Carla Bartee a bifat al 10-lea double-double în această ediție a LNBF

04.03.2019

Olimpia CSU Brașov a câștigat cu 72-57 în deplasare la Phoenix Știința Constanța, într-un meci din etapa a 11-a a Grupei Roșii din Liga Națională de Baschet Feminin. Carla Bartee a fost principala realizatoare a alb-albastrelor, cu al 10-lea double-double în această ediție a LNBF. Biljana Pesovic, Brandi Wingate și Alina Podar au încheiat în double-digits.

Carla Bartee a contribuit cu 17 puncte, 10 recuperări (3 ofensive/7 defensive) și 4 pase decisive la succesul formației brașovene. A mai avut o greșeală personală, 6 faulturi scoase și o minge pierdută, cu +22 eficiență în 31:56 minute. Alb-albastrele s-au oprit la două înfrângeri coansecutive cu această victorie pe terenul formației promovate din grupa a doua valorică. Americanca a marcat 5 coșuri de două puncte din 10 încercări (50%), a avut 1/3 de la distanță (33%) și 4/5 (80%) de la linia de fault. Bartee a jucat în 18 meciuri din această ediție de campionat și are medii de 17,1 puncte, 9,4 recuperări, 2,2 pase decisive, 1,9 mingi pierdute și 19,6 eficiență în 33:18 minute.

Alte trei jucătoare ale Olimpiei CSU Brașov au trecut de borna celor 10 puncte înscrise. Biljana Pesovic a jucat cele mai multe minute de la alb-albastre în acest meci, 37:31. Căpitanul brașovencelor a avut 16 puncte, o recuperare, 5 pase decisive, o greșeală personală, 4 faulturi scoase, 2 mingi pierdute și 2 intercepții. A terminat cu 3/7 la șuturile din semicerc (43%), 2/5 de la distanță (40%) și 4/4 de la linia de fault, cu +15 eficiență. Sârboaica are 19 meciuri în acest campionat, cu medii de 16,5 puncte, 6,2 recuperări, 5,5 assist-uri, 3 mingi pierdute, 2,5 intercepții și 20,1 eficiență în 37:46 minute.

Brandi Wingate, aflată la al 3-lea meci alături de formația de sub Tâmpa, a înscris 16 puncte în 28:22 minute. Americanca a marcat 6 coșuri din semicerc din 8 încercări (75%) și 4 libere din 5 (80%). A mai avut 2 recuperări, o pasă decisivă, 4 greșeli personale, 5 faulturi scoase, 3 mingi pierdute și 2 intercepții, cu +15 în dreptul eficienței. Wingate are medii de 12,7 puncte, 3,7 recuperări, 1 assist, 3,7 mingi pierdute, 1,3 intercepții și 7,3 eficiență în 29:14 minute.

Tânăra Alina Podar a contribuit cu 12 puncte, 4 recuperări (1/3) și 4 assist-uri în 33 de minute, cu +16 eficiență. A mai avut 4 greșeli personale, 2 faulturi scoase, 4 mingi pierdute, 3 intercepții și un capac. Fundașul român a încheiat partida cu 1/1 la șuturile din semicerc, 3/4 de la distanță (75%) și 1/4 de la linia de fault (25%). Podar a jucat în 18 meciuri pentru Olimpia CSU Brașov în campionat și are medii de 12,3 puncte, 2,9 recuperări, 5,4 pase decisive, 3,5 mingi pierdute, o intercepție și 11,9 eficiență în 36:24 minute.

Cu această victorie, formația brașoveană a urcat pe locul 3 cu 29 de puncte după 9 succese și 11 înfrângeri. Elevele lui Dan Calancea sunt la 5 puncte de liderul CSM Satu Mare și la unul în fața rivalei la locul 3 după faza a doua a sezonului regulat, CSM Târgoviște, care are un meci mai puțin. Pentru brașovence urmează miercuri, de la ora 18, returul din sferturile Cupei României, acasă cu ACS KSE Târgu Secuiesc. Sâmbătă, de la ora 18, brașovencele întâlnesc acasă pe CSM Târgoviște, în runda a 12-a din Grupa Roșie.

*foto: Dan Potor