era Medvedj acum 11 ani care avea 24 de ani, decat sa imi mananc nervii incercand sa cresc nu stiu ce junior care sa ajunga ca si Racovitan de exemplu. As fi cretin ca antrenor sa ma ocup de un junior cand ma pot ocupa sa am rezultate cu un jucator valoros. Ce face Tenter e o gandire normala...omul vrea si rezultate. Plus ca repet, la CLuj momentan in afara de Kuti nu are pe cine promova, iar pe el il joaca ori de cate ori are ocazia. 
click pt. Articol 22 aprilie 2015 23:47
free62 free62
0 
Sa dea domnu sa ajunga Achim antrenor la Cluj...eu as vrea, desi inca mai visez ca Petricevic va mai fi candva antrenor principal alaturi de Pintea(eu asa vad formula perfecta de multa vreme).
Baciu a inceput sezonul mizerabil tot cu Pintea antrenor, deci este chestiune de forma de moment. Mandache a avut cel mai consistent joc al carierei sale la Medias cu Tenter antrenor. Dupa cum bine stii a avut o accidentare care l-a tras putin inapoi.
Tibarna stiu exact cat juca, el a inceput sa fie folosit in sezonul cand acolo erau Turner, Lucic, Stanescu, Popescu, Mandache, Fortson si daca tin bine minte chiar Carutasu. In acel sezon lung de cupe europene, eu pun pariu ca Tibarna nu a jucat mai mult de 20-30 min in toate meciurile si nu au fost putine. Tin asta minte foarte bine fiindca am vazut meciurile si stiu ca intra cateva minute doar ca sa fie odihnit Stanescu. Tibarna a inceput sa joace efectiv la Otopeni cu Eugen Ilie. Cat despre ce zice Cenean...ma lasa foarte rece. Cand o sa scoata el un junior macar cum scotea Voicu Moldovan, atunci povestim. Pana una alta el tot antreneaza si nu iese nimic. Eu tin minte exact ce reprezentau juctaori ca si Lapuste, Dumitrescu, Silvasan, Mihai Popa, Cristi Marin la barsta de 17-18 ani comparativ cu cei de astazi. Diferenta este enorma si nu poti sa pretinzi unui antrenor de senior sa ii invete baschet. Dumitrescu in 2000 il scotea pe Cristescu din primul 5. DUmitrescu de exemplu dupa 15 ani daca vrea sa reintre pe teren, pe pozitia 3 nu poate fi scos de niciun junior din Romania sau cine ar putea azi sa il scoata din echipa pe Silvasan? Cam asta e nivelul azi. La Cluj in afara de Kuti, restul nu au treaba efectiv cu nivelul asta amarat din prima liga(poate va mai fi Gheorghe). Peste toate u aambitie sa invete sis a progreseze. Ma uit la Jucan si Pasca care acum 10 ani nu dadeau cos nici din 7,8 libere, dar au plecat, au muncit mult si rezultatele s-au vazut. Ambii au ajuns jucatori de prima mana. Jucan nu imi vine sa cred ce a fost si ce a ajuns de exemplu, fara a primi enorm de multe sanse si fara a fi vreun mare talent.
Peste toate daca tie ti se pare ca Tibarna juca la Otopeni tactic la nivelul la care e astazi, atunci eu nu mai zic nimic. 
click pt. Articol 22 aprilie 2015 23:22
0 
Ce s-a intamplat cu Mandache dupa venirea lui Tenter sau si asta este nul dar cu Baciu care sezonul trecut, sub conducerea lui Pintea era jucator de 20 min. Eu nu discut despre Dodoc de la Steaua ci despre Iliescu, Berceanu, Diaconescu si Darwiche , juniori care au prins banca la Steaua.
Intr-o discutie cu Cenean, in " era Bavcevic " acesta mi-a confirmat ca antrenorul croat se ocupa personal de pregatirea juniorilor din lot, asa slabi cum erau aia. Tenter nu face asta, vanaza banii si incearca rezultate imediate indiferent de metode.
Din sursa sigura stiu despre modul in care s-a ocupat croatul de Tibarna si nu juca doar 3-4 min asa cum afirmi. Magicianul ACHIM, din punctul meu de vedere un inflexibil inchistat in complexe si incapabil sa iasa din pseudoplanurile prestabilite, NU L-A AJUTAT CU NIMIC pe Tibarna ba din contra a stopat progresul acestuia. Bogdan este un jucator de moral si nu poti sa-l scoti si sa-l bagi in teren dupa planurile notate pe hartiute. Basca smenurile pe care sarbii le-au facut cand au avut ocazia si pe care Achim nu le-a contracarat niciodata.
Iti doresc ca ACHIM sa ajunga antrenor la Cluj !!  
click pt. Articol 22 aprilie 2015 22:24
free62 free62
0 
Diferenta dintre Tenter si Bavcevic e ca si cum ai compara Sandero cu dacia 1300. Tot dacie, e numai sa una scartaie, face urat si merge ca dracu, pe cand una zburda.
Ca fapt divers, pana si calmul Pintea ajunsese sa se certe cu marele Bavcevic in timpul meciurilor. Vedem ce face in curand cand incep semifinalele 
click pt. Articol 22 aprilie 2015 20:55
free62 free62
0 
Nikolov ce interes avea sa il lucreze cand stia ca va pleca la o echipa mai puternica? Ross din nou...astai erau jucatori peste nivelul campionatului. Sa nu imi spuna cineva ca Silvasan putea sa ii dicteze lui Nikolov mersul lucrurilor.
1. Pe Tibarna nu l-a crescut el in cele 3,4 min pe care le juca doar ca sa se odihneasca Stanescu. L-a crescut Eugen Ilie care ii oferea inclusiv posibilitatea de a arunca de la distanta si dupa aia omul care l-a facut [e Tibarna juctaor si l-a invatat cum sa stea in teren, a fost nimeni altul decta Cristi Achim.
Juniorii aia de care vorbesti erau paraleli si se stia ca nu vor ajunge baschetbalisti niciodata, iar aia nu jucau nici cu Dinamo care era la retrogradare atunci. EL juca cu titularii indiferent de scor de frica.
Tenter a adus in prim plan mai multi juctaori ca Bavcevic...Corpodean, Solopa, Pop(a prins chiar minute bune cu Tenter) Peste toate, Chetreanu a fost inventia lui Marcel Tenter, singurul antrenor cu care Chetreanu a devenit din eterna rezerva, un titular de baza care avea deja destula forta si incredere incat juca ultimele secunde ale meciului 6 cu Ploiesti.
Bavcevic anul asta a jucat cu romani de prima mana pe care i-ar fi folosit orice antrenor, Dodoc(un vesnica tanara speranta) fiind o solutie de avarie si nepromovand pe nimeni in mod deosebit.
Trebuie sa o lasma mai moale cu juctaorii romani, pt ca momentan tinerii au valoare si cunostinte 0, nu merita sa iti mananci vremea si nervii cu ei. Pai cum era Silvasan la 17 ani si cum is astia la 20 de ani? Se poate compara asa dupa voi? 
click pt. Articol 22 aprilie 2015 20:51
un moldovean Performanta
0 
Poate ca nu a facut performanta pentru ca l-a lucrat VESTIARUL condus de capitan......