Career-high pentru Vladislav Solopa în deplasarea de la Galați


Florin Popa a fost aproape de un „ugly quadruple-double”

vladislav solopa poli iasi

După retragerea lui BC Mureș Târgu-Mureș din campionat, o nouă formație are probleme de ordin financiar. Conducerea Politehnicii Iași i-a anunțat pe jucători că nu va putea să le plătească salariile, prin urmare străinii au decis să nu intre pe teren în duelul cu CS Phoenix Galați. Acest lucru a dus la o victorie categorică a gazdelor cu scorul de 109-72.

În absența baschetbaliștilor experimentați, CS Politehnica Iași a abordat această partidă cu un lot format din sportivii tineri ai clubului. Aceștia au reușit să țină piept adversarilor doar în primul sfert, după care elevii lui Florin Nini s-au instalat confortabil la conducerea jocului.

Liderul echipei moldovene a fost Vlad Solopa care a încheiat partida cu 25 de puncte, 10 recuperări și un capac. Sportivul de 22 de ani a avut 69% la aruncările de două puncte (9/13), 50% la aruncările de trei puncte (1/2) și 67% de la libere (4/6). De asemenea, extrema de 2.02 a obținut 5 faulturi și astfel a terminat cu un indice de +26 la eficiență. În acest sezon, Solopa are medii de 11 puncte și 5 recuperări pe meci.

O linie statistică interesantă a avut și Florin Popa, care a fost aproape de o performanță rară. Baschetbalistul care a mai trecut în cariera sa și pe la BC SCM Timișoara, BC Timba Timișoara și CS Gaz Metan Mediaș a reușit 11 puncte, 7 recuperări și 8 pase decisive. Însă, Popa a avut și 10 greșeli fiind aproape de ceea ce este numit în baschet „ugly quadruple-double”. Cu alte cuvinte, atunci când un jucător are peste 10 în patru categorii diferite, dintre care una este cea a greșelilor, se spune că a realizat un „ugly triple/quadruple-double”. Câțiva jucători celebri care au atins această linie statistică sunt LeBron James, Russell Westbrook sau James Harden, principalii candidați pentru titlul de MVP în NBA.

În urma acestui joc, CS Politehnica Iași a încasat prima înfrângere din grupa valorica 7-12 și se pare că probleme clubului se adâncesc. Următorul test pentru jucătorii lui Branko Jorovic va avea loc duminică, 1 aprilie, pe terenul lui SCM U Craiova.

*foto: Sorin Pană



Vizualizează pagina personală a jucătorului Vladislav Solopa
Citește ultimele știri despre CS Politehnica Iași
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Phoenix Galaţi vs CS Politehnica Iași

David Istrate / 29 March 2018 / 9:19


Galerie foto


studentU din grupa 7-12
1 
nu 1-6 
29 March 2018 09:35
1 
Multumesc, a fost corectat. 
29 March 2018 15:28

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
Dan Fleșeriu: „Pe finalul jocului au fost mult faze în care am fi fost îndreptățiți să primim faulturi”
Antrenorul Sibiului a anunțat și că echipa sa are trei accidentați după meciul 3 cu Craiova. Video 
Arbitrii, acuzați că au viciat rezultatul la meciul 3 dintre SCM U Craiova și CSU Sibiu
Deciziile care i-au enervat pe oficialii Sibiului. Video 
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀 
click pt. Articol 19 May 2019 19:56
Mihai1988 Fericiree
0 
Bravo CSU Sibiu ! Suntem mandrii de voi, meritati din plin. 
click pt. Articol 19 May 2019 19:54
csv Felicitari !!!
0 
Jucatori & Staf & Manageri & Fani Toti o adevarata ECHIPA !!! 
click pt. Articol 19 May 2019 19:32
JCN Felicitari !!!
0 
Pana la capat !
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:26
lublaj Asehotii
0 
Sibiul castiga campionatul cu si fara el
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:24
lublaj Asehotii
0 
Parca pe acolo a trecut acest corifeu al baschetului 
click pt. Articol 19 May 2019 19:23
underCat stii, cand ai 2 meciuri
0 
in care pierzi la +15 e destul de sugestiv. Ma bucur ca CSU si-a confirmat valoarea si madam Stan sa fie mandra de realizarile sale;), acum stie cat face un arbitru.  
click pt. Articol 19 May 2019 19:00