CSU Sibiu a încheiat sezonul regulat cu o victorie în faţa celor de la BC Timişoara

Adrian Stoinea

28.03.2015

CSU Atlassib Sibiu a trecut de BC Timişoara, scor 89-87, în ultimul meci din sezonul regulat. Pentru sibieni este prima reuşită după cinci eşecuri consecutive şi prima victorie în Sala “Transilvania” în returul sezonului 2014-2015, după ce în tur se putea lăuda cu performanţa de a fi singura echipă din LNBM neînvinsă pe teren propriu. Meciul din această seară a fost unul cu miză doar pentru timişoreni, care sperau să se claseze cât mai în faţă pentru play-off. Play-off pe care CSU Sibiu l-a ratat încă cu trei etape de a se încheia sezonul regulat.

CSU Sibiu a avut un început de meci lansat. Johnson, Lee, Popovic, Hurd şi Calotă, practic toţi titularii echipei, îşi treceau numele pe lista marcatorilor şi duceau Sibiul la 14-8, după mai bine de cinci minute scurse din meci. Timişorenii rămâneau aproape doar prin execuţiile de trei puncte ale lui Persic. Urmau însă 3 minute în care sibienii nu punctau, ceea ce le-a permis timişorenilor să egaleze situaţia pe tabela de marcaj. Hurd întrerupea seria de minute fără puncte a echipei sale şi CSU Sibiu încheia prima repriză în avantaj, scor 18-16.

Timişorenii au început repriza secundă ca din puşcă, cu Tica în rolul principal. BC Timişoara întorcea scorul şi punea şi patru puncte în faţă, scor 20-24. Pascu, printr-o execuţie de dincolo de semicerc, întrerupea jocul fără cusur al timişorenilor, iar scorul devenea 23-24. Urmau minute excelente de joc din partea timişorenilor care îşi măreau ecartul până la 9 puncte diferenţă, iar Cătălin Vulc cerea time-out pentru CSU Sibiu. Momente de respire ce le-au priit jucătorilor sibieni. Până la pauză, CSU Sibiu recupera 6 puncte şi tabela la pauză arăta: 35-38.

Sibienii s-au întors mult mai motivaţi de la cabine şi, drept urmare, după aproape cinci minute, întorceau scorul în favoarea lor, scor 48-45, printr-un joc colectiv excelent. Hurd, Johnson, Calotă şi Popovic fiind principalii responsabili pentru revenirea sibienilor. A urmat, însă, o cădere inexplicabilă în jocul sibienilor şi timişorenii întorceau scorul în favoarea lor, 48-54, cu ajutorul lui Popescu, care puncta la foc automat. Fluctuaţiile în jocul celor două echipe continuau, iar sibienii se apropiau la patru puncte, înaintea sfertului decisiv. 55-59.

Popovic deschidea actul decisiv printr-o aruncare precisă de dincolo de semicerc, iar scorul devenea 58-59. Lee, Zyle şi Popa Calotă puneau şi ei umărul, iar sibienii întorceau scorul, având chiar patru lungimi în faţă, 65-61. Timişorenii reintrau imediat în meci prin două execuţii de dincolo de semicerc, plecate din mâinile lui Persic şi Jovanovic. Din păcate pentru BC Timişoara, jucătorii lui CSU Sibiu au tratat excelent finalul de meci, distanţându-se treptat chiar şi la 7 puncte, iar Timisoara nu a mai avut puterea să mai revină. Meciul s-a încheiat cu victoria lui CSU Sibiu, scor 89-87.

Pentru sibieni s-au remarcat: Calotă (18 puncte – 5/6 de la două puncte - 83%, 8/12 de la libere 67% - 5 recuperări şi 5 pase decisive. Hurd (18 puncte, 6 recuperări şi 1 pasă decisivă), Lee (18 puncte, 9 recuperări şi 2 pase decisive), Popovic (13 puncte şi 5 recuperări), Zyle (10 puncte), Johnson (9 puncte, 2 recuperări şi 3 pase decisive) şi Pascu (3 puncte şi 1 recuperare).

De partea cealaltă, timişorenii au contat prin: Jovanovic (18 puncte, 3 recuperări şi 1 pasă decisivă), Lewis (15 puncte şi 1 recuperare), Tica (14 puncte, 6 recuperări şi 1 pasă decisivă), Persic (14 puncte, 3 recuperări şi 1 pasă decisivă).